Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47601) Dave™ válasza mefistofeles (#47600) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ubuntu vonalon volt valami mókolás az AMD driverekkel 16.04-től kezdődően. Korábbi verziót is próbáltál? 14.04, 15.10 pl.

(#47602) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#47596) üzenetére

"kicsit lemaradtam az elejéről, mi a gond az APU támogatással Uborka vonalon?"
Az, hogy nincs neki.
Legalább is nálam fekete monitor és passz... Legfrissebb Ubuntu és Mint esetén is.
Bár gondolom, nem csak egyedi eset vagyok, nem véletlen, hogy az ubu fórumon azonnal a manjaro-t kezdték ajánlani.

Tényleg a Chakrának egyébként van live módja?.....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47603) lev258 válasza C. s. (#47589) üzenetére


lev258
veterán

Ha Linuxon letöltesz valamit, ami megfertőzhetné a Win-t (de Linuxon nem aktív), csak akkor fogja fertőzni, ha Win alatt el is indítod a veszélyes állományt. Máskülönben semmi hatása nem lesz rá.
Esetleg mielőtt megnyitnád a fájlt, leellenőrzöd, akár valamely Linuxon futó vírusirtóval is.
Mielőtt túl nagy biztonságérzeted lenne, fontos tudni, hogy Linuxra is vannak kártevők, de persze itt is erősen szükséges a te együttműködésed is, hogy aktiválódhasson.
mefistofeles: nomodeset?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47604) agy73p válasza mefistofeles (#47586) üzenetére


agy73p
senior tag

Mindig mondom, hogy M A G E I A ..... Na, hidd már el..... ;) Semmit nem kell terminálozni.

Örök kezdő vagyok, így maradtam. :B

[ Szerkesztve ]

(#47605) mefistofeles válasza agy73p (#47604) üzenetére

...szerintem nekem még nem mondtad..... :D
...és a fő kérdés most az, hogy kezeli e az AMD APU-t.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47606) mefistofeles válasza lev258 (#47603) üzenetére

nomodeset megvolt......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47607) lev258 válasza mefistofeles (#47606) üzenetére


lev258
veterán

Akkor Ubuntu vonalon valóban a 16.10 alfa-val lehet kísérletezni, esetleg valaki összedob neked egy friss kerneles 16.04-et. Egyébként valamikor kora télen érkezik vérfrissítés hivatalosan is a 16.04-hez (új kernel és videó driver).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47608) Lathronos válasza vargalex (#47599) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt akkor benéztem. :U

(#47603) lev258

"Mielőtt túl nagy biztonságérzeted lenne, fontos tudni, hogy Linuxra is vannak kártevők, de persze itt is erősen szükséges a te együttműködésed is, hogy aktiválódhasson."

OS: Az ön által megnyitni kívánt állomány xyz kártevővel fertőzött. Ennek ellenére is futtatni kívánja? YES/no

Felhasználó: YES

:DDD :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47609) vargalex válasza Lathronos (#47591) üzenetére


vargalex
félisten

A sudo default password cache timeout-ja általában 5 perc, szóval terminál bezárás nélkül is fogja ennyi idő után újra kérni a jelszót. A sudo jog pedig természetesen a sudo-val futtatott parancsokra lesz csak érvényes.

Alex

(#47610) C. s. válasza Lathronos (#47591) üzenetére


C. s.
addikt

Bocsi, hogy ilyen hosszú lett. :B Köszönöm a válaszokat!

Jól sikerült a PDF, egyelőre nem tűnik nehéznek a telepítés, de egy dolog az elmélet és egy másik a gyakorlat. :D Ha fölsülök, még hallasz rólam! :DDD Az se biztos, hogy a héten eljutok odáig.
A Comodóban elég a Windows-os partíciót hozzáadni vagy kell az adattárolósat is? (Mivel nálam külön van, ahogy illik.)

Ez most rövidebb lett! ;)

#47603 lev258:

Köszi szépen Neked is!
A már meglévő fájlokba nem mászhat bele semmi Linuxon keresztül?

[ Szerkesztve ]

(#47611) Lathronos válasza C. s. (#47610) üzenetére


Lathronos
őstag

"Ha fölsülök, még hallasz rólam!"

Ez most fenyegetés? :DDD

Viccet félretéve, a Windows partíciót nem szükséges hozzáadni, és az adattárolót sem, mindössze egy opcionális lehetőség. Ha bármiben segíthetek, pm-ben vagy itt(ahogy kedved tartja) a többiekkel együtt megtalálsz. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47612) lev258 válasza C. s. (#47610) üzenetére


lev258
veterán

Ezt pontosan hogy érted?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47613) C. s. válasza Lathronos (#47611) üzenetére


C. s.
addikt

"Ez most fenyegetés? :DDD"

Talán... És akkor majd mindent nagyon részletesen leírok, lehetőleg barokk körmondatokban. :DDD Ja, és kézzel, utána beszkennelem és föltöltöm! ;]

mindössze egy opcionális lehetőség.

