Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46851) Lathronos válasza fo_di (#46850) üzenetére


Lathronos
őstag

Szerintem ITT tedd fel az ilyesfajta kérdéseket. Mi ehhez kevesek vagyunk.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46852) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Szisztok!

Az egyik python könyvtár telepítési lépései így vannak megadva:

apt-get update
apt-get install virtualenv virtualenvwrapper python-setuptools python-smbus python-pil
source /etc/bash_completion.d/virtualenvwrapper
mkvirtualenv ev3_py27 --python=/usr/bin/python2.7 --system-site-packages
workon ev3_py27
easy_install -U python-ev3
type deactive to exit

Amikor feltelepítem a könyvtárat szépen működik, de ha kikapcsolom a gépet utána nem. Hogyan lehetne feltelepíteni úgy hogy megmaradjon?

(#46853) Lathronos válasza DrojDtroll (#46852) üzenetére


Lathronos
őstag

Csak ismételni tudom magam, a python már nem abszolút kezdő szint hanem haladó.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46854) DrojDtroll válasza Lathronos (#46853) üzenetére


DrojDtroll
addikt

:W

Megyek akkor a halados topikba.

(#46855) Just_Reboot


Just_Reboot
addikt

Valaki telepített már android x86-ot linux mellé?

Nálam a kettő kinyírja egymást vagy valamit rosszul csinálok?

(#46856) DrojDtroll válasza Just_Reboot (#46855) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Hogy érted, hogy kinyírja?

(#46857) Just_Reboot válasza DrojDtroll (#46856) üzenetére


Just_Reboot
addikt

Vagy x86 van vagy Linux, a kettőnek együtt nincs grubja.

(#46858) Dr.FantastiK


Dr.FantastiK
őstag

ORBITALIS Bug -ba futottam bele !!

a KDE AdressBook -ba sikeresen lehivtam (sync) a GoogleContact -at.

ha itt letrehozok egy uj embert azt felszinkronizalja ,, DE ::

ha egy meglevo Contact -on belul BARMIT modositok, pl egy telefonszamot vagy Notes bejegyzest adok hozza azt NEM kuldi fel a Googliba az Akonadi !!
:Y :O

viszont a Google -bol mindent Lehoz ...

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#46859) Rimuru válasza Just_Reboot (#46857) üzenetére


Rimuru
veterán

Allitsd be normalisan a rendszerbetoltot (rakd bele a masik rendszer).

Vigyázat, csalok!

(#46860) Just_Reboot válasza Rimuru (#46859) üzenetére


Just_Reboot
addikt

És azt hogy csináljam?

(#46861) Rimuru válasza Just_Reboot (#46860) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom grubot hasznalsz, fogod mondjuk a linuxod (ha ezt nem tudod inditani akkor osszefogalo -> -Grub2 rendszertöltő újratelepítése: ) es update-grub parancs.

Vigyázat, csalok!

(#46862) totron


totron
addikt

Broadcom wifi életre keltése: modprobe b44/b43? Majd? Ezután?

(#46863) spammer válasza totron (#46862) üzenetére


spammer
veterán

Volt már róla szó sokszor, kereső kidobja.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46864) lev258 válasza totron (#46862) üzenetére


lev258
veterán

Melyik Broadcom (lspci)?
És igen, tényleg sokszor volt már.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46865) King Unique


King Unique
titán

Hát ez a 16.04.0, ez külön állatfaj... :DD

A korábbi problémám okát sem nagyon értettem... Mi köze az eleve másik USB-eszközre történő telepítésnél, hogy a Debian alapú telepítő az Ubuntu bootolását elcseszi, de mindegy? Végül újraraktam mindhárom rendszer, úgyis bétáról voltak frissítve és most ok minden.

