Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2501) kisninja válasza Márton (#2499) üzenetére


kisninja
őstag

Szerintem nyugodt szível bekötheted.

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#2502) And válasza LukE (#2498) üzenetére


And
veterán

Ellenőrzésre van olyan műszerünk, amellyel - több más hőelem és termisztor mellett - elég nagy pontossággal szimulálható egy Pt100 (hőfokot lehet beállítani, a kapcsok között pedig a termisztor-típusra jellemző ellenállás lesz mérhető). Jó kis cucc, áramot / feszültséget is tud igen nagy felbontással (1µA / 10µV) mérni és szimulálni. Ezen kívül van egy kalibráló labor, ahol OMH-hiteles műszerrel ellenőrizhető és beállítható egy fűthető olaj(?)fürdő hőmérséklete, szintén eléggé pontosan.
Hőmérőnél csak magára a szenzorbetétre gondolsz? (Én ilyenből szereztem 1-2 darabot :B, viszont nálunk általában védőcsöves kivitelben használják.) Külön betétet akár a Lomexben, Conr@d-ban is lehet kapni 1,5..4 kHUF -ért.
Mod. #2500: pont a K-típusú hőelem az, ami valóban magas hőmérsékletig (>1000°C) működik. [link]. Amennyire tudom, a hőelemekkel általában a kompenzálás szokott gond lenni (nem is annyira a gyártási szórás, mint a hozzávezetések érintkezési pontjai miatt, amelyek szintén - parazita - hőelemként működnek).

[Szerkesztve]

(#2503) LukE válasza And (#2502) üzenetére


LukE
veterán

Köszi, lomexnél nem is néztem RTD árakat. Így jár, aki ''profi'' cég ''profi'' árait nézegeti.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2504) LukE


LukE
veterán

ja, ha mar rtd, egy rakat link:[link]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2505) X Sügi X


X Sügi X
tag

Valamelyikőtök nem tudja hogy kell bekötni a monitor vezetékeit a d-sub csatiba? Leszakadt, (nem az enyém.. :) ) és vettek hozzá egy csatlakozót, de nem tuom hogy melyik szint hova! :F

Van egy piros, kék, és szürke árnyékolt pár, van egy fehér, fekete, barna, és sárga sima egyeres vezeték, és még plussz a külső árnyékolás..
Na az utóbbit tudom hova kell kötni! :D De a többit? :F

Kisvártatva..

(#2506) kisninja válasza X Sügi X (#2505) üzenetére


kisninja
őstag

Huh egyszer régen műtőttem egy moncsit de akkor csak csere volt. Nem tudom hogy monitoron belül van e szabvány vagy úgy kötik ahogy jön. (én az utobira tuppelek)
Meg kell keresni a moncsi kapcs rajzát vagy e müszerészt megkérdezni. :)

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#2507) LukE válasza X Sügi X (#2505) üzenetére


LukE
veterán

[link] (egyebkent google vga pinout s-dub szavakra szerintem dob meg 26 talalatot legalabb)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2508) X Sügi X válasza LukE (#2507) üzenetére


X Sügi X
tag

na jó, és ez kinek jut eszébe vasárnap délután, ami köztudottan szombat éjjel után van? :DDD Azért kökke! :R

Kisvártatva..

(#2509) X Sügi X


X Sügi X
tag

Ööö... izé.. már csak azt kéne megtudnom, hogy az egyeres szálak közül melyik-melyik.. Ezt se találom.. Tegnap kellett volna, mielőtt elindultam kocsmázni.. :P

Kisvártatva..

(#2510) kisninja válasza X Sügi X (#2509) üzenetére


kisninja
őstag

Nah pont erröl irtam :D
Kész a tarfóm 49,6v másik ág 48,9

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#2511) Slax válasza Márton (#2499) üzenetére


Slax
senior tag

tts-nél van általában 300m3/h-s 12 centis Delta venti (12V-os)[link]. Ez biztos szállít. ;]

''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

(#2512) Zimezoom


Zimezoom
tag

Kedves Hozzáértők!

Olyan áramkörre van szükségem, amely egy digitális jel változását figyeli (azaz felfutó ÉS lefutó élre is indul), ennek bekövetkezésekor vár X ideig, majd ezután kibocsát egy rövid impulzust és újra figyeli a jel változását. Fontos még az is, hogy az indulás után, a várakozó szakaszban már ne befolyásolja a működést az indítójel változása.

Meg tudtam tervezni NAND kapukkal meg RC-tagokkal, de eléggé bonyolult lett, hátha van erre valami egyszerű megoldás is vagy esetleg cél-IC... Mit javasoltok?

