Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1201) plömplöm


plömplöm
őstag

hello

Végső elkeseredésemben gondoltam megkérdem már itt is, hátha akad valakinek 10db 74HC192 LCD számlálója so-g16 tokozásban (valamelyikben, az a lényeg hogy 1.27-es osztása legyen). Csak dil tokban kapni, a fólia-tasztatúra pedig gyártódott már mire kiderült, hogy egy ilyen biszbasznak is utána kell már érdeklődni... :( Nem kérem ingyen! Az összes általam ismert helyen néztem-néztük már, de sehol sincs, a texas pedig 1000db alatt nem áll velem szóba (a magyar képviselettel se)

Szóval 74HC192 SO-G16 WANTED!!! THX!

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1202) plömplöm válasza plömplöm (#1201) üzenetére


plömplöm
őstag

mert fontos

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1203) Zsu_


Zsu_
senior tag

Sziasztok!
Tud valaki olyan boltot Pesten, ahol lehet kapni üres nyáklapot és hasonló fincsi dolgokat? :U

(#1204) ISZOLE válasza Zsu_ (#1203) üzenetére


ISZOLE
senior tag

Conrad?

Semmi papagája hogy kalibabráljuk az oszcilloszpókkal!

(#1205) Zsu_ válasza ISZOLE (#1204) üzenetére


Zsu_
senior tag

Címet vagy linket tudnál adni?

(#1206) ISZOLE válasza Zsu_ (#1205) üzenetére


ISZOLE
senior tag

Kugliba ''conrad'' beír, első találatra elmegy, magyar zászlóra rábök.
(Meglepő módon www.conrad.hu)

Semmi papagája hogy kalibabráljuk az oszcilloszpókkal!

(#1207) Zsu_ válasza ISZOLE (#1206) üzenetére


Zsu_
senior tag

ok, köszi :B

(#1208) tsu válasza Zsu_ (#1207) üzenetére


tsu
tag

Én inkább a Lomex-et ajánlanám, sokkal olcsóbb mint a Conrad. XIII. ker. Dévai u. Lehel u. sarkán.

www.lomex.hu

[Szerkesztve]

×××

(#1209) plömplöm válasza plömplöm (#1202) üzenetére


plömplöm
őstag

nem is LCD hanem BCD számláló... kicsit hüle vagyok... valaki!

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1210) plömplöm válasza plömplöm (#1209) üzenetére


plömplöm
őstag

74HC192 SO-G16 WANTED!!! senki? :(

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1211) Papa-Georgo válasza plömplöm (#1210) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

király utcában van egy kis elektronikai bolt, én ott próbálnám meg...

oktogon után király utcánál leszállsz villamosról...és begyalogolsz a ''night club'' oldalon, tehát ami a kfc oldallal szemközti...asszem talán egy utca sarkot menni kell, lesz egy régiség bolt, és azután lesz....ott talán tudnak segíteni

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#1212) plömplöm válasza Papa-Georgo (#1211) üzenetére


plömplöm
őstag

a király utcában nem az illyés&tsa-ra gondolsz? ők elköltöztek, most hívtuk a rudi-t és ő nem emlékszik ott más elektronikai boltra, holnap tudok utánajárni majd személyesen, addig is köszi!

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1213) Papa-Georgo válasza plömplöm (#1212) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

pár napja voltam ott....ha egyre gondolunk.

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#1214) hummerdikk válasza Papa-Georgo (#1211) üzenetére


hummerdikk
őstag

En is a kiraly utcait tudom ajanlani vagy a lomexet! Kiraly utcan nagyon rendesek es lehet kapsz kedvezmenyt. En kaptam :D

Meg1X Koszonet HankPoke baratomnak, hogy elvitt oda!

(#1215) plömplöm válasza Papa-Georgo (#1213) üzenetére


plömplöm
őstag

tegnap du megnéztem, ez télleg egy másik bolt, mondjuk nem egy nagy :) nem csoda hogy eddig nem tűnt fel, de sajna nincs nekik sem :( lomexben perszehogy néztük, nincs

továbbra is keresek!

