Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83501) tibor23 válasza CPT.Pirk (#83500) üzenetére


tibor23
senior tag

Telneten keresztül. Majd csinálok egy mentést a rendszerről, aztán próbálgatom a frissítést, de újratelepítés nem lesz, mert nagyon sokáig tartott úgy belőni, hogy elégedett legyek vele. Sajnos nem csak olyan csomagok vannak rajt, amit használok, hanem millió más, és emiatt nem teljesen stabil, elég gyakran kifagy, de nincs több napom kísérletezni vele.

[ Szerkesztve ]

(#83502) CPT.Pirk válasza tibor23 (#83501) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a gond, hogy le kellene fordítani a drivert és a lefordítottat telepíteni, az eszközön. Annyit tudunk a google alapján, hogy ez a cucc Linux kernelt futtat, azon pedig Enigma2 gui megy. De ezen túl hogy mi vagy mi sem, azt nem tudom. Mondjuk legalább egy kernel verziót nézzünk meg, uname -a parancs kiírja.

Itt van a driver fordítási és telepítési leírása Debianra. Talán segít. [link]

Ha nem, akkor B terv venni egy régebbi USB-LAN átalakítót. A 8152B elvileg a 3.10-es Linux kerneltől (2013) támogatott, így ha annál régebbi kernel van ezen a kütyünk, akkor az azért szívás, ami tényleg megérne egy teljes újrarakást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83503) csixy válasza tibor23 (#83501) üzenetére


csixy
addikt

[Itt] tudnak neked segíteni. Ha itt nem akkor hol máshol?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83504) tibor23 válasza csixy (#83503) üzenetére


tibor23
senior tag

Ismerem, de ők nem konyítanak a Linuxhoz, ide meg az kell. A NAS-om miatt kell újra egy kicsit foglalkozzak Linux-szal, úgyhogy eszembe jutott ez is, hátha meg lehet oldani.

(#83505) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Virtualboxra ment a debian de az istennek nem akar működni... :F
Többszöri újra telepités után is ezt a hiba üzenetet kapom..

Én rontok el valamit??? Vagy mi a gond?

[ Szerkesztve ]

(#83506) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Linux alatt érdemes egy i5 4570-et i7 4770-re, vagy ugyanilyen tudású xeon procira cserélni?
Amit sokat használok egyszerre: Cs:go+teamspeak+alt-tab+firefox.
Azt még nem derítettem ki, hogy a 4770-es +4 szála jelenthet e ilyen esetekben jelentős javulást.
A cs:go inkább cpu igényesebb, és pár olvasatra azt írják 4 magra van optimalizálva.
A két cpu közötti különbség a +4 szál és kicsit magasabb órajel.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#83507) lev258 válasza moongoose (#83506) üzenetére


lev258
veterán

Erősen kétlem, hogy jelentős különbséget érnél el vele. Akkor inkább SSD és RAM (utóbbiból több és gyorsabb).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83508) Ueda válasza qwertly (#83505) üzenetére


Ueda
senior tag

1. A type paranccsal megnézheted, hogy benne van-e a parancs. Nálam ezt írja ki :

$ type shutdown
shutdown: /usr/bin/shutdown
$ type groupadd
groupadd: /usr/bin/groupadd

2. A másik lehetőség a csekkolásra, a man parancs (manual = kézikönyv), man shutdown , man groupadd .

3.
echo $PATH
kiírja az elérési utakat.

[ Szerkesztve ]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#83509) fatpingvin válasza qwertly (#83505) üzenetére


fatpingvin
őstag

gondolom az lehet a gond, hogy még mindig a tanarur felhasználó .bashrc-je van beolvasva, ami ugye a $PATH változóban alapesetben nem tartalmazza a /sbin könyvtárat (a shutdown ebben van).

dolgok amikkel ellenőrizheted:
whereis shutdown
echo $PATH

illetve abszolút elérési úttal meg fogod tudni hívni: /sbin/shutdown -h now

szerk: Ueda:

a type nem egészen erre van, ha a shutdown nincs $PATH-ben akkor nem fogja megtalálni. a type csak azt írja ki hogy milyen behelyettesítést fog a shell használni helyette. ez pl akkor érdekes ha egy alias van rajta, vagy több helyen is van ugyanolyan néven futtatható állomány.

a type csak akkor ad értelmes infót ha a path-ban ott van a parancs. ha általánosságban érdekel hogy valami hol van arra a whereis való

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83510) moongoose válasza lev258 (#83507) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

SSd már régebb óta használatban van.
Ramból 8gb amit használhat a linux, érdemesebb lenne + 8-al bővíteni?