Köszi!

Pay attention, or pay the price!

(#2513) LukE


LukE
veterán

nem pont cél-áramkör, de bármelyik uC megcsinálja.
So-8 vagy DIP8, ~200Ft+tapfesz, meg ami meg esetleg kell a ki-bemenetre.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2514) Zimezoom


Zimezoom
tag

Húúú, ebben nem vagyok otthon.... :o
Tudnál konkrét típust írni?! Ezt programozni kell? :B

Pay attention, or pay the price!

(#2515) X Sügi X


X Sügi X
tag

Na még mindig keresem a kicsikémet... [link]

Kisvártatva..

(#2516) bundaas válasza X Sügi X (#2515) üzenetére

Nekem pont ilyen van,csak 25 mA-es

Nincs elb@szva,csak másra lesz jó!

(#2517) X Sügi X válasza bundaas (#2516) üzenetére


X Sügi X
tag

ŰŰŰ! Megválnál tőle? Ha igen, anyagiakat priviben megbeszéljük! Nekem nagy szükségem volna rá! A 25mA tökéletes! Nos?

Kisvártatva..

(#2518) SEK3


SEK3
tag

Hali,

Megtudjátok-e mondani, hogy mi a különbség a 4tűs, meg a sima RCA gyugós video csatlakozás közt?

A pc miatt kérdezem, hogy minek van olyan kimenet a vga-n, amit vsak átalakítóval használnak?

Talán minőség? Talán technológia?

(#2519) SEK3


SEK3
tag

Ja még1kérdés:

Az akkus elemeknél, hogy tudom meg hogy mietbír?

Ha mondjuk rá van írva az, hogy: 700mAh ~ 1.2V
Akkor az elem 700mA~1.2V tud ellátni egy óráig?
vagy egy óra alatt ennyi a max, de tovább bírja, mint egy óra?
vagy Egy óra alatt max ennyit adna le, ha bírná egy óráig?

Van valami kapcsolat a töltési idővel?

(#2520) bundaas válasza SEK3 (#2519) üzenetére

Elméletileg ha egy órán át 700mA terheled ,lemerül az aksi
De ez csak elméletben igaz,valóságban nem!

Nincs elb@szva,csak másra lesz jó!

(#2521) SEK3 válasza bundaas (#2520) üzenetére


SEK3
tag

De akkor a valóságban mi a helyzet? hamarabb merül le?
Vagy tökéletes 100% töltöttség nincs és azért?

(#2522) bundaas válasza SEK3 (#2521) üzenetére

Igen,hamarabb merül le

Nincs elb@szva,csak másra lesz jó!

(#2523) Ja no válasza SEK3 (#2521) üzenetére


Ja no
aktív tag

a www.gpbatteries.com oldalán találsz egy csomó datasheetet, azok mindent elmondanak az általános akksikról.
A megadott értékek ''laborkörülményekre'' vonatkoznak, amit egy általános eszközzel produkálni elég nehéz. Ha nem terheled túl nagy árammal, akkor általában 90-95% körülire számolhatsz, mint ami rá van írva.

(#2524) SEK3 válasza Ja no (#2523) üzenetére


SEK3
tag

oksa megnézem az oldalt, mert ilyenekkel nemárt tisztába nlenni

(#2525) LukE válasza Zimezoom (#2514) üzenetére


LukE
veterán

igen, programozni. De nem valami sok, az egész talán tizen pár sor.

például Atmel ATTiny13.
(vagy valamelyik PIC12, vagy kis texas, vagy motorola, vagy renesas, vagy ami epp szimpatikus.)

Persze biztos ki lehet kapuzni az egészet...

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2526) didyman válasza Zimezoom (#2512) üzenetére


didyman
őstag

A monostabil multivibrátort neked találták ki :D . Működését ezer meg egy helyen, főleg az 555-ös IC-vel írják le. Ezt kiegésztítve egy egyszerű, akár szintén 555-ös időzítő logikával tudod megoldani az időzítést. Az 555 gyári lapja alapján pofonegyszerű megcsinálni.
Kell két RC állandó értelemszerűen, az indításhoz pedig kapacitással kell csatolni jelet. Az 555-ben van egy ablakkomparátor, ezt, ha ügyes vagy, lehet úgy súlyozni, hogy a csatolókondin megjelenő akár föld, akár táp felé húzó impulzusa esetén is billentsen. Az IC discharge kimenetével (és egy inverterrel, vagyis egyetlen egy tranzisztorral) pedig a monostabil trigger lábára helyezett rc-tag kapacitását ki tudod sütni, ami ezután töltődése során a trigger-en szükséges minimum (1/3 táp) elérésekor (a kondi a táp felől van, tehát alul fogja húzni a trigger-t, mivel az lefutó élre indul) fogja működésbe hozni a flipflop-ot. Pár dolgot végig kell gondolni, de ezt szültem 5 perc alatt, több időt csak akkor, ha meg is fizetik :D .
2x555 helyett lehet 556 s, abban két 555 van.