Mit csinál ez az opció? Illetve ha kihagyom, mit nem?

lev258:

Ami már a gépen van, az nem fertőződhet meg, miközben Linuxot használok? Vagy ahhoz már az kellene, hogy Linux alatt működni tudjon a kártevő?
(Azt érzem, hogy ez már a kezdőnél is kezdőbb szintű kérdés :B Ovis.)

[ Szerkesztve ]

(#47614) Lathronos válasza C. s. (#47613) üzenetére


Lathronos
őstag

A vizsgálati profilok menüpont kizárólag csak a listán szereplő partíciókat vizsgálja. Ha pedig a My Computer-t választod, az összes csatolt partíciót és lemezt átvizsgálja.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47615) lev258 válasza C. s. (#47613) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan ahogy írod. (mármint nem az ovis rész :) )
Az sosem baj, ha kérdez az ember. Gond rendszerint akkor van, amikor nem teszi.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47616) C. s. válasza Lathronos (#47614) üzenetére


C. s.
addikt

Értem. Akkor jobb hozzáadni szerintem.
Köszönöm a sok segítséget! :)

lev258:

Köszi szépen! Azért jó, hogy nem kell fényképes, telefonszámos regisztráció a PH-ra! :B :DDD

[ Szerkesztve ]

(#47617) Lathronos válasza C. s. (#47616) üzenetére


Lathronos
őstag

Szívesen, bármikor. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47618) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#47602) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, csak live módja van neki, onnan kell telepíteni is.

A fekete képernyő viszonylag ismerős AMD oldalon, a videó driver okozza. Chakránál annyi előnnyel vagy, hogy mindkettő lehetőséggel tudsz próbálkozni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47619) lev258 válasza CPT.Pirk (#47618) üzenetére


lev258
veterán

Csak kérdem. Zártnál az AMDGPU-PRO-t pakolja fel? Mert a Catalyst már halott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47620) CPT.Pirk válasza lev258 (#47619) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még nem. A GPU-PRO jelenleg még nincs kész, csak a GCN1.2 és újabb kártyákhoz használható. A 4.8-as kerneltől vagy az után várható a teljes GCN széria támogatása, addig mi akiknek korábbi Radeon kártyája van, vagy a nyílt drivert használjuk, vagy a Catalystet, amíg kernel / xorg kötődései megengedik.

Valamint az új iso elkészítése parkolópályán van jelenleg, így nincs is benne még az új driver. Azt hiszem a csomagok között ott van, ha valaki használni szeretné.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47621) lev258 válasza CPT.Pirk (#47620) üzenetére


lev258
veterán

Amennyire tudom, 4.8-ban sem lesz még teljes, a GCN 1.1 még mindig kísérleti, az 1.0 pedig még odébb van.
Azért így kérdeztem, mert tudtommal a Catalyst-ot nem csinálták meg frissebb Xorg-hoz, ez az oka annak is, hogy a 16.04-es Ubi is dobta.
Átfogalmazva: A Chakra túléli, ha a Catalyst-ot próbálod ráerőltetni? Mert abban gondolom elég friss Xorg van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47622) Lathronos válasza C. s. (#47616) üzenetére


Lathronos
őstag

"Azért jó, hogy nem kell fényképes, telefonszámos regisztráció a PH-ra!" :B :DDD

Miért? Ja, mert minden hímnemű fórumtag engem is beleértve a nyálát csorgatná és telefonon szerenáddal zaklatna éjjel-nappal? :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47623) C. s. válasza Lathronos (#47622) üzenetére


C. s.
addikt

:DD
Ekkora önbizalmam azért még nincs! Inkább csak nem mernék az emberek szeme elé kerülni a sok hülye kérdés után, aminek itt a dicső rangomat köszönhetem. Nem az eszem juttatott ide! :B Ja, de! ;]

(#47624) CPT.Pirk válasza lev258 (#47621) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a 4.8-ra sem lesz kész, már én is emlékszem. 1.17.4-es Xorg és 4.5.7-es kernel van most Chakrán. Javasoltam korábban nekik, hogy addig meg kellene tartani így a dolgokat, amíg a GPU-PRO dolog le nem zajlik, különben a Catalyst felhasználókat kézzel kell átrakni a nyílt driverre, ami gondokat okozhat. Akkor is ha ők csinálják, meg akkor is ha a csomagkezelő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47625) ubyegon2 válasza mefistofeles (#47605) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezdek kiesni a vonalon túlra....valami különleges AMD APU-d van? Mert nekem is az van, az én profilomból ki is derül, de nem tünt fel, hogy bármelyik Ubuntu vagy Mint ne kezelné.
Így aztán fura olvasni, hogy említett disztrók nem kezelik az AMD APU-t.
Általánosságokat is írhatsz, csak akkor nem értik sokan, mert az úgy nem igaz! :P

