Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2801) sasa311 válasza X Sügi X (#2800) üzenetére


sasa311
veterán

Igen, ezt ismerem, haverom írta :D
Csak nekem nagyon fontos a fény mennyisége (koralloknak).
És biztosra szeretném tudni, hogy nem csak ''világít'' az a cső, hanem úgy működik, ahogy kell.

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#2802) ReJim válasza Ja no (#2794) üzenetére


ReJim
őstag

ha lenne pénzem 10-20ezer forintos di boxra, akkor nem egy homemade kis bigyulám lenne, és most nem lenne probléma.

nem lehet valahogy bűvészkedni opto-tranzisztorral? :U vagy valami tekercsel, trafóval átadni induktivitáson keresztül a jelet?

</end.?>

(#2803) X Sügi X válasza sasa311 (#2801) üzenetére


X Sügi X
tag

:F

Kutya
Macska
Pók
Kígyó
Tengerimalac
Hal

Korall??? :DDD Nem semmi! :R Lehet ha látnám élőben én is beleszeretnék...

Jah, többit már télleg csak a nagyoktól... :)

Kisvártatva..

(#2804) sasa311 válasza X Sügi X (#2803) üzenetére


sasa311
veterán

A mai szerzemény :)
[link] - lila végekkel
Nade mostmár ha valaki tudja a kérdésre is a választ az istenért se tartsa magában :R

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#2805) Batman2 válasza X Sügi X (#2797) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Hát ez NEM SEMMI . . .!!!! :DDD :D :DDD :D :R

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2806) Batman2 válasza ReJim (#2793) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

A földeletlen elosztót felejtsd el olyan eszközöknél, melyekben pl. elektronikus táp van és hasonlóak. Ott mindenképpen KELL a földelés !!!
Különben életveszélyes, de legalábbis kellemetlen meglepetéseket, rázós élményeket okozhat !

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2807) Batman2 válasza sasa311 (#2798) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Ha a 28W-osat is viszi, akkor szerintem a 24W-osat már bizonyára teljesen meghajtja.
Egyébként nem hülye felvetés, amit kérdeztél, tényleg kérdés, hogy mire van valójában beállítva az áramkör és mit képes még begyujtani.

De szerintem az eletronikus előtéteknél inkább a max. teljesítményű csőhöz kell legyen beállítva az előtét, a kisebb csövek meg úgyis kevesebb áramot vesznek fel, mert vékonyabb a fűtőszáluk is. Így a maximumra kellene inkább legyenek tervezve.

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2808) ReJim válasza Batman2 (#2806) üzenetére


ReJim
őstag

de eddig mindenki azt mondta, hogy a gyárilag földeletlen eszközöket (min pl ez a régi ''lemezlejátszó'') nem szabad földelni...
most akkor ezt le kell földelni? :U

</end.?>

(#2809) KiFe


KiFe
csendes tag

Sziasztok!

Van egy rakat félvezetőm elfekvőben - ellenállások, kondik, tranyók, etc...
Általában gyári kiszerelésben, néhol zacsizva, de ömlesztve is akad jópár, kb 10-15e db alkatrész..
Ha érdekel valakit eladnám ezeket, fanatikusok, turkászok előnyben..
Vége ;]

grimaszversenyre küldték a hóhért, mert eszméletlen fejeket tud vágni

(#2810) Sanyesz5


Sanyesz5
csendes tag

Sziasztok!!

Örülök hogy végre találtam egy elektronikával foglalkozó fórumot!!Én is szoktam bütykörészni,most szeretnék egy
kapcsolást megépíteni,amiben valakinek a segítségét szeretném kérni.Az a helyzet hogy nem egy profi szinten űzöm a dolgot,ha vki tudna segíteni,és esetleg még van msn-je is,azt megköszönném.Az én címem:sanyesz5@hotmail.com
Msn en azért gyorsabb!!

(#2811) Ja no válasza KiFe (#2809) üzenetére


Ja no
aktív tag

A sok lim-lom között nincs esetleg P4-es proci-borda? ( minden klipsz meg venti nélkül...) :)

(#2812) ISZOLE válasza Batman2 (#2807) üzenetére


ISZOLE
senior tag

A fénycsövekkel vigyázni mert a negatív ellenállásuk miatt az előtétek másképpen számítandók. A begyújtást meg nem összekeverni a működéssel, a fűtőszál csak a gyújtáshoz kell a világításhoz már nem.