Viszont megint belefutottam egy érdekes jelenségbe...a Wi-Fi néha szakadozik és ilyenkor ki-be kapcsolom a routert, vagy újraindítom a webes kezelőfelületén. Illetve a szolgáltató DNS-e helyett beállítottam a 8.8.8.8 | 8.8.4.4, amivel mintha stabilabb lenne. Tegnap is szükség volt egy ilyenre. Viszont Ubuntu & Ubuntu MATE & Kubuntu 16.04 alatt behalt a grafikus frissítéskezelő és a terminálos sudo apt-get update is 0%-on állt... A vicc az egészben, hogy mindhárom rendszeren volt internet, lehetett böngészőben weboldalakat megnyitni. Plusz Mint 17.3, illetve Voyager (Xubuntu 14.04) alatt simán ment a frissítések keresésre mindkét helyen. Nézegettem a különféle netes leírásokat: [link], [link], [link]. Próbáltam az apt-get autoremove | apt-get clean stb. parancsokat, de nem használtak. Még mielőtt jobban belemélyedtem volna az előbbi linkekben lévő megoldásokba, gondoltam újraindítom a routert a webes felületről. És láss csodát, utána már méltóztatott az Ubuntu és pereputtya is rendesen működni. :C

Plusz a bónusz, hogy minden előzmény nélkül az Ubuntu 16.04 egyszer csak gondolt egyet és indításkor resetelte magát... :DDD Vagyis visszaállt a gyári háttérkép, Unity launcher elrendezése, betűméretek stb., mint amikor törlöm a korábbi problémánál említett mappát. Persze utána állíthattam be mindent újra. :(((

Szóval, ha ez ilyen bugos, akkor még meggondolom a Mint 18-ra való frissítést is. Illetve lehet jobban járok, ha ott is inkább megvárom legalább a 18.1-et...

[ Szerkesztve ]

(#46866) agy73p


agy73p
senior tag

Qutebrowsert használ valaki?
Most is arról írok, kezdem szeretni, de vannak oldalak, amiket nem jelenít meg megfelelően, ilyen pl: hvg.hu. Bal oldalra van csúszva minden egymás alá, a jobb oldala a képernyőnek meg üres. Ehez hasonlót tapasztaltam Midorivan é Qupzillával is, de már nem tudom, h melyik oldalak lehettek.
Ennél viszont tudom, hogy pl a hvg.hu....
Lehet ezen vmit állítani?

(#46867) spammer válasza agy73p (#46866) üzenetére


spammer
veterán

Wow, qutebrowser, nem hittem volna, hogy itt felbukkan egyszer a neve. :D A qutebrowser jelenleg nagyon aktívan van fejlesztve, épp nemrég adták ki az utolsó QtWebkit motoros stabil verziót, a nyár végére várhatóan megkapja majd a QtWebEngine-t, ami lényegében a Blink motor (A Chrome/Chromium motorja).

Egyébként a legrissebb 0.7-es verzióban is rossz a hvg oldala, most csekkoltam. Valószínűleg a hvg valami spéci cuccot használ, ami ezzel motorral nem működik megfelelően. Gratulálok a hvg-nek, valószínűleg letesztelték a 2 fő böngésző (FF és Chrome) friss verziójában, a többi meg le van szarva.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46868) kenguru99 válasza Fenyő (#46820) üzenetére


kenguru99
aktív tag

Nvidia vonalon van olyan videókártya (olyan 5000ft-ig) ami jó nekem? Mert a radeonok között nem nagyon találok passzív hűtésű kártyát. (csak ilyen jöhet szóba)

[ Szerkesztve ]

(#46869) CPT.Pirk válasza kenguru99 (#46868) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 8000-es szériától kezdve van HD dekóder (Purevideo?) az nV kártyákban. Szóval onnan fölfelé nézelődhetsz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46870) kenguru99 válasza CPT.Pirk (#46869) üzenetére


kenguru99
aktív tag

Ha megtörténik a videókártya csere, mi a teendőm, hogy települjenek az új driverek?

(#46871) Dr.FantastiK válasza kenguru99 (#46870) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

ha addig is Nvidia-d volt, akkor semmi dolgod.

ha elozoleg Radeon volt, akkor ramesz a Driver manager-er.

de melyik Distro ??

