Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69201) arn válasza KROK640 (#69198) üzenetére


arn
félisten

akkoriban is ugyanugy dolgoztunk az akkori pcken :) az akkori dolgokat ugyanugy futtatja... a 90es evekbeli gepen is lehet videot vagni, photoshopban dolgozni, etc.

max ha 8k 10bites hdr h256ot akarsz vagy 4k60p encodolast, nah azok nehezen fognak menni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69202) envagyok válasza Frawly (#69200) üzenetére


envagyok
veterán

E8600-al nem csak netezni lehet.
A korhű játékokat nevetve viszi, de sztem még 2017-ig az újjabbakat is. Nekem az E5450-el 2016 végén a BF1-el kezdett a multi problémás lenni.

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#69203) jokeph válasza KROK640 (#69198) üzenetére


jokeph
nagyúr

Nincs a konvertálással semmi baj, az egykori P4 Northwood 1,8-as CPU-mnál biztos gyorsabb, igaz 3 GHZ-en ketyegett, rengeteg DVD-t kódoltam anno AVI-ra, előszőr XVID majd x264-el, megtartva az eredeti hangsávokat. :) Gordian Knot segedelmével. :))

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#69204) DBob válasza Frawly (#69200) üzenetére


DBob
őstag

"Kicsit is újabb GPU-val akár még FUllHD lejátszásra is alkalmas"

Ööö...?
GPU-s gyorsítás nélkül elviszi az E7200 a 1080p videót, olyan 30-40% CPU terheléssel.
Én másfél éve még egy GT 1030 társaságában játszottam C2D gépen mainstream játékokkal is.

(#69205) quailstorm válasza DBob (#69204) üzenetére


quailstorm
nagyúr

VP9 bonyolítja a képletet Chrome böngészőből nézve.
h264 nyilván simaliba.

(#69206) KROK640 válasza Frawly (#69200) üzenetére


KROK640
veterán

Rosszul emlékeztem, E8400... Mondjuk szerintem olyan sokat nem számít a különbség.
Linux ki van zárva ebben az esetben, marad a Win7. Inkább egy SSD meg némi plusz RAM kellene bele. A játék nemigazán szempont, az a lényeg, hogy néha a WOW minimum grafikán elinduljon, és a játékos igények le is vannak tudva.

Neki valamiért a DivX a menő... és sok-sok DVD-t is ír. Azokhoz bőven nem feltűnő egy ilyen gépnél a lassulás, hiszen nem az van, hogy 20-30mp két ablak között váltani (bár az is) hanem hogy pár perccel előbb vagy később fejeződik be a konvertálás?

3GB RAM felmehetne 8-ra (a fia Q6600-at bővített 4GB-ról 8-ra ln intéztem neki a RAMot, aztán mondta h alig gyorsult a gép, ráakartam beszélni egy SSDre is, na az már persze nem kellett, mert hülyeséget mondtam a RAMmal is), de aligha lesz széles körben támogatva ez vagy az SSD-s ötletem. Pláne, hogy ami most nincs az öregnek az a pénz... Türelme viszont van bőven.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#69207) KROK640 válasza Bile Demon (#69182) üzenetére


KROK640
veterán

Amúgy azt nem értem miért próbálkoztok ilyenkor a frissítéssel meg ilyenekkel?
Előszöris szerintem egy 2004-es gép, 2014-es oprendszerrel minden, csak nem korhű.
Másodsorban viszont piszkosul le tudja lassítani a retro gépet, és használhatatlan kacattá, ami a maga idejében játék gép volt, most netezni sem elég...

Ugyanakkor ha pl XP van rajta, szerintem tök mindegy mikori frissítés nem célszerű kiengedni netre.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#69208) gban válasza KROK640 (#69207) üzenetére


gban
Közösségépítő

Nem csak net miatt kell frissítés, hanem a programok nagy része is kéri.
Oké hogy korhű programot teszel fel, de ha pl. egy winrar új verziója kéri az SP2-t, akkor kereshetsz régebbi verziót de macera mindenből olyat keresni pl.

Postázást nem vállalok.

(#69209) nakos1212 válasza Frawly (#69200) üzenetére


nakos1212
senior tag

Nem feltétlenül hasít jobban linuxon mert elég körülményes a hardveres html5 dekódolás alatta, win7/10 alatt meg lazán megy.

