Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1401) Csaba_20_ válasza djyuri (#1400) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Én nem kérek cserébe semmit, hogy másoknak segítek! Én a munkámért és a feláldozott szabadidőmért cserébe szoktam egyedül pénzt kérni. Utóbbiért csak akkor, ha nem önszántamból áldozom fel. A fórumra irogatás pedig önszántamból történik, ellenszolgáltatást érte nem várok. Nem tudom honnan veszed azt a baromságot, hogy én csak ellenszolgáltatásért cserébe segítek itt, vagy máshol embereknek. És igen, ezt állítani rágalmazás!

Tudásomra tett gúnyos megjegyzésed inkább elengedem a fülem mellett, annál is inkább, mert egyáltalán nem érzem mérhetetlennek.

Talán ha figyelmesebben olvasnál, akkor meglátnád azt is, hogy nem csak a hozzászólásaidban rejlő hibákra hívtam fel a figyelmet, de CPT.Pirk-nek is válaszoltam a teljesítményes problémájára. Nevezetesen, hogy a gyárilag megadott értékek közül valamelyik nem felel meg a valóságnak, mert ütik egymást. Ezenkívül a helyes kimenő teljesítmény számítást is leírtam, valamint annak helyes mérési frekvenciáját is. Amit te abszúrnak tartottál, holott az egész világ azt használja.

Az pedig nem érdekel, hogy neked mennyire nem tetszik, hogy folyton kijavítalak és leírom mi az, ami sületlenség tőled. Ugyanis nagyon nem tartom szerencsésnek, hogy a magad Mekk Elek módján osztod itt az észt. És akárkit megkérdezel(a teljesség igénye nélkül: stol, and, DDL, mr.ricsi...stb.), aki komolyan foglalkozik elektronikával, ugyanazt fogja mondani amit én: sületlenségeket beszélsz. Ebben 100%-ig biztos vagyok.

(#1402) DDL válasza Csaba_20_ (#1401) üzenetére


DDL
őstag

Na látod ezért nem kezdtem bele én a javítgatásba. Ezt akartam elkerülni. Ezért öregszem. :(

Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1403) djyuri válasza Csaba_20_ (#1401) üzenetére


djyuri
őstag

Én nem mondtam,hogy zavar,csak az zavart,hogy (ne csak ezt az egy topikot nézd) nem mondtál ''végredeményt''.

Gyakorlatilag az meg 100%,hogy valamelyik érték nemstimmel a házimozi erősítőn...Erre még a hugom is rájön..

És amúgy de...mindig tanulni küldtél és nem mondtál eredményt...
És nem tanultam, és az az én hibám természetesen,de nincs tanárom,aki egyszer is azt mondta volt,hogy ennyi és nem annyi....Ilyenkor bíztos,hogy utánajárok az irományokban..
Jah és akit én MR_Ricsihez küldtem vagy E-mailban vagy akárhol,az érdekes megkapta a válaszát..

Na mindegy nem offolok tovább....

Ha sértésnek vetted,akkor elnézést...Nem szeretek sértegetni,mert engem nem lehet megsérteni....Így nem látom a határt ebben...

(#1404) Csaba_20_ válasza djyuri (#1403) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Szerintem zárjuk le a témát. Ennek a topicnak nem arról kell szólnia, hogy te milyen negatív véleménnyel vagy rólam és miket tudsz itt összehazudni arról, hogy mit csináltam és mit nem.:R

(#1405) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, szerintem is beszéljünk másról...

Ki hogyan csinál nyákot házilag? Mondjatok nekem lehetőleg minnél egyserűbbet... :))

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1406) Csaba_20_ válasza DDL (#1402) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Megfogadtam valamit, az aláírásomban már látható is, hogy mit.

[Szerkesztve]

(#1407) Csaba_20_ válasza CPT.Pirk (#1405) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Erről a témáról itt egy szerintem remek topic:Bővebben: link

Ennél sokkal többet nem nagyon lehet hozzátenni szerintem.

