Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47701) istnag


istnag
addikt

Sziasztok,

Van egy csodálatos DEll Mini 9 -es netbook, nem tudom miért, de szeretném feléleszteni, ugyanis pillanatnyilag nem működik, döglött a mPCI SSD, ha ez van benne, mert ezt sem olyan egyszerű kideríteni, már belekavarodtam :D , szóval mindegy mi van benne, nem veszek bele. A következő megoldás működne szerintetek?:
-Pendrive-ról telepítem a Linux valamelyik típusát egy másik pendrivra,ami csak abban a gépben lenne. Pendriveról SD Card-ra már sikerült, viszont ez masina nem bootol SD kártáyról :(( Azért érdezem, mert,ha nem megy feleslegesen nem veszek pendrive-t. ha menne is szerintetek a sebesség nagyjából jó lenne? Nem várok csodákat..
Köszönöm előre is!

(#47702) #59070464 válasza istnag (#47701) üzenetére


#59070464
törölt tag

Nem sok gep bootol SD-rol. Pendriverol viszont nem latom semmi akadalyat. Ha tudsz bootolni pendriverol, akkor telepiteni is tudsz ra.

(#47703) istnag válasza #59070464 (#47702) üzenetére


istnag
addikt

Boot az megy és abból, hogy SD-re is engedte a telepítést eszembe jutott, hátha így is megoldahtó. Köszönöm a segítséget.
Egyébként melyik Linux ot javasolnátok telepítésre? :R

(#47704) #59070464 válasza istnag (#47703) üzenetére


#59070464
törölt tag

Szinte mindegy melyik distrot telepited minimal install-al, inkabb a koritesen mulik a sebesseg, tehat DE helyett valamelyik WM-el telepitenem. Kezdesnek az Openbox nagyon jo lehet.

(#47706) #59070464


#59070464
törölt tag

Pendrive-t csatlakoztatok, a /dev/sdc-n megjelenik, pedig a /dev/sdb "szabad". Csatolom a drive-t /dev/sdc1 /mnt/usb-re, mikozben a cat /proc/mounts:

/dev/sdb1 /mnt/usb vfat rw,relatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,errors=remount-ro 0 0
/dev/sdc1 /mnt/usb ext4 rw,relatime,data=ordered 0 0

1. Ezt az okozta, hogy korabban nem lett lecsatolva az az eszkoz es ezert beragad? Okozhatta egyeb?
2. Mivel az az eszkoz szinten az /mnt/usb-re volt csatolva, mint a mostani, ami tenyleg ott van, ez okozhat valamilyen galibat a jelenlegi pendrive-ra nezve, gondolva adatvesztes, vagy barmi egyebre?

Termeszetesen sikerult lecsatolni a /dev/sdb1-t miutan a valos eszkozt lecsatlakoztattam az /mnt/usb-rol es igy kihuzva, visszadugva a pendrive-t az mar a /dev/sdb kiosztast kapta.

3. Van jelentosege? Mit szokas lecsatolni? A /dev/sdxx-t vagy az /mnt/folder-t? En az utobbit szoktam, de csak abbol kifolyolag, hogy azt elobb tudom, hogy micsoda, foleg tobb eszkoz eseten.

[ Szerkesztve ]

(#47707) Rimuru válasza #59070464 (#47706) üzenetére


Rimuru
veterán

1. nem volt umount
2. amit kesobb mountoltal az az eszkosz lesz ott, ha azt levalasztod akkor kapod vissza az elozot
3. teljesen mindegy

Vigyázat, csalok!

(#47708) Zahze válasza #82679040 (#47698) üzenetére


Zahze
csendes tag

A gyors rendszerindítás volt a baj :C . Illetve utána olvastam és beállítottam a Swappiness értékét. Köszi a választ :)

Adódott még egy problémám :W . Ilyen menü panel "bug" előjött már valakinek ?

