Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  ThinkPad (NEM IdeaPad) (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-06-17 21:32:33

LOGOUT.hu

Az eddig párhuzamosan futó T, X, A és W, valamint R, Z és SL topikokat összevontuk, hogy egy topikban lehessen ezekről a notikról beszélni.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#109651) vicze válasza adalbert1 (#109646) üzenetére


vicze
félisten

"3 év jótállással"
1,5éve nem gyártják 1000%, hogy nincs rá ilyen garncia.

(#109652) slayernick66


slayernick66
tag

a normalis hogy win10 alatt a a power beallitas hogy bekapcsolo gomb nyomasra hibernalodjon, az nem mukodik, hiaba van beallitva?

[ Szerkesztve ]

(#109653) FoxiestFox válasza slayernick66 (#109652) üzenetére


FoxiestFox
félisten

És maga a hibernálás be van kapcsolva a rendszerben? :P

(#109654) Apollyon válasza adalbert1 (#109646) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Most már én se vennék X-et, elég volt az elmúlt 5 évben. T4**-es sorozat ok, sokkal könnyebben szerelhető, népszerűbb is, nagyobb a választék is, csak kicsit nagyobb de funkcionálisabb.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#109655) Tikakukac válasza slayernick66 (#109652) üzenetére


Tikakukac
titán

Öhm, nos igen. Meg ne kérdezd hány helyen kell és mit ki és bekapcsolni mire menni fog. Nekem is tanulságos kör volt egy 5530-as Latival.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109656) vicze válasza Apollyon (#109654) üzenetére


vicze
félisten

Egyszerűen már nincs értelme. Nem könnyebb és nem kisebb annyival, mint a 14"-esek, hogy megérje. Nem véletlen lett belőle 13"-os gép az X280 után. Na meg ott a nyomorított bill is...
Ami valósan váltani fogja mint subnotebook, azaz X1 Nano lesz.

Jelenleg a 13"-t(X13) Lenovo olcsó budget gépnek tartja és a cégek is csak ezért veszik, nem a méret miatt.

(#109657) BTom1970 válasza Tikakukac (#109645) üzenetére


BTom1970
tag

@FoxiestFox
@Tikakukac

In January 2020 Windows 7 had a 25.56 percent slice of the desktop operating system marketplace, and since then this figure has only dropped slightly.
In September Windows 7's desktop market share increased to 22.71 percent from 22.31 percent in August.

[link]

Tartozzak a 22,7%-ba inkább?

"Az élet az, ami velünk történik, miközben nekünk más terveink vannak" /John Lennon/

(#109658) Tikakukac válasza BTom1970 (#109657) üzenetére


Tikakukac
titán

Ha olyan géped van ami elkészülte után 3 verziót ugrott egy desktop oprendszer... Ja.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109659) adalbert1 válasza S_x96x_S (#109650) üzenetére


adalbert1
veterán

Köszi szépen :R , ez hasznos volt, a T480s tényleg egy megfontolandó alternatíva lehet, szét is nézek a piacon, hogy milyen ajánlatok vannak (habár most futottam egy gyors kört, hát, nagy része használtan is drágábban megy, mint ez az X, és van, ahol még esetleg költeni is kellene rá, de az tény, amit leírtál, hogy maga a gép jobb)

vicze1: akkor ha ezek a gépek beragadtak a nagykernél (gondolom hogy ott, mert vagy 20 laptopot árusító oldal hozza őket), és ott a leírásban 3 év van, akkor abból leketyegett már másfél év? :F Ennek nem onnan kellene indulnia, hogy én a kiskerben megveszem a gépet?

Apollyon: igazából most is 12,5-ös az ilyen itthoni hobbi gépem, csak már azért elég viseletes szegény (E6230) - mindenesetre a 14"-től sem zárkózom el.

