Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68901) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Professzionális RAM kollekció érkezett. Baráti áron és ingyenes házhozszállítással. Amiatt extra, mert ezeknek a beszerzése már problémás lehet, több okból, pld -
- szerencse kérdése, kidobott, elfelejtett, pince, garázs gép
- aki tudja az értékét, feltolhatják akár Ebay szintre is
- néhány helyen felbukkanhat, nehéz azonosítani (volt nemrég is szó róla), az eladó sem mindíg tudja hogy milyen, mekkora kapacitású, egyáltalán mit árul, vagy odaírja hogy teszteletlen
- ha mégis megcsíphető, akkor nagy valószínűséggel nem egy helyről, tehát mindegyikre játszhat a +postaköltség

3x32MB EDO

2x16MB FPM

2x4MB 9bit (3 IC- s verzió nem volt még nálam)

12db 512k SOJ

A 32- es EDO- val a PPro bővítése 128- ra, anno a teszthez át kellett egyet tennem a SimmConn- ból, de így oda is marad állandóra +összességében 1 tartalék. A 16- osok tartalékba Socket3- hoz. 4- es 9 bit - az egyik Awe- be, melyben jelenleg 2x1MB van. Az SOJ- kel pedig több PCI/VLB típusból 1-1db- ot fel tudok bővíteni.

(#68902) Chris82 válasza KROK640 (#68898) üzenetére


Chris82
senior tag

Azt tudom hogy kortársak, csak lehet sok a dos játékokhoz.

(#68903) KROK640


KROK640
veterán

Remélem elfér itt :
1400MHZ-es Tualatin, 512MB RAM, GeF3Ti500
Elképesztően szép, és hatalmas nagy retro flash nekem. Ráadásuzlk a nagy vágyott ASUS TUSL2 alaplappal!
Anno elég sok Tualatin megfordult a kezeim között, tuningoltam is jó párat, de nekem sajnos sosem volt :( (ilyen 1400-ast is tuningoltam nem egyet, de volt olyan 900MHZ-es Celeron T amivel 2GHZ-et is elértem)

Ekmlékszem milyen irigy voltam haveromra,m mikor megvetgt egy ASUS TUSL2 alaplapos 1300MHZ-es Celeron T-t, igaz "csak " 256MB RAM társaságában, de a 64MB-os GeF2MX400-assal együtt elképesztő menőség volt az akkor.

Pár hétre rá, mikor kijött a P4 alapú Celeron azért is rögtön a Tualatinra gyűjtögetett pénzemet egy P4 alapúba raktam bele, mondván az 1700-as Celeronom 256MB RAMmal, szintén GeF2MX400 64MB-val... és amikor összemértük a két gépet a Tualatin bizony leverte a gépemet, már 1300-on is (ezt akkoriban még nem nagyon érettük, hogyan lehetséges, hogy 400MHZ előnnyel is kikapott - aztán hamar megfejtettük hogy az effektív FSBnek és a 128KB VS 256KB L2-nek lehet hozzá köze - jóval később h az egész felépítésnek inkább). Ha pedig feltoltam a 1300-as Tualatint 1733-ra akkor az 1700-es celeron 2GHZ-en sem tudott az élre törni ... nem véletlen, hogy még egy egész évest sem volt nálam a Cerka, amikor lecseréltem a legendás tuningos Athlon XP-mre, ami megreggelizte haverom Tualatainját :D és pár héten belül már válogathattam is annak a havernak a tuning Athlon Xp-t, mivel ő is átállt.
(régi szép idők, mikor még csak a gépre kellett költeni, minden más megvolt ... )

[ Szerkesztve ]

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68904) KROK640 válasza DarthSun (#68901) üzenetére


KROK640
veterán

"2x4MB 9bit (3 IC- s verzió nem volt még nálam)"
Sokáig egy működő példány lógott a kulcstartómon még barom osztálytársam el nem törte (a második és a harmadik IC között). De 2ICnyi mai napig lóg rajta :D

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68905) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Lehet, h lemerült az alaplapi elem? Mert minden indítás után be kell állítani a pontos időt.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#68906) KROK640 válasza flymi (#68905) üzenetére


KROK640
veterán

jah az simán lehet. Pár száz ft-os tétel.

