Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46251) lev258 válasza mefistofeles (#46250) üzenetére


lev258
veterán

Előfordulhat. De ha mindent, lépésenként bemásolnál, az egyes parancsokat a válaszokkal együtt, könnyebb lenne.
Egyébként a felfele gombbal vissza lehet nézni a korábban használt parancsokat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46252) mefistofeles

1. parancs és eredmény:

2.parancs és eredmény:

3. parancs és kéri a jelszót:

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46253) lev258 válasza mefistofeles (#46252) üzenetére


lev258
veterán

Ha most visszanézed, én sehol nem írtam sudo-t.
Akkor nézzük át ismét azt a resolution.sh fájlt, mi van benne, mennyire egyezik vagy nem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46254) spammer válasza lev258 (#46253) üzenetére


spammer
veterán

#46205 (utolsó sor)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46255) lev258 válasza spammer (#46254) üzenetére


lev258
veterán

Hajjaj, elkaptál. Ez van akkor, ha én is csak másolok valahonnan. :DDD
De a fájl tartalmához szerzett példában már nincs benne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46256) mefistofeles válasza lev258 (#46255) üzenetére

Végül is a lényegen nem változtat (szerintem) a felbontás bejött. Most már csak valahogy meg kéne tanítani a rendszernek.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46257) lev258 válasza mefistofeles (#46256) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy írtam, vagy megcsináljuk rendesen azt az indítható fájlt, vagy a xorg szerkesztés jön. Te döntesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46258) mefistofeles válasza lev258 (#46257) üzenetére

Az indítófájl az gyakorlatilag minden bekapcsoláskor állítaná a felbontást? CPT.Pirk módszere meg véglegesen beállítaná nem? Persze lehet, hülyeséget beszélek. Csináljuk azt amit jobbnak vélsz.
Tőlem aztán kérdezheted melyiket akarom, én csak annyit tudok, hogy bekapcsoláskor ezt a felbontást szeretném minden külön buhera nélkül.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46259) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Létezik olyan megoldás, ami a működő rendszeren, vagy induláskor leellenőrzi a fájlrendszert, és ennek eredményét egy szöveges fájlban letárolja?

Tudom, indítsak egy live rendszert, csak hogy nincs rá mód. Kizárólag ssh-n keresztül férek a rendszerhez.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46260) mttssz válasza cigam (#46259) üzenetére


mttssz
senior tag

sudo touch /forcefsck

a log pedig elvileg a /var/log/fsck/ - ban található.

(#46261) lev258 válasza mefistofeles (#46258) üzenetére


lev258
veterán

Jól gondolod.
A xorg-oshoz én továbbra is a Mint-es linket javasolnám, azon kell végigmenni, természetesen a saját beállításaiddal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46262) mefistofeles válasza lev258 (#46261) üzenetére

Na most ott tartok, hogy újra megcsináltam azt az indítófájlt.
Így néz most ki:

#bin/bash
#Make screen resolution change
xrandr --newmode "1440x900_60.00" 106.50 1440 1528 1672 1904 900 903 909 934
-hsync +vsync
xrandr --addmode DVI-0 1440x900_60.00
xrand -s 1440x900
#END

és ezzel újraindítás után felnyomta a helyes felbontást!
Akkor ezt az indítópulthoz kell adni?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46263) mefistofeles

Hozzáadtam az indítópulthoz és jó felbontásban indult újra a gép. Kicsit kockás egy másodpercig (megijedtem, hogy oda a karim is) aztán bejön a desktop helyes felbontásban.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46264) cigam válasza mttssz (#46260) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Köszi!

Ott 2 fájl van:
cat /var/log/fsck/checkfs
(Nothing has been logged yet.)
cat /var/log/fsck/checkroot
(Nothing has been logged yet.)

Ez azt jelenti, hogy semmi gond, vagy hogy nem futott le az ellenőrzés?

Egy rasbian-t futtató Pi az "áldozat" ha ez számít.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46265) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#46263) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Zsír. Egyébként régi analóg vga kábelt használsz a monitorhoz?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46266) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46265) üzenetére

ki kéne már cserélni de eddig jó volt....
Olyan volt a videokari is.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46267) mttssz válasza cigam (#46264) üzenetére


mttssz
senior tag

Eh, most nézem hogy ez egy fsck bug.

