Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46101) lev258 válasza King Unique (#46100) üzenetére


lev258
veterán

Ha szükséged van rá, használd a flash-t. Ha megvagy nélküle, tiltsad, úgyis végnapjait éli. Pepper-t általában olyanok használnak, akiknek a flash játékok igénylik a frissebbet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46102) King Unique válasza lev258 (#46101) üzenetére


King Unique
titán

Nyilván szükségem van rá, mert nélküle bizonyos online animációk és tartalmak nem jelennek meg. Engem csak az érdekel, hogy a biztonsági rések javítva vannak-e, mert nem szeretnék fájllekódolós vírust bekapni?

(#46103) lev258 válasza King Unique (#46102) üzenetére


lev258
veterán

Miért, olyan helyeken barangolsz?
Elvileg biztonsági frissítéseket kap, sajnos a változáslista igen szűkszavú, így nem derül ki belőle sok.
Csak arra akartam utalni, hogy hamarosan mind a Chrome-ban és a többi böngészőben megszűnik, mind a Google elég komolyan "irtani" fogja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46104) mefistofeles válasza lev258 (#46097) üzenetére

Hááát gyrekek ez nagyon keserves. ....és ez csak egy nyomorult fájlkezelő.
Egyébként az első parancs után telepített valamit a második parancsra pedig command not found......

A jelszó fontosságáról pedig tudok de ma oda is kéri ahová tegnap 100%-hogy nem......

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46105) lev258 válasza mefistofeles (#46104) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mit írtál be? Vagy én írtam el?
Szerk.: Bocsánat, csak simán doublecmd a parancs. Most látom, újabban már csinál ikont. Megtalálod a Kellékek között.
Ismétlem, ez a probléma a Double Commander sajátja. Bár gondolom az van mögötte, hogy van hozzá két grafikus felület és a felhasználóra van bízva, melyiket akarja.
Akkor erről a jelszó dologról írjál még. Valami nem stimmel vele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46106) King Unique válasza lev258 (#46103) üzenetére


King Unique
titán

Pont nem így működik a dolog, nem kell ahhoz semmi "olyan" helyen barangolni... az egyik fórumtársnál Windows alatt vsz a régi flash miatt volt gond és csak egy FB & YT volt megnyitva a Firefoxban [link]. Ezeket meg kb. majdnem mindenki használja.
Olvastam korábban a cikket, hogy Linux alatt megszűnt az önálló flash továbbfejlesztése. Az újabb hírek kapcsán valóban meg fog szűnni az FF-ben is az NPAPI, de 2016 végét írnak. Most meg még csak május van.

Ha foltozzák rendesen a 11.2-t, nekem az is ok, de ha nagyon rizikós, akkor nyilván más megoldás után kell nézni. Csak ezért kérdeztem.

[ Szerkesztve ]

(#46107) mefistofeles válasza lev258 (#46105) üzenetére

Ez iszonyat komplikált.
Eleve szoftverkezelőben ha beírom, hogy commander akkor kidob vagy öt fájlt csak a double commanderhez. Fingom nincs mi kell, mi nem.
A kellékek között továbbra SINCS semmiféle commander.......
Tudom, hogy analfabéta vagyok de ehhez képest a windows 10-et egy mongolidióta is könnyedén beállítja.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46108) lev258 válasza mefistofeles (#46107) üzenetére


lev258
veterán

Most mit is csinálsz? Már feltelepült minden, ami kell. Csak el kell indítani. Milyen rendszert használsz?
Értem a felháborodást, de ne a Double Commander legyen a viszonyítási alap. Az külön eset.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46109) mefistofeles

A doublecmd parancsal bejött. Most azt ne mond, hogy ezután mindig terminál + parancs és úgy lehet megnyitni........