Nekem volt egy alaplapom (ASUS M4A785D-M PRO) ami ölte az elemeket. Mikor megvettem nem volt jó benne az elem. Na mondom van ilyen, és vettem bele egy másikat. A másik sem volt jó már másnap, na modnom ejnye hibásat vettem... aztán vettem még egyet, és az is másnap már szar volt. Kértem havertól egyet ami tuti jó volt, másnap már az sem volt a gépembe kerülés után...

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68907) Frawly válasza KROK640 (#68903) üzenetére


Frawly
veterán

Ha már 1400 MHz-es Tualatin, ezt sasoljátok meg, durva build. Kár, hogy csak cirkuszi mutatványnak jó, mert a korabeli programok szigorúan egy szálasak, ergó a 2. P3 már csak a multitaskingot segítheti valamennyire. Ezt szépen mutatja is, hogy 3DM 2k1-ben a csóka csak 6700 pontot kap, amikor ennél gyengébb kártyák P4 társaságában tudnak 10 ezer felett.

(#68908) flymi válasza KROK640 (#68906) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

A napi használatos gép kezdte el ezt játszani (így nem igazán retró) két napja mikor felkerült egy ati driver majd utána vissza az nvidia. De nem tudom, h lehet-e hozzá köze. Elvileg minden Ati maradványt letakarítottam, de mégsem olyan a rendszer mint volt.

Frawly: Ez azé' jó me' van. :K
Ahogy nézem amúgy sem kis pályázik a srác, vízhűtés cuccok, sorakoznak a dobozos deszkák meg minden.

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#68909) DarthSun válasza Frawly (#68907) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Maga a konfig és a kivitelezés nagyon szép. Valami azonban nem kerek. 9700Pro van benne, az erősebb kártya mint a 9800SE 256bit, utóbbival+1266@1485 procival anno 9483 pöttyöt kaptam 2001- ben. De még az 1100@1364 TuaCerka+Ti4200- al is 7321 lett. Most meg már van 1400- as procim, az menni fog 1600- on is, úgy a 9800SE- vel tuti 10k fölé megy, a 9800Pro- val meg mégjobb lesz. Persze majd ha sor kerül a Tua gépekre, úgy tervezem hogy a 3 gépet egy blog alá veszem, a TUSL2C, ST6 és a VH6T lapok fognak versengeni a válogatott 1400- as húzott procikkal.

más:
A socket3 VLB van még fent, nem siettem, nosztalgiáztam pár játékkal, közben blog is készül róla. Viszont a hálókártyával xopacs volt, 3 fajtát is próbáltam, Win3.11 alatt nem akarta az igazságot(ilyen még nem fordult elő). Kénytelen voltam feltenni egy Win98SE- t, ott rugalmasabban lehet állítgatni az erőforrásokat. Nem gondoltam volna, IRQ7+Base240- el :Y lett jó, 98 alatt így megy is. Ha 3.11 alatt beállítom ugyanerre, nem ok :U . Így a hálózat miatt marad fent a 98 is. Gondot nem okoz hely van elegendő, mivel 40GB- os Maxtor van benne. Annyi hogyha másolni akarok rá hálón keresztül akkor át kell bootolnom 98 alá.

[ Szerkesztve ]

(#68910) Fred23


Fred23
nagyúr

(#68911) arn válasza Frawly (#68907) üzenetére


arn
félisten

Nagyon szep build... a k6-3 mellett epp a tualatin az, amelyik sok vizet nem zavart a maga koraban, mert epp ugy lemaradasban volt a p4hez es a az athlonhoz kepest is, de retro korokben meg nepszeru :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68912) alvaro válasza arn (#68911) üzenetére


alvaro
senior tag

Hogyispersze, én pl. overkill DOS kompógépet építettem belőle. Ugyanezt megtehettem volna egy Palominóval is, SD rammal kb. hasonlóan teljesítenek, de ez kevesebbet eszik.

