Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83951) mefistofeles válasza growler (#83949) üzenetére

Hopp, na ez érdekes....
Ránéztem a BIOS-ra és át volt állítva az a deep sleep kapcsoló amit fentebb említettem. Nem tudom hogy kavarodhatott át a setup de vissza állítottam és most már jó. Nem értem a dolgot, de köszi, hogy eszembe juttattad a BIOS-t. :R Magamtól nem néztem volna rá, mert biztos voltam a beállításokban.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#83952) Freel


Freel
tag

Nekem is lenne egy újabb kérdésem. Szóval feltettem Manjaro XFCE-re a Trinity Desktop Environment-et. És Trinity alatt nem indulnak a programok, valamilyen GTK-s hibára hivatkozva. Gondolom bezavar egymásnak a két DE.
Melyik az a leges-leg minimalistább ablakkezelő amelyiknek minimális a függőségi igénye? Tehát amelyik esetleg végképp nem zavarna bele a Trinity-be? i3? Openbox? Amelyik szinte nem is létezik? :D

(#83953) Freel


Freel
tag

Nem haladok ezzel a Trinity DE-vel. Pure Arch-ot még mindig nem akarnék felszenvedni. Ubuntu-ra feltettem, de Ubuntut meg nem szívesen használnám. A Trinityék oldaláról letöltött, gyárilag beépített Trinity DE-vel szerelt ISO-közül (Ubuntu, PCLinuxOS) pedig a telepítés után egyiken sem működik az internet. Olyan, mintha a Trinity-ből hiányozna valami ami a net eléréséhez kell.
Probléma : [link]

[ Szerkesztve ]

(#83954) májkimiki válasza Freel (#83953) üzenetére


májkimiki
őstag

Q4OS volt már?
[link]

[ Szerkesztve ]

(#83955) Freel válasza májkimiki (#83954) üzenetére


Freel
tag

Igen. A Debian Stable a régi csomagok miatt sajnos nem opció. Egy vadiúj gamer PC-re kellene egy Arch, Manjaro, esetleg PCLinuxOS, Fedora, Trinity DE-vel.

(#83956) májkimiki válasza Freel (#83955) üzenetére


májkimiki
őstag

Lehet jobb lenne Plasma Manjaro-ra feltenni. Még is csak QT mindegyik, igaz a Trinity régebbit kíván.
Vagy pure Arch-ra feltenni.
[link]

(#83957) Freel válasza májkimiki (#83956) üzenetére


Freel
tag

Igen, olvastam már az Trinity-s ArchWiki-t. Az oldal közepe felé az a Warning!!! bejegyzés mit takar PONTOSAN? Sajnos nem tudom kihámozni. Elmagyaráznád esetleg ha vágod a témát? :R

(#83958) májkimiki válasza Freel (#83957) üzenetére


májkimiki
őstag

Melóban voltam délelőtt, sorry.
Ez alapján tetted fel a Manjaro-ra? [link]
Melyik programjaid nem mennek? Vagy egyáltalán mi működik TDE alatt?

(#83959) Freel válasza májkimiki (#83958) üzenetére


Freel
tag

Igen, ez alapján tettem fel. TDE alatt semelyik az XFCE-s program nem működik : gufw, double commander, qbittorrent stb. Javaslatodra tegnap feltettem egy Plasma-s Manjaro-t és rá a TDE-t. Nincs internet... TDE telepítés előtt még volt. Vagy kitalálom miért nincs net, vagy kitalálom miért nem mennek a GTK-s programok, vagy ráhúzom egy pure arch-ra (bár szerintem ott se lesz net), vagy elengedem ezt a DE-t. :(

(#83960) májkimiki válasza Freel (#83959) üzenetére


májkimiki
őstag

Majd délután írok. Tegnap nekem sikerült működőképes TDE-t összehozni. ArchLabs/GDM/Cinnamon kombón, mennek a Cinnamonos appok is. A telepítés elég döcögős volt.