(#109660) FoxiestFox válasza BTom1970 (#109657) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Szerintem jobban jársz egy naprakész rendszerrel, ha már egyszer az MS valamelyest megerőltette magát, és készített egyet, ami tizenéves gépeken is jobban megy, mint némelyik erőforrás-kímélőnek mondott Linux. :D
De nem tudunk dönteni helyetted. Kipróbálod, és ha nem tetszik, marad a 7.

(#109661) vicze válasza adalbert1 (#109659) üzenetére


vicze
félisten

Igen raktáron ragadt példányok, főleg a konfig leírásodból látszik, hogy ez nem egy kelendő konfig. 3év volt mikor megkapták, és azóta a raktáron áll és 3-6 hónap után elkezd ketyegni a gari.
Tehát mielőtt megveszed, a sorozatszám alapján minden képen ellenőrizd le, nehogy kellemetlen meglepetés érjen.

(#109662) FoxiestFox válasza FoxiestFox (#108286) üzenetére


FoxiestFox
félisten

#frankenpad blog
A napokban észrevettem, hogy a Franki melegebb, mint szokott.
Thermal Grizzly Conductonaut van ugye benne, folyékony fém, ezzel lazán lehűtötte az X9000 CPU-t 3.4 GHz-re pöccentve is az elmúlt hónapokban.

Pár hete odavertem egy kissé, és arra gondoltam, elmozdulhatott benne a cooler, vagy ilyesmi. Nagyobb stressre levágta a hővédelem, alapórajelen nem volt gond.

Szétkaptam, és képzeljétek, a fémpaszta oxidálta a CPU hűtő hőfelvevő felületét. :Y
Ami felettébb furcsa, hiszen direkt megnéztem, a réz felületet nem szabad oxidálnia a gyári leírás szerint. Az alut marja meg, de alu nincs a laposban.
Úgyhogy felpolíroztam egy kis csiszolópapírral, az oxidáció nem volt mély, szépen lejött, és ismét tartja a hőmérsékleteket.
Érdekes. Lehet hogy valami ötvözet képezi a hűtőnek ezt a lenti részét, mert a hőcsövek maguk egész biztosan rézből vannak, az alja viszont bár full réznek látszik, lehetséges, hogy réz-alu ötvözet. :F

(#109663) adalbert1 válasza vicze (#109661) üzenetére


adalbert1
veterán

Köszi, ez új volt, hogy automatikusan ketyegni kezd a gari akkor is, ha nem lesz eladva a gép - ilyenkor ezt amúgy nem lehet visszairatni a Lenovo-val, hogy 3 év legyen ismét, ami leketyegett belőle, az mindenképpen elveszett (lehet, hogy hülyeségnek hangzik, de pl. Xbox-nál a Microsoft számla bemutatása után simán átírja 2 évre a garanciát, ha kevesebbet mutatna a warranty checker amiatt mert mondjuk fél évet állt már a boltban)?
Mert ha tegyük fel ezekhez a gépekhez már csak fél-1 év garancia van, akkor máris sokkal rosszabb ajánlatnak tűnnek.

(#109664) vicze válasza adalbert1 (#109663) üzenetére


vicze
félisten

Garancia a gép legyártásának pillanatában kezd el ketyegni, abba a pillanatban mikor dobozba kerül. Attól függően, hogy a gépet hova szánják, viszonteladói gép +3hónap garanciát kap, ennyi idejük van eladni. (esetlegesen ha van extra megállapodás akkor lehet több, mert ritkább kevésbé eladható modell pl.) Már több gépet is vettünk ami -1év gari volt ebből az okból kifolyólag.

Nem tudok ilyenről, ezt a Lenovo-nál kell megkérdezni, vagy a viszonteladónál. Mindenesetre a garancia addig van max. amíg a Warranty lookup mondja, és nem amit a bolt mond, hacsak ők nem vállalják a garit.

(#109665) Tikakukac válasza adalbert1 (#109663) üzenetére


Tikakukac
titán

Alapból úgy néz ki, hogy mikor megindul a gyárból a disztri felé a gépsas, indul a gari a rendszerben.

