Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46051) lev258 válasza mefistofeles (#46044) üzenetére


lev258
veterán

Fogsz hibernálni? Mennyire terheled a gépet? Én mostanság 1,5-2 GB-nál többet nem adok swap-nak, az is alig van használva.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46052) mefistofeles válasza BoB (#46050) üzenetére

Hol vagyok én a változtatástól... egyenlőre a létrehozással küszködök. Az a 2 Gb amúgy sem hiszem, hogy mostanában hiányozni fog.
Viszont megakadtam. Live módból indítottam a telepítést aztán a particiós résznél (a valami más-t választottam) nem tudok tovább menni.
Adott ugye a jelenlegi helyzet:
/dev/sda
/dev/sda1 ntfs
/dev/sda2 ntfs
/dev/sda3 ntfs

Ebből a dev/sda3 aminek meg kéne maradnia az előtte lévőkből pedig lenne a Linux partíció. De törölni vagy efféle nem enged. Hacsak nem a jobb oldalon az új particiós tábla gomb alatt de arra nem mertem rámenni... :B

lev258: nem fogok hibernálni és nem gyilkolom a rendszerem. 2 Gb-ra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46053) agy73p válasza Lathronos (#46043) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszönöm! Hogy-hogy nem tartottál ki mellette?

(#46054) lev258 válasza mefistofeles (#46052) üzenetére


lev258
veterán

Ha rákattintasz egyszer valamely partícióra, alul balra kell lennie módosítás gombnak (change). Ott kel a partíció fájlrendszerét (vagy swap-ot-cserehely), valamint típusát (/, /home, ...) kiválasztani. Arra figyelj, a védett ntfs partíciót ne jelöld semmire, főleg ne formázásra (kis négyzet).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46055) mefistofeles

Na eljutottam oda, hogy a bal oldalon lévő + és - jelekkel lehet kijelölt particiót és törölni vagy éppen létrehozni. Csináltam egy ext4 és egy swap particiót de nem tudok tovább lépni mert azt írja, hogy nincs csatolási pont megadva (vagy valami ilyemi) melyik új particiót és hova csatoljam be?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46056) lev258 válasza mefistofeles (#46055) üzenetére


lev258
veterán

A rendszer a /, ha akarsz, lehet külön /home-ot (nem lényeges, de hasznos). Swap-ot már említettem az előzőben.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46057) Pano


Pano
addikt

Hali!

Tudja esetleg valaki, hogy miként lehet olyan gyorsindítót létrehozni ubuntu alatt, ami egy konkrét terminál ablakot nyit és parancsot ad ki?

Pl használni akarom a testdisk-et, ennek nincs grafikus felülete. De szeretnék egy indítót, amire ha rákattintok az asztalon megnyílik a terminál és kiadja a sudo testdisk vagy testdisk parancsot.
Lehetséges?

(#46058) lev258 válasza Pano (#46057) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Egyes rendszereken a jobb gombos menüben van Indítóikon létrehozása menüpont.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46059) mefistofeles

Jihááá. Siker+ fent van a linux, megmaradt a létfontosságú MSDN partició és kezeli is.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46060) Pano válasza lev258 (#46058) üzenetére


Pano
addikt

:R

Egyszerűen nem tudtam miként keressek rá, mindenhogy próbáltam guglizni, de baromságokra akadtam.

[ Szerkesztve ]

(#46061) mefistofeles

Első csalódás, a legújabb linux mint-el települő firefoxhoz nincs magyar nyelvi csomag....:(

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46062) lev258 válasza mefistofeles (#46061) üzenetére


lev258
veterán

Fel kell tenni. A telepítőben nincs benne az összes nyelvi csomag, ezért lesz csak félig-meddig magyar a rendszer. Nyelvi beállításokat ajánlom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46063) mefistofeles válasza lev258 (#46062) üzenetére

Letöltöttem a magyar nyelvi packot de azt írja ezzel a verzióval nem oké......
Amúgy ezt majd megoldom. Egyenlőre minden más oké, ráadásul a firefox a windowsos könyvjelzőimet is szinkronizálta.

