Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1751) LukE válasza _Petya_ (#1749) üzenetére


LukE
veterán

7805 es 7812 pont erre valo. LM317T meg szabalyozhato tapnak, áramgenerátornak, és hasonló feladatokra van kitalálva. (azt az oldalt akartam is mondani, de úgylátszik megtaláltad:) )


Ja no-> 230V, 50Hz. A feszültség eléggé tág határok között mozoghat, talán 10% is lehet az eltérés. De ez csak valami kósza rémkép. A frekvencia viszont nagyon pontosan 50Hz kell hogy legyen.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1752) _Petya_ válasza Ja no (#1750) üzenetére


_Petya_
őstag

Ha jól tudom, akkor 230V a szabvány feszültség nálunk, és az eltérés +-10V lehet.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1753) _Petya_ válasza LukE (#1751) üzenetére


_Petya_
őstag

Oké, erre való, de pl így mennyit tud leadni 5 és 12 volton? Mekkora hűtőborda kell rá? Esetleg zárlatvédelmet/áramkorlátozást hogy tudok bele szerkeszteni? Egyáltalán szükséges ez?

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1754) Ja no


Ja no
aktív tag

köszi a feszértékeket.
Eccer külföldön ''meei''-ztettünk egy kütyüt azon 230-240V/50-60Hz-ez kellett feltüntetni. A jómunkásember lelkesen bólogatott, hogy végre valaki elolvasta a szabványt. / persze ő nem tudhatta, hogy egy printer cimkéjéről kopiztam :) /
Csak most nem értem, hogy a 240 felett még lehet akár 240+10% is a hálózati fesz, vagy 240 az elvi maximum?

(#1755) LukE válasza _Petya_ (#1753) üzenetére


LukE
veterán

78xx hivatalból max 1A-t ad le, ha annál nagyobb áramot próbálsz kiszedni belőle, akkor átmegy áramgenerátoros üzemmódba, és csökkenő feszültséggel max 1A-t ad ki.
317T max 1.5A, és azt hiszem abban is van valami túláram védelem. Mműködő hővédelem tuti, ezt már kipróbáltam:)

Hűtőborda a felvett áramtól és a bemenő teljesítménytől függ. Ha x bemenő fesz, y a kimenő fesz[V], és z [A] áramot ad le, akkor (x-y)*z [W]-ot fűt el:) (a be és kimenő áram ugyan akkora)

Az adatlapjában úgy emlékszem van néhány minta, hogy kül. féle hűtőfelület kb mekkora teljesítményre elég.

De szerintem egyszerűbb, ha kerítesz egy régi proci bordát, és rácsavarozod a hűtőzászlójánál fogva (csak a 78xx-et, annak van a hűtőzászló földdel közösítve). Az kb. elég lesz, és csak van 1-2 elfekvőben. Mérnöki hasraütés:D

de [link] :)

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1756) _Petya_


_Petya_
őstag

Nos, feltúrtam a fiókomat, és ezt találtam:

[link]

Szerinted ez jó lesz? (Csak 5V-osat csinálok, tehát 10V/1A-t kell elfűtenie...)
(a datasheetben nem találtam ábrát.)

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1757) LukE válasza _Petya_ (#1756) üzenetére


LukE
veterán

ja, ranezesre siman. Csavarozd fol, egy kis szilikont alá (ha epp van keznel) Aztan neha tapogasd meg. Ha nehany mp-ig rajta birod tartani az ujjad, akkor az meg boven jo homerseklet:)
Egyebkent az eldisszipalt homennyiseg az aktualis aram es feszultseg ertekektol fugg, ha nincs rakotve semmi, vagy csak nehany 10mA-nyi, akkor akar borda nelkul is elvan. (ha nem lett volna egyertelmu)

(megnéztem, ábrát a 117/317 adatlapjában találtam, és az arra vonatkozott, hogy ha nyáklapra van forrasztva az IC, akkor adott méretű réz fólia kb. mennyi disszipációt tesz lehetővé)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1758) tildy


tildy
nagyúr

Ismeri valaki az electronics workbench progit? Hogy lehet benne bodét rajzoltatni?
Üdv: Tildy

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1759) zLegolas válasza tildy (#1758) üzenetére


zLegolas
őstag

A Bodris bode-t vagy a frekvenciásat? ;)
Nekem valami más van ilyen célra, csak elfeledtem a nevét... megnézzem?

