Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47951) V.Stryker válasza cami][us (#47950) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Van egy / csatolasu 100gb, egy 4gb swap, majd /home csatolas 200gb. Ezzel lenne gond?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47952) lev258 válasza V.Stryker (#47951) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem sértem meg a kollégát, szerintem csak elnézte. Nem látok semmi erre utalót, nem okoz semmiféle fennakadást a lemez/partíció.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47953) Atlantisz48 válasza Dave™ (#47912) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Felraktam az Ubuntu Gnome-t és sajnos miután beállítottam a videokártyát, zárt, tesztelt re, újraindítás után nem volt kép. És ez ezóta is így van :( Be jön a Grub, kiválasztom az Ubuntut, megjelenik a töltőképernyő és utána amikor a bejelentkező felület kellene megjelenjen, onnantól fekete.

(#47954) lev258 válasza Atlantisz48 (#47953) üzenetére


lev258
veterán

Ez milyen videókártya?
Konzolból le tudod szedni a zárt drivert.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47955) Atlantisz48 válasza lev258 (#47954) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Laptop GT 720M 1GB-os verzió.

(#47956) V.Stryker válasza lev258 (#47949) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Nekem azt mondja, hogy ezt a systemd-analyze parancs not found... :U

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47957) lev258 válasza V.Stryker (#47956) üzenetére


lev258
veterán

Pedig a 16.04-ben (vagy Mint 18-ban) ennek benne kell lennie.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47958) Balion


Balion
senior tag

Lubuntut tettem épp fel, és indításnál, mielőtt bejönne az asztal, elmegy a monitor képe, és 1-2 mp múlva vissza kapcsol. Ez természetes?

lev258 : aha, elmegy, kiírja a monitor, hogy nincs jel, aztán ismét rátalál. Általában HDMI1 van kiírva, amikor a gép bekapcsol, Linuxba belépve meg HDMI-re vált át. Mi lehet ennek az oka?

[ Szerkesztve ]

(#47959) lev258 válasza Balion (#47958) üzenetére


lev258
veterán

Tényleg elmegy a kép, vagy csak fekete lesz egy rövid időre? Utóbbi természetesnek tekinthető.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47960) Atlantisz48 válasza lev258 (#47954) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Hogyha leszedtem, akkor mit tegyek, hogy a Dedikált GPU-m is használhassam?
Linux Mint-nél semmi ilyen probléma nem volt, bármikor válthattam a kettő között, mármint integrált és dedikált GPU között.

(#47961) V.Stryker válasza lev258 (#47957) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Cub Linux... de az is ubuntu alapú.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47962) Dave™ válasza Dave™ (#47870) üzenetére


Dave™
nagyúr

Úgyfest megvan a megoldás: dual band felállásban nem, vagy csak nagyon ritkán megy az 5GHz, és akkor is korlátozottan. Letiltva a dual bandet a routeren (csak 5GHz-en sugároz) teljesen stabilan megy az 5GHz. Egy másik router (a Telekomos D-link modem+router) pedig szolgáltatja a 2,4GHz-et (eddig ezen le volt tiltva a wifi), így minden eszköz használható. Hátha más is így jár...

(#47963) lev258 válasza V.Stryker (#47961) üzenetére


lev258
veterán

A kérdés az, melyik verzióra épül. :)
Könnyebb lenne úgy elgondolkodni a problémádon, hogy nem cserélgeted a rendszereket folyton.
MöBalázs: Első körben nem ijednék meg, előfordulhat, hogy valóban molyol egy kicsit a rendszer úgy, hogy nincs kimenő jel a monitoron (mert épp nincs rá szükség). Ha egyéb anomáliát nem tapasztalsz, akkor ez utóbbi valószínű.
NagyZL: Melyik rendszer is? Megpróbálhatsz frissebb drivert ppa-ból. Secure boot aktív? Mert az tud gondot okozni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47964) Balion válasza lev258 (#47963) üzenetére


Balion
senior tag

Aha, én sem tartom annyira ijesztőnek, mert eléggé konstans probléma, nem egyszer így, egyszer úgy veszi el a képet. Még nem volt lehetőségem videokártya drivert feltenni, kiváncsi vagyok segít e rajta.
Nemsokára megírom.

(#47965) V.Stryker válasza lev258 (#47963) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Jogos a felvetesed. :) Egyenlore most ez marad.

