Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46751) #59070464 válasza nagyfejü (#46731) üzenetére


#59070464
törölt tag

Én a minidlna-t használtam elégedettséggel. Sokan szeretik, nekem sem volt vele bajom, kivéve a feliratkezelést. Na az nem erőssége, de tudtommal van rá megoldás. Azóta (nem ezért) nem nézek mozgóképet wireless.

[ Szerkesztve ]

(#46752) spammer válasza agy73p (#46750) üzenetére


spammer
veterán

panel: tint2 (de lehet használni xfce4-panelt is vagy lxpanelt, vagy bármi mást), menü szerkesztő: obmenu, openbox beállító: obconfig. Ezekről már írtam régebben: [link]

De Lathronos remasterjében ezek már készen vannak, a fenti linken található leírás a minimál telepítésről szól.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46753) agy73p válasza spammer (#46752) üzenetére


agy73p
senior tag

Ubuntu nem játszik, de a többit kipróbálom! :R

(#46754) Ablakos


Ablakos
őstag

Van egy egyszerű jobom 'badblocks -wsv /dev/sde1', nohangupssal futtatom. Háttérbe rakom, a jobs listán látszik, hogy fut. Kilépek - visszalépek a terminálba és a folyamat valóban fut (top), de a jobs parancs már nem listázza, elvesztettem az irányítást. Hogyan lehet újból visszakapni a vezérlést a job felett a parancs sorban?

[ Szerkesztve ]

(#46755) nagyfejü válasza #59070464 (#46751) üzenetére


nagyfejü
őstag

köszönöm.

(#46756) tibcsi0407


tibcsi0407
félisten

Sziasztok,

Van egy szerver itthon 16.04 Ubuntu desktop-pal és XFCE4 DE-vel. Szerverként tökéletesen ellátja a feladatát, de néha szoktunk filmet is nézni rajta és itt jönnek a gondok.
Ha sokáig nem kapcsoljuk be a TV-t HDMI-n, akkor egyszerűen letiltja. Hiába kapcsoltam már ki minden energiagazdálkodást és képernyőkímélőt, nem nagyon akarja a képernyőt visszahozni, csak újraindítással. De nem szeretném minden egyes film előtt újraindítani a gépet és hiszem azt, hogy van rá normális megoldás is, amit Ti, Guruk biztos tudtok. :)
Távoli asztalon ezt látom: ( a TV 32", de ez legyen a legnagyobb gond, hogy nem ismeri fel)

[ Szerkesztve ]

https://utdetailing.hu/

(#46757) Just_Reboot


Just_Reboot
addikt

Sziasztok! Valaki leírná hogy tudok Mintre JDK-t telepíteni? Android studiohoz kellene.

[ Szerkesztve ]

(#46758) lev258 válasza Just_Reboot (#46757) üzenetére


lev258
veterán

Két lehetőség van. Az egyik az OpenJDK, ezt megtalálod a Szoftverközpontban is. A másik az Oracle Java, ehhez ppa tárolót kell felvenni.
Úgy látom, ehhez a 8-as Java kell. Ahhoz mindenképp ppa kell, mert a Mint-ben levő OpenJDK is régi.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46759) Just_Reboot válasza lev258 (#46758) üzenetére


Just_Reboot
addikt

Köszi, működik az open jdk-val is.

(#46760) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

64bites Mint-em van nagy eséllyel 32bites Firefox-al,szeretném kipróbálni a 64bites verziót.Lehetséges?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

Közben megtaláltam,le is töltöttem,ki is tömörítettem,viszont van egy komplett Firefox mappa így.Mit kell vele csinálni? :B

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46761) lev258 válasza Normi™ (#46760) üzenetére


lev258
veterán

Mit csinálsz? Normál esetben a rendszer a 64 bitessel érkezik? Hogy került oda a 32 bites? Miért töltöd le külön? Automatikusan frissül a rendszerrel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46762) Normi™ válasza lev258 (#46761) üzenetére


Normi™
őstag

Így már semmit sem,azt hittem 32bites mert még elég új a 64bites és sehol sem találok információt arról,hogy melyik verzió van telepítve alapból,de már tudom.Köszi a segítséget,így nem bántom. :)

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46763) cigam


cigam
félisten

videó DVD-kből hogyan tudok ISO mentést készíteni? Windows-ra rengeteg okoság létezik, de linux alatt...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46764) Sub-ZeRo válasza cigam (#46763) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

K9copy.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#46765) cigam válasza Sub-ZeRo (#46764) üzenetére


cigam
félisten

unity-s nincs? Nem kavarnám össze KDE-vel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46766) Sub-ZeRo válasza cigam (#46765) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Passz.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#46767) Pano válasza cigam (#46765) üzenetére


Pano
addikt

Brasero-val lehet, nem próbáltad?

Általában mindegyik DVD író progival lehet képfájlt készíteni.

