Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47651) Dr.FantastiK válasza CPT.Pirk (#47650) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

.. leszamitva az 5-os verzio kezdetleges allapotnak a kinos ;] mivoltat !! ;)

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47652) Apollyon válasza CPT.Pirk (#47650) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Kde után én ugyanezt tudom elmondani a cli programok használatáról tiling wm alól ;D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47653) #59070464 válasza Apollyon (#47652) üzenetére


#59070464
törölt tag

KDE hasznalat hianyaban en ugyanezt tudom elmondnai. :DDD Dynamic wm nem lehet? :(

(#47654) mefistofeles

Skacok. Ha kirakok egy parancsikont (Mint-KDE) az asztalra akkor az miért "hoz magával" egy kis felbukkanó menüt a parancsikon mellet? Nekem baromira nem tetszik és eltüntetném ha tudnám........

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47655) Dr.FantastiK válasza mefistofeles (#47654) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

Desktop , jobbklikk , Folder view Settings > Icons > Tooltips , ott kiveszed a pipat.

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47656) mefistofeles válasza Dr.FantastiK (#47655) üzenetére

Bár nálam magyar nyelvű de semmiféle mappa beállítás nem jön fel.
Van egy Alapértelmezett Asztal beállítások, de ott semmi kapcsolódó......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47657) Damateo


Damateo
aktív tag

Egy wines játék van amit szeretnék használni. 14,04-es alapon ugyan ezzel a driverrel és gépel működött.
Jelenleg:
Telepítés lefutott. Login képernyőig jutok. Offline módban betudok lépni és telepíteni.
Bejelentkezni nem tudok.

Rendszer Linux mint 18 Xfce

gép: hp Elitebook 8540p

Log fájl:
http://pastebin.com/HQikTQvh

[ Szerkesztve ]

(#47658) lev258 válasza Damateo (#47657) üzenetére


lev258
veterán

A két rendszer (illetve PlayonLinux séma) hány bites?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47659) Gigi571 válasza mefistofeles (#47654) üzenetére


Gigi571
csendes tag

Szia! Jobb katt az asztal üres részén és a felugró menüben zárolás. Nem a képernyő zárolása!
Kmail: Ha van felül menüsorod, akkor Beállítások -> Beállítások, bal oldalon lévő ikonok közül felülről a második "Azonosítók" – legalábbis nálam így fordították a szöveget (openSuse) – és ott tudsz hozzáadni fiókokat.
Ha nincs menüsorod akkor Ctrl+M-mel tudod előhívni.

[ Szerkesztve ]

(#47660) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, az MS nyílt forrásúvá tette és portolja a PowerShell-t Linuxra. Vajon mikor jön az Azure-on kívül egy MS disztró? :F

Iscariah: csak 29 vagyok, nem vagyok még elég öreg ahhoz, hogy nosztalgikus boldogságot okozzon egy cli program használata. :N

Dr.FantastiK: a megszüntetett python script támogatás hiányzik nekem belőle. Azzal egy csomó jó widgetet buktunk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47661) #59070464 válasza CPT.Pirk (#47660) üzenetére


#59070464
törölt tag

Dehogynem okoz. :)) Most nezd meg.

;]

[ Szerkesztve ]

(#47662) Apollyon válasza CPT.Pirk (#47660) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Akkor egyidősek vagyunk, de nekem nem nosztalgikus élményt okoz. Azt a kattintgatás, meg az ablakok pakolgatása ;p

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47663) CPT.Pirk válasza Apollyon (#47662) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig milyen szép az, mikor mocorognak 3D-ben. :)

NewmanHD: fakír -e vagy? ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47664) #59070464 válasza CPT.Pirk (#47663) üzenetére


