Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46151) mefistofeles

WinUsb telepítés.
Status:
Error: Dependency is not satisfiable:libstdc++6 (>=4.9)

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46152) King Unique válasza Lathronos (#46150) üzenetére


King Unique
titán

Ha felrakom a fentebb linkelt módon terminálból, vagy a szoftverközpontból a Pepper Flash Player / PPAPI-host NPAPI plugint, akkor csak a Firefoxban lesz benne, de a Chromiumban nem.

(#46151) mefistofeles: újabb rendszerekre nálam sem engedte valamiért telepíteni. Ha más ötletével sem megy, akkor marad a másik program, vagy a manuális rámásolás. Utóbbi a legegyszerűbb.

[ Szerkesztve ]

(#46153) mefistofeles válasza King Unique (#46152) üzenetére

Magyarul megnyitom az ISO-t (mert, hogy iso ban van) és a cuccot simán rámásolom egy Fat32-es pendrive-ra? Tényleg, linux alatt mivel nyitok meg iso -t?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46154) King Unique válasza mefistofeles (#46153) üzenetére


King Unique
titán

Igen, a fenti linkben az én megfogalmazásom is kicsit pontatlan, mert nem magát az ISO fájlt, hanem nyilván a tartalmát kell rámásolni. A Linuxban is van lemezképcsatoló, szal azzal. Bár nekem már előre ki volt bontva Windows alatt és úgy csináltam.

[ Szerkesztve ]

(#46155) mefistofeles válasza King Unique (#46154) üzenetére

Megpróbálom azt a lemezkép csatolót mert az unetbootin-t is bin ben lehet letölteni..... :W
Egyébként mi a bánat annak a lemezképcsatolónak a neve? Mert ha rámegyek az ISO-ra akkor csak az Image Burning Setup ablak nyílik meg ahol CD vagy DVD kéne neki, addig semmi.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46156) lev258 válasza King Unique (#46154) üzenetére


lev258
veterán

Ez működik FAT32-es és NTFS fájlrendszerű pendrive-okkal is?
mefistofeles: Jobb gombnál miket ajánl még fel? Megnyitás ezzel ...
Egyébként az unetbootin bin valószínűleg indítható állomány lesz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46157) mefistofeles válasza lev258 (#46156) üzenetére

Négy lehetőség van.
Brasero: ennek kéne CD vagy DVD.
Disk Image Writer és Disk Image Mounter: ezekre nem reagál semmit
Archive Manager: Ez üres mappát lát, szóval semmit.

Az unetbootinbin re azt írja, hogy ismeretlen fájltípus. Alatta van egy gomb, hogy "végrehajthatónak jelölés és futtatás" ezt próbáljam?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46158) lev258 válasza mefistofeles (#46155) üzenetére


lev258
veterán

Ha még nem írták, találtam egy ilyet is: [link]
Disk Image Mounter. Az kell neked. Ha rákattintasz, akkor utána a Fájlkezelő bal oldalán meg kell jelennie, mintha csak egy CD-t tettél volna be. Nem fog extra ablakot bedobni.
Ezek szerint még nem "magyarítottad" rendesen a rendszert.
Igen, gondolom úgy. Én még sosem használtam.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46159) mefistofeles válasza lev258 (#46158) üzenetére

Miért is nem magyarítottam? :F
Egyébként az a baj, hogy úgy adtok tanácsot (egyébként nagyon köszönöm a segítőkészségeteket) mint ha én pl. egy terminálban tudnám mit miért írok be.....
Amit linkeltél ott már az első sornál hibaüzit kapok. Nyilván néhány helyen a gépemnek/rendszeremnek megfelelő sajátosságokat kéne írni de ezekről fingom sincs!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46160) lev258 válasza mefistofeles (#46159) üzenetére


