Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
atesss
addikt
Van nálam egy rossz 230V-os ledes lámpa.
Ismerősnél kb. 2-3 év után adta meg magát (fürdőszobában volt).
Noname darab, annyit lehet tudni róla, ami rá van írva: GU10 60led 230V white. Olyan háza van, mint a hidegtükrös halogéneknek szokott.
Amit nagy nehezen sikerült szétszednem (üvegből van, egy darab letörött belőle, remélem ha sikerül megjavítani, akkor majd vissza tudom ragasztani).
230-ra csatlakoztatva valami nagyon nagyon halvány villogást látok, saccra olyan 2-3Hz-es, és a villanások fényerőssége sem tűnik állandónak (persze olyan gyenge, hogy ezt megállapítani sem könnyű).
Amikor kiszedtem ismerősnél (illetve lehet már bent volt az új, de az biztos hogy kipróbáltam még ott nála), nem emlékszem a villogásra, de lehet csak nem vettem észre (pedig elég sötét van a fürdőszobájukban).
Képek: [link]
(Sajnos csak telefonnal tudtam most, bár ahhoz képest nem is lett rossz.)Merrefelé keressem a hibát ?
Sajnos a felső nyák elég erősen az alsóhoz van kötve, és nem látom (nem látok alá a sok led lábtól) hogy hol lehet a második forrasztási (és egyben rögzítési) pont.
Ahogy nézem, az összes led sorba van kötve. -
Lompos48
nagyúr
válasz atesss #31604 üzenetére
Valamelyik LED megszakadt. Mérni kellene, csak legtöbbször a műszer diódamérő pozícióban nem rendelkezik elegendő feszültségtartalékkal a fehér LEDek méréséhez.
Ha van (és csak ha van!!!) alapos tapasztalatod, egyenként rövidrezárva a diódákat eljutsz a hibásig, ott a többi világítani fog.
Ha van 200V egyenfeszültséged, azt is rákapcsolhatod, mert a váltó mindenképp hídra van kötve a LEDek előtt. Így pedig feszültségméréssel is keresheted a hibás alkatrészt.
[ Szerkesztve ]
-
atesss
addikt
válasz Lompos48 #31606 üzenetére
Sikerült leszedni a felső panelt. Sajnos tényleg sorban van a 60db led.
A felső panelen a diódákat kimértem azok jók.
A két tömbkondi közül az egyik 440nF; a másik pedig 100nF vagy 0nF, attól függően hogy milyen polaritással teszem oda a műszert. Ezt okozhatja az, hogy bent van az áramkörben ?Hát mind a 60-at végigmérni tényleg melós lenne...
De tényleg ez a helyzet, vagyis még csak nem is tudnám mérni, mert ahogy írtad, nem tudja már a műszer (4db-ot próbáltam ki találomra, egyikkel sem ment - vagy mind a 4 "szakadt" volt).
A 200V egyenfesz honnan jön ki ?
A 230-at egyenirányítva 320V körül jönne ki.
Mi lehet az áramkorlátozó ?
És akkor a táppanelen terhelés nélkül (nincs rajta a led panel) mit kellene mérnem ?Ha van (és csak ha van!!!) alapos tapasztalatod, egyenként rövidrezárva a diódákat eljutsz a hibásig, ott a többi világítani fog.
Persze ha csak egy szakadt. Bár ez több mint valószínű. -
Lompos48
nagyúr
válasz atesss #31607 üzenetére
Hát mind a 60-at végigmérni tényleg melós lenne...
Ez melóval jár, sajnos.
Kondenzátort mérni áramkörben megbízhatatlan eredményt ad.A 200V egyenfesz honnan jön ki ?
Egy olyan tápból, ami ezt tudja.
És akkor a táppanelen terhelés nélkül (nincs rajta a led panel) mit kellene mérnem ?
Nem tudom látatlanban.
Ha tudnál mérni a LEDeken betáplált állapotban, akkor talán ( ) felezési metódussal próbálkozhatnál. Feszültséget mérsz a végek és a sorozat közepe között. Feltételezve, hogy a kisebb a jó, a másikon, ahol nagyobb a fesz. ismét felezel stb.
Persze ha csak egy szakadt. Bár ez több mint valószínű.
Márcsak azért is, mert ha egy megszakad, többet nem folyik áram, ami "rombolhatna".