Talk is cheap. Show me the code - Linus Torvalds

(#47709) lev258 válasza Zahze (#47708) üzenetére


lev258
veterán

Könnyen lehet, hogy az egyedi felületedhez kötődik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47710) Zahze válasza lev258 (#47709) üzenetére


Zahze
csendes tag

Amikor a cairo dock-ot felraktam, és beállítottam akkor még a cinnamon menü is úgy működött ahogy kell, igazából akkor vettem észre hogy ilyen lett a menü miután az fstab-ba beleírtam hogy automatikusan csatolja fel a másik HDD-t is a /home alá. Nem tudom hogy ez a művelet mennyiben függhet össze a menü-vel. :F

Talk is cheap. Show me the code - Linus Torvalds

(#47711) Lathronos válasza istnag (#47703) üzenetére


Lathronos
őstag

Erre a harmatgyenge netbookra? Hát DE-s disztribúciót semmiképp. Ha kedveled az Ubuntu-t, tehetsz egy próbát az OpenBox remastereimmel. Azok pont ilyen szerény erőforrásra vannak optimalizálva, a 32 bitesek közül válassz. Az ISO-kat a blogomban találod. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47712) istnag válasza Lathronos (#47711) üzenetére


istnag
addikt

Köszönöm, de már tárgytalan, annyit szenvedtem vele az elmúlt pár napban, hogy már konkrétan semmit nem csinál :( Szóval kuka

(#47714) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Köszönöm az információt az Elementary OS kapcsán. Viszont találtam még egy Linuxot, amiről kikérném a véleményeteket.

Black Panther

A legújabb verzió eléggé jól néz ki szerintem, kb minden animálva van :D

[ Szerkesztve ]

(#47715) herdsman12


herdsman12
őstag

Androidos telefonom SD kártyáján van több száz fotó, amelyeknél nincs rendben a Dátum/Idő adat (Total Commander). Szerencsére a Galéria és más képnézegető programok nagyjából helyesen kezelik a képeket, de akkor is...
A kép nevéből látható a készítés pontos dátuma/ideje. A sor végén látható dátum/idő egyforma a képeknél.
(Úgy gondolom, hogy SD csere alkalmával lett azonos a képek dátuma.)
Most telefonon ezt látom:

IMG_20140221_125023.jpg 2.4 M 2015.07.13. de. 12:45
IMG_20140221_125615.jpg 2.4 M 2015.07.13. de. 12:45

(Itt nem csak a Dátum/Idő a rossz, a délelőttre utaló de. se jó, du. kellene oda.)
Bonyolítja a helyzetet, hogy átmásoltam 200 képet (FTP-FileZilla) PC-re és a Thunar 2016-07-13 dátumot mutat. Ez a + 1 év meg miért van?

És a kérdés:
Megoldható a kép nevéből kinyert Dátum/idő csoportos javítása és visszajuttatása a telefon SD-re?

[ Szerkesztve ]

(#47716) Lathronos válasza herdsman12 (#47715) üzenetére


Lathronos
őstag

Mivel a másoláskor felülíródott a fájlok időindexe, egyszerűen biztos nem, már ha módosítható egyáltalán.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47717) BoB válasza herdsman12 (#47715) üzenetére


BoB
veterán

Az az idő azt mutatja mikor jött létre a fájl. Értelemszerűen ha átmásolod valahova, azon a meghajtón az épp aktuális idő kerül oda, mert akkor jött létre (vagy lett módosítva)...

Hogy egy kép mikor készült, az exif adatok mutatják, ennek semmi köze hozzá.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#47718) vargalex válasza Lathronos (#47716) üzenetére


vargalex
félisten

Egy egyszerű scripttel megoldható. A file nevéből parse-olható a pontos dátum, ami egy touch-al beállítható a file módosítási dátumának.

Szerk.: valami ehhez hasonlóra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#47719) herdsman12 válasza Lathronos (#47716) üzenetére


herdsman12
őstag

Androidos Total Commander egyesével megoldja, de van vagy 500.

(#47717) bob.zxr

Értem, de értékelném, ha az eredeti dátum lenne ott, mert így a dátum szerinti keresés (TC) nem ok.

(#47718) vargalex

Köszi, ha bárki összedobna egy pontos megoldást, akkor azt nagyon megköszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#47720) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Mégis lenne két problémám.

1.Telepíteni akartam a Zoiper nevű alkalmazást egy ismerősöm gépére,letöltöttem,kapott egy mappát.Terminal elindít,cd/elérési hely,idáig ok....sudo/fájl neve,ekkor bekéri a root jelszót amit egész egyszerűen nem lehet beírni ugyanis semmit sem tudok beírni,újraindítottam a terminal-t,majd a gépet,de továbbra sem tudok root jelszót beírni.Ez miért lehet?

2.Ez még lámább kérdés: Leszedtem a double commander nevű alkalmazást amit ki is tömörítettem,itt kaptam ránézésre egy kész program mappát,ezt csak be kell másolnom valahova? :B

Válaszaitokat előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47721) Penty válasza Normi™ (#47720) üzenetére


Penty
tag

1. Írd be nyugodtan a root jelszót, látni ugyan nem fogod. Ez nem hiba, hanem így van biztonsági okokból megcsinálva, hogy nem látszódik semmi a jelszó beírásánál.