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#46872) kenguru99 válasza Dr.FantastiK (#46871) üzenetére


kenguru99
aktív tag

Ubuntu Mate 16.04

(#46873) agy73p válasza spammer (#46867) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszi. Van esetleg vmi másik böngésző vagy kiegészítő, amelyiket hasonló szinten lehet billentyűkkel navigálni (munkahelyen Windows alatt is működő kellene). Qute nem jó win alatt. :N

(#46874) spammer válasza agy73p (#46873) üzenetére


spammer
veterán

Firefox+Vimperator addon. Külön konfig fájlja lesz (vagy ha nincs, lehet neki csinálni):
~/.vimperatorrc (Windowson elvileg C:/Users/felhasználónév/_vimperatorrc , vagy valahol itt, nem tudom pontosan) , ebben lehet definiálni saját billkombókat, egyéni parancsokat stb. (itt van a konfigom, de inkább csak támpontnak linkeltem, ha kíváncsi vagy valamire, egy az egyben nem érdemes felhasználni). Ezzel nagyjából hasonló felületet kell kapnod, mint a qutebrowserben: fent tabok, alatta az oldal, alul pedig a parancssor. Ha Firefoxban nem tűnne el az alapértelmezett címsor (url bar), akkor a :set gui=nonavigation parancsot kell neki beírni (illetve konfig fájlban beállítani, ha nem marad meg újraindítás után). Lesz beépített help oldala is, melyet a :help paranccsal tudsz előhívni.

Ha lesz kérdésed vele kapcsolatban, akkor szerintem a Firefox topikban tedd majd fel, mert itt kicsit offnak számít.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46875) Lathronos válasza King Unique (#46865) üzenetére


Lathronos
őstag

Most már legalább te is tudod, miért nem vagyok hajlandó 14.04-ről 16.04-re váltani. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46876) #59070464


#59070464
törölt tag

Rendszer frissítés esetén (sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade) okozhat bármilyen problémát, anomáliát ha aktív, általam fut egy adott csomag, ami a frissítés esetén kapott új frissítést? Pl. egy böngésző, de lehet valami komolyabb dolog is. Leegyszerűsítve, rendszer frissítés esetén mindent bezárunk?

[ Szerkesztve ]

(#46877) King Unique válasza Lathronos (#46875) üzenetére


King Unique
titán

Igen, illetve olvastam amiket korábban írtál, amikor remastert akartál készíteni belőle. :D

Használom a Voyager X2 HD remastert, aminél a frissítéskezelő még nem ajánlotta fel a 16.04-re váltást. Gondolom azért, mert a hivatalos oldalán még csak a normál verzió érhető el. Próbáltam a sudo update-manager -d parancsot, ami felajánlotta a Xubuntu 16.04-re váltást, de nemet nyomtam. Nem tudtam hirtelen, hogy ezt most visszafrissíti X2 16.04-re, vagy netán Xubuntura, de mindegy? Amíg ilyen bugos a 16.04, addig jobb is, ha hagyom 14.04-en.

[ Szerkesztve ]

(#46878) spammer válasza #59070464 (#46876) üzenetére


spammer
veterán

Nem. Amíg nem indítod újra (az adott programot), addig a "régi" fut.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46879) lev258 válasza King Unique (#46865) üzenetére


lev258
veterán

Csak megjegyezném, hogy az utóbbi egy hétben több kiszolgálószerverrel is komoly lassulásokat tapasztaltam 16.04-en, de ki lehet várni. Ez nem a rendszer sara lesz, hanem valami más. Legalábbis nálam egyértelmű.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46880) saelin válasza spammer (#46878) üzenetére


saelin
veterán

Sőt, ha nyitva van a program és úgy törli a rendszerből, még akkor is fut tovább amíg be nem zárja azt. Csak érdekesség képen jegyeztem meg neki.

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#46881) #59070464 válasza spammer (#46878) üzenetére


#59070464
törölt tag

Kiváló! :R

(#46880) saelin
Minden érdekesség érdekel. :R

[ Szerkesztve ]

(#46882) agy73p válasza spammer (#46874) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszönöm, de nem kezdek bele a vimperatorba, azt hiszem, a Qutebrowser hogy menni fog Windows 10-en is a mhelymen. Letöltöttem, de a W10 már beparázott, nem engedte futtatni, majd holnap lesz időm, kipróbálom.

[ Szerkesztve ]

(#46883) #59070464


#59070464
törölt tag

Egy HDD/SSD nélküli gépen szeretném egy Ubuntu fork alól kipróbálni a ratpoison WM-t. A Live OS Gnome DE-t futtat, ha számít. Az apt-get install ratpoison parancson túl vagyok, csak át kellene valahogy váltani rá Gnome alól, mert ugye kijelentkezés után nincs opció DE/WM váltásra Live OS-nél.

