Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47401) Franklin


Franklin
addikt

Sziasztok,

Linux Mint, Firefox: ha a címsorra kattintok, akkor nem jelöli ki az aktuális weblap címét mint Win alatt, lehet ezt módosítani?

Idegesítő, hogy új oldal begépelése előtt szükség van még egy shift+home megnyomására.

Illetve van valami gyorsparancs ugyanerre billentyűvel, mint Win alatt a CTRL+L?

(#47402) lev258 válasza Franklin (#47401) üzenetére


lev258
veterán

Beállítás kérdése.
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47403) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Sziasztok
Ubuntu 16.04 lts-nel (live mod) nem talalom azt, ami mas distroknal egyertelmu, hol van a software center benne, amivel lehet 3rd programokat bongeszni es telepiteni vele?
Mert csak ubuntu software van, de arra nem csinal semmit, aztan software&updates es software updater, de itt nincsen az ami kene.

(#47404) Franklin válasza lev258 (#47402) üzenetére


Franklin
addikt

Big thanks! :R

(#47405) lev258 válasza Ice&Lime (#47403) üzenetére


lev258
veterán

A Szoftverközpont megújult (le lett cserélve). Ettől még el kellene indulnia. Ott valami gond lesz. Esetleg töltsd le az ISO-t újra, lehetőleg a 16.04.1-et.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47406) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Akkor valoszinu a disztroval van valami, de most nincs ra lehetoseg kicserelni.
Meg annyi, hogy egy masik linux distroban egy megint masik linux distros pendriveot csatlakoztatva, hogyan lehet megkeresni a pendriveos linux downloads mappaban levo dolgokat, mert tobb mappat nem jelenit meg hozza.

(#47407) lev258 válasza Ice&Lime (#47406) üzenetére


lev258
veterán

Hogy mit keresel és hol?
Live rendszeren kikapcsoláskor minden letöltés, változtatás törlődik, kivéve akkor, ha perzisztens módon készült.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47408) Ice&Lime válasza lev258 (#47407) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Nem ugyan azon, hanem egy masik linuxon csatlakoztatva usbn keresztul, arrol hogyan lehet bekeresni ami a downloads picture videos stb mappaban vannak.?

(#47409) lev258 válasza Ice&Lime (#47408) üzenetére


lev258
veterán

Ha éles rendszer van azon a pendrive-on, van saját mappaszerkezete. Ott meg kell tudnod találni.
Perzisztens Live esetén egy fájlon belül tárolódik a rendszer, azt kell valahogy felcsatolni: [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47410) growler válasza Ice&Lime (#47408) üzenetére


growler
őstag

Megnyitod a fájlkezelőt, bal oldalt rákatt a másik kötetre (látni fogod a másik
rendszer könyvtárait) > Home > felhasználóneved > és ott lesznek a személyes
könyvtárak.

(#47411) God Vazzeg válasza Franklin (#47401) üzenetére


God Vazzeg
veterán

f6?

(#47412) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Érdeklődnék hogy hogy lehetne azt megoldani hogy minden felhasználónak a saját bejelentkezésével legyenek felcsatolva a hálózati meghajtóik...

jelenleg így néz ki az fstab:

# nsa320 mappak felcsatolasa

//192.168.0.20/public /media/Public cifs credentials=/home/geri/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm,file_mode=0777,dir_mode=0777,noperm 0 0
//192.168.0.20/video /media/Video cifs credentials=/home/geri/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm,file_mode=0777,dir_mode=0777,noperm 0 0
//192.168.0.20/photo /media/Photo cifs credentials=/home/geri/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm,file_mode=0777,dir_mode=0777,noperm 0 0
//192.168.0.20/music /media/Music cifs credentials=/home/geri/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm,file_mode=0777,dir_mode=0777,noperm 0 0

sajnos igy nem eszi meg jó:
credentials=~/.smbcredentials
mert így akkor mindenkinek a home mappájába betennénk a bejelentkezési adatait azt viszont látásra...

Szóval akkor mi lenne a helyes magoldás?

+1 bónusz kérdés.
Melyik mappa az ahova mindenkinek van írási olvasási joga?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#47413) Dr.FantastiK válasza Geripapa (#47412) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

'' +1 bónusz kérdés.
Melyik mappa az ahova mindenkinek van írási olvasási joga? ''

a Public , ha van olyan..

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47414) Rimuru


Rimuru
veterán

open with szeru kiegeszito van chrome-ra? ismerosnek lonem be hogy mpv-n nezzen youtube videokat.