Van kényszermegoldás is: ha kezedügyében találsz egy 3V-os alaplapi Li elemet, azzal tesztelheted egyenként a LEDeket. Leher laposelem is egy ellenállással.
[ Szerkesztve ]
-
maathe
senior tag
Hali
Lenne egy projekt amit szeretnék megvalósítani, de mivel nem vagyok túl nagy elektrós ezért nem tudom, hogy melyik megoldás lenne a legjobb. Nos a projekt arról szólna, hogy szeretnék az asztalom mögé (75 cm széles) egy kis LED-es hangulatfényt. Fontos, hogy a szín hideg fehér legyen, mivel a szobámba a többi lámpa is ilyen színű és tényleg csak egy kis tompított fényre lenne szükségem ami egy narancssárga falon tűnne fel. Először valami USB-s megoldásra gondoltam, de aztán rájöttem, hogy akkor egész nap világítana mivel folyamatosan kapná a kraftot. Ennek tudatában a kapcsolós módszer maradt, amit mondjuk felraknék az asztal oldalára így nem látszódna, de viszont kényelmesen lehetne kapcsolgatni a rendszert.
Hogy lehetne legegyszerűbben kivitelezni ezt az egészet?
Előre is köszi. -
tornas
őstag
Találtam a teljesítményelektronikával kapcsolatos cikkeket. Gondolom, érdekelhet itt valakit.
Elektronikus áramkörök és ipari elektronika - Teljesítményelektronika
Teljesítményelektronika alapjai
Teljesítményelektronika"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."
-
#22145024
törölt tag
-
-
Batman2
őstag
válasz atesss #31607 üzenetére
A 474K az egy 470nF-os kondi tudtommal !
A minden bizonnyal 250V egyen fesz. tűrés nem valami sok 230V váltófeszre, arra 400V egyenfeszültségü, vagy 250-275V váltófesz értékű kondit szokás tenni.Amúgy ez a 470nF-os kondi az előtétje a LEDeknek, a másik kondi vagy csak szűrésnek, vagy soványka puffernek lehet betéve.
Kérdés, hogy a LEDeknek van e esetleg előtét ellenállásuk is, valamelyik SMD ellenállat személyében ?
Ha igen, az is tönkremehetett.
Mindenképpen mindent végig kell mérned, hogy kiderítsd a hibát.
Az én digi műszerem elég feszt ad épen a fehér LEDek teszteléhez, dióda mérés módban, éppen "parázslanak" vele.Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
darvinya
titán
válasz Lompos48 #31621 üzenetére
Köszönöm akkor nem elko.
Hogyan lehet a műszer méréshatárát kibővíteni, kondenzátor méréshez?
(#31624) Lompos48
Sejtettem.
Nem tudom akkor kimérni 2200uF-eket, bár a magyar nehezebb mint a német.
Mekkora különbségek vannak új és régi típusú kondi között, mert amit mutattak új fajta ugyanilyen paraméterű kondi kb. 1/3-a.[ Szerkesztve ]
Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke
-
Batman2
őstag
Sikerült már valakinek is kicsikarnia 3,5A-nél többet ezekből a National által gyártott, Simple Switcher elnevezésű, integrált kapcsoló elemes, kapcs. üzemű táp ICkből ?
Elvileg az LM 2678 és az LM2588-as is 5A-es, csak az egyik step-down, másik meg step-up, de egyikből sem sikerült az említett értéknél többet kicsikarnom, akármilyen induktort és akármilyen kondit tettem rá, továbbá a nyák mintázat sem sokat befolyásolt az LM2678-as esetében.
A TPS5450-es SMD ICvel felépített pici táp, az első, általam találomra tekert, pár menetes, 0,7-es körüli drótból készített induktorral is teljesíti az adatlapban megadottakat, vagyis az 5A folyamatos kimenő áramot.
Az LM2678-asnál tiszta a helyzet szerintem, egyszerűen nem teljesíti a megadott áramerőt, mivel a kimenő áram kellene legyen 5A, a bemenő nyilván kevesebb.
Az LM2588-asnál viszont nem teljesen egyértelmű számomra, hogy a kimenő, vagy a bemenő max. 5A, mert ugye felfelé transzoformálás közben többet vesz fel, mint amennyit lead.
Esetemben a 19V-on, 3,5A-hez, 12V-on olyan 6,5A-t vesz fel.