Egyébként én a nyákokat inkább céggel legyártatom, mert vagy olyan bonyolult, hogy kézzel macerásabb lenne és rondább, vagy lustább vagyok és kifizetem érte a pénzt.:D

(#1408) stol válasza Csaba_20_ (#1407) üzenetére


stol
addikt

Kivéve, ha prototípusról van szó.

(#1409) Csaba_20_ válasza stol (#1408) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Már ott tartok, hogy a prototípust is legyártatom. Szabadidőt spórolok meg magamnak vele és mivel abból nagyon kevés van most, ezért drága számomra, vagyis megéri legyártatnom. Akinek sok a szabadideje, annak nagyon nem éri meg!

(#1410) mr_ricsi válasza djyuri (#1358) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''niem szeretünk üvöltözni egymással a bulikon.....Szép halk zene,de a basszusok a a gerinc velőig hatoljanak és emellett érthető legyen a zene....''

Erre én tudok is elméletileg megoldást!

A belső szerveink saját frekvenciája javarészt 20Hz alatti, viszont a 20Hz alatti hangokat egyáltalán nem halljuk, emiatt nem tudják elfedni a zenét.
Csak egy dolog a lényeg: valahogy meg kell oldani, hogy a 20Hz alatti hangok is a basszus ütemében szóljanak, hogy meglegyen a ''diszkós lüktetés''.

Ehhez kell egy dinamika kompresszor -> egy 50Hz-es aluláteresztő szűrő -> egy komparátorral négyszögesíteni a jelalakot -> egy 1:2 osztó -> ismét egy aluláteresztő szűrő (ami a négyszögjelet színuszosítja) -> egy dinamika expander (ami a kompresszor előttről kapja a szabályzó jelét) -> majd egy jó kisfrekis teljesítményerősítő -> egy jó hatásfokú hangszóró(rendszer).
Ezzel a megoldással prímán meg lehet lötyögtetni a szórakozó ifjúság belső szerveit. Nagyobb hangerővel akár ki is lehet végezni mindenkit.


(Azért írtam, hogy ''elméleti'' a megoldás, mert a 10Hz-en is hatásos hangszóró nem fér be a discóba.) :C

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1411) biker válasza mr_ricsi (#1410) üzenetére


biker
nagyúr

''Ezzel a megoldással prímán meg lehet lötyögtetni a szórakozó ifjúság belső szerveit. Nagyobb hangerővel akár ki is lehet végezni mindenkit.''

Ezt az urban legendet végezték ki nemrég a mythbustersben.
5Hz-50Hz közt mindent végigpróbáltak, 25.000W-al, 1m-ről, körbesugározva, általában 135-145 (maxon 150db-el) és semmi se történt.

a mendemonda zseirnt 9Hz-en az ember bémozgása beindul, ezért nevezik ''barna hangnak''
se be nem szartak, se meg nem haltak, de jó volt a kísérlet

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1412) mr_ricsi válasza biker (#1411) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Bővebben: link

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1413) CPT.Pirk válasza Csaba_20_ (#1407) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi szépen, megtaláltam amit kerestem! :R

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1414) biker válasza mr_ricsi (#1412) üzenetére


biker
nagyúr

tudom, pontosan ezen alapult a mythbusters azon adása

egyáltalán ismered őket?

az ultrahang és hozzá közeli hangok okésak, mert valóban halláskárosodást, meg szédülést okoz, itt jelenleg a hangoztatott infrahangokról beszéltem, hogy 7 (más forrásban 9Hz) esetén a beleid szétmennek, ami baromság.

a teszt nem katonai körülmények közt 30m-ről történt, hane m1m-ről, és semmi hatása nem volt.

ha jól rémlik egymás tetején volt 3 hangfal, és körívben 8-9db 3magas fal volt felállítva, tehát elvileg 24-27db hangnyomó, összesen 25.000W-al, hatás nélkül, hangmérnökökkel mérték a hangnyomást és a frekvenciát.

de ha akarod, hidd el, fene bánja, de ha tudod, szerezd be a műsort vieón, mert tanulságos.
Episode 25: Brown Note
Ever the chance-taker, Adam puts his body to the test for science. Will he be able to withstand subsonic frequencies, or will adult diapers be his only hope with the Brown Note? Next, he and Jamie put legendary Hollywood gunfights to the test. Finally, we'll see whether a constant drip of water falling on your (or in this case, Kari's) head really can be unbearable torture.
premiere: Feb. 16, 2005

[Szerkesztve]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1415) djyuri válasza mr_ricsi (#1410) üzenetére


djyuri
őstag

Na ez már döfi;)

(#1416) djyuri válasza biker (#1411) üzenetére


djyuri
őstag

Én is láttam....