Egyébiránt ha Live OS-nál a /home almappáiba file-okat pakolok, az fizikailag hol helyezkedik el? A RAM-ban? Tehát valahol a RAM mennyiség határozza azt meg, hogy mennyi adatot tudok ilyenkor forgatni egyéb adathordozó igénybevétele nélkül?

[ Szerkesztve ]

(#46884) spammer válasza #59070464 (#46883) üzenetére


spammer
veterán

RAM-ban, igen. Ha tesztelgetni akarsz, szerintem VM-ben próbáld: Virtualboxban felrakod a rendszert és ráhúzod a ratpoisont (meg bármi mást), így legalább minden meg is megmarad, nem úgy, mint live-ban.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46885) #59070464 válasza spammer (#46884) üzenetére


#59070464
törölt tag

Jó ötlet, de ez nem lenne túl kényelmes a jelen helyzetemben. Kényszerítve vagyok még egy darabig a Live OS használatára. Utólagosan nem is bánom, mert gyakorlottabban kezelem egyre több dologra a mindennapokban. Szóval Live OS esetén nem lehet DE-ről valami WM-re váltani?

(#46886) saelin válasza saelin (#46840) üzenetére


saelin
veterán

No, úgy ahogy megoldottam a linux boot kérdést, de a grub még mindig nem hajlandó a windows 10 előtt betölteni...
A biosomban van egy multiboot delay menüpont, ahol felvettem 10 sec-re az értéket, ha nem csinálok semmit, akkor magától bootol a win. De ha feljön a boot manager és az uefi file opciót választva kikeresem az ubuntut és más linux disztrókat, akkor el tudom indítani őket - elementary és linux mint-el tesztelve, majd ezek le lesznek törölve. Miután kiválasztom a linux efi file-át, csak akkor jön fel a grub, amiben benne van a windows boot manager-e is. :F

Ezt úgy tudtam kihozni, hogy megcsináltam a powercfg-s mókolást win-ben és sda-ra telepítettem az efi file-t - egyúttal köszönöm God Vazzeg-nek a tippet. Ez a win10 egy rohadt makacs öszvér, de lehet csak a GPT partíció szívat ennyire.
Volt már pár linux instalom, de mióta áttértem win10-re... ez volt eddig a legkeményebb mind közül. :DDD

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#46887) spammer válasza #59070464 (#46885) üzenetére


spammer
veterán

Kipróbáltam Trisquel Minivel (lxde) gyorsan live alatt:

1. sudo apt install ratpoison xorg
2. nano ~/.xinitrc és ezt írd a fájlba: exec ratpoison
2.1. Ha kell konfigolni valamit a ratpoisonon (pl. billkombók), akkor szerintem érdemes még most a ratpoision indítás előtt, az "alap" live gui alatt megcsinálni
3. válts konzolra (Ctrl+Alt+F1) aztán startx

Vagy értelemszerűen kezdheted a konzolra váltással, aztán install ratpoison, xorg, xinitrc szerkesztés, startx. Igazából mindegy.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#46888) Rimuru válasza #59070464 (#46885) üzenetére


Rimuru
veterán

Miert pont ratpoison? szerintem nezz ra stumpwm-re, az aktivan fejlesztett es mondhatjuk ugy hogy a ratpoison utodja.

Vigyázat, csalok!

(#46889) #59070464 válasza spammer (#46887) üzenetére


#59070464
törölt tag

Nagy köszönöm a kipróbálásért, okosításért. Délután ki is próbálom!

(#46888) colomb2
Tetszik a neve. :) Viccet félretéve, cli software-ek után kutakodtam és openbox-ról láttam indokoltan usereket ratpoison-ra váltani. Fel is keltette az érdeklődésemet egy próbára. Azt viszont nem tudtam, hogy a stumpwm egy utód. Természetesen így ez is felkeltette az érdeklődésem, hamarosan ezt is kipróbálom. Köszi neked is az ajánlót!

