Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46651) guppi2


guppi2
tag

Sziasztok .
véletlen eltüntettem a kisalkalmazások közül a rádió tray-t , hogyan tudom visszarakni a jobb felső sarokba a kisalkalmazások közé?
Lathronos ubuntu 14.04 cinnamonja van fennt

(#46652) God Vazzeg válasza guppi2 (#46651) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Jobb gomb a panelen, első menü.. :)

(#46653) guppi2 válasza God Vazzeg (#46652) üzenetére


guppi2
tag

köszönöm!

(#46654) growler válasza guppi2 (#46651) üzenetére


growler
őstag

Szia.
Jobb katt a pnelra > Kisalkalmazás hozzáadása a panelhez > Értesítési panel [link]

(#46655) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Tegnap az Ubuntu 16.04 kicsit elcsesződött... betölti az asztalt (lilás-narancssárga háttér), de se panel, se launcher, semmi... illetve ha jobb klikket nyomok, akkor megnyitható a rendszerbeállítások és a terminál, de nem tudom mit kezdjek vele. A lemez valószínűleg jó lehet, mert van rajta több Linux is és azokkal nincsen gond. Esetleg lehet, hogy a legutóbbi frissítés cseszett el valamit, mert egy nagyobb pakk jött rá. Bár fent van az Ubuntu MATE 16.04 is, amire szintén jött egy adag, de az teljesen ok. Amúgy Lenovo laptop és Intel HD Graphics 2000 videókártya.

Szóval a kérdésem, hogy mit lehetne ezzel kezdeni azon kívül, hogy esetleg újratelepítem :F Utóbbit nem igazán szeretném, ha nem muszáj...

[ Szerkesztve ]

(#46656) lev258 válasza King Unique (#46655) üzenetére


lev258
veterán

Vendég fiók rendben? Új felhasználó készítése?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46657) growler válasza King Unique (#46655) üzenetére


growler
őstag

Ha a kernel is frissült, állítsd vissza a régit. (Csak egy ötlet.)

(#46658) King Unique válasza lev258 (#46656) üzenetére


King Unique
titán

Nem tudom, eleve automatikus bejelentkezésre van állítva, így ott nem tudok pötyögni.

(#46657) growler: ok és azt hogyan kell pl. terminálból, vagy máshonnan? Tudod, kezdő topik. :)

(#46659) Rimuru válasza King Unique (#46658) üzenetére


Rimuru
veterán

Gruban tudsz kernelt valasztani, gondolom az ubi meg mindig megtartja a regieket is.

Vigyázat, csalok!

(#46660) King Unique válasza Rimuru (#46659) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk pont el lettek rejtve GRUB costumizer által a felesleges részek, mivel több OS-nél kicsit zavaró volt. De azt még vissza tudom állítani a másik alól. Amúgy nem tudom hogyan kell kernelt választani, nem csináltam még. Gondolom valami speciális indítási opciót kell keresni.

(#46661) Rimuru válasza King Unique (#46660) üzenetére


Rimuru
veterán

Kernel valasztas ugyanugy megy mint az OS valasztas, csak egy menupont. :D
A verzioszam mas:

Vigyázat, csalok!

(#46662) King Unique válasza Rimuru (#46661) üzenetére


King Unique
titán

Most beugrott, hogy ilyet aszem már Fedoránál csináltam, mert az is csak recovery módban volt hajlandó elindulni. :D Illetve lehet múltkor az Antergos hibánál is az új kernel volt a ludas.

Ok, köszönöm, most már tudom mit keressek. :R

[ Szerkesztve ]

(#46663) growler válasza King Unique (#46662) üzenetére


growler
őstag

Bocs ! Csak most értem vissza.
Biztos tudod, de azért leírom.Bootolás közben nyomogasd a bal shift-et, vagy az Esc-et
Ha az egyikre nem, a másikra bejön a GRUB.

(#46664) Zola007


Zola007
veterán

Létezik olyan oldal, ahol egymás mellett virtuálisan ki lehet próbálni különböző asztali környezeteket?

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#46665) King Unique


King Unique
titán

Ubuntu 16.04 alatt nálam a 4.4.0-22 kernel van fent, ezzel nem indul, a fentebb említett hibajelenséget produkálja. Érdekes, hogy Ubuntu MATE 16.04 alatt is ugyanez a kernel van, de az teljesen jól működik.