Nem tudom változott-e 1,5 év alatt, a mérvadó és a jogi mindenható az a számla. Attól a dátumtól indul a végfelhasználó garija és akit ez zavar át lehet írni a gyártóval. Az tuti, hogy ha valamire 36 hó gari van (szavatosság és jótállás tetszőlegesen osztva, de inkább 12+24 hó) akkor az annyi. Dell, HP és minden más gépen is így ment, Lenovo is. Simán voltak olyan ragadós gépek amik álltak 1 évet. Ilyenkor nyilván adtunk kedvezményt és persze, hogy a számlától indult a gar. Becseszne még a bolti készletek között is kellene válogatni, hogy melyik a frissebb, nem kenyér ez :B

Számlád legyen meg tutira. Onnantól kezdve te vagy a király és bárki bármit mond, te diktálsz.

Céges kicsit neccesebb, sőt, plusz ugye vannak ezek a méltányossági 3 hónapok stb. Na, szóval hosszú ez a sztori is.

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109666) slayernick66 válasza FoxiestFox (#109653) üzenetére


slayernick66
tag

mmint a win10-ben? elvileg astsrt menuben is latszik, gyakorlatilag is, illetve a power settingsben az van beallitva hogy hibernalodjon amikor megnyomom a power gombot. de lof**szt se csinal amikor megnyomom. mi mast kellhet beallitani meg? ezerszer vegigmentem a beallitasokon, ill neztem biost is, de nem talaltam semmit meg..

(#109667) vicze válasza Tikakukac (#109665) üzenetére


vicze
félisten

Jaj már láttam olyanokat, hogy csak na...
A kedvencem eddig, hogy 2 nap különbséggel rendelt 2 gép között 1,5 hónap gari különbség van(szerencsére +ban), CTO gyárból egyből hozzám jött, és ráadásnak a később rendelt 2 nappal előbb kaptam meg, és az volt kevesebb garival. Úgy 50%-ban a shipping date a gari kezdeti napja, a többinél meg valami 1-14nap difi épp hogy sikerül... A legjobb amikor megveszem a gari bővítést és minding próbálom kitalálni, hogy mi lesz a gari dátum azután, de elég ritkán sikerül eltalálni, még nem jöttem rá mi alapján csinálják. :DDD

(#109668) slayernick66 válasza Tikakukac (#109655) üzenetére


slayernick66
tag

valami jo kis hintet nem tudsz adni? sajnos meguntam a keresgelest, kifogytam az otletekbol.. koszi!

(#109669) zsolti75 válasza vicze (#109667) üzenetére


zsolti75
senior tag

Mostani gépem '19 szeptemberi gyártás, '20 júniusban vettem, számlát elküldtem az ügyfélszolgálatnak, és gond nélkül átírták, vagyis +9hónapot kaptam.
Volt olyan gép nálam, ami címke szerint '19 decemberi volt, '20 áprilisban bontottam a dobozt bekapcsolás után aznaptól, vagyis áprilistól írta a garit a vantage.

(#109670) Ganz-[HUN]


Ganz-[HUN]
addikt

Épp ma fájdult meg a fogam (ismét) az X2xx sorozatra a kis méret miatt.
Az X240-esem nagyon hiányzik, bár a T440s is nagyon jó. Ma megláttam egyet a suliban az egyik polcon, mondom azt a minsenségit de kis cuki aranyos.

X280-ban az integrált ram legalább dual channelben fut legalább? Ezt is érintette a TB mizéria?

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#109671) Tikakukac válasza vicze (#109667) üzenetére


Tikakukac
titán

Mondom garinál nem volt gond soha, ha a gyáritól eltért a számla időtartama azt is kérték/kértük és csók. Nem volt ebből para, de mondom, szerintem ez jogilag is bukta lenne, ha a kiszállítás és nem a vásárlás játszana.