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#83511) CPT.Pirk válasza moongoose (#83510) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kétlem, hogy azzal a procival olyat csinálsz, amivel ki is használnál 16GB ramot. Mondom ezt úgy, hogy az egyik gépemben 32GB van, mert akkor éppen olcsón kaptam jót. :) A sok ramnak akkor van értelme, ha pl. kódot fordítasz, vagy olyasmit játszol, mint a Galactic Civilizations 3, ami simán eszik 10GB fölött ramot.

A kicsit jobb proci és a +4 szál az inkább érezhető, akár pl. böngészés közben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83512) fLeSs


fLeSs
nagyúr

Szasztok!
Nemtom jó helyen kérdezek-e, de próba szerencse. :)
Szóval Bottles-szel próbálok elindítani egy Windowsos programot ám ezt a hibát írja ki maga a program induláskor: [link]
Van vkinek vmi tippje arra, hogy ez mit is jelent? Hiányzik neki vmelyik Windowsos .net framework vagy vmi más? És azt kéne "beinstallálni" ebben a Bottles-ba ha jól sejtem.
A másik kérdésem szintén ehhez kapcsolódik.
Egy másik (szintén windowsos) program (szintén Bottles-ből indítva) a "secondary logon" szolgáltatást hiányolja a telepítés kezdetekor. Windowsban ezt a services.msc-vel lehet állítgatni. Van arra vmi mód, hogy ezt Wineből vagy Bottlesből vhogy elindítsam?

Ha ebből a két progiból az egyiket sikerülne normálisan elindítani akkor elég valószínű, hogy átnyargalnék Ubuntura (Win10-ről), mert a 21.10-es Gnome-ja nagyon bejön.
Viszont ezek nélkül esély sincs rá, mert melóhoz kellenek.
Előre is köszi.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#83513) lev258 válasza fLeSs (#83512) üzenetére


lev258
veterán

Múltkor néztem ezt a Bottles szoftvert, de nehezen igazodtam ki rajta. A sima Wine szerintem barátságosabb, persze kell hozzá némi gyakorlat. Ha valami spéci biztonságos céges szoftvert akarsz futtatni, akkor kétséges a siker.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83514) fLeSs válasza lev258 (#83513) üzenetére


fLeSs
nagyúr

Próbálkoztam szimplán Wine-vel is Bottles nélkül, azzal ugyanez volt a helyzet azzal a különbséggel, hogy ez az ablak amiben a hibaleírás van baromira lassan jelent meg. :F Mondjuk totál kezdő vagyok és a Wine-t nem konfigurálgattam semennyire, elvileg a Bottles erre lenne jó, hogy beállítsa a dolgokat.
Amúgy nem céges szoftverek, netről letölthető programokról van szó és nincs open-source linuxos megfelelőjük.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#83515) fatpingvin válasza fLeSs (#83514) üzenetére


fatpingvin
őstag

totál kezdőként no offense de lehet hogy nem egy spéci, platformidegen szoftver futtatásával kéne foglalkoznod.

egy dolog hogy a desktop Linuxot használni önmagában triviális, viszont ez már nem annyira linuxos kérdés hanem pont az hogy két egymással gyakorlatilag semmilyen szinten nem kompatibilis és teljesen más logika alapján működő rendszert próbálsz összeházasítani. az hogy a WINE ezt viszonylag egyszerűen megoldhatóvá tette az egy kisebbfajta csoda és szerintem még egy ilyen bravúr nem nagyon van az iparban, de ettől még ez nem egy kezdőknek való móka lesz.