2. Ne szedj le sehonnan semmilyen programot! Használd az oprendszered saját alkalmazás telepítőjét.

[ Szerkesztve ]

(#47722) Normi™ válasza Penty (#47721) üzenetére


Normi™
őstag

Köszi a választ!Megoldottam csomagkezelőn keresztül a letöltést viszont nem került be a start menübe.Synaptic-ban így néz ki a dolog :F :

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47723) Normi™ válasza Normi™ (#47722) üzenetére


Normi™
őstag

Odáig jutottam,hogy megtaláltam a file-t,el is indul,viszont a start menü-ben továbbra sem jelenik meg.Megoldható valahogy?

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47724) Normi™ válasza Normi™ (#47723) üzenetére


Normi™
őstag

Megoldottam,köszönöm! :)

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47725) vargalex válasza herdsman12 (#47719) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ez lett a script tartalma (nálam setdatefromfilename.sh):

#!/bin/sh
if [ $# -eq 1 ]; then
DIR=$1
for filename in $DIR/IMG_[0-9]*_[0-9]*.jpg; do
BASENAME=$(basename $filename)
if [[ $BASENAME =~ IMG_[0-9]{8}_[0-9]{6}.jpg ]]; then
touch -t ${BASENAME:4:8}${BASENAME:13:4}.${BASENAME:17:2} "$filename"
echo "$filename time changed"
else
echo "$filename not matched to pattern (IMG_[0-9]{8}_[0-9]{6})"
fi
done
else
echo "Usage: $0 directory"
fi

Példa futás:

gavarga@gavarga-e5540 ~ % ls -la datetest
összesen 16
drwxr-xr-x 2 gavarga gavarga 4096 aug 25 11.15 .
drwx------ 56 gavarga gavarga 8192 aug 25 11.20 ..
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_1234567_123456.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_12345678_123456.gif
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_123456789_1234.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_20140221_125023.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_20140221_125615.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_20140221_125735.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_20140221_125812.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 test
gavarga@gavarga-e5540 ~ % ./setdatefromfilename.sh datetest
datetest/IMG_1234567_123456.jpg not matched to pattern (IMG_[0-9]{8}_[0-9]{6}.jpg)
datetest/IMG_123456789_1234.jpg not matched to pattern (IMG_[0-9]{8}_[0-9]{6}.jpg)
datetest/IMG_20140221_125023.jpg time changed
datetest/IMG_20140221_125615.jpg time changed
datetest/IMG_20140221_125735.jpg time changed
datetest/IMG_20140221_125812.jpg time changed
gavarga@gavarga-e5540 ~ % ls -la datetest
összesen 16
drwxr-xr-x 2 gavarga gavarga 4096 aug 25 11.15 .
drwx------ 56 gavarga gavarga 8192 aug 25 11.20 ..
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_1234567_123456.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_12345678_123456.gif
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 IMG_123456789_1234.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 2014 febr 21 IMG_20140221_125023.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 2014 febr 21 IMG_20140221_125615.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 2014 febr 21 IMG_20140221_125735.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 2014 febr 21 IMG_20140221_125812.jpg
-rw-r--r-- 1 gavarga gavarga 0 aug 25 11.19 test

[ Szerkesztve ]

Alex

(#47726) Balion


Balion
senior tag

Sziasztok, szeretnék linuxot feltelepíteni (egyelőre) másodlagos rendszerként win 8.1 mellé.
Véletlenül botlottam bele ma abba az infóba, hogy mindenképpen ki kell kapcsolni winben a hybrid bootot, mert a linux boot menüje nem fogja látni a wint, és többet be se tudok lépni windowsba.
Nem szeretnék ilyen részletek mellett elmenni. Tudnátok még olyan dolgokat mondani, amit mindenképpen el kell végeznem windowsban/BIOS-ban, mielőtt neki látok a telepítésnek?

(#47727) Rimuru válasza Balion (#47726) üzenetére


Rimuru
veterán

Kicsit fals infoba futottal bele. A hybrid boot kikapcsolasat azert szoktuk javasolni mert ilyenkor a Windows zarolja azokat a particiokat amiket hasznal, tehat ha te pl adatot szeretnel mozgatni Linuxrol windowsra akkor ezt nem tudod megtenni. Ha ez ki van kapcsolva (vagy csak rendesen le van allitva a Windows) akkor nincs ilyen gond.
A masik dolog a secure boot, ezt szerintem erdemes kikapcsolni sok bosszusagtol kepes megkimeleni.
Amit elozetesen csinalnek az a particionalas, meg windows alatt szabaditanam fel azt a helyet ahova a linuxot akarod telepiteni.

