Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82601) Sokimm válasza gregory91 (#82598) üzenetére


Sokimm
senior tag

No para, ebből is tanulok! :)
Így is hálás vagyok azért, hogy válaszolgattok, a fórum sokkal értékesebb, mint egy faceTOface oktatás, mert ott ha a tanár hülyeséget mond, nincs aki kijavítaná, a naív diák meg el kell, hogy higgye, hogy igazat mond, mert fele annyit se tud (a diák).
Itt ha egy téma forog, akkor 3-4 reakció is jön, ezért amikor megkapom a "google a barátod" választ, nehezen bírom ki, hogy a google-ön kívüli vélemények, rálátásotok miatt kérdeztem, nem lustaságból. Ha egy cikk leírja, hogy szerinte a világ legjobb OS-e X, de itt mindenki lefujjogja, akkor azért az itteni véleményekre hallgatok. :)
Sőt, a kritika amit itt megfogalmaz a nép, azért tömörebb (2 soros), míg egy cikket elolvasni, kipróbálni, majd a konzekvenciát levonni, hogy elszarta a gépet, elég sok idő orvosolni. :DDD

Extra: Leszedtem a package-s Debian-os iso-t, majd az UEFI/GRUB valahogy teljesen kiölte a boot-ot. Aztán, boot-oltam egy sima Debian netes telepítős verziót, ott a képernyő grafikusan teljesen lehalt, majd a konzolos telepítő is azonos volt (neten másnak is volt ilyen Debian-os disztrókkal), majd leszedtem egy (már nem tudom milyen) 3. féle nem Debian leszármazott OS-t, ott már a boot képernyő be se jön.
A PC amúgy nem kapcsol ki reset után, csak mechanikus kikapcsolásra (Venti pörög, de kép nincs), CMOS resetre van kép, de a kikapcs ugyan olyan szar, szóval erősen gyanakszom, hogy az alaplap a hülye (vagy a CPU), most keresek a ramoknak új otthont. :)
Win7-et tudok legacy ba telepíteni, de ott a weblapok "dátum nem stimmel" hibaüzenettel nem jönnek be, csak külön "biztonsági kockázat elfogadásának gombjának elfogadásával".
Linux alatt (a 32bites, amiről írtam régebben) nem volt böngészős baj, ezért gyanakodtam Win hibára. Hát már nem tudom mi a baj. :D

Ha lesz ismét vas, próbálkozok újra a Debian-os package-es verzióval.

(#82602) csixy


csixy
addikt

Az ExTiX 22.1 live a RAM-ba betöltve úgy működik , mint a kisangyal, csak akkor van a gond , amikor az nvidia proprietary driver letöltése után újra akarja indíttatni magát, ez nyilván lehetetlen, mert akkor odavész a RAM tartalma. Telepíteni viszont ssd-re nem tudom, mert folyton folyvást össze f@ssa magát. Kár, kár, kár, ... nagykár.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82603) májkimiki válasza Sokimm (#82601) üzenetére


májkimiki
őstag

Milyen gépen próbálkozol pontosan? Tipusa, paraméterei?

(#82604) Sokimm válasza májkimiki (#82603) üzenetére


Sokimm
senior tag

H87M-E35, i5-4590, 2x8GBram, Intel520 (nagyon régi, simán lehet ez is ludas, most próbálgatom legózni, mennyire hw probléma amivel találkozok)
Jah és legacy-ba ment mindig minden, UEFI-ben mindig valahogy elszállt (vagy elbaltáztam).

[ Szerkesztve ]

(#82605) májkimiki válasza Sokimm (#82604) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát na. Ennél a lapnál nem kell erőltetni az UEFI-t. Ez pont abban az időben jött ki amikor épp kezdett elterjedni az UEFI. Ilyenkor még kezdetlegesek voltak az UEFI implementációk.(tényleg volt mindenféle szörnyszülött). Nincs is hozzá normális uefi bios update, meg win8.1-ig van drájver támogatás.
Szóval azt mondom a bootolást álítsd vissza Legacy-ra, mbr táblával.
Van 16GB memóriád, az maga a menyország, meg van egy 4mag/4szál procid, amit nem sújt a HT(HyperTherading) vissza vétele a Spestre&Meltdown sérülékenységet tekintve.
Ha tetszik a Debian, akkor úgy mint eddig javasoltam.Non-free iso-ból bármelyik asztali felületet felrakhatod, bírni fogja a konfig.
Csinálj neki nyugodtan 16GB Swap partíciót, nem fogod megbánni.
SSD-t pakolhatsz alá nyugodtan, meg fogja háláni. Csak a SATA Mode a biosban AHCI legyen beállítva. Így menni fog a trimmelés.
Gyakorlatilag nem "basztál" el semmit. Ennyit tud a lapod, legacy boot, de azt biztosan. :K

