Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46601) agy73p válasza spammer (#46599) üzenetére


agy73p
senior tag

Remélem, hogy jól értettem, hogy mit kértél:
Alaphelyzetben a VB-on:

Installálás indítása után:

[ Szerkesztve ]

(#46602) spammer válasza agy73p (#46601) üzenetére


spammer
veterán

Jól, az a cl-console-gui látom elkezdi enni a CPU-t, lehet, hogy bugos a telepítőjük, vagy épp ezzel a VBox-szal okoz gondot. Ha tudod, próbálni ki pendrive-ról futtatva a live-ot, hogy élesben is eszi-e a gépet vagy csak a VBoxot nem szereti.

Amúgy van valami különösebb oka, hogy ezt próbálgatod?

"Calculate Linux is an optimized distribution designed for rapid deployment in a corporate environment. It is based on the Gentoo project and includes numerous pre-configured functions. " - [link]

Ráadásul orosz eredetű. ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46603) agy73p válasza spammer (#46602) üzenetére


agy73p
senior tag

Live-ban futtatva semmi gond, könnyű, gyors. Csak a Gentoo alapok miatt szerettem volna próbálgatni, azt gondoltam, ennek a telepítése nem lesz gond, mert a Gentoot- úgy tudom, egyébként - nehéz telepíteni. Mageiát nem akarom egyelőre lecserélni, várom az újat, a 6-ost.
Különben meg mindig a legkevesebb erőforrást emésztő rendszert keresgélem.

(Az orosz szoftverek egy kicsit "érdeklődőbbek" a többinél?)

[ Szerkesztve ]

(#46604) tonyrulez válasza tonyrulez (#46600) üzenetére


tonyrulez
őstag

Hát ez valamiért nagyon nem akar összejönni :( BIOS-ban állítgattam UEFI/legacy-t, újratettem párszor, végre eljutottam odáig hogy működött a GRUB, el is indult a Mint. Miután felkerültek a frissítések, beállítottam az nVidia drivert, újraindítottam, feltettem a Chrome-ot, majd semmi sem indult el kb. Se Chrome, se Firefox, se sok alkalmazás. Fájlkezelő, terminál elindult (chrome-ra error initializing nss with a persistent database-t és sok egyebet írt), majd a következő restartkor már a grub rescue fogadott. Egyelőre leformáztam NTFS-re, Windows mellett tárhelynek jó lesz, aztán ha lesz rá időm visszatérek a linux felpakolásához.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#46605) lev258 válasza tonyrulez (#46604) üzenetére


lev258
veterán

"BIOS-ban állítgattam UEFI/legacy"
Az már baj. Ha valami be van állítva és volt már egy telepítés, akkor nem szabad bolygatni. Én inkább arra lettem volna kíváncsi, mi volt az alaphelyzet, pontosan mit jelentett az, hogy nem indult és mi zajlott addig.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46606) spammer válasza agy73p (#46603) üzenetére


spammer
veterán

Akkor sajnos valamiért a VBoxot nem szereti, ha találsz más verziót ebből a Calculate cuccból, vagy más VBox verziót, akkor hátha...

De ha a Gentoo alap miatt érdeklődsz, viszont olyat keresel, ami kezdőbarát, akkor inkább a Sabayon felé érdemesebb nézelődni szerintem.

Viszont a Gentoo lehet, hogy nehéz egy kezdőnek, de tanulni pl. kiváló, továbbá pont az a lényege a Gentoo-nak, hogy teljesen az igényeknek megfelelően be lehet lőni. Hátránya, hogy gyenge géppel nem lesz egy élmény, lévén mindent forrásból fordít a rendszer (bár vannak kivételek, amik elérhetők binárisban is). Ha ez probléma, akkor még mindig ott van az Arch, bitang gyors csomagkezelővel (pacman).

Én azt mondom, ha rá tudsz szánni egy kis időt és szeretnél tanulni is, akkor VBox-ban vágj bele egy Arch telepítésbe, arra felraksz egy Openboxot, meg azokat a programokat, amik neked kellenek és máris ott a kis erőforrásigényű rendszer.