lev258
veterán

Amit linkeltem, az pont jó a Mint-hez is.
A magyarítást abból gondolom, hogy nálam Mint-en Lemezképcsatolónak nevezi magát az a menü.
Könnyebb, ha bemásolod, amit beírsz Terminálba a válaszával együtt. Ebből kiderül, mi van elírva, mi nem stimmel.
De ilyen ppa-t (tárolót) a Szoftverforrások menüben is fel lehet venni, csak oda kicsit mást kell beírni.
Csak megjegyzem, volt már rá példa, hogy Teamviewer-en keresztül segédkeztem valaki első lépéseinél. Mint már korábban említettem neked, meg kell ismerned a rendszert és alapszinten megtanulni. Van, akinek ez Terminál használat nélkül is sikerül, de utóbbi nagyon hasznos lehet a későbbiekben bármilyen egyéb célra is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46161) BoB válasza King Unique (#46152) üzenetére


BoB
veterán

Jól kevered össze-vissza :) Szedd le az összes flash csomagot amit felraktál, meg azt a PPA-t is.

# apt update
# apt install browser-plugin-freshplayer-pepperflash pepperflashplugin-nonfree

És ugyanaz a flash lesz mind a chromiumban, mind a firefoxban, ami a Chrome-ban. Csak előbbiben PPAPI-n, utóbbiban NPAPI-n keresztül.

A pepperflashplugin-nonfree a flash amit a chrome-ból szed ki, a browser-plugin-freshplayer-pepperflash meg az PPAPI->NPAPI "adapter" hogy működjön FF alatt is.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46162) mefistofeles válasza lev258 (#46160) üzenetére

Az oké, hogy meg kell ismernem a rendszert de látod, most is egy olyan problémába szaladtam bele amit több verzióval a nyilván szakértő fórumtársak megoldásai sem orvosoltak. Mindjárt bemásolom, hogy mit ír terminálban az adott parancsra.

A linkelt video első parancsának helyes begépelése után ez a hibaüzi jön ki.
'Ez a PPA t\xc3\xa1rol\xc3\xb3 nem t\xc3\xa1mogatja a k\xc3\xb6vetkez\xc5\x91t: trusty'
Nem adható hozzá a PPA tároló: „'Ez a PPA t\xc3\xa1rol\xc3\xb3 nem t\xc3\xa1mogatja a k\xc3\xb6vetkez\xc5\x91t: trusty'”.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46163) lev258 válasza mefistofeles (#46162) üzenetére


lev258
veterán

Az első sort cseréld le erre:
sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46164) mefistofeles válasza lev258 (#46163) üzenetére

Istenkirály vagy! Már készül a telepítő. Persze ez nem változtat a tényen, hog lövésem sincs mit csináltam! Ami még félelmetesebb, minden nyavalyám ellenére egyre jobban tetszik a linux!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46165) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Egy működő rendszer összes fájljának lemásolás megoldható?

Nem tudom kivenni azt az adathordozót az adott gépből amelyiken a rendszer van. Szóval valahogyan úgy kellene lemásolni, hogy fut az adott os.

(#46166) lev258 válasza DrojDtroll (#46165) üzenetére


lev258
veterán

Systemback esetleg?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46167) BoB válasza DrojDtroll (#46165) üzenetére


BoB
veterán

Igen.

# rsync -aAXv --exclude={"/dev/*","/proc/*","/sys/*","/tmp/*","/run/*","/mnt/*","/media/*","/lost+found"} / /eleresi/utvonal/ide/tegyed

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46168) lev258 válasza mefistofeles (#46164) üzenetére


lev258
veterán

Röviden, hozzáadtál a rendszerhez egy külső tárolót. Ebból a tárolóból települt fel a program, illetve bizonyos mértékig frissítve is lesz, ha szerveroldalon is megteszik.
Ahogym ár korábban volt róla szó, itt nem letölt a ember mindenféléket a netről, hanem inkább megbízható szervereket ad a rendszer alaptárolóihoz (szervereihez). Ezen külső forrásokból elérhető sok egyéb program, ami a rendszernek egyébként nem része.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46169) DrojDtroll válasza lev258 (#46166) üzenetére


DrojDtroll
addikt

bob.zxr és lev258 köszönöm szépen.

