Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47051) King Unique válasza siebener (#47050) üzenetére


King Unique
titán

14.10...? Honnan töltöd te a telepítőket, illetve korábban milyen programmal írtad ki, hogy nem ment? Próbáld akkor a 16.04-et, abban újabb kernel van, így nagyobb rá az esély, hogy bizonyos (újabb) hardvereket kezeljen.
Letöltés: [link] / [link].

[ Szerkesztve ]

(#47052) siebener válasza King Unique (#47051) üzenetére


siebener
aktív tag

Azt javasolták. De most örülök, hogy működik.
Amúgy van megoldás az egér problémájára telepítés nélkül?

unetbootin-t használtam idáig.

[ Szerkesztve ]

(#47053) lev258 válasza siebener (#47052) üzenetére


lev258
veterán

Itt senki sem javasolta. :P
Mát nem is támogatott.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47054) King Unique válasza siebener (#47052) üzenetére


King Unique
titán

A 14.04-et javasolták, akkor gondolom csak elírtad. Az UNetbootin is jó elvileg, ahogyan a YUMI is, bár én mindkettőnél tapasztaltam már kisebb-nagyobb bugokat. Legutóbb a YUMI-val jártam úgy, hogy multiboot pendrive-nál a 16.04-es rendszerek nem voltak indíthatók, ellenben a 14.04-esek igen...Illetve érdemes mindig a program legfrissebb verzióját használni, mert vsz javítanak ezt-azt. Viszont a Rufus az nálam maximálisan bevált Linux & Windows & egyéb tool ISO-k kiírásához is. Egyedül csak a multibootot nem tudja, de arra meg ott van a YUMI.

[ Szerkesztve ]

(#47055) siebener válasza King Unique (#47054) üzenetére


siebener
aktív tag

Ott a pont.
2 órát aludtam éjszaka. :W

Nos. Legrosszabb esetben megpróbálok egy USB-s egeret, aztán majd megálmodom a többit. Most örülök, hogy végre elindult.

(#47056) lev258 válasza siebener (#47055) üzenetére


lev258
veterán

Akkor a touchpad nem megy? Mert eddig nem így értettük (értettem).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47057) siebener válasza lev258 (#47056) üzenetére


siebener
aktív tag

Ja, bocsánat. Így van, az nem megy, és természetesen az FN+F7 már megvolt.

(#47058) Joccc07 válasza lev258 (#47047) üzenetére


Joccc07
addikt

dmesg eredmény

[ Szerkesztve ]

Sisakgyűjtemény eladó-- https://hardverapro.hu/apro/star_wars_sisakgyujtemeny/hsz_1-50.html -->Gar taldin ni jaonyc; gar sa buir, ori’wadaasla<

(#47059) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hülye kérdés.

Építenék hamarosan NAS-t. 5 ugyanolyan winyó megvan, alaplap megvan, sw RAID5 lenne. Buta tárhelynek kell, szóval egyszer összerakom, és maradjon rajta az adat, esetleg majd cserélgetnék winyókat a RAID tömbben, hogy több hely legyen, de semmi egyéb.

Arra gondoltam, hogy lecsípek egy pár Gb-ot oprendszernek, és a többi tárhely. RAID-ről tud bootolni az OS, ez pipa. Az a bajom, hogy mennyire érdemes erre még LVM-et tenni? Nem egy erőgép, és igazából nagyon nem lennének bolygatva a partíciók, szóval legközelebb akkor lenne módosítva a tömb (hacsak nem hal meg HDD) ha hozzáadok, vagy cserélek benne HDD-t.

Ha nem használok LVM-et, lehet a RAID tömböt "partícióka" bontani? Vagy minden lemezből válasszak le egy partíciót, és azokból érdemes csinálni egy külön md eszközt? És mi a helyzet ilyenkor a tömb bővítésével?

LVM esetén mennyire macerás pl. egy RAID rebuild?