(#83961) Freel válasza májkimiki (#83960) üzenetére


Freel
tag

Oks, szuper várom. :R Akkor lehet felteszek majd egy Archot ha leírod neked hogyan sikerült a TDE-t működésre bírni.

(#83962) #08299776 válasza Freel (#83959) üzenetére


#08299776
törölt tag

Futtas egy nmcli d parancsot.

(#83963) Freel válasza #08299776 (#83962) üzenetére


Freel
tag

Hali. Dolgozom én is, délután leszek gépközelben.
Bakker, ez az ArchLabs tetszik nagyon. Nem hallottam még róla. Ki is próbálom ha hazaérek. :C

(#83964) májkimiki válasza Freel (#83963) üzenetére


májkimiki
őstag

Könnyebben, gyorsabban van egy Arch-od, mint lépésenként. Hasonló telepítője van a MagyArch Linuxnak is.

(#83965) #68216320 válasza májkimiki (#83964) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ez tulajdonképpen annyi, hogy nem kell 3db A4 oldalnyi szöveget bepötyögnöm telepítéskor?
Ugyanazt az Arch rendszert kapom végül, mint a hagyományos módszerrel?

(#83966) májkimiki válasza #68216320 (#83965) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen. Mindkét csapatnak van egyéni repo-ja is a rendszerhez. De ezekben egyedi progik, témák, stb..... vannak. Majdnem pure Arch, de nem Manjaro, Endeavour, stb.... . Viszont sokkal gyorsabban.
De azért illik a pure Arch-ot végig vinni párszor. :K

(#83967) májkimiki válasza #68216320 (#83965) üzenetére


májkimiki
őstag

Grafikus pamac egyik rendszeren sincs. ArchLabs-ban AUR helper se (konzolos), MagyArch-ban van paru. Ezek valamelyikével fel lehet tenni a pamac csomagot (grafikus program telepítő).
ArchLabs-ra kell yay, paru vagy trizen.
Én trizen-t használok és a pamac-aur csomagot szoktam feltenni.

(#83968) #68216320 válasza májkimiki (#83966) üzenetére


#68216320
törölt tag

Sima ügy, túl vagyok már jópár telepítésen. A szervert leszámítva minden gépemen már Arch van. Még egy 2017-es MacBook Air-t legyalultam és arra is Arch-ot tettem. Sikerült a fogyasztását is kicsit visszafognom.
Szóval tényleg csak az install gyorsítása lenne a cél.
Bár gondolkodtam valami saját bash script írásban is ahol pár infó bekérése után megcsinálná, amit most manuálisan teszek meg. De ha kvázi van készen, akkor nem küzdök vele.

Hát én eddig pikaur-t használtam user repo-hoz, de semmi akadája, hogy mást használjak.

[ Szerkesztve ]

(#83969) mefistofeles

Urak! Végül is letöröltem a Mint 20.3-at, nekem csalódás volt az eddigi verziókhoz képest és egy rakás furcsa problémát generált. Feltettem a Manjaro 21,2.6 XFCE verziót, ami tökéletesen muzsikál. Egyetlen aprócska problémám van. Nekem heppem, hogy az ablakok középen jelenjenek meg. Ezt be is állítottam, kivéve a terminált. Az rendre jobbra igazítva jelenik meg. Hogy tudnám azt is középre kényszeríteni?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#83970) BoB válasza #68216320 (#83968) üzenetére


BoB
veterán

Van már "hivatalos" install helper is: [archinstall]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#83971) #68216320 válasza BoB (#83970) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi, átnézem. Igazából egy jó install script nekem elég is lenne.
Induláskor jól "felparaméterezem" aztán indulhat :)

(#83972) ubyegon2 válasza mefistofeles (#83969) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

egy rakás furcsa problémát generált.