Próbáltam a speciális indítási lehetőségeket:

4.4.0-15 és 4.4.0-21 kernellel is a fenti hibát produkálja.
Csökkentett módnál a legelső opciót választva csak fekete képernyő fogad.
GRUB javítását is próbáltam, de az eredmény változatlan.
Csomagok javítását is próbáltam, de az eredmény változatlan.
"Upstart" indításnál van két systemd hibaüzenet.

systemd-logind: failed to enable subscription: launch helper with unknown return code 1.
systemd-logind: failed to fully start up daemon:input/output error.

OK, utóbbira van valami javítási javaslat a fenti linkben, de érdemes ezzel szórakozni, vagy inkább reinstall / Ubuntu 16.04.1 kiadást megvárni :F

[ Szerkesztve ]

(#46666) Zola007


Zola007
veterán

adott egy 240-es SSD (223 elérhető)
Win7-et és Ubuntut akarok használni rajta, a cél az lenne, hogy Win és Linux külön partíción, illetve egy 3. a mindkét rendszeren használt anyagoknak
játékok és különösebben nagy szoftverek nem lesznek rajta

hogyan érdemes felosztani?
kb jó úgy ,hogy win 53 + linux 30 + közös 140?

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#46667) King Unique válasza Zola007 (#46666) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Mért pont 53? Akkor már legyen 60 GB a Windows rendszerpartíció. Illetve eleve attól függ, hogy mennyi program és egyéb cucc lesz rápakolva, de min. 40-50 GB az ajánlott. A Linuxnak, ha csak próbálgatni akarod, elég akár 10 GB is. Ha komolyabban kívánod használni, akkor általánosan 15-30 GB javasolt. Persze kicentizni egyiknél sem érdemes, inkább legyen több, mint kevesebb. A GParted utólag tudja csökkenteni az Ext4 rendszerpartíció méretét, ha esetleg elméretezted volna. Viszont növelni csak akkor, ha nincs közvetlenül utána lefoglalt terület.

Továbbá telepítés előtt ezeket sem árthat átnézni, illetve itt van 2 másik jó leírás: [link], [link]. Ha a telepítőt Windows alól írod ki, akkor a Rufus javasolt. Illetve figyelni kell, hogy a gép boot módjának megfelelően kell kiírni az Ubuntu telepítőjét is [link]. Illetve természetesen magának a telepítésnél is figyelni kell a Legacy | UEFI bootra. Valamint először a Windowst célszerű telepíteni, utána a Linuxot.

[ Szerkesztve ]

(#46668) lev258 válasza King Unique (#46665) üzenetére


lev258
veterán

A válasz egyszerű. Nem kell használni ezen kerneleket, akár törölheted is (ha van még). Majd valószínűleg javítva lesz később.
Vagy egyik kernellel se jó? Azt nézted, amit írtam korábban?
Zola007: Nincs ilyen oldal, de találsz bőven képet, videót róluk.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46669) King Unique válasza lev258 (#46668) üzenetére


King Unique
titán

Ezt eleve nem értem... a 16.04-ben a 4.4-es kernel az alapértelmezett. Hogyan / minek töröljem, mit rakjak fel helyette, netán 3.19-est? Illetve írtam is, hogy a MATE szintén 4.4.0-22-es kernellel teljesen ok, de a Kubuntu 16.04 is, amiben 4.4.0-21-es van. Szerintem ez lehet inkább valami Ubuntu bug, vagy nem?
Új fiókot elvileg tudnék létrehozni a rendszerbeállításoknál, de nem vagyok benne biztos, hogy megoldaná a problémát. Itt vsz valami komolyabb hibáról lehet szó.

Azért köszönöm!

(#46670) BoB válasza King Unique (#46669) üzenetére


BoB
veterán

Nyissál szépen terminált, és
journalctl -r

Különben sosem derül ki. Ez valami unity hiba lesz szerintem.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46671) lev258 válasza King Unique (#46669) üzenetére


lev258
veterán

A vendég fiók hamar eldöntené a kérdést, mi a helyzet. Én használok Ubuntut és egyik kernellel (az alverziókra gondoltam) sem volt gondom. Ezért az a tippem, hogy valami felhasználó oldali gond van. Másrészt a systemd hibaüzenet szerintem lényegtelen, nem kapcsolódik hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46672) Zola007 válasza King Unique (#46667) üzenetére


Zola007
veterán

223-30-140 =53 így jött ki :)

az asztalim win mappája 40 giga 3 év után, aprítás ráférne már
2 program files mappa + felhasználói + sallangok 18 giga, friss Winnel kijönnék egy ideig 50 alatt

Linuxot próbálnám, de később nem akarok már vele variálni, ha le is cserélem másik disztribúcióra, ezért szántam oda 30-at

