Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31401) elodman válasza mezis (#31350) üzenetére


elodman
aktív tag

Köszi mezis, Lompos48, söröspaci a kocsis laptop táp infokat. (#31349)
Ha sikerült pár járgányt és laptopot e kütyükkel felgyújtanom, majd elregélem.

(#31402) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy ceruzaakkumulátor (AA, esetleg később AAA) tesztelő (és egyben merítő, akár pl. formázáshoz) áramkör összerakásán gondolkodok.
Mivel az általunk használt márkák közül csak a GP-nek van adatlapja a NiMh akksijairól, így azt tudom alapul venni, pl. egy GP250AAHC adatlapja: [link]
A kapacitásról ezt írják:
Capacity:
Nominal: 2400mAh
Minimum: 2400mAh
Typical: 2450mAh
When discharged at 480mA to 1.0V at 20°C

Már el is kezdtem gondolkozni, hogy hogyan tudok olyan terhelő áramkört csinálni, ami fix. 480mA-el terheli az akkut/akkupakkot (alapvetően 4db-ot - sorba kötve - tervezek együtt tesztelni).
A soros porton a mérési adatot kiküldő multimat használnám hozzá, vagyis rögtön tudnék egy merítési grafikont is készíteni.

Viszont a feszültség változása miatt simán egy ellenállás nem lenne megfelelő.
Egy egyszerű megoldás: Low Drop Feszstab., ami 4V-os (4*1V - ezt írják min. kisütési fesznek az adatlapban) Ube-vel is még stabil kimenetet ad. Erre egy, ha lehet viszonylag pontosabb ellenállás:
Pl. 3V Uki és 0,48A esetén 6,25Ohm kellene.
De igazából nem feltétlen fontos, hogy pont 480mA legyen; a lényegesebb inkább az lenne, hogy a merítési ciklus folyamán nem változzon jelentősen a terhelőáram.

De közben felmerült bennem, hogy a gyakorlatban ezt hogyan mérik akár maguk a GP-sek ?
Egy darab 1,4V-1V feszültségő NiMh cellára elég nehéz egy automatizálható (ez gondolom elég fontos igény), állandó áramot felvevő áramkört csinálni.
Van ötletetek, hogyan csinálhatják ?
Illetve az is felmerült bennem, hogy ez a megadott 480mA csak egy adott pillanatban mért érték (leginkább a mérés kezdetekor), vagyis szimplán csak egy ellenállást használnak.
Lehetséges ez ?

(#31403) atesss válasza CPT.Pirk (#31358) üzenetére


atesss
addikt

Létezik impedancia illesztő 75 ohm és 100 ohm közt.
Ilyet kellene raknod az STP kábel mindkét végére.
CCTV technikában használják, mert ott is előfordul hogy koax (ott ugye RG59 az elterjedt) helyett UTP/FTP/STP kábelen viszik el a kamera jelét. Többek közt nagy előny, hogy 4 érpáron 4db kamera jele vihető el.
Ez tulajdonképp egy analóg kompozit jel, 1Vpp

Árban kb. 1000Ft darabja (egy korrekt minőségű, normális biztonságtechnikai boltból).

(#31404) darvinya válasza atesss (#31402) üzenetére


darvinya
titán

Az a gond, hogy egy telep merülése közben mind a feszültség, mind az áram változik/változni fog.
Ez a kémia adottság miatt van.

Viszont idő intervallum hozzáadásával lehet következtetni/kiszámolni a merülési görbét.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31405) vodkaboy22 válasza atesss (#31403) üzenetére


vodkaboy22
addikt

75/100? AC-re? :) Trafó
De műverősítőkkel is lehet ilyet csinálni.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31406) Batman2 válasza Lompos48 (#31388) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Én nem az adatlapban, én magamban nem hiszek, hogy jól számoltam ! :D

Azért semmiképpen sem nyugtat meg ez az érték, hogy gyak nincsen semmi tartaléka, tehát ha picit is 18V alá csökken a bemenő fesz már esik a kimenet, így még kevésbé tudom kihasználni a napelemet.