Ha ezek rendszerszintűek voltak, leírhattad volna pár szóban. Gondolom komolyabb gondok lehettek, mint hogy nem állította neked be a BIOS-ban az USB sleep-et! :D Ha csak az új DE, Xapps okozott meglepetéseket, az nem problema. :N

(#83973) mefistofeles válasza ubyegon2 (#83972) üzenetére

A deepsleep végül még is jól volt beállítva, de ennek ellenére sem működött a dolog, (először figyelmetlen voltam és azért írtam, hogy megoldódott). Állandó hangproblémám volt a 2.1-es hangfalaimmal, kikapcsoláskor többször befagyott a mint logo és se ki, se be, Fél perces kurzor "érzéketlenségek" stb.
A Manjaro alatt egyik probléma sem jelentkezik (mint ahogy eddig a Mint alatt sem volt ilyen tapasztalatom)
Nem szidom a rendszert, nyilván egyedi hibák voltak ezek, de mostanában sajnos időm az totálisan nincs effélékre.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#83974) ubyegon2 válasza mefistofeles (#83973) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Eszembe nem jutott, hogy szidnád a Mint-et egyébként, inkább kíváncsi voltam. Mióta látom az új Ubuntukat, kicsit aggódom is, meddig fog valóban tökéletesen konyhakész és könnyen működő a Mint, a kb egy hónapon belül megjelenő verziónál meglátjuk. Eddig a 20.3 Cinnamon nekem nem okozott gondot. :N

(#83975) TMisi92


TMisi92
újonc

Sziasztok!
Egy paranccsal kapcsolatban kérnék segítséget, hogy milyen paraméterekkel alkalmazzam.
Valószínű a find és a du keveréke lesz az én emberem.
Egy linuxos megosztáson beüli mappáknak kéne kilistáznom a méretüket a mappanevekkel úgy, hogy csak a 4 évnél öregebb almappákat és fájlokat számolja össze. Az sem lenne nagy gond, ha a listázás mélységét is tudnám szabályozni.
Debian 10-es rendszerről van szó.
Előre is köszönöm! :)

(#83976) #68216320


#68216320
törölt tag

A laptopomon Arch Linux + Gnome van.
Eddig nem volt ilyen gondom, de most valamiért nem játszik le egyik browser sem (operca, chrome, firefox) semilyen video-t (youtube, vimeo).
A laptopban Intel UHD630 + RTX2060 VGA van. Utóbbi iaktív, csak az Intel van használatban.
Pár napja még nem volt ilyen gondom. Talán valami frissítés okozta, de passz. Hogyan vtudnám kideríteni, hogy miért nem tudok semmi-t lejátszani browser-en belül?

(#83977) sisi22


sisi22
tag

Udv,

Megprobaltam eligazodni a "linuxok" kozott, eddig jutottam, ha "flame-war" kategoria, akkor inkabb privatkab kernek korrekciokat:

1. klasszikus kerdesre ("milyen linux") a valasz:
az, ami
a, a hw-nek megfelel es
b, van aktiv forum vagy szemelyes segitseg es
c, szukseges program(csomag)ok rendelkezesre allnak

2. Realis alternativa gyakorlatilag eleg keves, mert
a, igaz, hogy ezres nagysagrendu a disztribuciok szama, de ezek nagyon kis resze erheto el tartosan a jovoben
b, A wiki "66-os klub" is tenylegesen leszukul kb. tucatnyira a, miatt
c, Az altalam talaltak listaja ABC sorrendben:
arch
debian
fedora
linux mint
ubuntu

Ezekhez a hw-nek megfeleloen valasztando kornyezetek ABC sorrendben:
Cinnamon
Gnome
KDE
Mate
gyengebb hw-hez:
LXDE
Xfce

3. Ezeken tul idonkent ajanlott disztribuciok celfeladatokra:
Knoppix
kubuntu
lubuntu
puppy linux
xubuntu

4. Tovabbi, idonkent nepszeru, vagy adott celokra jo disztribuciok ABC sorrendben:
CentOS
FreeBSD
Gentoo
Red Hat
Slackware

Eszreveteleket inkabb privatban kerek. :R

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#83978) CPT.Pirk válasza sisi22 (#83977) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt nyugodtan lehet beszélgetni ilyen témákról, flame-war ebben a topicban nincs és nem is lesz. :N

*Arch helyett / mellett a Manjaro-t nézd meg. Sokan használjuk manapság.