(#69210) quailstorm válasza nakos1212 (#69209) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Amíg GMA4500 van, addig sok hardveres dekódolásról nem kell álmodni, meg sok W10-ről sem. (HD4000-nél régebbire nincs teljes W10 support)

Ha h265-ről van szó akkor egészen a második generációs GTX7xx szériáig el kell menni minimum, a dekódoláshoz, és még messzebb az enkódoláshoz.
Talán ez megmondja, használsz-e bármi GPU-t: [link]
Gondolom azért DXVA2 valamit csinálni fog egy nem VP9 HW codec kártyán is.

[ Szerkesztve ]

(#69211) arn


arn
félisten

az ido megszepiti az emlekeket, a passmark szerint a nasokba rakott eleg verszegeny atom is 3x gyorsabb, mint egy e8400 :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69212) DBob válasza arn (#69211) üzenetére


DBob
őstag

Elég lesz az passmark szerint 2x-esnek.
A passmark egyébként egy nagyon jó tool, de korán sem feddhetetlen és abszolút referencia.

Fenti összehasonlítás szerint egy J4205 (amivel rendelkezem) kétszer gyorsabb mint az E8400 (amivel szintén rendelkezem), de a valóságban ez inkább 1:1. Felhasználói élményt tekintve pedig még valamelyest alul is marad a C2D-hoz.

Ugyanezen tesztek szerint az első generációs, egy magos Atom gyorsabb ~25%-al mint a második generációs (????), és párban van egy 3.06 GHz-es Mobil Pentium 4 teljesítményével...Aha, igen.

Ne akarjatok sokat, próbáljatok csak egy Chrome-ot megnyitni, és 480p youtube videót megnyitni egy 230-as Atomon, és egy 3 GHz-es P4-en.

(#69213) quailstorm válasza arn (#69211) üzenetére


quailstorm
nagyúr

J3455M van itthon + 8GB RAM + Kingston SSD, mint zenehallgatós gép. Ez is már Core2 fölé van rangsorolva de én egyáltalán nem érzem hogy bármelyik főbb gépemnél erősebb lenne. Xeon L5420 megeszi reggelire felhasználói élményben.
Amúgy annyira nem rossz, de a szintetikus eredményekben az új utasításkészlet szerintem elveiszi a málnásba a pontszámot a valós élményhez képest.

(#69214) jokeph válasza DBob (#69212) üzenetére


jokeph
nagyúr

:K
Persze, multicoreban gyorsabb, csak az édeskevés, a single-core még mindig mérvadó (ettől, meg az SSD-től van inkább felhasználói élmény), és abban a 3GHZ körüli Core2-ök nagyon jók. Főleg ha van lehetőség egy kis OC-ra is. :U
E8500-as C2D izomból kitolja az 1080p@30-as videót is. :D

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#69215) arn válasza DBob (#69212) üzenetére


arn
félisten

J4125et neztem, elfeledkezel azon aprosagrol (ha a 10w tdptol eltekintunk), hogy siman transkodolja a 4k 10bit x265 videokat is, a lejatszas meg plane nem okoz neki gondot.

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core2+Duo+E8400+%40+3.00GHz&id=955
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+J4125+%40+2.00GHz&id=3667

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69216) quailstorm válasza arn (#69215) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ez nagyon jó, ha HTPC-ként használod, de ha irodai gépnek kell, már ott is kijön a felhasználói élménybeli különbség. Irodába én inkább használnám a high-end LGA775 Xeont mint az Atomot.

(#69217) arn válasza quailstorm (#69216) üzenetére


arn
félisten

nasban van

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69218) jokeph válasza arn (#69217) üzenetére


jokeph
nagyúr

Ott teljesen király. :)

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#69219) DBob válasza arn (#69215) üzenetére


DBob
őstag

Nem felejtkeztem el róla.
Legfeljebb te, amikor kijelentetted, hogy általánosságban 3x gyorsabb egy Atom mint egy E8400.

Hardveresen transzkódol egy Goldmont Plus szemben a C2D-val? Igen
Kevesebbet fogyaszt egy Goldmont Plus szemben a C2D-val? Igen
Háromszor gyorsabb egy Goldmont Plus mint egy utolsó generációs C2D? Nem

Értem, keresed az igazad, hogy alátámaszd amit mondtál, de attól az még nem igaz.