Tuningjáról nagyon sokat nem tudok, 1.425V-on biztosan megy 1.5GHz-et, meg használtam 150/CL2 memóriatesztekhez is, 1575MHz-en. Ott kicsit emeltem a feszültségen (nem emlékszem már mennyit, de 1.5V fölé biztos nem mentem), de nem szoktam úgy használni. Ami DOS, azzal nagyjából rendben vagyok (kivéve pl. a Blood-ot 1600*1200-ban :DDD), ha meg ennél is überebb kéne, még mindig nyúlhatok egy KT7A+Barton vagy egy 845PE+NW3.06 kombóhoz, ISA van mindkettőben, csak a kultúra fogy el fogyasztás terén :D

Erről jut eszembe, a cikket, amit ezekről tavaly(előtt?) írtam, valahogy föl kéne játszanom ide...

(#68913) arn válasza alvaro (#68912) üzenetére


arn
félisten

Gondolom vmi mokolt bxbe kerult :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68914) nakos1212 válasza alvaro (#68912) üzenetére


nakos1212
senior tag

a kt7a-ban mi a max proci ami megy? Hallottam már hogy csak palomino, csak t-bred, de ezek szerint a barton is?

[ Szerkesztve ]

(#68915) arn válasza nakos1212 (#68914) üzenetére


arn
félisten

Asszem hivatalosan a palomino, a tbred meg rossz bioskiirassal.

de ez nagyon classic athlon kora :) en thunderbirdot raktam bele.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68916) alvaro válasza nakos1212 (#68914) üzenetére


alvaro
senior tag

Megy az is, mint unknown cpu.

(#68917) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Az aktuális projekt - Socket3 VLB, mini képregény

Indul a MaxtorDM

5 partíció az eredmény

Kis retro hangulat, DOSNavigátorral

NortonComm- el

A pofátlan háló mely elfoglalta az esetleges 2. hangkártya helyét

Persze ebbe nem teszek 2. hangot. Az ALS100 szépen megy DOS, Win3.11/98SE alatt is. A video pedig típusszám nélkül, egyszerű S3- ként az eszközkezelőben. A 800x600/64k megy, 1024- ben lekapcsol az LCD, valszeg váltott sorba kacsolja a régi driver, (vagy 75Hz fölé) - tipp -, olyanokat meg nem tud, csak a CRT.

Itt pedig Duke tisztogat

[ Szerkesztve ]

(#68918) KROK640 válasza DarthSun (#68917) üzenetére


KROK640
veterán

Az a kulcsos ház :D
Egyébként ez miféle proci lenne?
80MHZ-hez, a 32MB RAMot kissé overkillnek tartom, az 500MBos HDD viszont korhű méret...

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68919) DBob válasza DarthSun (#68917) üzenetére


DBob
őstag

Ez a 'Maxtor Overlay' dolog volt a Maxtor megoldása az 504 MB-nál nagyobb eszköz kezelésére?

(#68920) DarthSun válasza KROK640 (#68918) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Direkt tettem bele a kulcsot ;] :B , még találtam a szerszámos táskámban, jelentősége semmi, csak feelinges.
40GB- os HDD van benne, épp azért van elindítva a Maxtor DiskManager. A proci pedig 83MHz- es PODP (Socket3- ba tehető Pentium), csak a BIOS írja 80- ra. Így alapon kissé gyorsabb mint a 133MHz- es AMD5x86.

(#68919) DBob : igen, és nagy dícséret a 96- os programnak hogy a sokkal későbbi LaposMaxtort felismeri sajátjának, és automatikusan partícionálja, formázza.

(#68921) Sanchez638 válasza DarthSun (#68920) üzenetére


Sanchez638
addikt

Ez a lapos maxtor megkisért mindent.. Pentium Pro-s gépbe amit múlthéten vettem, abba is egy lapos maxtor üzemel(t)...

Nah a jó kis Pentium Overdrive.. Nekem is rá kéne már néznem. Legalább 4 éve itt van nálam és még ki se próbáltam, hogy mit tud..

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#68922) DarthSun válasza Sanchez638 (#68921) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Amelyik nem pusztult meg fiatalon, az időtállónak látszik. Sok van gépekben, ill nemrég jött 2db, melyek még szabadon vannak, szintén 40GB- osak. A fenti DM- es módszerrel pld 286- ban is üzemel egy ilyen.

A PODP nálam is pihent egy darabig, aztán jött 2 lap, melyben kipróbáltam, nemrossz lapok, de mindegyiknek van egy kis heppje. Aztán nemrég jött megint kettő, 1 PCI, 1 VLB, no ezek kifogástalanok. Ezért döntöttem úgy hogy a VLB PODP- t kap véglegesre.