Egyébként ezt a listát magadnak állítottad össze?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83979) májkimiki válasza Freel (#83963) üzenetére


májkimiki
őstag

No, akkor kicsit bővebben elregélem a történteket. Igazából érdekesnek tartottam a probléma felvetésedet és mivel a TDE-t ismerem a Q4OS-ből. Egy darabig nyomkorásztam érdekesség gyanánt. El tudnék vele lenni, ha nem lenne más. Nem okozna gondot a személyre szabása.
Viszont Arch-on még nem volt vele dolgom. A csomagok frisseségét megértem a részedről, hogy a stable Debian nem elég „blending edge”.
Van egy teszt rendszerem Vbox-ban, mint írtam ez egy ArchLabs/GDM/Cinnamon kombó. Az, hogy ez miért így és miért ebből a disztróból. Azt is kifejtem szívesen egy másik posztban.
A lényeg, hogy először megpróbáltam AUR-ból felépíteni a tde-tqt3 14.0.3-1 csomagot, ami egy TDE Desktop-ot eredményezett volna. Persze sikertelen volt, nem részletezném, mert érdektelen.
Hiszen a most működő verzió frissebb és az közvetlen a Trinty repo-ból jött. A linkelt Manjaro-s eljárás alapján. [link]

Szóval, igen léteznek olyan csillag állások még Arch ökoszisztémában is, hogy az AUR-ban is előfordulhatnak nem naprakész karban tartott csomagok, stb…. . Ilyen a világ, túl kell lépni, vagy más megoldást kell keresni vagy beleásni magad és segíteni a csomag karban tartónak.
Én tovább léptem, majd a Manjaro-s linkről telepítettem. Előtte természetesen lefrissítettem a rendszerem és Cinnamon alól, terminálból támadtam.
Gyakorlatilag fel kell venni plusz repo-nak a rendszerre a Trinty fejlesztők, Arch kompatibilis repo-ját. Ehhez kellenek az aláíró kulcsaik, hogy a repo hiteles legyen. A leírás első pontja ezt írja le.
Majd a hitelesített repo-t ténylegesen hozzáadni a rendszerhez. Amit az /etc/pacman.conf szerkesztésével tudsz megoldani. Hozzá kell adni a két bejegyzést a fájl végéhez.
[trinity]
Server = https://mirror.ppa.trinitydesktop.org/trinity/archlinux
( sudo nano /etc/pacman.conf )
Aztán lefrissíted a rendszert, az ajánlott paranccsal.
Ezután telepíted a tde-meta csomagot, szintén a leírás alapján.
Na és itt kezdődtek a problémák!
Nagyjából 650MB letöltendő cucc kellet volna az előzetes pacman info-k alapján. Ebből úgy kb. 250MB le is szaladt elég gyorsan ( jó netem van ).Két csomag viszont iszonyat lassan vánszorgott lefelé, az egyik a tde-lib volt a másik passsz. Nem figyeltem. Úgy voltam vele, hadd jöjjön. El mentem TV-t nézni, be is szunyáltam egy órácskára. Mire vissza jöttem, sikertelen telepítés üzenet fogadott. Ilyenkor nem szoktam pánikba esni, automatice az utolsó install parancsot mégegyszer elindítottam.
Jött kapásból egy "pipewire" frissítés ami a "wireplumber" csomagot akarja cserélni, miszerint az át került az "extra" repo-ból a "core" repo-ba és hát változtatások szükségesek. Jó, hát legyen, elfogadtam. Ezután az összes "tde3" csomag végig pörgött. Szószerint tényleg, minden megkívánt egyéb függőség is "felpattant" a rendszerre.
Ezután már csak a tdm.service engedélyezése volt hátra. Ez a TrintyDesktop login manager-e. Elvileg ez kéne fogadjon restart után, ha Q4OS-t próbáltál, akkor tudod milyennek kéne lennie.
Hát nálam ez nem következett be, restart után is a GDM fogadott. Viszont a Trinity kiválasztahó, mint az a mellékelt képen látható.
[link]
Szóval GDM-ről szépen belépek a Trinty-be és minden működik ami TDE. Továbbá a Cinnamon Nemo-ja is és a Pamac szoftver telepítő is elindul.
Némi anomália azért akad a panelen, ha a Cinnamon-os hangerő kisikonokra kattintok akkor némít mindent, de a TDE kispanel ikonjai meg működnek.
Szumma szummárum, ez azért nem egy mainstream eset. Biztos lehet még csiszolni rajta, de én úgy látom, hogy nálam minden működik.
Még ránézek az általad írt progikra is. Feldobom őket Cinnamon alatt és TDE-ben elindítom Őket, szerintem menni fognak.
Most nagyjából ennyi.
Kérdezz bátran, ha tudok segítek.