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109672) Tikakukac válasza slayernick66 (#109668) üzenetére


Tikakukac
titán

Engedélyezni kellett a hibernálást a windows features listában is talán és utána ment.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109673) Chea válasza slayernick66 (#109668) üzenetére


Chea
csendes tag

Ez is kell:
[root cmd:] powercfg /h on

This ain't no technological breakdown, oh no, this is the road to hell...

(#109674) vicze válasza zsolti75 (#109669) üzenetére


vicze
félisten

Az első ok, 3évre hosszabbítottak?
A második esetben az ugye pont a 3-4 hónap határa, tehát csak véletlen egybeesés.

Eddig a rekordom 41 hónap gari dobozból kivéve. :DDD De sajnos elég ritkán esik meg. A +2hét CTO esetében a leggyakoribb.

(#109675) zsolti75 válasza vicze (#109674) üzenetére


zsolti75
senior tag

Igen, 3 évre. Plusz vettem hozzá baleset biztosítást a kijelző miatt, azt meg ha jól emlékszem csak 60 napos koráig lehet.
Ja meg átírattam depo garira, ha esetleg hosszabbítani szeretném, akkor fele annyiba kerül.
Most láttam az ebay-en egy T14-et 10év garival, valami student verzió, de hogy hogyan? passz

[ Szerkesztve ]

(#109676) adalbert1 válasza Tikakukac (#109665) üzenetére


adalbert1
veterán

Köszi, igazából én is valami ilyesmire gondoltam, de vicze1 hozzászólása ennek kicsit ellentmondott. Magánszemélyként venném, gondolom így viszonylag simán mehetne.
Így akkor visszakerült a térképre az x280 is.

Közben szétnéztem a hardverapro T480s kínálatában, ami úgy megfelelőnek tűnik, az inkább a 280k+ kategória (1 eladónál láttam olcsóbban, de nem volt túl bizalomgerjesztő elsőre).
Viszont ha onnan még egy kicsit hozzáteszek, akkor már ott vannak a t490-ek is, onnan meg már csak egy ugrás a T14 :DDD

Igazából úgy vagyok vele, hogy amire ma elég az x280 hardware-e, arra jó eséllyel elég lesz az egész életciklusában (online tutorialok nézegetése, film és sorozatnézés, böngészés, mindenféle linuxos tákolás próbálgatása) - amire pedig nem, arra épp hogy elég lenne egy T480s, de azért az is szűkősen, vagy nem (mondjuk virtuális gépekből clustert összekonfigurálni adott vendor szoftverével, stb).

Szóval még alszok arra, hogy inkább most borítsak-e bele több pénzt, és akkor jobban future proof legyen a gép, vagy inkább azt a pénzt már rakjam el a következőre (pl. tetszene egy AMD-s gép is, de még elég ritkák, használtban pedig még inkább, illetve lehet, hogy pár év múlva az x86 háttérbe fog szorulni és inkább arm-es gépek lesznek).

Köszönöm mindenkinek a hasznos hozzászólásokat, ha jutottam valamire, akkor még jelentkezem :)

[ Szerkesztve ]

(#109677) Ganz-[HUN] válasza adalbert1 (#109676) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

Azért... Én még nem temrtném az x86-ot

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#109678) orangutan4


orangutan4
tag

Üdv, Thinkpad T430 laptopom szerintetek miért nem tud meghajtani egy 2K-s monitort a mini DP csatlakozón keresztül. (intel hd 4000) Átalakítót vettem hozzá, aminek a másik fele hdmi. Lehet ez a gond? Számít az valamit? Azt olvastam leírásokban hogy a mini DP elvileg tudja, de volt ahol azt írták, hogy a 3. generációs intel prociktól is függ a dolog. köszi

(#109679) Tikakukac válasza orangutan4 (#109678) üzenetére


Tikakukac
titán

Szintén WQHD monitor és DP port. A VGA-m 3 4K-s monitort is kihajtana mégis eldobta a képet néha. Kábelcsere után minden patent lett, esélyesen ez lesz a gondod neked is.