Amugy Ubuntu 14.04.5 -re epul.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47966) Balion


Balion
senior tag

Segítsetek!

Éjszaka 500 MB-ot szedtem le 100 KB-es sebességgel, hogy frissítsem a wifi drivert. Frissítés után begyorsul normál sebességre, eddig legalábbis Mintben mindig működött ez a driver. Most Lubuntun próbáltam ugyanazt a metódust , és az eredmény az lett, hogy minden sikeresen feltelepült, csak éppen reboot tuán annyira sem működik a wifi, mint előtte, még csak nem is pislog a wifim. A mintben is vlt egyszer egy hasonló probléma driver felrakás után, de akkor legalább a network listában ott voltak a csatlakozási lehetőségek, csak nem tudtam egyik wifire sem csatlakozni. Most egyáltalán nincs is wifi listám. A wifi készülékem csak akkor ébred fel, ha windowsra bootolok.

(#47967) lev258 válasza Balion (#47966) üzenetére


lev258
veterán

Meg tudnád mondani, hogy lspci vagy lsusb alapján milyen wifid is van?
Mert egyébként a github-on azt írják, a 16.04-es kernelében levő driver jó, ez inkább csak elrontja.
Másrészt sejtésem szerint nem csináltál Systemback mentést, így elég nehéz lesz visszatérni a kiindulópontra.
Secureboot be van kapcsolva? Mert az is rendesen bezavarhatott.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47968) lev258 válasza V.Stryker (#47965) üzenetére


lev258
veterán

Igen, a 14.04-re épülőkben még nincs benne, mert nem systemd az alap. Pedig az hasznos dolgokat tud. A baj az, hogy a sima dmesg elég korlátozott, nem ad elegendő információt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47969) lev258 válasza lev258 (#47968) üzenetére


lev258
veterán

Én most épp kiderítettem, hogy nálam a samba 10 másodperccel megnöveli a boot időt, miközben nem vagyok olyan környezetben, ahol szükségem lenne rá. Mivel az eltávolításának nincs káros következménye, máris gyorsabb lett az indulás. :))

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47970) V.Stryker válasza lev258 (#47968) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Semmi gond. Lecserélem. :DDD

Most kedvemre kipróbálhattam jó pár disztrót. Most jelen állás szerint a xubuntu fog maradni. Az már 16.04 lesz.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47971) Lathronos válasza V.Stryker (#47970) üzenetére


Lathronos
őstag

Ahhoz a compton és egy hozzá tartozó jól megírt config fájl is kelleni fog ha tearing mentesen akarsz netezni.

(#47969) lev258

Köszönöm, hogy megosztottad ezt az értékes információt. :R Akkor én is kiírtom a Samba-t. :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47972) Balion válasza lev258 (#47967) üzenetére


Balion
senior tag

Bus 001 Device 002: ID 0bda:8178 Realtek Semiconductor Corp. RTL8192CU 802.11n WLAN Adapter

Az nem lehet, hogy jó az alap meghajtó, mert a max sebesség Mintben is és Ubuntuban is 100KB vele, miután ezt az említett drivert felteszem szokott beállni a valós sebességre (1MB).

Jól gondolod, nem csináltam mentést :B Úgy voltam vele, hogy ha mintben működött, itt is fog, de nem ez az első dolog, ami csalódás a minthez képest. A telepítője ingatagnak tűnt, volt, hogy többször egymás után nem jött be, akkor ez a monitor kikapcsolgatós dolog is fura...
Egyedül az tetszik benne, hogy fürge.

(#47973) V.Stryker válasza Lathronos (#47971) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Mi ez a compton? Nézem, rákerestem, de kínai.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47974) D@reeo


D@reeo
aktív tag

Sziasztok

Transmission kérdés.
Telepítve, fut, PORT forwarding ok, elérhető távolról. User pass beállítva.
Kérdés: lehetséges olyan beállítás, hogy localon ne kérjen jelszót csak ha távolról érem el? A probléma az, hogy a Safari ipaden nem tudja megjegyezni es mindig bekeri. Köszi

(#47975) Lathronos válasza V.Stryker (#47973) üzenetére


Lathronos
őstag

Az xfce kompozitorát erre kell lecserélni, hogy netezés közben a böngészőben görgetéskor ne legyenek vízszintes csíkok, és videlejátszákor ne szaggasson a video, vagy törjön meg a kép.

