Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47251) Dr.FantastiK válasza BMizutani (#47250) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

isten ments !! :Y :Y

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47252) d3zs0


d3zs0
tag

Melyiket ajánljátok inkább: Seahorse vagy KeePassX vagy vmi más?

openSUSE Leap + MATE

Előre is kösz a választ!

(#47253) RaPiDsHaRe


RaPiDsHaRe
aktív tag

Hello!

Feltetted a Wordpress-t LAMP-al együtt.Működik is, ahogy kell. Az apache mellé kellene raknom prox-val nginx-et. Felrakom és beállítom, valamiért az nginx hallgat a 80 és a 8080-as porton is. Hol tudnám beállítani, hogy csak a 8080-on hallgasson ?

(#47254) toBIN


toBIN
tag

Hello mindenki! Szeretnek egy tabletre (Chuwi Vi10), Ubuntut / akarmilyen linuxot telepiteni, szoval a kerdesem a kovetkezo lenne. Hogy all a Intel Z3736F tamogatottsaga jelenleg?

Amire szuksegem van: touchscreen, wifi, audio, akksi
Ami nem erdekel: Bluetooth, kamera

Elore is koszi

[ Szerkesztve ]

(#47255) #59070464


#59070464
törölt tag

Hogyan tudnek hidden SSID-hoz csatlakozni az alabbihoz hasonlo modon?

wpa_supplicant -B -i interface -c <(wpa_passphrase SSID passphrase)

[ Szerkesztve ]

(#47256) Dr.FantastiK


Dr.FantastiK
őstag

:U egy NEM Rendszernek hasznalt SSD -re, Linuxban, melyik a jobb file system ? :F

.. az NTFS vagy inkabb ext4 ? ? { SSD Life -t tekintve } ..

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47257) Penty válasza Dr.FantastiK (#47256) üzenetére


Penty
tag

Egyértelműen ext4.

(#47258) Dr.FantastiK válasza Penty (#47257) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

Koszi.
elmondanad egy par szoban hogy miert .. :R

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47259) King Unique válasza Dr.FantastiK (#47258) üzenetére


King Unique
titán

Hát pl. Linux alatt NTFS-t max. akkor érdemes használni, ha Windows alól is el akarod érni a meghajtót / partíciót. Tehát mindkét OS-en használod a lemezt.

[ Szerkesztve ]

(#47260) Penty válasza Dr.FantastiK (#47258) üzenetére


Penty
tag

King Unique-ot kiegészíteném még azzal, hogy NTFS-t használva linux alatt a procid jobban fog pörögni, mint kellene. Az sem felejts el, hogy az ext4 jóval kevésbé töredezik, mint az NTFS, bár nem tudom, ennek SSD alatt van-e jelentősége. Meg hát Linux alatt használjunk már hozzávaló fájlrendszert! :) Ezt a vines izét felejtsd el alatta.
Egyébként létezik kifejezetten SSD-re optimalizált fájlrendszer is, mégpedig az f2fs személyében.

[ Szerkesztve ]

(#47261) hcl válasza Penty (#47260) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

SSD-vel nem érdekes a töredezés (működési módból adódik), és nem is nagyon érdemes defragmentálni. Ettől még ha nem kell windózzal elérni a cuccot, akkor nem kell oda NTFS.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#47262) Dr.FantastiK válasza Penty (#47260) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

Koszonom a valaszokat !

akkor ext4 lessz, mert Wingoz-t mar csak virtualisba hasznalok, celfeladatokra ..

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47263) agy73p


agy73p
senior tag

Lehet valami előnye a mai friss kiadású magyar Frugalware-t használni bármilyen másik linux disztróval szemben? Kedvem lenne kipróbálni, de félek, hogy feltelepíteni sem tudnám. Viszont érdekel, hogy miért születik egy ilyen disztró és lehet-e vmiben jobb, mint a többi.

(#47264) cami][us válasza King Unique (#47259) üzenetére


cami][us
senior tag

Én most nem állok neki tesztelni, de mintha a / eleve nem is lehetne ntfs, mivel nincs támogatva a unixos jogosultság kezelés (sem).

(#47265) ubyegon2 válasza hcl (#47261) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

....soha, semmilyen esetben se töredezettségmentesítsd az SSD meghajtód!