#59070464
törölt tag

:DDD

(#47665) Lathronos válasza #59070464 (#47661) üzenetére


Lathronos
őstag

Csodás! Full CLI linux. Minek ide DeE és WM, a 80-as években is jól megvoltunk nélküle igaz? Hú de öregnek érzem magam, hogy én is még akkoriban a 8 bites korszakban ismerkedtem meg a számítástechnikával. :O Én is manapság a minimalizmus híve vagyok, lásd OpenBox-ot használok, de ez még nekem is sok. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47666) spammer válasza Lathronos (#47665) üzenetére


spammer
veterán

WM-et használ ő is (dwm). A full CLI az már inkább konzol lenne, X nélkül. Mondjuk tmux vagy dvtm segítségével lehet hasonló konzolban is. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#47667) Tóniszomszéd


Tóniszomszéd
csendes tag

Mióta stabillá vált az lvm linuxon, azóta mindenhol használom.
Most telepítenék linuxot egy notebookra és elbizonytalanodtam: van értelme ennek a plusz rétegnek?
Egyetlen, 256G-s SSD van benne, kicsi az esélye, hogy még egy m.2-s ssd is belekerüljön.
Érdemes így is lvm-t használni?
Az egyetlen, esetleges, számomra is ismert előnye a snapshot készítés lehetne, de nem biztos, hogy akarok ilyet.

(#47668) vargalex válasza Tóniszomszéd (#47667) üzenetére


vargalex
félisten

Én egy HDD-vel is LVM-et használok. Mégpedig azért, mert külön van /home, /srv, /mnt és / kötetem. Mivel előre nem tudom, hogy melyiken mekkora helyre lesz szükségem, így mindegyiket létrehoztam egy előre gondolt minimális méretre, majd növelgetem, amelyiket szükséges.

Alex

(#47669) Tóniszomszéd válasza vargalex (#47668) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Na ez meg a másik. Én régóta egy partícióval dolgozom (na jó, kettővel: / és /boot) ha itthoni gép és egyetlen diszk van alatta. Swap sincs, mióta ssd-t és viszonylag sok memóriát használok. De ezt most lehet, hogy átgondolom újra.

(#47670) lev258 válasza CPT.Pirk (#47624) üzenetére


lev258
veterán

Neked való írás: [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47671) FF23


FF23
senior tag

Videó lejátszásnál mi a legjobb minőség, kimenet választás? Mint pl. win alatt:
MPC-HC-EVR custom renderer....Szóval melyik a linuxos megdelelője?

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47672) CPT.Pirk válasza FF23 (#47671) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van a VDPAU és a VA-API kimenet, ha szeretnél hardveres gyorsítást akkor ezek közül kell a kártyádnak és driverenek megfelelőt használod. Hogy ezen felül a nem hw gyorsított kimenetek közül melyik lehet jobb és érdemes-e a fentiek helyett olyat használni azt nem tudom, de szerintem nem.

lev258: Érdekes. Mondjuk Phoronixon ma jött a hír, hogy a 4.9-es kernelre lesz kész az SI támogatás, bár még egy ideig valószínűleg nem lesz alapból engedélyezve.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47673) FF23 válasza CPT.Pirk (#47672) üzenetére


FF23
senior tag

Köszi.
Quadro 600, 370.23 driver, Mint Cinnamon 18.
VDPAU kimenet van, meg még vagy 15. A VLC a legjobb lejátszó?

Ja! És a hibernálást hogy lehet kikapcsolni? Mármint, ha ugyanúgy a memóriával egyező helyet foglal le, mint a winben.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47674) FF23 válasza FF23 (#47673) üzenetére


FF23
senior tag

És még ;]
melyik a legjobb archiver, amelyik a szokásos helyi menüben megjeleníthető:
-kibontás ide ->ilyen van alapból
-kibontás mappába -mappanév- ...stb.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47675) ubyegon2 válasza FF23 (#47673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Disable hibernation

Ez Mint-en biztosan működik.