"Most mit is csinálsz? " Amit mondtál.... telepítettem a commandert. Kellékekben -mint írtam- továbbra sincs semmi, az új parancsal terminálból megnyílik a fájlkezelő. He mindig ez a procedúra akkor ez használhatatlan.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46110) CPT.Pirk válasza King Unique (#46100) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pepperflash. Érdekes, hogy egyáltalán még elérhető a 11.2-es régi flash a tárolókban, Debiant kivéve.

mefistofeles:
Kezdőként olyan disztróval is próbálkozhatsz, ahol ilyen dolgok mint a két ablakos fájlkezelő alapból meg vannak csinálva. Pl. bármelyik KDE-s disztró ilyen, a fájlkezelőjükben az F3 vált 1 ill. 2 ablakos mód között, az F4 meg terminált nyit az adott mappába, a program ablakában. Na ez a kényelem. :K

szerk: az utóbbi években nem láttam olyan Linuxos programot, ami nem hozott létre magától bejegyzést az xyz indító menüben. Most hogy felraktad, nem került be a listába?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46111) lev258 válasza King Unique (#46106) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom. Ezek a dolgok úgy szoktak működni, hogy fertőzött videó szükséges hozzá. Valószínűbb, hogy a delikvens rákattintott valami videóra, amire nem kellett volna. Vagy Facebook-on kapott valamit egy totál ismeretlentől, hogy "Ezt nézd meg!".

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46112) lev258 válasza mefistofeles (#46109) üzenetére


lev258
veterán

Tudsz ikont készíteni hozzá. Rendszer?
CPT.Pirk: A legjobb disztró Fájlkezelője tud kétablakos módban működni, csak nem alapértelmezett. Sajnos a Double Commander tud ilyet, én Mint-en tapasztaltam.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46113) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46110) üzenetére

Ne haragudj de nem gondoltam, hogy egy olyan központi dolog alapján kell disztrót választanom mint egy fájlkezelő.......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46114) lev258 válasza lev258 (#46112) üzenetére


lev258
veterán

Legtöbbet akartam írni, nem legjobbat. :B

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46115) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#46113) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A fájlkezelő az jellemzően az asztali környezet része, mivel kapsz egy komplett sw csomagot, főleg a nagyobbaknál.
Amúgy itt legalább választhatsz, nem úgy mint Windowson. Az intézőben pl. soha nem lesz kétablakos működés, ezt megerősítette az MS. :)

Egyébként a kétablakos dolog nem mindenkinek a szíve csücske. Pl. a Gnome fájlkezelője sokáig tudta ezt a kétablakos működést aztán jött egy frissítés amivel kompletten kivették belőle különösebb indok nélkül. Szóval érdemes körülnézni.

lev258: jellemzően igen, de úgy látom ez pont nem segít a kolléga esetében, mert az övé nem. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46116) King Unique válasza CPT.Pirk (#46110) üzenetére


King Unique
titán

OK. De a 11.2-t azt le kell előtte írtani, vagy csak simán adjam hozzá PPA-ból és rakjam fel a másikat [link]. Meg ugye előbbinél az alábbi nem működik:
sudo apt-get remove flashplugin-installer
Csak úgy tudom uninstallálni, ha előtte külön felrakom. A böngészőben meg nem találtam törlés opciót.
Illetve Antergos alatt gondolom yum xx kell előírni, mivel Arch alapú és pl. a Chakra is ezen parancsokat használja.

(#46111) lev258: igen, vannak ilyen esetek is. A lényeg, hogy a legnépszerűbb oldalakat veszik célba és egyáltalán nem kell a zavarosban halászni.

[ Szerkesztve ]

(#46117) CPT.Pirk válasza King Unique (#46116) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Yum? Mármint Pacmanre gondolsz?