Linuxon használjatok Linuxra írt progikat. kezdő topikban szerintem ettől eltérő tanácsot adni felelőtlenség és csak arról tanúsodik hogy aki a tanácsot adja az sincs teljese képben az egész kérdéskörrel.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83516) qwertly válasza fatpingvin (#83509) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszönöm a válaszodat, az általad leírt lehet a gond.
Mivel ha kapásból root-ként lépek be akkor működik a parancs.
Esetleg van javaslatot, problémára?.. :B
Itt a kép:

[ Szerkesztve ]

(#83517) qwertly válasza Ueda (#83508) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszönöm a válaszodat...
Hibára itt a válasz: [83509]

(#83518) májkimiki válasza qwertly (#83505) üzenetére


májkimiki
őstag

Adtál root jelszót telepítéskor vagy átlépted?(üresen hagytad)

(#83519) Ueda válasza qwertly (#83516) üzenetére


Ueda
senior tag

Amit fatpingvin is leírt, hogy teljes elérési úttal írd be a parancsot :
/usr/sbin/shutdown -h now
és egy kis adalék hozzá : https://koczka.com/operacios-rendszerek/_static/processzek/processzek.html

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#83520) fatpingvin válasza qwertly (#83516) üzenetére


fatpingvin
őstag

tanarur .bashrc-jébe vedd fel a $PATH részeként a /sbin-t. bár én ezt nem tekinteném problémának, ha rootként kell dolgozni akkor ne su-zz hanem lépj be rootként egy másik tty-n.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83521) qwertly válasza májkimiki (#83518) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Igen adtam.

(#83522) májkimiki válasza qwertly (#83521) üzenetére


májkimiki
őstag

Jó, csak azért kérdeztem mert itt "tolják el a userek" a telepítésnél. Hogy miért megy-nem megy a sudo, ecetra..... . Meg a root váltás és miegymás. De látom megoldódott.

(#83523) tibor23 válasza CPT.Pirk (#83502) üzenetére


tibor23
senior tag

root@vuzero:~# uname -a
Linux vuzero 3.13.5 #1 SMP Wed Mar 21 03:33:28 UTC 2018 mips GNU/Linux

Nem tudom jól nézem-e az usb drivereket, de ott nem látok USB-LAN átalakítót:

root@vuzero:~# ls -l /sys/bus/usb/drivers
drwxr-xr-x 2 root root 0 Mar 21 18:08 hub
drwxr-xr-x 2 root root 0 Mar 17 20:42 rt2800usb
drwxr-xr-x 2 root root 0 Jan 1 1970 usb
drwxr-xr-x 2 root root 0 Mar 21 18:08 usb-storage
drwxr-xr-x 2 root root 0 Mar 21 18:08 usbfs
drwxr-xr-x 2 root root 0 Mar 21 18:08 usbhid

(#83524) tordaitibi válasza fLeSs (#83514) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem fog sikerülni, 99% hogy nem fog menni.
Én beleáldoztam kb. 15-20 órát a szabadidőmből hogy 1 darab Windowsos szoftvert működésre bírjak, szintén a munkámhoz kell.
Nem terhelnék senkit a Wine hekkelésével és egyéb beállítási macerákkal de a lényeg hogy nem megy.
Addig eljutottam nagynehezen hogy feltelepült a szoftver de az indításnál ugyanazon a ponton megáll és nem tud elindulni.
A Wine nem csodatevő, nagyon rugalmas és nagy találmány, viszont megvannak a korlátai.

Mégegy ötlet, ami nálam ennél a konkrét szoftvernél nem jött be ugyan de már más szoftverrel sikerült.
Előfeltétele hogy Windowson telepítve legyen.
Kimásolod az egész telepítési mappáját a win Program Files vagy Program Files X86 mappából és megpróbálod elindítani Linux alatt.
vagy wlindul vagy nem, ezzel gyakorlatilag egy portable lett a szoftverből.
Sajnos csak relatíve primitív szoftverekkel működik. Amiknek nem kell speciális futtatókörnyezet és nem eszi be magát 1000 helyre a registrybe meg az AppData alá. Pl. a TV nézó programom (meg még jópár) így simán elindul Wine alatt.