A bemenő az túl is teljesíti az 5A-t, de szerintem a kimenő kellene legyen max. 5A, nem ?Lehet az, hogy az IC-nek egészen rövidre (mondjuk 3mm) kellene vágni a lábát és így forrasztani megfelelően széles vezető csíkokkal ellátott nyákba, akkor le tudná adni a max. 5A-t ?
Én kb. 8mm lábbal forrasztottam be mindkét fajtát, a vezető csíkok azok szélesek, azokkal biztosan nincsen gond.
A TPS 5450-es viszont kb. milliméteres kivezetésekkel van beforrasztva, mivel SMD alkatrész, szinte azonnal a nyákon folytatódik a láb.Ha esetleg ez megoldás lehet, akkor készítek egy olyan nyákot, ahol furaton keresztül, maximális mértékig ráültetem az IC-t, így legfeljebb 3mm lenne a láb hossz.
Az is érdekes és gyanús ennél az LM2588-asnál, hogy a hozzá megadott induktor ugyanúgy csak 3A körüli, mint a kisebb, 3A-es változathoz (LM2577) megadott.
Lehet, hogy eleve nem tervezték 5A-re, csak annyit tud, hogy stabilan bizotsítja a 3A-t ?Továbbá igencsak melegszik ez az LM2588-al felépített táp a folyamatos, átlag 3A körüli leadott áram mellett, ami szintén arra utal számomra, hogy nem igazán tud ez többet.
Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
Lompos48
nagyúr
válasz Batman2 #31625 üzenetére
Csak az LM2588-t néztem át egy kicsit:
Az adatlapból egyértelmű, hogy:
The power switch is a 5.0A NPN device that can stand-off 65V.
Azaz a kimeneti NPN kapcsolótranzisztor képes ezekre az adatokra. Ugyanakkor megnézve a hullámformákat ugyancsak evidens, hogy az említett 5A a csúcsokat jelenti és nem a belőle kipasszírozható maximális egyenáramot:
Figyelt a B görbét!
A többinél elképzelhető, hogy ugyanilyesmi található, mivel nagyjából egy családról van szó. Igaz, ezeknél nem áskálódtam.
[ Szerkesztve ]
-
dvdbackuper
őstag
Sziasztok!
Van egy Toshiba L30 noti, ami nem ad képet, viszont a VGA kimeneten van kép, úgy használható a gép.
Az inverter ment tönkre, vagy az LCD-t kellene cserélni?
Hogy tudnám megnézni, hogy az inverter biztosan működik-e?Köszi a válaszokat!!
-
őstag
válasz dvdbackuper #31629 üzenetére
Szia!
Az az egyszerűbbik megoldás ha veszel a kezedbe egy pl. LED-es lámpát és nagyon slégan világítod meg a kijelzőt Te pedig szint erősen figyeled.Ha látsz halovány képet (ez bizonyos szögből látható) akkor inverter vagy neon cső.Ha nem vagy biztos ebben a módszerbe akkor marad a kijelző burkolatának eltávolítása és akkor hátulról világítod át a kijelzőt(ez már jobban látható próba)
De még okozhatja akár LVDS kábel ami mindig hajlítgatva van a kijelző kinyitásával és becsukásával.Üdv:Attila
-
darvinya
titán
válasz dvdbackuper #31629 üzenetére
Ha van külső kép, akkor inkább az LCD megjelenítővel van a gond.
Lehet, hogy csak a kábel szakadt meg.(#31630) totya694
Szerintem is kábel lesz a ludas, mert sima napfényben is van gyengén látható kép.
Főleg piros és kék.[ Szerkesztve ]
Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke
-
kjani18
őstag
Van valakinek kapcsoló üzemű táp javításában gyakorlata? Esetleg valamilyen link, ahol jó szájbarágósan leírják?
Köszi
Jani
Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html
-
Batman2
őstag
válasz Lompos48 #31627 üzenetére
Értem, köszi !
Igen, ez alapján érthető, hogy ezek mind egyformán viselkednek, akkor nem is kínlódok vele tovább, inkább nézek valami másik IC-t, lehetőleg más gyártótól.
Gondolom, a 3A-es verziók meg jó ha 2A-t leadnak, de inkább 1,5-re hivatottak.
Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
TESCO-Zsömle
félisten
Sziasztok.
Van itt valaki, aki familiáris a lézerekkel?