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109680) vicze válasza orangutan4 (#109678) üzenetére


vicze
félisten

T430: "Maximum external resolution: 2560x1600@60Hz (DisplayPort via optional Mini DP cable)"
A legtöbb olcsó passzív HDMI to DisplayPort átalapító csak egyirányú, és nem mindegy milyen irányba akarod átalakítani. Ez a magyarázat ha egyáltalában nincs kép.
Ha van kép de eldobálja akkor amit Tikakukac írt.

(#109681) HSM válasza orangutan4 (#109678) üzenetére


HSM
félisten

A probléma, hogy így HDMI-t csinálsz belőle, és az ezen a generáción 60Hz-en nem tud tudtommal FHD-nál magasabb felbontást.
Szép megoldás natív DP bement használata a monitoron (és nyilván a megfelelő DP kábel az összekötéshez), kevésbé szép megoldás megpróbálni, hátha alacsonyabb frissítéssel elindul/megbírkózik a monitor elektronikája, így próbálva belezsúfolni a magasabb felbontású a képátvitelt az ezen a generáción megtalálható HDMI verzió által biztosított alacsonyabb sávszélességbe [link] .

[ Szerkesztve ]

(#109682) orangutan4 válasza HSM (#109681) üzenetére


orangutan4
tag

Köszi a válaszokat. :R Nem ügyeskedek akkor :), veszek egy sima mini DP - DP kábelt, és remélhetőleg megoldja.

(#109683) azbest válasza orangutan4 (#109678) üzenetére


azbest
félisten

Mármint milyen 2k? A fullhd az 2k :D

A 2560x1600 tud menni 60Hz-en displayporton át. Lehet kapni aktív dp-hdmi átalakítót, olyat, ami hdmi2.0 -ára alakítja a dp jelet. Olyannal a hd4000-rel hajtok 4k kijelzőt 30Hz-en hdmi-vel. PS176 chipsetest használok. Közvetlenül dp porttal alapból megy dp kábellel a 4k 30Hz és a 2560@60Hz

[ Szerkesztve ]

(#109684) milan26 válasza azbest (#109683) üzenetére


milan26
senior tag

Én úgy tudom, akkor fontos az aktív átalakító, ha a videókártya passzív, mert akkor a megjelenítő nem tudja eldönteni, hogy épp video vagy adatjelet kapott. Jelen esetben ez nem áll fenn, mert a T430 videókártya portja aktív. Nekem ezzel a passzív adapterrel tökéletesen működik 1080p-n, nem is gondoltam volna, hogy a 4k már nem menne neki, mert magán az adapteren átfér, ezek szerint a port nem adja ki 4k-n csak a saját felületén. Ma is tanultam valamit.

Találtam még valamit.

Ha egyáltalán nincs semmilyen kép, lehet, hogy a biosban is állítgatni kell valamit.

[ Szerkesztve ]

(#109685) Tikakukac válasza azbest (#109683) üzenetére


Tikakukac
titán

Erről véres viták vannak, hogy a WQHD az 1440p és a 2K az egy és ugyanaz-e. Nekem az, szerintem a kollégának is.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109686) azbest válasza milan26 (#109684) üzenetére


azbest
félisten

őő valamit teljesen félreértettél az aktívsággal kapcsolatban.

Displayport esetén a passzív azt jelenti, hogy csak a jelszintet illeszti, mert más feszültséggel működik a dp, mint a hdmi. De magába az adatfolyamba nem nyúl bele. A gpu adja ki a hdmi jelet az illesztésen keresztül. És mivel az intel gpu nem támogat hdmi 2.0-át, így limitált a felbontás / képfrissítés. Még az újabb intel procikba integrált gpu többsége sem támogatja a hdmi 2.0-át maga. Ezt még a type-c videókimenetes intel gpu-s gépekkel is meg lehet szívni, ha hdmi alternate móddal akarják használni. Létezik olyan type-c kábel / átalakító is, ami displayport alternate módot haszál és egy aktív dp-hdmi átalakító van benne. Ilyen kábelt is vettem régebben aliról, ugyanúgy PS176 chipsettel, csak ott volt még benne egy dp alternate módot kezelő via chip is.