Semmi papagája hogy kalibabráljuk az oszcilloszpókkal!

(#2813) biker válasza X Sügi X (#2797) üzenetére


biker
nagyúr

istenkirály csávó :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#2814) sasa311 válasza ISZOLE (#2812) üzenetére


sasa311
veterán

Akkor hogyha az említett előtét begyújtja a csövet akkor biztos, hogy 100%-os teljesítményen működik? :U

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#2815) kuki válasza ISZOLE (#2812) üzenetére


kuki
tag

NEGATIV ELLENÁLLÁS???????????????????????????????
?????????????????????????????????????????????????????

(#2816) KiFe válasza Ja no (#2811) üzenetére


KiFe
csendes tag

van, küldj privit

grimaszversenyre küldték a hóhért, mert eszméletlen fejeket tud vágni

(#2817) kovacstibor79 válasza KiFe (#2809) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Mennyit akarsz mindezért kapni?

(#2818) Batman2 válasza ReJim (#2808) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

#1 Én arra értettem, amit írtam, ami eleve fölldelt ! azt nem szabad többségében a gyakorlatban sem földelés nélkül csatlakoztatni.

#2 Szerintem nem lehet belőle probléma, ha a burkolatát földeled, de azért nem ártana belenézni - persze üzemen kívül -, hogy nincs e valami a burkolatra kötve. Ha van, akkor inkább nem javaslom a földelést, illetve meg kell nézni, hogy mi kapcsolódik oda (netán egy kondi, akkor mehet).

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2819) Batman2 válasza ISZOLE (#2812) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

ez mind rendben van, igaz amit mondasz, de a fűtőszál vastagsága a cső üzeme közben is érdekes, mivel a fűtőszél egy kis részéről indul az átcsapás a csőben és az a kis szakasz ízzik is folyamatosan (ez szokott elízzani, ezért mennek tönkre idővel). Az elektród vastagsága, ezesetben az ízzásban levő szálé megszabja a teljesítményét a csőnek.
Ezért írtam, amit írtam.

Amúgy az is igaz, hogy a neoncsöveknek, de tudtommal más, hasonló gázkisüléses csöveknek is hidegen igen nagy az ellenállása, mikor pedig ezen áthalad az áram, begyújt a cső, akkor hírtelen lecsökken egészen nulla közeli értékre az ellenállása, ezért kell eléjük előtét a hagyományos üzemben (az induktív előtéttrafó segíti a csö begyujtását (nagy feszültségű impulzusok) és üzemközben áramkorlátozó ellenállásként működik, hogy a cső ne vehessen fel extrém nagy áramot)

Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2820) Batman2 válasza kuki (#2815) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Ez alatt azt akarta érteni, hogy egy hagyományos ízzónak üzemköben nő az ellenállása (pozitív a változás), a neoncsöveknek, higanygőz, nátriumgőz lámpáknak pedig éppen fordítva, csökken az ellenállása jelentösen bekapcsolás után (negatív irányú változás)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2821) Ja no válasza ReJim (#2802) üzenetére


Ja no
aktív tag

hát biztos van még drágábban is... :U

Ezért mindtam ''B'' verzióként a lomexben kapható vonalillesztő trafókat.
az 55-00-49 cikkszámtól kezdődően találsz néhányat, de nézd meg, hogy impedanciában mi illeszkedik a gittyódhoz meg a fejhez.