[ Szerkesztve ]

(#47676) Sonja válasza FF23 (#47673) üzenetére


Sonja
veterán

SMPlayer+mpv kombó a legjobb, nem a VLC.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#47677) FF23 válasza ubyegon2 (#47675) üzenetére


FF23
senior tag

Tökély :R

@Sonja

Ez jó hír, mert kiütést kapok a VLC-től. Tesztelem :)

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47678) FF23 válasza Sonja (#47676) üzenetére


FF23
senior tag

Tényleg jó :C

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47679) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Csak úgy érdekességképp: átméretezni akartam a debian partícióját, amit live rendszerből gpartedet betöltve próbálkoztam. Elsőre kubuntu 16.04 alól csináltam (csak úgy poénból letöltöttem distrowatchról random iso-t) de nem sikerült, de nem írta ki a hiba okát. Egyszer használok ubuntu alapú cuccot és nem megy... Konkrét gparted iso-val meg elsőre sikerült, no problem. End of story.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47680) #59070464 válasza Apollyon (#47679) üzenetére


#59070464
törölt tag

Az Ubuntu nalam mar a kozte es az Amazon kozti kapcsolata miatt helybol elbukik.

(#47681) spammer válasza #59070464 (#47680) üzenetére


spammer
veterán

Csak hogy pontosítsunk kicsit: a Unity DE és az Amazon között volt kapcsolat (most már alapból ki van kapcsolva). Más kiadásokban nem volt amazonos kapcsolat, ha pedig minimál install + WM-et tolsz, akkor sincs gond vele (nem is volt).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#47682) mmat3 válasza FF23 (#47678) üzenetére


mmat3
tag

Próbáld ki az opengl-hq outputot mpv-vel. Még szebb képet ad. Mondjuk eszi a gépet rendesen. Nemtudom smplayerrel hogy kell beállítani. Archwiki-ben jól le van írva.

(#47683) Sub-ZeRo válasza Sonja (#47676) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Mi az az mpv?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#47684) spammer válasza Sub-ZeRo (#47683) üzenetére


spammer
veterán

[link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#47685) ubyegon2 válasza spammer (#47684) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát így könnyű ! :D

(#47686) #59070464 válasza spammer (#47684) üzenetére


#59070464
törölt tag

Let Me Google DuckDuckGo That For You... Awesome! :DDD

(#47687) FF23 válasza mmat3 (#47682) üzenetére


FF23
senior tag

Log-ból ítélve az smplayer is beállítja:
/usr/bin/mpv --.....--input-file=/dev/stdin --no-fs --vd-lavc-threads=4 --hwdec=vdpau --sub-auto=fuzzy --vo=opengl-hq...

Szerencsére még ez a quadro 600 is lazán viszi pl. a samu oceanic demót, ezzel a beállítással is.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47688) Sonja válasza mmat3 (#47682) üzenetére


Sonja
veterán

Köszi az ötletet, nem ismertem! :R Egyébként nem eszi jobban, mint más beállítás, ha ugyan úgy HW-es gyorsítást használsz. Én VDPAU-t használok, és nem láttam semmi különbséget gépigényt nézve. :N Ellenben tényleg szebb lett a kép. :K :C SMPlayer-ben könnyen be lehet állítani. Beállítások -> Videó fül -> Kimeneti meghajtó-nál átállítani opengl-hq kimenetre. :)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#47689) FF23 válasza Sonja (#47688) üzenetére


FF23
senior tag

Az Nvidia x settingsben lehet látni, hogy az opengl-hq kimenet sokkal jobban tekeri a gpu-t, mint a sima vdpau. Gondolom, ha cpu-ból lenne tolva, akkor lenne jelentősége.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47690) Sonja válasza FF23 (#47689) üzenetére


Sonja
veterán

Persze, de az eszi a gépet kifejezést CPU-ra szokás érteni. Ezért írtam, hogy HW-es gyorsításnál nem eszi jobban. A GPU-t persze, de az nem probléma. :)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#47691) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Kicsit off...

Linux alatt,hogy tudok rendszert klónozni egyik ssd-ről a másikra?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47692) King Unique válasza Normi™ (#47691) üzenetére


King Unique
titán

Hirtelen a Systemback jut eszembe, meg talán a CloneZilla is még használható. Másik rendszerre meg ugye van egy rakás ilyen program: [link], [link]. Azok közül az egyik legnépszerűbbre több linuxos alternatíva is van. Aztán, hogy utóbbiak közül melyikkel lehetne eredményesen kivitelezni a klónozást, az más más kérdés?