(#69220) arn válasza DBob (#69219) üzenetére


arn
félisten

Irtam, passmarkban. De meg ez is tobb, mint a te szubjektiv ertekiteleted.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69221) DBob válasza arn (#69220) üzenetére


DBob
őstag

Írtad, passmarkban, valóban.
Én meg írtam, ha leülsz a két gép elé, hirtelen eltűnik a Goldmont Plus 3x-os előnye.

Ha nem hiszed, próbáld ki, és majd meglátod mennyire fals a passmark mérése.

(#69222) arn válasza DBob (#69221) üzenetére


arn
félisten

hat ezert nem fogok most ket konfigot beszerezni, benchmarkokban az ujabb proci gyorsabb.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69223) quailstorm válasza arn (#69222) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Akkor hallgass arra, akinek van több. Adatlapomon van 3 felsorolva (azóta SSD van a Core2-ben is), van még egy G4400-as B250-es lapos gépem Kingston A1000 SSD-vel, meg van a fentebb említett Atomos HTPC.

Elég egyértelműen a Core2 Xeon alatt van az Atomos gép. Bár tény, hogy nem halnék bele, ha azt kéne használni pár hétig.

Igen azt tudom, hogy a te példád újabb Atom, mint ami itthon van, de nem annyival, hogy megváltoztassa a lényeget.

Az én tapasztalataimat ez a userbenchmark oldal szokta leginkább reprezentálni, meg ez felel meg az otthoninak is kb. [link]

[ Szerkesztve ]

(#69224) jokeph válasza quailstorm (#69223) üzenetére


jokeph
nagyúr

Az az újabb atom kb. a Pentium G4400TE-et hozza töredék fogyasztással, papíron. :D

C2D E8500-al 4,4 GHZ-en nagyon meg voltam elégedve, X3360-as XEON-al 3,74 GHZ-en szintúgy. :))

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#69225) quailstorm válasza jokeph (#69224) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nem ugyanaz (és nem is asztali) a mikroarchitektúra és ez valószínűleg számít. J3455-nek kéne az L5420-szal 1 szálon egyeznie. Ehhez képest inkább érzem azt, hogy egy SSD-vel ellátott P4M/alap core2 előtt ülök, mintsem hogy egy pörgős gép előtt.
10W-ból, semmi hőtermelésből pont jó, filmezni, zenélni pont jó. Lehet hogy nagyon edge case benchmarkokkal ki is lehet hozni valami sarkított eredményt, de a felrakom a W10-et és létezek rajta teszten nem az erőgép kategóriába sorolódott.
i5-3317u is van itthon, az is pörgősebb.

És ezt tetézi hogy az eloszlása az eredményeknek a userbenchmarkon nem normál eloszlás alakú, mint az otthoni gépeknél, (hogy a mediánt nézzed), hanem a csúcs közelében sok és csak lefelé terül szét. Tehát az annyit tud és kész.

[ Szerkesztve ]

(#69226) mrgg válasza DarthSun (#69136) üzenetére


mrgg
tag

Hmm, nem hittem volna, hogy majdnem 10 év múlva még fel lesz emlegetve ez az eredmény - de épp ezért úgy érzem lassacskán villantanom kell valami "erősebb" pontszámmal. :D

Na majd ha picit megelégelem az Athlon XP-s próbálkozásokat - Bile Demon-hoz hasonlóan én is azzal szívok egy picit, csak én egy AQXEA 2000+-szal (ami Thorton, vagyis stock 133 MHz FSB), MSI K7N2 Delta-L lapban. 11x200 MHz körül 1.8 volton sem tudom stabilizálni, 10x200-on viszont el sem indul valamiért, így hirtelen nem tudom tesztelni, hogy órajelból származik-e a probléma, vagy valami fura FSB wall-ba ütköztem esetleg.

Az biztos, hogy dual channelben csak 191 MHz-es FSB-ig stabil valamiért, CPU Interface beállítástól függetlenül. L12 modot próbált már közületek valaki, és vajon segíthet ezen a szituáción? Esetleg más ötletetek van, hogy mivel lehetne próbálkozni? (NB hűtőborda melegszik, íy a pasztázása jónak tűnik.)

(Illetve üdv, újra!)

(#69227) Bile Demon válasza mrgg (#69226) üzenetére


Bile Demon
őstag

A 10-es szorzóval nekem se indult, pont az próbáltam... és KROK640 is említette: [link]
Biztos vagyok benne, hogy más szorzó, pl. 9-es menni fog.

Hétvégén tudok vele foglalkozni, addig előszedem a cuccokat: CPU hűtő (Zalman, Titan vagy AMD féle), amelyiket előbb megtalálom, NF7-S lap és a 2db Barton 2500+
(Két és 3 éve se tudtam stabilizálni a 200MHz FSB-t dual channel memóriával és akkor jól elraktam a cuccokat valahova jelöletlen dobozban :) )
Most már úgy vagyok, hogy beérném a single channel-el is...

Igazából a tavaly épített P4 3.2-es gép jó lett, amellett nem sok létjogosultsága lenne egy 3200+ -osat is összerakni.

Ez inkább csak olyan, dolog, hogy amikor megjelent, akkor Thbred-B 2100+ @ 2GHz volt számomra elérhető, az is valami vacak ECS lapban (a lábak közé dugott kis drótokkal lehetett csak a szorzót állítani, elég limitáltak voltak a lehetőségek, a nagyobb szabvány FSB-t nem tudta a KT266-os chipset). Eleinte a 166MHz-s is csak álom volt. Abit KT333 vagy KT400-as lapot vettem, hogy majd azzal talán, de mind a kettő elszállt 1-2 napon belül! Elkezdett forrósodni a Southbridge és vége. Gariba kicserélték. az is. Gariba kicserélték és eladtam bukóval. Nem tudom mi okozta, talán a DTK300W-os táp. 3-4 ilyen eset után feladtam, de akkoriban csak Abit alaplap jött szóba, ABIT KR7 vagy KD7 ilyesmik derengenek.

A dual channel 200MHz-ről csak álmodhattam. (Illetve az Asus TI4200-8X-re jobban kellett a pénz.)
Amikor meg már megengedhettem volna, akkor már bármit választhattam (dölt a fizu, számla ellenében 25% visszatérítést is megoldható volt stb.) a 3GHz-s Northwood + intel chipsetes alaplap (IC7-G)... volt az értelmesebb és akkor is stabilabb választás... Csak összeraktam, és működött a C2D megjelenéséig (és utána is gondolom, de akkor eladtam).

[ Szerkesztve ]

Bruhe

(#69228) FF23 válasza Bile Demon (#69227) üzenetére


FF23
senior tag

Az NF7-S-re nem megy fel a zalman (7000...) a kondik miatt. Az NB-re meg mindig teszek ezeknél a régi lapoknál egy 4cm-es kerregőt, annyira nem hangos és úgyis csak annyit megy, amíg tesztelgetem.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#69229) DarthSun válasza mrgg (#69226) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Ezek a régi listák mindíg be vannak linkelve nálam, hogy lássam mennyit kell(ene) teljesíteni. Az utoljára épített SocketA esetén abszolút fal van 2400 MHz- en, mindegy hogy FSB vagy szorzóval nyomulok. M-Barton+az Asus korabeli csúcslapja, 2.4- en teljesen stabil, feljebb rendszerint képet sem ad. 2315 - amit választottam, ez 24/7- re is ok sztem, 2.4- en bődületes hőt termel, csak tesztre volt, félek hogy elolvad, kiég valami :DDD . A Prescott 4GHz- en hűvösebb, élhetőbb konfig, és ott már lenyomja a 2.4- en járó Bartont. A 3.3- on pörgő Prescott- ot tudja összességében befogni, ill ekkor kicsit jobb a Barton, saját válogatású tesztsorral megküldve.

(#69230) gban válasza DarthSun (#69229) üzenetére


gban
Közösségépítő

Akkor engedjük is el azt a negatív csúcsot :DDD :DDD

Postázást nem vállalok.

(#69231) DarthSun válasza gban (#69230) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

:C

(#69232) KROK640 válasza Bile Demon (#69227) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, amikor az ember úgy van vele, hogy de jó lenne megvalósítai a régi álmot, pláne ha ilyen elérhető :)

tudom, én is (nem is annyira) hulladék chipsettel kezdtem az Athlon XP-zést, mert előbb volt (Soltek) KT333, majd (ASUS) KT400, aztán (ASUS) NForce 2.

A drótozás egyébként később is egy valid dolog volt, mi használtuk tuningnál, vagy locknál, erről majd valamikor amúgy sokkal részletesebben írni is akarok bővebben.

Viszont az ECS lapos dologról előjött egy emlék. Zolesz haveromnak (nem azonos az ingyen de azonnal topic Zoltánjával!) volt ilyen alaplapja talán 2002 karácsonyán jártam nála először. Akkor a durva művelet az volt, hogy vittem egy 40GB-s winyót, dolgokat cserélgetni, egy másik haver is hozott, Zolesznek volt egy 60-as meg egy másik, meg még valaki vitt valami winyót, a lényeg az, hogy 180GBnyi HDD-t összeraktunk a gépbe, és ott ujjongtunk, hogy ennyi tárhelyet még az életben nem láttunk egy gépben, meg élőben :D
Nem mellesleg az a gép az ECS lappal volt, valami olcsóbb chipset, volt benne egy Athlon XP 1500+ (még bőven Palomino) 1333MHZ-en, meg SD RAMmal, vagy 256MBval. Gondoltam is magamban, hogy az 1700@2000MHZ-es Celeronom DDR RAMmal biztos megenné reggelire ezt a gépet. De végül sosem került sor a kettő összemérésére.
Arra még emlékszem, hogy a procit nem lehetett tuningolni, mert a 133-as FSB már 136-ra emelve se jött be a gép, a szorzót pedig nem, lehetett állítani.
Ezekután jó ideig, eléggé lenéző véleménnyel voltam az Athlon XP-kről (kb ez volt az első találkozásom vele), pedig aztán később a legjobb prociknak tartottam őket!

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#69233) gban válasza DarthSun (#69231) üzenetére


gban
Közösségépítő

Na akkor ezt figyeld.
L2-t kikapcsoltam, látszik is a CPU-Z-ben:

Postázást nem vállalok.

(#69234) DarthSun válasza gban (#69233) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Ez igen, stabil a gép - ehhez is egyfajta stabilitás kell, hogy erős diavetítésnél ne dobjon ki a tesztből. Valószínűleg lowend világrekord ! (legalábbis gyanús)

(#69235) Frawly válasza DBob (#69204) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor erre lehet rosszul emlékszek, és a mobil C2D chipekkel keverem, de határozottan emlékszem, hogy vannak olyan C2D-ók, amik nem tudják. Ha a GPU rásegít, az más.

(#69209) nakos1212: ebben igazad van, a HTML5 hardveres videódekódolás Linuxon nem stimmt, ez, meg a WoW rosszabb futása valóban hátrány lenne rajta. Persze megkerülhető, mert pl. vannak pluginek, amik böngészőből a netes videókat mpv-vel nyitják meg natívan, úgy lesz hardveres dekódolás. WoW is fut Linux alatt, de az emulációs réteg miatt feltehetőleg rosszabbul, mint natívan, Windows alatt.

(#69236) KROK640 válasza gban (#69233) üzenetére


KROK640
veterán

Na ez kb a 366-osom és az S3 Trio 3D 4MB értékével vetekszik :D Habár abban volt legalább L2 cache
(nem tudok tesztet futtatni a gép szerintem már rég valamelyik szeméttelepen van. A VGA tuti fix, azt magam hajítottam ki 2009-ben :D )

[ Szerkesztve ]

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#69237) Bile Demon válasza KROK640 (#69232) üzenetére


Bile Demon
őstag

Én az Ati Radeon 9800 PRO-val voltam így... Az első példányban nem volt 3MHz tartalék. :)
Az előző VGA-m gyárilag OC-s MSI GTX660 volt, azt BIOS mod-olni kellett, mert alapból instabil volt.

ECS K7S5A (SIS chipset) nekem is volt, de nekem nem az elején, hanem egy több mint fél éven át tartó szívásmaraton közepén.

