Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:48:40

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31851) bkercso válasza Mezga Aladár (#31850) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem is annyira az 50 Hz induktív kapcsolata számít, mivel így se, úgy se hallani 50 Hz-es búgást, hanem inkább azért van diffi, mert a hálózati zavarok kapacitíve átfutnak a primerről a szekunderre. Régen ezért is készítettek duplán árnyékolt trafókat, ahol a primer tekercs árnyékolása ment a védőföldre, a szekunderé a házra.
Nem mindenki köti a kapcsolás testjét a házra. Ma ez egyáltalán nem divat a gyártóknál, amatőröknél meg sokan egy ellenálláson és vele párhuzamos kondin keresztül teszik ezt. Én sehogyan sem, ráadásul egy külön hálózati szűrővel szűrök 50 kHz fölött. 1 Hz-50 kHz-ig meg a készüléken belül. Tehát én nem nagyon hallok diffit a forgatástól. :D
:R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31852) Az-X


Az-X
őstag

Tegnap meg is érkezett a DAC. Nagy meglepetés, hogy össze volt szerelve. No de sebaj, majd szétszedem. Addig míg megérkezik a többi alkatrész, ki tudom próbálni így :)

Tettem fel pár képet [link] alapból sem annyira szutykok az alkatrészek. Kérdésként felmerül, az ellenállásokhoz nyúljak? Illetve a kis értékű kondik milyenek?

:)

(#31853) Mezga Aladár válasza bkercso (#31851) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Sajna a kapcsolás-technikához nem értek. De ez egy 0 forintos "tuning" Ha van hatása jó, ha nincs akkor sincs baj. :)

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31854) bkercso válasza Az-X (#31852) üzenetére


bkercso
nagyúr

A gyantát érdemes lemosni az IC-kről. Elektronikai boltban kapsz gyantalemosó sprayt. Amúgy jó lehet, de a kék kockakondikat, amikkel az elkók vannak átkötve, kicserélném 470n Wima MKS2-re. Az még elfér.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31855) Az-X válasza bkercso (#31854) üzenetére


Az-X
őstag

Azok helyett 100nF-os MKS2-eseket rendeltem. Jobb volna a 470n?

:)

(#31856) bkercso válasza Az-X (#31855) üzenetére


bkercso
nagyúr

Végül is akkor jó, 10kohm bemeneti bemeneti impedanciát feltételezve a fokozatok között a 100n 160Hz-től veszi át a szerepet, így a igen jó.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31857) Az-X válasza bkercso (#31856) üzenetére


Az-X
őstag

Amúgy ezek a kék "kockák" milyen gyártmányok lehetnek?
Ellenállások esetleg ránézésre? Ránézésre sajnos én még nem tudom megállapítani, hogy egy DAC-ba jók e :B Érdemes hozzápiszkálni?

:)

(#31858) bkercso válasza Az-X (#31857) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem tudom.
Ellenállást szintén nem tudom. "Ami épp volt" típusok lehetnek..

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31859) Mezga Aladár


Mezga Aladár
veterán

Esetleg ha valakit érdekel a fent említett fázis, egy régi cikk és teszt. [link]

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31860) bkercso válasza Mezga Aladár (#31859) üzenetére


bkercso
nagyúr

Tipikus hifimagazinos bugyuta ostobaság. :C

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31861) Mezga Aladár válasza bkercso (#31860) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

:F

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31862) bkercso válasza bkercso (#31860) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem hitből beszélek én sem. Lehet, hogy változik a hangzás, ha megfordítom a polaritást, de ezt a fázissal magyarázni nagyon furán veszi ki magát. Írtam akusztikai szimulációs programot teremhangosításra és számolta a fázist is a virtuális mérőmikrofon helyén. Na most a fázis össze-vissza forgott, ahogyan azt várhatjuk is, hiszen minden hangnak más a hullámhossza, így a hangfal-mikrofon távolságon belül nem ugyanannyit forognak. Ezért is volt értelmetlenség fázist ábrázolni (persze nem került semmibe, mivel a több hangfal jelének összeadásához úgyis ki kellett számítani a fázisokat).

Ha van is jelenség (biztis van), nem tudom mivel magyarázható. Tapasztalataim szerint az összeantennázott RF-zavar sokat változtat a hangom. Pl. FET-es áramgenerátornál is számít, van-e a FET gate-jén ellenállás és az mekkora. Ki hinné?! Vagy az is, hogy a hangfalkábel által összeantennázott s mikrofóniázott zavar hova és milyen fázisban jut rá, a visszacsatoláson keresztül hogyan intermodulál bele a hangba az erősítőben. (Miért is szeretjük a visszacsatolatlan erősítőket, ha márve rosszabbak?? :DDD )

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31863) bkercso válasza bkercso (#31862) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hifimagazinosék helyében inkább fogtam volna egy felvételt, aminél nagyon hallani a diffit, és megnéztem volna többféle erősítőn/hangfalon. A cikkben még a rendszer leírását se láttam, amin hallgatóznak (bár nem szenvedtem végig betűre, lehet, hogy benne van valahol).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31864) Mezga Aladár válasza bkercso (#31862) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Az biztos más oldalról közelítjük meg a dolgokat. Te mérsz, kombinálsz, hallgatsz(?), én csak szimplán kipróbálom.
Ezek a kételyek sok helyen elhangzottak pro/kontra, sok témában(tápszűrő, tápkábel, digikábel, usb kábel, analog ic, hangfalkábel, készülékállvány, stb).
Most pl azon agyalok, miért lett más a rendszer hangja azáltal hogy, egy légpárnás állványra tettem minden készüléket.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31865) bkercso válasza Mezga Aladár (#31864) üzenetére


bkercso
nagyúr

Én is hallgatok, mérni csak az üzembiztonság kedvéért mérek. Múszaki ihletettségű változtatgatások után hallgatózom és így haladgatok.
Az a mikrofónia miatt lehet. Vagyis amiatt, hogy az alkatrészek a mechanikai rezgéseket elektromos jellé alakítják. Kábelek is csinálják, de leginkább az kerámia- és fóliakockakondik csinálják. Az X7R kerámia nagyon; ezt előszeretettel használják táphidegítésre. Megkoppintva a NYÁK-ot egy tollal jól látható az oszcilloszkópon a zavar! :)

Ami miatt letámadtam - az amúgy jószándékból linkelt :R - cikket, az az , hogy egy szakmai fórumon ilyen bugyutasággal már ne h.lyítsük egymást, hogy a fázishelyességet (?) hallani. Csak a relatív késést hallani, ezt már kiderítették elődeink fiziológiából.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31866) bkercso válasza bkercso (#31865) üzenetére


bkercso
nagyúr

Még mielőtt valaki félreértené: igen, két vagy több hangforrás relatív fázisát hallani, de különböző frekvenciájú hangok relatív fázisát nem: hiszen ez pontról pontra változik, míg a zenei élmény nem. (Szabad térben legalábbis nem hallunk változást egy 5-10 cm-es elmozdulás hatására. Beltérben lehet, de az lakótérakusztika miatt van: az interferencia miatt változik az amplitúdó, és azt hallani.)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31867) Mezga Aladár válasza bkercso (#31865) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

"Az a mikrofónia miatt lehet. Vagyis amiatt, hogy az alkatrészek a mechanikai rezgéseket elektromos jellé alakítják. Kábelek is csinálják, de leginkább az kerámia- és fóliakockakondik csinálják. Az X7R kerámia nagyon; ezt előszeretettel használják táphidegítésre. Megkoppintva a NYÁK-ot egy tollal jól látható az oszcilloszkópon a zavar! :)"

Igen én is valami hasonlóra gondoltam, csak az zavart meg hogy egész halkan is komoly a változás.

"Ami miatt letámadtam - az amúgy jószándékból linkelt :R - cikket, az az , hogy egy szakmai fórumon ilyen bugyutasággal már ne h.lyítsük egymást, hogy a fázishelyességet (?) hallani. Csak a relatív késést hallani, ezt már kiderítették elődeink fiziológiából."

A hifi magazin annak idején arról volt híres hogy, karöltve teszteltek a laikusok(hifisták), műszakiak és a szakmabeliek(zenészek, hangmérnökök). Semmiképpen nem nevezném h@lyeségnek. :N
És aki a cikket írta, Darvas László, volt az, aki komoly figyelmet szentelt a 220v hálózat kialakítására, az auditív hatás miatt. És ez azóta, napjaink hifijében, teljesen bevált és elfogadott. :K

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31868) bkercso válasza Mezga Aladár (#31867) üzenetére


bkercso
nagyúr

"És aki a cikket írta, Darvas László, volt az, aki komoly figyelmet szentelt a 220v hálózat kialakítására, az auditív hatás miatt. És ez azóta, napjaink hifijében, teljesen bevált és elfogadott."
Ez alatt mit értesz? Mire figyelt? Érdekelne.

Amúgy értem én, csak olyan bulvárosan és egyszerűsítve van írva, hogy a szőr felállt mindig ettől a magazintól nálam. Azt hiszem, jogom zsigerből nem szeretni. :P

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31869) Mezga Aladár válasza bkercso (#31868) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Pl [link]

A teljes archívum elérhető [link]

Érdekes áttekintés kicsiny hazánk hifi világára 1979-1992 között.

"Azt hiszem, jogom zsigerből nem szeretni. :P"

Természetesen. :D :P

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31870) dudika10 válasza Mezga Aladár (#31837) üzenetére


dudika10
veterán

Oké, Te meg ülj arrébb 15 centivel.
Ha feltöltök két filet hajlandó vagy megmondani, hogy melyik az "abszolút jó fázisban lévő"? :)

A hifimagazinos témát viszont át kéne helyezni a hifi topikba. Jó lenne, ha ez szakmai maradna. :B

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#31871) Mezga Aladár válasza dudika10 (#31870) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

"A hifimagazinos témát viszont át kéne helyezni a hifi topikba. Jó lenne, ha ez szakmai maradna. :B"

Azért volt off-ba de befejeztem. Akár törölhető.

[ Szerkesztve ]

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#31872) lezso6 válasza dudika10 (#31870) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ez elektronikus zenénél vicces, mert ott aztán végképp nincs helyes fázis. :DDD Az igényesebb szerzők az egyes hangsávok illetve hangelemek mixelésénél inkább azért szoktak némelyikben fázist tolni / fordítani, hogy jobb legyen az összehangzás vagy csak szimplán ne legyen clipping.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31873) vodkaboy22 válasza lezso6 (#31872) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Clippingnek mi köze a fázishoz? :F :Y

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31874) lezso6 válasza vodkaboy22 (#31873) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Az égvilágon semmi. :D De ha két hangot összekeversz, akkor ha az egyik fázisát eltolod (vagy megfordítod), az eredménynek más lesz (maximális) amplitúdója, s ha ez túl nagy, akkor jön a clipping, limit, vagy bármi más. Ez most szigorúan zene-szerkesztés, nem hallgatás. Természetesen a hang is más így, ezért inkább erre szokták használni, pl hangminta készítésénél.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31875) bkercso válasza lezso6 (#31874) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ha egy 20Hz-es hang csak 0,1mp-re szólal meg, az is 4db félhullám, vagyis 4db maximum. Nekem sántít ez a történet...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31876) Trachemys


Trachemys
csendes tag

Sziasztok!

Nem tudom, hol máshol tehetném fel az ilyen jellegű kérdéseimet, remélem tudtok nekem segíteni. :B

A helyzet a következő: 27 éves koromra beláttam, hogy a több nem feltétlenül jobb, így leépíteném az eddig zenehallgatásra használt házimozit, és vennék helyette egy pár aktív stúdióhangfalat. KRK Rokit 6 a kiszemelt, fülesem már van egy ideje, egy Audio-Technica M50 személyében, amit nagyon is szeretek.

Ezekhez minőségben passzoló DAC-ra szeretnék javaslatokat kérni. A legfontosabb szempont a jó ár/érték arány, illetve óriási nagy előny a távirányíthatóság (amivel mondjuk eléggé le is szűkül a kör, azt hiszem). Kinéztem jó pár hónapja az Audiolab M-DAC-ot, de nemrég megpróbáltak lebeszélni róla, mondván fölösleges azt ilyen füleshez megvenni. Valóban így lenne? Ezekhez a hangfalakhoz is túlzás? Mi az a kategória, ami fölött már nem fogok hangminőségbeli javulást tapasztalni a fent említett eszközökön?

Ha ebben az árkategóriában van jobb hangfal (pl. Mackie MR6?), azt is szívesen meghallgatom!

Előre is köszönöm! :)

(#31877) bkercso válasza Trachemys (#31876) üzenetére


bkercso
nagyúr

Szerintem ez nem úgy lesz, hogy egy biz. minőség fölött nem hallasz már javulást, hanem úgy, hogy a fejes/hangfal cseréje nagyobb változást hozna.

Vagyis nem rossz az MDAC, de ez a fejes kevéske lesz hozzá! ;]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31878) lezso6 válasza bkercso (#31875) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Keveredésről van szó, egyes frekvenciák pillanatok kioltják egymást, ebből lesz az "amplitúdó-veszteség". Ha az egyik hangot tologatod oda-vissza vagy megfordítod a polaritását (fázisát), akkor más frekvenciák oltódnak ki, más lesz az eredmény. Remélem így érthető, hogy mire gondolok.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31879) vodkaboy22 válasza lezso6 (#31878) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem ez nincs így valóságban :DD
Olvass utána longitudinális hanghullámok terjedésének :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31880) bkercso válasza vodkaboy22 (#31879) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ő feszültség-idő térben gondolja, ott van ugyanis klippelés. Biztos gondol valamire, de nekem sincs ötletem, hogy mi lehet az. :F

lezso6: Egy periodikus jelet (egy "hang") csak egy vele azonos frekvenciájú tud permanensen csökkenteni (vagyis hosszú időn át), más frekvencia nem, mert az egymáshoz képesti fázisuk periódusról periódusra más és más lesz.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31881) lezso6 válasza vodkaboy22 (#31879) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nem a valóságról, hanem a digitálisról van szó. Kezdem nagyon hülyének érezni magam. :DDD

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31882) dudika10 válasza vodkaboy22 (#31879) üzenetére


dudika10
veterán

Mi nincs így? Hogy jönnek ide a longitudinális hullámok?

Ha eltolod a fázist, eltolódik a csúcs.
[link] és [link]

És ha ezeket ugyan ahhoz a hanghoz adom hozzá, akkor egyik esetben nagy csúcs lesz, a másik esetben kicsi:
[link] és [link]
Pont azt csináltam, amit lezso írt, az egyik hang fázisát eltoltam és jé, működik.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#31883) vodkaboy22 válasza dudika10 (#31882) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én már a kijövő hanghullámokra gondoltam.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31884) dudika10 válasza vodkaboy22 (#31883) üzenetére


dudika10
veterán

Valami rossz a linkekkel, mert kiszedte a + jeleket.

"Én már a kijövő hanghullámokra gondoltam."
Attól még nem arról volt szó. :N

(#31885) bkercso:
3dB a loudness war közepette? Azért már embert ölnek. ;)
Senki nem mondta, hogy ez egy jó megoldás bármilyen problémára. :P

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#31885) bkercso válasza dudika10 (#31882) üzenetére


bkercso
nagyúr

Engem meggyőztél, tényleg, ha egész számú többszörösei egymásnak a frekik, akkor hosszan hangzó frekiknél is működik. :R Nyerhető vele max.... ? kb. 3dB ?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31886) dudika10 válasza vodkaboy22 (#31883) üzenetére


dudika10
veterán

Ehhez akartam még egy megjegyzést írni, csak lemaradt:
Na és mi az aktív zajszűrés alapja?

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#31887) Tomacko


Tomacko
senior tag

Sziasztok!

Nem teljesen ide való kérdés, de mivel tudom, hogy sokan vagytok itt akik ismerik a témát ide is felteszem a hangkártyás topikon kívül a kérdésemet.
M-Audio Audophile 2496 ennek milyen hangja van, ismeri valaki ? Főleg zenehallgatásra használnám, nagy ritkán basszusgitárt rögzítenék vele. Létezhet hozzá win8.1 64bit driver, a honlapon nem találtam csak win7 64bit-hez ?

Ha nem ismered meg a barátság titkát, igazán nem is tudsz semmit. Tomi ---ZTE Grand X IN--->Motorola Atrix 4G--->Sony Xperia S--->Huawei Ascend P6 ---> Asus Padfone S --> Xiaomi MI-A2 Lite

(#31888) vodkaboy22 válasza dudika10 (#31886) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem mindegy hogy hanghullámok driver-től 3 centire (vagy közelebb) vagy 300-ra... De tényleg olvass utána te is. pl ezt... nem mondom honnan lehet beszerezni :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31889) dudika10 válasza vodkaboy22 (#31888) üzenetére


dudika10
veterán

30 centin még gond nélkül működik, nagyobb távra is be lehet lőni, de továbbra se ez a kérdés.
Te jelentetted ki általánosan, hogy "ez nincs így a valóságban", ami nyilvánvalóan nem igaz (és az eredeti téma ráadásul teljesen más volt, az szintén működik).

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#31890) vodkaboy22 válasza dudika10 (#31889) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem vitatkozom olvass utána :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31891) lezso6 válasza dudika10 (#31884) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Jajj, a loudness war. :D Akusztikusnál tényleg szomorú jelenség, de nem is arról volt szó, hanem (normálisabb) elektronikusról. Ezeknél nem lehet loudness warról beszélni, mert nem felvételek.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31892) dudika10 válasza vodkaboy22 (#31890) üzenetére


dudika10
veterán

Általánosan kijelentetted, hogy nem lehet összeadni két hangot (az egyiket eltolt fázissal) úgy, hogy az amplitúdócsúcs kisebb legyen (ez volt a téma, csak elektromos jelekkel, erre reagáltál miután félreértetted).
Erre mutattam egy konkrét alkalmazást, ahol meg lehet csinálni, tehát az általános kijelentésed nem igaz.
Nem tudom minek kéne utánaolvasnom, de abban biztos vagyok, hogy neked vissza kéne olvasnod. :U

Csak azért vitatkozom, mert állandó jelleggel általánosítasz, és rendkívül pontatlanul fogalmazol. :(((

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#31893) Az-X válasza bkercso (#31486) üzenetére


Az-X
őstag

Ne haragudj ha nagyon alap amit kérek, de le tudnád rajzolni nekem, hogy a tápba akkor hogyan menjen ez az LC tag? A kapacitás a puffer lesz? Ha jól értem akkor ebből a nyáktrafóból 3 db fog kelleni nekem.

:)

(#31894) bkercso válasza Az-X (#31893) üzenetére


bkercso
nagyúr

[link]
Megértés nélküli szolgai utánépítésből nem nagyon szokott kikerekedni semmi... ;)
:R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31895) Az-X válasza bkercso (#31894) üzenetére


Az-X
őstag

Ok... nem játszom szolgát :D A kapcsolás teljesen egyértelmű :)
Akkor viszont kérdezek :D Lehet emiatt a többiek kiutálnak majd :D Szóval, tapasztalati alapon a 6-9V-os trafók szekunder induktivitása alkalmas? Mekkora kapacitáshoz? Vagy ennyire azért nem kell komolyan venni a kérdést?
Illetve ugye itt nagy jelentősége van a szekunder tekercshuzal keresztmetszetének is. Erre vonatkozólag van valamilyen aranyszabály? Egyelőre halvány fogalmam sincs mekkora lesz a teljesítményfelvétele a kütyünek.
Alkalmas a célra olyan trafó aminek 2x9V-os kimenete van? Nem gond ha a két induktivitás egy csévetesten van?

:)

(#31896) bkercso válasza Az-X (#31895) üzenetére


bkercso
nagyúr

A keresztmetszettől az áramterhelhetőség függ (ahogyan a magmérettől is), azt meg megadják. De pl. egy 2x6V, 3VA-es trafó áramterhelhetősége 3/(2*6) [A], vagyis 210 mA, azaz 2*105mA. Ha párhuzamosan kötöd a tekercseit, akkor 210 mA. Ez max. 100mA-is használható úgy, hogy a mag még elég lineáris, így nem torzít.

Nem tudom, de frekifüggő és kivitelfüggő is az induktivitás. Egy pár voltos trafó elég, min. 2x-es túlméretezéssel áramra. A sokkal nagyobbnak a tekercs önkapacitása is nagyobb, és átmegy rajta a nagyfreki, mintha csak egy kondi lenne.
C tagnak 5-10 000uF jó. De leírtuk már rengetegszer. :))

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31897) Az-X válasza bkercso (#31896) üzenetére


Az-X
őstag

:R

Szerinted mekkora árammal számoljak?

Esetemben ugye van 2x12V és 1x9V táp. Ehhez 3 ilyen trafó kéne. Nem kérdeztem teljesen egyértelműen. Gyanítom, hogy nem, de egy 2x9V-os jó volna a 2x12V-hoz?

Más kérdés... ha már úgyis vennem kell, nem egyszerűbb ha rendes ide való tekercset veszek? Esetleg valahonnét kibontok :)

:)

(#31898) bkercso válasza Az-X (#31897) üzenetére


bkercso
nagyúr

Miért nem méred meg?

Ha kapsz, akkor egyszerűbb, csak itthon nem kapni. Trafóméretben keresgélj.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#31899) Az-X válasza bkercso (#31898) üzenetére


Az-X
őstag

Mekkora menetszám legyen? Illetve mekkora induktivitású? Az, hogy itthon nem kapni egy dolog :) Eddig is szinte mindent külföldről rendeltem.

Közben beszélgettem a cégnél kollégával aki azért nálam jobban konyít ezekhez a dolgokhoz. Azt mondja valami régi műszaki holmikban van ilyen fojtó tekercs ami szerinte jó ide. Erről vélemény?

:)

(#31900) Az-X


Az-X
őstag

Egy ilyen nem alkalmas hasonló célra? Mondjuk ezt a diódák elé kell kötni.

[link]

:)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.