Azokkal a ládákkal megelégednék:C:C:C

(#1417) mr_ricsi válasza biker (#1414) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Maradjunk annyiban, hogy ha valóban alkalmasnak látnám a ''módszerem'', hogy azzal embereket lehet megölni, akkor nem javasolnám az elkészítését. (Dyurinak meg főként nem)

''az ultrahang és hozzá közeli hangok okésak''
Az ultrahangokról azt tanultam, hogy a levegő erősen csillapítja, így nagytávolságú fegyver biztosan nem készülhet belőle. (A linkelt tananyag is csak a hallható tartományú és az infra hang fegyverekről beszél.)

''egyáltalán ismered őket?''
Nem -nálunk csak Spektrum és NG van-, de nem is akarom.
Egy TV műsorban nem az igazság a legfontosabb, hanem a szenzáció. (Ez adja el a műsort.)
Az általad hivatkozott műsor valójában nem is hoz semmi szenzációt, hiszen a linkelt tananyag is arról beszél, hogy a ''hivatalos'' tudomány egyik része kutatja az infrahang (katonai) alkalmazási lehetőségét, a másik része szerint pedig nincs élettani hatása. A TV műsor csupán beállt az utóbbi csoport mögé, és majd idővel kiderül, hogy melyik tábornak van igaza.
A mérésükkel kapcsolatban fel lehet hozni ellenérvként, hogy amikor a hadsereg pénzzel megtámogat egy ilyen kutatást, szintén igényel valamiféle mérést, kísérletet. Az minden bizonnyal bizonyíthatta az infrafegyver elvi megvalósíthatóságát, hiszen az amerikai (és az orosz) hadsereg is finanszíroz ilyen irányú fejlesztéseket. (És ráadásul nekik sokkal több lehetőségül van a kísérlet hitelességét leellenőrizni, mint nekünk a TV előtt ülve.)

Visszatérve a hozzászólásomhoz: látok 2 komoly eltérést a TVműsor&fegyverkísérletek és a ''megoldásom'' között:
1, az előbbiek mind szabadtérben voltak/vannak alkalmazva (ha jól értettem a leírásod.)
2, nem célom fejfájást kiváltani, hiszen akkor gyorsan kiürülne a disco, ami rossz hatással lenne a forgalomra. :) Bőven elég, ha a dob ütemében légmozgás-nyomásváltozás keletkezik, amit vagy a bör tapintó érzékelői, vagy a szőr-haj szálak mozgása által érzékelünk. Ha már egy kis mellbe-hasba rugdosás érzés is összejön, az maga a zenei katarzis. :))

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1418) biker válasza Csaba_20_ (#1409) üzenetére


biker
nagyúr

légyszíves, oszd meg velem, ki az aki 1db-ot gazdaságosan legyárt nekem, kétoldalas galvános persze, mert ilyen cipőben járok, most kell 1db utána max 10db

ja, és dolgozoon papírról is, mert nincs kompatibilis pcbprogim, ami csinál neki megfelelő formátumot :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1419) biker válasza mr_ricsi (#1417) üzenetére


biker
nagyúr

namost a szabadtér nem igaz, mert mint mondtam, körbe voltak rakva a hangsugárzók, kb 2m-re egymástól, így középen az ember 1-1.3m-re állt a hangszóróktól.

mindegy

amúgy a srácok mindegyike elég komoly tudású, és elég komoly felkészültségű.

ha nem láttad még, hogy és mit csinálnak, ne ítéld el őket, ez nem Steve krokodilshowja, hanem felkészült, utánajárt kísérletek.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1420) Csaba_20_ válasza biker (#1418) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez most kötözködés akart lenni? Ugye nem?