Amúgy szerintem tedd fel az újat, valszeg leírtja a régit. Chakránál így csinálták meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46118) lev258 válasza King Unique (#46116) üzenetére


lev258
veterán

A mondandómnak az is része volt, hogy ismeretlenek üzeneteivel ne foglalkozz, az jelenti a tényleges veszélyt. Csak úgy nem fog valami téged megfertőzni.
A flashplugin-installer valójában nem a flash-t tartalmazza, hanem letölti azt a megfelelő helyről. A linkeden úgy látom, simán freshplayerplugin néven van a ppa-ban. Ha felrakod úgyis felülírja, vagy átállítja magát a böngésző, nem kell feltétlenül törölnöd.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46119) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#46115) üzenetére

Mindegy ha csak konzolból lehívható akkor felejtős.
A kellékek - fájlok is átalakítható kétablakosra és akkor olyan mint egy nagyon kezdetleges, primitív commander.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46120) lev258 válasza mefistofeles (#46119) üzenetére


lev258
veterán

Újra.
Milyen rendszer? Lehet ikont készíteni hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46121) mefistofeles válasza lev258 (#46120) üzenetére

17.3 Linux Mint Cinnamon.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46122) lev258 válasza mefistofeles (#46121) üzenetére


lev258
veterán

Akkor valószínű, hogy amiatt nem lett ikonod magától. Ubuntu alatt nekem gond nélkül megcsinálta telepítéskor.
Jobb gomb az asztalodra, majd lesz egy Indítóikon létrehozása (vagy hasonló) menüpont. Ott adj neki nevet, a parancs részhez írd be a doublecmd parancsot, meg választhatsz egyedi ikonképet is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46123) BoB válasza lev258 (#46103) üzenetére


BoB
veterán

"Miért, olyan helyeken barangolsz?"

Ezt kellett volna már rég elfelejteni, főleg egy szakmai portálon.

Senki nem emlékzsik ilyenekre, mint pl. amikor a yahoo oldalát feltörték és kártevőket helyeztek el az oldalon? Vagy ilyenkor isteni látomásra nem kellene megnyitni a yahoo.com oldalt? Egy példa a sok közül.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46124) lev258 válasza BoB (#46123) üzenetére


lev258
veterán

Előfordul, hogy egy-egy nagyobb oldalt feltörnek és ott helyeznek el kártevőket. Azt viszont te is tudod, hogy nem ez a leggyakoribb ok. A fertőzött e-mailek, üzenetek, vagy feltört noname oldalak viszik a prímet, a szándékosan kreált oldalak mellett.
Nemcsak a Yahoo, neves internetes újságok is jártak már így. De ezek egyáltalán nem mindennapi esetek és nem a fertőzések döntő többségéért felelősek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46125) BoB válasza King Unique (#46106) üzenetére


BoB
veterán

Ha ennyire a security része érdekel, akkor alapból nem használod Firefox-al a flash, mert: csak NPAPI van hozzá. Ahogy írták korábban hiába teszed fel a peppert, az egy köztes réteg segítségével az NPAPI-n fog futni.

A PPAPI egyik előnye a jobb védelem, mert extra sec layert tartalmaz. Viszont előbb említett dolog miatt ezt az extra védelmet firefox-nál cseszheted.

lev258: mindegy mi milyen gyakori, olyat nem lehet kijelenteni, hogy "ha nem nézel olyan oldalakat nem vagy veszélyben". Mert egyszerűen nem igaz. Tudom hogy nem csak a yahoo járt így, ezért írtam hogy írtam hogy egy példa a sok közül.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46126) King Unique válasza CPT.Pirk (#46117) üzenetére


King Unique
titán

Kevertem, elnézést...igen, a pacman, amire gondoltam. Hát, mivel terminálból uninstallálni nem tudom, akkor vsz rátolom.

(#46118) lev258: akkor ezek szerint +1 a sima rátelepítésre.

Köszönöm a válaszokat! :R

+1:

Esetleg erre van ötlete valakinek [link], tehát Antergos alatt mit kéne beírni? Bár nem tudom, hogy ér-e valamit, mert a Windows most is 2 órával kevesebbet mutatott és manuálisan kellett átállítani...

(#46125) bob.zxr: ezt nem tudom hova tegyem, mert ennyi erővel Windows alatt is NPAPI van, mégis azt írják, hogy bizonyos verziószám felett már "biztonságos"?