[ Szerkesztve ]

(#47626) lev258 válasza ubyegon2 (#47625) üzenetére


lev258
veterán

Nálam az Intel-AMD-s dual gépen frissebb kernelt kellett feltenni, hogy az utóbbi használható legyen, mert bug-os volt a kernel. Még csak nem is nagy ugrás volt a dolog. A hivatalos 4.4.0-s kernel helyett 4.4.1x-es kellett.
Csak nálam helyből az Intel megy, így alapvetően nincs gond.
Ahogy láttam, a Manjaro is ennyiben különbözik, követi a 4.4.x-es vonalat, míg az Ubuntu és társai a 4.4.0-ásnál maradnak.
Még csak nem is extrém új cuccom van: Radeon HD 8850M / R9 M265X. Másik AMD-s gépemen viszont semmilyen gond nem volt a hivatalos kernellel (persze az másik videókártya).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47627) mefistofeles válasza ubyegon2 (#47625) üzenetére

Oké, természetesen nem arról van szó, hogy 1000 APu-t teszteltem és egyik sem ment. Egyébként egy A6 6400 van a gépben. Sem extra, sem új dolog......
Gyanítom aki olvas az sejti, hogy a saját vasamról beszélek még ha -hibásan- általánosságban is írok.
Egyébként mint már írtam, lehet azért valami a dologban mert az Ubuntu.hu-n sem próbálták elmondani, mi lehet a gebasz hanem egyből a manjarohoz irányítottak. Szóval ha nem is általános, gyanítom nem is egyedi eset az enyém.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47628) gery2123 válasza mefistofeles (#47627) üzenetére


gery2123
őstag

A Fedora is megér egy próbát. :)
Itt is van cinnamon, gnome, kde, mate... felület ha ezek tetszenek, és a kernel is elég friss ahhoz hogy a videokártyát kezelje. Ha van időd és energiád akkor szerintem nézd meg, ez csak nem rolling distro azért.

-- PSN_ID: GerY2123

(#47629) mefistofeles

Gondoltam rápislantok a mandriva linuxra ha már egyszer annyira ajánlják. Erre nem találok efi-s telepítőt. Pedig a leg újabb verziót néztem. Hogy lehet, hogy friss disztróknak nincs EFI telepítője? Hol itt a logika?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47630) agy73p válasza mefistofeles (#47629) üzenetére


agy73p
senior tag

Fedorát merném még ajánlani, de ott sokkal többet kell terminálozni, mint a Mageiánál, ami amúgy is most fog megújulni szeptember elején (jön a 6-os), nem egy elhagyott disztro.

(#47631) Lathronos válasza mefistofeles (#47629) üzenetére


Lathronos
őstag

"Hogy lehet, hogy friss disztróknak nincs EFI telepítője? Hol itt a logika?"

Gondolom még mindig a BIOS-szal rendelkezők vannak többségben a linux felhasználók között, akik közt nem egynek van 8-10 éves PC-je(nekem is van egy Core2Duo PC-m, most is erről írok) az i5-ös mellett(azon Win7 van, csak játékra használom) és amíg fut rajtuk a legtöbb XFCE, LXDE, MATE-val ellátott disztribúció addig eszük ágában sincs lecserélni. A laptopomat is legacy BIOS opcióval használom, nem tudok megbarátkozni a GPT-vel. Tudom, hogy jobb, biztonságosabb, de régimódi vagyok.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47632) Melack


Melack
veterán

Egy 8 éves laptopra milyen Limuxot érdemes feltenni? 1 mag, kevés RAM.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#47633) lev258 válasza Melack (#47632) üzenetére


lev258
veterán

Lubuntu első próbálkozásnak.
A Limux az más. :P

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47634) mefistofeles válasza Lathronos (#47631) üzenetére

Sok igazságod vagyon bár mindazonáltal tönkre is mehet egy alaplap, neadj' isten fejleszthet valaki akkor is ha nem windowsos, vagy mi van az ifjú linuxosokkal? Vegyenek egy elavult 10 ébves deszkát?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47635) Dave™ válasza mefistofeles (#47634) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az összes gépem EFI-s, mindegyiken a legfrisebb Ubuntu van. Még mielőtt rögzülne bárkiben, hogy az EFI nem támogatott linux alatt...