(#46890) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

A laptopom BIOS-át szeretném frissíteni (hogy ne csak SATA 1-et támogasson). Mint fut a gépen. Letöltöttem a megfelelő BIOS csomagot hozzá, amiben van egy indítható .exe fájl, amire azt írják, hogy csak Windows 7-ről megy (természetesen linuxról .exe fájl nem megy, tudom). Másik megoldásként van egy .iso fájl, amit szeretnék pendrivera kitenni, arról bootolni, de nem megy. Próbálkoztam DD-vel, winusb-vel, unetbootin-el... Mind azt csinálja, hogy a fájlokat ráteszi, de nem hajlandó a gép bootolni róla. Próbáltam, hogy a pendrive-ot FAT-ra formáztam, de ugyan ez. NTFS-re formázva szintén. Próbálkoztam másik pendrive-al, szintén... Próbaként megpróbáltam, hogy egy Win7 telepítőt teszek rá, ugyan ezekkel a módszerekkel, de szintén nem hajlandó róla bootolni.

Mit csinálok rosszul? Adjatok ötletet kérlek! :)

(#46891) King Unique válasza wopi (#46890) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Egy Lenovo laptopnál nálam a BIOS-frissítés úgy volt legutóbb, hogy csak el kellett indítani az exe fájlt Windows alól és megcsinálta automatikusan, újraindította a gépet stb. Ha nálad nem megy pendrive-ról, akkor próbáld CD/DVD-re kiírni az ISO fájlt és arról bootolni. Persze, ha van a laposban optikai meghajtó...

Ha nincs, akkor a pendrive-ról bootolásnál az is számíthat, hogy Legacy / UEFI módban bootol-e a gép. De, ha csak SATA1-et támogat, akkor gondolom nem mai darab és inkább előbbi. Akadnak különféle programok boot pendrive készítéséhez, de egy részük csak Windows only. Illetve ITT van még egy leírás, amiben a dd-t használta az illető. A Win7 telepítő elkészítésénél nálam csak az UNetbootin, illetve a sima fájlmásolásos módszer működött Linux alatt: [link], [link].

[ Szerkesztve ]

(#46892) #59070464


#59070464
törölt tag

Linux Journal Archive: 1994 - 2015
Nagy tudás, kis pénzért >> $13.50

[ Szerkesztve ]

(#46893) wopi válasza King Unique (#46891) üzenetére


wopi
aktív tag

Köszönöm a segítséget. Csak linux volt a gépen, ezért nem volt opció, hogy windowsból indítsam a frissítést. A bootolható pendrive készítését én is ezekkel a programokkal próbáltam, sikertelenül. Végül az lett a megoldás, hogy szégyenszemre feltettem egy windows 7-et, és abból frissítettem. Le is futott, minden oké. Az új SSD-mre természetesen a Mint ment vissza. :D

(#46894) Ezekiel Ston


Ezekiel Ston
senior tag

Azt szeretném kérdezni, hogy találkoztatok-e már olyannal, hogy friss telepítést követően install deluge és a deluge beállításánál hogy bezáráshoz tálcára helyezze le a programot nem helyezi le hanem bezárja rögtön...Mit lehet ilyenkor csinálni?

(#46895) lev258 válasza Ezekiel Ston (#46894) üzenetére


lev258
veterán

Rendszer, grafikus felület? Másikkal is csinálja?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46896) Ezekiel Ston válasza lev258 (#46895) üzenetére


Ezekiel Ston
senior tag

Nem próbáltam még más graf felülettel.
Ez előtt volt ugyanez a mint 17.3-as a gépen, akkor még rendesen működött...
Újrahúztam, és most nem megy...
szerk.: Cinnamon

[ Szerkesztve ]

(#46897) King Unique válasza wopi (#46893) üzenetére


King Unique
titán

Hát többek között az ilyen esetek miatt is előnyös a dual-boot. :K

Ez a BIOS ISO lehet kicsit egzotikus, de a W7 telepítő elkészítésének kellett volna mennie a fentebb említett módon.

[ Szerkesztve ]

(#46898) #59070464 válasza Rimuru (#46888) üzenetére


#59070464
törölt tag

Vajon azzal mit akart mondani az illeto, hogy barcsak C-ben irtak volna? (stumpwm)

(#46899) BoB válasza #59070464 (#46898) üzenetére


BoB
veterán

Ezt nem tudom hol olvastad.

Azt írják a stumpwm azért született, mert a ratpoison fejlesztője frusztrált lett a C nyelv használatától, és az egészet újra akarta építeni csak Lisp-et használva.

https://github.com/stumpwm/stumpwm/wiki/Background

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46900) #59070464 válasza BoB (#46899) üzenetére


#59070464
törölt tag

Ezt a topicot olvasva lattam es erdekelt mire gondolt vele.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.