Természetesen 64bites rendszert tegyél rá.

[ Szerkesztve ]

(#82606) Sokimm válasza Sokimm (#82604) üzenetére


Sokimm
senior tag

Biztos, hogy az alaplap a ludas, mert a win7 legacy-ba bekapcsolt reggel, driver-ek szépen teleptültek, majd kért egy újraindítást. OK.
A képernyő kikapcsolása után vagy fél percig még búg a gép, majd a boot szöveges karaktereit látni 3 percig. Aztán ha belépek a bios-ba, a 3 perc után fut szépen, majd SAVE and RESTART nál megint ez a 3-4 perces várakozás.
Ha nem birizgálom, csak várok, 10 perc kb és bejön a win, stabilan fut, nem laggol, tehát valami boot bios paraméterezésen szenved szegény, de már mindent lehúztam az alaplapról, csak egy bekapcsológomb, meg az SSD sata van benne (tápokon kívül).
Elemcsere nem lehet a ludas, soros, párhuzamos dologkat kikapcsoltam alaplap szinten, mit lehet még kikapcsolnom szerintetek, ami ennyire elviszi gondolkodóba a bios-t?

(#82607) májkimiki válasza Sokimm (#82606) üzenetére


májkimiki
őstag

Milyen tápod van? Bele tudsz nézni?

(#82608) Sokimm


Sokimm
senior tag

Se a "dos" nézetes, se a grafikus felület nem jön be a linux telepítésénél hanem kihal a kép valahogy így. (bár a 32bites rendszerről amivel kezdtem fel tudott telelepülni, tehát valami revizió probléma lehet, megnézem találok-e olyan régi kiadást az általad linkelt csomagos verziókból.)
[link]
RM550x a táp

[ Szerkesztve ]

(#82609) bicajoskema


bicajoskema
tag

Sziasztok!
Van egy HP t610 vékonykliensem, amin Home Assistantot futtatok linux ubuntu szerver alatt, minden gond nélkül, Puttyval tudok vele kommunikálni. A windowsos laptopomrol.

Megoldható e, hogy usb-s hangkártyát kössek erre a gépre és spotifyon tudjak zenét hallgatni. (Mobilrol tudom így váltogatni a zenét, ami a retro hifimre jó minőségben kiadná a zenét)

Tehát linux szerver usb hangkártya tapasztalatok milyenek?
Ubuntu szerveren spotify futtatása lehetséges?
Fogja e bírni a t610 ezt az eszméletlen terhelést?
Köszi!
Bálint

(#82610) fatpingvin válasza bicajoskema (#82609) üzenetére


fatpingvin
őstag

a hangkártyás rész sima ügy, a spotifyt nem tudom.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82611) Horvi válasza bicajoskema (#82609) üzenetére


Horvi
őstag

Itt van infó róla. A spotify hivatalos oldala.

Hello darkness, my old friend...

(#82612) bicajoskema válasza Horvi (#82611) üzenetére


bicajoskema
tag

Köszi az infókat, kipróbalom majd.