Vagy ott a Crunchbang++, ha kész rendszert akarsz (az egy Debian Jessie + Openbox).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46607) tonyrulez válasza lev258 (#46605) üzenetére


tonyrulez
őstag

BIOS-t nem szokásom állítgatni, de frissítve lett, ami után UEFI-t át kellett állítanom legacy-ra hogy egyáltalán a Win10 elinduljon. Volt még egy lehetőség, hogy először UEFI vagy legacy induljon (vagy valami ilyesmi :D ), ez alapból UEFI-n volt így GRUB helyett fekete képernyő jött fel, beállítottam legacy-ra, így már elindult a GRUB. Ezután egy darabig működött a Mint, majd pár újraindítás után megint grub rescue lett belőle.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#46608) ZEN1TH


ZEN1TH
őstag

Üdv. Felraktam 14.04LTS Ubuntut, ám sajnos lüke voltam így megette a Winsowsos D partícióm. Szerencsére van backupom, ám az jelenleg több mint kétszáz kilóméterre található tőlem egy külső vinyón. Ha jól kutakodtam a testdisk-kel lenne érdemes probálkoznom a visszaállításra. A művelettel kapcsolatban lenne pár kérdésem:

- Futtassam a telepített rendszerről vagy LiveCD-ről? (ha jól sejtem az utóbbiról kellene, hogy ne épp használatban lévő systemről történjen a dolog)
- Szükségem van e egy másik adattároló eszközre a visszaállításhoz vagy megy a dolog a notebookban lévő vinyóra is?
- LiveCD-ről hogy megy a testdisk futtatása? sudo apt-get install testdisk-et követően sudo testdisk?

Feltételezem ott is telepítenem kell, mert a feltelepítettre is így mászattam fel. Közben már elkezdtem futtatni, mert nem gondoltam hogy lehet hogy LiveCD alól kellene. Le is állítom most, mert ha arról kell feleslegesen várok rá.

Eddig futtattam.
KÉP

https://www.flickr.com/photos/hartmanntamas/

(#46609) lev258 válasza ZEN1TH (#46608) üzenetére


lev258
veterán

Jól gondolod. Minden idő, amit a telepített rendszeren töltesz, csökkenti a visszaállítási esélyeket. Live-ról kell futtatni. Hasonlóan a kimentés is inkább másik adathordozóra, vagy egy független partícióra történjen. A visszaállítandó partícióra menteni nem szerencsés, mert lehet menet közben sikerül ezzel végleg felülírni dolgokat.
A testdisk oldalán van elég részletes kézikönyv, képekkel, esetleírásokkal.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46610) #59070464


#59070464
törölt tag

Amikor urandom-al teszek tisztába egy HDD-t és figyelem a memória használot, melyik a helyes? A htop azt mondja, hogy 670 MB-t használok a 8GB-ból, míg a top-nál azt látom, hogy folyamatosan telik meg a memória. Egyáltalán mi okozza ezeket a különbségeket?

(#46611) agy73p válasza spammer (#46606) üzenetére


agy73p
senior tag

:R

(#46612) tonyrulez válasza tonyrulez (#46607) üzenetére


tonyrulez
őstag

Sokadjára újratettem, grub ment, frissítések telepítését elindítottam, majd rövid idő után leállt azzal a hibával hogy valamit nem tud írni/olvasni. Megint újraindítottam volna a frissítést, ezúttal el sem indult. Restartra megint grub rescue. Ha egyszer feltelepült és elindult, utána miért öli meg magát? :F SSD-vel sincs semmi baj, tárhelyként Win mellett probléma nélkül tudtam használni.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#46613) lev258 válasza tonyrulez (#46612) üzenetére


lev258
veterán

"leállt azzal a hibával hogy valamit nem tud írni/olvasni"
Pontosan mit?
A Windows 10 rendesen volt leállítva, gyors rendszerindítás kikapcsolva?
Mint írtam, menjünk lépsenként. Jelenleg UEFI van? EFI partíció van a lemezen?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46614) lev258 válasza #59070464 (#46610) üzenetére


