Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47151) vargalex válasza mzx (#47150) üzenetére


vargalex
félisten

Nincs itt semmi ellentmondás. Az ICMP ping-et is tiltod így.

Alex

(#47152) mzx válasza vargalex (#47151) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi a választ. Ez azt jelenti, h nincs baj a vonatkozó beállításaimmal, és nyugodtan használhatok Peer Guardian-t továbbra is, meg tilthatok szinte mindent kifelé is a tűzfalon,
vagy pedig azt jelenti a válaszod, hogy valami nincs jól beállítva nálam (azon vonatkozásokban, melyek eddig itt felmerültek ma)?

(#47153) mzx válasza mzx (#47152) üzenetére


mzx
senior tag

(Jól következtetek -laikusként-, hogy ezek szerint továbbra is remek ötlet kellő védelmet használni, csak akkor legfeljebb reális ping tesztet nem tudok végrehajtani? Míg ha csökkentem a védelmet az említett módon, akkor meg reális ping teszt elvégezhető, csak azalatt kicsit kevésbé hatékony a védelmem és javasolt nem csinálni mást közben a gépen? Tehát vagy-vagy? Mert ezek szerint az egyik verziónak ami az előnye és hátránya, a másik verziónál épp fordítva van, tehát kiegészíti egymást a kétfajta hozzáállás - jól értem?)

[ Szerkesztve ]

(#47154) ux1 válasza mzx (#47153) üzenetére


ux1
addikt

Kifelé miért nem mehetne a PING.? Előbb csatlakozz a hálózathoz, majd utána befelé szűrj.

[ Szerkesztve ]

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#47155) mzx válasza ux1 (#47154) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi a választ neked is. Azonban nem pontosan értem ezt sem (lévén laikus vagyok). Na szóval, úgy szoktam csinálni -javíts ki, kérlek, ha szerinted nem eléggé megfelelően járok el-, hogy eleve offline is hagyom mind befele, mind kifele zárva az összes portot a tűzfalam által, kivéve kifelé az 53, 80, 443 portokat; és azért offline is, hogy amikor netre csatalkozom, már egyből zárt legyen minden - de az említett 3 portot kifele irányban kivéve.
(Eleve bekapcsolva van egyúttal a Peer Guardian-om is, még netre lépés előtt, általában.)

[ Szerkesztve ]

(#47156) mzx


mzx
senior tag

Most le kell lépnem, holnap próbálok jönni megint. Köszi mindenki segítő válaszát. :) Addig is érkezhet további megfejtés az iméntiekre (ping), aki szeretne.

[ Szerkesztve ]

(#47157) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

(#47158) vargalex válasza mzx (#47155) üzenetére


vargalex
félisten

Kifelé szerintem akkor érdemes szűrni, ha nem bízol meg az általad használt alkalmazásokban.

Alex

(#47159) King Unique válasza ubyegon2 (#47157) üzenetére


King Unique
titán

Hát én biztos nem... amikor legutoljára Cinnamont akartam egy eleve más felületű disztróra feltenni, ugyan felkúszott, de elég gányul működött. Ha már KDE, akkor inkább valami arra épülő disztrót használok, mint pl. a Kubuntu.

[ Szerkesztve ]

(#47160) BoB


BoB
veterán

KDE 5.7 újdonságok.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#47161) Lathronos válasza BoB (#47160) üzenetére


Lathronos
őstag

Szép meg jó, csak épp Kubuntu 14.04.4-re nem elérhető. :( A 16.04-et meg nem szeretem.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47162) ubyegon2 válasza King Unique (#47159) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezzel én is így vagyok, nem raknám fel a Cinnamon mellé, amúgy is meg vagyok most elégedve a Mint 18 Cinmanóval. Először furán viselkedett, de az az én noob hibám volt. :B
Simán alkalmaztam a megszokott háttérképek mappát, csak a szokásos HDD partíciókat elfelejtettem fstab-ban csatolni... ezt induláskor nem szerette.

Ha már KDE, akkor meg csak a Chakra.... :Y

[ Szerkesztve ]

(#47163) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#47162) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ki korán kel, jó gondolatai születnek!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47164) Sinisi válasza King Unique (#47143) üzenetére


Sinisi
senior tag

Feltornáztam a Mintet... úgy, hogy töröltem wines formázóval a gyökérnek és a swapnak kialakított partíciókat és a Linux formázóját hazsnálva alakítottam ki újból (azaz vágattam ketté a gyökérnek szánt helyet) és a gyökeret formáztam ext4-re. A bootot úgy oldottam meg (jobb híján), hogy a rendszerbetöltőt az SSD-re kértem és így a biosban átállítva erre mint elsődleges bootforrás a Mintet tölti be.