Tudsz esetleg olyan táp ICt így hírtelen, ami tudja ugyenezt, csak kisebb bemenő fesz.-el is beéri ? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31407) And válasza atesss (#31402) üzenetére


And
veterán

Az egyszerűbb, állandó árammal töltő és kisütő, töltésmennyiséget / kapacitást mérni képes akkutöltők ezt úgy oldják meg, hogy nem lineáris üzemben dolgoznak. Van ugyan fix értékű kisütő ellenállásuk, de azokat nem állandó üzemben kötik rá a terhelendő akkukra, hanem kapcsolóüzemben, PWM-mel vezérelt módon. Vagyis a terhelőáram csúcsértéke nem egy fix áramérték, hanem a cella kapocsfeszültségével változik, a kisütés során csökken, de a csúcs mindenképpen nagyobb, mint a lehetséges maximális (átlagos) kisütőáram. Ezt úgy kompenzálják vissza, hogy a kisütési áramimpulzusok szélességét - vagyis a PWM kitöltési tényezőjét - az akkufeszültség csökkenésével a belső kontroller szépen megnöveli, hogy az áram átlagos értéke állandó, a beállított névleges értékű maradjon. Pontos töltésmérést ugyanis máshogy nem nagyon tudnának végezni. Előny még ugye a kapcsolóüzemből származó minimális félvezető disszipáció. Így működik például a közkedvelt IPC-1(L), annak a töltőáram vezérlése is hasonlóan zajlik.

(#31408) Lompos48 válasza Batman2 (#31406) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért semmiképpen sem nyugtat meg ez az érték, hogy gyak nincsen semmi tartaléka, tehát ha picit is 18V alá csökken a bemenő fesz már esik a kimenet, így még kevésbé tudom kihasználni a napelemet.

Itt csak a próba tudna egyértelmű választ adni. Ugyanakkor nem hiszem, hogy oly' nagy tragédia lenne. pl. 14.2V-ról tölteni az akkut. Legfenneb nem telik csurig.

Ha nagyon ortodox akarsz lenni, akkor egy aránylag egyszerű elektronikával méred a napelem feszültségét és ha 18V alá esik egy relével "átkapcsolsz" egy egyszerű ellenálláson keresztüli töltésre lesöntölve, vagy kiktatva az ICs szabályzót.

Tudsz esetleg olyan táp ICt így hírtelen, ami tudja ugyenezt, csak kisebb bemenő fesz.-el is beéri ?

Sajnos nem.

(#31409) mezis válasza atesss (#31402) üzenetére


mezis
nagyúr

Az akkukat lehetőség szerint egyesével érdemes kisütni/tölteni. Sosem egyformák, néha az újaknál is akad egészaen nagy eltérés. Ezt sok esetben tapasztaltam az IPC-1L töltőmmel. Igaz, csak 100 mA-el merít. (Legutóbb egy négyes csomagból -Lidl akciós- egyet 3 x annyi ideig formázgatott, mint a másik 3-at.)

mezis

(#31410) _ATi_1 válasza Lompos48 (#31313) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Üdv újra!

Beforrasztottam a diódát sorban a másikkal, és valóban működik, már 5A-ig tudok szabályozni. :R
Annyi a gond, hogy az oldalon mellékelt NYÁK-terv pályái másodpercek alatt égtek el...így vélhetően tényleg nem működött helyesen a táp még a NYÁK-terv készítőjének sem.
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet. :R

Volt azonban még egy hiba: Rövidzár esetén nem tiltja le a feszültséget a kimenetről. Erre esetleg van ötleted? Az áramgenerátoros üzemmód viszont működik.

(#31411) Lompos48 válasza _ATi_1 (#31410) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez jó hír! :)

Annyi a gond, hogy az oldalon mellékelt NYÁK-terv pályái másodpercek alatt égtek el...

5A egy elég nagy áramot jelent. Ennyihez illik legalább egy 1mm^2 keresztmetszetű vezeték. Márpedig az általában használt 70um vastagságú fólia esetén ez egy 15mm szélességű sávot jelent. Ezt úgy szokták megoldani, hogy a nagyáramú sávokat alaposan megvastagítják ráolvastzott forrasztóónnal.

Rövidzár esetén nem tiltja le a feszültséget a kimenetről. Erre esetleg van ötleted? Az áramgenerátoros üzemmód viszont működik.[/I

Szerintem pontosan az történik, amit az áramkör tud. Szerintem csak áramlimit van benne védelemnek, levágni nem vágja le a kimeneti feszültséget. Az opamp egyszerűen addig "lopja" a bázisáramot a tranzisztoroktól, amíg beáll az egyensúly a beállított áramlimittel. Én mást nem látok a rajzban. Ez az állapot ellenben a legrosszabb helyzet a tranzisztoroknak, mert ilyenkor kénytelenek disszipálni az egész egyenirányított feszültség és áramlimit szorzatának megfelelő teljesítményt. A kimenet levágásához még bonyolítani kellene az áramkört.