lev258
veterán

Nem mindegy, pontosan mit nézel. Az egyiken egyetlen érték van, míg a másik részletezi a buffer és egyéb finomságokkal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46615) tonyrulez válasza lev258 (#46613) üzenetére


tonyrulez
őstag

Windows szerint BIOS Mode: Legacy
Partíciós tábla mindkettőn MBR.
BIOS boot beállítások, Samsungon W10, Kingstonon Mint.
Pontosan már nem tudom mit írt ki, sorrendben hiába teszem a Mintet előre, már semmi sem jön fel, rögtön a Win indul.
Köszönöm a segítséget :R

4 8 15 16 23 42

(#46616) lev258 válasza tonyrulez (#46615) üzenetére


lev258
veterán

Fontos lenne a hibaüzenet. Ahogy írtam, a Windows 10-ben a gyorsindítást érdemes kikapcsolni. [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46617) tonyrulez válasza lev258 (#46616) üzenetére


tonyrulez
őstag

Igen, a gyorsindítást kikapcsoltam, rendesen leállítottam, tudtam csatolni a win partíciót. Megpróbálom visszaállítani a grub-ot.

4 8 15 16 23 42

(#46618) lev258 válasza tonyrulez (#46617) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46619) tonyrulez válasza lev258 (#46618) üzenetére


tonyrulez
őstag

Végigcsináltam, hiba nélkül végigfutott, felismerte a Windowst is, de újraindítás után nem jött fel a grub. Majd újrateszem amint tudom és szorgosan jegyzetelem a hibákat :)

4 8 15 16 23 42

(#46620) lev258 válasza tonyrulez (#46619) üzenetére


lev258
veterán

Az egyes parancsoknál mely lemezeket/partíciókat használtad? A különböző parancsoknál erre figyelni kell. Emellett a BIOS sorrendben az a lemez van elöl?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46621) tonyrulez válasza lev258 (#46620) üzenetére


tonyrulez
őstag

Gpartedben megnéztem a Mint partíció betűjelét, mindent úgy csináltam ahogy kellett. Sorrendben is az volt az első.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#46622) lev258 válasza tonyrulez (#46621) üzenetére


lev258
veterán

Az egyik parancsnál a partíció kell (számozott), míg a másiknál a lemez (szám nélkül). Erre utaltam.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46623) tonyrulez válasza lev258 (#46622) üzenetére


tonyrulez
őstag

Most valami csoda folytán működik! Csak hatodszorra tettem újra, semmit sem állítottam át, és már jópár restartot túlélt. Remélem így is marad :)

4 8 15 16 23 42

(#46624) oszi666 válasza King Unique (#44823) üzenetére


oszi666
őstag

Köszönöm a választ!
Enyémnek 40/10 az írási olvasási sebessége. Mindegy, nem is erre vettem. Megcsinálom a linked alapján, és köszönöm a segítséget :)

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#46625) King Unique válasza oszi666 (#46624) üzenetére


King Unique
titán

Hát ez bizony kb. fele olyan gyors, mert az enyém 100/20-as értékeket tud. Utóbbival már élvezhető, de a tied gondolom érzetre is jóval lassabb. OK, próbáld ki és sok sikert hozzá. :)

[ Szerkesztve ]

(#46626) #59070464 válasza lev258 (#46614) üzenetére


#59070464
törölt tag

Ezt látom, de akkor hogy megértsem, a htop egy értéket mutat, az pontosan mi is valójában? A sima top-ot nézve viszont így üresjáratban, szintén nem igazán értem. Openbox-t használok és most a used 6GB környékén van, ami képtelenség. A maradék free és buffered értékek nyilván nem mutatják a jelenlegi memória használot. Tudnál vagy tudna valaki egy kis gyorsatalpalóval szolgálni ez ügyben?