Konkrétan erre gondolok(ez a tearing):

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47976) V.Stryker válasza Lathronos (#47975) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ohh...huha. Érdekes. Nem láttam amúgy ilyet.

Mivel most tök jól ráérek, feldobom az ubuntu -t. Kíváncsi vagyok hogy fog viselkedni.

Amúgy van valami ilyen okosítás a chromium felgyorsítására? Láttam, hogy pl. firefox-hoz van valami cache mókolás . :U

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47977) Lathronos válasza V.Stryker (#47976) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha jelentkezik a tearing a xubuntu-ban, a compton telepítésében tudok segíteni, de a böngészőkhöz nem értek. :( Talán lev258 tud mondani valami okosat.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47978) Apollyon válasza Lathronos (#47977) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A tearingtől én is már agyfrászt kaptam, átjöttem Arch-ra, itt a deafult comptonnal meg az /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf létrehozásával tökéletes... nem értem ezt miért nem lehet ilyen egyszerűen megoldani más disztrókon is.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47979) Lathronos válasza Apollyon (#47978) üzenetére


Lathronos
őstag

Mivel ez több éves probléma debian és ubuntu esetén(is), arra tippelek, hogy rohadtul nem érdekli a fejlesztőket a hiba megszüntetése. Én kibányásztam a tökéletes compton.conf-ot a bunsenlabs-ból, azóta gond nélkül működik az OpenBox és XFCE esetén is a compton AMD és Intel CPU-kkal egyaránt, valamint AMD, Intel és nVIDIA GPU-k közül sincs egyikkel se gondja a default nyílt driver használatakor.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47980) Apollyon válasza Lathronos (#47979) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Debian testing alatt sehogy sem tudtam megoldani a tearinget, se a videót, se a böngészést, pedig elég sok compton configot kipróbáltam – intel skylake alá nincs megoldás. Talán majd a stabil verzió. Addig maradok Arch-on, irónikus hogy itt meg szinte out of the box működik... (na jó, csak majdnem :D )

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47981) God Vazzeg válasza Apollyon (#47980) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Pedig meg lesz oldva, mert jövő hét közepén jön a skylake konfigom :D Ja de mondjuk én vagy linux mint cinmanót rakok, vagy cubuntut :D Meglátom még.

[ Szerkesztve ]

(#47982) FF23


FF23
senior tag

Több disztró kipróbálása után a Mint cinnamon 18 jött be a legjobban.
A lényeg, hogy pl. egy 32GB-os ssd-t, fix időtálló használatra hogy lenne a legopttimálisabb felosztani:
/, /home, /cserehely(swap)...A meghajtó elejére, végére? Most egyben van az egész "/" telepítéssel lapozó nélkül, ha nem nagy gond, akkor hagyon így (Q8200, 8GB mem, quadro 600 vga)

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47983) Normi™ válasza FF23 (#47982) üzenetére


Normi™
őstag

Én Ssd-vel használom a 17.3-at,rendszeresen nézek smart adatokat,nagyjából ugyanúgy amortizálódik mint windows alatt ahol ki volt kapcsolva minden ami írhat rá.Létrehoztam egy alap partíciót meg a swap-ot,home partícióm sincs.Trim a lényeg.

Kis segítség ha esetleg nem lenne meg(forrás ph.) :

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"
-ez ellenőrzi, hogy a TRIM támogatott-e
-egy tipikus válasz:
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)

-a válasz supported, tehát minden OK! A block limit értékkel nem érdemes foglalkozni, tipustól függ, hogy 1, 4, vagy 8 block

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47984) FF23 válasza Normi™ (#47983) üzenetére


FF23
senior tag

Trim van, köszi :R
Igazából nem az ssd-n lenne a hangsúly, hanem az arányokon: 8giga ramhoz mennyi /swap, /home(ha érdemes) kell, ha kell.
Meg hogy hová. Az egyik előző disztrónál tettem 2GB swapot a lemez végére és a rendszerfigyelő szerint egyáltalán nem használta. Mindig 0%-on volt.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47985) lev258 válasza FF23 (#47984) üzenetére


lev258
veterán

Swap hibernáláshoz szükséges, vagy ha olyat csinálsz, amihez a RAM már nem lenne elég. Korábban valószínűleg a swappiness beállítások miatt nem használt belőle semmit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47986) Normi™ válasza FF23 (#47984) üzenetére