Az aktív átalakító azt jelenti, hogy igazi displayport jel jön ki a gépből és az átalakító maga teljesen feldolgozza az adatokat és az átalakító készít belőle hdmi jelet. Így tud hdmi2.0-át kiadni és hdmi-n át is támogatni a nagyobb felbontást, ugyanazt, amit a displayport is.

Ha egy újabb intel gpu-s gép belül tartalmaz aktív dp-hdmi átalakítót, akkor lehet hdmi 2.0 van rajta. Ha nem intel gpu, akkor is többet tud.

De régebbi technikát is tudok mutatni példának: a DVI-I csatlakozóban vannak analóg és digitális pinek is. Sima passzív dvi-i -> dsub átalakítókkal megy az analóg jel, mert a kártya adja ki. De olyan dvi-d kimenetről, amiben nincs analóg pin (vagy épp a hdmi-ről, vagy displayportról), csak aktív elektronikai átalakítóval lehet vga jelet kivenni.

Tikakukac
Nem követem az ilyen vitákat, de itt most pont nagyon nem mindegy, hogy fhd-ről vagy magasabb felbontásokról beszél. A tipikus filléres dp-hdmi passzív átalakítók csak fhd-t támogatnak. A passzívból is külön változat az, ami nagyobb felbontás tud a nagyobb sávszélesség támogatásával, tudom, mert kíváncsiságból vettem olyat is :) Azzal sem ment fhd fölé a t430-am, de asztali gt1050-nel már tudott 4k-t is.
Ezért érdemes marketinges elnevezések helyett a konkrét számokat vagy konkrét számokhoz rendelt megnevezést használni :)

[ Szerkesztve ]

(#109687) Tikakukac válasza azbest (#109686) üzenetére


Tikakukac
titán

Én amilyen körökben mozgok legalábbis a 2K-s moncsi, mint olyan 1440P-t jelent. Ilyenem van nekem is én is 2K-ként hivatkozok rá, ritkán WQHD-ként. Ez az első gond, ez szokta 60Hz-en a régebbi vasakat kifektetni sajnos és a kábeleket is.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#109688) HSM válasza azbest (#109686) üzenetére


HSM
félisten

Én a szokásos, "IT körökben" használt 2K fogalmat vettem alapul, azaz WQHD felbontást. Szigorúan technikailag a 1080P is 2K, de nem azt használják rá, hanem a FHD vagy 1080P megnevezést.

#109687 Tikakukac : "ez szokta 60Hz-en a régebbi vasakat kifektetni sajnos és a kábeleket is"
Hát még 144Hz-en. :C

[ Szerkesztve ]

(#109689) milan26 válasza azbest (#109686) üzenetére


milan26
senior tag

Erre gondolok:

"DisplayPort Dual-Mode (DP++)

A Displayport Dual-Mode segítségével képesek vagyunk a Displayport jelet továbbítani passzív adapteren keresztül HDMI vagy DVI kijelzőkre. Ez a funkció egy lehetséges kiegészítő, tehát nem minden Displayport-ot fogadó egység képes ezeket a passzív adaptereket használni. A Dual-Mode-al felszerelt berendezések amint felismerik, hogy DVI/HDMI passzív adapter lett bedugva, a Displayport jel helyett DVI/HDMI TMDS jelet továbbít."

Forrás.

(#109690) azbest válasza milan26 (#109689) üzenetére


azbest
félisten

Igen, ez az, amikor a gpu adja ki a hdmi jelet és csak szintillesztést csinál az átalakító. A monitorhoz nem jut akkor sem displayport jel, mert csak megfelelő átalakító érzékelésével ad ki hdmi jelet.