Hétfőn kipróbálom őket.

(#46170) King Unique válasza mefistofeles (#46155) üzenetére


King Unique
titán

Az UNetbootin eme verziója egy portable alkalmazás és még telepíteni sem kell. Csak simán rá kell kattintani (duplán) és már indul is. Az ISO fájlon jobb klikkelve meg van ám lemezképcsatoló opció. :)

(#46156) lev258: fentebb linkeltem a saját kis házi tesztemet, amiben le van írva, hogy adott ISO, fájlrendszer, boot mód esetén mik a lehetőségek. A Win7 ilyen téren korlátoltabb, de a 8.1/10 már rugalmasabb. Nem állítom, hogy minden gépen így fog működni, de nálam több gépen próbálva is ezt volt helyzet.

(#46161) bob.zxr: ja, tudom... :B Ennek örömére gyorsan újra is raktam a Voyagert és most nyilván ok a Chromium. Szerintem ezen a rendszeren már nem is piszkálom tovább, majd esetleg a többin.
Amúgy 16.04 alapúaknál simán nem lehetett feltenni ezt a pepperflash csodát, csak PPA-ból, ha jól emlékszem. Illetve a 13.2.1.3 verziószám zavart meg, de ha ez megfelel a 21-esnek, akkor ok.

Köszönöm a leírást, majd kipróbálom! :R

[ Szerkesztve ]

(#46171) BoB válasza King Unique (#46170) üzenetére


BoB
veterán

De fel lehet, nem kell felvenni semmi PPA-t 16.04 alatt, direkt kipróbáltam virtuális gépen.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46172) King Unique válasza BoB (#46171) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ok, majd rápróbálok először Mint alatt. A verziószám onnan jön, hogy az általam fentebb linkelt megoldásnál ezt teszi fel, azt írja ki a böngésző is.

Amúgy kipróbáltam a korábban javasolt beállítást Antergos alatt, de nem segített. Ugyanúgy elállítódik az óra. Akkor vsz marad a másik megoldás [link], de azt még emésztenem kell.

(#46173) spammer válasza King Unique (#46172) üzenetére


spammer
veterán

Mit kell emésztened?

sudo timedatectl set-ntp true

kész.

Ezzel pedig megnézheted a státuszt:

timedatectl status

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46174) King Unique válasza spammer (#46173) üzenetére


King Unique
titán

Azt hittem utána a konfigurálással is kell külön szöszölni. De, ha nem, akkor ok.
Köszönöm!

(#46175) King Unique válasza BoB (#46171) üzenetére


King Unique
titán

Jól emlékeztem, hogy nem mindenhol működik, pl. Mint MATE 17.3 alatt:

sudo apt install browser-plugin-freshplayer-pepperflash pepperflashplugin-nonfree
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: browser-plugin-freshplayer-pepperflash

Próbáltam apt-get install beírva, azzal se ment. Na mindegy, mára egyelőre elég volt ennyi.

Köszönöm az eddigieket!

[ Szerkesztve ]

(#46176) Cs.I.T. válasza mefistofeles (#46164) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

[link]

Mefistofeles, linux alatt sem bonyolultabb az indítóikon készítése.

A lemezkép csatolásához nem kell külön program a LinuxMint17.03Cinnamon alatt, még grafikus felületen sem, de szerintem nem is kell csatolni a lemezképet a telepítő készítőhöz, az felcsatolja magának.

A neten található leírásokat egyszerűen úgy tudod a terminálba beiilleszteni, hogy kijelölöd csak, úgy hagyyod kijelölve, és átváltasz a terminálba ahol bárhol a terminál ablakban kattintasz egyet a középső gombbal (egérgörgőt lenyomod). Csak legyél nagyon óvatos a netes leírásokkal.

