Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82901) csixy válasza Horvi (#82226) üzenetére


csixy
addikt

[https://prohardver.hu/tema/re_conky_rendszer-monitorozo_alkalmazas/hsz_109-109.html]

[https://prohardver.hu/tema/re_conky_rendszer-monitorozo_alkalmazas/hsz_110-110.html]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82902) fatpingvin


fatpingvin
őstag

Valószínűsítem láma kérdés de hátha...

Adott egy multimonitor setup, két FHD monitor egymás mellett, illetve egy 1280x1024-as harmadik. A kérdés a következő:

ugyebár ezt a három monitort nem lehet úgy lerendezni, hogy egy szabályos téglalapot adjanak ki a pixelek. Jelenleg így néz ki:

ez szép és jó, működik, viszont a kis monitor izikailag nem egy vonalban van a másik kettővel, ráadásul nem is közvetlenül mellette. a bezel jump nem zavar, nem akarok a kávák alatt halott asztalterületet, viszont az elrendezést szeretném a következőképpen módosítani:

és itt kezdődik a bánat. amit az arandr közepes szürke területtel jelöl, a bekerítő téglalap "holttere". Alapesetben ugyebár elvárom, hogy ide ne tudjam betolni a kurzort, ugyanis nincs kijelzőfelület. Ez az esetek többségében hibátlanul működik is... de nem mindig. van úgy, hogy az X úgy dönt hogy a hasznos képernyőterület márpedig egy teljes téglalap, és az ablakok maximalizálását leszámítva mindenben úgy viselkedik, mintha a holttér is képernyőterület lenne.

Ezzel a jelenséggel találkozott már valaki? A legbosszantóbb az egészben az, hogy nem mindig jelentkezik és nem tudtam rájönni mi a szabályszerűség mögötte. Arra rájöttem, hogy ha a kijelzők pixelterületei nem érintkeznek (azaz a bal szélső kis monitor csak "lebeg" a másik kettőtől szeparáltan) akkor mindig jelentkezik ez a probléma (ami érthető és logikus több okból is) viszont érintkező képernyőterületek esetén is előfordul hogy előjön.

Előre is köszi!

(ja, sima xorg tetején egy openbox, ha ez számít bármit, bár nem hiszem.)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82903) Horvi válasza csixy (#82901) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi szépen megnézem őket.

Hello darkness, my old friend...

(#82904) csixy válasza Horvi (#82903) üzenetére


csixy
addikt

Én köszönöm,ha megnézed. S ha van kedved tedd fel oda te is a conky configodat, meg egy képet. :R

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82905) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Új Linux telepítésével kapcsolatban szeretnélek megkérdezni Benneteket.

A cél az egyszerű felhasználói hatékony, grafikai felületen történő munkavégzés.

Asztali környezet az adott disztribúcióval szállított Gnome, esetleg a Cinnamon lenne.

Valamennyire megosztó lehet a kérdés, ám Debian forkban gondolkodva véleményetek szerint érdemesebb az Ubuntut telepíteni és tweakelni vagy inkább a Linux Mint (ez esetben Cinnamon) disztribúcióra fókuszáljon a választás?

Mintha a Mint esetében régebben felmerült volna olyan probléma, hogy a biztonsági frissítésekkel le volt maradva, de lehetséges, hogy rosszul emlékszem rá.

Előre is köszönöm! :)

(#82906) CPT.Pirk válasza Dhampir (#82905) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Cinnamon alatt hatékonyan lehet dolgozni. Gnome az nekem furcsa koncepció, mert ha tweakelni kell (márpedig kell), akkor már választhatsz olyan DE-t is, amit nem kell, mert alapból is sokat tud... Végül is találó a neve, hogy Gnóm. :)

Speciel nem emlékszem lemaradásra Mint-nél, szerintem nyugodtan tedd fel a Mint Cinnamont. Ha az Ubuntut tartod vonzóbbnak, akkor viszont megvárnám a 22.04 LTS kiadását, az mindjárt itt van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82907) Dhampir válasza CPT.Pirk (#82906) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen a segítséget! :R

(#82908) Dhampir


Dhampir
félisten

Még felmerült egy más jellegű kérdés is.