Próbáld ezt, hátha többet csinál, nem tudom fejből hova logolhat még:
grep fsck /var/log/* | less

(#46268) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#46266) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Biztos voltam benne, hogy ez a helyzet. Ha dvi vagy hdmi lenne az összeköttetés, akkor nem lett volna ilyen felbontás problémád.

Ezen kívül már csak azért is érdemes kicserélni, mert élesebb képet és élénkebb színeket jelent a digitális átvitel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46269) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46268) üzenetére

Persze nyilván. De most egyenlőre örülök a linuxomnak. :DD
Volt már windowsról linuxra kisérletem de most tényleg bimbózik a szerelem.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46270) cigam válasza mttssz (#46267) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Mintha nem is futott volna le. Április 1 az utsó dátum:
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi systemd-fsck[72]: /dev/mmcblk0p2: clean, 42734/919632 files, 407612/3895040 blocks
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi systemd-fsck[164]: fsck.fat 3.0.27 (2014-11-12)
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi systemd-fsck[164]: 0x25: Dirty bit is set. Fs was not properly unmounted and some data may be corrupt.
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi systemd-fsck[164]: Automatically removing dirty bit.
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi systemd-fsck[164]: Performing changes.
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi systemd-fsck[164]: /dev/mmcblk0p1: 85 files, 2550/7673 clusters
/var/log/syslog:Apr 1 04:17:04 magic-pi kernel: [ 5.606794] FAT-fs (mmcblk0p1): Volume was not properly unmounted. Some data may be corrupt. Please run fsc.

+mijaza fsc?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46271) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46268) üzenetére

Tényleg kábelcsere esetén nem kell újabb felbontás anomáliára számítanom igaz?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46272) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#46271) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akárhány digit. kábeles gépen láttam Linuxot eddig, mindenhol megvolt minden választható felbontás. Mondjuk a beállító szkriptet majd szerintem kapcsold ki.
Ilyen kábelnél már úgy tudom teljesen máshogy olvassák ki az EDID adatokat, mint analóg kábelnél.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46273) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46272) üzenetére

Szerintem jövő héten meg is lépem a dolgot. Ja és igen azt az indítófájlt lekapcsolom ha nem kell....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46274) GrotESC


GrotESC
aktív tag

Sziasztok!
Egy kis segítség kellene. Ubuntu 16.04 LTS + Digi LanNet. 14.04-en be tudtam állítani a DSL-t, de itt valami nem sikerül. A beállításnál kéri a felhasználó nevet, jelszót és a szoláltatást. Ez utóbbi nem tudom mi lehet. Jelenleg be van téve egy router a gép elé, amely elvégzi az azonosítást, de semmi több. Ezt kivenném...

Brit tudósok megállapították, hogy tíz emberből négy az hat.

(#46275) CPT.Pirk válasza GrotESC (#46274) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Általában nem szokott kelleni szolgáltatás név megadása. De persze rákereshetsz a netedre, hogy kell-e ilyet megadni, mert ha kell akkor Windows alatt is kell, de ha pl. a routerben nincs ilyen beállítva, akkor neked sem fog kelleni.

Amúgy jobb ha van egy router, sok szívástól tud megmenteni az automata betárcsázással.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46276) Cs.I.T. válasza GrotESC (#46274) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Én linuxminten többször beleszaladtam abba, hogy DIGI-s DSL kapcsolat nem volt hajlandó kapcsolódni, csak akkor, ha a kapcsolat nevét "DIGI"-re írtam át, illetve ilyen néven hoztam létre. Mai napig nem értem, nem tudom miért volt ez.

(#46277) lev258 válasza GrotESC (#46274) üzenetére


lev258
veterán

Én még nem próbáltam, de az Ubuntu fórumon felmerült, hogy talán van egy kis gond a 16.04 DSL csatlakozásával (talán bug). Egyébként a szolgáltatáshoz nem kell semmit se írni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46278) GrotESC válasza lev258 (#46277) üzenetére


GrotESC
aktív tag

Cs.I.T. & CPT.Pirk: Köszönöm mindenkinek a választ. Üresen hagyva nem megy. Routerbe nem kell ilyet megadni. Akkor egyenlőre marad.