[Szerkesztve]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2527) Ja no válasza SEK3 (#2524) üzenetére


Ja no
aktív tag

szerintem nem kell nagy ügyet csinálni belőle. Ne merítsd túl osztjó' van. Nekem eddig a mélykisütés mindig előbb végzett vele, mint a természetes elhasználódás. :B

(#2528) didyman válasza LukE (#2525) üzenetére


didyman
őstag

Van egy ismerősöm, aki nagyon assembler agyú, a legegyszerűbb, legalapabb dolgokat is programozza, merhogy az a jövő, meg mittomén.. Srác tankörtársam volt, vérre menő vitákban győzködtem, hogy ákker, 6-700Ft-os alkatrészt veszel egy olyan feladatra, amit HW sokkal kisebb áramfelvétellel, egy nullával kevesebb költséggel, sokkal megbízhatóbban végrehajt. Na ott bedobtam a törülközőt, amikor LED-es villogót épített...Őőő, programozott. Vagy fél órát rágózott azon, hogy az Atmel kimenete elbír-e egy LED-et. Mondom, ilyen nincs, 555 akad szinte minden valamire való logika körül, de ha nem, csak van két tranzisztor valahol, megépítem neked és elhallgacc :D . Nagy ímmel-ámmal beismerte, hogy vannak területek, ahol jó az a régi, elavult HW-es megoldás.
Nem, nem hasonlítasz rá :D

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2529) Ja no válasza didyman (#2528) üzenetére


Ja no
aktív tag

:D

(#2530) Csaba_20_ válasza SEK3 (#2518) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A 4 érintkezősön általában S-Video jelet továbbítanak, az RCA-n meg kompozit videó jelet. Ha tudni akarod a különbségeket, ezeknek nézz utána.

(#2531) thaler2


thaler2
senior tag

Van valakinek mélyládához, frekvenciavágó kapcsolása? Erősítő már van hozzá, és amellé raknám be. Állítólag amit a hangkártya kiad mélyet(.1es csatorna) dvdfilm közben, az nem teljesen vágja le, ott ahol kell.

(#2532) X Sügi X


X Sügi X
tag

Kihaltunk? Én szedek cssak antisztatikus bérescseppet? :DD

Kisvártatva..

(#2533) Zimezoom válasza didyman (#2526) üzenetére


Zimezoom
tag

Köszönöm a segítséget!

Pay attention, or pay the price!

(#2534) bundaas válasza thaler2 (#2531) üzenetére

Estleg :F :[link]

Nincs elb@szva,csak másra lesz jó!

(#2535) gabor128


gabor128
aktív tag

Üdv!
Egy technikai jellegű kérdés!

Van egy álló mechanikai rész és van egy forgó rész. Tökmindegy melyiken van motor. A lényeg az az lenne hogy hogyan tudok átvinni gyengeáramköri jeleket(többet) a forgórészre, hogy ott vezéreljek ezt, azt. Vagy akár több forgórészen is keresztül.

Keresgéltem és a következő megoldásokat találtam:
1.: A forgó részre rakod az elektronikát és külön telepet. És minden egyes vezérlés módosításnál meg kell állítanod.

2.: csúszóérintkezővel. Ilyen megoldást csak max a táp átvitelére jó. a digit jeleknek ez nem teljesen oké, ráadásul korlátozott a fésűk(jelek) száma.

3.: optika: ez már egész jónak tűnik. Azomban a tápot akkor is még át kell vinni. És felmerül a láthatóság kérdése.

4.:rádiós: na ez lenne a legjobb, de ehhez nem értek.

Szerintetek hogy lehetne átvinni jeleket? Egy egyszerű példát mondok, hogy világos legyen: Számítógépről, vagy egy keypadról lehessen vezérelni pl. egy robotkart, amelynek sok szabadsági foka van, tele van forgó alkatrészekkel.

Köszi.

(#2536) LukE válasza didyman (#2528) üzenetére


LukE
veterán

ledes villogot meg nem akartam programozni. Viszont villogo keszites kozben mar sikerult valahogy elpukkantanom nehany IC-t :D
meg egyebkentis. ha haladunk a korral, akkor C :DDD

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2537) Ja no válasza gabor128 (#2535) üzenetére


Ja no
aktív tag

Egy teljes körnél több a kívánt fordulat?