(#46177) BoB válasza King Unique (#46175) üzenetére


BoB
veterán

Fasza, viszont nem a 16.04 Ubuntu alappal van a gond ahogy írtad, hanem a Mint-el.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46178) King Unique válasza BoB (#46177) üzenetére


King Unique
titán

Igen, Ubuntu 16.04 alatt már valóban működik és a verziószám (21.0.0.216) is tetszetősebb. Viszont a 11.2-est nem tudtam sehogyan eltávolítani, csak letiltani lehet a böngészőben. Most mind a 2 plugin fent van Firefoxban és külön-külön nem lehet letiltani / engedélyezni őket.
Ilyenkor kizárólag az újabbat használja alapból, netán a régit el lehet véglegesen távolítani?

[ Szerkesztve ]

(#46179) BoB válasza King Unique (#46178) üzenetére


BoB
veterán

Mi az hogy nem tudtad eltávolítani a 11.2-est? Olyan nincs :))

Meg alapból fent sincs.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46180) King Unique válasza BoB (#46179) üzenetére


King Unique
titán

Hogyan kell, mert ezzel nem ment?
sudo apt-get remove flashplugin-installer

Valamint nálam 16.04 beta 2 lett felrakva, majd frissítve a végleges 16.04-re. De FF-ben a 11.2-es flash alapból benne volt.

(#46181) BoB válasza King Unique (#46180) üzenetére


BoB
veterán

Nemrég raktam fel virtuális gépre a véglegest, és nincs alapból felrakva.

Nem tudom miért nem tudod leszedni ha nem látom mit ír a terminál...

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46182) King Unique válasza BoB (#46181) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem tudom, hogy friss telepítéskor is, vagy csak később automatikusan pakolta fel a rendszer frissítésekor, de nálam benne van, ahogy az összes Mint, Antergos, Ubuntu MATE stb. disztró esetén is.
Viszont én néztem be az eltávolítást, mert a fenti parancsra már működik és most csak a 21-es van fent. Bár, mintha utóbbi telepítése előtt nem ment volna, de most már mindegy.

Ismételtem köszönöm a segítséget! :R

(#46183) BoB


BoB
veterán

Véletlenszerű jelszó generálás GNU/Linux alatt

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46184) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Milyen disztrót ajánlotok p2-es gépre?

Valami debian alapú volna a legjobb, de mindenre nyitott vagyok.

(#46185) CPT.Pirk válasza DrojDtroll (#46184) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Semmilyent, inkább dobd el azt a gépet. Nem rég egy komplett fullos P3-at tettem ki a kuka mellé, mert igazából semmire sem volt jó azon kívül, hogy maga a Debian jól ment rajta.

Ha mindenképpen akarod valamire használni azt a gépet, akkor arra a Debian is sok lesz. Nézd meg pl. a puppy linux-ot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46186) DrojDtroll válasza CPT.Pirk (#46185) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Csak érdekesség szempontjából kell rá egy rendszer.

(#46187) mefistofeles

Skacok új videokari driverét, hogy telepítem? HD 5770...

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46188) spammer válasza DrojDtroll (#46184) üzenetére


spammer
veterán

GUI-s dolgok nélkül még biztos használható. :D Minimál install + tmux (konzolban).

Ha mindenképpen kell GUI, akkor minimál install + openbox vagy icewm vagy i3wm.

Ha nem minimál install, akkor puppy, DSL, Slitaz vagy hasonlók, de ezektől ne várj sokat. Talán még a Crunchbang++ elmegy rajta, de az már relatíve modern. :))

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46189) DrojDtroll válasza spammer (#46188) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszi.

az i3wm-et szeretem, lehet az is lesz rajta :))

(#46190) mefistofeles válasza mefistofeles (#46187) üzenetére

Driver probléma megoldódott. Óvatosan közelítek a rendszerhez mint szűzlányhoz de pár holmit már sikerült felraknom, parancsikonok encsembencsem és minden működik. Ez egy új világ! :D

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46191) lev258 válasza mefistofeles (#46190) üzenetére


lev258
veterán

Biztos, hogy sikerült? Volt már újraindítás azóta? Ha nem, akkor még ne is tedd meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46192) Cs.I.T. válasza mefistofeles (#46190) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Ez megvolt már?

https://linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/hungarian_17.0.pdf

Más.