Azt szintén nem értem, hogy a swap-ba (ami 2GB) miért nyalt bele a rendszer Openbox mellett egy sima dd paranccsal. Fent ez a fenti screenshot-on még nem volt látható, de később 27MB-t mutatott az used.

[ Szerkesztve ]

(#46627) BoB válasza #59070464 (#46626) üzenetére


BoB
veterán

top beleszámítja a használt memóriába a gyorsítótárazott dolgokat, htop nem. Swap használat mértékét meg swappiness-el lehet állítani.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46628) #59070464 válasza #59070464 (#46626) üzenetére


#59070464
törölt tag

Kicsit olvasgattam, amihez nem vagyok lusta. De az ember egy beszélgetés közben plusz dolgokat is megtanulhat. Nos, amíg vártam a választ, kicsit olvasgattam. Ami engem összezavart, az mint kiderült, bizonyára a disk caching lesz. Betettem alább egy screenshot-ot. Valószínűleg a htop mutatja azt, amit tényleg eszik a rendszer. Ugyanis a free -m után látom, a used (5926MB) és a cached (5193MB) értéket, aminél ha előbbiből kivonom az utóbbit (=733MB), akkor megkapom a htop-nál látott értéket (=718MB), vélhetően az aktuális, tényleges memória használatot. Erősítsétek, cáfoljátok, egészítsétek. :)

Kiegészítő kérdés. SSD mellett van értelme ennyi RAM-nak? Már a disk caching miatt? Láthatóan használja ha van, ebből kifolyólag jó az nekem vagy nincs jelentősége? Nyilván nem fogok RAM downgrade-t eszközölni, meg RAM-ból sosem elég, mondja a szabály. De na!?

[ Szerkesztve ]

(#46629) lev258 válasza #59070464 (#46628) üzenetére


lev258
veterán

Helyesen látod a dolgokat. RAM-nak pedig mindig van értelme, az a leggyorsabb (szerintem SSD mellett is).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46630) #59070464 válasza lev258 (#46629) üzenetére


#59070464
törölt tag

Akkor nem csináltam hülyeséget, hogy abban a hitben vettem ennyi RAM-t, kimaxolva a ThinkPad X200-t, hogy úgyse fogom használni, meg hogy a P8600 CPU mellé úgysem kell ennyi. Használja ez. :) Szuper! :R

Közben rájöttem, hogy a free -m parancsnál is látható a tényleges usage, nem kell matekozni. A -/+ buffer/cache sorban a used fül alatt. Kell egyáltalán nekünk ez a htop? :U

[ Szerkesztve ]

(#46631) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Elakadtam egy kicsit scriptileg. Azt vizsgálnám, hogy 2 file létezik-e, de akar a fene dupla if-et.

Elvileg így kéne : if [[ -f x && -f vmlinux ]];then ls;fi , de ez nekem mindig hamis.

Köszi, ha valaki felvilágosít :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#46632) lev258 válasza hcl (#46631) üzenetére


lev258
veterán

A fájloknak ez a pontos (teljes) neve?
Mert ha nem, akkor kell a * jel is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46633) hcl válasza lev258 (#46632) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez a pontos neve, és a / -ben vagyok (a file-ok is ott vannak, csak próbálgatom).
Megvan a megoldás : a x könyvtár, és a könyvtár nem file neki :D:D:D:D De hülye vagyok.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#46634) gery2123 válasza #59070464 (#46628) üzenetére


gery2123
őstag

A swappiness értéket állítsd át 1-re, és akkor a swaphoz nem igazán fog nyúlni. Alap érték 60, és így előszeretettel használja a swapot akkor is ha nem kéne neki.
A RAM pedig mindig jól jön. :)

-- PSN_ID: GerY2123

(#46635) #59070464 válasza gery2123 (#46634) üzenetére


#59070464
törölt tag

Megnéztem, valóban 60 a default.