(#82613) Warton válasza fatpingvin (#82610) üzenetére


Warton
őstag

Nekem simán megy a Spotify a Linux Minten, bár kérdéses, hogy minek fizetnél a Spotifyért ha van Nuclear?! ;]

(#82614) fatpingvin válasza Warton (#82613) üzenetére


fatpingvin
őstag

a testimonials rész zseniális. egy ilyen cuccról sejthető hogy tényleg jó lesz ha megjelennek ezek a visongók.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82615) Warton válasza fatpingvin (#82614) üzenetére


Warton
őstag

Olyan nagyon nem teszteltem, csak pár órát ment, beleszaladtam pár bugba, hogy bizonyos számokat nem játszott le és közbe kellett avatkozni, meg a kezelése nem igazán intuitív, de megszokható. Amúgy, ha csak az a cél, hogy meghallgass egy albumot, vagy szóljon valami random zene, anélkül, hogy folyamatosan állítgasd a gépet akkor tökéletes választás. Be tudod állítani azt is, hogy a következő szám mennyire hasonlítson az előzőre. Ha nagyon megküldöd a csúszkát akkor azért meg tud lepni. Pl. nekem a Cypress Hill után betolta a Panzer Division Mardukot. :Y

(#82616) fatpingvin válasza Warton (#82615) üzenetére


fatpingvin
őstag

jóóóó :D ez tetszik. mondjuk én még mindig az oldschool manuális DJ-zés meg a lejátszási listák híve vagyok, de ki fogom próbálni

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82617) ubyegon2 válasza bicajoskema (#82609) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ubuntu szerveren spotify futtatása lehetséges?

Nem.

Ha ugyanazt értjük szerver alatt, akkor elég meglepő lenne, ha a kollégák által ajánlott GUI-s kliens működne, még ez a két TUI-s megoldás is csak akkor, ha van olyan felület a szerveren, amin terminal emulátor fut:

Minimál WM lehet, hogy kell a szerverre...

spotify-tui

Tizonia

Egyszóval max ilyenekkel van/lenne esélyed.

[ Szerkesztve ]

(#82618) fecus válasza Warton (#82613) üzenetére


fecus
őstag

Jól látom, hogy csak flatpak meg snap van a mint-re?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#82619) ubyegon2 válasza fecus (#82618) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem látod túl jól, van .deb is, a hivatalos oldal dl szekciójában, de akár itt is.

(#82620) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
Hogy lehet engedélyezni a DRM modult?
Hol találom ezt a beállítást?

(#82621) cooi11 válasza cooi11 (#82620) üzenetére


cooi11
senior tag

Vagy is,
A Firefox az oldalon lévő hangok vagy videók lejátszásához szükséges összetevőket telepít. Próbálja újra később.

(#82622) cooi11 válasza cooi11 (#82621) üzenetére


cooi11
senior tag

Megoldódott!!

[ Szerkesztve ]

(#82623) Horvi válasza cooi11 (#82622) üzenetére


Horvi
őstag

Mi volt végül a megoldás?

Hello darkness, my old friend...

(#82624) fecus válasza ubyegon2 (#82619) üzenetére


fecus
őstag

Bocs, kapkodtam. A Nuclear-t kérdeztem.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#82625) cooi11 válasza Horvi (#82623) üzenetére


cooi11
senior tag

A böngészőből megnyitva ki írta hogy bekapcsolják a dmr-t?
Újra indítva a böngészőt már lejátszotta.
Az app nem indítja a filmet.

(#82626) Horvi válasza cooi11 (#82625) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi!

Hello darkness, my old friend...

(#82627) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem teszem offba, szerintem fontos hír ez mindenkinek.
Címlapos blogot meg ír róla az aki akar.
UEFI sebezhetőség és nem is a kiscsoportos kivitel:
[link]

(#82628) fatpingvin válasza tordaitibi (#82627) üzenetére


fatpingvin
őstag

miért nem vagyok meglepve...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82629) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Az mitől van? Két sztereó rendszer van a hangkártyához kapcsolva (Sorrund csatlakozóra, Front-ra) a sorrund mikor megáll a hangszolgáltatás búg olyan mintha áramtalanítana a kimenetet, ha az Alsa mixer -en a CD nincs némítva viszont nem csinálja (amúgy nincs CD/DVD hozzá kapcsolva)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82630) CPT.Pirk válasza zoltanz (#82629) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A búgás az ált. földhurok jelensége miatt alakul ki, jellemzően nem lenémított mic bemenet szedi össze.
Kicsit több infó kellene.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82631) fecus válasza zoltanz (#82629) üzenetére


fecus
őstag

Ha meg tudod tenni, akkor egy próbára dugd be ugyanabba a hosszabbítóba a PC-t és a két hangrendszert.
Ha elhallgat - a CD némítástól függetlenül - akkor földhurok. Ha nem, akkor még érdemes a konnektorokat fordítva bedugni és úgy is meghallgatni.
Ha minden esetben búg akkor valami földelési hiba van valamelyik eszközben. Azt is nyomozhatod, ha egyenként kihúzod őket.
Ha nem búg akkor el kell gondolkodni valami leválasztáson (pl. külső USB hangkártya). Amúgy lehet ez a külső cucc mindenfajta búgásra megoldás lehet, ha van benne digit leválasztás.