Akkor lesz 70 - 30 - maradék

(#46668) lev258: köszi
az a gond, hogy képek, videók alapján nekem mindegyik megfelelne. DOS óta PC-zek, mindenhez hozzá lehet szokni, ha nem a csicsa fontos, hanem a feladat:)

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#46673) King Unique válasza BoB (#46670) üzenetére


King Unique
titán

~$ journalctl -r

-- Logs begin at h 2016-05-30 20:06:42 CEST, end at h 2016-05-30 20:07:07 CEST.
máj 30 20:07:07 ku-lenovo org.gnome.zeitgeist.Engine[1057]: ** (zeitgeist-datahu
máj 30 20:06:55 ku-lenovo NetworkManager[856]: <info> [1464631615.6631] WWAN ha
máj 30 20:06:55 ku-lenovo NetworkManager[856]: <info> [1464631615.6630] WiFi ha
máj 30 20:06:54 ku-lenovo org.gnome.Terminal[1057]: (gnome-terminal-migration:18
máj 30 20:06:54 ku-lenovo org.gnome.Terminal[1057]: (gnome-terminal-migration:18
máj 30 20:06:51 ku-lenovo NetworkManager[856]: <info> [1464631611.4193] manager
máj 30 20:06:50 ku-lenovo dbus[646]: [system] Successfully activated service 'or
máj 30 20:06:49 ku-lenovo org.freedesktop.fwupd[646]: (fwupd:1663): Fu-WARNING *
máj 30 20:06:49 ku-lenovo org.gnome.ScreenSaver[1057]: ** Message: Lost the name
máj 30 20:06:49 ku-lenovo gnome-session[1384]: ** (unity-fallback-mount-helper:1
máj 30 20:06:48 ku-lenovo udisksd[1628]: Mounted /dev/sda6 at /media/kingunique/
máj 30 20:06:48 ku-lenovo udisksd[1628]: Mounted /dev/sda5 at /media/kingunique/
máj 30 20:06:48 ku-lenovo udisksd[1628]: Mounted /dev/sda7 at /media/kingunique/
máj 30 20:06:48 ku-lenovo kernel: EXT4-fs (sda5): mounted filesystem with ordere
máj 30 20:06:48 ku-lenovo udisksd[1628]: Mounted /dev/sda3 at /media/kingunique/
máj 30 20:06:48 ku-lenovo kernel: EXT4-fs (sda3): mounted filesystem with ordere
máj 30 20:06:48 ku-lenovo kernel: EXT4-fs (sda7): mounted filesystem with ordere
máj 30 20:06:48 ku-lenovo kernel: EXT4-fs (sda6): mounted filesystem with ordere
máj 30 20:06:48 ku-lenovo udisksd[1628]: Mounted /dev/sda8 at /media/kingunique/
máj 30 20:06:48 ku-lenovo udisksd[1628]: Mounted /dev/sda9 at /media/kingunique/
máj 30 20:06:48 ku-lenovo kernel: EXT4-fs (sda8): mounted filesystem with ordere
máj 30 20:06:48 ku-lenovo kernel: EXT4-fs (sda9): mounted filesystem with ordere

(#46671) lev258: vendég fiókkal már ok, behozza rendesen az asztalt. :R

[ Szerkesztve ]

(#46674) BoB válasza King Unique (#46673) üzenetére


BoB
veterán

Ennyi? Itt sokkal-sokkal több mindennek kellene szerepelnie, na meg le van vágva, nem látni a jobb oldalt.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46675) lev258 válasza King Unique (#46673) üzenetére


lev258
veterán

Akkor valami a felhasználói beállításokban lett elrontva. Egyik lehetőség, hogy átnevezed konzolban azon rejtett mappákat, amikben ilyen beállítások tárolódnak (talán elegendő a .config-ot).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46676) King Unique válasza BoB (#46674) üzenetére


King Unique
titán

Először csak ennyit adott ki, de még egyszer megnéztem és itt az új, amit felraktam pastebin oldalára.

(#46675) lev258: nem tudom micsoda, mert semmi különöset nem babráltam. Csak frissítve volt, illetve pár program lett feltéve szoftverközpontból. Amúgy a béta 2-ről lett upgrade-elve a rendszer, de eddig emiatt nem volt semmi gond. Nem tudom miket kéne pontosan átnevezni, de nem is igazán van kedvem ezzel szórakozni.