(#46768) spammer válasza cigam (#46763) üzenetére


spammer
veterán

dd [link]

annyi, hogy a parancs után érdemes még odaírni azt is, hogy status=progress

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46769) agy73p


agy73p
senior tag

VirtualBox alternativájaként mit ajánlotok? Néztem a fenti linkeken, de a VB-hoz leginkább hasonlóan legyeszerűbbet szeretném. KÖszi

(#46770) spammer válasza agy73p (#46769) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem nincs egyszerűbb. Ha van megfelelő hardver, akkor Qemu+KVM (esetleg libvirt/virt-manager) abból a szempontból jobb, hogy képes akár natív sebességet hozni, de nálam pl. nem működött megfelelően és nem is egyszerűbb egyiket se beállítani, mint a VB-t. (szerk: illetve a Qemu tud pl. ARM-ot is emulálni, ha ez szempont neked).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46771) junhum


junhum
tag

Sziasztok!

Gondolkozok, hogy lecserélem a windowst valamelyik linux rendszerre.

De melyikre?

Elvárásom nem sok van, böngészés, szövegszerkesztés mellett ami fontos hogy a banki dolgok működnek e? Kártyaolvasó (omnikey), netbank ( k&h)?
Meg egy hp wifis nyomtató.

Fm1-es amd gépre menne.

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#46772) Normi™ válasza junhum (#46771) üzenetére


Normi™
őstag

Szia!

Én Win 8.1.-ről váltottam pár hete,Ubuntu-val kezdtem,de valamiért nem sikerült megszoknom és akkor jött a Linux Mint,nagyon szeretem,kézenfekvő és windows-os a kinézete,abszolút nem hiányzik a win azóta sem.Ugyanezeket csinálom mint te nagyjából.A netbank az szerintem böngésző és bővítmény függő,itt is elérhető az összes böngésző szinte(alapból firefox van),szóval ugyanaz,az omnikey-ről sajnos nem tudok nyilatkozni.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46773) lev258 válasza junhum (#46771) üzenetére


lev258
veterán

A kártyaolvasós bankos dologgal lehet gond, ennek utána kellene nézni.
Egyébként hangsúlyoznám, hogy ezt a rendszert is meg kell ismerni és tanulni. Sokan úgy ugranak bele, hogy erre nem gondolnak és hamar feladják. Te is alaposan mérlegelj, illetve ki tudod próbálni a rendszert telepítés nélkül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46774) cigam válasza Pano (#46767) üzenetére


cigam
félisten

Nem próbáltam. Ez viszi a védett lemezeket is?

spammer
Gondoltam erre is, de átugorja az olvasási hibákat (gyárilag hibás szektorok, amiket a lejátszó átugrik, de másoláskor hibára fut).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46775) Sub-ZeRo válasza junhum (#46771) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Én is át állok lassan linuxra és az elementary is-re esett a választásom. Könnyű, gyors, nincs telerakva felesleggel, ami kell felrakod és megy. Netbank (otp) simán megy chromiummal, vagy ff-el.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#46776) agy73p válasza spammer (#46770) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszi. Akkor nem próbálkozom. Pár százalékot eszik csak menet közben, inkább nem kínlódok mással. :R

(#46777) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Leszedtem Ubuntu oldaláról a netinstallos mini iso-t.
Bárhogy próbáltam felrakni a (dd, mint lemezkép író)
A végeredmény olvashatatlan lett.
Forrás: [link]

(#46778) spammer válasza Damateo (#46777) üzenetére


spammer
veterán

A "sima" Minimal CD nem jó?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46779) petersonal


petersonal
tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne hogy midnight commanderben szeretnék másolni (próbáltam a cp paranccsal is ugyanez a hibaüzenet) egy külső USB-re ami ntfs-re van formázva. Nem enged fájlokat másolni a következő hibaüzenettel: invalid or incomplete or wide character. Valószínű túl hosszak a fájlnevek. Van erre valamilyen módszer amivel ez megkerülhető mert rengeteg mindent kéne átnevezni, és ez nem járható út.

(#46780) lev258 válasza petersonal (#46779) üzenetére


lev258
veterán

Egy ilyen problémás fájlnevet/útvonalat meg tudsz mutatni nekünk?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46781) Damateo


Damateo
aktív tag

Nem volt jó.
Sima nagy méretű iso megy gond nélkül.
Az új Unity felület elő varázsolható?
Jó valamire?

(#46782) petersonal válasza lev258 (#46780) üzenetére


petersonal
tag

Szia sajnos a külső hdd már le lett húzva a szerverről, smbn winfos alól 100 megás hálón átgyömöszöltem amit kellett, de ráment a napom...(azt sem értem, hogy úgy miért ment) Az elérési útvonalban igen sajnos voltak ékezetek, és elég hosszúak voltak, viszont olyan mennyiségű hiba volt, hogy egyesével nem lehetett ezeket mind átnevezgetni. Hát egy hibás útvonalra sajnos konkrét példát nem tudok mutatni már így visszamenőleg, sry, csak gondoltam hátha találkozott valaki már ilyennel, mert googli mutatott jó pár találatot de megoldást nem nagyon találtam az angol fórumokban ...

(#46783) cigam válasza petersonal (#46782) üzenetére


cigam
félisten

Ez lehetett a codepage-től, ill. a 255 karakternél hosszabb fájlnév miatt (elérési úttal).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46784) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Van arra lehetöség hogy egy parancssorból futattot programnak lekorlátozzam a cpu használatát?