(#68923) KROK640 válasza DarthSun (#68920) üzenetére


KROK640
veterán

Nagyon jó poén, jól áll neki. Van olyan 90-es évek beli bája :D
Jah h 40GB-os? Azt néztem h a Bios 504MBot ír. Akkor gondolom 5×8.4GB-ra kellett szétparticionáld, hogy lássa is a gép... emlékszem h anno volt valami 8.4GBos limit. Akkor ütköztem bele, mikor a VIA chipsetes 366-osomba jött a 2db 20GB-os HDD, és csak 8.4GBra jumperolva volt velük hajlandó elindulni a rendszer ... akkor született meg az új alaplap és a 466-os terve ... (mert ugye akkoriban kötelező direktíva volt, ha a gépre költök annak gyorsulnia is kell, így eleve a lap mellé proci cserével is terveztem - az más dolgo h a nagyon gagyi lap és az M64-es TNT2 miatt a játékokban majdhogynem még lassult a rendszer... )

Akkor ez egy korai alacsony órajeles Pentium 1 tulajdonképpen? Azt hittem a legkisebb Pentium 1-es 90MHZ volt. (a legnagyobb meg talán 233MHZ; de ezekből sok olyan volt hogy 166-ról voltak 233-ra húzva)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68924) gban válasza KROK640 (#68923) üzenetére


gban
Közösségépítő

Pentium 60
Pentium 75

Postázást nem vállalok.

(#68925) arn válasza KROK640 (#68923) üzenetére


arn
félisten

Ez 83as pentium overdrive 95bol, socket4es pentium 60 volt a legkisebb 93bol.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68926) DarthSun válasza KROK640 (#68923) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A BIOS+VLB vezérlő max 504MB- ot lát be (1024/16/63), ennyit be is állítottam, amiatt látsz a POST képernyőn annyit, de be lehet kisebbet is, tök mindegy, mert az oprendszer előtt a MBoot- ból elindul a DM és betöltődik a saját BIOS- a, átveszi a vezérlést. Azonban hiába 40GB- os a HDD, ott van a DOS korlát is (2047MB/partíció) +az említett 8.4GB is, a DM ennyire képes kiterjeszteni. A logikai partíciót pedig 4- ről 5- re. A végeredmény 4x2000MB+ a maradék 600MB. De lássuk be hogy egy 486- os gépbe ennyi bőven elegendő. Maga a program pedig csak 4k- t foglal a RAM- ból.

Hát...lehet úgy is felfogni, Pentium Overdrive [link], lényegében egy Socket2-3/486 lábkompatibilis Pentium, arra szolgált hogy a régebbi lapok teljesítményét lehessen növelni. A debütálást nem is néztem [link], de gondolom későbbi mint az első Pentiumok, épp a célja miatt.
-> De látom már meg is erősítették előttem :)

(#68927) KROK640 válasza Sanchez638 (#68921) üzenetére


KROK640
veterán

Jajj a Maxtor Athena sorozat... (az volt a lapos) az nekem nagyon elrettentő volt. Legalább tíz olyan helyen voltam ahol ilyen winyó volt és kinyiffant, gyakran még 1 éves kora előtt. meg is jegyeztem, hogy ilyet véletlenül se vegyek. (mellesleg leginkább 20-40GBos verziókkal találkoztam leginkább a Tualatin alapú Celeronok idejében).

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68928) KROK640 válasza gban (#68924) üzenetére


KROK640
veterán

Most h így látom, tényleg a Pentium 75 is beugrik, de Pentium 60-ról még sosem hallottam :Y

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68929) DBob válasza KROK640 (#68928) üzenetére


DBob
őstag

Nekem anno Socket 4-es Pentium 66 volt, integrált hűtéssel.
Socket 4 a 60 és 66 MHz sajátossága. Hamar lecserélték és módosítottak gyökeresen a koncepción, mert a 486-os technológiájával gyártott Pentium nem volt egy ütős termék.

Fun fact: a Pentium processzorok hivatalosan '93-ban debutáltak (az-az akinek már nagyon-nagyon sok pénze volt akkoriban, a Doom megjelenésekor már Pentiumon játszhatott vele), és erről csak egy pár hasábos megemlítést tettek a hazai 'játékos' újságok. De mivel kódnéven hozták le a CPU-t (P5), sokan nem is tudták miről írtak.