(#1421) biker válasza Csaba_20_ (#1420) üzenetére


biker
nagyúr

NEM!

tényleg kell valaki, aki kicsiben is megfizethető.

és nem 50Ft/furat a papírról tervezés ára :(

úgyhogy pls.... küldj infót.
a furatgalván még a legkevesebb, mert akkor úgy tervezem, hogy megoldjam másképp :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1422) Csaba_20_ válasza biker (#1421) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Te valamit nagyon félre értettél akkor. Nekem éri meg kifizetni az amúgy drága összeget, mert különben rengeteg időt pazarolnék el, ami értékesebb számomra, mint az a pénz, amennyit kiadok a nyák legyártatásáért. Azt nem állítom, hogy másnak is megéri. De ezt is írtam. Cégek: Nyákexpressz és Pcb.hu.

(#1423) biker válasza Csaba_20_ (#1422) üzenetére


biker
nagyúr

nem nekem lesz, itthonra, hanem cégemnek, de kell a minőség.
megkeresem őket.

eddig az elekterv volt egyedül, aki 1db-ot is papírból is, egy 10x16-os már 10k-ból ki is jött volna :D
45Ft/láb a digitalizálás, ez már 6k, és innen jön a gyártás.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1424) mr_ricsi válasza biker (#1419) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''namost a szabadtér nem igaz, mert mint mondtam, körbe voltak rakva a hangsugárzók''
Az előző hsz-odban ''körív''-et írtál, az nálam nem zárt kör. (De ez végülis mindegy, inkább az érdekelne, hogy a kísérletet hol végezték el, hova fért be ez a rengeteg nagy hangszóró?)

''amúgy a srácok mindegyike elég komoly tudású, és elég komoly felkészültségű.''
Én is az vagyok ;] , mégis van az a pénz, ami után hagynám, hogy bármelyik szőke nő professzornak érezhesse magát mellettem! :C
(Vagy Te még nem láttál olyat, hogy komoly tudású ember a Frezíliusszal teszteltet mosóport?) :)

''nem láttad még, hogy és mit csinálnak, ne ítéld el őket''
Nem ítélem el, csak mivel TV, ezért erősek a fenntartásaim.

Egyébként szerintem ne vitatkozzunk ezen. Majd Dyuri megvalósítja, aztán a gyakorlati tapasztalati alapján eldönti a kérdést. :))

(De azért még a mérés helyszínét és a használt hangszórók méretét, darabszámát, kinézetét megírhatnád, mert érdekel. lásd: hsz-om eleje)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1425) djyuri válasza mr_ricsi (#1424) üzenetére


djyuri
őstag

Bár úgy lenne:)
Jó sok pénz az a ''pár'' hangfal és speckó erősítők és jelgenerátor...

Amúgy egy épp nem használt reptér egyik leszállópályályán volt kint a nyílt terepen...Kicsit talán több,mint félkörívben...A ''stúdió'' rész kb 10méterre volt a hangeseményektől...Tehát a kűltér miatt tényleg nem volt nagy a hatásfok....
Bár lehet,hogy kevés epület van hírtelen erre a célra,amit összeraktak...

Mindegy... Jeremi-n (vagy a másik:F) azért láthatóak voltak a hangzás ''értékei''...
Mivel nagyon élvezte saját hangjának eltorzulása....

Ui.: Zárt térben bíztos komoly sérülés lett volna a végkifejlet...De oda vizont kisebb hangteknika is elég lett volna...

Amúgy ez a két srác és közvetel munkatársaik sok profi teknikussal és mérnőkkel dolgoznak a sorozatukban....
Eddig eléggé sok ''legendát'' cáfoltak és hitelesítettek meg,amiket reálisan alá is támasztottak...
Ezzel a hagnnyomásos kísérlettel én sem vok megelégedva,de engem speciel a hangteknika lenyűgözött:R

(#1426) Batman2


Batman2
őstag

Szevasz And!