A töredezettségmentesítéssel egyetlen dolgot érhetsz el: felesleges írásműveletekre kényszeríted az SSD-t, amivel csökkented az élettartamát, hiszen hamarabb éri el maximális írási ciklusát.
forrás

(#47266) King Unique válasza cami][us (#47264) üzenetére


King Unique
titán

Ezt, hogyan kell érteni, adatpartícióként mért ne lehetne használni Linux alatt egy NTFS-re formázott SSD-t? Persze nem sok értelme van és nagy luxus ilyen célra...igaz nálam is külső USB-s házban van egy, de én eleve OS-t futtatok róla. :D

(#47265) ubyegon2: azért azt a több 100 TB írást, amit a legtöbb SSD kibír, pár töredezettségmentesítés biztos nem fogja feszegetni. :N Mondjuk ezeknél eleve felesleges is és aszem a Windows is "letiltja" rajtuk.

[ Szerkesztve ]

(#47267) hcl válasza ubyegon2 (#47265) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na, engem ezért szoktak lehülyézni :D ;)
De amúgy sem érdemes, mert ugye bármennyire töredezett, ugyanddig tart kb. egy adatot kinyernie, így mindegy, hogy defragoltad-e.
Mondjuk az NTFS és a FAT össze tud borulni, ha nagyon töredezett, de a ReFS már nem hiszem.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#47268) #59070464 válasza King Unique (#47266) üzenetére


#59070464
törölt tag

Teljesen felesleges toredezetsegmentesiteni az SSD-t. Legjobb tudomasom szerint formazni sem illik (>hdparm) ebben a topicban.

https://wiki.archlinux.org/index.php/SSD_memory_cell_clearing

(#47269) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ez az SSD töredezettségmentesítés azért van kiemelten írva mindenütt, hogy TILOS, mert az átlag user így talán észreveszi és nem fogja csinálni. :)

(#47270) hcl válasza ubyegon2 (#47269) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A winyókat meg nem voltak hajlandóak defragolni, csak jöttek, hogy lassú :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#47271) cigam válasza #59070464 (#47268) üzenetére


cigam
félisten

Ha nem "illik", akkor a partíciókon hogyan hoz létre fájlrendszert?
Max a teljes formázás nem illik, ami valóban végigmegy szektorról szektorra. De azt külön kérni kell. Alapértelmezetten gyorsformázás történik.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47272) King Unique válasza #59070464 (#47268) üzenetére


King Unique
titán

Állítottam én egy szóval is, hogy kell / szoktam...? Azért ez egy olyan alap dolog, amivel kb. mindenki tisztában van. Pusztán arra utaltam, még ha valaki csinál is ilyet, akkor sem nagyon fog az a + írás megártani, mivel nyilván nem több 100 TB lesz.
Meg amúgy egy teljes formázás sem fogja leamortizálni. Más dolog, hogy zsír új meghajtóknál eleve felesleges, én a HDD-t is csak simán gyorsformázom és nem fogok órákat vesződni a teljessel. Ha meg annyira tesztelni akarom a lemezt, akkor pl. W alatt inkább a HDS-t engedem rá.

[ Szerkesztve ]

(#47273) #59070464 válasza King Unique (#47272) üzenetére


#59070464
törölt tag

Nem es en sem neked mondtam. Tudom, vagy legalabb sejtettem, hogy te tudod. Csak azert reagaltam a te hozzaszolasodra, hogy legyen valami elozmenye az en hozzaszolasomnak. Ha felreertheto vagy serto volt a feltetelezes, akkor elnezesed kerem. :R

[ Szerkesztve ]

(#47274) King Unique válasza #59070464 (#47273) üzenetére


King Unique
titán

OK, nem ügy. Csak a megfogalmazás volt kicsit fura elsőre.

(#47275) toBIN


toBIN
tag

Akadt egy problemam... Ubuntu telepites (epp titkositas) alatt elment az aram, igy az egesz ment a levesbe. Probaltam ujra telepiteni a rendszert, de "to attempt to install to filesystem with type vfat in mm/sd card..." hibat kapok a telepites elejen. A kerdesem a kovetkezo lenne:

Hogyan tudom torolni teljesen a hattertaram tartalmat live rendszerrel terminalbol? Gparted valamiert nem akarja megtalalni a particiokat.

(#47276) Istju válasza toBIN (#47275) üzenetére


Istju
senior tag

Gparteddel, új partíciós tábla hozzáadása?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#47277) #59070464


#59070464
törölt tag

Mi okozhat beragadast pendrive mount/umount utan?