(#47693) Rimuru válasza Normi™ (#47691) üzenetére


Rimuru
veterán

ArchWiki, attol fugg mit akarsz. [link], [link], [link]

Vigyázat, csalok!

(#47694) Normi™ válasza King Unique (#47692) üzenetére


Normi™
őstag

colomb2:

King Unique:

Köszönöm a válaszaitokat!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47695) Zahze


Zahze
csendes tag

Sziasztok.

A laptopomra (8GB ram, 250GB SSD, 500GB HDD) raktam fel egy Linux mintet Windows mellè. Jelen pillanatban a HDD-n tárolok ntfs fájlrendszeren 400GB adatot, tehát ezt hagytam úgy ahogy van. Az SSD-re raktam a / -t 40GB-al, ès a /home-t mèg 30-al, a swap-ból nem tudtam hogy kell e 8GB mellè (nem szoktam hibernálni) de a biztonság kedvèèrt csináltam egy 8GB-os swap-ot a HDD elejère.

Szeretnèm kèrdezni hogy vállalható e hosszú távon ez az "elrendezès"???

A másik, miután felraktam a linuxot a win10 mellè, mikor bootoltatom a win10-et, először le akatja ellenőrizni a disk-et, amit át lehet skippelni gomb lenyomással. Eddig mindig át skippeltem mondván hogy el akarja barmolni a GRUB-ot. Nem tudjátok hogy mivel lehetne a Win10 ètvágyát az ellenőrzèssel kapcsolatban lecsökkenteni ??

Előre is thx. :R

Talk is cheap. Show me the code - Linus Torvalds

(#47696) FF23 válasza Lathronos (#47421) üzenetére


FF23
senior tag

A panel megnyitott program sávjából hogy tudom eltüntetni ezt az XDM-es win0-t?

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47697) FF23 válasza Sonja (#47690) üzenetére


FF23
senior tag

Nekem, ha beletekerek, vagy nagyobb időt ugrok a lejátszásban, akkor aszinkronba kerül a kép és a hang. 5-10mp múlva utolérik egymást és helyrejön, de van erre valami beállítás? Több kimenettel is próbáltam, de nem változott. (smplayer+mpv)

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#47698) #82679040 válasza Zahze (#47695) üzenetére


#82679040
törölt tag

Gyors rendszerindítás win alatt ki van kapcsolva? (fast startup)

Hogy vállalható-e a partíció kiosztás az meglehetősen egyéni preferencia és felhasználás függvénye.Alapvetően egy / partíció az alapértelmezett pl. debian/ubuntu vonalon +swap (ezáltal mint alatt is gondolom). Minden más opcionális.
Amennyit én megtudok ítélni 40giga rengeteg gyökérnek de ha nem kell másnak a hely nem muszáj módosítani.

Mivel nem hibernálsz swap akár el is hagyható,vagy csökkenthető 1gigás méretre mondjuk.
[Swappiness] beállítása esetleg hasznos lehet .

[ Szerkesztve ]

(#47699) Sonja válasza FF23 (#47697) üzenetére


Sonja
veterán

Ilyennel én nem találkoztam. Nem lehet, hogy ehhez már kevés nálad a CPU? :F Nálam viszont grafikai bugot okozott az opengl-hq kimenet, így visszatértem vdpau-ra.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#47700) FF23 válasza Sonja (#47699) üzenetére


FF23
senior tag

Q8200 nem egy erőmű, de videolejátszáshoz ,még elég. Közben rájöttem, hogy a Kodi megnyitása/ bezárása után jelentkezik jobban. Szóval inkább kis kellemetlenség(bug?), mert nálam más problémát nem okoz az opengl-hq kimenet (370.23 driver).

Jobban zavar, hogy azonos mappában a következő fájl lejátszása nem megy.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.