[ Szerkesztve ]

(#46127) BoB válasza King Unique (#46126) üzenetére


BoB
veterán

# hwclock --systohc --localtime

PPAPI biztonságosabb. Pont. A csernobili reaktor is biztonságos volt :))

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46128) spammer válasza King Unique (#46126) üzenetére


spammer
veterán

NTP: systemd-timesyncd

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46129) King Unique válasza BoB (#46127) üzenetére


King Unique
titán

Hát, ha már 1-2 fokkal jobb megoldás, mint a 11.2 flash, akkor nekem egyelőre az is elég. Köszönöm az időbeállítást, majd kipróbálom. Amúgy most minden Linux jól mutatja, csak az Antergos nem, tehát alapból is ráfér egy kis piszkálás. :D

(#46128) spammer: egy kicsit bonyolultabb nekem, de ha a másik nem megy, akkor kipróbálom ezt is.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#46130) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
milyen programot ajánlatok egy egyszerű hangfájl (MP3) megvágáshoz.

(#46131) CPT.Pirk válasza Damateo (#46130) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Audacity.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46132) Cs.I.T. válasza mefistofeles (#46107) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Nem tudom mit csináltál rosszul, de kiváncsiságból végigcsináltam a telepítést én is. Próbáltam windowsos módszerekkel. :-)

A feltelepítés után valóban nincs még a menüben, de ezt egy ki-bejelentkezés megoldja, még újraindítani sem kell. De ha neked mégsem lenne ott, be lehet a menüszerkesztővel tenni a menűbe. Menűn bal klikk => Beállítások => Menűszerkesztő indítása => Új menű felvétele, és azon belül, új elem.
Csináltam neked róla videót is:

https://youtu.be/WULnlkgCh5E

[ Szerkesztve ]

(#46133) mefistofeles válasza Cs.I.T. (#46132) üzenetére

Köszönöm, hihetetlen milyen segítőkészek vagytok! :R
Az volt egyébként a probléma, hogy elsőre nem jelent meg a Menüben és nem tudtam egyáltalán hol keressem. Ekkor segített lev258 fórumtárs egy terminálos módszerrel.
Egyébként a videódban nem tudom mi volt a windowsos módszer, ez full linuxos volt! :DD
A windowsos módszer (működik is és 100x egyszerűbb is) ha már menüben megjelent a Doublecommander akkor jobb klikk az ikonon és "Hozzáadás az asztalhoz" ennyi. Persze gondolom ez sem fog mindennel működni de pár fontos dolgot már kitettem így.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46134) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Van egy python könyvtár, amit nem sikerül telepítenem. Letöltöm a könyvtárat.

tar -zxvf -el kicsomagolom
tar -zxvf pynaoqi-python-2.7-naoqi-x.x-linux32.tar.gz

Felveszem a kicsomagolási könyvtárat a pythonpath-be.

export PYTHONPATH=${PYTHONPATH}:/path/to/python-sdk

http://doc.aldebaran.com/2-1/dev/python/install_guide.html
Ez alapján nincs más dolgom, mégis hibaüzenetet kapok.

Python 2.7.10 (default, Oct 14 2015, 16:09:02)
[GCC 5.2.1 20151010] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> import naoqi
Traceback (most recent call last):
File "<stdin>", line 1, in <module>
File "/opt/pynaoqi-python2.7-2.1.4.13-linux64/naoqi.py", line 7, in <module>
import qi
File "/opt/pynaoqi-python2.7-2.1.4.13-linux64/qi/__init__.py", line 72, in <module>
from _qi import Application as _Application
ImportError: libqipython.so: cannot open shared object file: No such file or directory

mi lehet a gond?

(#46135) spammer válasza DrojDtroll (#46134) üzenetére


spammer
veterán

Ugye az exportnál a /path/to/python-sdk helyére a megfelelő útvonalat írtad be, ahová a cuccot raktad?

Amúgy tárolókban biztos, hogy nincs ez python-sdk? Milyen disztrót használsz?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46136) DrojDtroll válasza spammer (#46135) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Ubuntut. Ez egy robot sdk-ja szóval nincs. Igen a megfelelő útvonalat írtam. A fájl ami hiányzik neki ott van a helyén.