Annak, hogy "ha a videókártya passzív" nincs értelme :)
Persze, ha nem tud hdmi alternate módot az adott gpu, akkor nem lesz kép passzív átalakítóval, pont azért, mert az csak szintillesztést csinál. Ettől függetlenül az alternate módot támogató kimenethez is van, amikor érdemes aktív átalakítót használni.
A hd4000 estén azért, mert nagyobb felbontást támogat a dp módja, mint a hdmi alternate mód. Más esetben pedig van, hogy hdmi alternate módban nincs meg minden képesség - a gt1050-em dp - hdmi alternate módjánál a passzív átakító csak 4:2:0 chroma subsamplinget csinált, ami nem túl jó monitorral. A natív és az aktív átalakítóval pedig megvolt a 4:4:4.

[ Szerkesztve ]

(#109691) MrPetya19 válasza azbest (#109686) üzenetére


MrPetya19
addikt

Esetleg van linked ehhez az usb-c->HDMI 2 átalakítóhoz?

,,Az Epöl térképei Kelet-Európában sivatagot mutatnak." Bog

(#109692) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szemezgetés közben leltem rá erre a gyöngyszemre, ami még beleférne a keretembe. Az a baj, hogy abszolút nem vagyok képben a lenovo T szériával és nem tudom mennyire éri meg bele invesztálni ezt az összeget a T490-be?
Állítólag gyári garija van 2025-ig, bár ez nem tudom mennyire lehet valid. Az üzletet sem ismerem.

(#109693) milan26 válasza azbest (#109690) üzenetére


milan26
senior tag

Nem okoskodni akarok, csak megérteni... Meg nem igazán ismerem a kifejezéseket, és tényleg rosszul fogalmazok. :)

Csak arra akartam kilyukadni, hogy nem mindegy melyik gépben milyen gpu van, mert nem mindegyik ad ki hdmi jelet, tehát hiába olyankor a passzív átalakító, mert az gyakorlatilag csak egy darab kábel két dugóval.

így már helyes? :)

[ Szerkesztve ]

(#109694) azbest válasza MrPetya19 (#109691) üzenetére


azbest
félisten

Horror áron könnyű kapni, akár itthon is. Én még kínából vettem.
Például ez úgy néz ki: PS176 -ra keresve aliexpressen [link]

#109693milan26
igen. Bár csak a kifejezetten régi gépeknél jellemző, hogy hiányzik :) Talán manapság már mind tud passzív módot is. Csak intelnél nem hdmi2.0-át, ami szívás 4k kijelzővel vagy tévével, mert max 30Hzet megy, míg hdmi2.0-ával 60-at is tud. Ismerősnek céges egész új notijával volt ilyen szívás például.

Fullhd felett meg a passzív átalakítókból is van többféle. A sima csak fullhd-t tud, a jobb fajta passzívak tudnak csak magasabb felbontást.
"In 2013, VESA released the Dual-Mode 1.1 standard, which added support for up to a 300 MHz TMDS clock (9.00 Gbit/s bandwidth), and is used in newer DisplayPort 1.2 devices. This is slightly less than the 340 MHz maximum of HDMI 1.4, and is sufficient for up to 1920 × 1080 at 120 Hz, 2560 × 1440 at 60 Hz, or 3840 × 2160 at 30 Hz." [link]

Végigpróbáltam ezeket, van többféle átalakítóm, azért vagyok magabiztos :)
A t430-nak dp1.1 portja van, így a dual mód csak 1.0-ás, ami max fullhd hdmi módot tud passzívan, mert csak hdmi 1.2-es. Ember legyen a talpán, aki követni tudja a sokféle verziószámot :D A modern aktív átalakítóval viszont megy dp1.1-ről a hdmi 1.4 -> 4k 60Hz. Amelyik gpu tud dp1.2-őt, ott meg hdmi2.0 4k 60Hz is meg aktívval :)

#szerk:
ha nem tud hdmi2.0-át, akkor 4k 30Hz lesz. Ami "not great, not terrible". Sima munkánál nem fáj, még videókat is lehet nézni. De az egér például eléggé nagyokat ugrik 30Hz-en. Én általában így használom a t430-amat, mert jobban bejön a nagy terület, mint dual vagy 3 fhd monitoros felállás. A wqhd nekem kimaradt a monitoraim sorából.