(#46636) rii


rii
nagyúr

sziasztok

Canon 40D-t hogy lehet felhozni Debian 8 alatt?

esetleg fel lehet mountoltatni USB-n?

esetleg valami képézgető?
gimp-be nem találtam semmit ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#46637) CPT.Pirk válasza rii (#46636) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A gphoto2-nek van ilyen mount cucca, ha rákeresel a csomagok között megtalálod. Amúgy ha GUI-s megoldást keresel, akkor pl. a digikam-et nézd meg erre a célra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46638) rii válasza CPT.Pirk (#46637) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm!
fenn'is van

character style is the best ...
.-)
(már csak használni kellene tudnom)

rengeteg kapcsolója van, a manualban sem igazodom ki, .-(
megkérdezhetem, hogy hogy lehet felmountolni vele a gépet?

az auto-detect látja ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#46639) hcl válasza rii (#46638) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem Ubin semmit nem kellett csinálni az 1100 és 1000D-vel, PTP eszközként látja, filekezelővel másolok.
A gphoto2 sem nehéz amúgy, egyszer megcsináltam vele hogy automatán húzza le a képeket, de kb. 2 dolgot kellett neki megadni.
Bővebben itt
gphoto2 --get-all-files

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#46640) CPT.Pirk válasza rii (#46638) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom, KDE-n nem kell kézzel csinálni ilyesmit. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46641) 4264adam


4264adam
veterán

Sziasztok!

WiFi gondom lenne egy HP nx 7400 gépen. Ubuntut telepítettem rá, vezetékes internet elérés terminál engedélyezés után sikerült életre kelteni, de a wlan kártyát nem. Rendszeren belül reagál a wlan gomb meg nyomására "repülő mód on OFF" de nem jelzi telepített eszközként. Valami megoldás létezik rá hogy üzem képes legyen a WiFi is?

Windows 10 is jól működött, csak kevesebb volt a képernyő fényerő. Windows 7 pedig állandóan pörgeti a ventillátort film nézés is akadozik. Tudom lehet bga gond már de Linuxal nincsenek ilyen gondok rajta.

(#46642) lev258 válasza 4264adam (#46641) üzenetére


lev258
veterán

Mi az a terminál engedélyezés?
Milyen wifid van? lspci parancs Terminálban megmondja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46643) FF23


FF23
senior tag

Üdv!

Ubit telepítettem külső USB-meghajtóra. Az egyéni telepítésnél valami fájlszerkezetet(már nem emlékszem) kellett választani:
\
\boot
\cserehely....

Melyiket érdemes?

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#46644) lev258 válasza FF23 (#46643) üzenetére


lev258
veterán

Akkor most telepítetted vagy csak fogod?
A / a rendszert jelképezi. /boot nem szükséges külön. A cserehely vagy swap igény szerinti, akár a /home.
Egy kis leírás: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46645) FF23 válasza lev258 (#46644) üzenetére


FF23
senior tag

Már telepítettem, de mivel kezdő vagyok, próbálgatom a disztrókat.
A cserehelyre gondoltam, hogy a swap, felteszem 8GB ramnál nem gond, ha nincs, de most meg szeretném próbálni a retro gépemen, amiben csak 2GB van. Melyik lenne az optimális?

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#46646) lev258 válasza FF23 (#46645) üzenetére


lev258
veterán

2GB RAM mellé 1,5-2 GB swap elég lesz szerintem.
A retro géped képességeitől függően nem feltétlenül az Ubuntu a megfelelő rá. Esetleg az Ubuntu Mate 16.04 szimpatikus lehet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46647) FF23 válasza lev258 (#46646) üzenetére


FF23
senior tag

Retro, ami az adataimnál van. (P4)
Lathronos Ubuntuját próbálgatom, az nekem kezdőnek egész bejött.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#46648) lev258 válasza FF23 (#46647) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, melyikre gondolsz, de próbáld ki telepítés előtt, nem lassú-e. Csak erre akartam utalni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46649) FF23 válasza lev258 (#46648) üzenetére


FF23
senior tag

Köszönöm :R Előtte megnézem a live-val.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#46650) FF23 válasza FF23 (#46649) üzenetére


FF23
senior tag

Mint Cinnamon live. Megy ez rendesen.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.