Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82151) lev258 válasza Balerik (#82149) üzenetére


lev258
veterán

Én is kérdezek. Mit akarsz oda másolni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82152) Balerik válasza csixy (#82150) üzenetére


Balerik
aktív tag

Köszönöm szépen a segítséget. :R Amit leírtál tisztában vagyok vele. A ,,mpv" lejátszóhoz kellene egy mappát behelyezni a etc/mpv mappába.

@lev258
ez alapján szeretném a ,,shaders" mappát.

[ Szerkesztve ]

Elmúlik.

(#82153) lev258 válasza Balerik (#82152) üzenetére


lev258
veterán

sudo mv ... vagy sudo cp ...
A megfelelő útvonalakkal.
Szerk.: A leírásodban szerepel, hogy nem csak globális, hanem felhasználói beállítófájl is van. Utóbbihoz nem kell se sudo, se adminisztrációs jog.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82154) Balerik válasza lev258 (#82153) üzenetére


Balerik
aktív tag

Köszi :R

Elmúlik.

(#82155) májkimiki válasza Balerik (#82149) üzenetére


májkimiki
őstag

Ebbe sehogy etc/mpv , mert ilyen nincs.
Ilyen már van /etc/mpv , amihez emelt jog kell, mert nem a Te könyvtárad.
Leg egyszerűbben, hogy lásd is, hogy hol vagy. Ajánlom a Midnight Commander-t.
Terminálban elindítod emelt joggal. sudo mc
Total Commander gondolom ismerős lehet, annak megfelelően balról jobbra másolsz.
A művelet után exit parancs, vagy kilép menüpont.

(#82156) Balerik válasza májkimiki (#82155) üzenetére


Balerik
aktív tag

Köszönöm szépen :R már sikerült. Igen /etc/mpv erre gondoltam.

Elmúlik.

(#82157) májkimiki válasza Balerik (#82156) üzenetére


májkimiki
őstag

Szívesen.
Az alábbi módon szoktam egy kicsit felcsinosítani az mc-met.
[link]
Beállítások>>Megjelenítés alatt találod a skin-eket. :K

(#82158) fatpingvin válasza csixy (#82150) üzenetére


fatpingvin
őstag

ha egy rendszerkönyvtárba akar írni, szerintem használjon parancssort... a cp úgy hallom egész jól működik erre a feladatra :D

egyébként én is ezt kérdezem, a júzer saját könyvtárában miért nem jó egy lokál konfig?

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82159) Balerik válasza lev258 (#82153) üzenetére


Balerik
aktív tag

A leírásodban szerepel, hogy nem csak globális, hanem felhasználói beállítófájl is van. Utóbbihoz nem kell se sudo, se adminisztrációs jog.

Ez pontosan mit is takar? Ha megkérlek elmagyaráznád vagy segítené ennek beállításában?
A ,,shaders" mappát jó helyre tettem?

Sajnos angol nyelvet nem beszélem.

Elmúlik.

(#82160) Balerik válasza májkimiki (#82157) üzenetére


Balerik
aktív tag

Tetszik. :K

Elmúlik.

(#82161) Ueda válasza Balerik (#82159) üzenetére


Ueda
senior tag

Azt hiszem, hogy erre gondol : The user-specific one is ~/.config/mpv/mpv.conf.

(1) Itt a legelső hullámjel a /home/(saját_neved) mappát jelenti. Tehát a teljes elérési út így néz ki /home/(saját_neved)/.config/mpv/mpv.conf
(2) .config -ban a pont azt jelenti , hogy rejtett fájl, tehát a fájlkezelőben láthatóvá kell tenni a rejtett fájlokat (én mindig bekapcsolom, mert mindent látni akarok)

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82162) Balerik válasza Ueda (#82161) üzenetére


Balerik
aktív tag

Köszönöm.

Elmúlik.

(#82163) csixy válasza Balerik (#82162) üzenetére


csixy
addikt

Ha a grafikus kezelőben elnavigálsz a saját mappádba, akkor egyszer Ctrl+h -t kell nyomni, hogy előjöjjenek a rejtett fájlok.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82164) májkimiki válasza Balerik (#82162) üzenetére


májkimiki
őstag

A Midnight Commander-ben meg default látszanak a rejtett fájlok.