Ja, ha több fázis van a lakásban próbálhatod a fázisokat is, márhogy másikról ill. ugyanarról járatod az összes cuccot.

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#82632) zoltanz válasza CPT.Pirk (#82630) üzenetére


zoltanz
nagyúr

CPT.Pirk , fecus

Köszi!

A Jami csevegő appot szeretném telepíteni (Debian Testing) alábbiak a hibák:

Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
jami-daemon : Függ ettől: libjsoncpp1 (>= 1.7.4) de az nem telepíthető
libqt-jami : Függ ettől: libdouble-conversion1 (>= 2.0.0) de az nem telepíthető
Függ ettől: libicu63 (>= 63.1-1~) de az nem telepíthető

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82633) gregory91 válasza zoltanz (#82632) üzenetére


gregory91
senior tag

Lehet nem szerepelnek a tárolóban.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82634) retardalt válasza gregory91 (#82633) üzenetére


retardalt
csendes tag

Ilyenkor keresni kell, pl.:

https://packages.debian.org/buster/libicu63

Amennyiben jónak találod, akkor feltelepíted. És így tovább.

[ Szerkesztve ]

(#82635) májkimiki válasza retardalt (#82634) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem nagyon lesz jó vége, ha Debian-on így kell keresni a csomagokat. Ha elsőre függőségi problémákat jelez a csomag kezelő. Nem beszélve, hogy testing ágon van a kérdező. Lehet ezek a csomagok később kerülnek be ebbe az ágba. Csináltam hasonlót pár éve, amikor még csak sejtettem a Debian-t. Stable ágon az ötödik szinten függőségi körkörös kielégíthetetlenség lett a vége. Itt is hasonlót vélek.
Nem kell erőltetni a Debian-t, ha nagyon friss dolgok kellenek. Szerintem.

(#82636) retardalt válasza májkimiki (#82635) üzenetére


retardalt
csendes tag

Igen, de ha nem próbálja ki, akkor nem is lesz tapasztalata.

(#82637) májkimiki válasza retardalt (#82636) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem zavar, hogy Buster csomagot ajánlsz neki? A stable most a Bullseye. Ő, meg testing ágon van!!!!!!

(#82638) retardalt válasza májkimiki (#82637) üzenetére


retardalt
csendes tag

Értelmezd amit írtam neki :) .
Nem kizáró ok, attól még jó lehet.

(#82639) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Egy kis segítséget kérnék.
Van két Synology NAS-ból kivett HDD-m. Adatvédelem nélküli kötetek voltak [kép]

Az egyiket elraknám, másikat leformáznám (újraparticionálnám) win10 alatt, de a két egyforma lemezről tudnom kéne melyiken mi van. Ehhez kérnék segítséget.
Win alatt TotalCommander ext4fs plugin nem nyitja meg (belefagy a műveletbe). Live Linux Mint nem csatolja automatikusan fel ezt a lemezt mint a többit amik ntfs-ek.

Lemezkezelőben ez látszik: [kép] [kép] Mindkettő egyformának látszik. De még a linux se detektálja hogy ext4 van rajtuk. Fel lehet az adatpartíciókat mountolni valahogy legalább Live Linux Mint alatt?