Hoppá most veszem csak észre, hogy a legutóbbi bűvészkedésem óta újraindított rendszerben már magyar a firefox is. :DD

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46064) lev258 válasza mefistofeles (#46063) üzenetére


lev258
veterán

Milyen magyar nyelvi pakk? Mint írtam, a rendszer mindent felrak, ha hagyod.
Na azért! ;]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46065) mefistofeles válasza lev258 (#46064) üzenetére

A kiegészítőknél csak két angol verzió volt fent és a firefox oldaláról szedtem le egy magyar nyelvi packot. be is tette az angol mellé, de azt írta, hogy nem jó ehez a verzióhoz. Most mégis az az aktív és tuti a böngésző!
Egyenlőre ebben a linuxban több a szerencsém mint a tudásom de jóóóó!

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46066) lev258 válasza mefistofeles (#46065) üzenetére


lev258
veterán

Itt felejtsd el azt a leszedünk valamit valahonnan és megpróbáljuk felrakni mentalitást. A rendszer elintézi, ha partnerként kezeled, megismered.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46067) mefistofeles válasza lev258 (#46066) üzenetére

Köszi a sok tanácsot. :R Ígérem megpróbálom de hidd el, 20 év beidegződést nem lehet pár óra alatt kitörölni.

Eddig a legjobban az tetszik, hogy nagyon sportszerűen hibátlanúl kezeli az NTFS particiómat is!

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46068) lev258 válasza mefistofeles (#46067) üzenetére


lev258
veterán

Persze, de a lényeg, inkább kérdezz, mert ilyenkor balszerencsés lehet, ha az ember megy a maga feje után. Aztán ha már tudod, hogy hozz vissza egy elrontott rendszert, akkor már lehet garázdálkodni. :P

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46069) subset válasza mefistofeles (#46049) üzenetére


subset
senior tag

...későn láttam már nem aktuális

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#46070) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

3D modellek automatizált feldolgozásával foglalkozott már valaki?

(#46071) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Korábban olvastam ezt a cikket, csak valamiért kiment a fejemből, hogy jó lenne frissíteni, lecserélni a 11.2-es flash-t másra. Nemrég felraktam pl. a fórumtárs által felturbózott Voyager-t, amiben le volt tiltva. Mivel, nekem kellett a böngészőben bizonyos tartalmak megtekintéséhez, így nyilván feltelepítettem.

Kérdésem, hogy kell / nem kell emiatt aggódni, cseréljem / tiltsam le, vagy azóta már javítva lett Linuxon is?

(#46072) Cs.I.T. válasza mefistofeles (#46038) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Nekem hasonlókat akkor szokott a rendszer produkálni, amikor windows után indítok linuxot.
Legegyszerűbb megoldás nálam az szokott lenni, hogy a monitoron lévő "AUTO" gombot megnyomom, és hip-hop rendbejön.

(#46073) Rimuru válasza King Unique (#46071) üzenetére


Rimuru
veterán

Mivel a normal flash (es az NPAPI pluginok) tamogatasanak vege veszesen kozeledik lehet meg kene fontolni pepper flash-t amit kapitany is javasolt. A mostani meg kap havi sec frissiteseket, szoval "elvileg" biztosnagosnak mondhato (mar ammenyire ezt ra lehet fogni a flashre :DDD).

Vigyázat, csalok!

(#46074) kovaax válasza Rimuru (#46073) üzenetére


kovaax
őstag

A pepper a kuglin kívül npapival töltődik, szóval nem vagy vele előbbre, ha megszűnik az npapi.

-=- There's no place like /home -=-

(#46075) #59070464


#59070464
törölt tag

Van értelme egy Sandisk Extreme Pro 16GB SDHC UHS-I kártyának, ha az kizárólag Live rendszerek bootolásra lenne használva? Nem vészesen olcsóbbak a lassabbak. Persze ha csak egy lassú 4GB-os kártyát vennék, akkor az lehet ennek a fele is. Egy ThinkPad X200-ban lenne használva (P8600, 2GB).

[ Szerkesztve ]

(#46076) Rimuru válasza kovaax (#46074) üzenetére


Rimuru
veterán

Az FF megtartja az NPAPI flash tamogatast (ennek Windowson van ertelme), ebbol pedig szamomra az kovetkezik hogy lesznek okosak akik megoldjak majd a flash kerdest Linuxon is (pl freshplayerplugin
).