Sub-Dungeoneer lvl -57
-
Batman2
őstag
Még arra lennék kiváncsi, hogy lehet e az LM2588-asat párhuzamosan kötni a nagyobb teljesítmény érdekében, mivel van ugye egy frekvencia szinkronizálás elnevezésű bemenete is, csak nem tudom, hogy az erre használható lenne e, és milyen módon ??
Másik kérdésem:
Találtam ezt az LM3478-as step-up driver ICt, amihez külső FETet kötve nagyobb áramokat is el lehet érni.
De hogy pontosan mekkorát, mi a maximum, azt nem sikerül megtalálnom a leírásban !?Csak annyi van, mekkora az áram érzékelő logika billenő feszültsége, ami fölött lekorlátoz, mert túláramot érzékel és annyi van, hogy a külső FETet meghajtó áramkör max. 1A-es áraimpulzusra képes, tehát olyan FETet lehet rákötni, ami ennél többet nem igényel, de aztán azt, hogy az a FET mekkora áramot tud kapcsolni, azt nem tudom.
Hogy is van ez ?Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
vodkaboy22
addikt
válasz TESCO-Zsömle #31636 üzenetére
Igen Lézersugaras mikromegmunkálási szaki vagyok. MI lenne a kérdés?
Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.
-
Lompos48
nagyúr
válasz Batman2 #31637 üzenetére
Még arra lennék kiváncsi, hogy lehet e az LM2588-asat párhuzamosan kötni a nagyobb teljesítmény érdekében, mivel van ugye egy frekvencia szinkronizálás elnevezésű bemenete is...
Csak utalást tesz erre az adatlapban, de alkalmazást nem mutat rá. Kizárólagosan a szinkronizálásra találtam információt.
Én csak nagyon óvatosan mernék kezdetben párhuzamosan kötni mondjuk 2 ilyen áramkört, komoly fenntartásokkal.Találtam ezt az LM3478-as step-up driver ICt, amihez külső FETet kötve nagyobb áramokat is el lehet érni. De hogy pontosan mekkorát, mi a maximum, azt nem sikerül megtalálnom a leírásban !?
Pont a külső alkatrészem miatt a határ elméletileg a csillagos ég. Minden a külső áramkörtől függ (tekercs, FET, dióda).
...a külső FETet meghajtó áramkör max. 1A-es áraimpulzusra képes, tehát olyan FETet lehet rákötni, ami ennél többet nem igényel...
A FET vezérlése nem igényel akkora áramokat, főleg azért mert feszültséggel kell vezérelni, áramot a FET kapuja (a kapacitása miatt) csak a tranzícióknál kér. Ugyanakkor azt is írják, hogy ajánlatos logikai szinttel vezérelt FETek használata. Amik akkora áramot kapcsolnak, amekkorára készültek és aminél a csatornaellenállás (RDSon) még nem kompromittálja az eredményt.
-
atesss
addikt
válasz atesss #31641 üzenetére
IRF 1324 [link]
N-MOSFET 24V 353A 300W
VDSS: 24V
RDS(on): typ.1.2m; max.1.5m
ID(Silicon Limited): 353A
ID(Package Limited): 195AAmúgy mi a különbség a két áramérték közt - a gyakorlatban ?
MOD:
Hopsz, ez még sem jó, nem logikai szintes !Ez viszont már az: [link]
A többi paraméter elég hasonló.[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz atesss #31643 üzenetére
Mint előbb: adatlap és lábjegyzet: Calculated continuous current based on maximum allowable junction temperature Bond wire current limit is 195A. Note that current limitation arising from heating of the device leds may occur with some lead mounting arrangements.
Nem a forgalmazó reklámkiemeléseiből kell kiindulni. Az mindig csalás!Amúgy mi a különbség a két áramérték közt - a gyakorlatban ?
Pontosan 158A.
A szilíciummorzsa képes lenne a nagyobb értéket kezelni megfelelő feltételek mellett, de a tokozás miatt az egész alkatrész erre képtelen a vékonyabb lábak, meg a belső szálak (bond wire) miatt.
[ Szerkesztve ]
-
atesss
addikt
válasz Lompos48 #31642 üzenetére
Calculated continuous current
Azért ritkán használják az ilyet folyamatos üzemben, 100% kitöltési tényezővel.Igen, kiszámolva: P=I*I*R=150A*150A*0,0038Ohm=85,5W !