Lenne pár kérdésem az LM2678-as kapcs. üzemű táp ICvel kapcsolatban, végül egy fix, 3.3V-osat szereztem :
1. Az induktivitást mekkorára érdemes tervezni, mondjuk középértékre áramfelvétel szempontjából és akkor nagyjából a teljes tartományban megfelelően működik, vagy mindíg csak egy adott áramfelvételhez jó? Az induktivitást légmagos vagy ferrites változatban érdemes készíteni (15-22µH)
2. a kondenzátor értéke vagy az induktivitásé meghatározóbb a működés szempontjából?
3. A 10nF-os Boost kondenzátor fajtája lényeges, vagy bármilyen megfelel (pl. lencse)
4. A dióda, az egy shottky példány, ugye? Fontos a típusa, vagy elég ha a paraméterei teljesítik az 5A-t. Annak csak a negatív, gerjedt áram levezetése a feladata, vagy van más is?

Összeépítettem a kapcsolást, igaz nem pontos alkatrészekkel, az induktivitást főképpen nem tudom, hogy mekkora. A feszültséget egy LED terhelés mellett tökéletesen tartja (3.32-3.33V, 8-12V bemenő fesz mellett). Terhelten, kb 70mA-nél még nincs jelentős fezsültésg változá, de 300mA-nél már a LED elalszik és halk zizegés hallatszik, feltételezem a tekercstől.
Ez attól lenne, hogy nem megfelelő az induktivitás és így nem tudja leadni a megfelelő áramerőt/teljesítményt?

Mivel ez az áramkör fix frekvenciával működik, ha jól emlékszem, így külömböző terhelések esetén ez csak a megfelelő alkatrészek értékeinek változtatásával tud helyesen működni, vagy megfelelő alkatrészek esetén pár miliampertől 5 amperig megközelítőleg jó?
Válaszaidat előre is köszönöm :R
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1427) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Idézetek erről az adatlapról(fontosabb részek kiemelve): Bővebben: link

BOOST CAPACITOR
The boost capacitor creates a voltage used to overdrive the
gate of the internal power MOSFET. This improves efficiency
by minimizing the on resistance of the switch and associated
power loss. For all applications it is recommended to use a
0.01μF/50V ceramic capacitor.


CATCH DIODE
When the power switch in the LM2678 turns OFF, the current
through the inductor continues to flow. The path for this
current is through the diode connected between the switch
output and ground. This forward biased diode clamps the
switch output to a voltage less than ground. This negative
voltage must be greater than −1V so a low voltage drop
(particularly at high current levels) Schottky diode is recommended
.
Total efficiency of the entire power supply is significantly
impacted by the power lost in the output catch diode.
The average current through the catch diode is dependent
on the switch duty cycle (D) and is equal to the load current
times (1-D). Use of a diode rated for much higher current
than is required by the actual application helps to minimize
the voltage drop and power loss in the diode
.
During the switch ON time the diode will be reversed biased
by the input voltage. The reverse voltage rating of the diode
should be at least 1.3 times greater than the maximum input
voltage.


Az induktivitás rész nagyon hosszú, nem másoltam ki. De sehol nem láttam, hogy légmagos tekercset ajánlott volna. A lényeg, hogy a tekercsen folyamatosan folyjon áram és ne essen le 0-ra.

Ami még fontos, hogy a kimeneti kondenzátor alacsony ESR-es legyen.

Remélem azért segítettem valamit...

(#1428) zLegolas válasza biker (#1418) üzenetére


zLegolas
őstag

www.europrint.hu

Hogy ez gazdaságos-e...hááátt...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1429) biker válasza mr_ricsi (#1424) üzenetére


biker
nagyúr

Jamie azt hiszem filmes FX-es, a másik meg nem is tudom, itt van a PH-n egy mythbusters topik, ott vannak az adatlapjaik is :)

A hangsugárzók speciálisan átalakított 45cm körüliek voltak rexlex ládákban, amiből később a csillapítást is kivették, de sztem miután pontos tényeket nem tudok közölni, ne menjünk bele.