[ Szerkesztve ]

(#31412) totya694


totya694
őstag

Üdv

Kerestem minden felé időzítő relét most meg kaptam egy ilyet az idős barátomtól.Dobozában még szüzen...

Üdv:Attila

(#31413) Lompos48 válasza darvinya (#31404) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az a gond, hogy egy telep merülése közben mind a feszültség, mind az áram változik/változni fog.
Ez a kémia adottság miatt van.

Igaz, van a háttérben kémia, de azért hagyjuk meg Ohmnak a törvénykezést. Ha csökken a kapocspeszültség, akkor ugyanazon az ellenálláson fog csökkenni az áram is. :)

(#31414) Lompos48 válasza totya694 (#31412) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tedd el vattába csomagolva! 50 év múlva tolongani fognak nálad a múzeumok. :D

(#31415) Tomaaasz válasza Lompos48 (#31414) üzenetére


Tomaaasz
aktív tag

Én a napokban kaptam egy ilyet. :C
Tökéletesen működik, csak egy nagytakarítás fért rá.

Orion EMG-1345:

Oda mentem, ahol vagyok!

(#31416) Lompos48 válasza Tomaaasz (#31415) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az egy jó szerszám! Ha megvan hozzá a HF mérőfej is, akkor annál inkább. :K

(#31417) Tomaaasz válasza Lompos48 (#31416) üzenetére


Tomaaasz
aktív tag

Sajnos az nincs. :(

Oda mentem, ahol vagyok!

(#31418) totya694 válasza Lompos48 (#31414) üzenetére


totya694
őstag

50 év múlva már "én" nem leszek :N
De ha most elrakom 5 év múlva lehet azt se tudom hová raktam.

Üdv:Attila

(#31419) Lompos48 válasza totya694 (#31418) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csinálsz egy nagy listát, hogy hol vannak a fontos dolgaid, aztán egy kicsit is, hogy hol van a nagy lista, azt pedig belerakod a lexikonba az Alzheimer címszóhoz.

[ Szerkesztve ]

(#31420) totya694 válasza Lompos48 (#31419) üzenetére


totya694
őstag

Sajnos nem ismeretlen ez a betegség(mamám és anyukám is ebbe hunytak el) :(((

Üdv:Attila

(#31421) Lompos48 válasza totya694 (#31420) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elnézést kérek. Csak apropó akart lenni a feldékenységre és nem gúny. Nálam is volt a családban. :(((

(#31422) darvinya válasza Lompos48 (#31419) üzenetére


darvinya
titán

Más

Kicsit érthetőbben mit jelent a hidehítés.
Azonkívül, hogy itt stabilizálható fesz/áram alkatrész védelemnek.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31423) atesss válasza And (#31407) üzenetére


atesss
addikt

Basszus, persze, PWM. Hogy ez nem jutott eszembe. :B
De az azért kérdés, hogy az akkut nem befolyásolja-e, ha "PWM-el" van merítve ?

A PWM frekvencia kb. hol kell legyen ?
Egy ilyen multim van: Uni-T UT60-E
Milyen PWM frekvencia esetén nem fogja befolyásolni a mérést (akár az áramot mérem, akár a kapocsfeszültséget) ?
Vagy tegyek be egy kondit, hogy elsimítsa az áram ingadozását ?
(Ilyenkor kérdés, annak a saját fogyasztása nem szól-e bele.)

A baj viszont igazából ezzel az, hogy ez sajnos már nem mondható egyszerűnek...
De ami megoldást írtam stabbal, az is működne ?
Az viszont biztos, hogy csak 4db sorba kapcsolt NiMh esetén.
Már 2db is kevés, mert kétlem hogy létezne olyan feszstab, ami 2V-os bemenő fesz esetén is stabil kimenőt adna.

A másik baj azzal, hogy a 4db-ot külön mérjem, hogy nagyon sokáig tart.
Ha betartom a 480mA-t, akkor 4db-ot lemérni 4*4-5 óra !
Egyben kellene nekem olyan eszköz ami gyorsan meríteni tud (formázni) + közben min. egy hozzávetőleges mérést is tudok csinálni.

(#31424) Lompos48 válasza darvinya (#31422) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hidegítés: gerjedés megelőzése.

(#31425) darvinya válasza Lompos48 (#31424) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

A kapcsoláson lévő ellenállások, kondenzátorok, potméterek kiszámításakor tranzisztor hFE-t vegyem figyelembe?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31426) totya694 válasza Lompos48 (#31421) üzenetére


totya694
őstag

Semmi gond

Üdv:Attila

(#31427) Lompos48 válasza darvinya (#31425) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ellenállások, potenciométer esetén idokolt lehet, kondenzátornál nem, mert a hFE egy egyenáramú paraméter.