Konkrétan ha rászabaditom az Image Magic-ot hogy a mappában lévö összes képet konvertálja át. Akkor képes órákig 100% on pörgeti a procit. Legutobb egy ilyen alatt 72 fokig melegedett szegény :)

Szóval jó lenne ha belehetne állitani hogy csak 50% ot használhasson...

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#46785) lev258 válasza Geripapa (#46784) üzenetére


lev258
veterán

olvasnivaló

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46786) Rimuru válasza Geripapa (#46784) üzenetére


Rimuru
veterán

pl: cpulimit, taroloban biztos benne van.
Vagy olyat csinalhatsz meg hogy a cpu frekvenciat veszed le.
Viszont az osszes ilyen korlatozas azt jelenti hogy idoben tovabb fog tartani a muvelet.

Vigyázat, csalok!

(#46787) Geripapa válasza lev258 (#46785) üzenetére


Geripapa
aktív tag

köszi.

Idö van böven :) Föleg ha mellette tudom másra is használni a gépet :)

[ Szerkesztve ]

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#46788) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Sziasztok!

Laptopom egy 64GB-os SSD-n Ubuntu-t használok. Fogtam az SSD-t és betettem az adatlapomon lévő asztali gépembe, hogy hátha sikerül bebootolni róla. Sajnos nem jött össze. Fekete képernyő lett a vége rögtön bootnál. Van valami módja amivel életre lehetne kelteni ezt a már belakott ubuntut az asztali gépemen? A laptopom kijelzőjét eltörtem, szóval már csak úgy tudom használni ha rádugom a monitorom. Gondoltam betenném ezt a kis SSD-t a már meglévő Win10 mellé másodlagos oprendszernek.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#46789) lev258 válasza rup1u5 (#46788) üzenetére


lev258
veterán

Egyik gép, másik gép?
Videókártyák?
Grub előjön Shift-tel?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46790) rup1u5 válasza lev258 (#46789) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Tessék?
Mi az a Grub?

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#46791) lev258 válasza rup1u5 (#46790) üzenetére


lev258
veterán

Az a rendszerindító, ami a Linux-szal települ. Amikor egyedüli operációs rendszerként van jelen, akkor automatikusan rejtve marad indításkor (hiszen nincs értelme választani). A Shift-tel lehet előcsalogatni, közvetlenül bekapcsolás után.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46792) rup1u5 válasza lev258 (#46791) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Köszi! Megpróbálom.
Egy 10 éves Asus U5F laptopból jön az SSD (T7200 + Intel GMA 950)

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#46793) lev258 válasza rup1u5 (#46792) üzenetére


lev258
veterán

A másik gép meg az, ami az adatlapodon van? Friss Nvidia videókártya?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46794) rup1u5 válasza lev258 (#46793) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Igen. Az adatlapomon lévő gépbe tettem bele. Sikerült működésre bírni ahogy írtad. Bootnál F11-el ki tudom választani, hogy melyik SSDről szeretnék bootolni. Látja az ubuntu rendesen mind a 12 szálat, x-fi-t, gtx-et is, egyedül a monitorom felbontását nem ismeri fel. NV driver fölment de 1366*768-nál följebb nem akar menni.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#46795) lev258 válasza rup1u5 (#46794) üzenetére


lev258
veterán

Melyik Ubuntu? Lehet az alap tárolóban nem elég friss az Nvidia driver.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46796) rup1u5 válasza lev258 (#46795) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Kiadás: 15.10 (Wily Werewolf) 64-bit
Kernel: Linux 4.2.0-38-generic x86_64
MATE 1.10.2

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#46797) lev258 válasza rup1u5 (#46796) üzenetére


lev258
veterán

Akkor könnyen lehet. Egyébként gondolom úgyis még csak próbálgatod, szóval akár maradhat így is.
Hosszú távra LTS kiadás ajánlott, mint a 14.04 vagy a 16.04.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46798) rup1u5 válasza lev258 (#46797) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Nem próbálgatom. A laptopomon már régóta Linuxot használok. Azelőtt Linux mint volt sokáig és most már egy éve kb ez az ubuntu mate 64bit. Mindig azt teszem fel ami hosszú ideig támogatott. Nem értem hogy lett belőle 15.10.....és most ezért nem lehet normális NV drivert tenni rá?

Most leszedtem ezt:
NVIDIA-Linux-x86_64-361.45.11.run
de fogalmam sincs hogyan kell installálni....wines ember vagyok. Ami nem megy dupla klikkel az már nekem fejfájást okoz.

(#46799) lev258
És frissíteni valahogy nem lehet 16-osra?

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#46799) lev258 válasza rup1u5 (#46798) üzenetére


lev258
veterán

Nem ez az oka, lehet ppa-ból frissebbet is tudsz, viszont hosszú távra tervezve érdemes lecserélni a 15.10-et.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46800) rup1u5 válasza lev258 (#46799) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Meglátjuk ez segít e:

Why don't you knock it off with them negative waves!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.