Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46901) bippeti


bippeti
tag

Üdv a fórumlakóknak!
Fax-szervert szeretnék telepíteni ( :Y igen, 2016-ban. kell. ez van.), a hylafax progit találtam hozzá minden szempontból megfelelőnek, azonban csak linux-on működik (ez nem feltétlenül baj). A működéshez nyilván működő modem kell, ezt próbáltom életre kelteni. Először is tudnom kellene, hogy melyik dev-azonosítóval rendelkezik a modemem. Hogyan lehet ezt kideríteni?

uname -a
Linux faxserver 3.13.0-32-generic #57-Ubuntu SMP Tue Jul 15 03:51:12 UTC 2014 i686 i686 i686 GNU/Linux

lspci -vvv
04:00.0 Modem: Motorola SM56 Data Fax Modem (rev 04) (prog-if 00 [Generic])
Subsystem: Motorola Device 3020
Control: I/O+ Mem+ BusMaster- SpecCycle- MemWINV+ VGASnoop- ParErr- Stepping+ SERR- FastB2B- DisINTx-
Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B+ ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR+ INTx-
Interrupt: pin A routed to IRQ 16
Region 0: Memory at febff000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]
Region 1: I/O ports at e800 [size=256]
Capabilities: [80] Power Management version 2
Flags: PMEClk- DSI- D1- D2- AuxCurrent=55mA PME(D0+,D1-,D2-,D3hot+,D3cold+)
Status: D0 NoSoftRst- PME-Enable- DSel=0 DScale=0 PME-

[ Szerkesztve ]

(#46902) fukyu


fukyu
tag

Sziasztok!

Egy linux alapú webes applikáció beüzemelését szeretném kivitelezni (erről lenne szó, ha valaki ismeri esetleg).

Ezt egy webhosting szolgáltatással működtetném (digitalocean).

A kérdésem az, hogy szerintetek mennyire vágom nagy fába a fejszém azt figyelembe véve, hogy soha nem volt dolgom előtte linux-al (illetve soha nem üzemeltem még be semmilyen szervert)? A türelem, illetve a tanulási vágy megvan bennem.

A manual alapján ezek az OS-ek jöhetnek szóba:

1.3.1 Ubuntu (12.04+)
1.3.2 RedHat/CentOS (5.4+)
1.3.3 SUSE Linux Enterprise Server (11+)

Kezdőként melyik lenne a legjobb választás?

Azon is gondolkodom, hogy teszt-projekt jelleggel, lehet elsőnek veszek egy RPI3-at, azon kezdek el barátkozni a Linux-al.

Köszi a választ!

(#46903) bippeti válasza bippeti (#46901) üzenetére


bippeti
tag

Még annyi ide, hogy belső modem, az alaplap PCI1-es foglalatában.

(#46904) Ezekiel Ston válasza Ezekiel Ston (#46896) üzenetére


Ezekiel Ston
senior tag

Cinnamon 17.3 visszarakva a 17.2 és upgrade-lve...megoldotta a hibát.

(#46905) Neil Watts válasza fukyu (#46902) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Ubuntut ajánlanék a rengeteg dokumentáció miatt. Mondjuk egy 14.04.4-et.:)

Üdv. core2

(#46906) fukyu válasza Neil Watts (#46905) üzenetére


fukyu
tag

Köszi!

Véleményed szerint mennyire reális cél, amit kitűztem így elsőre minden tapasztalat nélkül?

(#46907) Neil Watts válasza fukyu (#46906) üzenetére


Neil Watts
veterán

Megoldható szvsz.

A Shinyapps.io ingyenes csomagja nem elég neked?

Üdv. core2

(#46908) fukyu


fukyu
tag

Gondolkodtam rajta, de hosszútávon, hogy nem lenne elég. Plusz tényleg bennem van a tanulási vágy a Linux felé.

Kicsit off kérdés:

A digitalocean féle szolgáltatással ugye weblapot is tudok majd üzemeltetni? Mert ez lenne a másik párhuzamos projekt/cél.

(#46909) Neil Watts válasza fukyu (#46908) üzenetére


Neil Watts
veterán

A DigitalOcean szolgáltatásában dropleteket hozhatsz létre (magyarán VPS-eket) melyeket teljesértékű szerverként használhatsz ám a szervert neked kell konfigurálni.

Üdv. core2

(#46910) fukyu válasza Neil Watts (#46909) üzenetére


fukyu
tag

Köszi, magyarán igen! :)

Akkor ha jól értem a Digitalocean attól több mondjuk a HostGator-tól, hogy sokkal jobban testreszabható, én tudok mindent beállítani.

(#46911) #59070464


#59070464
törölt tag

Ha hireket olvasok a newsbeuter-el, azt lynx-el nyitom meg, ha valami bovebben erdekel. Azonban ha a lynx/Options-ben barmit modositok, minden visszaall default-ra. Igen, access changes megvolt. :) Az pedig mindegy, hogy C-c-vel lepek ki vagy q es yes-el. Ha sudo-val inditom a lynx-et es ugy allitom be, akkor is elfelejti. Mindegy hogy aztan lynx vagy sudo lynx-el inditanam es ellenorzom.

[ Szerkesztve ]

(#46912) spammer válasza #59070464 (#46911) üzenetére


spammer
veterán

"Accept changes" nem elég, fent van olyan is, hogy save changes to disk, mellette egy mező, arra kell entert ütni (hogy x kerüljön a mezőbe).

Egyébként szerintem a w3m jobb, mint a lynx.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46913) #59070464 válasza spammer (#46912) üzenetére


#59070464
törölt tag

Jezus. :) Kozben megtalaltam egy szetkommentezett config file-t is az etc/lynx-cur/lynx.cfg alatt. A w3m-t bar nem probaltam, de mar hallottam rola. Csak is azert nem probaltam ki, mert van javascript supportja, mig a lynx-ben meg veletlen sem lehet beallitani, mert hogy abban egyaltalan nincs js support. Egyebkent erdekel a velemenyed a lynx vs w3m kapcsan.

[ Szerkesztve ]

(#46914) spammer válasza #59070464 (#46913) üzenetére


spammer
veterán

w3m: alapból vim keybinding és karakterként is lehet mozogni, nem lép be automatikusan a szövegmezőbe scrollozásnál, van rendes egér támogatás, szerkeszthető context menüvel (ha ez számít), definiálható külső parancsok (extbrowser), képek megjelenítése (w3mimgdisplay, habár ez elég memory leak-es), pagerként is használható (akár man page-eket is lehet vele nézni és a benne lévő hivatkozásokat meg tudja nyitni azonnal). Lynx-be annyira mélyen nem ástam bele magam, lehet, hogy ezek egy része megvalósítható azzal is, de nekem a w3m jobban kézre áll. Egyébként nincs javascript a w3m-ben, elvileg valami js plugin volt hozzá, ami már nem is működik.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46915) fukyu


fukyu
tag

Sorry előre is, hogy a hülye kérdéseimmel bombázom a csapatot.

Arra gondoltam, hogy mielőtt előfizetnék egy webhostingra előtte telepítenék a gépemre egy virtualbox-ot és azon gyakorolgatnám a linux szerver kalibrációt. Hülyeség?

(#46916) lev258 válasza fukyu (#46915) üzenetére


lev258
veterán

"soha nem volt dolgom előtte linux-al"
Én nagyon támogatom az ötletedet, megfontoltságot és előrelátást tükröz. :R

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46917) saelin válasza lev258 (#46916) üzenetére


saelin
veterán

Szarkazmus? :U :)

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#46918) Rimuru válasza saelin (#46917) üzenetére


Rimuru
veterán

:F

(#46915) fukyu: "Sorry előre is, hogy a hülye kérdéseimmel bombázom a csapatot." - erre van ez a topic. ;)
Nem tudom mennyire ertesz hozza azert irom. Virtualis gep eseten arra ugyelj hogy megfelelo halozatot allits be ha a host gepen is el akarod majd erni az adott rendszert. Virtualboxrol van egy kis szosszenet az osszefoglaloban is.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#46919) fukyu válasza Rimuru (#46918) üzenetére


fukyu
tag

Semennyire, úgyhogy köszi a tanácsot! :D

(#46920) #59070464


#59070464
törölt tag

ratpoison es stumpwm eseteben is C-t paranccsal operalsz, ha barmit akarsz csinalni. Azonban GUI bongeszoknel is ez a gyakran hasznalt kombinacio nyitna az uj tabot. A WM termeszetesen ezt felulirja, teljesen logikus okbol kifolyolag. Van arra mod, hogy billentyuzettel nyissak uj tabot GUI bongeszoben, ha nem szeretnem a WM-t atprogramozni?

(#46912) spammer
A w3m mocsok gyors. Mar csak ezert is szanok idot a megismeresere. links es elinks szerintem csunya, a default formazasok miatt nem jol olvashato, de biztosan beallithato. Ebbol a szempontbol a lynx a legjobb, de a w3m is remek. Szerintem jelenleg a legjobb text-based browser a lynx es a w3m. Nem hiszem, hogy a links es elinks barmiben is jobb lehet naluk. Ebbol kifolyolag nem is ertem, hogy miert jottek letre, amikor a lynx a legregebbi (1992).

[ Szerkesztve ]

(#46921) Rimuru válasza #59070464 (#46920) üzenetére


Rimuru
veterán

C-t t ;)

Vigyázat, csalok!

(#46922) lev258 válasza saelin (#46917) üzenetére


lev258
veterán

Nem.
Nagyon jó gondolat, hogy mielőtt még pénzt ad ki webszerverre, már ismerkedjen, tanuljon a rendszerről.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46923) #59070464 válasza Rimuru (#46921) üzenetére


#59070464
törölt tag

Bakker. :)

(#46924) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Hali

Elementary os alá raknék ssd-t. Trimet hogy kell belőni hozzá? Kingston ssd v széria.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#46925) #59070464


#59070464
törölt tag

stumpwm alatt van lehetoseg valahogy software-t inditani terminalbol valo inditas nelkul? Nem akarok ikonokat az desktopra, mar ha egyaltalan tonkre lehet igy tenni ezt a wm-t ( :) ). Ertelemszeruen az xterm urxvt-re cserelodne. Mig elobbinel van tabbed terminal, utobbinal nincs es igy minden egyes hasznalatban levo software plusz 1-1 terminalt jelentene.

(#46926) Sub-ZeRo válasza Sub-ZeRo (#46924) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Köszönöm, CPT.Pirk fórumtárs segített! :R

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#46927) Rimuru


Rimuru
veterán

Nem ártana az alapoknak utánanézni. Első kör, C-t ?, ez megmutatja milyen keybindek vannak (Amúgy kérdésre válasz C-t !).
Terminálban is rakhatod háttérbe a programokat.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#46928) spammer válasza #59070464 (#46925) üzenetére


spammer
veterán

urxvt-hez is van tabbed extension. Viszont a urxvtd-urxvtc-t érdemes használni, azaz daemon-client módot.

Egyébként ajánlom a dmenu2-t launchernek. Minimál, és nem csak programindítónak használható, hanem saját szkriptet vagy bármilyen parancsot bele lehet pipe-olni, azaz lehet egyéni menüket is kreálni vele.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46929) #59070464 válasza Rimuru (#46927) üzenetére


#59070464
törölt tag

Szerintem felreertettel (keybind panelt ismerem). A C-t C-t kombinacioval az aktualis es elozo ablak kozott tudok ugralni. Szeretnek programot inditani ugy, hogy ne kelljen hozza a terminal. Legyen az a legegyszerubb, egy grafikus bongeszo. Fogalmam sincs hogy kepzelem a dolgot, ezert kepzelem, egyaltalan lehetseges-e. Egyebkent te ezt a wm-t hasznalod vagy csak jol ismered?

(#46928) spammer
Az urxvt daemon-t mar ajanlottad (bevallom meg nem probaltam ki). Viszont talcat nem akarok. Minden pixel aranyat er. Raadasul Windows-ra emlekeztet, amit felejteni akarok.

[ Szerkesztve ]

(#46930) #59070464


#59070464
törölt tag

colomb2: bevallom faradt vagyok, nyomok is egy sudo poweroff-t, mert erdemben elore ma mar nem haladok. A megoldas rettento elegans: C-t C! (exec). Kerdes, hogy ertsem, ilyenkor mi vegzi el az inditast?

spammer: az ajanlatod felirom a tobbi ajanlott csomag koze (neztem screenshot-t). Valahogy te mindig olyasmit ajanlasz, amivel eltalalod, amit keresek. Es amikor problok annak jobbat talalni, ritkan vagy nem jon ossze. :)

(#46931) spammer válasza #59070464 (#46929) üzenetére


spammer
veterán

Nem tálca, addig bukkan fel egy sáv, amíg el nem indítasz valamit vagy be nem zárod (Esc gomb). Lehet egysorosként is használni, vagy megadni, hogy hány sor magas legyen. Beállíthatók a színek, betűméret, betűtípus, meg egy csomó egyéb dolog. Ennél lájtosabb és egyben nagyobb tudású launcher nincs. Van egy újabb cucc, ami több mindent tud, de nekem az már "too much": Rofi.

Ha nagyon-nagyon minimálra akarsz rámenni, akkor nézz körül a suckless oldalán, az ő cuccaik alapból nagyon minimalisták és minden extrát csak plusz patch-csel lehet belepakolni. A dmenu is az ő cuccuk, én a dmenu2-t használom, ami annak egy forkja, kicsit többet tud, de lényegében ugyanolyan lightweight.

szerk: bár a stumpwm nem minimalista. :P

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46932) #59070464 válasza spammer (#46931) üzenetére


#59070464
törölt tag

Akkor holnap a rofi-val kezdem a napot. :P

Bár a stumpwm nem minimalista.
Egy fekete desktop-om van. Mi lenne ennel minimalistabb? :)) Valahogy ugy erzem te masra gondolhatsz. Csak nem dwm?

[ Szerkesztve ]

(#46933) spammer válasza #59070464 (#46932) üzenetére


spammer
veterán

Erre gondolok:

StumpWM is not
* Minimalist
* Narrow Scope

If you want a minimalist tiling window manager, then StumpWM is not what you're looking for. The code base is ~15k sloc, the binaries produced are ~60mb.

A készítő mondja, nem én. :P

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46934) Rimuru


Rimuru
veterán

Stumpwm-hez nem kellenek ilyen "hülyeségek", és tényleg nem minimalista.
Szedd össze a gondolataid rendesen és úgy vágj bele a kérdezésbe.
Amúgy igen, ezt használom.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#46935) #59070464 válasza spammer (#46933) üzenetére


#59070464
törölt tag

Amit utolag tettel be doltre formazva, epp azt akartam felhozni. Akkor definialjuk a lightweight varazs szot. :) Kicsi a kod vagy tok mindegy mekkora a kod, de mocsok gyors, es RAM-bol is alig ker.

(#46936) Rimuru válasza #59070464 (#46935) üzenetére


Rimuru
veterán

Egyetlen egy szemponbol lehet azt mondani hogy minimalista, megpedig az az amit a szemed elott latsz. :)
Nagy kod, nagy binaris, nagy memoria igeny, sok funkcio, stb. - ez nem jelenti azt hogy lightweight.
Hasznald egy kicist az eszed, ha mar azt megtalaltad hogy a C-t ! az exec (ami egy alias a run-shell-command-ra), gondolom ki is probaltad, mit lattal a promptban?
/bin/sh -c na igy futtatja azt amit elinditasz.
Viszont kezdesnek olvasd el ezt, en az egeszet elolvastam mikor erre valtottam, ilyen alap kerdesek eszedbe se fognak jutni. :P

Vigyázat, csalok!

(#46937) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Hogyan lehet megadni azt, hogy egy adott modul egy adott hardverhez mindig betöltődjön?
Van egy IT913x alapú USB DVB tunerem, ami régebben működött, de a 3.13.0-88-generic kernellel nem megy. Újabb 3-as, vagy 4-es kernelekkel megy, most volt alkalmam kipróbálni. Igazából ez is felismeri, de nem talál vele csatornákat.
Az tűnt fel, hogy az újabb kernelek az af9035 modult is betöltik hozzá, míg nekem cak az it913x -et. Firmware rendben van, azt tudom. Tehát valahogy rá kéne venni ezt a kernelt, hogy húzza be az af9035-öt is, ha bedugom a tunert.

Mutogatni való hater díszpinty

(#46938) lev258 válasza hcl (#46937) üzenetére


lev258
veterán

Modulok betöltésére, tiltására is vannak fájlok.
/etc/modules
/etc/modprobe.d/blacklist.conf

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46939) CPT.Pirk válasza hcl (#46937) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak egy tipp, valami scriptbe ami rootként lefut mikor indul a gép, tedd be a modprobe af9035 parancsot.

De mi tart vissza frissebb kernel felrakásától, ha azzal megy? Még a Debianban is újabb van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46940) hcl válasza lev258 (#46938) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igaz, miért nem jutott eszmbe :W ...,
de mondjuk amikor eszembe jutott, nem voltam biztos benne, hogy ha csak úgy betöltöm, akkor is menni fog (pedig kéne neki) :) Az USB DVB vevők mindig elég hülyén működtek.

@Cpt. Pirk : Sosem voltam jóban ezzel a frissebb kernel felpakolással, mert valami macerát mindig okozott. Bár mostanában már nincs olyon hadver a gépemben, amihez mókolni kellett volna, így valószínű menne...

Ja, meg ez egy 14-es Kubuntu, amivel lepróbáltam a tunert, az egy 16-os L volt.

Köszi amúgy, meglátom, mi lesz :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#46941) CPT.Pirk válasza hcl (#46940) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát nem tudom. 4.5-ös kernelnél tartunk Chakrával, de már tervezzük a dolgokat a 4.7..4.8 és az új AMD driver érkezésére. Kernel cseréből fakadó gondom sosem volt ezen vagy Manjaro-n.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46942) hcl válasza CPT.Pirk (#46941) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A Canonical-nál nem szeretnek friss kernelt tesztelni na. :O :W De legalább a meglevőket csinálnák meg rendesen, mert amúgy ez a tuner már korábbi 3-asokkal is ment.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#46943) CPT.Pirk válasza hcl (#46942) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha azon a vonalon mozogsz, akkor esetleg válts Debianra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46944) hcl válasza CPT.Pirk (#46943) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem meg szoktak felelni az Ubik, csak valamikor elfkefélődött valami ezzel a modullal, mert korábban működött. Bugok mindig vannak :)
Amúgy betöltettem vele az af9035-t, de nem lett jobb.
A másik, hogy a vétel is förtelmes, nem egyszerű így tesztelni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#46945) growler válasza hcl (#46944) üzenetére


growler
őstag

Előzőleg szó esett a kernelekről.
Ma tetem fel (kísérleti jelleggel) egy Mint 17.3-ra a 4.6.3-at
Innen: [link]
Ha nem jön be, legfeljebb visszarakod a régit.

(#46946) fukyu


fukyu
tag

Sziasztok!

Elakadtam. Azt szeretném elérni, hogy FTP-n keresztül tudjak másolgatni fájlokat.

@Ubuntu server 14.04
@Virtualbox környezet

Amit eddig beállítottam:

sudo apt install vsftpd
sudo nano /etc/vsftpd.conf

itt próbálkoztam néhány beállítással, de egyik sem vezetett sikerre.

Le tudná írni nekem valaki, hogy miket kell átállítani? :R

(#46947) fukyu válasza fukyu (#46946) üzenetére


fukyu
tag

Ez a videó alapján, elvileg csak ezt kell beállítani:

write_enables = YES

Nálam mégsem működik.

(#46948) hcl válasza CPT.Pirk (#46939) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A modul beerőszakolásával nem sok minden változott - amúgy korábban csak azt próbáltam, hogy csak az af9035-t töltöm be, az persze, hogy nem ment.

Új kernellel megy, de először így sem volt biztos, alig találtam olyan pontot, ahol van vétel. Elég gáz, hogy a 3.x-ben ez nincs javítva.

@fukyu : Pedig abban a konfigban majdnem minden benne van előre; az elején a leírás után a #-al kezdődő sorok elejéről ha leveszed a # akkor lesz érvényes az a beállítás.

vi helyett inkább tegyél fel egy mc-t (sudo apt-get install mc) , annak az editorával könnyebb egy kezdőnek, mint a vi. (vi-t azért szokták javasolni, mert az tuti mindenhol van.)

Mivel próbálsz csatlakozni az ftp-re? Mi a hibaüzenet?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#46949) fukyu válasza hcl (#46948) üzenetére


fukyu
tag

persze, tudom, hogy "#" jel a kommentet jelöli, ezt le kell venni. Nem ez volt a bibi, eddig is így tettem.

Így néz ki a jelenlegi beállítás (a kommenteket nem másolom be):

listen=YES

anonymous_enable=NO

local_enable=YES

write_enable=YES

dirmessage_enable=YES

use_localtime=YES

xferlog_enable=YES

connect_from_port_20=YES

secure_chroot_dir=/var/run/vsftpd/empty

pam_service_name=vsftpd

rsa_cert_file=/etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem

rsa_private_key_file=/etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key

Szerk: próbáltam FileZilla-val és Totalcommander-el is.

FileZilla-n ezt írja ki:

"550 Create directory operation failed."

[ Szerkesztve ]

(#46950) hcl válasza fukyu (#46949) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, nem tudtam, mit tudsz :)

Esetleg :
allow_writeable_chroot=YES , ha local usert használsz és chrootolod.

Umask mennyi?
Amúgy mintha lenne valami olyan beállítás is, ami könyvtárlétrehozást enged, de pontosan nem emlékszem :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.