Geripapa: mit irna a weather? az nem ferne el home alatt? mondjuk a (/etc alatt levo) conkyrc-ben igy szerepelne az adott file=~/.conky/weather

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#47415) BoB válasza Rimuru (#47414) üzenetére


BoB
veterán

Ilyet találtam: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#47416) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Sziasztok!

Mi a véleményetek a Elementary OS -ről? Hogyha valaki találkozott vele, akkor mi a véleménye? Azért kérdezem, mert ezt szeretném felrakni a gépre, és előtte, azért körbe kérdeznék, hogy kinek mi a tapasztalata az OS kapcsán.

Előre is köszönöm.

Üdv:

Zoli

(#47417) King Unique válasza Atlantisz48 (#47416) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Én korábban használtam egy ideig a Luna és Freya kiadásokat. Tetszetős, letisztult, de engem zavart, hogy alig lehet testre szabni a felületét és kicsit fapados is volt számomra. Bár állítólag direkt ilyen.

Utána a Deepin, amivel próbálkoztam. Ennek egyedi és extra asztali felülete van és jobb beállíthatóság tekintetében. De végül valahogy ez sem nyerte el teljes mértékben a tetszésemet. Persze ez is szubjektív.

Aztán utána következett a Voyager, ami utóbbihoz hasonlóan megint egyedi felülettel bír. Ez is viszonylag jól konfigurálható és a HD verzióban a KDE KWin effektek is elérhetők, amik nagyon látványosak. Lathronos fórumtárs ebből is készített egy remaster verziót, amibe szinte minden program bele van pakolva. Én is ezt használom, bár most nem találom a bejegyzései között, pedig van rá találat. Ha ilyen OS X szerű disztró kell, akkor én erre a legutóbbira szavazok az említett háromból.

[ Szerkesztve ]

(#47418) Lathronos válasza King Unique (#47417) üzenetére


Lathronos
őstag

Mivel a Voyager remasterem már eléggé elavult, így töröltem. Majd a héten készítek újat.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47419) spammer válasza Atlantisz48 (#47416) üzenetére


spammer
veterán

Témákat/ikonokat, illetve alap dolgokat be lehet állítani, de mélyebben nem lehet testre szabni, illetve amit mégis, ahhoz bele kell túrni kicsit (pl. panel beállításokhoz dconf/gconf kell, legalábbis régebben így volt).

További negatívum: idióta módon átnevezett és leegyszerűsített szoftver nevek (pl. Music), mert azt feltételezik a felhasználóikról, hogy akkora debilek, hogy nem tudnak pár programnevet megjegyezni.

Ha ezek nem zavarnak, akkor megfelelhet. szerk: viszont hasonló felületet el lehet érni más DE-vel is (szerintem van elementary ikon/téma, amit le lehet tölteni + plank + panelt is át lehet szabni hasonlóra).

Viszont van még egy elvi dolog, amiért anno otthagytam az egészet: amikor egy időben azt nyilatkozta a beképzelt pöcsfej fejlesztő, hogy azok a felhasználók, akik nem fizetnek a disztrójukért, azok lopnak/csalók. Később persze magyarázkodott, megpróbálták szépíteni, blablabla... Innentől kezdve én nem foglalkoztam velük többet. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#47420) FF23


FF23
senior tag

Létezik linuxra jóféle download manager? Beépül a böngészőbe, több szálon tölt le...Kb. mint winen az IDM. Linux Mint

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47421) Lathronos válasza FF23 (#47420) üzenetére


Lathronos
őstag

Talán az Xtreme Download Manager.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47422) Sonja válasza Lathronos (#47421) üzenetére


Sonja
veterán

Én ezt használom Chrome-al, és tökéletes (nekem). :K :)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#47423) Rimuru válasza FF23 (#47420) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen wget.
Firefox alatt pedig DownThemAll!

Vigyázat, csalok!

(#47424) BoB válasza Rimuru (#47423) üzenetére


BoB
veterán

A wget-et nem szeretem. A curl fasza.

Ha grafikus kell, ott a KGet. [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#47425) FF23 válasza Lathronos (#47421) üzenetére


FF23
senior tag

Kösz fiúk, kipróbálom.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47426) Lathronos válasza BoB (#47424) üzenetére


Lathronos
őstag

Na most elindítottad a lavinát. Nemsoká jönnek megint a "Ne keverjünk gtk-ba qt-t, mert az istenkáromlás! Máglyára az eretnekkel!" hozzászólások. :DDD Lesz itt olyan boszorkányper mint az ubuntu.hu-n szokott.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47427) Sub-ZeRo válasza Atlantisz48 (#47416) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Én azt használom mind asztali, mind laptopon. Egyszerű, nincs telepakolva sallangal, könnyű, laptopon hasít rendesen, igaz ssd van alatta. Én nagyon szeretem. Használtam ubuntut, mint-et, meg még egy-két linuxot de nem jött be. Nekem ez a minimalista, sallang nélküli, gyors, pörgős kis rendszer tetszik mint a freya.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#47428) King Unique válasza Lathronos (#47418) üzenetére


King Unique
titán

Ok, azt megköszönöm én is. Az már Xubuntu 16.04.1 alapú lesz?