(#82165) Balerik válasza májkimiki (#82164) üzenetére


Balerik
aktív tag

Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek. :R

Elmúlik.

(#82166) #68216320


#68216320
törölt tag

Hogyan áll jelenleg linux distro-k esetében browser-ben video acceleration dolog?
Például Arch+IntelVGA+Opera kombinációval van rá valami esély?
Van egy laptopom (macbook air 2017) és arra szeretnék linuxot pakolni és hurcolászós laptopnak használni. De ha megeszi a video a harmatos cpu teljesítményt, akkor bukó a dolog.

(#82167) fatpingvin válasza #68216320 (#82166) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem disztrófüggő. Operát nem tudom, Firefox és Chromium az ahol szerintem érdemes keresgélni. VAAPI/VDPAU a kulcsszó, amúgy meg Arch-hoz csak a wikit tudom ajánlani: [link].

első körben rakd fel a hardveres gyorsításhoz szükséges dolgokat, ha az megvan akkor a wiki page-en van a configuring applications rész, ottt vannak linkek a böngészőkhöz.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82168) #68216320 válasza fatpingvin (#82167) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megnézem, köszi.
Az Opera is Chromium alapú. Gondolom akkor ott is hasonló beállítás kellhet. Mondjuk Opera esetén plusz még kell a codec miatt egy libffmpeg.so. De ezt leszámítva szerintem nagyon hasonló lehet az Opera és a Chromium.

(#82169) Ueda


Ueda
senior tag

KDE leállítás, újraindítás 30 másodperces idejének csökkentését most találtam meg :
fájl : /usr/share/plasma/look-and-feel/org.kde.breeze.desktop/contents/logout/Logout.qml
sor : property real timeout: 10
forrás : https://www.pclinuxos.com/forum/index.php?topic=153588.0

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82170) zoltanz válasza #68216320 (#82166) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Hogyan áll jelenleg linux distro-k esetében browser-ben video acceleration dolog?

Elvileg megy én SmPlayer-Youtube -dl-t használom (Kodi is szóba jöhet) máshol nem nézek nagyon videót.
MX-Linuxon jelzi a VGA hőfokot, így ki lehet következtetni dolgozik e böngészőben.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82171) growler válasza zoltanz (#82170) üzenetére


growler
őstag

Ezeket néz meg: [link] [link] meg esetleg ezt [link]

(#82172) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak egy érdekesség, a mars járó helikoptere Linux-ot (F prime) futtat. [link] :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82173) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#82172) üzenetére


fatpingvin
őstag

kinda old news :D de amúgy igen. melyik volt amúgy az amiben egy RH G3-as proci járt?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82174) UserX


UserX
őstag

Sziasztok!

Én abszolút járatlan vagyok a Linuxban! :B

Egyszer az idős szomszéd házaspárnak facebook-ra és passziánszra tettem fel itteni segítséggel Sparky-t, miután meguntam, hogy 3 havonta áthordták a PC-t Win-t telelepíteni. :DDD A rendszer azóta is, kb. 1 éve stabilan megy! :)
Most a fiam telepített Gentoo-t, Xfce-vel. Ez szép teljesítmény! :C Erre a célra vettem neki egy 120 gb-os SSD-t. A gépben van még egy SSD, ezen legális Win10Pro van és egy HDD. Kérésére ezeket a telepítés idejére lehúztam az alaplapról. A Linuxot használná www-re, médiára, a win pedig maradna játékra.
Ő úgy gondolja, hogyha visszacsatlakoztatom a win-es SSD-t és a HDD-t, az nem biztonságos és összeomolhat valamelyik operációs rendszer... :U Van ebben valami???
Én meg nem szeretném 5 percenként szétszedni a gépet és le- fel csatlakoztatni a meghajtókat! :DDD
Működhet a dualboot crash és nélkül?
Mik a javaslatok?

Előre is köszönöm!!! :)

(#82175) májkimiki válasza UserX (#82174) üzenetére


májkimiki
őstag

Az ég világon semmi gubanc nem lesz. Mivel eleve még csak nem is egy meghajtón vannak az indító partíciók. Majd választ az alaplap boot menüjéből, hogy melyik rendszer induljon.

Feltéve, ha a Gentoo is és a Windows is egy féle képpen van telepítve. Mindegyik uefi-s vagy mindegyik legacy.

[ Szerkesztve ]

(#82176) lev258 válasza UserX (#82174) üzenetére


lev258
veterán

Összeomolni akkor fog, ha a táp nem bírja a két lemezt együtt. :U
Szóval nem, nem fog.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82177) UserX válasza májkimiki (#82175) üzenetére


UserX
őstag

Ok! Nagyon köszi mindkettőtöknek! :) :R

A táp 500W FSP. AMD R3 1200, 12 gb RAM, gtx1050 Ti. Szóval szerintem bírni fogja! :K

Egyébként a Windows10 látja a Linuxos meghajtót? :B

[ Szerkesztve ]

(#82178) májkimiki válasza UserX (#82177) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem ismeri fel a fájlrendszert, de formázni szeretné majd a lemezt, partíciót, hogy használatba tudja venni. Természetesen nem szabad engedni. Vannak külsős programok amikkel lehet írni-olvasni az ext4 fájlrendszereket.

(#82179) UserX válasza májkimiki (#82178) üzenetére


UserX
őstag

Köszi! :) :R

(#82180) cigam válasza májkimiki (#82178) üzenetére


cigam
félisten

No és a WSL2?!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82181) májkimiki válasza cigam (#82180) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, az is.
Még annak idején az első verzióban néztem meg. Azóta se, de most jó tippet adtál, hogy az új kiadást megnézzem.

[ Szerkesztve ]

(#82182) gregory91 válasza UserX (#82174) üzenetére


gregory91
senior tag

"Ő úgy gondolja, hogyha visszacsatlakoztatom a win-es SSD-t és a HDD-t, az nem biztonságos és összeomolhat valamelyik operációs rendszer... :U Van ebben valami???"
Összeomolni nem, de ha azon a nyamvadt win10-en be van kapcsolva a gyors indítás akkor esélyes hogy csak a win fog elindulni(néha a biost se engedi). :D
Másrészt meg tanulja meg a gyerek hogy nem biztonságos a pkexec/sudo parancs minden program futásához. :N

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82183) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

A gyerekek gépére végül maradt a linux mint 20.02.
Ezzel sikerült normálisan felraknom a steam-et és elindítani a csgo-t.
Viszont 20-30 fps-t sikerült kifacsarni a játékból.
-gl berakva az indítási parancsba.

$ inxi
CPU: Quad Core Intel Core i5-4570S (-MCP-) speed/min/max: 2643/800/3600 MHz
Kernel: 5.4.0-92-generic x86_64 Up: 5h 10m Mem: 2382.1/3874.0 MiB (61.5%)
Storage: 223.57 GiB (18.7% used) Procs: 215 Shell: bash 5.0.17 inxi: 3.0.38

~$ glxinfo -B
name of display: :0.0
display: :0 screen: 0
direct rendering: Yes
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
Vendor: nouveau (0x10de)
Device: NV117 (0x13bb)
Version: 21.0.3
Accelerated: yes
Video memory: 2031MB
Unified memory: no
Preferred profile: core (0x1)
Max core profile version: 4.3
Max compat profile version: 4.3
Max GLES1 profile version: 1.1
Max GLES[23] profile version: 3.2
OpenGL vendor string: nouveau
OpenGL renderer string: NV117
OpenGL core profile version string: 4.3 (Core Profile) Mesa 21.0.3
OpenGL core profile shading language version string: 4.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL version string: 4.3 (Compatibility Profile) Mesa 21.0.3
OpenGL shading language version string: 4.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL profile mask: compatibility profile
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 Mesa 21.0.3
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20

A játékban minden képpel kapcsolatos lehetőséget minimumra állítottam.
14-20 fps-t kapok a játékon belül.

sudo lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection I217-LM (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Q87 Express LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM107GL [Quadro K620] (rev a2)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GM107 High Definition Audio Controller [GeForce 940MX] (rev a1)

Mit kellene beállítanom, hogy megfelelő legyen az fps.
Win10 alatt 120-150 volt az fps.
Köszi előre is.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82184) lev258 válasza moongoose (#82183) üzenetére


lev258
veterán

zárt Nvidia driver (További/Egyéb illesztőprogramok menü)
Azt hiszem a vsync kikapcsolását is javasolják hozzá. Viszont így is kevesebb FPS lesz, mint Windows-on.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82185) moongoose válasza lev258 (#82184) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Köszönöm.
A zárt driver megoldotta a problémát.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82186) csixy válasza májkimiki (#82175) üzenetére


csixy
addikt

Még az se baj, ha az egyik Legacy, s a másik UEFI telepítés. A legacy linux látni fogja a GPT partíciókat is , ha meg UEFI a linux , akor is látni fog mindent. A windows meg úgysem látja a linux fájlrendszerét.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82187) csixy


csixy
addikt

Most a conkym így néz ki:
[conky.conf]
Még mindig valami syntaktikai hiba van a második sorban, már addig eljutottam, hogy valami Lua konvertálást kellene csinálni, de azt nem tudom hogyan kell csinálni. Mondjuk így is megy, csak dob egy hibát.

noki@486dlc2buffer:~$ conky
conky: Syntax error (/home/noki/.config/conky/conky.conf:2: unexpected symbol near '#') while reading config file.
conky: Assuming it's in old syntax and attempting conversion.
conky: desktop window (2c00041) is subwindow of root window (2b8)
conky: window type - normal
conky: drawing to created window (0x5a00002)
conky: drawing to double buffer
conky: forked to background, pid is 81334
noki@486dlc2buffer:~$

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82188) UserX válasza gregory91 (#82182) üzenetére


UserX
őstag

Hello!

Sajnos neked lett igazad. :( :W Bár a Gentoo nem dual módban lett felinstallálva, miután csatlakoztattam mind a 2 SSD-t és a Linux-osról próbáltam bootolni a Windows karika pörgött egy kicsit, majd Win hibaüzenet. Innentől kezdve a Gentoo halott! A Win valóban nem látja a linuxos SSD-t. A gyerek egyébként is újra akarta rakni (nem megy a VPN, hiába cseszegette a kernelt), tanul és kísérletezik, ami nem rossz! :)

Szerintem két opció van:

1. A Gentoo telepítése dual módban...Ez járható út???

2. Elfelejteni a Windowst!!! :D

Mi a véleményetek? :R

(#82189) gregory91 válasza UserX (#82188) üzenetére


gregory91
senior tag

Kivenni a linuxos particiót, windows indít,gyors indítás kikapcsolása.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82190) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Linux Mint 20.2-es alatt igyekszem a League of Legends játékot működésre bírni.
Ez a videó alapján is próbáltam, viszont 2019-ben teljesen más volt a telepítője.
[link]
Illetve nyomoztam a neten is más videók után, azonban eleddig még nem találtam olyat, ami segítene ebben.
Aki használja a LOL-t, kérem írja le mivel, hogyan tudta elindítani.
Köszönöm.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82191) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Van köztünk TLP mágus? :)
Olyan helyzetbe keveredtem, hogy ha a notimra fel van téve a TLP, akkor lényegesen visszaesik a teljesítmény, hiába van bekonfigolva az AC mód. Amit nem szeretnék. A wifi teljesítménye is kisebb lesz (fura módon csak a weboldalak betöltése lesz kicsit lassabb, nem maga a sávszél).
Azt akarom elérni, hogy ha hálózaton használom a notit, akkor minden feltétel legyen olyan, mint ha fenn sem lenne.
Ha nincs fenn a tlp sokkal jobb a rendszer teljesítménye és semmi nem indokolná a leszabályozásokat. Utóbbira akkor van szükségem, ha akkuról tolom. Nem is értem, hogy miért kavar bele a hálózatról való üzemelésbe.

Neten kimondottan ilyen célra konfigurációs tippeket nem találtam, de lehet nem jól kerestem. Nehéz követni, hogy AC módban mit állít át a rendszer alapértelmezett értékeihez képest.

[ Szerkesztve ]

(#82192) growler válasza Pano (#82191) üzenetére


growler
őstag

Szia!
Helyette ?? [link]

(#82193) Warton


Warton
őstag

LinuxMintet használok egy ezeréves laptopon. A VGA-ja le van szabályozva, mert ha nem lenne akkor túlmelegedne, amit a CoreCtrl programmal érek el. Minden indulásnál meg kell adnom a jelszavamat és ezt szeretném elkerülni a jövőben. Találtam is egy megoldást az interneten, de elakadtam. A Polkitem (bármi is legyen az 1.0.5.-ös) alapján az első verziót kéne csinálni, viszont nem teljesen világos, hogy nekem mi a user-groupom és azt hol tudnám megnézni.

(#82194) _Dumber_ válasza Warton (#82193) üzenetére


_Dumber_
őstag

1.
A "groups" kiírja mely csoportoknak vagy a tagja
Valószínű vagy a "users" vagy a felhasználóneveddel megegyező lesz a user group-od

2.
Ha a home mappádban futtatsz egy "ls -l" akkor a 3. oszlop lesz a felhasználóneved a következő meg a usergroupod.

(#82195) fatpingvin válasza _Dumber_ (#82194) üzenetére


fatpingvin
őstag

1: valószínűleg mindkettőnek. ilyen esetben az users-t érdemes használni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82196) Pano válasza growler (#82192) üzenetére


Pano
addikt

Köszönöm, megnézem!

Nem TLP-re alapszik ez is?

(#82197) szucs54


szucs54
csendes tag

Üdv mindenkinek!

Nemrég kezdtem el napi szinten linuxot használni, és volna egy-két "kozmetikai" kérdésem.
Kubuntu 21.10 -et telepítettem, Cinnamon asztali környezettel.

1, A kubuntu telepítésekkor én az automatikus bejelentkezést választottam, viszont a Cinnamon telepítése óta minden induláskor meg kell adni a jelszót. Ezt hogyan lehetne visszaállítani automatikusra? Próbáltam már neten keresgélni, de az első próbálkozásom eredménye az lett, hogy nem indult többet a rendszer, megállt a kubuntu logónál. :)
Ezt sikerült helyrehozni .....
(Grafikus felületen én ilyen beállítási lehetőséget nem találtam)
Ez volt az első próbálkozásom egy fórum alapján:
To setup auto-login in lightdm, edit /etc/lightdm/lightdm.conf. Find [SeatDefaults] and then find the line that reads:
Code:#autologin-user=Change that line to read:
Code:autologin-user=username

Nyilván valamibe nagyon rosszul barmoltam bele, mert ahogy már említettem ez után nem indult többet :)

2, Amikor windows intézőben részletesre állítom a nézetet, akkor a név, dátum, típus, méret mellett be lehet állítani más tulajdonságok megjelenítését is. Nekem windows alatt videóknál a "képkocka szélessége" és a "teljes bitsebesség" volt beállítva. Ezt be lehet állítani linux alatt is? Ahol én próbáltam, ott volt pár más dolog, de ezek nem szerepeltek közöttük.

3, Telepítéskor létrehozok CSERE, EFI, /, /HOME partíciókat. Viszont csak használat közben szembesültem azzal, hogy a /HOME (saját könyvtáraim helyre, ha jól mondom) minden egyéb dolog is kerül. Hogyan adjak meg telepítéskor egy olyan partíciót, ahova tényleg csak az általam letöltött, vagy külső eszközről felmásolt fájlokat menthetem.

Segítségeket előre is köszönöm!

(#82198) Pano válasza szucs54 (#82197) üzenetére


Pano
addikt

Hali!

Én sose voltam híve annak, hogy egy DE specifikus disztróra ráhúzni egy másik DE-t. Az esetek többségében okozhat anomáliákat.

Igaz, én linux mint cinnamont használok, de ott a beállításokba, a bejelentkezési ablak alatt tudsz autologint beállítani. Nem kell config fájlban hegeszteni hozzá:

2..- Melyik fájlkezelő települt?

3.- Simán létrehozol egy általános ext4 fájlrendszerű partíciót, csatolási pont nélkül. Ezután úgy használod, ahogy akarod. Attól, hogy a home könyvtáradban van egy Letöltések mappa, még nem kell azt használnod.
Maximum annyit kell még ezután megtenned, hogy -ha nem teszi bele- fstab-ba bele kell írni, hogy minden induláskor csatolja fel. Erre is találsz számtalan leírást, de lehet egyszerűbb lesz számodra a gnome disks utility:

sudo apt install gnome-disk-utility

(#82199) tordaitibi válasza szucs54 (#82197) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egy überkirály KDE-ra ráhúzni a fahéjat... ez ez megbocsáthatatlan vétek! :) Nincs ebből semmi gond, nekem fél tucat DE van választhatóan de valóban ajánlott azzal telepíteni amivel használja majd az ember.
Nem tudom, lehet hogy nálad megmaradt az SDDM mert a Kubi azt hozza magával és elképzelhető hogy a Cinna nem szereti.

Indíts egy Kubuntu Plasma munkamenetet és a képen látottakat alkalmazd,
az autologin legyen bepöttyözve és a Cinnammon legyen az alapértelmezett munkamenet.

A fájlkezelőbe emiket látsz azokat az oszlokpokat tudj megjeleníteni, sajna nincs az a 2 amit szeretnél, nálam sincs bár lehet hogy lehet a fájlkezelőt valahogyan pluginezni hogy megjelenítse.

Nem gond a /home, nekem pl. szinte üres, csak az a pár alkalmazás dolgozik ide amelyeknek úgyis mindegy egy esetleges reinstall. Pl. Viber, úgyis szinkronizál, Megasync, ez meg aztán tényleg szinkronizál :)
Ami neked kell az a Beállítások/Helyek, és itt mindent irányíts át a másodpartícióra vagy háttérvinyóra.
Ha némelyik alkalmazás nem ide menteget akkor azt magában az alkalmazásban irányítsd a háttértárra.
Én évek óta így csinálom és a háttértáram havonta el van mentve külső hdd-re.
Most nem ide tartozik de dualbootos vagyok és a Windowsba ugyanezek a könyvtárak vannak beállítva, pl. a Downloadba ment mindegyik OS. Roppant kényelmes.

[ Szerkesztve ]

(#82200) szucs54 válasza Pano (#82198) üzenetére


szucs54
csendes tag

Köszi a segítséget!

1, Én is néztem már beállítások alatt, de nem találtam, lehet átfutottam rajta, megnézem újra.
2, Azt hol tudnám megnézni? Terminálban, ha ott milyen paranccsal? Sajnos erről fogalmam sincs. Én ott leragadtam, hogy asztali környezetek vannak. :)
3, Ez volt a tippem nekem is, csak nem álltam neki, mert az merült fel bennem, hogy csatolási pont nélkül nem fog megjelenni.

Két dolog az előző kérdéseim közül lemaradt.

1, Milyen alternatívát ajánlanál hdsentinel helyett? Próbáltam feltenni ezt is a linuxos telepítővel, de csak megjelenik a programok között, de nem indul el.

2, A bal alsó sarokban a menü gomb mellett van egy mappa ikon. Az nekem a /home -t nyitja meg, vagy azt a könyvtárat amit utoljára bezártam. Ezt lehet módosítani, úgy, hogy a csatolási pont nélküli partíciót nyissa meg? Amennyiben nem, akkor oda valahogy fel lehet venni erre egy "hivatkozást". Mert én csak az asztalra tudtam egy (mondjuk windows-osan) parancsikont kitenni egy adott mappára.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.