Laptop klaviatúra esetében, ahol a funkcióbillentyűzet már nem adja meg a wifi be- és kikapcsolásának lehetőségét (ami régebben Fn + PrtScr vagy másik funkcióbillentyűvel volt biztosítva, amit kis piktogram is jelölt és a még régebbi modelleknél dedikált hardvergomb vagy pöcök állt rendelkezésre), meg lehet oldani az üresen álló funkcióbillentyűre programozás lehetőségét a wifi vezérléséhez?

(#82909) CPT.Pirk válasza Dhampir (#82908) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy csomó beépített mellett custom shortcutokat is lehet csinálni Cinnamon alatt. Wifire egy parancsot kell csinálni kell, annál egy pár soros scripttel megoldható a dolog.

De ezt amúgy használod is valamire? Mert ha megy a kijelző, akkor úgy is mindegy fogyasztás szempontjából, hogy megy-e a wifi.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82910) Dhampir válasza CPT.Pirk (#82909) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen a linkeket! :R

Ahol ethernet kábellel megy, ott ritkán kellene a Wi-Fi gyors elindítása, csak esetleg a Bluetooth, amikor tényleg szükséges ez a vezeték nélküli kapcsolatot.

Főleg mobilitás közben viszont jól jön esetenként a gyorsabb, egyszerűbb, matatás nélküli wifi kapcsolódás az adott AP-hoz.

(#82911) Dhampir válasza CPT.Pirk (#82906) üzenetére


Dhampir
félisten

Amint látom, az omgubuntu cikke alapján csak április 21-én adják ki a friss LTS verziót.

Key events in Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish release schedule:

Feature Freeze: February 24, 2022
UI Freeze: March 17, 2022
Ubuntu 22.04 Beta: March 31, 2022
Kernel Freeze: April 7, 2022
Release Candidate: April 14, 2022

Followed by the final release of Ubuntu 22.04 LTS on April 21, 2022.

Érdekes megfigyelés, hogy az adott hardverkonfiguráción a pendrive-ról futtatott live Linux Mint alatt a hang állítható volt, de mégsem volt hallható hang a próba során, a fényerőt pedig egyáltalán nem lehetett állítani a billentyűzetről.

Szintén live módban Ubuntu alatt szépen működnek ezek az alapfunkciók. Még töprengek rajta, de lehet, hogy mégis az Ubuntu lesz telepítve átmenetileg. Legfeljebb kicsit lassabb és kicsit "tweakelősebb" lesz a kezdeti futtatás. :)

(#82912) CPT.Pirk válasza Dhampir (#82911) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott is vannak egyéb lehetőségeid. Pl. Kubuntu. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82913) Dhampir válasza CPT.Pirk (#82912) üzenetére


Dhampir
félisten

Igen, de inkább ragaszkodnék a régebben megszokott Gnome-hoz, még ha nem is tökéletes. :)

Más - de nem szeretnék offolni - a Linux Mint disztribúcióban rögtön be lehetett állítani a betűméretet, az Ubuntuban alig található valami, így első ránézésre a Beállításokban. Nem is tudom hirtelenjében, hogy merre találom ezt a konfigurációs lehetőséget.

------------------ Szerkesztve -----------------

Közben megtaláltam.

Egyébként az Ubuntu alapból szebb megjelenésű véleményem szerint, jobb érzés ránézni.

[ Szerkesztve ]

(#82914) Warton


Warton
őstag

Celerongyra végülis felraktam a Puppylinuxot. De nem igazán tetszik, egyrészt 60mp-re pauzézza a bootot valami hasfájás miatt, amihez hasonlót nem találtam a google-n, meg nagyon nagyon más mint amiket eddig használtam.

Most az USB-vel próbálgatok más distrokat telepítés nélkül. Az internetet egy TP-Linkes USB-s wifi adapterrel próbálnám adni a gépnek. Viszont a telepített puppylinuxon kívül minden más distro (Manjaro, LinuxMint, Xerolinux) megegyezik abban, hogy a wifi adapter hardveresen tiltva van. Erre ötlet, hogy ez miért lehet?