Brit tudósok megállapították, hogy tíz emberből négy az hat.

(#46279) mefistofeles

Saját tapasztalatomból mondhatom, hogy egy router az áldás a linuxnak.
Lehet van aki emlékszik rá, volt már kisérletem linuxal, Ubuntu és Mint is játszott, illetve a nejem laptopján egy Mint. Nekem vezetékes, neki mobilstickes T-home internete volt és egyszer sem sikerült épkézláb internetes kapcsolatot létesíteni a pingvinnel pedig a fél magyar közösség nekem segített. Aztán begyömöszöltem egy routert a rendszerbe és tadámm... azóta már az első pillanattól, mindenféle hókusz-pókusz nélkül is stabil, hibátlan netem van!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46280) vargalex válasza mefistofeles (#46279) üzenetére


vargalex
félisten

Azért ezt így nem lehet kijelenteni. Nekem Arch alatt sem a PPPoE, sem a mobilnettel nem volt problémám.
Ráadásul a legtöbb SoHo routeren linux fut...

Alex

(#46281) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#46279) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg mekkora szívás ugyanez Win7 alatt: [link] :DDD

Amúgy helyes névvel és jelszóval eddig még mindegyik Linuxom betárcsázott ott, ahol betárcsázós net volt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46282) mefistofeles

Persze srácok, nyilván nem lehet általánosítani de az én esetemben két géppel, két disztróval három próbálkozásból egyszer sem sikerült. Milyen jó is, hogy van routerem, most egy szép Mint mosolyog rám a képernyőről! :DDD

CPT.Pirk: Holnap jön a DVI-s monitor kábelem. Kivi vagyok azzal megy e külön szkript nélkül a felbontás......

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46283) spammer válasza mefistofeles (#46279) üzenetére


spammer
veterán

Ja, aha, nálam anno a Windows 8 router nélkül kapcsolódáskor kékhalálozott. :))
Manapság fillérekért van router, tűzfalként is jó, kényelmes is, felesleges router nélkül vacakolni.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46284) #59070464


#59070464
törölt tag

HDD-t a dd if=/dev/zero of=/dev/sdX paranccsal lehet teljesen nullázni, de mi a helyzet az SSD-vel? Ott ez tudomásom szerint nem működik. Találtam egy olyat, hogy SSD memory cell cleaning, de még mindig bizonytalan vagyok ,hogy ez kell-e nekem?!

(#46285) Lathronos válasza spammer (#46283) üzenetére


Lathronos
őstag

Az olyan router, aminek a hatótávolsága 20-30 m és képes stabil wi-fi kapcsolatot biztosítani 10.000 Ft-os vételártól indul. Nekem ilyenem van, tökéletesen működik, a hatótávolsága kb. 20 m, még a kertben is 70%-os jelerősséget mértem. Viszont ez 10/100-as, így akinek 100 Mbit-nél gorsabb nete van, annak ezt tudom ajánlani. Húgoméknak ilyet szereztem a gigabites netjükhöz az ONT mellé és tökéletesen működik.

(#46284) NewmanHD

Én ezt találtam az SSD biztonságos törlésére

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46286) Lathronos válasza Lathronos (#46285) üzenetére


Lathronos
őstag

Most látom, ez ugyanaz az SSD törlési módszer. Akkor úgy tűnik más módja nincs.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46287) vargalex válasza mefistofeles (#46282) üzenetére


vargalex
félisten

Még egyszer leírom: 99,99%, hogy a routered is linuxot futtat. Úgyhogy a hiba nem a linuxban van...