[ Szerkesztve ]

(#46677) lev258 válasza King Unique (#46676) üzenetére


lev258
veterán

Egy-két mappát mindössze. De ha ez sok, akkor az újratelepítés marad. Vagy vársz még az új rendszerre.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46678) King Unique válasza lev258 (#46677) üzenetére


King Unique
titán

Megvan a .config mappa (sajátomon belül), de mire nevezzen át? Illetve ilyenkor gondolom az összes mentett beállítás törlődik / inaktív lesz, mintha vendégként léptem volna be, vagy mégsem?

[ Szerkesztve ]

(#46679) BoB válasza King Unique (#46676) üzenetére


BoB
veterán

A systemd-vel indítod, nem upstart-al, ugye? Nem tudom mit variáltak Ubuntu-éknál, de ez még mindig kevés. Alapbeállításként kellene még látni pár száz sort itt.

Ebben csak warning van, error nincs. De lehet érdemes lenne rákeresni ezekre:

Failed to create permission org.freedesktop.packagekit.trigger-of

failed to commit changes to dconf: GDBus.Error:org.gtk.GDBus.U

A konfig fájlok jogosultságai, owner rendben vannak?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46680) Rimuru válasza King Unique (#46678) üzenetére


Rimuru
veterán

Igy van, kereso szerint unity beallitasai.

bob: Nem csak Ubuntuek ilyenek, eleg megnezni a Debiant. :DDD

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#46681) lev258 válasza King Unique (#46678) üzenetére


lev258
veterán

Igen, jól gondolod. Visszaáll alapállapotra. Bármire átnevezheted, az is jó, ha a . jelet kiveszed előle.
Egyébként csak megemlítem példaként. Cinnamonon találkoztam már olyan gonddal, hogy az egyik kisalkalmazás bugos volt és meghalt tőle az asztal. Ilyen előfordulhat.
Esetleg még a .local mappát is átnevezheted.
spammer: Vendég munkamenettel rendben van neki. Tehát felhasználói (és nem mélyebb) szinten van gond. Én ezért zártam ki a systemd-t is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46682) spammer válasza King Unique (#46678) üzenetére


spammer
veterán

Nem törlődik semmi egy átnevezéssel, lényegében inaktív lesz (mert nem fogja megtalálni .config néven), de attól még meglesznek a cuccok. Viszont kétlem, hogy .config gond lenne.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46683) King Unique válasza BoB (#46679) üzenetére


King Unique
titán

Normál módban indítom, gondolom az a systemd. De már tárgytalan, megoldódott. :)

(#46681) lev258: az átnevezéssel megjavult. Utána valóban visszaállt alapállapotba, de szerencsére nem kellett sok mindent beállítgatni. Azért egyszerűbb, mint az újratelepítés. Ha legközelebb ilyen gondom lesz, már tudom merre kell elindulni.
Köszönöm! :R

Köszönöm a többi fórumtárs segítségét is! :R

[ Szerkesztve ]

(#46684) spammer válasza King Unique (#46683) üzenetére


spammer
veterán

Akkor mégiscsak, viszont innen már könnyű lenne kinyomozni, csak vissza kellene állítani az eredeti .config mappát és a benne lévőket egyesével átnevezni, kezdve a leggyanúsabbal:

ls -l ~/.config

szerk: értelemszerűen a "régi" .config mappára gondoltam, ami át lett nevezve.

Persze csak ha érdekel, mi volt a hiba forrása. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46685) King Unique válasza spammer (#46684) üzenetére


King Unique
titán

Érdekelne, de ma már nem hiszem, hogy lenne hozzá kapacitásom és kedvem. :N Pont most állítgattam be újra. Azért köszönöm az ötletet.

Amúgy ezek vannak benne:

~/.config_old$ ls

compiz-1 gnome-session libreoffice upstart
dconf gsmartcontrol nautilus user-dirs.dirs
eog gtk-2.0 pulse user-dirs.locale
evolution gtk-3.0 totem yelp
gedit ibus unity
gnome-control-center libaccounts-glib update-notifier

Ez pedig a mostani:

~/.config$ ls

compiz-1 gnome-session libreoffice update-notifier
dconf gtk-3.0 nautilus upstart
evolution ibus pulse user-dirs.dirs
gnome-control-center libaccounts-glib unity user-dirs.locale

[ Szerkesztve ]

(#46686) ux1


ux1
addikt

Belaktam :D

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#46687) spammer válasza King Unique (#46685) üzenetére


spammer
veterán

Aha, vannak is gyanúsak, mint pl. unity, gnome-session, upstart és hasonlók. :)

Mondjuk azt nem tudom, hogy az upstart mit keres még az Ubuntuban, azt hittem, hogy teljesen systemd-re migráltak már. :U

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46688) Rimuru válasza spammer (#46687) üzenetére


Rimuru
veterán

Nezd mi torten ik debian alatt:
systemctl enable X.service
Synchronizing state for X.service with sysvinit using update-rc.d...
Executing /usr/sbin/update-rc.d X defaults
Executing /usr/sbin/update-rc.d X enable

ux1: Hogy lehet ilyen csunya promtot hasznalni. :F

Vigyázat, csalok!