Felcsatolom: mount /dev/sdb /mnt/usb
Miutan vegeztem, levalasztom: umount /mnt/usb

Es itt ennyi, nem csinalja meg hibauzenet nelkul. Vartam ra ket percet, aztan kihuztam a drive-t. Az sdb ennek ellenere is meg mindig ott vilagit az lsblk-ra. Csak egy 2 MB-os .pdf kerult ra. Mas gep latja azota is a drive-t, azzal a .pdf-el egyutt. Azota felcsatolni sem tudom, ugyanaz tortenik, mint elobb az umount-ra, hibauzenet nelkul csak all a terminal. C-c-re sincs megszakitas. (Arch Parabola liveSD)

[ Szerkesztve ]

(#47278) lev258 válasza #59070464 (#47277) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, mi okozhatja, de azt tudom, hogy sosem a lemezt, hanem a partíciót (fájlrendszert) csatoljuk. Nálad ez sdb1 lenne, gondolom.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47279) cigam válasza #59070464 (#47277) üzenetére


cigam
félisten

lsof +f -- /mnt/usb
Megmutatja mik vannak megnyitva az eszközön.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47280) toBIN válasza Istju (#47276) üzenetére


toBIN
tag

Probaltam de nem ment. Manjaro-val viszont sikerult megformaznom es mar megy a telepites, es van is egy uj hiba:

"Grub installation failed"

"The "grub-efi-ia32" package failed to install into /target/. Without the GRUB boot loader, the installed system will not boot."

Amit tudni erdemes: Egy tabletre probalom telepiteni, ami EUFI-s. Csak a 64 bites Ubuntu tamogatja az UEFI-t, igy a 64 bites iso-t hasznalom, viszont a BIOS-om 32 bites, igy hasznalnom kell a "bootia32.efi" fajt, amit a boot/efi/ mappaba teszek a pendrive-on. Igy tudok bootolni live rendszerre illetve telepiteni is, de a telepites vegen a fent emlitett hiba fogad. Hogyan tudnam orvosolni?

Elore is koszonom

(#47281) Lathronos


Lathronos
őstag

Sziasztok!

AMD CPU-khoz keresnék compositor-t OpenBox-hoz, mivel a compton-t nagyon nem szeretik. Tud valaki javasolni valami tearing mentes szintén pehelysúlyú alternatívát?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47282) toBIN válasza toBIN (#47280) üzenetére


toBIN
tag

Megoldodott.

(#47283) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Zsugorítani kell egy olyan partíciót amit nem tudok unmountolni?

Van erre valami megoldás?

(#47284) Rimuru válasza DrojDtroll (#47283) üzenetére


Rimuru
veterán

Miert nem tudod lecsatolni? fogsz egy live rendszert ahol nincs mountolva a lemez amit piszkalni szeretnel.

Vigyázat, csalok!

(#47285) DrojDtroll válasza Rimuru (#47284) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Mert használatban van a rendszer. De lehet ez lesz a legegyszerűbb megoldás

(#47286) lev258 válasza DrojDtroll (#47285) üzenetére


lev258
veterán

Nem a legegyszerűbb, hanem a legbölcsebb. Aktív partíció átméretezése elég nagy kockázattal jár.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47287) DrojDtroll válasza lev258 (#47286) üzenetére


DrojDtroll
addikt

És az gond, hogy a live rendszer leállt zsugorítás közben?

(#47288) Istju válasza DrojDtroll (#47287) üzenetére


Istju
senior tag

Hát, ha a folyamat nem fejeződött be, akkor gáz.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#47289) DrojDtroll válasza Istju (#47288) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Hát valószínű, hogy nem fejeződött be.

Csak egy hónap múlva kellesz az a gép újra, addig meg se nézem.

(#47290) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Soft linkeket szeretnék létrehozni méghozzá úgy hogy egy egész könyvtár tartalmára egyenként.
felépíteni még egyszer ugyan azt a struktúrát de csak linkek lennének benne.

Lehet ilyent valahogy?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#47291) Rimuru válasza Geripapa (#47290) üzenetére


Rimuru
veterán

kb ennyi:
ln -s /foo/* /bar/

Vigyázat, csalok!

(#47292) Geripapa válasza Rimuru (#47291) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Köszi, nem gondoltam hogy ilyen egyszerű...