Vigyázat, csalok!

(#47728) Balion válasza Rimuru (#47727) üzenetére


Balion
senior tag

Köszi!
Én úgy értelmeztem (mivel azt írták :D ), hogy a hibrid indítás azt csinálja, hogy a win shutdown-nál félig alvóba teszi magát, és így a linux számára láthatatlan lesz, nincs meg a hozzáférése a felébresztéséhez.
Ubuntu.com: "
When it is enabled -- and it is enabled by default -- Windows shuts down in a hybrid state, somewhere between a full shutdown and a "sleep" state. The dual boot manager which Ubuntu will install (called grub) does not presently (March 2015) know how to start Windows from this hybrid state. You must therefore disable Fast Startup if you ever want to use Windows again after installing Ubuntu."
Ok, a secure bootra is figyelek.
Még win installkor meghagytam 300 giga particionálatlan helyet. Ezt majd a linux telepítője formálja meg magának?

[ Szerkesztve ]

(#47729) King Unique válasza Balion (#47728) üzenetére


King Unique
titán

Okozhat az egyéb problémát is, ezért alapból ajánlott kikapcsolni dual-boot esetén —► [link], [link].

Aztán amúgy nem ártana több infót megadni, mert azt sem tudjuk milyen gép, Legacy / UEFI boot, milyen Linuxot akarsz felrakni stb... :F Valamint előtte nem ártana átfutni néhány leírást —► [link], [link]. Illetve azt hozzátenném, hogy például ez a megoldás kizárólag Legacy boot esetén működik.
Ha UEFI boot van, akkor ez eleve macerásabb...annál ez esetben a Secure Boot kikapcsolása valóban ajánlott, illetve az EFI partícióra is figyelni kell. Bár utóbbit a Windows már vsz eleve létrehozta, így nem kell még egyet csinálni. Illetve telepítésnél célszerű a "Valami más" opciót választani a kézi partícionáláshoz, ahol ezen leírás alapján megjelölhető a meglévő EFI partíció. De olyan is volt, akinél csak az első opció, az automatikus mellételepítés működött jól.
Amúgy 300 GB még kicsit sok is magának a rendszernek. Elég lenne neki ennek a tizede is, főleg ha első körben csak ismerkedni akarsz vele.

A dual-boot telepítéssel (főleg UEFI) csak óvatosan és szükség esetén előtte érdemes lehet a rendszerről és / vagy a fontos adatokról biztonsági másolatot készíteni —► [link], [link]!

[ Szerkesztve ]

(#47730) Balion válasza King Unique (#47729) üzenetére


Balion
senior tag

Jó kis leírások, köszi!
Az egyik leírásban olvasom, hogy előre létre lehet hozni a partíciókat. Nekem a 300 GB az unallocated, szóval érintetlen. Milyen módon kell őket létrehoznom? (NTFS?) (ui: lehet félreértettem az angol szöveget, és nem windows-al hozhatom létre előre, hanem az általad említett "valami mással"?)
A rendszerem amúgy UEFI, win 8.1, amd proci, nvidia gpu. A tervezett linux egy mint mate x64.

[ Szerkesztve ]

(#47731) King Unique válasza Balion (#47730) üzenetére


King Unique
titán

Windowsban csak le kell választani az adott méretű partíciót, de nem kell formázni, tehát maradhat nem lefoglalt (unallocated). Ha ez már előzőleg megtörtént, akkor értelemszerűen ott nincs vele további dolgod. Majd a Linux telepítőben ráérsz létrehozni a partíciókat, amit ezen leírás is szemléltet. Illetve utóbbi csak egy példa, nem muszáj pont ugyanazt a felosztást csinálni! Lehet akár az egész rendszert a gyökérbe / csatolni és swap partíció sem szükséges csinálni, ha van elég RAM (>=4 GB). Bár ez esetben azért belefér, hiszem bőven van miből.

[ Szerkesztve ]

(#47732) Rimuru válasza Balion (#47730) üzenetére


Rimuru
veterán

Az ugy tokeletes ahogy van unallocated-kent, en is csak erre gondoltam hogy igy csinalj szabad helyet.
A telepitovel hozd majd letre a javasolt valami massal. A fajlrendszer pedig majd ext4 legyen.