NewmanHD: Te tudsz kartyarol bootolni? mazlista, nekem nincs ilyen okos a BIOSUEFI.
Szerintem sok kulonbseg nem lenne tapasztalhato.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#46077) #59070464 válasza Rimuru (#46076) üzenetére


#59070464
törölt tag

Igen, az X200-al működik. :) (bár nem próbáltam, de az internet szerint egyértelmű)

(#46078) kovaax válasza Rimuru (#46076) üzenetére


kovaax
őstag

A freshplayerplugin is npapis...

-=- There's no place like /home -=-

(#46079) Rimuru válasza kovaax (#46078) üzenetére


Rimuru
veterán

Tudom, ugy latszik nem ertetted meg mire gondolok. ;)

Vigyázat, csalok!

(#46080) King Unique válasza Rimuru (#46073) üzenetére


King Unique
titán

Jelenleg a legtöbb disztrón (Firefoxhoz) ugye a Shockwave flash: 11.2.202.616 van fent. Ha ebben már biztosan javítva lett a sérülékenység és biztonságos, akkor nem szórakozok vele. Tehát ez biztosan ok :F

A Voyager disztrón tegnap az alábbit csináltam:

sudo apt-get install flashplugin-installer

—► 11.2.202.616 verziót tette fel.

Aztán leszedtem és feltettem PPA-ból a pepperflash-t ez alapján:

sudo apt-get remove flashplugin-installer

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install browser-plugin-freshplayer-pepperflash

—► 13.1.2.3 verziót tette fel(??).

A Chromiumban amúgy a 21.0.0.216 Flash Player van.

[ Szerkesztve ]

(#46081) BoB válasza kovaax (#46074) üzenetére


BoB
veterán

A Chromium is szóba jöhet? Abban PPAPI ként töltődik az biztos.

(nem meglepő módon)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46082) BoB válasza BoB (#46081) üzenetére


BoB
veterán

Vivaldi (az új opera) is támogatja a PPAPI-t és az új 2.0-ás qupzilla is. Úgyhogy van még miből választani a Chrome-on kívül.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46083) kovaax válasza BoB (#46081) üzenetére


kovaax
őstag

Igen. Vivaldit nem ismerem még.

-=- There's no place like /home -=-

(#46084) #59070464


#59070464
törölt tag

Ez most kicsit buta kérdés lesz. :B Ha a gépben 2GB RAM van a P8600-os CPU mellett, amire Trisquel GNU/Linux van telepítve Openbox window manager-el és a htop talán sosem mutatott 1GB RAM használatot, meg se forduljon a fejemben a +2GB-os RAM bővítés? Szívesen elhagynám a swap-t (2048 MB), ami mindig nullát mutat, de ennek ellenére még nem mertem kikapcsolni. Túl sok jelentősége nincs, de a notebook a desktop gépből kapta meg a kissé overkill Samsung 850 Pro SSD-t.

[ Szerkesztve ]

(#46085) spammer válasza #59070464 (#46084) üzenetére


spammer
veterán

Ha ugyanarra fogod használni a gépet, amire eddig, és eddig nem volt szükséged rá, akkor egyelőre nem muszáj bővíteni, ráérsz akkor bővíteni, ha majd szükség lesz rá. Az a 2 GB annyira kell neked, nem fér el az swapnek? :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46086) #59070464 válasza spammer (#46085) üzenetére


#59070464
törölt tag

Csak zavar. :P Ez olyan saját hülyeség. :) Egyébként azért ilyen karcsú a RAM használat, mert urxvt, mc, pcmanfm, newsbeuter, abrowser + lynx, mutt, tranmission-cli és hasonló lightweight programokat használok. Nekem ad egy bizonyos örömöt, hogy minimum hardware-el mennyi mindent megcsinálok.

[ Szerkesztve ]

(#46087) cigam


cigam
félisten

vsftp-t hogyan lehet megrendszabályozni, hogy melyik user-nek mi legyen a root könyvtára+ ne tudjon elcsászkálni onnan?
Most simán beenged a home mappámba, de akár a root könyvtárig is visszalépkedhetek.
Olvastanm a WEB-es leírásokat, de annyira nem jó az angolom, hogy megértsem mit kell csinálni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46088) vargalex válasza cigam (#46087) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

2 lehetőséged van:

1. A vsftpd.conf-ban:

chroot_local_user=YES
chroot_list_enable=YES
chroot_list_file=/etc/vsftpd/nonchroot.list

Ezzel minden felhasználót a saját home-jába zár, kivéve, akik a /etc/vsftpd/nonchroot.list file-ban fel vannak sorolva (soronként a felhasználónév).