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1216) plömplöm


plömplöm
őstag

sztillszörcsingfor 74HC192 SO-G16! plízplíz

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#1217) ReJim


ReJim
őstag

mivel wildrain megkért csináljam meg, batman2 által kreált rajz Bővebben: link alapján összeakarom rakni... de milyen tranyó kell? (T1, T2?) meg mi a többi? szóval az ellenállások mekkorák legyenek? milyen kondi dióda kell? :U
(ezt szerintem jobblenne 9voltra méretezni a dolgokat... mert az 5 voltért ne kelljen megbontatni az ATX csatit, vagy tápot...)
batman2 tudsz segíteni (még)? :)

</end.?>

(#1218) ReJim válasza ReJim (#1217) üzenetére


ReJim
őstag

:B elírtam a linket :)
Bővebben: link

</end.?>

(#1219) kendioxid


kendioxid
csendes tag

Hi! Meg tudná vki mondani, hogy a kompresszoros hűtő kompresszorát hogy lehet beindítani? Van rajta 3 érintkező tű. Ezek közül az egyik az indító fázis, a másik pedig az üzemeltető fázis? Ha igen, akkor mennyi ideig kell áramot adni az indító fázis csatlakozóra?

(#1220) biker válasza kendioxid (#1219) üzenetére


biker
nagyúr

rövid ideig.
tedd mellé a gyári indítórelét, és kész

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1221) kendioxid válasza biker (#1220) üzenetére


kendioxid
csendes tag

Nincs indítórelém! Mennyibe kerülhet egy indítórelé és hogy működik?

(#1222) kendioxid válasza kendioxid (#1221) üzenetére


kendioxid
csendes tag

Bővebben: link

tehát jól gondoltam, ezek szerint indítórelé nélkül is indítható, persze nem kényelmes annyira,mint ha automata lenne.
van egy darálónk, amikor indítjuk egy gombot nyomva kell tartani, ameddig nem pörög fel. ugyanez van tehát a kompinál is, ha a relé automatizál.

a mért ellenállások nálam tehát:

1-2: 22 ohm
1-3: 18 ohm
2-3: 15 ohm

akkor ezek szerint a 0 a 3. tű
és a kisebb ellenállású 2-3 között indítok egy ideig, és folyamatos üzemben a 1-3-al látom el árammal??? indításkor adhatok a folyamatos üzemű tekercsre is áramot, tehát indításkor mindkettőnek, majd mikor beindult csak a folyamatos üzeműnek?

nincs kondim, mehet a nélkül is, mik a következményei?

[Szerkesztve]

(#1223) emitter


emitter
őstag

jó kis topic!
csak hogy meglegyen kesben:D
up!

(#1224) ReJim válasza ReJim (#1218) üzenetére


ReJim
őstag

valaki esetleg segítsen, mert csak úgy nem tudom összerakni, csak ha megvan, hogy mi kell...

</end.?>

(#1225) al_age


al_age
senior tag

Sziasztok!

Hogyan lehet egy ledet úgy bekötni egy ventihez, hogy ahogy szabályzom le a ventit, a led fénye is egyre kisebb legyen, amikor pedig megáll a venti, akkor ne világítson?
Volt régebben egy Zalman előlapi ventivezérlő panelem, azon ilyenek a ledek.

Köszi előre is!

A fekete lyukak olyan helyek, ahol Isten nullával osztott. 8 hobbit = 1 hobbyte?

(#1226) emitter válasza al_age (#1225) üzenetére


emitter
őstag

gondolom a ventivel sorba kötöd

(#1227) al_age válasza emitter (#1226) üzenetére


al_age
senior tag

Ha sorba kötöm (szabályzó-led-venti), akkor ha a venti megáll pl 5 volton, attól a led még világítani fog szerintem, nem?

A fekete lyukak olyan helyek, ahol Isten nullával osztott. 8 hobbit = 1 hobbyte?

(#1228) And válasza al_age (#1227) üzenetére


And
veterán

Ha sorbakötnéd a ledet a ventilátorral és a potméterrel, akkor azok - közös - áramát akarnád áthajtani a leden, amit a led nem bírna ki. Inkább a ventivel párhuzamosan kellene kötni egy soros ellenállás+led kapcsolást. Mivel az egyes ventilátorok ''megállási'' feszültsége eltérő, nem garantálható, hogy pont akkor alszik el a led, amikor a ventilátor megáll. Ezen kívül a potméterrel vezérelt ventilátor enyhén pulzáló feszültsége miatt a led fénye is kissé vibrálhat, ez esetleg egy párhuzamos kondenzátorral kompenzálható.