[ Szerkesztve ]

(#83980) májkimiki válasza sisi22 (#83977) üzenetére


májkimiki
őstag

Kérdezz bármit, bátran! Minden ami az eszedbe jut. Majd válaszolunk, tapasztalataink alapján meg tanácsot adunk.

(#83981) ubyegon2 válasza sisi22 (#83977) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a rendkívül értelmetlen kérdéssor milyen iskolában tettenérhető? Mert ha jól értem, téged nem konkrétan a Linux, mint OS érdekel, hanem kaptál valami feladatsort.... Ami kicsit szokatlan, hogy semmilyen kérdést nem tettél fel, de mi a célod a hozzászólással akkor?

Megpróbáltál eligazodni, mint írod, hát nagyon nem sikerült, talán emiatt is célszerű lenne behatárolni, mi céllal írtad a hsz-t? :)

2. Realis alternativa gyakorlatilag eleg keves, mert
a, igaz, hogy ezres nagysagrendu a disztribuciok szama, de ezek nagyon kis resze erheto el tartosan a jovoben
b, A wiki "66-os klub" is tenylegesen leszukul kb. tucatnyira a, miatt

Ez külön érdekelne, hol írkálnak össze ekkora baromságokat? Mi a bánat az a 66-os klub? ;]

(#83982) mefistofeles válasza sisi22 (#83977) üzenetére

Érdekes, bár nyilvánvalóan szubjektív lista.
A régebb óta meglévő, népszerű disztroknak szerintem kivétel nélkül van használható wiki oldala. A speciális celfeladatok csoportba szerintem bőven befér pl. az Ubuntu Studio vagy a Kali is de az a szép a linuxban, hogy ha a topic minden lakója készítene egy ilyen listát, akkor kevés tökéletes fedés lenne

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#83983) májkimiki válasza Freel (#83963) üzenetére


májkimiki
őstag

A mellékelt bejegyzés alapján látszik, hogy a [trinty] repo is frissül, bármikor frissítem a rendszert, bármelyik DE alól.
[test@archlabs ~]$ trizen -Syu
:: Pacman command: /usr/bin/sudo /usr/bin/pacman -Syu
:: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
core naprakész
extra naprakész
community naprakész
multilib naprakész
archlabs naprakész
trinity naprakész
:: Teljes rendszerfrissítés indítása...
 nincs teendő
:: No AUR updates found...
[test@archlabs ~]$ 
A pure Arch repo-i a core, extra, community , multilib . Az ArchLabs-é az archlabs és a hozzáadott TDE Desktopnrepo-ja a trinty.