[ Szerkesztve ]

(#68930) KROK640 válasza DarthSun (#68926) üzenetére


KROK640
veterán

Aha, tehát akkor tulajdonképpen 4×2047MB + 600MB, vagyis így 8.4GB a vége.
De egy ilyen korai Pentiumba ami 83MHZ-es a 32MB RAM meg a 8.4GB nagyon is elég.
Elég ha arra gondolok, hogy annoi osztálytársamnak 133-as Pentiumja volt, 32MB RAMmmal, és 1.7GBos HDD-vel, és az őrülten menőnek számított...

(vagy, hogy nekem volt egy Pentium 133-asom, 128MB RAMmal, és 8.4GB HDDvel, de az 2002-es utólagos építés volt ISDN belső modemmel, és CD íróval, meglepően használható volt még akkoriban)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68931) DarthSun válasza DBob (#68929) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nem ütős, de sok retros által kedvelt, keresett, és ritka is már a Socket4. Lényegében ma egy S7 TX/VX lappal, P1MMX- et kis költségből lehet építeni (...bár ahogy mostanában láttam, már ezeknek is kúszik felfele az ára), nyilván jobb és gyorsabb mint a S4, de azért még kompatibilis retro gép lesz belőle.

(#68930) KROK640 : pontosabban 4x2000MB- ot lőttem be, a 47MB- okat szándékosan vágtam le, az utolsó partíció emiatt lett kicsit nagyobb.
Valamint ezt a konfigot inkább úgy kell nézni hogy nem egy korai Pentium, hanem egy 486, Pentium feelinggel. A korai Pentium lényegében kiesik az érdeklődési mezőmből, épp a fentebb írtak miatt, de ha 486- ot gyorsít, az teljesen más. Olyan persze soha nem lesz mint egy valódi Pentium lap, a chipset régebbi és lassúbb.

[ Szerkesztve ]

(#68932) Frawly válasza DarthSun (#68926) üzenetére


Frawly
veterán

A DOS-os korlát nem a partícióméretek miatt áll elő, hanem a cilinderszám van korlátozva, ami mentén szektorokat meg tud számozni. Az egész lemez korlátja a 8GB, ami 7,8 GiB, és ez a korlát független BIOS-tól (az hiába látna 8,4 GiB-ot) vagy a kiterjesztett lemezkezelő BIOS-tól (ami lehetővé teszi a 40 GB használatát).

Ha csak a partíciókon múlna, akkor nyugodtan kezelhetné a 40 gigás lemezt, 3×2GiB elsődleges partíció (FAT16), utána egy 32 gigás kiterjesztett, utóbbiban meg lenne 16×2GiB logikai partíció (FAT16). Ami miatt ezt nem eszi meg a DOS, hogy nem lát túl 7,8 GiB-on. Most próbáltam ki a gyakorlatban is, létrehoztam egy 40 GB-os lemezképet Linux alatt, ezt cfdisk-kel particionáltam a fent ismertetett módon, MBR partíciós táblával, és a PCem-ben futó DOS 6.22 fdisk-je csak értelmetlen negatív számhalmazt mutatott róla, nem tudta értelmezni.

(#68933) DarthSun válasza Frawly (#68932) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Hát de belejátszik a partícióméret is, sztem egy csónakban evezünk :)
Az októl független eredmény ami fix - DOS6.22 nem lát 2047MB/partíciónál többet egyben. Ebből lehet 4db, a DM- el pedig 5, azt nemtom miért de 5- öt készített, ha 2000- ről 2047- re veszem az első 4- et, akkor is 5 lenne. Ez fix, valós, itt van előttem a gépen.
A partícióméret és a Pályaszám is összefügg nyilván, ahogy mondod, erre találták ki az LBA- t, csak megint a DOS korlátoz...a partíciók számát is megszabja. Amúgy az újabb DiskManagerrel el lehet érni a teljes 40GB- ot, de akkor le kell mondani a DOS6.22- ről. Csak a DOS7.1 és a Win98SE maradhatna. Így viszont van DOS6.22/7.1/Win3.11/Win98SE is a gépen, és ennyi helyen el is fér mindegyik. Egy másik megoldás lenne +HDD beépítése, arról LILO boot, a Linux pedig használatba vehetné a maradék 30GB- ot. A meglévő HDD- re már nem lehet LILO- t tenni mert kitörölné a MasterBoot- ból a DM betöltőt.