(#47733) MöBalázs: Jelenleg semmi, most mig csak ismerkedsz a rendszerrel tokeltes (igazabol valsz kesobb se lesz nagyon szukseged masra).
A telepito rakerdez hogy le szeretned-e tolteni a frissiteket, ez sokat elvihet de nem kotelezo egybol megtenni (viszont ajanlott majd rendes net mellett megcsinalni)

King Unique: Okozhat az egyéb problémát is, ezért alapból ajánlott kikapcsolni dual-boot esetén —► [link], [link]. - kapitany ezt csak maganak koszonheti. :P

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#47733) Balion válasza King Unique (#47731) üzenetére


Balion
senior tag

Köszi!
Mi hátrányom származik abból, ha egy particióra teszek mindent?
Illetve mennyi adatforgalomra számíthatok telepítés alatt? Mert mobilnetem van.

[ Szerkesztve ]

(#47734) King Unique válasza Balion (#47733) üzenetére


King Unique
titán

A külön home partíciónak az az előnye, hogy ha valami miatt újra kell telepíteni a rendszert, akkor a személyes fájlok és beállítások előbbin megmaradnak, mert azt nem kell újraformázni. Tehát nyilván lehet ezt szem előtt tartva is telepíteni.
Telepítés alatt nem kötelező beállítani a netet, illetve a frissítések nagyját úgyis utána pakolja fel. Ami általában pár 100 MB szokott lenni.

(#47732) colomb2: ő eddig azt mondta, ha jól emlékszem, hogy a Chakra esetén nem okoz semmilyen problémát. Aztán kiderült, hogy mégis. ;]

[ Szerkesztve ]

(#47735) Balion válasza King Unique (#47734) üzenetére


Balion
senior tag

Köszi a segítségeteket! Sikerült, feltelepült, megvolt az első benyomás, ami egyben pozitív és negatív. A negatív csak az, hogy programozónak kell lennem egy akármilyen driver feltelepítéséhez, de ezen kívül nagyon tetszik a letisztultsága és gyorsasága a rendszernek. Szeretném a komolyabb játékokon kívül a Mintet használni csak.
Egy kérdésem lenne: ha összegányolom a rendszert, mi a metódusa annak, hogy újrategyem? Pendrive be, leformázom a particiókat, és ennyi? Gondolom a boot (efi) particióhoz nem szabad nyúlnom.
ui: akár még másik linuxot is feltehetek kipróbálni, vagy a dual boot miatt meg vagyok lőve, és csak ez maradhat?

[ Szerkesztve ]

(#47736) Rimuru válasza Balion (#47735) üzenetére


Rimuru
veterán

Normalis esetben nem kell driverrel foglalkozni, max videokartya, de arra meg van beepitett tool.

Ujratelepes kb annyi ahogy leritad, de egy tanacs a jovore nezve, foleg ha akarsz majd vele foglalkozni. Ne az ujratelepites legyen az elso gondolat ha hiba van, probalj utanezni/kerdezni hogy mi lehet az oka, ebbol lehet majd tanulni.

Akarmennyi rendszered lehet, nem csak ketto.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#47737) Balion válasza Rimuru (#47736) üzenetére


Balion
senior tag

Ok, de úgy értettem, hogy a bootloaderben vagy miben, már benne csücsül a Mint, meg a win8, onnan ki lehet szedni a Mintet, ha majd esetleg mással helyettesíteném?

(#47738) King Unique válasza Balion (#47735) üzenetére


King Unique
titán

Ez nem Windows, nem feltétlenül kell mindig újratenni. Igaz, én előbbit sem szoktam (nem is nagyon kellett), max. legvégső esetben. A többit meg már leírta más.

Az UEFI külön állatfaj és meg tudja szívatni az embert...a Legacy boot egyszerűbb és kevesebb szokott lenni vele a probléma. Előbbinél az adott OS bejegyzése is jól beeszi magát és pl. Linuxnál ezen cikk végén lévő efibootmgr megoldással lehet eltávolítani. Felrakhatsz több rendszert, max. annak a saját rendszerbetöltője felülírja az előzőt, de amúgy (jó esetben) továbbra is indítható lesz minden OS. Ezért is mondtam, hogy azt a 300 GB-ot vétek egy rendszerre elpazarolni.

[ Szerkesztve ]

(#47739) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Üdv!