[ Szerkesztve ]

(#83984) májkimiki válasza Freel (#83963) üzenetére


májkimiki
őstag

Tovább haladva! Cinnamon alatt feltoltam a grafikus tűzfal beállítást (gufw) és szándékosan a GTK-s DoubleCommander-t (ne kérdezd a csomag nevét). Átmentem TDE-be és megy mindegyik.
Az egy másik probléma, hogy ArchLabs-on rendbe kell tenni amúgy is az ufw működését, mert nincs default beállítva, így a gufw sem lessz. Hiába kattintod grafikusan bekapcsolt állapotba.
Kell hozzá az ufw és gufw csomag.
Meg systemd szinten is rendbe kell tenni.
El kell indítani a service-t. : sudo systemctl start ufw.service
Engedélyezni kell a rendszerrel való indulását.:
sudo systemctl enable ufw.service
Restart. Majd lehet kérdezni az állapotot.
systemctl status ufw.service
Elvileg mennie kell és ilyenkor már a gufw-ból is állítgathatod.

Plussz-plussz minden ilyen systemd érzékeny service-t kézzel kell belőni ArchLabs-on. Manjaro-n, Endeavour-ön ezeket készen kapod. Ide tartozik az SSD-k trimmerelése is! Meg minden más amit a systemd kezel.
Szóval jó kis gyors telepítő ez, de kell még azért konfigolni. Nekem ez sokkal többet tesz hozzá a tudáshoz, mint hogy kézzel pötyögjek be egy pure Arch telepítést.

[ Szerkesztve ]

(#83985) #68216320 válasza májkimiki (#83984) üzenetére


#68216320
törölt tag

DoubleCommander -> doublecmd-gtk2

#83976 folytatása:
Visszakapcsolva és használva az nvidia vga-t, ugyanúgy gond van a browseren belüli lejátszással. Visszaállítottam kikapcsolt állapotba.
Viszont valamiért már a Kodi sem akar kilépni lejátszás után. Azzal amúgy nincs egyéb gond elméletileg.

[ Szerkesztve ]

(#83986) májkimiki válasza #68216320 (#83985) üzenetére


májkimiki
őstag

Az az, köszi.

(#83987) májkimiki válasza sisi22 (#83977) üzenetére


májkimiki
őstag

1.: Nem kell kimenni privátba! Minden amit kérdezel, másnak is hasznos lehet.
2.: A privát kérdéseket nem látja mindenki, pedig lehet tudna segíteni!
3.: Nem kell szégyenlősködni, mindenki volt kezdő. Aki nem mer kérdezni, annak segíteni sem lehet.
Mondd el nekünk, hogy milyen hardvered van pontosan és mire szeretnéd használni. Tanulmányaid okán kell a Linux-al ismerkedned vagy egyéni döntés, mert érdekel.
Ez a fórum erre van! Nem kell megijedni az "őstagok"-tól, "veterán"-októl vagy a régi bútor daraboktól. Sok öreg róka van itt, akik a fiatalokat próbálják segíteni.
A Linux "haladóban" már más szempontok a mérvadóak.

(#83988) májkimiki válasza #68216320 (#83985) üzenetére


májkimiki
őstag

Bakker nincs nVidia-m még lövésem sincs, hogy merre indulhatnál. :F

(#83989) #68216320 válasza májkimiki (#83988) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem az NVidia-val lesz a gond, mert kikapcsolva-bekapcsolva ugyanaz a helyzet.
Optimus a laptop, tehát a beépített display használatkor az Intel UHD630-on megy át minden kép. De az NVidia nincs használatban és csak az Intel-t használva is fennáll a probléma.
Először arra gondoltam, hogy a browserben valamiért problémás lett a codec.
Opera-t használok és hozzá az ffmpeg codec csomagot. De a helyzet az, hogy sem a Chrome, sem a Firefox nem jó. Tehát nem a codec lesz a gond.
Nem tudom, hogy pár nap alatt miért lett ilyen.
Nincs ötletem, hogy merre induljak.

(#83990) májkimiki válasza #68216320 (#83989) üzenetére


májkimiki
őstag

A Brave-t megnézhetnéd.
A brave-bin csomag valamelyik AUR helper-el.