(#2538) thaler2 válasza bundaas (#2534) üzenetére


thaler2
senior tag

Köszi, ezt asszem a hétvégén meg is építem, nem tudsz esetleg valami infót mondani róla?

(#2539) thaler2 válasza bundaas (#2534) üzenetére


thaler2
senior tag

Ja már megtaláltam az oldalt, ahonnan van a kép, ott részletes leírást kaptam.

(#2540) bundaas válasza thaler2 (#2539) üzenetére

Aki keres,az talál :)

Nincs elb@szva,csak másra lesz jó!

(#2541) Zimezoom válasza Zimezoom (#2533) üzenetére


Zimezoom
tag

Na már csak a fel/lefutó élre történő impulzuselőállítással vannak gondjaim... :O

A XOR-kapus RC-tagos megoldás elméletben működik, gyakorlatban meg nem (azaz Multisim-szimulációban a virtuális XOR-kapu tökéletesen működik, valós IC - pl. 74F86 - szimulációval meg nem...) :(

Tanácstalan vagyok egyelőre... Valaki?

Pay attention, or pay the price!

(#2542) gabor128 válasza Ja no (#2537) üzenetére


gabor128
aktív tag

Igen, több kört.

Az lenne a lényege, hogy használom egyik nap, és úgy kapcsolom ki, hogy pl.2 teljes jobbfordulattal marad alapállapotban. Másnap mikor megint bekapcsolom alapállapottól függetlenül többször körbe tudjon fordulni.
Így tehát a tengely belsején keresztüli vezetékes kábelezés az első fokozaton még megoldható lenne néhánykörig, de egyébként ez nem használható!
:)) :))


[Szerkesztve]

(#2543) Ja no válasza gabor128 (#2542) üzenetére


Ja no
aktív tag

Csak azért kérdem, mert mi is most agyalunk egy ilyen tengelyen keresztüli adatátvitellel, ahol a power menne csúszógyürükön, de az adatvezetékek, valami soros kétirányú infrán ( esetleg rádióson).
BTW, még sehol sem áll a dolog :((

(#2544) sirály12


sirály12
őstag

Na akkor itt is feldobom a témát. Egy kis robotot kellene töltenem, de nem használhatok semmiféle érintkezőt.

Indukciós töltéssel akarom megoldani. A neten seholsem találtam normális, használható leírást hozzá. Milyen drótból, hány menet, tekercsátmérő, milyen freki, stb.
Ehhez kellene nekem minél több infó.

Elég fontos lenne. Előre is kösz.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2545) Ja no válasza sirály12 (#2544) üzenetére


Ja no
aktív tag

Ha meg tudod adni, hogy mekkora a felületed, aminél az induktív ''energiaátlővést'' meg kell valósítani, és hogy mekkora szigetelési távolság lesz a két dolog között, akkor biztosan fox kapni számítási paramétereket :) /engem is érdekel/

(#2546) sirály12 válasza Ja no (#2545) üzenetére


sirály12
őstag

A felület nagysága nem megszabott, kb 25cm2-től 400cm2-ig A legjobb az kb 200-250 cm2-es lenne. A távolság pedig olyan 3-6 cm lenne a két tekercs között. Az átvinni kívánt energia sem lenne túl sok. Egy 7Ah 12V-os aksit kellene feltöltenie, a töltési idő lehet akár több óra is.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2547) Ja no válasza sirály12 (#2546) üzenetére


Ja no
aktív tag

en a távolságnál tizedmillis nagyságrendben gondolkodnék. ( de max 1-2 milliméteres távban) Különben brutális nagy indukciót kellen elérni és a környéken leszórna mindent, de kokira.

(#2548) sirály12 válasza Ja no (#2547) üzenetére


sirály12
őstag

Nagyobb távot kellene átlőnie, mert ilyen közel nemnagyon tudom vinni egymáshoz a tekercseket. Azthittem ez nem olyan nagy táv neki, mert az ilyen egerek is kb 1cm-t visznek át. Láttam ilyet szétszedve, a neten.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2549) sirály12 válasza sirály12 (#2548) üzenetére


sirály12
őstag

Talán letudok menni 1cm-ig. De tovább nemnagyon.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2550) Ja no válasza sirály12 (#2548) üzenetére


Ja no
aktív tag

de ott néhány tizedwattot akarnak csak átlőni, nem százat. Meg ha jól tudom, a távolság négyzetével arányos a teljesítményveszteség.
De csinálhatsz valami olyasmit is, ahol a vasmagok kerülnek elérhető közelségbe egymáshoz... (?)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.