(#31428) Batman2 válasza Lompos48 (#31408) üzenetére


Batman2
őstag

Értem, köszi !

A gyakorlati próbát mindenképpen megejtem amit lesz rá módom, teszt körülmények között és napelemmel is.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31429) darvinya válasza Lompos48 (#31427) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31430) zsolt19900


zsolt19900
őstag

sziasztok

azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben szeretnék motoromon index égőket cserélni, akkor ugye kell egy egy ellenállás, relé féleség, hogy ne villogjon túl gyorsan a ledes égő

a kérdés arra vonatkozna, hogy mindenképpen kell olyan drága relé (1-2e Ft) vagy elég valami másik fajta is pl pár száz Forintos amit egy helyi elektronikai boltban megveszek?

Faragó Szolgáltatóház - Magyarszék - Autóalkatrészek és kiegészítők, Biztosítási alkusz, pénzügyi tanácsadás, számítógép javítás karbantartás, Új műanyag nyílászárók értékesítés, ingatlanközvetítés --HÍVJ VAGY ÍRJ BIZALOMMAL--

(#31431) totya694 válasza zsolt19900 (#31430) üzenetére


totya694
őstag

Nos az autókba/motorokba gyártott villogó automaták érzékeli az izzó terhelését.
De egy pár alkatrészből összerakható 555 időzítő IC-vel megépített ÁK egy relé segítségével akár izzót akár LED-et ugya azon ütemmel képes villogtatni.

Vagy "lehet" módosítani a gyári elektromos automatát is...

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#31432) And válasza atesss (#31423) üzenetére


And
veterán

"De az azért kérdés, hogy az akkut nem befolyásolja-e, ha "PWM-el" van merítve ?"
Nem hinném, csak az áram átlagértéke számít. Persze nem baj, ha a csúcsáram nem egy nagyságrenddel nagyobb, mint a gyorstöltés árama. Az IPC-1L konkrétan 20ms periódusú (vagyis 50Hz-es) áramimpulzusokkal dolgozik, a kisütő impulzusok csúcsértéke 550..600mA körüli, ami persze függ az aktuális cellafeszültségtől. A kisütéskor használt terhelő ellenállások eredője 1,875Ω (4 db. párhuzamos 7,5Ω), ehhez jön még a kapcsoló mosfet csatorna-ellenállása, a soros áramfigyelő 0,2Ω-ja és a cella belső ellenállása. A soros áramfigyelő ellenállásról levehető az áramértékkel arányos feszültség, ezt természetesen lehet egy RC-taggal szűrni, nagy impedanciás műszer és relatív nagy R-érték esetén érdemben nem befolyásolja a mérést (egyébként sima DVM-mel, RC-tag nélkül is jól indikálható).
"Egyben kellene nekem olyan eszköz ami gyorsan meríteni tud (formázni) + közben min. egy hozzávetőleges mérést is tudok csinálni."
Hát, akkor szerezz be egy normális töltőt: Voltcraft IPC-1(L), Maha C-9000, ilyesmi :U. Formáznak (többszöri kisütés-feltöltéssel frissítenek), kapacitást mérnek, többféle beállítható áramértékkel.

(#31433) CPT.Pirk válasza atesss (#31403) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Zsinórban a 3. biztonságtechnikai cégnél vagyok. :)

Mi is használtunk ilyen illesztõt amiben egy kis balun trafó van, ki is próbáltam, de egy deka jel nem ment át rajta, mindegy h. a kábel mindkét végén volt-e 1-1, vagy csak 1 darab.
Arra tudok gondolni, hogy a trafónak nincs meg a kellō sávszélessége, mivel kb. 3x akkora frekit kellene átvinni, mint normál esetben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31434) _ATi_1 válasza Lompos48 (#31411) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Bizony, ez jó hír. :)
Már folyamatban van az új panel készítése, és az alkatrészek kitermelése az előzőből.

A honlapon ez áll:
"Nagyon fontos funkciója a tápegység kimenetének rövidzár védelme. Ha a kimenetet rövidre zárjuk, akármilyen feszültség vagy áram mellett (legyen az akár a maximális 24V és 5A) a tápegység azonnal leveszi a táplálást a kimenetről, amíg a rövidzár meg nem szűnik."