Egyik kedvenc disztróm a LinuxMint mellett az archlinux, ami nagyon fürge disztro, csak nem kezdőknek való, mert körülményes telepíteni. Régebben találtam valahol egy telepítő szkriptet hozzá, amit kicsit átírtam, meg lefordítottam amit lehetett magyarra. 20 percen belül komplett arch rendszert lehet vele telepíteni, egyszerűen. Nekem a virtuálbox miatt kicsit körülményesebb volt, de ez nincs a fizikai gépen.

https://www.youtube.com/watch?v=O30imby5bvo

(#46193) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Sziasztok!

Srácok lehet kérdeztem már, de hogy lehet két linux (elementary os) között egy épkézláb hálozatot létrehozni?
Gondolok olyanra mint a windows alatt az otthoni csoportra.
?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#46194) spammer válasza Cs.I.T. (#46192) üzenetére


spammer
veterán

Van sokféle ilyen script, ncurses felületű installer is, pl. az Architect. Utóbbi bőven jó gyors telepítésre, ha valaki nem akarja az alapértelmezett módon telepíteni. Akinek meg egyik sem jó, annak ott az Antergos vagy a Manjaro.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46195) kovaax válasza CPT.Pirk (#46185) üzenetére


kovaax
őstag

A számítógép veszélyes hulladék, ne rakjátok a kuka mellé. Számítástechnikai boltok kötelesek átvenni, le kell adni ott, ahol egyébként vásárolni szoktál, oszt csókolom.

-=- There's no place like /home -=-

(#46196) mefistofeles

Na skacok most (is) kellene a komoly segítség.
Tegnap azért írtam, hogy a driver kérdés megoldódott mert nem is volt szükség driver cserére. Most viszont ki kellett cserélnem a VGA-t a gépemben. Bár alig van különbség (egy HD5570 et cseréltem HD 5770-re) a felbontás elszállt vagyis visszaállt 1024x768-ra. Még azt sem tudom hol lehet felbontást állítani.
Szóval mi a teendő?? :O

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46197) mefistofeles

Illesztőprogram kezelőben három drivert dob ki. Az első (ajánlott) zöld pötty, gondolom a most használt

xserver-xorg-video-ati (ajánlott) nyílt forráskód
verzió 1:7.3.0-1 ubuntu3.1

a másik két verzió:

fglrx-updates
verzio:2:15.201-0ubuntu014.04.1

fglrx
verzio:2:15.201-0ubuntu014.04.1

ja és azt is írja, hogy szerinte a megfelelő illesztőprogram van használatban. Felbontást viszont nem enged állítani max lefelé.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46198) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#46197) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A nyílt drivert használod. Valahol egyszer beállítottad a felbontást, ott lesz most is. Általában a "monitor" kulcsszó alatt szokott lenni a felbontás beállítási lehetősége.

kovaax: na a lomisok megoldják ezt fél óra alatt. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46199) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46198) üzenetére

Nem állítottam én semmiféle felbontást, megtette a linux. Most viszont a kijelző az egyetlen értelmes menüpont amit találok de ott csak az 1024x768 (ami most van) és a 800x600 van. Ennél azért a gép is a monitor is többet tud........
A karcsúbb kártyával volt a standard 1400 as felbontás. Az kéne most is.....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46200) lev258 válasza mefistofeles (#46199) üzenetére


lev258
veterán

Terminálba írd be, xrandr és másold be, amit kiír.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.