(#1229) al_age válasza And (#1228) üzenetére


al_age
senior tag

Szóval először ki kell mérnem, hogy a venti mekkora feszejnél áll meg. OK
Ez alapján számítsam ki mekkora ellenállást kell a leddel sorba kötnöm, hogy kb pont ekkora feszejnél aludjon el teljesen?
És a Zalman panelnél valóban vibráltak a ledek, de azt már azon a panelen is orvosoltam kondikkal, azután pedig tényleg tökéletes lett.

A fekete lyukak olyan helyek, ahol Isten nullával osztott. 8 hobbit = 1 hobbyte?

(#1230) Ayswer


Ayswer
csendes tag

Sziasztok!

Fejembe vettem h építek magamnak egy ventiszabályzó panelt. 5.25''-ös helyre egy kihalt CD-ROM belsejébe úgy h a hátlapon csatlakozók és oda kell kötni a ventiket így kivehető és szállítható lenne szabvány 3likas venticsatlakozás. kéne bele alaplapról audió ki, be 2db USB-alaplapról, a szabályzozásra potmétert gondoltam mert az talán egyszerűbb mint a kapcsoló. Ami az egészet működteti az egy molex. Namost amit nem tok kéne hozzá olyan ami a venti adatait az alaplapnak közvetíti és a motherboard monitor látja a ventiket. Továbbá egy kapcsoló a fénycsöveknek, és az egész rendszerhez. Ja és még egy hőmérő is kéne a gpu-ra.

Kérdés: én vmi nyomtatott áramkör szerüségre gondoltam hol tok ilyenhez cumót szerezni (állítólag vmi lap azza egy speckó filccel rárajzolod vmi savba mártod és kicsapódik a fém?)
továbbá a jeladó elekrtonikát h lehet megcsinálni az is jó ha készen veszem csak bele tudjam építeni.

AutoCad-ben csináltam előzetes látványterveket akinek kell szóljon és küldöm mélben.
Akinek esetleg van vmi 5lete vagy rajza vagy akármi az legen szives ide: ayswer@freemail.hu dobmi egy mélt.

Válaszaitokat előre is nagyon köszönöm.

Ja és sajna nem vagyok olyan profi de mindent megteszek az ügy érdekében ezért ha valaki tud szakmai oldalt jótanácsot nagyon szívesen fogadom.

[Szerkesztve]

Ayswer

(#1231) And válasza al_age (#1229) üzenetére


And
veterán

A soros ellenállás értéke inkább a led maximális áramával áll összefüggésben, 12V-os maximális ventifeszültségnél (ami soros potméteres vezérlésnél biztosan annyi) és 20mA-es megengedhető ledáramnál 470Ω. Ezt csökkenteni nem szabad, növelése pedig azzal jár, hogy max. ventifeszültségnél is halványabb lesz a led fénye. Ha pl. magas nyitófeszültségű kék v. fehér ledet tennél az előbb említett kapcsolásba, és kifognál egy olyan ventit, amely pl. még 2,5V-on is forog, akkor a led mindenképp hamarabb aludna ki, mint ahogy a venti leállna. Pontosan sajnos - ezzel a kapcsolással - nem tudod beállítani a határfeszültséget.

(#1232) emitter válasza Ayswer (#1230) üzenetére


emitter
őstag

sztem olcsóbban jössz ki, ha veszel egy ilyet boltban
te házilag nem valószínű, h tudnál építeni ilyen szabályzóáramkört, ami az alaplapnak küldi az adatokat, mivel mikroprocesszor kéne hozzá, amit - még ha lenne is hozzá kapcsolási rajz - nem tudnál még beforrasztani sem szvsz házilag

(#1233) Ayswer válasza emitter (#1232) üzenetére


Ayswer
csendes tag

Az mondjuk annyira nem lényeg h a gépnek küldje az adatot mert láttam olyat készen is magát az elektronikát csak egybe kéne rakni. Boltban nem láttam olyat ami teccene meghátt ebbe benne lenne az h ezt én építettem nagyából már meg is van tervezve.