(#47429) Lathronos válasza King Unique (#47428) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát az eddigi 16.04 és 16.04.1 rendkívül kellemetlen tapasztalataimból tanulva, nem. Vagy a 14.04-est fogom frissíteni, vagy az új Debian verzióból próbálok meg készíteni. Bár lehet egy napot rászánok és megpróbálok összehozni kettő 16.04.1-est is, egy 32 és egy 64 bitest.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47430) King Unique válasza Lathronos (#47429) üzenetére


King Unique
titán

Igen, azokat olvastam, de azért jó lett volna egy újabbra épülő (HD) verzió is. Nem tudom pontosan milyen komponensek frissítését takarja a 14.04-es változaté, de ha a korábbit frissítem folyamatosan, akkor gondolom az is kb. hasonló.

:R

(#47431) Lathronos válasza King Unique (#47430) üzenetére


Lathronos
őstag

Amennyire láttam a 16.04.1 YouTube demo videóban, elég jól működik a GS verzió. Holnap letöltöm és megnézem. Ha tényleg használható, készítek belőle remaster-t. Ha a 14.04-et frissíted, a végeredmény a pár napja megjelent legújabb 14.04.5 lesz. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47432) King Unique válasza Lathronos (#47431) üzenetére


King Unique
titán

14.04-nél a frissítést az egyéb összetevőkre, programokra stb. értettem. Illetve korábban írtam ezt.

[ Szerkesztve ]

(#47433) #82679040


#82679040
törölt tag

Cpu max órajel limitet teljes rendszerre kiterjesztve hogyan tudok beállítani?Ti hogy oldjátok meg?
Elég alap dolog lenne sztem eléggé furcsállom ha nincs erre valami egyszerű kis tool!

Nevezetesen egy athlon x2-n szeretnék energiagazdálkodást úgy beállítani linux alatt,hogy az órajelet max 1.8 ghz fid/vid értékig vigye fel a gyári max. 2.3 helyett.De nem fix 1.8-ra!! hanem a min 1ghz-1.8 között léptesse terhelés függvényében.

Illetve aktuális vcore lekérdezésére ötlet ha lm-sensors,lshw,cpuid nem ad infót? Nemrég találkoztam olyan hüle biosszal
cnq bekapcsolása alapból csak órajelet vette le de még külön kellet módosítani a egyéb biosz beállítást,hogy hajlandó legyen a vcore-t is szabályozni.Linux alatt észre se vettem volna,hogy folyamat max vcore megy :(

De most komolyan ezek azért elég alap OS beállítások,infók;világosítsatok már fel pls. hol találom ezeket,vagy mi egyszerű módon menedzselhetem.thx

(#47434) #59070464


#59070464
törölt tag

Kerdesem azoknak szol, akik szeretik a cli softwareket. A standard calc helyett hasznalja valaki a bc-t, esetleg mast es ha mas, miert azt? Vagy a cal helyett a when-t, esetleg mast es ha mas, miert azt?

(#47435) Dr.FantastiK válasza #59070464 (#47434) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

Lassan de biztosan mennek kifele' a divatbol ! ;)

szeretni ?? > elonyuk nincs !! , semmi.

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47436) spammer válasza Dr.FantastiK (#47435) üzenetére


spammer
veterán

Nem tudom, hogy szarkazmus akar-e lenni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#47437) Apollyon válasza Dr.FantastiK (#47435) üzenetére


Apollyon
Korrektor

De, van elég sok előnye, könnyen kezelhető, kevés helyet és erőforrást használ, ezáltal sokkal gyorsabb is – ellentétben a nagy és nehéz, sokszor feleslegesen csilli-villi programokkal. Miből gyorsabb pl. magukat a programokat feltenni? Naná, hogy cli-ből.
A divatot meg általában nem az ésszerűség jellemzi.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47438) #82679040 válasza Apollyon (#47437) üzenetére


#82679040
törölt tag

Miért lenne cli-ből gyorsabb?Ültess egy kezdőt a gép elé és nézd meg mennyi idő lesz neki feltenni egy csomagot cli vs. gui.
De ha nem is kezdő annyira,magamból kiindulva csak ismert csomagokat teszek cli-ből,ha mazsolázni kell nyilván egyszerűbb a gui.