(#46285) Lathronos: ezt nem lehet így kijelenteni. Több 5000 Ft körüli router van jó hatótávval (igaz 100 Mbps-es portokkal). Ráadásul a wifi milyensége nem meghatározható. A zavaró tényezők miatt, ami egyik helyen jól megy, a másikon nem feltétlenül.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#46288) lev258 válasza mefistofeles (#46279) üzenetére


lev258
veterán

Azért ilyen gond nem szokott lenni, még mobilnettel se. Elég sok különféle kapcsolatot használtam az elmúlt években és sokaknak segítettem beállítani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46289) bear_


bear_
aktív tag

Lenne egy újabb problémám, méghozzá az egérrel. A mutató késik a fizikai egérmozgáshoz képest. Windows alatt tökéletes, illetve másik egérrel is ugyanezt tapasztalom. Lehet valahogy csökkenteni a delayt?

(#46290) beloadjoker


beloadjoker
őstag

Hali srácok!

Kicsit off téma mert csak egy kérdés szóval ezt hogy lehetne egyszerűbben megoldani date és awk használatával?
Ez lenne a célom csak kicsit hosszúra sikerült a lenti paranccsal, és szerintem az egrepet is kilehetne hagyni csak nemsikerül sehogy sem nélküle. Szóval ez volt a célom: "Jelenleg x óra y perc z másodperc van"

És ez sikerült:

j@ubuntu:~$ date | egrep -o '[0-9][0-9]:[0-9][0-9]:[0-9][0-9]' | awk -F: '{print "Jelenleg" " "$1 " " "óra" " " $2 " " "perc" " " $3 " " "másodperc" " " "van"}'
Jelenleg 11 óra 07 perc 37 másodperc van

:R

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#46291) lev258 válasza bear_ (#46289) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem gond, meg tudnád nézni egy másik disztró Live-ja alól?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46292) spammer válasza beloadjoker (#46290) üzenetére


spammer
veterán

Enyhén túlbonyolított. :)

date +'Jelenleg %H óra %M perc %S másodperc van.'

bővebben:

man date
FORMAT

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46293) beloadjoker válasza spammer (#46292) üzenetére


beloadjoker
őstag

Jó ég, köszi szépen :D

:R

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#46294) agy73p


agy73p
senior tag

Bocs, lehet, h már volt, csak nem figyeltem: flash tartalmat mivel néztek meg (pl Facebookon), ha nem játssza le a böngésző (Opera: flash unavailable!)? Ki lehet vhogy másolni a tartalmat és vmi lejátszón lejátszani?

[ Szerkesztve ]

(#46295) bear_ válasza lev258 (#46291) üzenetére


bear_
aktív tag

Fedorán hasonló a helyzet.

(#46296) Rimuru válasza agy73p (#46294) üzenetére


Rimuru
veterán

Megprobalhatod siman kihuzni pl vlc-be (a linket), ha nem megy akkor youtube-dl+mpv kombo (majdnem mindent le lehet vele jatszani :D).

Vigyázat, csalok!

(#46297) Fenyő válasza agy73p (#46294) üzenetére


Fenyő
őstag

Opera pepperflash-t használ, viszont ha 32 bites disztrót használsz akkor arra a 20.0.308-as volt az utolsó verzió, akkor azt manuálisan kell bemásolnod a megfelelő lib könyvtárba.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#46298) zorzy4


zorzy4
őstag

Sziasztok. Vettem egy acer netbookot. Intel atom, és egy giga ram. Csak minimális netezésre. Erősen ajánlják, hogy a gyári xp-t cseréljem le linuxra. Mi a lekorszerűbb legjobb verzió ami ilyen gépen elfut még sokáig?

A világon csak kétfajta ember létezik, jó és rossz. Mobilmementók!

(#46299) lev258 válasza zorzy4 (#46298) üzenetére


lev258
veterán

Lubuntu? Ki tudod próbálni telepítés nélkül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46300) Lathronos válasza zorzy4 (#46298) üzenetére


Lathronos
őstag

Inkább Openboxos Ubuntu, a lubuntu-nál is kevesebbet fogyaszt, 1 GB RAM bőven elég neki. Ezt is szintén ki tudod próbálni LIVE-ban. Mivel LTS, így 2019-ig kap frissítést, addigra meg csinláok egy 18.04 LTS-t is, ami 2023-ig. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.