(#47165) Sinisi válasza Sinisi (#47164) üzenetére


Sinisi
senior tag

Kapásból szembetaláltam magam azza a problémával, hogy az NTFS-filerendszert nem csatolta föl...

ezt dobja hibaüzinek ha ráálok a meghajtóra:

Error mounting /dev/sdb2 at /media/mint/Új kötet: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sdb2" "/media/mint/Új kötet"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdb2': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

(#47166) Damateo válasza ubyegon2 (#47162) üzenetére


Damateo
aktív tag

Mostanában én is sokat váltogatom a rendszereket.
Jó lenne választani már egyet.
Most alap Ubuntut nyúzok. Ahhoz képest hogy az új LTS-ben nem nyúltak nagyon felülethez, elég gyakran leáll és újraindul. Csak a felület. + kisebb nagyobb hibák. Fel fel tűnő üzenet, hogy frissítés elérhető. Közben már rég telepítve van, vagy csak egy pendrive-ot húztam ki. Ezt most nem találták el. Szeretem Unityt a felső okos felület miatt, helyspórolós.
Ciammont pedig szem barátabb. Jobban szeretem a hagyományos menü felépítést. (Dash-el nem mindig vagyunk egy hullámon, nem jut eszembe a program név, ő pedig nem segít :D )
Mint-es repokban van egy kis plusz, ha jól vettem észre.
Nem beszélve arról, hogy az új ubis szoftverközpont még nem az igazi. Bár a Kubuntus jobban néz ki.

(#47167) Sinisi válasza Sinisi (#47165) üzenetére


Sinisi
senior tag

Az NTFS beállító eszközzel próbálkozva ezt az üzit írta:

The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdb2': A művelet nem engedélyezett

(#47168) vargalex válasza Sinisi (#47167) üzenetére


vargalex
félisten

Windows-ban van valami gyors leállítás (nem értek hozzá, csak többször olvastam már a problémáról), azt kell kikapcsolni, mert ebben az esetben nem zárja le rendesen a filerendszert.

Alex

(#47169) King Unique válasza Sinisi (#47165) üzenetére


King Unique
titán

Ha sikerült feltenni és most minden klappol, akkor ok. Majd a közeljövőben talán csinálok egy UEFI-s Windows - Linux telepítést, aztán akkor megnézem annál is jobban ezt az EasyBCD-s dolgot. Ha most a GRUB az alapérzelmezett rendszerbetöltő, akkor szükség esetén a boot menüt tudod Linux alól szerkeszteni a Grub Customizer segítségével + [link]. Azzal beállítható a sorrend, időköz stb.

A Mint normál esetben simán felcsatolja az NTFS partíciókat, de ha Windows - Linux dual-boot van, akkor 8.1/10 esetén bekavarhat a fast startup = gyors rendszerindítás. Korábban linkeltem ezt a cikket, amiben szintén említik, hogyan lehet a vezérlőpultban kikapcsolni.

(#47162) ubyegon2: Mint Cinnamon az örök kedvenc. :K

[ Szerkesztve ]

(#47170) Sinisi válasza King Unique (#47169) üzenetére


Sinisi
senior tag

Okkk! Az NTFS elérhető :R Nézem a bootolást is.

[ Szerkesztve ]

(#47171) Sinisi válasza King Unique (#47169) üzenetére


Sinisi
senior tag

A grub-ban nem találom a win-t. Azt a listát sikerült beállítani, hogy bootolásnál mutassa amin választhatóság szempontjából rajta van a:
Lunux Mint 18...
Speciális beállítások...
Memory test...

És a más oprencer keresése fül is be van X-elve... de a Win sehol...

Jelenleg a Wint úgy tudom indítani ha a biosban beállítom elsődlegesnek a win boot menüt

[ Szerkesztve ]

(#47172) King Unique válasza Sinisi (#47171) üzenetére


King Unique
titán

Normál esetben ha az sda-ra került a GRUB, akkor be kéne tennie az indítómenübe a Windowst is. Ha esetedben nem, akkor be lehet pötyögni ezt terminálba: sudo update-grub.
De, hogy azon a gépen már mi van, mi és hogyan lett telepítve, azt is egyre nehezebb követni...