és azt hiszem, egy repülőtér betonjára mentek ki, nehogy baj legyen ha működik :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1430) biker válasza zLegolas (#1428) üzenetére


biker
nagyúr

köszönöm hogy ajánlottál egy céget, akik csak fileból dolgoznak, és nekem pont ellentétes kérésem van

mindíg jól esik az ilyen jellegű segítség...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1431) And válasza Batman2 (#1426) üzenetére


And
veterán

1.: Valamekkora bemenőfeszültséggel csak megtáplálod az áramkört, ill. a várható terhelést is behatároltad. A 10..15µH -s tartomány már elég széles területet lefed a fix 3,3V -os típus terhelés/induktivitás -diagramján. Ha a max. áramra tervezel, nem sok választásod marad. Elvileg mindegy, hogy lég- vagy vasmagos a tekercs, de ekkora induktivitásokra és várható áramokra légmagos tekercset - pl. hosszú szolenoidot - tekerni nem ajánlott (túl sok menet kellene, túl nagy tekercstest- és huzalátmérővel, a szórt mágneses tere is jelentős volna). Egyszerűbb (?) készen beszerezni egy több A-es terhelhetőségű, 10µH körüli tekercset, vagy ismert paraméterekkel rendelkező (Bmax, AL-érték) magra - pl. ferritanyagú toroidra - elkészíteni azt.
2. és 3.: lásd #1427, a ''lencseforma'' szinte biztosan kerámiakondit takar.
4. Általánosságban: minél nagyobb max. nyitóirányú áramot engednek meg egy diódára, annál kisebb lesz a rajta eső nyitófeszültség (adott áramnál). Ezért is vannak előnyben a nagyáramú Schottky-diódák az ilyen kapcsolásokban.
''Összeépítettem a kapcsolást, igaz nem pontos alkatrészekkel, az induktivitást főképpen nem tudom, hogy mekkora.''
Mivel a tekercs paraméterei tényleg kulcsfontosságúak, ezen ne nagyon csodálkozz ;)..

(#1432) djyuri válasza djyuri (#1425) üzenetére


djyuri
őstag

Ezt elbaftam-tam-tam

Adam volt az és a másik a Jeami:D

(#1433) zLegolas válasza biker (#1430) üzenetére


zLegolas
őstag

B@sszál már le, amiért segíteni próbáltam jó? Mi velük dolgoztatunk, és jók.

Mi kéne, bemész egy kockás papírral rajta a kapcs.rajz, és megtervezik meg legyártják neked egy sörért? Biztos van olyan is.

Ja, és szívesen!

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1434) Batman2 válasza Csaba_20_ (#1427) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Részben, bár az IC dokumentációját alaposabban nézve én is megleltem ezeket a dolgokat, de hát sokszor hamarabb kérdezek, mintsemhogy igazán utánanéznék a dolgoknak, mondjuk azért is, mert nagyo kevés az időm.
Azért kösz !
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1435) Batman2 válasza And (#1431) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Hát éppen ez a baj !
Vennék én készen, elfogadható áron induktivitást, de mindenhol csak kis teljesítményüeket lehet kapni. Épp most hívtam fel az egyik boltot, ahol a legjobb az ellátás, ott is csak ezek vannak, illetve ha végignyálazok egy katalógust, esetleg találhatok benne nagyobbat, de azt nem tudják, hogy ferrit magos e, azt hogy toroid e, pláne nem, csak annyit, hogy ellenállás formájúak, amik nekik készleten vannak.
Ez a helyzet !
Úgyhogy nekem kell valahogy összehoznom.
Van egy nagyobbacska EI magos (kb 1cm magátmérő), ferrites induktivitásom, vagy 1.2mm-es drót van rajta, kb. 20 menet, ezt hazsnáltam próba képpen, illetve erre szeretnék tekerni megfelelő vastag és hosszú drótot, ha készíteni kell. Vagy ha tudok szerezni nagyobbacska toroid magot, akkor arra.
Láttam a dokumentációban, hogy az internet címükről le lehet tölteni valami méretező/tervező programot, azzal fogok próbálkozni, hátha abban ki lehet számítani a szükséges paramétereket az tekercs elkészítéséhez.
De a többi infót kösz !
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1436) Veatta


Veatta
aktív tag

Sziasztok! Segítség kellene:

Adott egy gyermeteg T***o gazdaságos 5.1-es erősítő a hozzá tartozó hangfalakkal együtt.
Kaptam, hátha tudsz belőle használni valamit felkiáltással.
A hibajelenség a következő:
Bekapcs után csak zúgás elég hangos. kikapcs szétszed. A mélyládában levő hangszóró két vezetékén külsérelmi nyomok, láthatóan összeértek. Erősítő részben az egyik tranzisztor kisülve. A hűtőbordára szereltek közül az egyik.