Ayswer

(#1234) hummerdikk válasza Ayswer (#1230) üzenetére


hummerdikk
őstag

Felkereslek ICQ-n!

(#1235) emitter válasza Ayswer (#1233) üzenetére


emitter
őstag

úgy érted, h lenne egy saját kijelzője, amin megjelenítené az adatokat? Az is jó, de szvsz házilag nem fog sikerülni összerakni, inkább nézzél körbe, hátha lehet kapni ilyesmit kitben, esetleg készre szerelten
amúgy jó ötlet, és ismerem az érzést is, amiről beszéltél. Én is raktam már össze egy csomó dolgot otthon, mondjuk inkább erősítőket. Jó úgy ránézni, hogy tudom, h ezt én magam csináltam, főleg, ha még megtévesztésig hasonlít egy gyári termékre. Ha a kinézete igényes, akkor már majdnem mindegy, h a belsejében káosz uralkodik, a lényeg h működik. Mondjuk minden ilyen esetben úgy van, h többe kerül ha házilag csinálod és nem boltban veszed, de ez érthető.
szal hajrá!;)

(#1236) hummerdikk válasza emitter (#1235) üzenetére


hummerdikk
őstag

Homerot lehet hazilag is!
Bővebben: link
Csak kell egy egeto, nem olyan nagy cucc bar nekem sincs :D

(#1237) Ayswer válasza hummerdikk (#1234) üzenetére


Ayswer
csendes tag

Boccs de icq-m már nincs. De van msn-em

Ayswer

(#1238) Ayswer válasza emitter (#1235) üzenetére


Ayswer
csendes tag

Köszi a bíztatás. :)

Ayswer

(#1239) LukE válasza emitter (#1235) üzenetére


LukE
veterán

miert ne lehetne?
mar evekkel ezelott csinaltak ilyet.
monggyuk egy aktualis, epp fejlesztes alatt allo: Bővebben: link

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1240) al_age válasza And (#1231) üzenetére


al_age
senior tag

Rendicsek, köszönöm.
Valami más, esetleg bonyolultabb módja nincs, hogy a led mégis afféle ''közvetlen'' kapcsolatban legyen a ventivel? Gondolok itt például a venti monitorozó kábelére (sárga). Azon pl mi történik? Mert az a fura, ha a csak ez a kábel van rákötve az alaplapra és a másik kettő tápról, vagy vezérlőről megy, az alaplap akkor is méri a fordulatszámot és úgy tűnik jól.

A fekete lyukak olyan helyek, ahol Isten nullával osztott. 8 hobbit = 1 hobbyte?

(#1241) And válasza al_age (#1240) üzenetére


And
veterán

Természetesen bonyolultabb módon sokminden megoldható, csak nem biztos, hogy érdemes annyira precízen megvalósítani. Ha adott határfeszültséghez kötnénk a led be- és kikapcsolását, akkor sem biztos, hogy tökéletes lenne a dolog. Ugyanis a ventik esetén esetleg előfordulhat, hogy alacsonyabb feszültségen állnak le (-> potméter ellenállása növekszik, ventifesz. csökken), mint ahogy ismét (ventifesz. nulláról növekedik) újra elindulnak. Az is lehet, hogy ez ventifüggő, vagy egyáltalán nem igaz :)
A fordulatszám-monitorozó vezetéken a ventilátor fordulatonként két négyszög-impulzust küld az alaplap felé, kb. 50%-os kitöltéssel. A lap gyakorlatilag frekvencia- (periódusidő-) mérést végez az impulzusokon, ebből számítja ki a fordulatszámot. Mikrokontrollerrel, némi uC programozási gyakorlattal pl. viszonylag könnyen meg lehetne valósítani akár a jel detektálását (forog / nem forog), akár a konkrét rpm-mérést és megjelenítést is. A mérés azért működik ''egy szál'' vezetékkel is, mert a GND-k (0V-os vezetékek) minden ventilátornál közösek, egymással fémes kapcsolatban állnak, akár a pc fémházán keresztül is (az is GND potenciálon van), ha külön panelról vannak vezérelve.