(#68934) arn válasza DBob (#68929) üzenetére


arn
félisten

a proci nem volt rossz, csak nagyon melegedett. 66os nem is nagyon volt a piacon. a masik, hogy a pci buszt hoztak vele, kartyat alig lehetett kapni hozza, es a korabeli kartyak nem is hasznaltak ki sokat belole. sot a vlbs kartyaknal is volt olyan, hogy hiaba volt vlb buszra kotve, 16 biten kommunikalt, viszont magasabb orajelen, mint az isa busz (cirrus 542x).

en kiallitason lattam 93ban, es vmi millios osszeg remlik, amikor par tizezer ft volt a fizetes :) 93as socket4es konfigot nem lenne egyszeru epiteni (94eset mar inkabb).

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68935) r0b3r válasza DarthSun (#68917) üzenetére


r0b3r
senior tag

Nálam is van egy hasonló Socket3 VLB konfig, bár a szoftveres tesztelését hónapok óta halogatom. :DDD
S3 805 VLB video, Adaptec VLB SCSI káryát és Terratec Promedia Base hangkarit kapott. Az IBM vinyó a rendszernek 1.2Gb, a másodlagos HP pedig 2.1Gb. :)

Ez a PODP proci tetszik... talán az én gépemből is ki tudna hozni még egy kis pluszt, főleg ha azt írod, hogy gyorsabb lehet, mint egy 133-as 5x86. :)

A képeiden az a belső hátlapi csatlakozó az PS/2? :U Be van kötve? Van a lapodon megfelelő csatlakozó? Nálam az hiányzik sajnos. Egy 8bit ISA I/O kártyát kellett beleraknom csak azért, hogy legalább egy soros egeret tudjak használni. :DDD Jó lenne valami PS/2 megoldás, mert így nem tudom rákötni a KVM switchre. :(

(#68936) DBob válasza arn (#68934) üzenetére


DBob
őstag

Szerintem pedig igenis rossz koncepció volt a CPU.
- 5V
- FPU bug
- Hűtési problémák (ez összefügg az 5V-al és a széles litográfiával)
- Inkompatibilitások (ahogy te is említetted)

Nem hiába dobta ki az Intel az ablakon a P5 architektúrát, és váltott át a P54-re, az akkori gyakorlatoknak ellentmondásos módon villámgyorsan. Ma már 'megszokott' az akár 1-2 éves életciklusú foglalat és körítés készlet egy CPU mellé. Akkoriban ez precedens nélküli és arcpirító volt. De már opciója nem volt az Intelnek a további pofaégés elkerülése nélkül.

(#68937) arn válasza DBob (#68936) üzenetére


arn
félisten

Dehogy dobta ki... a p54 nem mas, mint magasabb orajelu, kisebb csikszelessegen gyartott p5. Ugyanugy fdiv buggal, mert azt csak 94ben fedeztek fel, es 95os steppingu prociknal javitottak, a tobbi hiba meg vegig benne volt a pentiumokban az mmxig bezarolag.

Nem allt rendelkezesre fejlettebb csikszelesseg, azt hasznaltak, ami van, de erre a valtasra 486oknal is ugyanugy szukseg volt 94re a magasabb orajelekhez - epp ugyanott volt a vege, mint 486nal, 66mhzen. Kesobb javult a kihozatal, meg 95ben is arultak p60at (retropiacon ilyeneket talalsz tobbnyire).

A vrm miatt kellett uj foglalat, ami szinten nem ert meg tul sok idot, mert 95ben mar valtotta is a socket 7 a socket 5ot. Lenyegeben a socket 4 a socket 5el futott ki egy idoben.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68938) DBob válasza arn (#68937) üzenetére


DBob
őstag

Akárhogy is nézem, úgy látom megerősítetted csak amit írtam.
Egy kivétellel, amivel kapcsolatban valóban igazad van; a P5-el nem búcsúzott együtt az FPU bug, arra tovább kellett várni, igaz nem sokat. Emiatt mosódhatott össze a fejemben a két dolog.

(#68939) arn válasza DBob (#68938) üzenetére


arn
félisten

az architektura ua... a csikszelesseg csokkentes meg szinte evrol evre tortent a 90es evekben, semmi koze ennek a p5 architekturahoz.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68940) DarthSun válasza r0b3r (#68935) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Üzemeld be, teszteld le, pofás gép ! Az Escom ház tetszik, nálam hasonló fekvőben van Albacomp címkével, de lehet hogy azt is az Escom szállította.

A PODP 83MHz- en CPU- ban kicsit az AMD 5x86 alatt van, FPU- ban viszont jóval felette. 100MHz- en hajtva pedig nincs verseny, a PODP mindegyik S3 procit lenyomja, a tuningolt 5x86- okat is. Csak annyi hogy ritka és drága proci, de ha mégis tudsz szerezni, akkor érdemes.

Igen, az ott PS2 mouse hátlapi csati -jól látod, tippeled :) , az alaplapon van is tüskesor hozzá, be is van kötve, működik. Mivel a kiosztás alaplaponként változik(változhat), ez elég kalandos operett volt. Az egér pedig spéci optikai A4Tech, 1200DPI, nekem néhány DOS- os játékhoz kell a villámgyors, stabil, pontos reakció, főleg az Arkanoidhoz. Ebben a golyós egér sajna gyenge. Ha hiányzik a lapról, akkor nem tudom van-e megoldás rá, de ha van, engem is érdekel, mivel van olyan konfigom több is, melyekről szintúgy hiányzik.

(#68941) arn


arn
félisten

Szvsz erdekessegnek jo inkabb :) sokkal egyszerubb epiteni egy hasonlo koru gyorsabb rendszert rendes pentiumos alapokon, nem vmi budget es outdated rendszert hergelni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#68942) KROK640 válasza Frawly (#68932) üzenetére


KROK640
veterán

"Ha csak a partíciókon múlna, akkor nyugodtan kezelhetné a 40 gigás lemezt, 3×2GiB elsődleges partíció (FAT16), utána egy 32 gigás kiterjesztett, utóbbiban meg lenne 16×2GiB logikai partíció (FAT16)."
Még ha ez így működne is, akkor is felmerül bennem a kérdés, hogy mennyire lenne jó és használható 19db partició?
Nálam a 20GB-tól a 2TBig igaz volt, hogy 3 fele megy a HDD, egy rendszer, egy games és letöltések, egy minden más.
A 2TBos már csak két felé volt szedve mivel a rendszer SSD-n van.

Sok paricióval nem túl jó dolgozni, eléggé áttekintehetlenné teszi a rendszert számomra. Na meg DOS alatt igazából a 8GBos korlát sem akkora csapás, hiszen mire elterjedtek a 8GB-os merevlemezek (2000 ha jól emlékszem) addigra már sok éve nem DOS-t használtunk szerencsére :D

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#68943) DarthSun válasza arn (#68941) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Amúgy egyetértek, aki alapról indítja a beszerzést, gépépítést, S7- re érdemes gyúrni, vagy BX- re, mindegyikkel viszonylag nagy intervallumot lehet lefedni, bár ezeknek is elkezdett lassan felmenni az ára, ahogy nézem. Régebben ajánlgattam ingyen, de már megtartom az S7 lapokat, abból van a legtöbb. Nemrég kiválasztottam néhányat, melyeket alaposabban kipróbálok majd.

Nálam viszont a S3 most így adta ki, amiatt ilyen a konfig. Lap volt, jött is, a procit meg ajándékba kaptam, akkor már nyilván azt pattintom bele. Már csak amiatt is, mivel 486DX, DX2, DX4, 5x86 procival szerelt gépeim már vannak korábbról.

(#68944) Frawly válasza DarthSun (#68933) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, még mindig nem érted. Partícióból lehetne 4-nél több (csak akkor nem lehet mind elsődleges partíció), ergo 4×2048 MiB-nál nagyobb lemezt is lehetne így kezelni, pl. 5 partíció, egyenként 2048 MiB-osak, a titka, hogy nem az MS-DOS beépített fdisk-jével kell csinálni. Ez nem ütközne partíciókorlátba, hanem összelemezméret-korlátba ütközik bele.