Mutogatni való hater díszpinty

(#47060) nagyfejü válasza cigam (#46479) üzenetére


nagyfejü
őstag

Az /etc/smb.conf vagy /etc/samba/smb.conf-ot kell szerkeszteni.
A [global] részbe:
security = user
guest account = nobody
A [megosztás] részbe pedig
browseable = Yes
guest ok = Yes
read only = No

Próbáltam a megadottak szerint a configot szerkeszteni , De nincs jogosultságom! ezt irja ki. Hogy tudok bejutni a conf. file ba???

üdv

(#47061) siebener válasza lev258 (#47056) üzenetére


siebener
aktív tag

Megoldódott.
Igaz, hogy USB-s egérrel, de mindegy.

Viszont, valamiért nincs wifi. Van valami ötlet, hogy mit csinálhatnék...?

(#47062) lev258 válasza siebener (#47061) üzenetére


lev258
veterán

Most akkor melyik rendszert használod? Milyen wifi (lspci parancs megmondja)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47063) siebener válasza lev258 (#47062) üzenetére


siebener
aktív tag

14.04

Qualcomm Atheros QCA6174 802.11ac Wireless network adapter
(Erre gondoltál?)

(#47064) lev258 válasza siebener (#47063) üzenetére


lev258
veterán

Annak a rendszernek még túl új a wifid.
Vannak leírások, hogyan lehet mégis beüzemelni, de talán a 16.04-gyel lenne a legegyszerűbb dolgod (legkevesebb munka).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47065) Lathronos válasza lev258 (#47064) üzenetére


Lathronos
őstag

A 14.04.4-ben már 4.2.0-41-es kernel van, abban már benne kell lennie a wi-fi firmware-nek.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47066) #59070464


#59070464
törölt tag

Jelenleg egy 8GB-os pendrive-ra irtam ki a Parabola GNU/Linux-t (Arch) a dd if=./parabola.iso of=/dev/sdX bs=8129 paranccsal. Live hasznalom. Miert kapom a bal oldali terminalban talalhato hibauzenetet? Persze ertem, a masik terminal megmondja. De miert ir a pendrive-ra? Mi lenne ha SD kartyarol hasznalnam, ami a hw-es kapcsoloval lockolva lenne? Es miert hozta letre ezt a szerkezetet es ilyen kis particiokkal? De nem is ez a fo gond, hanem miert nem a RAM-ba ir? Ott a 8GB. Korabban mintha megerositette volna valaki, hogy csak RAM-ba ir a live rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#47067) siebener válasza lev258 (#47064) üzenetére


siebener
aktív tag

Szeretem a kihívást. :)

Lathronos: Ebben az esetben mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#47068) hcl válasza nagyfejü (#47060) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Nézd meg, hogy a megosztott mappára milyen jogok vannak a szerveren. Az is okozhatja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#47069) lev258 válasza Lathronos (#47065) üzenetére


lev258
veterán

Én azt láttam, hogy még 16.04-re is frissebb firmware telepítését javasolják.
Már írta, mit mondott róla az lspci.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47070) Lathronos válasza siebener (#47067) üzenetére


Lathronos
őstag

lsusb parancsot beírva a terminálba mit kapsz? Szerepel a felsorolt eszközök közt valami WLAN Adapter néven? Ja, hogy ez laptop. Ma valahogy nem igazán tudok logikusan gondolkodni.

(#47069) lev258

Akkor nem szóltam. :B

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47071) Rimuru válasza #59070464 (#47066) üzenetére


Rimuru
veterán

A RAM-ba ir, csak nem ugy ahogy te gondolod. Ugy kepzeld el hogy betolt egy kepet ramba, ezen van egy fajlrendszer ami X meretu, tehat ami a ramba is van fajlrendszer az is X meretu lesz, nem a fizikia memoria hatara.
Igazabol nem nehez kiterjeszteni, termeszetesen az 1G tetszolegesen modosithato.
mount -o remount,size=1G /run/archiso/cowspace

Vigyázat, csalok!

(#47072) agy73p


agy73p
senior tag

#!++ 32 bites letöltési linket tudna adni vki esetleg? nekem a torrent nem indul el.