Amit eddig próbáltam rfkill unblock parancsot, nem működött.
BIOS reset is volt az se oldotta meg a problémát, főleg mert ez egy usb-s adapter.

(#82915) Dhampir válasza CPT.Pirk (#82909) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen, az itt leírt scripttel sikeresen megoldottam Ubuntu Linux alatt. Az üresen álló F9 billentyűt választottam ki. :R

Úgy vettem észre, hogy a Bluetooth-t nem kapcsolja át, csak a wifit.

(#82916) májkimiki válasza ubyegon2 (#82899) üzenetére


májkimiki
őstag

Debian-on tényleg béna a Cinnamon, nagyon alapkonfig. Ha nagyon Debian-ozni akarok, inkább teszek rá egy Gnome-ot, vagy LXQT-t.
Viszont Arch-on GDM-et rakok display manager-nek a Cinnamon mellé, igaz ezzel kapok egy alap Gnome-ot is. De nincs már kedvem a LightDM-et csicsázni, a GDM meg úgy jó ahogy van. Kényelmesedem nagyon, a rendszert is ArchLabs-ból húzom fel.

(#82917) májkimiki válasza sh4d0w (#82900) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát persze. :D

(#82918) tordaitibi válasza Warton (#82914) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nincs egy fizkai, hardveres kapcsolo a gepen amivel ki-be kapcsolhato a wifi, vagy bios szinten lehet ezt? Vagy bill.kombinacio.
Bar akkor a Puppy se menne.
Bar vannak csodak.
Ha meg usb-s akkor vegkepp elfogyott a tudomanyom.

[ Szerkesztve ]

(#82919) Warton válasza tordaitibi (#82918) üzenetére


Warton
őstag

Nem linuxhoz kapcsolódó volt a probléma, az Fn+F8 megnyomásával elkezdett működni. :W Nem tudom, hogy hogyan és miért, de mind1.

(#82920) Kacsasült


Kacsasült
junior tag

Hi, lassan felrakom a linux rendszert...
Linux mint eseten deb vagy rpm telepito fajlokat kell lehuznom? Foobar telepitojet nem talalom linuxra, honnan lehet beszereni?

Ilyet talaltam, h snapcraft-ez megbizhato?

[ Szerkesztve ]

(#82921) lev258 válasza Kacsasült (#82920) üzenetére


lev258
veterán

A Snap megbízható, de Mint-en inaktiválva van. Nézz utána, hogy lehet beizzítani.
A .deb a megfelelő csomag számodra. Javaslom a Gdebi telepítését a könnyebb kezelhetőségért.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82922) growler válasza Kacsasült (#82920) üzenetére


growler
őstag

sudo rm /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref
sudo apt update
sudo apt install snapd
sudo snap install foobar2000

A telepítéssel el fog tökölni jó ideig - mert létrehoz egy kb. GB nagyságrendű
futtatókörnyezetet is. Várd meg nyugodtan ! [link]

(#82923) Warton válasza Kacsasült (#82920) üzenetére


Warton
őstag

Csak kíváncsiságból, megkérdezhetem, hogy a beépített sima LinuxMintes szoftverkezelő miért nem elég jó? :F

(#82924) ubyegon2 válasza Warton (#82923) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert sem Debian, sem Ubuntu tárolókban nyoma sincs az említett programnak, sőt a Flatpak-ban sem elérhető. Kizárólag Snap-ban van meg. Utóbbi meg nem véletlenül van letiltva a Mint 20-ban....de ha nincs más? :Y

Amúgy rengeteg alternatíva van Linuxra is, ami ugyanolyan jó....

[ Szerkesztve ]

(#82925) tordaitibi válasza Warton (#82923) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Telepíts a gyárival Megasync, 4kvideodownloader, ePsxe, Veracrypt, Unified remote, Edge-stable, stb. szoftvereket. Ezeken kívül nekem van sok amit nemhogy a gyári szoftvertelepítő de semmi nem ismer. Csak letölthető deb csomag van.