BTW a ''gyári'' DI boxokban nem közönséges vasmagú tekercsek vannak, hanem asszem nikkel ötvözetűek, amik jobbak hangfrekire. De gondolom egy párszáz forintos tétel megér egy próbát, mert még egy rozsdás húru, görbenyakú jolana is nagyságrendekkel többe kerül :D

(#2822) biker válasza Batman2 (#2819) üzenetére


biker
nagyúr

a szólásod második fele tökéletesen igaz, azonban ha az izzószál folyamatosan izzik a csőben, akkor ott rossz a gyújtás.
a szálon nem folyhat akkora áram, amekkora izzásba hozza világítás közben.
és a leírtak miatt nem is úgy alakítják ki a szálat, hogy ''kijjebb'' álljon, mint az elektróda, tehát az elektronok az elektróda végéról válnak le ideális esetben, nem a szálról.
a szál csak azért izzik, hogy könnyebben beinduljon a folyamat, de tovább nem szabad izzania, ha jó a gyujtó.

pont ezért lehet pl teljesen kiégett, nem izzó csövet begyújtani nagyfrekis előtéttel, mert oda nem kell izzítás sem. pl 75-150W-os Na lámpa indítójával, ami 2kV 10kHz röhögve világít egy feketére kiégett, teljesen szakadt izzítójú fénycső is, csak ott meg időnként meg kell fordítani a csövet, mert egyenáram szaggatva, így az elektronok elvándorolnak végleg...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#2823) sasa311


sasa311
veterán

Ajjaj, szétszedtem a lámpatestet és ezt találtam benne:
[link]
[link]
[link]

Jól gondolom, hogy ez semmi jóval nem kecsegtet? :O

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#2824) sasa311


sasa311
veterán

Srácok S.O.S!
Megcsináltam a lentebb leírt 2X54W-os világítást.
Az mitől van, hogy ég a két cső, a széleik kb szemre olyan fényesek, mint kellenek, de a közepe szinte alig világít? :(
áááá szom tele van :(((

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#2825) didyman válasza biker (#2822) üzenetére


didyman
őstag

Pedig az első fele is igaz, az elektróda élete végéig izzásban lesz, amit a fénycső végét, majd közepét megfogva bizony érezni is lehet elég rendesen. Ez az izzás persze kisebbb mértékű, mint a gyújtáskor tapasztalható, de jelen van és végső soron fémgőzzel futtatja be a cső két végét. Hogy a szálat az elektródák végein fellépő melegedés hozza izzásba, már részletkérdés. A gyújtó ezen nem változtat, a glimes verziót akár ki is szedhetem, az eketronikus előtéteimben pedig sehol sincs PTC, csak a pár nF-os kondik.
A jelenség amúgy főleg a legtrehányabb, fényport is alig tartalmazó Osram csöveken, a metróállomásokon premierplán, az itthon szép számban előforduló germicid csöveken (Philips 8W, Tungsram 15 és 30W) pedig akármikor megfigyelhető. Ezeknél az is tisztán látszik, hogy függetlenül az elektródák helyétől, az egész vég környékén gerjed a gáz, vagyis lép ki bőven elektron a szálból is.
Mellesleg, a régi Tungsram csöveken még előfordult a szál körül egy fémgyűrű is, amivel talán tovább javítottak a helyzeten, bár fura, hogy ez csak a vékony csöveken volt jelen. Mindenesetre, míg az otthoni lépcsőházban a régi, vastag Tungsram-ok (és a vékonyak is helyenként) még mindig mennek (24 órás üzem, van, amit még a 80-as években jelöltek meg festékszóróval, mikor divat volt lopni őket!), igaz, a fényerejük meglehetősen gyenge, addig ezek az új sz*rok...
Na, meg a Bora csövek, a jellegzetes alakú, marha vastag fémgőzzel :D Jó látni párat az államadósság fejében jött asszem EV-ken, az M2-n.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2826) sasa311 válasza sasa311 (#2824) üzenetére


sasa311
veterán

rájöttem, szarul volt összekötve, holnap megcsinálom :B

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#2827) biker válasza didyman (#2825) üzenetére


biker
nagyúr

természetesen arra céloztam, hogy elektromos áram nem folyik rajta, így ebből eredően nem szabad izzania.
és mint azt később jelezted is, ezen dolog érdekében sok dolgot megtesznek a mérnökök (mint a gyűrű, meg a hátrébb tolás), mert a fémszálból szennyezés kerül ki, míg az elektródából kevésbé.

mellesleg pontosan mire akartál kilukadni? :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#2828) X Sügi X