Na itt kellene a szakfinesz: kiforrasztottam, hátha javul a dolog, gondoltam, akkor meg kellene szünnie a többi hangszóró zúgásának, de nem így történt. Zúgás továbbra is fennáll, a tápon kívül már nincs rajta semmi bemeneti jel, de a zúgás továbbra is megvan, mit lehet a tápon kívül?

Segítséget előre is köszönöm!

(#1437) Batman2 válasza Veatta (#1436) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Ha jól értem, akkor a hibás tranzisztorokat kiszedted, de nem pótoltad újjal és úgy próbáltad.
Ne csodálkozz :Y :(
Javaslom, pótold azokat azonos típusu újjal, akkor esetleg rendben lesz, mivel bizonyára szükség van a helyes működésükre az áramkörben !
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1438) Veatta válasza Batman2 (#1437) üzenetére


Veatta
aktív tag

Csodálkozni nem csodálkozom :)

Erre lettem volna kiváncsi!

Áramkör ? helyes működés ugyammáá :)):))

Köszi!

(#1439) Batman2 válasza And (#1431) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Vagy két órán át böngésztem az internet oldalát a Nationalnak, de nem akadtam rá olyan tervező programra, amire emlékeztem a dok.ból.
Ha tudnál segíteni egy 10-15 µH-s induktivitás elkészítéséhez szükséges adatok kíszámításában, nagyon hálás lennék. :R:R
A másik, hogy már többször bogarásztam a kondenzátor táblázatokat, de nem értem, ahogy írja a dolgokat. Megad egy induktivitás értéket, az adott kimeneti fesz.re (3.3V), utána pedig három oszlop a táblázatban és mindegyikben egy szám + egy kondenzátor kód.
namost a szám az adott típusú kondenzátor alkalmazandó darabszámát jelentené?
Ez még rendeben is van, ha az.
De azt végkébb nem értem, hogy megnézem a ''Ki/bemeneti kondenzátor kód'' táblázatot, akkor ott egy kódszámnál négy eltérő kapacitású és feszültségű kondenzátort lelek.
Egyik kérdés, hogy akkor most ezek bemeneti, vagy kimeneti kondenzátorok, vagy mindekettők lehetnek,
illetve, hogy a négy közül azt kellene választani, aminél az alkalmazásomban folyó áramerő van írva?
Azért sem egyértelmű számomra, az egy kategóriában levő kondenzátorok értékei szélsőségesen eltérnek egymástól.
Nekem kb. 10-16V bemeneti feszültségre, 3.8A körüli kimeneti áramra (3.3V-nál) kellenének a szükséges alkatrészek paraméterei, illetve az induktivitás elkészítéséhez szükséges adatok ! F
Válaszodat előre is kösz
és bocs a kisregényért. ;]
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1440) Batman2 válasza Veatta (#1438) üzenetére


Batman2
őstag

. . . Na jó: körörcske ;]:)

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1441) mr_ricsi válasza Veatta (#1436) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Hány lába van annak a tranzisztornak, amit kiforrasztottál?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1442) Veatta válasza mr_ricsi (#1441) üzenetére


