Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47801) growler válasza Balion (#47799) üzenetére


growler
őstag

Ha futtatod a:
sudo apt-get autoremove
parancsot, valószínű le fog szedni valamennyit.

(#47802) Balion


Balion
senior tag

~ $ sudo locate libflash
[sudo] password for :
/usr/lib/libreoffice/program/libflashlo.so

~ $ sudo apt-get autoremove
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 20 not upgraded.

Lefuttattam mindkét parancsot, ezek szerint megszabadultam tőle teljesen?

(#47803) lev258 válasza Balion (#47802) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ezek szerint az a script le is szedte, ahogy illik. Csak mint írtam, nem szigorúan a rendszer hatásköre, ezért nem tudta jelezni neked.
A locate-hez nem kell sudo.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47804) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#47797) üzenetére


Lathronos
őstag

Ahogy olvasom Arch alapú, így gondolom olyasmi lehet mint a Manjaro.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47805) mefistofeles

Üdv!
Problémám tömondatokban...
Manjaro telepítés utáni frissítés. 503 db 2,5 óra alatt nem jött le letöltés közben meg kellett szakítanom a folyamatot. Ha újra kezdem akkor elöröl kezdi vagy ott folytatja ahol tartott?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47806) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#47805) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Természetesen folytatja mert amit letöltött, az már ott van a csomagkezelő ?pacman? cache könyvtárában.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47807) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#47806) üzenetére

Köszi!
Ilyen válaszban Reménykedtem.
igen pacman....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47808) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#47804) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Igen, ezt olvastam én is, csak az érdekelne, hogy mennyire "nehéz" megtanulni a randszert. Én most ubuntu alapon vagyok, egy-két dolgot tudok villantani rajta, de nem sokat. Az apricity más, ott megint meg kellene újra tanulnom mindent. Gondolom én.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#47809) mefistofeles

jaj ne mááááá..
Végre megtaláltam azt a disztrót és kinézetet ami bejön és kezeli is a cuccaimat (manjaro-KDE) erre akár a fájlkezelőt akár a kukát akarom megnyitni ez a hibaüzenet fogad:

Nem sikerült elindítani ezt a folyamatot: Nem sikerült egy IO alfolyamatot létrehozni: a klauncher válasza: Hiba történt a(z) "/usr/lib/qt/plugins/kf5/kio/trash.so" betöltése közben.
Ez ugye a kuka. A Dolphin elinditásakor ugyanez az üzi csak az utolsó / után a file.so szerepel.
Meg még ki tudja mikor hol. Lehet ezzel valamit kezdeni?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47810) God Vazzeg válasza mefistofeles (#47809) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nincs memória hibád? Winyód jó?

(#47811) BoB válasza mefistofeles (#47809) üzenetére


BoB
veterán

Terminálban:
dbus-launch dolphin

Ha így jól működik, akkor utánna már elvileg megy majd rendesen is, nem kell így indítani.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#47812) mefistofeles válasza BoB (#47811) üzenetére

A dbus-ra azt irja, hogy "parancs nem található"

God Vazzeg: ....nem, hibátlan a gépem....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47813) mefistofeles válasza mefistofeles (#47812) üzenetére

Hopp bocsi srácok, úgy tűnik a rendszer elindítás közben "megszerelte" magát. Most hibaüzi nélkül nyitható minden! :F

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47814) mefistofeles

Na most még egy fontos dolog...
Egy nyomtatót kéne beállítani. Rámentem, hogy nyomtató hozzáadás -> illesztőprogram kiválasztás. itt feldobott egy halom nyomtató márkát de a canon az persze nincs benne ( nyilván mert nekem az kéne). Van még olyan, hogy PPD fájl kézi megadása csak éppen nem tudom, hogy mi az :F

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#47815) Dr.FantastiK válasza mefistofeles (#47814) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

Google Search:

nyomtatod tipusa.. Linux driver , arra ramutatni ppd file.

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47816) Sonja válasza mefistofeles (#47814) üzenetére


Sonja
veterán

Mi a pontos típusa a Canon nyomtatónak?

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#47817) Balion válasza Sonja (#47816) üzenetére


Balion
senior tag

Melyik nem rolling update-es disztribúciónak vannak a legfrissebb -beépített drivertelepítő által feltelepíthető- nvidia driver-ei?
Köszi! :)

(Upsz, a kérdés nem (csak) neked szólt :B )

[ Szerkesztve ]

(#47818) lev258 válasza Balion (#47817) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia zárt driverhez nem kell rolling, van ppa Ubuntu alapú rendszerekre.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47819) Balion válasza lev258 (#47818) üzenetére


Balion
senior tag

Tehát rá tudom venni a rendszert, hogy a drivertelepítőben a legújabb driverek is jelenjenek meg?
Lehet, hogy teljesen félre értem a lényegét, sorry.