X Sügi X
tag

Kaptam egy fain kis erölködőt... [link] :)
Ő volna az.. Na mármost mindezt előlap nélkül, szval a teljes előlap hiányzik, még a vezérlőpanelhoz csatlakozó szalagkábelek is.. bár némi feliratozás van a paneleken, de nehéz kibogozni hogy mi hova.. meg gondolom (ránézésre) digitális vezérlés fullos.. szval lehetne vele valamit kezdeni, vagy simogassam meg egy pár csavarhúzó-forrasztópáka kombinált mozdulattal? :DDD

Nagyon szép kis teremtmény, sokat is tud elvileg, gyakorlatilag a hátlapját nézve majd összepisáltam magam... Aranyozott csatik tömkelege, optika, s-video, sat, video vezérlés.. +tökömtuggyamilyen baromságok!

Szval ha valakinek van valami ötlete, azt szívesen várom!!!

Kisvártatva..

(#2829) X Sügi X válasza X Sügi X (#2828) üzenetére


X Sügi X
tag

Egy vasárnapi ünnepi Up!

Kisvártatva..

(#2830) biker válasza X Sügi X (#2828) üzenetére


biker
nagyúr

nekem az az érzésem, hogy nem fog sikerülni, max egy két elemét feléleszteni :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#2831) X Sügi X válasza biker (#2830) üzenetére


X Sügi X
tag

Nah, igen, ettől kezdek én is félni! Pedig egy nagyon f@sza kis cucc! Ritka példány, úgy tudom! De legalább kapcsrajzot tudnék hozzá, az is pénzért van!!!!

Kisvártatva..

(#2832) LukE


LukE
veterán

[link] :D

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2833) Ja no válasza LukE (#2832) üzenetére


Ja no
aktív tag

Mosmátom ménemegy a táp-prodzsekt :D

(#2834) X Sügi X


X Sügi X
tag

Na, senki nem tud az emlitett dologról semmit? :F


(2828)

Kisvártatva..

(#2835) Batman2 válasza LukE (#2832) üzenetére


Batman2
őstag

Hi
Elég elvetelmült ötlet, bár ötletes, de csak fanatikusoknak ! :D

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2836) Batman2 válasza sasa311 (#2823) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Hát ez egy kis primitívnek tűnő szerkezet, legalábbis ilyenek az egyszerű 12V-os, egy tranzisztoros előtétek is, amelyek sz@rul hajtják a csöveket és idő előtti feketedésüket, tönkremenetelüket okozzák !!!

Az legalább biztos, hogy tényleg két áramkör van rajta.

Szóval lehet, hogy olcsó, de olyan is, nem javaslom ! :(

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2837) gabikft


gabikft
csendes tag

Sziasztok! Én is rajongója vagyok az elektronikának de még csak nagyon amatőr vagyok benne! MÁr építettem pár dolgot! Most akarok egy egyenirányítót és egy stabilizátort építeni egy áramkörbe(ha lehet), Tudom hogy kell hozzá gréc dióda meg kondi meg nemtim még mi! De fontos lenne! Ezetleg linket tudtok adni hogy honann lehet ilyet csinálni? Köszi mindenkinek! :R

(#2838) X Sügi X válasza gabikft (#2837) üzenetére


X Sügi X
tag

[link]

Itt találsz rengeteg infot, meg kapcsolást, ami kezdőknek is elég egyszerü! Van stabilizált tápegységhez is dokumentáció!

Csak ügyesen, és sok sikert az épitgetéshez! :)

Kisvártatva..

(#2839) X Sügi X


X Sügi X
tag

Hi! Van valakinek ötlete arra, hogy egy tápegységet be lehessen kapcsolni nyomógombbal, és ugyanazzal a gombbal is ki? Egy 230V-os relét kellene bekapcsolásra bírni.. Van ilyen ic, vagy kapcsolás, ami ezt tudja?

Kisvártatva..

(#2840) zso73 válasza X Sügi X (#2839) üzenetére


zso73
veterán

Egy mezei billenő kapcsoló? :C :DD

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#2841) X Sügi X válasza zso73 (#2840) üzenetére


X Sügi X
tag

Neeem, mondom nyomógomb! :( Egy morze, aminek nincs fix állása! mint pl. egy egérgomb.. benyomod, kapcsol, és visszaugrik.. na és uazzal a gombbal kéne kikapcsolni! ;)

Kisvártatva..

(#2842) k.t.a.


k.t.a.
senior tag

Üdv mindenkinek!

Már egy ideje keresgélek, és nem találok olyan IC-t, ami ablak komparátor 0-30V-os bemenettel, és két bites 0-5V-os kimenettel rendelkezik. Még annyit, hogy 300mV és 1V között lenne az ablak. Egyet már találtam ami majdnem jó, csak a bemenete max 18V. TLC1042. Ha nem lesz jobb akkor leosztom a jelet és ezzel oldom meg. De ha valakinek van ötlete másra, akkor annak örülnék. Tudom, hogy műveleti erősítővel is össze tudnám hozni a dolgot, de most egy ilyen IC-vel szeretném, ezért kérlek csak akkor írjatok, ha ilyen jellegű megoldást tudtok. THX.

(#2843) zso73 válasza X Sügi X (#2841) üzenetére


zso73
veterán

Az ua. a gomb stimelt! :C :DD ..........
Szerkessz egy bistabil multit! Erre meg rá tudod kötni a relét! Két,három tranyó,és egy pár ellenállás + kondi! Ja és fél óra! :C :DD

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#2844) X Sügi X válasza zso73 (#2843) üzenetére


X Sügi X
tag

Ekkora barom már nem lehetek! :Y Áhh.. én is ezen gondolkoztam, de elvetettem az ötletet.. Amugy közben körbenéztem és 12v-ról megy a relé, egy külön traf. tápolja.. Lehet hogy menni fog.. Sőt.. Csak nincs kedvem nyákot maratni.. De azért kökke! :D

Kisvártatva..

(#2845) kuki válasza k.t.a. (#2842) üzenetére


kuki
tag

hai Lm358 -at nézted már nem vagyok benne biztos de mintha ez tudná
vagy Ne5532 talán nem 100%-ék

(#2846) k.t.a. válasza kuki (#2845) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Köszi! Nem rosszak, csak amit én néztem az már egy komplett ablak komparátor, de jó lesz. THX.

Az egyik laboron azt a feladatot kaptuk, hogy tervezzünk millivoltmérőhöz (300mV - 1V) auto méréshatár váltót, hogy 300mV-tól 30V-ig tudjon mérni, és ahoz kell egy ablakkomparátor, ami TTL-t tud meghajtani. És minél kevesebb alkatrészből szeretnénk megcsinálni, a beszerezhetőség most nem fontos. Ezért is keresek olyan IC-ket, amikben minél több minden bele van rakva. Majd csinálok egy PIC-es megoldást is a végén ha marad időm rá.

[Szerkesztve]

(#2847) Norbo03


Norbo03
őstag

Lenne egy-két kérdésem:
-Mi az a fénykvantum?
-Mi az a rekombináció?
-Mi az h közbenső?

(#2848) Norbo03


Norbo03
őstag

Újabb kérdéseim lennének mégh pedig az h milyen az a NMOS tranzisztor? Mi az a Vcc?

(#2849) And válasza Norbo03 (#2847) üzenetére


And
veterán

Fénykvantum: alias foton, saját tömeggel nem, de energiával rendelkező részecske ([link]).
Rekombináció: nagy vonalakban az ellenkező előjelű elektromos töltéshordozók, elektronok és ''lyukak'' találkozása. Pl. egy LED fényét az ilyen töltéshordozók rekombinációjakor felszabaduló sugárzás okozza ([link]).
#2848:
''Újabb kérdéseim lennének mégh pedig az h milyen az a NMOS tranzisztor? Mi az a Vcc?''
NMOS: N-csatornás mosfet, szigetelt gate-elektródával rendelkező térvezérlésű tranzisztor ([link]).
Vcc: IC-k esetén szokták így jelölni a pozitív tápfeszültséget (vagy Vdd-ként).

(#2850) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sziasztok! Nincs véletlen valakinek egy olvasófeje egy sokCD-s Fisher DAC-6015 -höz? Mert ezer forintér sajnos nem volt benne... :(

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.