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1760) tildy válasza zLegolas (#1759) üzenetére


tildy
nagyúr

Mindkettő: amplitúdó és fázis. Megköszönném:B Csak le akarom ellenőrizni, jó lett-e a házim.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1761) amajom


amajom
tag

Hi all.
Szellemi segítséget szeretnék kérni akksi töltő elkészítésében.
Adott: 3V-os lítium óraelem méretű akksi, multiméter, 5 vagy 12 V-os táp
Egy kis extra: töltés közben egy LED folyamatosan világít, mikor feltöltődött az akksi kialszik a LED és/vagy az áramkör bont.

ASRock voltmod: www.asrocktuning.fw.hu

(#1762) WillChi


WillChi
senior tag

Hello!

Én is egy kis segítséget szeretnék kérni. A lényeg a következő: adott egy PC-s táp, amiből nekem ~9V-ot kellene előállítanom. Ez egy C64-es táplálásához kellene. Kapcsolási rajz, info, net-es cím, bármi érdekelne. :)

Köszönettel: WillChi

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1763) And válasza WillChi (#1762) üzenetére


And
veterán

A C64-es 9V váltakozófeszt igényel (a +5V -os DC-n felül), amihez egy PC-s táp abszolút nem jó alap. Viszont szinte bármelyik alkatrészboltban kaphatsz sima tokozott 9V-os kistrafót, amelyből minimum 9VA-es teljesítményűt (weboldalak szerint 1A lehet a max. terhelés ezen az ágon) kell beszerezned.

(#1764) Ja no válasza amajom (#1761) üzenetére


Ja no
aktív tag

Szerintem az az óraelemméretű izé az elem és nem akksi . A Li-Ion akksik kb 3,7V-osak és töltésnél sem mindegy, hogy 4,1 vagy 4,2V-al töltöd. Az elemet meg ne töltsd, mert robbanik :)

(#1765) WillChi válasza And (#1763) üzenetére


WillChi
senior tag

Úgy 30%-nál kukkold a lapot! [link] :)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1766) WillChi válasza Ja no (#1764) üzenetére


WillChi
senior tag

Gondolom a számítógépekben is megtalálható 3V-os akkukra gondolt. Ha nem, akkor kérlek javíts ki...

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1767) Ja no válasza WillChi (#1766) üzenetére


Ja no
aktív tag

Én is úgy sejtem, de nem ismerek akkut ami 3V-os. Ettől még lehet.
BTW, mi is ''töltöttünk'' kétgombos kvarcóra elemet laposelemről és egy két hétig ment is vele frankón az óra. De volt olyan is, hogy kipukkant :((

(#1768) WillChi válasza Ja no (#1767) üzenetére


WillChi
senior tag

Nézd ezt: [link]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1769) Ja no válasza WillChi (#1768) üzenetére


Ja no
aktív tag

Ez elem. ( az aksikat Rechargeable Battery-nek híják asszem)
Ha akksi lenne, feltüntetnék a töltési görbéjét is nem csak a kisütésit.

(#1770) And válasza WillChi (#1765) üzenetére


And
veterán

Minek kellene ebből kiderülnie? (Az a baj, hogy az ott említett rövidítések, betűszavak és egységek jó részének jelentéséről, értelméről fogalmam sincs). A C64 alapgép saját tápjának van 9V / 50Hz kimenete, amit nem tudom, mire használ pontosan. Nekünk sikerült kifogni anno egy rossz tápot, asszem' pont az AC 9V-os ága nem volt jó, de a gép attól még elindult, viszont pl. a magnó motorját nem táplálta, meg hangja sem volt (bár utóbbira lehet, hogy rosszul emlékszem :B).
#1766: Az alaplapokon már régóta nem akksit használnak, hanem sima 3V-os lítiumelemet (CR2032, vagy mi), a lap ugyanis annyira kevés energiát fogyaszt erről, hogy mire az elem lemerülne, az alaplap már rég elavult.