(#46689) King Unique válasza spammer (#46687) üzenetére


King Unique
titán

A unity és upstart a frissen létrehozottban is benne van és ott nem okoz semmilyen problémát. Na mindegy, ha majd lesz kedvem, akkor megnézegetem újra. :)

(#46690) spammer válasza King Unique (#46689) üzenetére


spammer
veterán

Az egy dolog, hogy létrehozta neked újra az alapértelmezettet, attól még lehet, hogy a régi már nem az alapértelmezett volt, bár ezt nyilván könnyen össze lehet hasonlítani.

Úgysem lesz kedved kinyomozni. :P

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46691) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello!
Macbook pro -ra 16Gb-s usb-re feldobtam az ubuntu 16.04 -et.
Ha be van dugva az usb akkor automatikusan arról indul, ha nincs akkor a grub parancssor indul el, be kell írnom exit, és indul az osx.
Annyit szeretnék változtatni, hogy ne elljen beírnom, hogy exit.
Ha be van dugva ubuntu induljon, ha nincs akkor osx.
Hogy tudom ezt megoldani?

(#46692) lev258 válasza lanszelot (#46691) üzenetére


lev258
veterán

Valószínűleg felemásan telepítettél, a Grub (rendszerbetöltő) nem a pendrive-ra, hanem a gépre került. Előbb a gépet kellene helyrepofozni, annak rendszerbetöltőjét.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46693) Istju válasza Rimuru (#46688) üzenetére


Istju
senior tag

Ux1nek ez megy a saját stílusához:-) Nekem nem baj.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#46694) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Szaisztok,

azt meg lehet csinálni hogy ha bedugok a gépbe egy pendrive-t akkor lefusson egy szkript?

Konkrétan azt kellene megoldani hogy csatlakozás után a pendriven levö összes kepet automatikusan a kepek mappába másolja.

Minden (pl:a konkret) megoldás is érdekel :)

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#46695) lev258 válasza Geripapa (#46694) üzenetére


lev258
veterán

Lehet, csak egy olyan script-et kell csinálnod, ami bizonyos időközönként megnézi, csatlakoztattak-e usb-s eszközt (pl. folyamatosan figyeli a dmesg-et). Aztán ezt és azt csinálja (nézze meg, vannak-e képek, azokat másolja valahova---és akkor még a duplikálásra is figyelni kell).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46696) spammer válasza Geripapa (#46694) üzenetére


spammer
veterán

udev rule, például: [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46697) lanszelot válasza lev258 (#46692) üzenetére


lanszelot
addikt

Igen, a grub a gépen van, de ott is kell lennie. /ez az alap telepítés is/
De hogy kell megcsinálnom, hogy pl a grub vissza számoljon 5mp-et és kilépjen magától, ne pedig rám várjon, hogy kilépjek belőle.

(#46698) BoB válasza spammer (#46687) üzenetére


BoB
veterán

16.04-ben mindketto jelen van, upstart es systemd is, csak utobbi van alapertelmezetten, de barmikor vissza lehet allni az elozore.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46699) lev258 válasza lanszelot (#46697) üzenetére


lev258
veterán

Akkor nem értetted. Így egy része a gépen van, míg a másik része a pendrive-on. Utóbbi hiányában is indulna, de mivel hiányt tapasztal, nem tud tovább menni. Ezt az állapotot nem lehet "módosítani", nem fog visszaszámolni. Ugyanis a Grub számára ez egy error. Az meg szerintem csak a Mac-nek köszönhető, hogy egy ilyen Grub error után hajlandó így is elindulni, tovább tud lépni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46700) lanszelot válasza lev258 (#46699) üzenetére


lanszelot
addikt

Másképpen nem lehet mac-et indítani. Ha minden a pandrive-on lenne, akkor nem lehetne elindítani a linuxot.
Ezt az almának köszönhetem.
Az hogy elindul, arra bármelyik gép képes, csak úgy kell beállítani, hogy indítsa el az oprendszert.
pl cd-n nem talál rendszert, induljon hdd-ről, ha ott sincs, nézze a másik hdd-t. Mivel a grub saját particiót hozott létre, így egyszerűen átugrik az efi particióra, ami az osx-et indítja.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.