A Win9x-eknél, DOS 7.x-nél, újabb IBM DOS-osknál, FreeDOS-nál ez a korlát nincs.

Egyébként régi DOS-os gépeken még 2048 MiB-os partíciót sem szoktak csinálni, hiába kezelne akkorát, mert régebbi, lassú gépeken, pl. 386-os és azalatt, amikor listázod ki a mappákat dir-rel és számolja a szabad lemezterületet, akkor az első listázásnál belassul mint állat. 486-ostól felfelé, normálisabb IDE vezérlőkkel egybekötve már nem téma, ha normális IDE vezérlő, akkor talán 386-oson is elmegy. 386-osokkal meg azalatt inkább a BIOS korlát a gond, hogy csak 504 MB-ot lát.

De egy tisztán DOS-os gépnek az a 4×2 GiB-os partíció is bőven elég, tömörítve szinte ráfér majdnem az összes DOS-os játék és segédprogram, amit valaha kiadtak. De ez Win9x-es környezetbe a 8 GB már sovány.

(#68945) DBob válasza Frawly (#68944) üzenetére


DBob
őstag

"régi DOS-os gépeken még 2048 MiB-os partíciót sem szoktak csinálni, hiába kezelne akkorát, mert régebbi, lassú gépeken, pl. 386-os és azalatt, amikor listázod ki a mappákat dir-rel és számolja a szabad lemezterületet, akkor az első listázásnál belassul mint állat"

Ha ezt tudta volna a régi 16 MHz-es 286-osom...

(#68946) Frawly válasza DBob (#68945) üzenetére


Frawly
veterán

Igazából ez nem csak proci függvénye, mint írtam, hanem konkrét HDD és lemezvezérlő függvénye is. Bár amelyik kezel 2048 MB-os partíciót, azaz legalább ekkora HDD-t, az már egy relatíve újabb HDD, újabb vezérlőre kötve, így talán esélyesebb, hogy nem annyira lassú. Meg pl. ez engem nem érintene, mert a DOS-os dir parancsot sose használom, DOS Navigator vagy Norton Commander futna helyette, ami nem számolja ki listázáskor a szabad helyet.

De régi gépen eléggé be tud lassulni, a dir utolsó két sora beakad jó sok másodpercre. Ha nem hiszed el, YouTube-on vannak fent róla videók. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem csak az elvi korlátok számítanak, hanem gyakorlati szempontok is.

(#68947) DarthSun válasza Frawly (#68944) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A DOS Fdisk- et és az említett DM- ert használtam eddig. Utóbbival 5 partíció, de az 5. már méretben korlátozódik. Végülis mindegy, nekem a lényeg hogy működik, a hely pedig bőségesen elegendő. A Win98 csak a háló miatt van fent, és csak az alaptelepítés foglalja az E: meghajtó kisebb részét. Ezen a gépen a Win98SE lényegében értelmetlen, csak amiatt tettem fel mert a háló nem megy Win3.11 alatt, ugyanazon erőforrások mellett sem. Mint már említettem ez egyedi gond ennél a lapnál, Win32s+TCP32- vel 386- on is megy, itt még egyelőre nemtom mi okozza.

A 286- os gépemben is ugyanígy, ugyanilyen 40GB- os HDD van DM- el partícionálva, és a 2000MB- os méretek esetén sem lassul be a DIR /s parancs, még véletlenül sem :))

(#68948) DarthSun válasza DarthSun (#68947) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Hoppá, kis helyesbítés, most nézem, a 286- ban Maxtor Fireball3 van, a PODP- ben pedig Maxtor DiamondMaxPlus8, de a lényegen ez mit sem változtat, mindegyik 40GB- os, csak a rend kedvéért pontosítottam.

...és egy mod : nem tettem hozzá az előző hsz- ban, de ahogy már említésre került, nyilván bármilyen más módszerrel elérhetem a teljes 40GB- ot, de akkor a DOS6.22 és a Win3.11 ugrik, ezek viszont Socket3- as gép esetén rendkívül fontosak

(#68949) zotyesz66


zotyesz66
őstag

Új szerzemények:

[ Szerkesztve ]

(#68950) DarthSun válasza zotyesz66 (#68949) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Tseng ET6000, ritka :C , a P1 lap nem annyira.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.