A black panther linux kapcsán van valakinek tapasztalata?
Vagy véleménye? Tanácsa? Fontos tudnivaló? :D

(#47740) Balion válasza King Unique (#47738) üzenetére


Balion
senior tag

Tehát ha csinálok egy Mint clean installt, akkor ha kiválasztom, hogy hová tegye a boot fájlokat (ugyanoda:efi frive), felül írja a saját maga által kreált előző fájlokat, vagy pluszba csinál, és akkor egyre több boot lehetőséget ad ki a grub, magyarul összeszemeteli a boot partíciót?

[ Szerkesztve ]

(#47741) lev258 válasza Balion (#47735) üzenetére


lev258
veterán

Ott a Szoftverközpont. Ahhoz nem kell programozónak lenni.
Az egyes EFI bejegyzéseket lehet törölni, elvileg az UEFI-ből is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47742) Balion válasza lev258 (#47741) üzenetére


Balion
senior tag

Köszi, majd utána nézek, mi az a szoftverközpont :D
Nem akarom én kiszedni az UEFI-ből, csak arra vagyok kiváncsi, hogyha még egyszer ugyanazt a rendszert teszem fel, akkor az pluszba létrehoz egy boot állományt, vagy meghagyja a régit, vagy felülírja a régit.

(#47743) King Unique válasza Balion (#47740) üzenetére


King Unique
titán

Több Linux telepítésekor az új rendszerbetöltője felülírja a meglévőét, de eleve frissíti a boot listát és továbbra is kiválasztható lesz a GRUB-ból az összes OS. Legacy bootnál nem szokott ezzel különösebb gond lenni, bár olyan volt, hogy a korábbi Linux betöltője frissült és újra az lett a default. Az UEFI boot már bonyolultabb, de több Windows / Linux telepítésekor is nálam 1 - 1 db "Windows Boot Manager" és "ubuntu" bejegyzés volt, ha jól emlékszem. Tehát gondolom a meglévőt frissítette az új OS telepítésekor. De azt nem mondom, hogy minden gépen feltétlen ez lesz, illetve az EFI partíción lévő mappák tartalmát, az esetleges plusz bejegyzéseket annyira nem elemezgettem.

(#47744) vargalex


vargalex
félisten

Sziasztok!

Ide is linkelem a problémámat, hátha hamarabb érkezik válasz...

Alex

(#47745) Rimuru válasza vargalex (#47744) üzenetére


Rimuru
veterán

LiveCD-rol chrootolj es bootctl install vagy update.

Vigyázat, csalok!

(#47746) vargalex válasza Rimuru (#47745) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A másik topic-ban már írtam, hogy a leírásból kihagytam, hogy ez már megvolt. Illetve azt gondolom (lehet, hogy rosszul), hogy ha ezzel lenne gond, akkor a notebookban sem bootolna. Vagy nem vagyok tisztában az EFI-vel. Az Arch wiki is annyit ír, hogy ilyenkor csak sima másolás történik.

Alex

(#47747) vargalex válasza vargalex (#47746) üzenetére


vargalex
félisten

Ami hozzá tartozik: bootloadert nem a mini szerveren, hanem notebookon telepítettem újra egy külső HDD-t használva. Számít ez? A másoláson kívül más is történik ilyenkor?

Alex

(#47748) Rimuru válasza vargalex (#47746) üzenetére


Rimuru
veterán

Install eseten nem csak masol, hanem letrehoz egy EFI bejegyzest is, ez pedig nem a hattertaron van hanem az UEFI-ben.
Telepitsd fel az efibootmgr-t es csinalj kezzel egy bejegyzest, pl:
efibootmgr -c -d /dev/sda -p 1 -L "Linux Boot Manager" -l "\EFI\systemd\systemd-bootx64.efi"

Ami eszembe jutott meg hogy mondjuk csak 32bites EFI van rajta, es ezert nem mukodik a 64bites telepitesed, viszont ezt nem tartom valoszinunek ha eddig is ugyan olyan tipusu volt az alaplap (plusz felteve hogy nem 32bites volt eddigi is).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#47749) Tóniszomszéd válasza Rimuru (#47748) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

64 bites celeronja van.

(#47750) Rimuru válasza Tóniszomszéd (#47749) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem az a lenyeg, vannak olyan alaplapok amiken 32bites maga az UEFI, erre csak 32bites bootloadert lehet felrakni (az mar reszletkerdes hogy egy ilyennel chainload be lehet tolteni 64biteset is).

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.