(#1771) WillChi válasza Ja no (#1769) üzenetére


WillChi
senior tag

Ez jó lehet órába is (persze elméletben), tölthető, és 3V-os... :) [link]

[Szerkesztve]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1772) WillChi válasza And (#1770) üzenetére


WillChi
senior tag

A 9V-ot a magnó tutira használja, hogy még mi azt nem tudom... :F A lényeg az lenne, hogy egy AT-s toronyba szeretnék beletenni egy 64-est, és mindenféle plusz vackot nem igazán akarok beletenni (már amennyire lehet). Az 1541-II -es lemezegységnél nincs semmiféle probléma, hiszen az csak +5V-ot és +12V-ot használ. A gépnél akadtak az első problémák.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1773) Ja no válasza WillChi (#1771) üzenetére


Ja no
aktív tag

KÖszi! Ez érdekes! :)
Eccer nagyon régen olvastam valami cikket, hogy a cink elemeket is lehet tölteni ( a névleges kapacitásuk kb 30-40%-ára), de nem terjedt el széles körben a techológia.

[Szerkesztve]

(#1774) Csabi84


Csabi84
csendes tag

Sziasztok,


csatlakoznék a társasághoz,ha lehet, ha tudok segitek vannak rajzaim.
csab

(#1775) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Én sima 3V-os (Kodak) Li fotoelemet töltöttem fel vagy kétszer is olyan kb 30mA áramról, hogy nehogy baj legyen és egy egyszerű kis adatper 3V-os részéről vettem a kaját, ami valamivel többet ad puffer kondi nélkül is, mint 3V. Az elem rajta volt vagy két 24-36 órát és néztem a fezsültséggét, illetve a változását, ami kb 3.15V-ig ment fel.
Ezek után még egész jól bírta az elem a digi gépet. kb. valamivel több, mint a feléig, mint eredetileg.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1776) amajom válasza WillChi (#1771) üzenetére


amajom
tag

Honnan tudom meg, hogy akksi vagy csak elem az a 3V-os nyavaja? Kínaiul nem tudok, csak multiméter van.

ASRock voltmod: www.asrocktuning.fw.hu

(#1777) Ja no válasza Csabi84 (#1774) üzenetére


Ja no
aktív tag

Jóhogy lehet, nem zártosztály, mégha külső szemlélőknek úgy is tűnik :)

(#1778) WillChi válasza amajom (#1776) üzenetére


WillChi
senior tag

Általában van rajtuk egy szám pl: CR2032. Megnézed, aztán beírod a Google-ba. Ettől kezdve már csak keresni kell a kidobott találatok közül olyat, ami emberi nyelven íródott.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1779) amajom válasza WillChi (#1778) üzenetére


amajom
tag

multiméterrel nem tudom megállapítani?

ASRock voltmod: www.asrocktuning.fw.hu

(#1780) WillChi válasza amajom (#1779) üzenetére


WillChi
senior tag

Nem nagyon hiszem... :(

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1781) Ja no válasza amajom (#1779) üzenetére


Ja no
aktív tag

A Li-Ion akksik fesze 2,7-3,7V-ig terjed töltöttségtől függően. De elviseli a 2,7V alá való kisütést is, tehát Willchi ötlete lényegesen jobb eredményre vezethet, mint a MM.

(#1782) _Petya_


_Petya_
őstag

A neten, angol nyelvű oldalakon lehet találkozni a ''rotary encoder'' nevű alkatrésszel. Ezt magyarul hogy hívják, és hol lehet ilyet beszerezni?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1783) LukE válasza _Petya_ (#1782) üzenetére


LukE
veterán

legjobb tudomasom szerint rotary enkódernek :)
Lomexben van asszem ket fele, abbol az olcsobb eleg gyengus a dragabbat nemtom.
Az [link] -nel van egy egesz jo tipus beepitett nyomogombbal. 700 píz/db.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1784) _Petya_ válasza LukE (#1783) üzenetére


_Petya_
őstag

Nos igen, viszont en szegeden vagyok, szóval csak a ret jöhet számításba, de ott meg nem találok az árlistában, na mindegy, holnap bemegyek, megkérdezem.
Köszönöm az infót!

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1785) Ja no válasza _Petya_ (#1784) üzenetére


Ja no
aktív tag

Ha jól tudom a RET a Farnell-in-One Mo-i képviselete és ott biztos van csak ki kell várni mire bejön

(#1786) _Petya_ válasza Ja no (#1785) üzenetére


_Petya_
őstag

Optikai enkódert már sikerült találni, horror áron (10k). Nekem mechanikus kellene.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1787) WillChi


WillChi
senior tag

Mivel még senki sem adott semmiféle ötletet, megismétlem a kérdést: adott egy PC-s táp, amiből nekem ~9V-ot kellene előállítanom. Ez egy C64-es táplálásához kellene. Kapcsolási rajz, info, net-es cím, bármi érdekelne.