Segítene ha elárulnád a szoftverek konkrét nevét.

(#83525) tordaitibi válasza fatpingvin (#83515) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"totál kezdőként no offense de lehet hogy nem egy spéci, platformidegen szoftver futtatásával kéne foglalkoznod."

Ne vedd el a kedvét már az elején.
Leírta hogy ez az 1 szoftver ami Windowson kell neki a munkájához.
És ha menne Wine alatt akkor jönne Linuxra, gondolom a többi szolgáltatás és szoftverkínálat megfelel neki Linux alatt.

(#83526) fatpingvin válasza tibor23 (#83523) üzenetére


fatpingvin
őstag

r8152-t kéne szerintem keresned. asztali gépre dugva a lsusb -t parancs mit ad ki infónak róla?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83527) CPT.Pirk válasza tibor23 (#83523) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt ne így keresd. Mikor van egy cucc a kezedben, akkor tudod mi van benne és rá tudsz keresni, hogy melyik kerneltől támogatott. A gond az, hogy gyakran több belsővel is gyártják ugyanazt a cuccot, kívülről meg sem mondod éppen mit raktak bele.

Most itt vagy megpróbálod a fordítást amit linkeltem, vagy veszel valami régi cuccot. Én még mindig a teljes újrarakást / frissítést javaslom ezek helyett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83528) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nemrég volt egy téma, a Linux klónozás és utána indítás, grub.cfg matatások terén osztogattam a csekély tudásomat.
Többen megemlítették hogy az általam leírt módszerrel nem lesz jó, nem valószínű hogy működni fog.
Ma délelőtt ismét elkövettem élesbe a megoldást és jelentem működik.
A lényeg hogy a legújabb pc-men van már egy W10 és melléraktam az Ubuntumat de nem telepítve hanem a kész, több éves belakott rendszert.
A 256Gb ssd-ből a Win 40Gb-ot foglal, utána üres a lemez.

Az usb-s pendrájvomról, amin megvan a klónozandó Ubuntu tegnapi Timeshift mentése, indítottam egy live Linuxot, ezalól létrehoztam egy 35GB EXT4-et és egy 8GB swapot. Majd a live Timeshiftnek megadtam visszaállítási pertíciónak a friss 35GB ext partíciót. A Timeshiftbe beállítottam hogy a se a grubot, se semmilyen rendszerindítót ne frissítsen és ne telepítsen sehová.
Miután végzett, a friss ropogós klónozott rendszer ugye ott a lemezen de bootképtelen.
Még mindig a live alól az FSTAB-ba átírtam a swap UUID-t, a rendszer uuid-t nem kell mert a Timeshift van olyan okos hogy amire klónozta, annak a partíciónak az uuid-ját már átírja az fstabba.
Következett a klónozott rendszer /boot/grub/grub.cfg.
Ebben a régi UUID-t mindenhol átírtam a mostanira, amin a rendszer van. Ez vagy 10 helyen van, nagy segítség volt a Kate szövegszerkesztő csere funkciója.

Már csak egy lépés volt, az új ssd-n az EFI partícióba be kellett tenni az Ubuntu bejegyzést. Ez nekem el van mentve úgyhogy egyszerű drag&drop volt.

És az ebben lévő grub.cfg-t szintén az indítandó, most klónozott Ubuntu UUID-jére át kell írni, egyébként az EFI-n lévő grub.cfg ennyi, semmi több:

search.fs_uuid 26138c93-66a6-468e-ad7b-8344360c468c root hd2,gpt2 
set prefix=($root)'/boot/grub'
configfile $prefix/grub.cfg

Ennyi az egész EFI grub.cfg, csak arra mutat amin az indítandó rendszer van, a többit az a grub intézi, a /boot/grub alól.

Reboot és azonnal, minden gond nélkül startolt a klónozott Ubuntu, megtalálta a swapot is és minden működik rajta.