(#83991) Ueda válasza #68216320 (#83989) üzenetére


Ueda
senior tag

ezt próbáld meg : [https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=276311]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#83992) #68216320 válasza májkimiki (#83990) üzenetére


#68216320
törölt tag

Felraktam, de ugyanaz. A youtube video-k kezdőképe megjelenik, de aztán nincs tovább.

#83991 Ueda: Aha, ez volt a gond, köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#83993) K0zm0 válasza ubyegon2 (#83974) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Kérlek Uby ne fesd az ördögöt a falra! Nagyon remélem, hogy nem fog az Uborka sorsára jutni. Mondjuk én még mindig a 19.3-t nyüstölöm, de eddig tökéletesen teszi a dolgát, nem akarom lecsérni, csak ha az életciklusa végére ér. (A gyengébbik laposon egyébként én Q4OS-t használok, ha már így meglett említve. :) )

Nem tudom mennyire kezdő téma (gondolom semennyire :DDD ), de a régebbi asztali vasra akarom felhegeszteni a Gentoo-t, tanulás céljából. Így pár év Lunoxozás után mennyire tanácsos nekifutni?

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83994) Rimuru válasza K0zm0 (#83993) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha telepitettel mar valamit cli (pl arch, alpine) akkor nem nagyobb kihivas.
A lelki vilagaba kesobb is bele lehet merulni (use flagek, stb), az eleje kb copy paste wikirol.

Vigyázat, csalok!

(#83995) májkimiki válasza K0zm0 (#83993) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha van inger és kitartás a Gentoo-ra, akkor hajrá. A legtöbb időt a helyben forgatás veszi el, viszont tényleg összelegózhatod az utolsó bit-ig a legoptimálisabb rendszert.
Mondjuk systemd és mai úri huncutságok használata nem sokat dob a feelingen.
Nálam bakancs listás volt még kezdő koromban, de ma már egy pure Arch install sem borzolja a kedélyeimet, mint régen.

(#83996) K0zm0 válasza Rimuru (#83994) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Komplett OS-t még nem hegesztettem CLI-n keresztül, de a saját rendszereimet terminálon keresztül bütykölgetem, attól a részétől nem tartok. Ahogy írod, egy gyorsabb átolvasás után inkább a use flagektől tartok.

(Egy jövőbeni projektem egy NixOS lenne hasonló tanulási céllal, de nekem az még űrtechnikának tűnik így kezdőként. :DDD )

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83997) fatpingvin válasza K0zm0 (#83996) üzenetére


fatpingvin
őstag

a parancssorból akarsz kezdeni én javaslom az Alpine-t. az még csak setup scriptek, igazából feleletválasztós. szokni a dolgot sztem szuper.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83998) K0zm0 válasza májkimiki (#83995) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Arch vonalon annyit mozogtam, hogy egy ideig nyüstöltem az Endeavour-t. Ott mondjuk volt ugye grafikus telepítő, de az AUR-t, yay-t, pacman-t meg a többi dolgot megismerhettem. Sajnos azt a gépet amire rátettem tovább adtam családba, ami meg van helyette kísérletezgetésre, az gyenge rá. (Azért is akarom leporolni az asztalimat így pár év után.)

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83999) K0zm0 válasza fatpingvin (#83997) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Köszi a tippet, utána olvasok!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84000) májkimiki válasza K0zm0 (#83998) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát ha valami gyenge Arch-ra, az nem lessz sokkal jobb Gentoo-ra sem. A legsoványabb desktop rendszert, bináris alapon Arch-ból tudsz csinálni. Vagy az említett inkább server distro-kból. Egy nagyon lassú gépen iszonyatos idő lesz a forgatás Gentoo-ból.
Meg az sem mindegy milyen grafikus felülettel akarod használni és mire.
Ezektől függetlenül kvázi tanulni, bármilyen gép jó.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.