(#47820) lev258 válasza Balion (#47819) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan az, amit írsz.
Terminálban ez a két sor kell hozzá:
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
Néha lehetnek bug-ok, ezért nem árt, ha van egy Linux Live a közelben (baj esetén tudj kommunikálni).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47821) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Régebben használtam a Zenwalk os-t lemezről vagy pendrive-ról, ha merevlemezt kellett karbantartani. Lényeg hogy nagyon sok fájlrendszert ismerjen, (40-50 félét legalább) Még mindig ez a legjobb a célra?
:R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#47822) lev258 válasza zoltanz (#47821) üzenetére


lev258
veterán

Sosem használtam, de elvileg néhány speciális programot leszámítva nincs benne extra. Vagyis szerintem bármely rendszerrel sikerülhet, amit akarsz, legfeljebb fel kell tenni néhány csomagot.
"merevlemezt kellett karbantartani"
Ha fájlrendszereket akarsz javítani, akkor érdemes a megfelelő operációs rendszer alól tenni azt (ami nem minden esetben Linux).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47823) zoltanz válasza lev258 (#47822) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Eddig ez bevált nekem.

"Ha fájlrendszereket akarsz javítani, akkor érdemes a megfelelő operációs rendszer alól tenni az"

Ezzel az gond, néha kapok olyan lemezeket amiken nem tudni mi volt elötte. Ilyenkor jön jól egy "svájcibicska" disztró. (le tudjam gyalulni ami rajta volt)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#47824) King Unique válasza zoltanz (#47823) üzenetére


King Unique
titán

Azért a fájlrendszerből, mappaszerkezetből is lehet következtetni rá, hogy milyen OS van rajta, mi alatt használták. Illetve a lemezt legyalulni több live rendszerben ott a Disks / GParted, nem kell ehhez spéci disztró...

[ Szerkesztve ]

(#47825) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Egy borzasztó láma kérdés...playonlinux-al feltettem egy win-es alkalmazást,tehát lett egy virtuális win-es lemezem.Ugye ez egy emulált win-es környezet jelent.Ez mennyiben veszélyes vírusok szempontjából?Szükségessé válik egy vírusirtó használata Linux alatt ettől,települhet-e oda bármi is vagy oda is csak root jelszóval?Elnézést ha hülyeséget kérdeztem,de sajnos nem tudom rá a választ :B

Köszönöm szépen előre is!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47826) CPT.Pirk válasza Normi™ (#47825) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A POL az gyakorlatilag egy felparaméterezett, adott alkalmazásra szabott egyedi Wine-t tartalmazó valami. A Wine meg mint olyan többnyire képes a Windowsos bináris fájlok futtatására, így elméletileg kaphat vírust is az ?emulált? környezet, mondjuk ha vírusos / trójais krekkel használod a játékot, ugyanis nincs UAC meg semmi ilyesmi ott... - bár jellemzően a POL-t nem tört játékhoz találták ki.

Viszont mivel böngészni amúgy sem egy Wine alá telepített internet explorerből fogsz (ami egyébként technikailag működik), így gy.k. ezzel a kérdéssel nem érdemes foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47827) Normi™ válasza CPT.Pirk (#47826) üzenetére


Normi™
őstag

Értelek köszönöm a válaszod!

Természetesen semmi tört nem megy oda,sőt játék sem,egy képszerkesztő programot tettem fel így és esélyes,hogy pár dolog lesz még,de semmi crack-es.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47828) Dr.FantastiK válasza Normi™ (#47825) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

meg osszeszedni sem egyszeru ! de futtatni ugy hogy kart okozzon 'a virus' szinte lehetetlen.

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#47829) Dave™ válasza Dr.FantastiK (#47828) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja, előbb crashelne az emulált környezet miatt, mint hogy kárt tegyen :D

(#47830) Normi™ válasza Dr.FantastiK (#47828) üzenetére


Normi™
őstag

Értem köszi,teljesen kezdő vagyok Linux-ban kérem figyelembe venni :D

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#47831) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Nem kapcsolódik szorosan a linux fórumhoz de érinti :) ezt a leírást szeretném kinyomtatni.De a betűk nagy része szürke és nehezen tudom olvasni.Hiába akarom firefox alatt vagy google chrom alatt ugyan ez a gondom vele.Mi a gond vele vagy nincsen meg valahol normálisan olvasható és kinyomtatható pdf formátumban,mert nagyon hasznosnak tartom az írást.