[ Szerkesztve ]

(#47173) Sinisi válasza King Unique (#47172) üzenetére


Sinisi
senior tag

Addig amíg nem írtad a grub-customizeres megoldást nem is látszódott, hogy egyáltalán van e grub. No akkor pötyögök :)

(#47174) Sinisi válasza Sinisi (#47173) üzenetére


Sinisi
senior tag

Nem segített a frissítés... nem látszik a win továbbra sem... akkor marad az, hogy majd a bioszban állítom át a win boot menüre ha azt szeretném használni...

(#47175) King Unique válasza Sinisi (#47174) üzenetére


King Unique
titán

Nem tudok rá hirtelen mit mondani, passz. Normál esetben be kéne tennie, illetve az update után meg főleg. De már a korábbi kijelentést - "nem is látszódott, hogy egyáltalán van e grub" - sem értettem, mert ha az sda-ra került, akkor eleve az az alapértelmezett és indításkor az fogad. Na mindegy. :)

(#47176) mrhitoshi


mrhitoshi
veterán

Üdv!
Van egy Asus T100-as tabletem, és szeretnék egy linuxot rávarázsolni, úgy biztonságban érezném magam.
Kérdés, hogy milyen disztró lenne a legjobb választás ?
A Mintet és az unbuntut néztem eddig. A tab ismertetői: érintőkijelző, felcsatolható billentyűzet, 1GB RAM, 64 GB tárhely SD kártyán, illetve intel Z3735G CPU.

PS4

(#47177) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziazstok, van egy 1 TB-os HDD a gépemben meg egy 120 GB-os SSD a HDD olyan kódolású hogy nem tudok rá linuxot telepíteni. (nem látja a telepítő pendrive-ot) 1 TB-ot pedig nem tudok kimenten isehova, ezért le se tudom azt formázni stb.. ezért, a windows mellé szeretném ssd-re tenni, anyi kérdésem lenne mennyi hely kéne neki, ha alap rendszer mellé max pár alkalmazást tennék fel?

WIndowsom jelenleg lefedi a 120 GB-ot, de akkro csinálnám azt hogy a játékokat nagyobb progikat külön partícióra tenném ahdd-n, úgy működne, nem lenne nagy a kavar?

(#47178) lev258 válasza mrhitoshi (#47176) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Ezt a leírást alkalmazhatod a választott disztróra. Esetleg Lubuntu, Xubuntu?
ZTE_luky: Nem igazán értem a kódolásos dolgot, de a rendszernek elég lesz 10-15 GB, ha tényleg nem pakolsz rá sok cuccot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47179) mrhitoshi válasza lev258 (#47178) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Aha, ezt a leírást már nézegettem, de az elsődleges problémám, hogy melyik disztrót válasszam.
Nem tudom, hogy mi futna el jól ezen a tabon, illetve mely disztróknak milyenek a driveres támogatottságuk, mennyire tudják kezelni a tabot.

Az ubuntu egész jónak tűnik, csak nem tudom, hogy mennyire hardver igényes.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#47180) lev258 válasza mrhitoshi (#47179) üzenetére


lev258
veterán

A linken írják, mi a helyzet. Az Ubuntu alapú rendszerek meg ugyanazok hardvertámogatásban, a grafikus felületet (és a felhasznált erőforrások mennyiségét) leszámítva. Én szerintem az Ubuntu kicsit sok annak a gépnek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47181) #59070464


#59070464
törölt tag

LiveUSB eseten mennyire szamit a pendrive sebessege onnantol, hogy mar latom az asztalt? A leghitvanyabb drive is nagyon gyorsan bootol. RAM-ba dolgozik az OS, de ugy veszem eszre megis hasznalja az USB-t, csak nem tudom milyen szinten. Volt mar errol szo, de igy meg nem.

(#47182) lev258 válasza #59070464 (#47181) üzenetére


lev258
veterán

Amennyire tudom, RAM-ba a betöltődött rendszer kerül, nem az ISO. Vagyis pl. a böngésző elindítása a pendrive--val kezdődik (az ottani fájlok betöltésével).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47183) ZTE_luky válasza lev258 (#47178) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

értme köszi szépen. hát igazság szerint rosszul is fogalmaztam nem is azzal van a gond, ink arról van szó hogy a windows part. manager-e átírta dinamikus lemezzé alaplemez helyett, és a linux nem látja

(#47184) lev258 válasza ZTE_luky (#47183) üzenetére


lev258
veterán

Hát igen, így már világos. A dinamikus lemeznek ez az átka. Más rendszerek alatt egybefüggő masszának látszik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47185) King Unique válasza ZTE_luky (#47183) üzenetére


King Unique
titán

Külső partícionáló programok Windows alatt képesek adatvesztés nélkül is visszaalakítani alaplemezzé [link].