Veatta
aktív tag

4 lábú

(#1443) And válasza Batman2 (#1439) üzenetére


And
veterán

A #1157-ben már linkeltem azt a National-féle tervezőprogit (Bővebben: link).
Induktivitáshoz: mindenképp szerezz ismert AL-értékű magot, lehetőleg toroidot. Pl. a Lomex-árlistán látni többfélét (-> keresés az online árlistában: a ''ferrit'' kifejezésre; nem mindegyiknek van odaírva az AL-je, de a típusa igen - lehet, hogy egy hosszú szám formájában -, az alapján jó esetben megtalálható a neten). A boltjukban szoktak lenni ömlesztve is mindenféle tekercselt toroidok, időnként az induktivitást és a max. áramot is megadják ;). Ha az AL-érték adott, abból a szükséges menetszámot könnyen kiszámíthatod. Az AL-t [nH/ menetszám^2], (azaz [nH] ) egységekben adják meg. A szükséges menetszám: N= sqr( L/ AL), ahol L: induktivitás nH-ben (!).
Pl. AL=75nH -s magra L=15µH induktivitáshoz N=14 menet szükséges. Látszik, hogy ilyen nagyságrendű induktivitásokhoz viszonylag alacsony AL-értékű (nem többezres) mag kell. (Az csak hab a tortán, hogy az AL igazából sokmindentől függ, pl. a frekvenciától ill. nagymértékben a gerjesztéstől, vagyis a tekercsben folyó áramtól).
Aztán vigyázni kell a mag megengedett maximális indukciójára is. Erről itt találsz némi anyagot: Bővebben: link. A lényeg, hogy a tekercsben nem folyhat akármekkora (azaz csak a vezeték keresztmetszete által határolt) áram, mert a Bmax-ot ( [Gauss] v. [Tesla] ) nem szabad meghaladni, különben a mag ''túltelítődik'', melegszik.
Kapacitásokhoz: az adatlap 13. oldalán a fix kimenőfesz.-hez tartozó példa 4. lépéséből kiderül, hogy tényleg nagyon eltérő kapacitásértékek is használhatóak kimenő kondenzátornak. Azt viszont nagyon ajánlja, hogy több párhuzamos kapac. használata esetén tökegyforma típusokat használjunk. Amúgy a 3-as tábla a kimeneti-, a 4-es pedig a bemeneti kapacitások méretezésében segít. Az más kérdés, hogy a kiválasztáshoz úgy általában csak 4 féle gyártmányú - vezetékes kivitelű - kondifajtát tartalmaznak a táblázatok. Biztos csak annyifélét néztek át a szükséges paraméterek - pl. I(rms) max. - szempontjából.

(#1444) zLegolas válasza Batman2 (#1439) üzenetére


zLegolas
őstag

Körülnézek, és lehet, hogy tudok küldeni tekercset. Jó lenne, ha írnál konkrét paramétereket hozzá!

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1445) Batman2 válasza And (#1443) üzenetére


Batman2
őstag

:R:R

:R:R

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1446) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ismét üdvözlök mindenkit, az lenne a kérdésem, hogy van egy DDL által kapott csöves kapcsolási rajzom, és ezt kellene egyberakni egy Pioneer végfokkal, ennek van-e lehetősége?

Majd még teszek fel képet, leÍrást a végfokról, ha mondtok valami biztatót...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1447) Batman2 válasza zLegolas (#1444) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Az figyelmességedet külön köszsönöm, de nem akarnálak itt postázásos gondokba keverni, csak sikerül talán elkészítenem.
De ha mégis postázás lenne, természetesen minden költségét állom!
Üdv.:
:R:R:R

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1448) Batman2 válasza CPT.Pirk (#1446) üzenetére


Batman2
őstag

Hi
Az a ''csöves kapcsolás'' előerősítő funkciójú, vagy teljesítmény erősítő, tehát a kimenetéről nagyobb hangszórót lehet meghajtani és ahoz vannak csatlakozások, vagy valami tuheles csati van rajta, vékony érintkezőkkel? :F
A végfok elé előerősítőt lehet rakni, vagy pl. hangszínszabályozós modult, vagy keverő modult.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1449) CPT.Pirk válasza Batman2 (#1448) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, az alapokat vágom, meg a kapcsolási rajz is megvan, (a csöves részt meg kellene épÍtenem) csak a két fokozat összekötését nem vágom, méghozzá impedanciás szempontból. A fokozatok közé kerül egy kondenzátor, de nem tudom, hogy hogy viszonyul egymáshoz a csöves fokozat kimeneti ellenállása (aki nagy szokott lenni) és a pioneer bemeneti ellenállása...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1450) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Más kérdés, kellene nekem egy LC 7818 -as Sanyo IC, ilyet itt magyarországon honnét tudnék szerezni?
Valahonnan rendelni?:F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.