(#47832) CPT.Pirk válasza qwertly (#47831) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kinyomtatva lesz szürke? Mert a böngészőben még jó.

CTRL + A, majd CTRL+C, aztán nyiss egy doksit egy szövegszerkesztőben, ott pedig CTRL+V, aztán tudsz betűtípust és színt állítani, ha valamiért nem lenne jó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47833) lev258 válasza qwertly (#47831) üzenetére


lev258
veterán

Próbáltad először fájlba nyomtatni, majd azt nyomtatóra? Mert pdf-ként látszólag rendben van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47834) qwertly válasza CPT.Pirk (#47832) üzenetére


qwertly
addikt

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat,igen jól néz ki a böngészőben de ha már kinyomatott akkor más lesz a betűk színe.Ezt próbáltam már novapdf nyomatóval és utána igazival a pdf fájlt és a google chrome pdf nyomatójával is.De volt a klaszikus ctrl+c ctrl+v megoldás is ms word és libreoffice is ott is ez lett az eredmény.Nem tudom miért nem lehet ugy megcsinálni mit ezt az oldalt? :C

(#47835) TromF válasza qwertly (#47834) üzenetére


TromF
tag

Illesztd be a kimasolt szoveget valami formazast nelkulozo editorba, pl windows alatt notepad.

A linkelt oldal a leheto legegyszerubb html kod, nem kellene gondnak lenni a nyomtatassal. Kiprobaltam a google pdf printerrel, nekem ok, nincs valami elkalibralva nalad?

Vagy ha kenyeny akarsz lenni, linux terminalbol is meg tudod csinalni: wget http://www.letix.hu/ | lpr -P printernev
Ez letolti es kikuldi nyomtatora.

(#47836) herdsman12 válasza qwertly (#47834) üzenetére


herdsman12
őstag

Kipróbáltam Chromiumból a "Nyomtatás.." és Ctrl+c, Ctrl+v LibreOffice-ból.
Nyomtató beállítás - "Szürkeárnyalatos" módban csak fekete, "Szines" módban a szöveg fekete, a linkek kék szinűek.
Esetleg LibreOffice "Mindet kijelöli" és "Betűszín" fekete.

[ Szerkesztve ]

(#47837) student


student
őstag

van egy régi 2005-ös hp compaq laptop pentium m740 1.73ghz/512mb ram/60 gb hdd

most xp van rajta de használhatatlanul lassú

Lehet még ebből egy használható skpyeolos,fészbukos,youtubeolos gépet összehozni vmilyen light linux disztróval?

[ Szerkesztve ]

(#47838) Penty válasza student (#47837) üzenetére


Penty
tag

Egy könnyed linuxos distro nem probléma rá, de a mai agyonscriptelt, trehányul összedobott weboldalakon ez a gép el fog vérezni, akármilyen oprendszert is raksz rá.

(#47839) CPT.Pirk válasza student (#47837) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Skype még menne neki, ha mást nem futtatsz a gépen. A többi úgy van, ahogy Penty írta.

Inkább ruházzatok be valami olcsó, leszerelt Core2-es gépbe, azok még netre is jók. Pl. a Compaqnak vannak ilyen komplett gépei, időnként ki lehet fogni tök olcsón jóságokat közülük. Vagy egy régebbi ThinkPad ha laptopban gondolkodtok, azt is ki lehet hozni olcsón...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47840) Lathronos válasza student (#47837) üzenetére


Lathronos
őstag

Sajnos a CPU annyira gyenge, hogy még a bunsenlabs is csak csigatempóval vánszorogna rajta, pedig az a linuxok alsó határának egyik neves képviselője fogyasztás terén. Kénytelen leszel ahogy CPT.Pirk is említette minimum egy Intel Core2Duo CPU-val(AMD meg se forduljon a fejedben, azok ebben a kategóriában harmat gyengék) szerelt laptopot vagy PC-t beszerezni, de abból is a 2.5 GHz feletti órajelű példányok közül válassz(E6xxx, E8xxx) és emellé minimum 2 GB RAM-ot. Már elmúltak sajnos azok az idők, amikor még egy Pentium 4-esen is elfutottak a kis hardverigényű linuxok.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47841) spammer válasza Lathronos (#47840) üzenetére


spammer
veterán

"Sajnos a CPU annyira gyenge, hogy még a bunsenlabs is csak csigatempóval vánszorogna rajta"