Mindezt miért írtam le?
Amikor ezt feszegettem, pár fórumtárs annak adott hangot hogy bizony ez így nem fog működni.
Hát pedig de működik.
Poén hogy a klónozott Ubuntu MBR/BIOS lemezről lett Timeshifttel lementve, amire klónoztam ez meg egy EFI/GPT ssd.
És nem érdekli a grub.cfg-be se a root se a set, a gpt, a hint, bios, hd, az sda msdos, efi, meg egyáltalán semmi nem érdekli csak az UUID.
Azonnal indult.

Hogy BIOS/MBR esetén hogyan, azt nem tudom, ott ez módszer nem járható. Ott valahogy bele kell telepíteni az mbr-be a grubot, lehet a chroot sem kerülhető meg de EFI esetén ez a fapad kézi tákolás tökéletesen működik.

És mégegy. Nemrégen kezdtem el aktívan Linuxozni, pár éve.
Mindenhol féltve óvtak hogy a rendszerfájloknak de különösen az fstabnak meg a grubcfg--nek a környékét is kerüljem. Hááát... nem tartottam be :)

(#83529) gregory91 válasza tordaitibi (#83528) üzenetére


gregory91
senior tag

Elkezdtem gondolkozni hogy én voltam-e az egyik alany,de lehet összekeverlek valakivel(mert volt szintén valaki aki image-el próbálkozott).
Egyébként meg nem szükséges a "set prefix=($root)'/boot/grub'" sor ha configfile $prefix/grub.cfg átírod erre configfile /boot/grub/grub.cfg mert már az első sorban megadtad neki a root helyét.
Ugyanakkor a grub-update-el körültekintően járj el mert képes hülyeséget csinálni a konfigfájlodból.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83530) májkimiki válasza gregory91 (#83529) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, de Tibi a grub.config-ot szerkeszti. Amire az első sora felkiált, hogy ne ezt szerkesztd! De Tibi tudja, hogy mit csinál és a grub-update ennek a tudatos szerkesztésnek a kimenetét adja.

(#83531) gregory91 válasza májkimiki (#83530) üzenetére


gregory91
senior tag

Szerkesztheti ha tudja mit csinál,csak ha nincs felkészítve erre a grub-update lehetnek meglepetések.Ha mégis felkészült a grub-update akkor okés.Első sorban több rendszerre gondoltam hirtelen amibe az egyik belezavarhat.De látom egyről van szó.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83532) gregory91 válasza gregory91 (#83529) üzenetére


gregory91
senior tag

Közben visszakerestem, velem kapcsolatban a grub.cfg-ben volt vitánk.
"Ebben a régi UUID-t mindenhol átírtam a mostanira, amin a rendszer van."
"És az ebben lévő grub.cfg-t szintén az indítandó, most klónozott Ubuntu UUID-jére át kell írni, egyébként az EFI-n lévő grub.cfg ennyi"
És nem érdekli a grub.cfg-be se a root se a set, a gpt, a hint, bios, hd, az sda msdos, efi, meg egyáltalán semmi nem érdekli csak az UUID.
"search.fs_uuid 26138c93-66a6-468e-ad7b-8344360c468c root hd2,gpt2" <-ez a sor elég sok mindent megmagyaráz.

Erre próbáltam reflektálni a vitasorán.Nem ismerem a timeshiftet,de az a gyanúm hogy a update-grub is lefuthatott.A fstab-hoz meg semmi közöm se volt.

#83530 Belenéztem a scriptekbe: a grub-update felkészült, sőt arra is hogy a win-t is beletegye.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83533) csixy válasza tordaitibi (#83528) üzenetére


csixy
addikt

BIOS/MBR rendszer esetén a legegyszerűbben járható út szerintem az hogy bemásolt haszontalan MBR-rel rendelkező , de egyébként ép rendszert valahogy bebootolom. Például úgy , hogy azon a vason elindítok egy linuxot és utána lefuttatok egy sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg parancsot és ez így a saját grub menüjébe felveszi a lenyakazott linuxot. Ezután újraindítva a linux grubmenűjéből a fejetlen linuxomat indítom el és következhet a sudo grub-install /dev/sdX , majd a sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg és feje lesz a fejetlen linuxnak és ezután már ép a rendszünk. A linuxot hagytuk cselekedni , hogy csinálja meg magát és nem nekünk kellett gondolkodni helyette.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83534) gregory91 válasza csixy (#83533) üzenetére


gregory91
senior tag

De ha van egy működőképes(márpedig azon a gpt2-n van) grub.cfg, akkor elég a grub mbr-ét "feltelepíteni".

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83535) Staradder


Staradder
tag

Hello
Telepítettem elsőnek egy Ubuntu-ra Samba-t, konfig fájlt átírtam, hozzáadtam a tűzfal kitételhez, majd újra indítottam. Samba server status-a futó, tehát megy.
[letolt]
path = /srv/samba/letolt
browsable = yes·
guest ok = yes·
read only = no·
directory mask = 0755

Megvan a mappa a kellő helyen amit meg szeretnék osztani, de a win fájlkezelőben nem tudom elérni a mappát.
Ez után Debian alapra is felraktam de akkor sem volt elérhető, majd webmin-nel szerkesztetem és hoztam létre mappákat de azokat sem látom win-ben.
Mivel lehet a gond?

(#83536) gregory91 válasza Staradder (#83535) üzenetére


gregory91
senior tag

windows tűzfal?

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83537) tordaitibi válasza Staradder (#83535) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szia,a Win amugy mast lat, masik Wines gepet, van a Winbe legalabb 1 megosztott mappa, mi van beallitva a Halozati es megosztasi kozpontba, a Linuxon veletlenul nem SMB1 van beallitva?
Valamint, en tapasztalatom, Linux, de semmi, a Win se szereti a guest opciot.
Adj meg felhasznalot-jelszot, az elso csatlakozasnal bekeri, meg kell jegyeztetni es innentol automatikus. A biztonsagrol nem is szolva.
Nalam Win-Win, Win-Linux, Android-Win, Android-Linux kozott, keresztbe-kasul 7 fizikai gep kozott evek ota mukodik stabilan.

[ Szerkesztve ]

(#83538) BigManus


BigManus
addikt

Sziasztok!

Debian 11 alatt telepítettem a Sambát. Hibátlanul működik is ez a része. Ami a gondom, hogy akármilyen mappát csatolok fel illetve adok meg az smb.conf fájlban, azt a Windows-os gépekről nyomtatóként jeleníti meg, nem mappaként. Ha meg szeretném nyitni, illesztőprogramot szeretne telepíteni a nem létező nyomtatóhoz.
Van erre valami megoldás?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#83539) Staradder válasza tordaitibi (#83537) üzenetére


Staradder
tag

Nem néztem hogy melyik verzió mert friss telepítés bíztam benne hogy valamelyik újat rakja fel. Más gépet és a linuxost is látja kommunikál ssh-n és böngészőn is elérem. Más hálózaton már többször is sikerült sambat beállítani és elérhető. De ennél nem.
Halozati es megosztasi központba még benézek. És kikapcsolom a tűzfalat.

(#83540) tordaitibi válasza Staradder (#83539) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én kihajítottam az egész smb.conf fájlt, nekem bonyolult és átláthatatlan :D és nekem ez van benne összesen,

[global]
    workgroup = WORKGROUP
    server string = tibi ubuntu %v
    netbios name = TibiXubuntu
    #map to guest = bad user
    security = user
    encrypt passwords = yes
    dns proxy = no
[Megosztás]
    path = /media/tibi/ADAT_1TB
    create mask = 0644
    directory mask = 0755
    read only = no
    browsable = yes
    writable = yes
    valid users = tibi
    map archive = no
Nyomtatót nem osztok sose meg.
A tibi user azaz én meg fel van véve a samba tulajdonos vagy jogosult vagy mi a fene a neve és így a saját root jelszavammal lépek be bárhonnan.
KDE alatt a samba usert/jelszót ezen a felületen lehet beállítani, ez se bonyolult.

A megosztásom meg a teljes ADAT_1TB háttérvinyóm ezen a gépen.

[ Szerkesztve ]

(#83541) csixy válasza gregory91 (#83534) üzenetére


csixy
addikt

Jó, hát aki ért hozzá, az természetesen bakácsolgathat. Az általam leírt módszer viszont ész nélkül is működik és öt perc alatt elérhető a cél és még chroot sem kell hozzá.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83542) csixy válasza gregory91 (#83534) üzenetére


csixy
addikt

Persze az a probléma továbbra is fenn áll, hogy a klónozott linux a saját régi partíciójának az UUID-jét ismeri és az uj partícióét, amire kiterítették, azt nem. DD-zés esetén ilyen probléma gondolom nem lenne. ...

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83543) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lefrissítettem egy LXDE-s Debian 10-es laptopot. 2016 óta Debian van rajta, mindig frissítve. Eddig ment az auto update a normál csomagokra, de most az egyik csatornát nem érte el a neten, így megállt a folyamat.

Megcsináltam, frissítem, minden oké. Nézem, még vagy 550 csomag vissza van tartva, meg már bejött az új Debian háttérkép, friss kernel... Na mondom akkor uccu neki dist-upgrade. Lemegy, bootol, minden frankó. Net nincs.

Na az történt, hogy az LXDE alól a frissítés valahogy eltüntette (vagy megszűnt?) a hálózat kezelőt. A megoldás az lett, hogy kábeles netről fel kellett rakni a networkmanager-gnome csomagot, aztán tolni egy restartot és utána már be lehetett állítani a wifit, magától megjelent a beállító ikon a tálcán hozzá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83544) BigManus válasza CPT.Pirk (#83543) üzenetére


BigManus
addikt

Jártam már így...

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#83545) Ueda válasza CPT.Pirk (#83543) üzenetére


Ueda
senior tag

Vagy offline kell, hogy meglegyenek a fontosabb csomagok (általánosságban mondom, semmi konkrét).

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#83546) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#83543) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Úgysem tudsz überelni :D

Legutóbbi frissítés után a wired internet megszűnt működni és wifi is csak ímmel-ámmal. Oké, indítsunk régebbi live Ubuntut, Debiant, Kalit - nincs wired net.
Újrahúztam a Debiant, van wired és wireless (Realtek és Intel). Frissítek, wired net elszáll, wireless van. Kihúzom a drótot, visszadugom, wireless elszáll és úgy is marad (többszöri reboot sem segített).

Na ilyenkor mi a franc van? Windows alatt hasonlóan hektikus a dolog, de ott időnként működik a wired, sőt, ha bedugom a kábelt és kihúzom, megmarad a wireless kapcsolat.

Cseréltem kábelt, másik router portba dugtam a madzagot, még usb-s LAN-t is szerváltam - semmi nem változott.

Elég x-atkának tűnik a dolog, pláne, ha számításba veszem, hogy ha a laptopnak a LAN-os oldalán dugom be a ventoy cuccot, akkor boot hibával elszáll, míg a másik oldalon simán bootol. De (!) a "LAN-oldalon" ua. USB aljzattal jól megy pl. headset, működnek a video outputok, USB-C is - szóval még abban sem lehetek biztos, hogy hw hiba... (BIOS reset is megvolt)

Sosem találkoztam még ilyennel, teljes rejtély.

https://www.coreinfinity.tech

(#83547) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#83543) üzenetére


fatpingvin
őstag

LXDE-n alapesetben mit keres egy gnome-os networkmanager? komolyan kérdezem. vagy ez manuálisan lett már feltéve?

amúgy mi a baj a wicd-vel? az tűnt el?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83548) CPT.Pirk válasza fatpingvin (#83547) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debian 11 alatt már nincs wicd, python2 függőségek miatt kivették a csomagok közül. Jobb google találatot nem láttam, így felraktam a gnome-os managert, csak pár csomagot húzott be.

sh4d0w: jeah, ezzel nem tudok birokra kelni. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83549) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#83548) üzenetére


fatpingvin
őstag

ne már hogy nincs wicd.. van helyette valami hasonló, normálisabb ami nem a networkmanager?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83550) CPT.Pirk válasza fatpingvin (#83549) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom, eddig nem találtam. Bár túl alapos keresést nem is végeztem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.