(#47636) lev258 válasza Lathronos (#47631) üzenetére


lev258
veterán

Valójában a secureboot az, amitől biztonságosabb lehetne. A GPT-vel semmi baj sincs, még kiterjesztett partíciókra sincs szükség.
Az általános trend éppen az, hogy hamarosan megszűnnek a 32 bites Linux rendszerek és így, mivel a 64 bitesek képesek UEFI-s indításra, így az lesz egyre inkább a meghatározó. Hamarosan az új alaplapokban már nem is lesz legacy opció.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47637) mefistofeles válasza Dave™ (#47635) üzenetére

Mielőtt rögzülne bárkiben amit írsz én a MANDRIVA- ról beszéltem....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47638) lev258 válasza mefistofeles (#47637) üzenetére


lev258
veterán

Ha OpenMandriva-ra gondolsz, annak tudnia kell kezelnie.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47639) Dave™ válasza mefistofeles (#47637) üzenetére


Dave™
nagyúr

Oké, de ez sem a válaszodból, sem abból nem derült ki amire válaszoltál, mindkettőben csak linux volt. Ezért bátorkodtam korrigálni.

(#47640) mefistofeles válasza Dave™ (#47639) üzenetére

(47629)

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47641) #82679040 válasza mefistofeles (#47637) üzenetére


#82679040
törölt tag

Gondolom Mageia az a Mandriva.

Nem vágom ezt az uefi dolgot,desktopom sima net-terminál,nincs szükségem friss hardverre,de úgy tudom 5-östől támogatott az uefi,vagy ez más?

[wiki.mageia.org/en/Installing_on_systems_with_UEFI_firmware]

Amúgy mageia emlékeim szerint nem egy rohanós distro,nemrég váltottak pl. grub2-re,szal sztem nem lesz neked megfelelő.

(#47642) mefistofeles

Nem igazán értem a disztrók felépítését. Egy előző verziós Mint (KDE) simán felment és kezeli a videokarit......
Elkezdtem belakni de (meg lennék lepődve ha nem így lenne) az elején elakadtam. Ennek a verziónak ugye KMail az alapértelmezett levelező kliense. tetszene is..... de képtelen vagyok rájönni, hogy tudok új kiszolgálót hozzáadni. Első induláskor felugrik egy varázsló ahol belehet ezeket állítani de az elsőnél (t-online) valamit elbaszarintottam. A varázsló eltünt és innen kezdve az istennek sem tudok egy kiszolgálót se hozzáadni de még a lehetőséget sem találom. Három lenne egy t-home, egy hotmail és egy gamil..... tudtok ebben segíteni?....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47643) mefistofeles válasza mefistofeles (#47642) üzenetére

...egyenlőre felejtős. maradt a thunderbird.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47644) #59070464


#59070464
törölt tag

Mitol vannak hosszu "o" es hosszu "u" betu problemaim lynx-ben? A karakterkeszlet beallitassokban csak ehhez a sorhoz nyultam:
439 CHARACTER_SET:utf-8
hogy legalabb igy nezzen ki es legyenek ekezetek.

[ Szerkesztve ]

(#47645) ubyegon2 válasza mefistofeles (#47627) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom egyébként, hogy egyes APU-k miért nem akarnak együttműködni ezekkel a disztrókkal, más APU-k meg simán működnek.
Tudtam én is, hogy a saját vasadról beszéltél, csak így nem tudtam hová tenni, hogy AMD APU... ;]

(#47646) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#47645) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vannak ilyen rejtelmei az AMD driverének. Bár igaz, a másik oldalon is előfordul a fekete képernyős dolog. A másik ilyen terület az a hibrid vga-s rendszer, mint ami nekem van. Na az még tud produkálni meglepetéseket sajnos.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47647) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#47646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor nekem szerencsém van, eddig minden AMD VGA-m jól szuperált Linuxon is. :R

(#47648) lev258 válasza CPT.Pirk (#47646) üzenetére


lev258
veterán

Én úgy fogalmaznék, ez inkább a velejárója a sok fejlesztésnek és munkának, amit mostanság bele fektetnek. Épp ezért nem bánom. :C

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47649) mefistofeles

Nagyon tetszik ez a KDE asztali környezet. nem csicsázom (nem stílusom) de szinte mindent kedvemre állítgathatok bár természetesen sok kérdőjel van már az elején is az útnak. Jelenleg belakni próbálom és azt megtanulni, hol mit találok. Amit eddig próbálgattam (kevés dolog) az az alapértelmezett levelezőn kívül tutin sikerült.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47650) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#47649) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A KDE az öröm és a boldogság forrása Linuxon! :K

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.