Már nem egyszer írtam régebben, hogy a Crunchbang szépen vándorol egy ilyen kaliberű gépen. Egylapos böngészésre megteszi (youtube 360p-t el kell bírnia, de lehet használni külső lejátszót, pl. youtube-dl + mpv vagy minitube). Ha van rá keret, akkor persze jobb egy 2 magos gép + 2 GB memória, de ha nincs, akkor meg lehet próbálkozni a régi géppel, csak nyilván olyan elvárásokkal érdemes nekiállni. A kulcsszó: használható.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#47842) Lathronos válasza spammer (#47841) üzenetére


Lathronos
őstag

2 hete unokabátyám ugyanilyen paraméterekkel rendelkező laptopjára raktam bunsenlabs-t és működött(amíg tanácsom ellenére nem telepítette vissza a Win7-et) ugyan az igaz, még a youtube is smtube-bal, és igen sok kompromisszummal még netezni is tudott rajta, de ez már a mazochizmusnak minősül. Hardveraprón azért lehet E6XXX, E8XXX CPU-val és 2 GB RAM-mal PC-t találni 15-20k-ért, amelyek közt van pár olyan alaplappal rendelkező konfig amibe Xeon is tehető +2GB RAM-mal, így +6-8k-ért egész jó konfigot be lehet szerezni amivel még legalább 6-7 évig nem lesz gondja ha linuxot szeretne használni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47843) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Facse egy C2D -n döcögős kicsit.
Szomorú vagyok, pedig a retro gépemre akarok valami Linux-ot. Ezek szerint nem lesz könnyű.
Athlon XP
Asus A7N8X (nForce 2)
1 GB RAM
Geforce FX5200

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#47844) Lathronos válasza zoltanz (#47843) üzenetére


Lathronos
őstag

Talán tégy egy próbát a bunsenlabs-szal, hátha. Száguldani nem fog, de egy-két dologra még alkalmas lesz.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#47845) vargalex válasza zoltanz (#47843) üzenetére


vargalex
félisten

Édesanyámnak a régi asztali gépem van beállítva: Athlon 64 3000+, Abit NF8, 1 GB RAM, ATI HD2600 AGP. Arch Linux, LXDE kombóval egész használható. Leginkább Facebook, youtube, Nők Lapja, stb. oldalakat nézeget.

Alex

(#47846) CPT.Pirk válasza zoltanz (#47843) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagyszülők C2D-s Debianos gépén nem döcög, megy rendesen Firefox alatt a face.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47847) zoltanz válasza CPT.Pirk (#47846) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Nagyszülők C2D-s Debianos gépén nem döcög, megy rendesen Firefox alatt a face."

Olyan 3 GHz környékén már valóban simábban megy, Ubuntu Mate-t használok. Egy spártaibb Linux-on lassabb C2D-n is biztos tűrhető.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#47848) CPT.Pirk válasza zoltanz (#47847) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Több Core2-es ThinkPadem volt, az évek folyamán a 60-80e körüli sávba került régebbi laposokat vettem meg itthonra Chakra alá KDE-vel. Mindegyiken jól futott, nem volt gond a netezéssel. Hogy aztán mekkora frekin mentek, azt nem tudom.

A nagyszülők gépében mondjuk 3GHz-es C2D proci van, nincs is neki akadály. :N Egy megváltás volt kidobni a P4 Celeronos előző gépet. A bootidő is konkrétan megfeleződött.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47849) Pulsar


Pulsar
veterán

sziasztok!

nem tudom jó helyre írom-e a kérdésem.
Van egy ubuntu 16.04-em. Ki akarnám vágni a wincsiről a windowst, viszont pár program miatt muszáj vagyok elviselni, így arra gondoltam, hogy virtual box-ba futtatnám.
Leszedtem a VirtualBox-ot az amd64-es verziót, mert a linuxom is 64 bites, és a windows is az (és az is lenne) de ha elindítom a virtualboxot, csak 32 bites oprendszereket ajánl fel. Hogyan tudnám 64bitesíteni? :D

(#47850) Rimuru válasza Pulsar (#47849) üzenetére


Rimuru
veterán

Virtualizaciot kell engedelyezni BIOS-ban.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.