Jött az Athlon 1000MHz CPU.
Abit KT7 (KT133)-el kezdtem januárban, átpattintottam bele a BH6-ból az SDRAM-okat. De valami nem volt kerek vele. Talán a VIA chip vs. SB Live! és egyéb bugok miatt tovább kellett lépnem.
Soltek SL75DRV4 (KT266) februárban, akkor jelent meg, drága volt és új a csodájára jártak, volt vagy 40 ezer, ha jól emlékszem... :) . Azért választottam mégis, mert havernak SL75DRV3 volt és az jó lap volt. A DRV4 viszont bugos volt. Elfelejtette az FSB beállítást, vagyis televolt FSB lyukakkal! Alapon is instabil volt a rendszer (nem volt kékhalál hibaüzenet csak simán kiléptek a 3DMarkok, Diablo stb. a desktopra egy sszó nélkül, valamikor egy óra valamikor kettő után), a lapra fogtam, mivel a Memtest nem jelzett soha hibát egy nap alatt se.
OC-re nem volt gari (BluFish computers) úgyhogy bukóval váltam meg a laptól. A RAM-ot (ugye DDR kellett a Soltekhez) meg hitelből vettem, azt is lezártam akkor.
Szóval kijött belőle egy ECS K7S5A. Olcsó kis lap volt, de a csóringer csávók között népszerű és "stabil" lap.
Tényleg azt tudta amit kell. Keveset tudott de az működött.
Engem persze zavart, hogy a progik továbbra is kilépdeltek szó nélkül. Volt VGA csere. Táp csere. Sokkal okosabb nem lettem. A procit is teszteltem másnál az jó volt.
Nem tetszett a lapban az, hogy: hidegen, melegen indult, de pl. amikor 40 fokos volt a chip leállítás után 3-5 perccel bakapcsoláskor, akkor nem POST-olt. vagy fekete volt vagy megfagyott. Ez a SIS chipsetnek, vagy az alaplapi implementációnak a bugja volt. Engem nagyon zavart, mert én akkor is csak a tökéleteset akartam elfogadni. :DDD
Utána jött az ECS K7VTA3 KT333 valamikor nyáron.
Ez legalább mindig indult. Ez se tudott sokat (se szorzó se voltage, csak talán FSB állítás), de azért egy akkor korszerű chipsetes szép lila lap volt.
Ezzel is voltak stabilitási gondok...
Akkor még nem őszültem végzősként, inkább csak a hajam hullott. :)

Augusztusban vettem egy 256MB-s Samsung RAM-ot 333MHz-t.
A meglévő 266MHz-s memória nem volt garis, mert 128MB-st vettem és fizettem, az volt a papírjain, de 256MB-nek ismerte fel a gép, vihettem a sóhivatalba. Ez az a RAM amit még a Soltekhez vettem kölcsönből februárban. Hát augusztusban derült ki, hogy ő volt a hunyó annak ellenére, hogy a Memtest86-ban soha egyszer se hasalt el.

Aztán jött ebbe az ECS lapba az Athlon XP 2100+, azzal nem is volt gond, csak ugye szerettem volna többet kihozni belőle, de végülis a 166MHz-s FSB-vel a 2GHz, amit stabilan tudott.

Az Abit KV7, KR7 jobb lehetőségeket kínált,ezeket azért próbáltam, hogy többet tudjak kihozni a prociból, de nekem 3-4 lap szállt el ezekből South-bridge forrósodással új korában 2 napon belül (nem feszeltem szét semmit, 166-os szabványos FSB lőttem be és a már bevált szorzóval).

Később 2004-ben még egy 2700+-os Athlon XP-re próbáltam upgrdaelni és újra megpróbáltam egy KR7-es Abit lapot. Akkor már nem lett volna észszerű, de rendeltek egy konfigot nálam és abba próbáltam elsózni amim volt.

Az egy új proci volt a Mistralból. Se az ECS se az Abit lapban nem volt P95 stabil a gyári órajelén! Csökkenteni kellett a szorzót.

Akkor vettem egy 3GHz-s P4-et Abit IC7-G-vel. Abit lap intel chipset és proci, kevés jobb dolog volt akkor. :)

Ma délután hazafele jövet beugrottam a "raktárba". Az NF7-S előkerült. A dobozban volt az AMD féle hűtő és a lapon a Titan, alatta az egyik Barton 2500+. Hűtőbordás Kingston RAM-ok + egy pár Corsair hűtőbordás RAM a lapban. + egy inno-s 6600 GT vagy GS

Bruhe

(#69238) zotyesz66 válasza Bile Demon (#69237) üzenetére


zotyesz66
őstag

Volt K7S5A-m, 2001-ben vettem. Az első példány hibás volt, hidegindításnál nem látta megfelelőe a RAM-okat, garis csere lett a vége. A második példány hibátlannak bizonyult, nagyon sokáig megvolt, volt benne TBird 1000 MHz és XP2400+ Tbred, Radeon LE kártyától 9800SE-ig. Ez volt az első igazán stabil gépem, tuning BIOS-sal is hibátlan volt végig, miután nálam kiszolgált, még szüleimnél is lehúzott pár évet.