[ Szerkesztve ]

(#82926) tordaitibi válasza ubyegon2 (#82924) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A Foobar2000 akkor kezdett nagyon feljönni Windowson mikor
(az ASIO dirver után, ami korlátozott volt, csak bizonyos hangkártyákkal működött) megszületett rá a WASAPI direkt output api plugin és driver amivel hogyismondjam, ki lehetett kerülni minden audio szutykot ami a jel útjába volt, dirctX-et, keverőt egyebeket és közvetlenül hajtotta a hangkártyát.
A fanok szerint ég és föld egy megfelelő minőségű zenét így lejátszani, sokkalta szebben szól.
Ettől a featuretől eltekintve a Foobar egy teljesen átlagos audioplayer, nekem személy szerint sose jött be. Ettől még más szeretheti.

Csak a tisztánlátás végett írtam le, meg ne állj kukán ha esetleg Foobar rajongók közé csöppensz egy kis szakmai csevejre :)

(#82927) ubyegon2 válasza tordaitibi (#82926) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak a tisztánlátás végett írtam le, meg ne állj kukán ha esetleg Foobar rajongók közé csöppensz egy kis szakmai csevejre :)

Köszönöm neked, de ezután is pont ilyen kukán fogok állni foobarosok között, mivel nagyon nem ismerem, igazán semmilyen musicplayert nem ismerek, notebookon nyilván nem hallgatok zenét, ill mégis, YT-on fut valamelyik rádió egész nap, de ki van küldve HDMI-n TV-re vagy ugyanez, csak mobilról megoldva. A TV-hez van kötve elfogadható hangdoboz. Azt se tudom, mi a default musicplayer a Cinnamonban. :N

(nyilván ez azóta van, hogy HO-ban dolgozom vagy 4 éve)

[ Szerkesztve ]

(#82928) tordaitibi válasza ubyegon2 (#82927) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"(nyilván ez azóta van, hogy HO-ban dolgozom vagy 4 éve)"

Khm, teljesen őszintén, hány kilót híztál? :)

(#82929) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#82926) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A dolognak egyébként a WIndows mixere miatt volt jelentősége, de azt megoldották a W10-el, ott már megszűnt ez a latency dolog. Ugyanakkor Linux alatt ez eleve nem volt probléma, így anno egy akármilyen disztrón tényleg jobban szólt a zene, mint pl. natúr Win7 alatt.

Szóval jah, ma már kb. mindegy mivel hallgatsz zenét.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82930) ubyegon2 válasza tordaitibi (#82928) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Khm, teljesen őszintén, hány kilót híztál? :)

Kb semennyit. Már 5. éve abbahagytam a fizikailag kifejezetten nehéz melót és a súlyom nem változott, mivel gondolom kevesebbet is eszem, viszont az erő/izomzat feleannyi lett. Akkor vagyok bajban a súlyommal, ha mondjuk sörözöm, de ha nagyon pocira megy, akkor mérgemben abbahagyom 5 évre mindennemű alkohol fogyasztását. Ez működik is faszául. :K De az, hogy heti 20-40 tonna targoncakerék mozgatása nincs, azt erőben nagyon hiányolom. 10 év azért sokat számított....

(#82931) growler válasza tordaitibi (#82928) üzenetére


growler
őstag

Mikor megláttam, Rád gondoltam. :) [link]

(#82932) tordaitibi válasza growler (#82931) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ó de kedves vagy!
Elkéstél :K másfél hónapja lőttem [egy ilyen mini pc-t] vadiújan félár alatt.

(#82933) ubyegon2 válasza growler (#82931) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp néhány napja olvastam több helyen is az 55000 ft-os Xiaomi minPC-ről én is, egyébként nem rossz.

55 ezer forintos számítógéppel állt elő a Xiaomi

(#82934) gregory91 válasza lev258 (#82921) üzenetére


gregory91
senior tag

Gdebi telepítése felesleges mintre mert alapvetően tartamazza,a fájlkezelő meg társítja automatikusan.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82935) gregory91 válasza Kacsasült (#82920) üzenetére


gregory91
senior tag

Ezeket a rpm csomagokat csak rpm csomagkezelővel tudsz telepíteni(sudo apt install rpm).De lehetőleg deb fájlokat használj elsősorban.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82936) sh4d0w válasza Kacsasült (#82920) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Semmit nem kell lehúznod, használod a csomagkezelőt, szoftverközpontot - hívják akárhogy is.