[ Szerkesztve ]

(#47439) Dave™ válasza #82679040 (#47433) üzenetére


Dave™
nagyúr

indicator-cpufreq amivel lehet kezelni a teljesítmény/órajelszinteket, nálam csak két opció van, mert Sandy Bridgetől új Intel drivert használ a rendszer és úgy erősen korlátozott, de AMD-vel elvileg több opciód lesz, próbáld ki, ha még nem tetted.

(#47440) #59070464 válasza Dr.FantastiK (#47435) üzenetére


#59070464
törölt tag

Nem kovetem a divatot, kantaros farmert hordok es a borotva arat is RAM-ra koltom.

(#47441) Dr.FantastiK válasza #59070464 (#47440) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

:D , jolteszed.

Amugy ezek a 'mostani divat' minimalistic & flat design nemsoka visszavezet a CLI korszakra !

retro reloaded.. :W a LUSTASAG es az igenytelenseg netovabja ! :Y

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47442) ux1 válasza Dr.FantastiK (#47441) üzenetére


ux1
addikt

Van benne valami...

De ne feledkezzünk meg a CLI építőkő jellegéről. Pipe-olható stb.
Egész komoly feladatok oldhatók meg parancssorból.

[ Szerkesztve ]

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#47443) #82679040 válasza Dave™ (#47439) üzenetére


#82679040
törölt tag

Köszönöm,rálestem,úgy látom ez ugyanaz mint a mint-mate "CPU órajelváltozás-figyelő" panel widget vagy hogy nevezik ezeket a bigyókat.

Van conservative-ondemand-performance-powersave meg fixre állítható órajel 1 -1,8 -2- 2,2 meg 2,3 ghz,a bajom az ugye,hogy ezzel csak fixre tudom állítani a cpu-t nem úgy mint winen ahol %osan beállíthatom a max teljesítményt 85%-ra és akkor 1-1,8 közt pörgeti.

powersave fix max 1ghz, conservative meg nem tudom mi mert ugyanúgy teljes tartományban szabályoz mint ondemand.

vcore viszont megoldva ,sensor-detect helyretette pedig múltkor már ráengedtem fene érti most miért múúkodik...

szal ha valakinek akad max cpu limit megoldása ne tartsa magában,mer én tom ,h a linux nagyon okos csak én vagyok a suta (elsősorban config fájl szerkesztéstől mentes egyszerő guis kis tool érdekelne amihez nem kell komplett wiki cikkelyt átnyálaznom[bár tudom a cli az eccerű meg a szupertehén 6alma meg kölönben is... :C ]) uff

(#47444) Rimuru válasza #82679040 (#47443) üzenetére


Rimuru
veterán

ArchWiki CPU frequency scaling

Vigyázat, csalok!

(#47445) toBIN


toBIN
tag

Hogyan tudom megoldani, hogy a VirtualBox-ba telepitett Kali linux lassa az USB-s wifi (Ralink RT3070) kartyam? A VirtualBox beallitasa kozt megadtam, hogy bridge-elve legyen a kartya, de a Kali nem latja

(#47446) CPT.Pirk válasza toBIN (#47445) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha bridgeled, akkor nem a kapcsolatot osztod meg véletlen? Mert akkor csak egy vezetékes netet kell max állítani szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47447) #82679040 válasza Rimuru (#47444) üzenetére


#82679040
törölt tag

Eeegen,sejtettem,hogy nem úszom meg...

cpupower frequency-set -u 1.80GHz ha valakit érdekel a megoldás.

Persze ettől még nincsen automatizálva a setting - felhasználóbarát rovatunk ezennel véget ért az old meg szakkör ajánlásával.

Félreértés ne essék én csipázom a linux(ust) ;]

(#47448) toBIN válasza CPT.Pirk (#47446) üzenetére


toBIN
tag

Aaa valoban, meg is oldottam koszi!

[ Szerkesztve ]

(#47449) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Sziasztok!

Meglevo eles puppy linux alol lehet masik linuxos telepito pendrive-ot kesziteni, ugy mint windowson, csak most nincs win.?
A masik az lenne, hogy puppy alol csak a 10.es flashplayert telepiti fel, a 11.est mar nem. Milyen megoldas van a feltelepitesere, esetleg kulon letolteni konkretan egy filet es telepiteni vagy beirni termibalba valamit?

(#47450) #59070464 válasza Dr.FantastiK (#47441) üzenetére


#59070464
törölt tag

Feladom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.