(#46137) spammer válasza DrojDtroll (#46136) üzenetére


spammer
veterán

Ubuntu meg a naoqi verzió sem mindegy, ahogy látom: [link]

Amúgy erre visszaadja a megfelelő útvonalat?

echo $PYTHONPATH

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46138) DrojDtroll válasza spammer (#46137) üzenetére


DrojDtroll
addikt

15.10

igen visszaadja

(#46139) DrojDtroll válasza DrojDtroll (#46138) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Egyel régebbi verziót letöltve működik szépen. Majd megnézem a changelog-ot, hogy miről kell lemondanom.

Már kezdem megszokni, hogy amit kiad a gyártó csak egyre rosszabb és rosszabb :W

(#46140) lev258 válasza DrojDtroll (#46139) üzenetére


lev258
veterán

Készülj fel, mert a disztrókban a python-t 3-asra cserélik lassan mindenütt. Akkor meg aztán lesznek gondjaid.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46141) DrojDtroll válasza lev258 (#46140) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Főleg mivel a gyártó nem hajlandó python3-hoz kiadni az sdk-t.

Olyan nagy munka volna megcsinálni?

(#46142) lev258 válasza DrojDtroll (#46141) üzenetére


lev258
veterán

A lustaság nagy úr.
Bár szerintem gond nélkül ellehetsz egy dual-boot-tal, a megfelelő rendszert használva a megfelelő célokra.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46143) DrojDtroll válasza lev258 (#46142) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Egy évem van hátra a középiskolából. Szerintem utána nem nagyon lesz esedékes a dolog, szóval annyira nem kell félnem.

[ Szerkesztve ]

(#46144) King Unique


King Unique
titán

Helló!

Szórakoztam ezzel a flash frissítéssel [link], de Chromium alól eltűnt a 21.0.0.216 flash...vsz én töröltem valamit terminálban.
Kérdés, hogy hogyan lehet visszavarázsolni, illetve FF-ben a 13.1.2.3 az most lényegében a 21-es verziónak megfelelő pepperflash, vagy mi :F

(#46145) mefistofeles

Egy újabb hülye kérdés. Egy másik gépen (fiaim) kellene egy rendszer javítást végezni. Lehetséges USB boot pendrive készítése win 8.1 rendszerről linux alatt? És ha igen akkor a Mint beépített Penrive lemezkép író-ja jó hozzá?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46146) Lathronos válasza King Unique (#46144) üzenetére


Lathronos
őstag

Én az alapértelmezett pepperfflash-t és flashplayert használom, így nem tudom hogyan kell eltávolítani a harmadik féltől származót és visszaállítani az eredeti-t. :F Talán lev258 tudja

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46147) King Unique válasza mefistofeles (#46145) üzenetére


King Unique
titán

Erre a WinUSB való és az UNetbootin egy korábbi verziója [link]. Illetve, ha leformázod a pendrive-ot FAT32-re és csak simán manuálisan rámásolod a kibontott telepítő fájljait, akkor egy 8.1/10 ISO-nak be kéne tudni bootolni Legacy | UEFI módban egyaránt [link].

[ Szerkesztve ]

(#46148) Lathronos válasza mefistofeles (#46145) üzenetére


Lathronos
őstag

+1 A WinUSB-t telepítsd. Direkt Windows ISO pendrive-ra írására való. 64 bites, 32bites

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46149) King Unique válasza Lathronos (#46146) üzenetére


King Unique
titán

Az a gondom, hogy sikerült véletlenül a Chromiumból is eltávolítani. Ha a normált, vagy a linkben lévőt rakom fel, akkor az a Firefoxhoz rendeli, de előbbi böngészőben ugyanúgy nem lesz benne (pedig benne volt eredetileg). Nálam azt írja, hogy ki van kapcsolva és nem találom a bővítmények között.
Tehát ezt utólag lehet újra telepíteni a Chromiumhoz?

(#46150) Lathronos válasza King Unique (#46149) üzenetére


Lathronos
őstag

A pepperflashplugin-nonfree csomag telepítése után működnie kell a flash-nek a chromium-ban is.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.