[ Szerkesztve ]

(#109695) milan26 válasza azbest (#109694) üzenetére


milan26
senior tag

Köszönöm! :)

Ez alapvető probléma lehet, hisz a notebookok rendszerint intelesek, főleg az üzleti szériában. Némelyikben van dedikált kártya, de azok meg régi gépeknél nem javasoltak, mert a kártya által kiadott hő sokat árthatott nekik. Szóval ha notebookot kötsz tévére, általánosságban marad a 30hz?

(#109696) azbest válasza milan26 (#109695) üzenetére


azbest
félisten

most szedtem a lenovo oldaláról, az inteles , dedikált gpu nélküli T14s -ről

Na ez is olyan, hogyy ha a hdmi portjába dugsz 4k tévét / monitort, akkor csak 4k 30Hz lesz. És displayport alternate módot használó type-c -> hdmi2.0 aktív átalakító kell hozzá, hogy meglegyen a 4k 60Hz. Vagy type-c -> displayport, ha van olyan bemenet is, de tévén nem szokott lenni displayport. Pedig rá lehetne tenni az aktív átalakítót az alaplapra is, ha már az intel surmó és nem támogatja még mindig a hdmi 2.0-át.

Ja és arra is külön figyelni kell, hogy ne hdmi alternate módot használó type-c - hdmi kábel legyen, mert az "passzív" és csak hdmi 1.4 lenne :D

Nagyon el vannak cseszve ezek az egyformán kinéző, de sokféleképp működő csatlakozók.

#szerk, igen, sajnos megvan a tévék és monitorok közt ez a különbség általában.
De másik oldalról meg szánalmas, hogy az intel egy 7 éve létező technikát még mindig nem támogat, úgy hogy sok laptopon elsődleges videokimenetként azt használják mégis...

[ Szerkesztve ]

(#109697) milan26 válasza azbest (#109696) üzenetére


milan26
senior tag

Nekem ebből az jön le, hogy a display jobb lenne mint a hdmi, tévéken mégis utóbbi terjedt el jobban. Pontosabban nem biztos, hogy jobb lenne, de a számtechesek ezt erőltették, a tévések meg a hdmit, ebből eredhet ez a megosztottság.

(#109698) milan26 válasza azbest (#109696) üzenetére


milan26
senior tag

Igen, nem jó a megosztottság, sokszor van probléma belőle. Lásd pl különböző telefon csatlakozások, vagy sokszínű android telefonok, ahol ki tudja hogy van optimalizálva a hardver és a szoftver egymással, szemben az apple-lel, ahol mindkettő egy kézben van, ebből adódóan jellemzően gyengébb hardverrel is gyorsabb/stabilabb. Linuxon a terminál hivatott kiváltani a különböző grafikus felületek sokszínűségét. Mintha lennének törekvések az egységesítésre legalábbis Uniós szinten, de mindenki ragaszkodik a saját kölykéhez. A zárt és a nyílt forrásoknak is van előnye-hátránya. :)

(#109699) Kbali válasza milan26 (#109697) üzenetére


Kbali
nagyúr

A válasz, amit keresel az a licenc díj: HDMI-nek nincs, DP-nek van.

(#109700) Tikakukac válasza milan26 (#109697) üzenetére


Tikakukac
titán

Fölöttem megírták, nem kell ezt nagyon túlgondolni. A pénz mozgat mindent :B

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  ThinkPad (NEM IdeaPad) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.