(#1242) al_age válasza And (#1241) üzenetére


al_age
senior tag

Ismét köszi a segítséget.:)
A ventiknél én is úgy tudom, hogy ha elindul, akkor kicsit még lejjebb lehet szabályozni őket.
Ezzel a harmadik vezetékkel viszont felcsigáztál, mert ha belegondolok nekem elég lenne az is, ha a led világít, ha megy a venti és kialszik, ha megáll. Van is egykét villamosmérnök-tanuló barátom, velük letárgyalom a dolgot.:)
Köszi mégegyszer!:R

A fekete lyukak olyan helyek, ahol Isten nullával osztott. 8 hobbit = 1 hobbyte?

(#1243) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerbusztok!

Remélem jó fórumba irtam... Szóval az a problémám, hogy vettem a Pécsi vásárba egy pioneer A-103 -as 210Wattos esztereó erősitót, csak az előző gazdája leégette a trafóját valahogy... (én pótalkatrész cimszó alatt vettem meg 2800Ft-ért...) Nah, a trafót kicseréltem egy jófajta magyar trafóra, és kipróbáltam. Azt tapasztaltam, hogy ''van benne élet'', a fények világitanak, de pár másodper calatt elhalványodank, és nincs kimeneten jel... Méricskéltem, és a hiba a pufferkondenzátornál jelentkezik, (aszthiszem a pozitivköri puffer) a lábain elkezd csökkenni a fesz, és elsem éri a belső 50V-s feszt... A kondi jó, trafó jó, egyenirányitás megy, de a fesz mégis eltűnik...

itt van egy link tele képekkel az erősitő belsejéről... Bővebben: link

Ha valakinek van ötlete, az lécci segitsen rajtam! :O

[Szerkesztve]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1244) LukE válasza CPT.Pirk (#1243) üzenetére


LukE
veterán

csak tippelek: nincs valahol beljebb rovidzar? Vagy ha nem is pont rovidzar, de polo a teljesitmenyfokozat megkattant, ami akar okozhatta is az eredeti trafo halalat?

Az elozo tulaj nem szedett ki belole semmit? Mondott arrol valamit, hogy mitol egett/eghetett le a trafo?

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1245) CPT.Pirk válasza LukE (#1244) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az előző tulaj valami osztrák volt, aki darabokraszedte, igy került a vásárba, de még a csavarokat is zacsiban mellékelte...

A rövidzárt viszont nem tudom hogy keressem meg...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1246) CPT.Pirk válasza LukE (#1244) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Égési nyomokat, és égett szagot sem éreztem benne, a biztositék is helyén van, de lehet hogy már cserélték...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1247) LukE válasza CPT.Pirk (#1245) üzenetére


LukE
veterán

en se. Esetleg merdd meg a bemeno aramot. ha gyanusan nagy, akkor lehet, hogy valami valami zarlatba megy.
Vagy nem zarlat, de tul nagy aram meg at valamin/valahol. A ledek kialvasa es a fesz. leesese miatt gondoltam erre.

De ez csak egy tipp volt, nem ismerem azt az erositot, vagy ugy altalaban az erositoket...

ja, van egy erosito epitos topik is itt valahol, ott talan tobbet tudnak mondani.

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1248) CPT.Pirk válasza LukE (#1247) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Aha, megfogom mérni...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1249) CPT.Pirk válasza LukE (#1247) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nah, mérés kész,áramfelvétele mikor valami nem megy, 110-120ma, mikor a relé meghúz, 240 ma...

A biztositék helyére kötöttem be az ampermérőt, akkor 3 szor egymásután bekapcsolt, minden működött, a relé meghúzott, az elején a ledek és kapcsolók is működtek, aztán ráraktam egy hangszórót, az brummhangot csinált, aztán megzavarodott, minden led egyszerre világitott, és azóta nem kapcsol be, marad a 110ma-s áramfelvétel...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1250) LukE válasza CPT.Pirk (#1249) üzenetére


LukE
veterán

hat passz, erositokben (sem) vagyok igazan otthon.
De probald meg itt: Bővebben: link

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.