2. A vsftpd.conf-ban:

chroot_list_enable=YES
chroot_list_file=/etc/vsftpd/chroot.list

Ezzel mindenkint kiengedsz a home-jából, kivéve, akiket a /etc/vsftpd.chroot.list file-ba felsorolsz.

Alex

(#46089) Lathronos válasza #59070464 (#46086) üzenetére


Lathronos
őstag

Nekem sem sikerült még az Openboxos Ubuntumon 1 GB RAM használat fölé menni, pedig olykor Firefox 5 megnytott lappal megy olykor flash tartalmommal, HD Youtube-bal, De még ha VLC-ben idítok HD MKV-t mellé akkor se. Elképesztő mennyire vissza lehet fogni a fogyasztást openbox alatt. :D Cinnamon, KDE, Gnome esetén ilyenkor már rég 1.5 GB körül járnék.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46090) spammer válasza #59070464 (#46086) üzenetére


spammer
veterán

Nekem nem kell mondanod, így tolom én is, most awesome wm-et használok, de épp bspwm-et konfigolok (meg tmuxot). :) urxvt-t remélem urxvtd-urxvtc módban használod. Állj rá a Vim-re és akkor mehet a kukába minden gui-s editor, meg a pcmanfm és mc helyett ráállhatsz a ranger-re, ha már megy a Vim. ;)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46091) #59070464 válasza Lathronos (#46089) üzenetére


#59070464
törölt tag

Nalam flash tiltva zsigerbol. Javascript is zomeben. Vicces amikor boot utan az asztalon 180 MB a memory usage.

Spammer: a vim tanulas alatt. Sok ido lesz, de kegyetlen megkonnyit mindent. Ha sietek, akkor meg nano. Ranger-re ranezek.

[ Szerkesztve ]

(#46092) cigam válasza vargalex (#46088) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46093) mefistofeles

Gyerekek! Mint láma (és ex windowsos) leszedtem a double commander fájkezelőt a szoftverkezelőben. Ki is írja, hogy telepítve DE HOL VAN? Nem, hogy megnyitni nem tudom de nem is találom. :Y

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46094) fecsu válasza mefistofeles (#46093) üzenetére


fecsu
csendes tag

Jelentkezz ki-be vagy indítsd újra. Ott lesz a Kellékek között.

(#46095) mefistofeles válasza fecsu (#46094) üzenetére

Köszi megnézem. ...és az miért van, hogy tegnap telepítéskor megadtam, hogy ne kérjen jelszót és utána sem bejelentkezéskor, sem bármi megnyitásakor nem kért. Ma a linux bejelentkezett jelszó nélkül de azóta bármit meg akarok nyitni, jelszót kér.......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46096) Lathronos válasza mefistofeles (#46093) üzenetére


Lathronos
őstag

Telepítsd a gui-t is

Terminalba másold be ezt: sudo apt-get install doublecmd-gtk

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46097) lev258 válasza mefistofeles (#46093) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mit tettél fel?
Terminálba írd be: sudo apt-get install doublecmd-common doublecmd-gtk
Ezután pedig a doublecmd-gtk paranccsal tudod indítani.
Azért írom ezeket, mert egyrészt sokszor csak a common csomagot teszi fel, a másikat nem, másrészt meg emlékeim szerint nem csinál indítóikont sehova. Hogy ez miért van így, ne kérdezd, korábban is ez volt a helyzet, ez a Double Commander sajátja.
A jelszó fontos. Ha automatikus bejelentkezést választottál, akkor is szükség lesz rá bizonyos műveletekhez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46098) mefistofeles

Jaj vazze ne izéljetek már. Nem lehet ennyire körülményes........

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46099) fecsu válasza Lathronos (#46096) üzenetére


fecsu
csendes tag

Ja tényleg, azt elfelejtettem odaírni :)

(#46100) King Unique válasza King Unique (#46080) üzenetére


King Unique
titán

Megköszönném, ha valaki megerősítené, hogy most akkor mit csináljak... :F

a.) Maradjon a 11.2-es flash, mert a biztonsági réseket már javították.

b.) Tiltsam le a 11.2-t és használjak helyette teljesen másfajta plugint (mit?).

c.) Cseréljem le minden disztrón a pepperflash pluginra [link].

:R

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.