[ Szerkesztve ]

(#82640) ubyegon2 válasza zoltanz (#82632) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a Jami-t honnan és melyik verziót próbálod telepíteni, mert ezek a jelzett függőségek kifejezetten Buster verziók, újabb kiadásokra nincsenek ill magasabb számozású maga a fájl, például a libjsoncpp. Nagyon úgy néz ki, hogy a Jami Buster verziójával próbálkoztál! :K

Ha ez így van, akkor próbáld a testing repoból:

sudo apt install gnupg dirmngr ca-certificates curl --no-install-recommends
curl -s https://dl.jami.net/public-key.gpg | sudo tee /usr/share/keyrings/jami-archive-keyring.gpg > /dev/null
sudo sh -c "echo 'deb [signed-by=/usr/share/keyrings/jami-archive-keyring.gpg] https://dl.jami.net/nightly/debian_testing/ jami main' > /etc/apt/sources.list.d/jami.list"
sudo apt-get update && sudo apt-get install jami

De lehet ez is menne, jami-all_amd64.deb

Ez a jelenlegi Debian-od egy stable, amit nemrég testing repoval turbóztál vagy már egy pure testing telepítés? Előbbi módszer sokkal jobb, ha ismereteket akarsz bővíteni! :D Nem vicc, anno nekem majd 2 évig szolgált egy stable, amit még az experimental repoval is felturbóztam, tény, hogy függőségkezelést csak így érdemes megismerni! :) Kezd már hiányozni ilyen esetek olvasásakor, hogy lassan 3 éve nem látok Debiant....

[ Szerkesztve ]

(#82641) ubyegon2 válasza Doky586 (#82639) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

RAID nekem kínai, de szerintem a DSM OS raid-be kezelte a két lemezedet, mivel tudtommal Debian alapú a DSM, így a mdadm kell neked! Nem ismerem, de gondolom ezzel lehez managelni a lemezeket, van GIU-s megoldás is

mdadm GUI - A graphical interface to Linux software RAID via Webmin

Itt meg egy leírás, hogyan managelheted a lemezeket:

Monitoring and Managing Linux Software RAID

Remélem ezzel már el tudsz indulni és beolvassa a live filemanager, mi van a lemezen.

Egyébként egyszerűbb lett volna még a NAS-ban elintézni a lemezműveleteket.... :)

[ Szerkesztve ]

(#82642) Doky586 válasza ubyegon2 (#82641) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ok kösz, ki fogom próbálni.
Csakhogy nálam nincs RAID, amint az első képemen is látható, ott ahol másnál SHR, RAID0/1, Jbod szerepel ott nálam "Alap" típus szerepel.

Eddig úgy tudtam a mount parancsal lehet mountolni, csak paraméterezni kellene ha az automount nem veszi be amit látni akarok. De ki fogom próbálni az mdadm-et live linuxon.

[ Szerkesztve ]

(#82643) CPT.Pirk válasza Doky586 (#82642) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A mount az nem tud raidből kiszakított kötetet csatolni. Nem arra való.

Neked mindenképpen az mdadm kell, kezdésnek meg kellene vizsgáltatni vele, hogy miről van szó, egyáltalán milyen típusú raid volt:
sudo mdadm --examine /dev/sdX

Aztán lehet nézni, hogy milyen módon lehet mdadm assemlbe-el összeállítani a raid-et egy eszközből az adatmentés idejére.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82644) Doky586 válasza CPT.Pirk (#82643) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

(#82645) CPT.Pirk válasza Doky586 (#82644) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elvileg kell csinálnod egy eszközt, az adatokat tartalmazó partícióból:

sudo mdadm --assemble --readonly /dev/md0 /dev/sdd2

Aztán a mount paranccsal elvileg fogod tudni csatolni valahová a /dev/md0 -t.

sudo mount /dev/md0 /mnt

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82646) Doky586 válasza CPT.Pirk (#82645) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos nem sikerült. Ismeretlen filerendszer. (?)

Az md0 létrejött de hiába kattintok rá, a filekezelő nem nyitja meg.

(#82647) BoB válasza Doky586 (#82646) üzenetére


BoB
veterán

Milyen RAID az aminek egy tagja van?

Költői

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#82648) Doky586 válasza BoB (#82647) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

csakhogy ez nem RAID...

(#82649) tordaitibi válasza Doky586 (#82646) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Véletlanül nem RAID0 volt a konfiguráció?
Akkor az életbe semmit nem lehet 1 lemezről visszaszedni.

(#82650) Doky586 válasza tordaitibi (#82649) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem. [kép]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.