Köszönettel: WillChi

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1788) amajom válasza WillChi (#1778) üzenetére


amajom
tag

Általában van rajtuk egy szám pl: CR2032. Pont ez a szám van rajta, tehát akkor elem. :( Ugyanekkora térfogatban lehet akksit kapni?

ASRock voltmod: www.asrocktuning.fw.hu

(#1789) WillChi válasza amajom (#1788) üzenetére


WillChi
senior tag

Nézd meg itt az ML2020-ast. Szerintem pont olyan, csak tölthető: [link]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1790) amajom válasza WillChi (#1789) üzenetére


amajom
tag

CR2032: 3V, 220mAh, 3,2mm magas, nem tölthető
ML2020: 3V, 45mAh, 2,0mm magas, tölthető

Szal, ez a ML2020 nem rossz, csak viszonylag kevés Ah kapacitás aggaszt egy picit. Lepkébe kellene a cucc, vagy pillangó, vagy mittom én hogy hívják azt az elektromos hasizomerősítőt ami barátnőmnek van. Az, hogy nincs olyan magas az 'elem', sztem nem baj, majd rakok oda alufóliát :)
Elképzelhető, hogy a 45mAh miatt gondok lesznek? Esetleg egyből lemerül, vagy hasonló problémák???

ASRock voltmod: www.asrocktuning.fw.hu

(#1791) WillChi válasza amajom (#1790) üzenetére


WillChi
senior tag

Van ML2032 is, annak a mérete már sokkal jobb... :) [link]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1792) amajom válasza WillChi (#1791) üzenetére


amajom
tag

Aha, az első két számjegy az átmérő, míg a második kettő pedig a magasság tized mm-ben, csak most esett le.
ML2032 65mAh ennyi talán már jól lesz.
Mekkora fesszel, mekkora árammal kell tölteni, meddig?

ASRock voltmod: www.asrocktuning.fw.hu

(#1793) WillChi válasza amajom (#1792) üzenetére


WillChi
senior tag

[link] ;)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1794) Ja no válasza WillChi (#1791) üzenetére


Ja no
aktív tag

Pana vagy Maxwell akksikat hol lehet kistételben beszerezni?

C64:
Szerintem tegyél be a házba egy kis adaptert ami ~9V-ot ad le. Ha olyan PC-s tápot választasz, aminek van a monitor felé továbbfűzési lehetősége, akkor azt vissza tudod kanyarni a házba a plusz kis táphoz és nem terheli a PC-tápot sem. Meg így nem kell a tápot megbontanod. DC-AC konvertereket nem nagyon használják az általad kívánt fesztartományban

[Szerkesztve]

(#1795) WillChi válasza Ja no (#1794) üzenetére


WillChi
senior tag

Hát, a vásárlásban sajna nem tudok segíteni... :O

A 64-essel kapcsolatban is elég szomorú vagyok, mert ugyan van eredeti 64 tápegységem is, de az ilyen különálló vackokat szerettem volna megszüntetni.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1796) Ja no válasza WillChi (#1795) üzenetére


Ja no
aktív tag

bent lesz a PC-házban, ott csak nem zavar?

(#1797) LukE


LukE
veterán

Lehet hülye kérdés, de a C64 9V AC-t használja? Nem egyenirányítja, stabilizálja belül? Mert ha igen, akkor jo lehet az egyenfesz is neki.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1798) WillChi válasza Ja no (#1796) üzenetére


WillChi
senior tag

Majd becsavarozom valahová úgy, hogy kapjon némi légfuvallatot. Megbontom mindenhogyan a tápot, majd ráforrasztom a betápra, kifelé meg kihozom ott, ahol kijön a többi 'tyúkbél'.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1799) WillChi válasza LukE (#1797) üzenetére


WillChi
senior tag

Sajna nem. :( Szomorú vagyok én is ez ügyben. :O

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#1800) Ja no válasza WillChi (#1798) üzenetére


Ja no
aktív tag

Lehet az a frankó, amit LukE mond! Valamelyik C64-es szervízes csak megmondja, hogy használja-e belül valamire az AC-t, vagy egyből DC-vé alakítja

szerk: most látom, hogy nem... :((

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.