(#47186) lev258 válasza King Unique (#47185) üzenetére


lev258
veterán

Én úgy tudom, a Windows is képes rá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47187) King Unique válasza lev258 (#47186) üzenetére


King Unique
titán

A Windows alaplemezre csak a partíció törlése után tudja átkonvertálni, ha jól tudom. De a beépített lemezkezelő amúgy is ~ hulladék és ezek a külső partícionáló programok 100x többet tudnak. Ezekhez képest tudás terén még a GParted is eltörpül . :)

[ Szerkesztve ]

(#47188) mrhitoshi válasza lev258 (#47180) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Aha. Egy Lubuntut kipróbálok. Köszi a segítséget! :)

PS4

(#47189) Sinisi válasza King Unique (#47175) üzenetére


Sinisi
senior tag

Értem. Egyedül akkor amikor a win mellé telepítetést kértem akkor dobta fel induláskor a boot menüt, tehát nem akkor amikor a "valami más" opciót hanem a win mellé telepítést választottam... :( szóval nem tudom, hogy ez jelent-e valamit...

[ Szerkesztve ]

(#47190) mrhitoshi


mrhitoshi
veterán

Bennem van a hiba, vagy nem lehet egyszerűen uefis bootolhatóvá tenni a Lubuntut ? :F

Rufus azzal dobál ki mindig, hogy nem jó az iso képfájl.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#47191) lev258 válasza mrhitoshi (#47190) üzenetére


lev258
veterán

A Rufus-t nem ismerem, de a leírást kövesd. Nem annyira triviális tableteknél az EFI.
Maga a Lubuntu ugyanúgy képes futni legacy és UEFI módban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47192) mrhitoshi válasza lev258 (#47191) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Eleve ellentmond magának a poszt, mert a rufusszal akarja megcsinálni, de ez a program nem enged olyan partíciót létrehozni, ami kellene. :W

PS4

(#47193) lev258 válasza mrhitoshi (#47192) üzenetére


lev258
veterán

Amit én linkeltem, abban nincs szó Rufus-ról. Mindössze annyit mond, hogy valahogyan (valamivel) tedd fel a telepítőt pendrive-ra.
(Az előzményekben említ Rufus-t.)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47194) King Unique válasza mrhitoshi (#47190) üzenetére


King Unique
titán

Márpedig biztos, hogy nálad van a hiba... nálam a (legújabb) Rufus simán kiírja pendrive-ra a 64 bites Lubuntu 14.04 / 16.04 ISO-t GPT-UEFI módban és utána bootolható. Írásnál általában elég a normál ISO képfájl mód, de ha a DD-t választod, azzal is ok lesz. Utóbbinál max. utána a Windows nem mutatja rendesen a partíció méretét, de Rufus / HP Tool / külső partícionáló program / diskpart clean + lemezkezelő általi újraformázással / újrapartícionálással helyreállítható.

Illetve Windows alatt használható még a fapados Win32 Disk Imager is Linux ISO-k kiírásához, az is dd módban dolgozik. Továbbá ezek az ISO-k eleve hibridek és tudnak Legacy | UEFI módban is bootolni úgy tudom.

[ Szerkesztve ]

(#47195) mrhitoshi válasza King Unique (#47194) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Aha. 32 bites verzió nem jó erre a célra. Mindegy, probléma megoldva.

PS4

(#47196) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#47163) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ugye ! :D

(#47169) King Unique

Nekem is Mint Cinmanó a number one a kezdetek óta. ;)

[ Szerkesztve ]

(#47197) Joccc07


Joccc07
addikt

Sziasztok!
A Kubuntut miért nem engedi windows mellé telepíteni? Csak olyan opció van, hogy a teljes lemez elfoglalása.

>Gar taldin ni jaonyc; gar sa buir, ori’wadaasla<

(#47198) lev258 válasza Joccc07 (#47197) üzenetére


lev258
veterán

A Valami más opciónál mit látsz? Miféle partíciókat?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47199) Joccc07 válasza lev258 (#47198) üzenetére


Joccc07
addikt

Most már visszaléptem Windowsra úgyhogy képernyőképet nem tudok küldeni de ilyet

>Gar taldin ni jaonyc; gar sa buir, ori’wadaasla<

(#47200) lev258 válasza Joccc07 (#47199) üzenetére


lev258
veterán

A Manual-nál te magad állíthatsz be mindent.
Olyan gond, hogy nem látja a Windows-t, vagy az egész lemezt egyben látja (partíciók nélkül), rendszerint azért van, mert a Windows elbarmolta a partíciós táblát.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.