Ez az, ami nálam nem működik megfelelően. Úgy gondolod, ezt nem is kellene tudnia a kapcsolás szerint? Az előző hibákat figyelembe véve már erősen megkérdőjelezhető a leírás minden egyes mondata... :F

(#31435) darvinya


darvinya
titán

Mennyire jók az értékek?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31436) Lompos48 válasza _ATi_1 (#31434) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ismereteimre alapozva és nem tudok benne ilyesmit felfedezni. :(

(#31437) Lompos48 válasza darvinya (#31435) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A kimeneten semmit nem fogsz "kapni". A Q4 képtelen tranzisztorkodni, ha nincsen merre folyni az áramainak (lásd bázis, emitter).

[ Szerkesztve ]

(#31438) darvinya válasza Lompos48 (#31437) üzenetére


darvinya
titán

Ezt most nem értem.
Q4 bázisa C13-on van, a emitter C14-en keresztül megy a Vol. potméterre.

Vagy R14 túl nagy értékű?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31439) Lompos48 válasza darvinya (#31438) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És egyáltalán merre folyik a bázisáram, ami alapjelenség egy bipoláris tranzisztornál, ha egyszer kondenzátor áll az útjában? Hogy áll be egy (bármilyen) munkapont szegény tranzisztornak, ha nem folyhat rajta keresztül semmi áram, mert ugye: Ic=IbxhFE, vagy Ie=Iex(hFE+1)?

[ Szerkesztve ]

(#31440) darvinya válasza Lompos48 (#31439) üzenetére


darvinya
titán

Aha. hFE :W
De érdekes az eredeti rajzon is így van és ott van hang. :U
Akkor feszültség lenne a lényeg?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31441) Lompos48 válasza darvinya (#31440) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Papíron mindent lehet, de a bázist valamilyen módon árammal kell etetni, hogy a tranzisztor egyáltalán nyithasson/vezethessen/erősíthessen/csináljon bármit.

(#31442) darvinya válasza Lompos48 (#31441) üzenetére


darvinya
titán

Megépítve működik és van hang.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31443) mezis válasza darvinya (#31442) üzenetére


mezis
nagyúr

Csak egy nagyon laikus ötlet: elkón egy kis szivárgó áram mindig összejöhet vagy a hangfrekvenciás váltóáram folyik a bázison. Hol erre, hol arra.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#31444) darvinya válasza mezis (#31443) üzenetére


darvinya
titán

Inkább hang.
Megépítem és meglátom mi lesz a végeredmény.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31445) Lompos48 válasza mezis (#31443) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem szivárgás az. A váltójel átmegy a kondin, majd a tranzisztor B-E átmenetén, ami jól levág belőle. Tehát a cél - a torzítás - el van érve. Hogy a tranzisztor hiába van ott, az nem gond. :)

(#31446) Batman2


Batman2
őstag

No, teszt körülmények között, lineáris tápról próbálva üresjáratban 16V-tól, 1,2A terheléssel pedig 16,8V-tól tartja a beállított 14,5V-ot a TPS5450-es táp.
Akkor talán a napelemmel is fogja tartani olyan 17V-tól.
Azt majd akkor tudom meg, ha lesz rendes nap, meg időm. :)

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31447) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Kérdés:
Hiperszil trafók mekkora freki tartományra használhatók?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31448) Tomaaasz


Tomaaasz
aktív tag

No, segítség!

Van itten egy Benq FP71G+ monitor. A kiindulás az volt, hogy csak standby volt(narancs led).

Szétkaptam, volt benne pár púpos kondi, kicserélve az összes(nem csak a púpos). Most ott állunk, hogy nem röffenünk be, csak "úgy teszünk". Gép felismeri, jelet küld rá, viszont kép nincs, még olyan se, hogy háttér világítás nélkül se. Mit nézzek/mérjek rajta?

Köszönöm a segítséget előre is! :R

Oda mentem, ahol vagyok!

(#31449) fero02 válasza Tomaaasz (#31448) üzenetére


fero02
veterán

Inverter trafókat vedd ki, mérd meg a szekunder oldalukat. Ha nagy a difi az értékek között, akkor cserélni kell.

Benq-eken szoktak még ilyenkor dögleni a tranyók is. Tudsz egy képet mutatni a panelről? ;)

[ Szerkesztve ]

(#31450) mezis válasza vodkaboy22 (#31447) üzenetére


mezis
nagyúr

Szinte bármekkorára, csak a frekvencia növekedésével valahonnan romlik a hatásfok. (Gondolom 400 Hze-n is ugyanezt az ötvözetet használják. Itt meg talán 20 kHz-en is.)

[ Szerkesztve ]

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.