(#47073) Lathronos válasza agy73p (#47072) üzenetére


Lathronos
őstag

Parancsolj. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47074) lev258 válasza siebener (#47067) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47075) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Sziasztok!

Most van egy régi pc, Intel P4 / p5b-deluxe / 1GB RAM, amit ki kellene próbálni, mert a hdd nem válaszol.
Tudnátok ajánlani ehhez a konfighoz megfelelő disztrót? Olyan kellene aminek kis méretű az .iso-ja és egyszerű, nem fogja meg a gépet annyira, és ki lehet vele próbálni a gépet kicsit.

Előre is köszi!

(#47076) hcl válasza Ice&Lime (#47075) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Lubuntu.
Live telepítő (mint majdnem minden Ubi), tehát HDD nélkül ki tudod próbálni, mivel a telepítő is tartalmaz egy CD-ről futó Lubuntut.
Amúgy az igazán kicsi telepítő az a netinstall, de az már nem olyan, hogy kattintgatsz és minden megy. Cserébe az ólajtón is elindul.

Vagy Puppy Linux, ilyesmik, amik nagyon kicsik, de azok csak próbálgatni jók.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#47077) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Es az arhitekturaval mi a helyzet, mert ezekbol csak 32 es 64bites valtozatok vannak, es ha nem fogadja el? Ilyenkor a 32bites jo lesz akkor?

[ Szerkesztve ]

(#47078) Rimuru válasza Ice&Lime (#47077) üzenetére


Rimuru
veterán

Milyen valtozatot szeretnel meg? :D x86 (/i686, 32bit) biztos jo lesz.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#47079) Ice&Lime válasza Rimuru (#47078) üzenetére


Ice&Lime
veterán

(i586 i686 peldaul). de csak zarojelben kerdezem.

(#47080) agy73p válasza Lathronos (#47073) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszönöm. Képzeld, le volt töltv, e fehér csík fehér alapon (Transmission Numix témában sztem így hozza...) nem vettem észre első (egypár) ránézésre....

(#47081) Teplic válasza Ice&Lime (#47075) üzenetére


Teplic
tag

ha nem live cd kell, akkor Linux Mint esetleg?

(#47082) Lathronos válasza agy73p (#47080) üzenetére


Lathronos
őstag

A GTK téma szabadon választható, így nem kell ragaszkodni a fehér folyamatjelző csíkhoz.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47083) lev258 válasza Teplic (#47081) üzenetére


lev258
veterán

Arra a gépre Lubuntu vagy még "könnyebb" rendszer. A Mint-hez már gyenge lenne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47084) siebener válasza lev258 (#47074) üzenetére


siebener
aktív tag

Meglesem, köszönöm.

(#47085) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Megcsinaltam a puppys telepitot a p4-es gephez, de a puppy betoltese utan ezt irta ki:

Egy szinten regi hp laptopon elotte kiprobaltam a telepitot es azon ment rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#47086) Lathronos válasza Ice&Lime (#47085) üzenetére


Lathronos
őstag

Talán még ezzel is tehetsz egy próbát. Ez egy Antix 16, ami nagyon régi és gyenge PC-kre van optimalizálva.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47087) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Van egy Packard bell laptopom. Gyárilag XP van rajta, erre szeretnék linux-ot rakni, mert alig el a gép az XP-t.
Csak netezésre lenne használva, anyámnak.
Annyit tudok a gépről, hogy celeron M proci van benne, integrált vga, és 1,5GB ram.

(#47088) lev258 válasza gyenesmartin (#47087) üzenetére


lev258
veterán

Lubuntu működhet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47089) Sinisi


Sinisi
senior tag

Sziasztok!
Teljesen kezdőként szeretnék Win10 mellé felrakni egy olyan disztribúciót amivel kattintgatással is elboldogulok.
SSD-re szeretném úgy, hogy ha lehet maradjon a win is. Viszont nincs megosztva a partíció... A mag 4770K egy Z97X-es lap van alatta, a ram: 16Gb , az SSD: Samsung SSD 840 PRO Series (SATA-III) szóval nem azért gondolkozok linuxon mert nem bírja a vas a jelenlegi oprendszert hanem mert unom már, hogy belassul és csak a baj van vele... Lemezképfájlba van mentésem a Win rendszerről partícióstól (acronis) (, gondolom ha felbűvészkedek egy Linuxot akkor a kettőről együtt vagy külön-külön szintén tudok majd mentés csinálni (a beállítások megőrzése végett, ha valamit elállítanék a jövőben). Szóval milyet rakjam fel és a partíció kértése így utólagosan hogy oldható meg?

[ Szerkesztve ]

(#47090) King Unique válasza Sinisi (#47089) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ezen hozzászólásban lévő linkeket nézd meg + az alábbi cikk is hasznos. Tehát lehet telepíteni többféleképpen, illetve eleve meghatározó a Legacy / UEFI boot is ilyen téren. Valamint telepítésnél érdemes a "Valami más" opciót választani a kézi partícionáláshoz. Windows alól pedig a lemezkezelővel tudod lecsípni a szükséges helyet, amit formázatlanul kell hagyni. Vagy, ha szimpatikusabb, akkor lehet akár külső programokkal is csinálni [link].

Maga a gép elég erős, így szinte akármelyik Linux disztró elmegy rajta. Ott a népszerű Ubuntu 16.04 (és különféle változatai), illetve még az Ubuntu MATE 16.04, ami talán emészthetőbb. Bár szerintem Windows után a Linux Mint áll leginkább kézre és elég felhasználóbarát is egyben. Mehet a 64 bites 17.3 / 18 és a Cinnamon (Main Edition) kiadást célszerű kipróbálni.

[ Szerkesztve ]

(#47091) lev258 válasza Sinisi (#47089) üzenetére


lev258
veterán

Mivel csak ismerkedés a cél és a merevlemez sincs előkészítve, talán jobban járnál egy pendrive-ról használható rendszerrel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47092) saelin


saelin
veterán

Ubuntu 16.04 lts-re tudtok valamilyen vírus keresőt ajánlani? Nem a linuxom akarom védeni, hanem az itthoni 2 windows 10-es gépet. Az sem kell hogy folyamatosan fusson, csak tudjak néha tolni egy scant a pendrive-ra, hogy nem-e fertőztem meg valamivel.

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#47093) growler válasza saelin (#47092) üzenetére


growler
őstag

clamav + clamtk

(#47094) fukyu válasza Sinisi (#47089) üzenetére


fukyu
tag

Ha különböző rendszereket akarsz kipróbálni, akkor javallott a virtualbox, nekem legalább is nagyon hasznos volt, hogy nem élesben kezdtem el gyakorolgatni a Linux-ot.

(#47095) King Unique válasza saelin (#47092) üzenetére


King Unique
titán

Az ajánlott ClamAV ingyenes és a grafikus verziója (ClamTk) akár a szoftverközpontból is telepíthető.
Ha profibb AV kell, akkor pl. CAL, ESET. Igaz utóbbi fizetős, de akinek van xy IT magazinhoz hozzáférése, akkor a havi kódokkal lényegében ingyen használhatja.

[ Szerkesztve ]

(#47096) Sinisi


Sinisi
senior tag

Na igen! szépen sikerült elállítanom a partíciókat... a win alatt összejött a lemezterület csökkentése, és a pendrivés linuxot is összehoztam (Linux Mint 18 Sarah (LTS verzió) Linux Mint legújabb, Ubuntu 16.04 alapú kiadása cinnamon DVD (Main Edition) 64bit). Majd a bebootolás után a telepítésnél a "valami más" opcióig jutottam. A partícióknál nem értem, hogy melyiket kell választani de úgy beválasztottam, hogy a Wint sem indult el... de a képek magukért beszélnek... mit rontottam el?

(#47097) Sinisi


Sinisi
senior tag

(#47098) Sinisi


Sinisi
senior tag

(#47099) Sinisi


Sinisi
senior tag

(#47100) Sinisi


Sinisi
senior tag

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.