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#47293) Apollyon


Apollyon
Korrektor

A napokban átköltözök ősrégi gépről egy zsírúj gépre. Lesz egy win10 is mellé.
A következőképp fog kinézni: HDD-re kerül a win, majd miután ez megtörtént az SSD-n lévő debianomat is csatlakoztatom. Azon kívül hogy előbb felrakok egy új kernelt, és alaplap biosában vagy uefijében (nem tudom kipróbálni, még nincs meg minden alkatrész) kikapcsolom a secure boot-ot (ha van ilyen) kell valami mást is csinálni? Természetesen a Debiant nem szeretném újratenni.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47294) King Unique válasza Apollyon (#47293) üzenetére


King Unique
titán

Micsoda leosztás, SSD-re a Linux, HDD-re a Windows. Emlékszem még korábban mindenki azt kántálta, hogy előbbi alá nem kell ám SSD. :D
Amúgy, ha UEFI-s gép, akkor az meg tudja szívatni az embert...én is nemrég szépen jártam egy laptopnál [link] + a többi. Win10 alatt dual-boot esetén még a fast startup = gyors rendszerindítás kikapcsolása ajánlott, amit ezen cikk is említ.
Na persze nálad 2 külön lemez, vsz jobb gép, így talán nagyobb szerencséd lesz.

[ Szerkesztve ]

(#47295) jaja1981


jaja1981
addikt

Sziasztok,

A következő a problémám.
Kaptam egy vinyót, amin Linux volt telepítve ext valahányas fájlrendszerrel. Ez még nem is lenne gond, win7-es gépen szépen látom a tartalmát.
DE! A kedves júzer gondolta, hogy minden kép fájl fájlnevében az utolsó karakternek csillagot rak "*". Na ezzel az a baj, hogy a win7 nem tudja megnyitni, sőt lementeni sem a vinyóról.

Tudtok esetleg segíteni, hogy miként tudom ezt megoldani? Miként tudom átnevezni a fájlokat pl? Linux gép nincs kéznél, szóval win7-en kellene megoldani.

Lehet nem a legjobb fórumra írok, de hátha más is találkozott ilyen problémával.

Köszönöm.

(#47296) Apollyon válasza King Unique (#47294) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Azért amikor az 5400-es vinyóról átköltöztem ssd-re, annyira nagy különbséget valóban nem éreztem, de mondjuk fél perc helyett néhány mp alatt bebootolt a debian. Illetve a programok telepítése is sokkal gyorsabb, amikor több csomagot, függőséget kell lerántani, hát még akkor amikor a 30-as netem négyszer gyorsabb lett. Így már azért elég király.
Egyébként a néhány száz KB-os és 1-2MB-os terminálos programok indításánál azért nyilván kevésbé érződik az SSD-re váltás, mint a nagy és nehéz grafikus programoknál :)

A wint meg csak játszani teszem majd fel, mert érdekel 1-2 program. Arra meg kár az erőforrást pazarolni :D Majd meglátjuk mi lesz.)

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47297) lev258 válasza jaja1981 (#47295) üzenetére


lev258
veterán

Bármely népszerű Linux disztribúciót tudod futtatni pendrive-ról Live módban, telepítés nélkül. Ott írsz egy egyszerű script-et, ami átnevez mindent, amiben * van.
Abban szerintem mi nem tudunk segíteni, hogy a Windows-t miként bírd rá olyan karakterek használatára amit nem akar (és talán nem képes).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47298) jaja1981 válasza lev258 (#47297) üzenetére


jaja1981
addikt

Nem, ez jó ötlet, így tökéletes lenne.
De scrip-et én nem tudok írni és kb 20-30 könyvtár és kb 2-300 fájl neve ilyen. :)
Tudtok valamiáltalános scrip-et ide másolni ami egy könyvtárban lévő összes fájl és könyvtár nevéből kiveszi a csillagot?

Köszi.

(#47299) lev258 válasza jaja1981 (#47298) üzenetére


lev258
veterán

Mutass vagy két tipikus fájlnevet. Mert hozzá kell igazítani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47300) lev258 válasza lev258 (#47299) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld meg kiadni ezt a parancsot valamely mappában:
rename -v "s/\*//g" *
Minden szóköznek és karakternek jelentősége van.
Elvileg az adott mappában minden fájlnévből kiszedi a * karaktert. Az almappákon belül nem hat, mindig csak az adott mappa közvetlen tartalmára.
Terminálban a cd parancs segítségével tudsz mappát váltani (pl. cd Letöltések).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.