Normi™
őstag

Még elég kezdő linux-os vagyok ebből kifolyólag nem néztem,hogy hova teszem a lemezen,viszont a swap-nak utána olvastam kicsit és 8gb-hoz 2gb-ot állítottam be mert több oldalon ennyi volt az ajánlott.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47987) lev258 válasza Normi™ (#47986) üzenetére


lev258
veterán

Ha az ember hibernálni akar, akkor a javasolt kb. 1,5 x RAM.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47988) FF23 válasza Normi™ (#47986) üzenetére


FF23
senior tag

Nekem is 2GB-ot javasoltak 8GB ramhoz, de ha nem használja, akkor minek? Ezért telepítettem a mostanit csak úgy, hogy->"/" és kész. Nem tudom, hogy lehet-e belőle később gond, ezért érdeklődöm.

lev258

Nem állítottam be semmit, hogy mennyire használja a lapozót. Gyári beállításon volt. Asztali gép, hibernálás nem szükséges.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47989) lev258 válasza FF23 (#47988) üzenetére


lev258
veterán

Az általános vélemény, hogy azért van a RAM, hogy használja a rendszer. A swap inkább csak kisegít, illetve kevés RAM esetén sokat jelent. A másik célja meg a hibernálás.
A külön /home-nak te szerintem nagyobb hasznát veheted. Utóbbi esetén pedig bőven elegendő a /-nek 30-40 GB.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47990) FF23 válasza lev258 (#47989) üzenetére


FF23
senior tag

Igen, nekem a winen sincs lapozófájl és eddig nem problémázott egyik program sem.

Hogy osztanád meg a 32GB-ot?
"/" xGB?
"/home" xGB?...

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47991) lev258 válasza FF23 (#47990) üzenetére


lev258
veterán

Csak annyi van? Azt hittem, több.
Akkor lehet nem érdemes darabolni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47992) FF23 válasza lev258 (#47991) üzenetére


FF23
senior tag

Igen, linuxra most csak ennyi maradt :)) Van még egy 64-es meg 120-as samsung, de az kell winre meg a retrogépembe.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47993) Normi™ válasza lev258 (#47987) üzenetére


Normi™
őstag

Értem,bár én nem hibernálok,de jó tudni.Mondjuk elsőre rengetegnek tűnik,de biztos megvan az oka.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47994) #21078528 válasza FF23 (#47988) üzenetére


#21078528
törölt tag

Régebben már írtam erről párszor, én mindig csinálok egy jelképes méretű swap partíciót, mert ha valami oknál fogva írni szeretne rá, de nem tud, akkor a UNIX-like rendszereknél jön a világvége...
Ilyen pici SSD-nél nem tenném külön a /home-ot.

(#47995) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Egy hálózatos gondom lenne. Két hálózatra kell kapcsolódnia a gépemnek. Megoldható-e hogy egy hálózati interfészen keresztül történjen ez?

(#47996) Atlantisz48 válasza lev258 (#47963) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Az Ubuntu Gnome-nál volt ez a probléma, de már átváltottam, Linux Mint re. Ott ilyen probléma nem volt. A 340-es driverrel megy gond nélkül. Majd befrissítem a legújabbra, ott remélem csak jobb lesz. :DD

(#47997) Rimuru válasza DrojDtroll (#47995) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha arra gondolsz amire en akkor nem.

Vigyázat, csalok!

(#47998) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Kíváncsiságból 3 hónap után feltettem a comodo antivirus-t a Linux Mint-emre és talált egy olyat,hogy "javazi",nagyon rizikósnak írja.Találkozott már valaki ezzel a dologgal?

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47999) lev258 válasza Normi™ (#47998) üzenetére


lev258
veterán

Én keresés alapján úgy gondolom, téves figyelmeztetés.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48000) Normi™ válasza lev258 (#47999) üzenetére


Normi™
őstag

Értem köszönöm,nem nagyon szeretném fent hagyni a vírusirtót,jól esett megszabadulni tőle win után,de ha ez valós esemény lett volna akkor gyanús,hogy megtartom.Mondjuk ez azért picit nyugtalanító.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.