https://www.coreinfinity.tech

(#82937) fatpingvin válasza ubyegon2 (#82933) üzenetére


fatpingvin
őstag

nyeh, x86...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82938) Ueda válasza Ueda (#82892) üzenetére


Ueda
senior tag

Azt hiszem sikerült végére érnem a projektemnek. Parancsbevitel (saját) szöveges fájlból. Több lehetőség is rendelkezésre áll:

xdotool - gépelés szimulátorral, első sor a lényeg a többi testreszabott változatok :

xdotool type "$(cat ~/súgó.txt | fzf)"
xdotool type "$(cat ~/súgó.txt | fzf)" && echo
stty -echo && xdotool type --delay 0 "$(cat ~/súgó.txt | fzf)" && stty echo

command helyett a pont használata, első a lényeg a második előzménybe is ment :

parancs=$(cat ~/súgó.txt | fzf) && echo $parancs > ~/súgó.tmp && . ~/súgó.tmp
parancs=$(cat ~/súgó.txt | fzf) && echo $parancs && echo $parancs > ~/súgó.tmp && history -w && echo $parancs >> ~/.bash_history && history -r && . ~/súgó.tmp

[ Szerkesztve ]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82939) BoB válasza Ueda (#82938) üzenetére


BoB
veterán

Mi a súgó.txt tartalma?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#82940) ubyegon2 válasza fatpingvin (#82937) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mi a baj az x86-tal? Hogy nem ARM? Egy ilyenbe jó bőven az a N5105 CPU, ennyiért főleg.

(#82941) Ueda válasza BoB (#82939) üzenetére


Ueda
senior tag

Saját parancsok, megjegyzések, dokumentáció ahogy akarja az ember. Még én sem tudom, milyen lesz pontosan, mert az elején vagyok. Így néz ki most : súgó.txt.png

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82942) fatpingvin válasza ubyegon2 (#82940) üzenetére


fatpingvin
őstag

az a bajom vele hogy x86 és nem valami más, érdekesebb :D egyéni szoc. prob.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82943) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Olyan problémám van, hogy nem működik a hibernáció. Hibernáció után kikapcsol a számítógép, áramtalanítom, hazaérek, bekapcsolom, de nem indul el az az app ami félbehagyta a munkát.
Köszi! :R (Debian Testing, swap 20 GB, HandBrake)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82944) lev258 válasza zoltanz (#82943) üzenetére


lev258
veterán

Ennél több információt is adhatnál.
Rendszer, swap méret, a kérdéses program neve, ...

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82945) lev258 válasza lev258 (#82944) üzenetére


lev258
veterán

A Handbrake-et munka közben küldöd hibernálásba? Nem tudom, mennyire tolerálja: képes-e követni hol tartott és onnan folytatni. Maga a program meg kellene, hogy nyíljon, de nem tudom elképzelni, hogy folytatná a megkezdett munkát.
Más programmal az elképzelések szerint megy a hibernálás?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82946) zoltanz válasza lev258 (#82945) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Más programmal se megy. Én azt hittem erre való a hibernálás elnézést.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82947) lev258 válasza zoltanz (#82946) üzenetére


lev258
veterán

Egy megnyitott Word (Writer) dokumentum egészen más, mint egy folytonos, erőforrásokat használó folyamat. Ha Firefox-ban elindítasz egy letöltést hibernálás előtt, kérdéses, tud-e folytatódni. Egy torrent viszont egészen más, hiszen ott minden egyes darab jól definiált és visszakövethető a program számára (tudja, hol tart, mi hiányzik).
Ha a programok meg se nyílnak, akkor valóban a hibernálással lesz valami probléma.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82948) Barret001


Barret001
addikt

Tudtok valami jó letöltő oldalt? Biztos én vagyok a béna,de nem találok szinte semmit... Linux lite.5.x

(#82949) fatpingvin válasza Barret001 (#82948) üzenetére


fatpingvin
őstag

te mit szeretnél pontosan? :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82950) Barret001 válasza fatpingvin (#82949) üzenetére


Barret001
addikt

Azt hittem,itt is van olyan,mint a windowson.Ezek szerint nincs.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.