(#69239) arn válasza Bile Demon (#69237) üzenetére


arn
félisten

ebbol a korszakbol nekem a legtobb gondom az abit lapokkal volt, mindig megvaltam toluk. epox jo volt :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69240) KROK640 válasza Bile Demon (#69237) üzenetére


KROK640
veterán

Tyűűűha, szép szívás maraton, az biztos! De egy évszámnak úgy örültem volna! (így saccra, 2002-2003ban játszódott a történeted)

nekem a Celeron 366-osom volt anno hasonló.
Megvettem a gépet 1999 májusában. (május elején olyan 5-e körül). nem sok volt hátra a suliból, büszke voltam rá h nekem van a suliban a legjobb gépem :) (egész népes 386-486, Pentium 1 populáció volt).
Még sulis időkben feltűnt mikor haver lejött játszani, hogy néhány játék nem éppen akkor lép ki amikor mi szeretnénk hanem amikor ő gondolja. Ezt eleinte még (nagyon nem értettem a géphez) a saját hülyeségünknek meg a félrenyomásnak értékeltük.

hanem aztán ahogy haladtunk be a nyárba, egyre gyakrabban dobáltak ki a játékok, és egyre nehezebb volt ráfogni, hogy "félerenyomtunk" valamit. így ment vissza a boltba. 2-3 lakalommal csak jól leformázták meg újrarakták, persze minden adat mindig ment a levesbe, a javulás meg semmi volt, sokszor már a hazakerülés napján ugyanúgy "ugráltak ki" a programok. Alaplap csere is volt egyszer. Végül kisütötték, hogy a RAM a hibás, és így lett a 64MB (2×32MB) RAMomból 32MB RAM. Ugyanis másik 32-es végül sosem került vissza, sőt semmiféle ellenszolgáltatást sem kaptam érte.
Na, innentől a játékok ugyanúgy kiugráltak, csak már jóval lassabban dobtak ki az asztalra, mivel tovább tartott míg kiadta az asztalt.
A dolog egyébként augusztusban volt a legrosszabb, már lassan játszani sem volt kedvünk, öcsémmel azt számoltuk egy nap hányszor dobál ki. Engem a Midtown Madnessből, őt egy új játékból a Dungeon Keeper 2-ből, de nem kegyelmezett a Popolous 3-nak, Starcraft 1-nek, Ignitionnek, Destrcution Derby 2-nek, és a Red Alert 1-nek sem, sőt néha még a Delta Force-al is megesett. Csak a leggagyibb (DOSos) játékokkal nem állt fent a probléma.

Próbáltam már mindent amit tudtam augusztus végétől október közepéig minden héten minimum egyszer újraraktam én a Windowst, (persze adatmentéssel, meg később particionálással --- jó is volt a wint újraraktad és minden játék mentése megvolt, mind működött is; nem úgy mint ma :( ), de nem segített a dolog semmit. :(
majd október végén novemberbe elején megszűnt a probléma, de legalábbis erősen leritkult. Aztán nov közepén kezdte újra. November 25 körül vettem belée egy ASUS V3400 Riva TNT 16MB-s kártyát a 4MB-os D3 Trio helyére.
Sokkal szebben és jobban futottak a játélkok, sokkal szebb grafikával, de a progamok kilépegetése maradt. Gyanakodtam a winyóra, a memóriára, az alaplapra ... (alaplap csere volt is, még a nyáron, probléma ugyanaz).
Végül 2000 március végén vettem +64MB RAMot, meg valamilyen megérzésből egy sokkal nagyobb hűtőt a gépre. RAM be, hűtőt lecseréltem, és a probléma azonnal megszűnt(!). nem volt többet kilépkedés.

Az Athlon XP storymat már régebben leírtam ebbe a topciba szerintem olvashattad is. :) (de ha nem és akarod összefoglalom röviden)

nem semmi kincsek kerültek elő. :D 6600GT-t Innoban akartam anno de nagyon döglöttek. Barton 2500+-om volt egy időben egy csomó (akkor mikor még komoly értéket képviseltek) meg Abit NF-eseim is :) A dicső Athlon XP-s időkben, majd ahogy időm engedi mesélek a topciban ezekről az időkről.

(Bile Demon is unhappy beacuse he has no food ... :D )

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#69241) KROK640 válasza arn (#69239) üzenetére


KROK640
veterán

Az ECS és az EPOX lapok nevét mindig úgy mondtuk ki haverokkal mintha tüsszentenénk. Epox lapunk asszem pedig sose volt, ECS meg akadt, den me szeretettük. Igaz a Gigabyteot is (alaptalanul) "Gagyibájt"nak hívtuk, bezzeg a Chaintech az isten lap volt... Na meg az Abit és az ASUS.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#69242) arn válasza KROK640 (#69241) üzenetére


arn
félisten

pedig az abit akkoriban sokkal ratyibb minoseget csinalt, nagyon hullamzo volt a minoseguk, ki kellett fogni egyegy igazan jol mukodo lapot.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69243) gban válasza arn (#69242) üzenetére


gban
Közösségépítő

Igen, az volt az infó hogy nagyon gagyi olcsó alkatrészekkel dolgoznak (pl. összesen nem volt annyi púpos kondis lap a többi gyártótól mint amennyi az Abittól), cserébe a megoldásaik nagyon jók voltak.
Pl. a BX ugye alapból nem tud 133-as FSB-t, ők megoldották, talán elsőként.

Postázást nem vállalok.

(#69244) Bile Demon válasza KROK640 (#69240) üzenetére


Bile Demon
őstag

2002 elején indult a dolog, az SL75DRV4 akkor volt friss: [link]

Bruhe

(#69245) DarthSun válasza gban (#69243) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Akkor én kifogtam. BE6, 2db - ezt még Benedekco küldte, hibátlan, szépen megy 133MHz FSB- vel is, aztán kicsit később Te küldted ezt a példányt, szépen hajtja az 500@550 Katmai- t, hibátlan mindegyik, púpos kondi nélkül. Az ST6 szintén ok (legalábbis az utolsó használatkor, régóta nem kapcsoltam be), de azt még nem blogoltam részletesen, majd valamikor sor kerül rá is...

(#69246) gban válasza DarthSun (#69245) üzenetére


gban
Közösségépítő

És azt te honnan tudod hogy én nem cseréltem kondit küldés előtt? :DDD :DDD :DDD
Azt már én se tudom :))
Amúgy persze, sok függ attól is hogy mennyit voltak használva, milyen hőterhelést kaptak a kondik, stb.

[ Szerkesztve ]

Postázást nem vállalok.

(#69247) DarthSun válasza gban (#69246) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

:B :B Hoppá, erre nem gondoltam, és nem is kérdeztem rá :U . No és hogy emlékszel, cseréltél ? szerk : látom megválaszoltad... (hát ezt a lapot nem mostanában adtad, talán nemrég néztük, volt vagy 6 éve legalább ?)

A retro gépeim többsége nincs sokat használva többnyire, mivel sok van, egy-egy példányra kevés időszelet jut.

[ Szerkesztve ]

(#69248) Kadi Laci válasza gban (#69243) üzenetére


Kadi Laci
tag

Tapasztalataim szerint az MSI alaplapok voltak toronymagasan elko problémákkal "megáldva", Abit-ok pár évet kibírtak, pedig nem gyári értékeken voltak a CPU-k.
Csináltam tesztet AMD-s alaplapokkal 1.MSI, 2,Epox, 3.Albatron, 4.Abit és 5.Asus N-Force2 mindben Barton válogatott példány működött 2,5/3.2. Megközelítőleg azonos feltételekkel használták és ebben a sorrendben adták meg magukat.

Üdv: Laci

(#69249) arn válasza gban (#69243) üzenetére


arn
félisten

Mondjuk ehhez ket dolog is kellett, egyreszt ez volt a hibas kondik korszaka, a lapgyartok ilyennel szereltek a lapokat, masreszt hirtelen megugrott a 10-20 wattokrol 70-80 wattra a procik fogyasztasa, es ezt se hutesi, se vrm oldalrol nem reagaltak le megfeleloen.

legszebb emlekeim az abithoz a bh6/bx6 korszak, utana ficsor szinten jok voltak, es mindig beprobalkoztam, de nekem nem volt szerencsem veluk, 98 utan talan ha egyket lapjukkal nem volt problemam. Raadasul gyakran mindenfele xaktas dolgokkal jottek elo, gariztatni is kb a lehetetlen kategoria volt.

amik mostanra tuleltek, azokkal szvsz mar nem lesz problema, de az asus erosen felulprezentalt a retrozasban.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#69250) nakos1212 válasza Frawly (#69235) üzenetére


nakos1212
senior tag

Hát ebből inkább a video a kérdéses, mert akármilyen meglepő, a WoW opengl-ben, proton/wine segítségével kifejezetten jól fut. De itt már előjött egy fordító réteg (nem emulációs), mpv, meg csupa olyan szívás amit egy olyan ember aki nincs annyira benne a számtechben elkerülne, meg az is aki igen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.