Package limitation
Ezt amúgy akartam már kérdezni:
Ha rárakok egy teszem azt méteres, 10kg-os hűtőbordát (esetleg + ventillátorral), akkor egy TO-220 tok nem tud akármekkora hőmennyiséget átadni annak ?
Illetve hogyan kell ezt az egészet elképzelni ? -
vodkaboy22
addikt
válasz atesss #31646 üzenetére
Nem tud!
Van Hő ellenállás a chip és a pad között. A pad és a hővezető paszta között. A hővezető paszta és a hűtőborda között illetve a hűtőbordának is van hőellenállása meg hőkapacitása is! Ezek egy idő után mint az áram+ellenállás limitálnak. Hőellenállás hőáram analógia normál elektronikával.
De ráadásul a tárgyak hőellenállása hőárammal sokkal kevésbé változnak lineárisan mint az ellenállások ellenállása. (az a hőellenálláshoz képest kőbe van vésve )
Tehát cinkes a dolog.
De egy profi folyékony héliumos hűtéssel már azért sokmindent el lehet érni! Láttam már olyat hogy egy 0.7mm vastag réz fólia volt csak a hűtendő alkatrész és a folyékony hélium között. A fólia össz felülete kb 2cm^2 lehetett és elméletben 600-700W hőt adott át a héliumnak.Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.
-
TESCO-Zsömle
félisten
válasz vodkaboy22 #31638 üzenetére
Találtam egy lézerdiódát, és szeretnék kicsit többet megtudni róla. A dobozán többek közt ez szerepel:
M/A-COM Laser Diode
Type: 2074 | Case: - | Pkg. To18
Ith: 12A | Im: 40A | Po: 15W @ 25°C
λ: 904 nm | Date of Mfr. 5/18/83Class III/b laser product
Az aláhúzott betűk/számok nem biztosak, mert nem egyértelmű az írás a dobozon.
[ Szerkesztve ]
Sub-Dungeoneer lvl -57
-
vodkaboy22
addikt
válasz TESCO-Zsömle #31648 üzenetére
NA ez a veszélyes játékszer!
Nem látod a fényét de megvakít... És nem csak a közvetlen szembe hanem a fémekről/ tükrökröl visszaverődő fény is megvakít... Ehhez speciális szemüveg kell! (Ami legalább a dióda ára ha nem több...)
Ez egy közeli infratartományban világító led lézer.
Kb 2.8-3.2V között lehet a nyitófeszültsége A táplálás során folyamatos 12A-t tud elviselni (Peltier hűtéssel többet is, de ezt nem szokták írni.) Átmenetileg 40A maxot tud elviselni károsodás nélkül ez általában 200-500uS időre.
TO18 a tokozása (aranyozott 3 láb )
Elég régi darab (1983-mas) tehát nagy valószínűséggel csak A teljesítmény limite amit 25fokra írtak nem a valós teljesítmény limite (-20 fokon szokták ezeket üzemeltetni és ott 30W-ot is elviselnek.)
Mivel régi lehet használható normál bordás hűtéssel is de ez gyakorlatilag 20dára csökkenti az életidejét ezeket tényleg peltier hűtéssel használták.
Alkalmas lehet megfelelő optikával polimerek vágására megmunkálására. Esetlegesen polimerek gravírozására. Még megfelelő hűtéssel és fúvokás rendszerrel vékony fémlemezek vágására is alkalmas lehet. (~0.5mm.) De nem ez volt a tipikus felhasználási területe.
Tényleg vigyáz vele! Szerelés közben bekapcsolod fél pillanatra és egy kis csavarhúzóról már tud annyi fény reflektálni, hogy megvakulj! (Veszélyesebb mint a CO2 lézer fénye mivel ez közvetlen a retinát gyalulja halálra... )Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.
-
TESCO-Zsömle
félisten
válasz vodkaboy22 #31649 üzenetére
Köszönöm az információt. Pár dolgot/kérdést hozzáfűznék.
TO18 a tokozása (aranyozott 3 láb )
Na, ami a dobozban van, az nem ilyen. Egészen pontosan ilyen van benne.
A vágással kapcsolatos adatok alapján ez számomra teljességgel használhatatlan lenne.
Milyen erő kell, hogy elvágja a rezet 1cm-es vastagságig? Gondolom az már nem kispálya...
De a minimum 2.5mm alu, és legalább 15mm polikarbonát (plexi) lenne, ha egyszer építek egy ilyen ketyerét...
Sub-Dungeoneer lvl -57
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest