Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82651) zoltanz válasza gregory91 (#82633) üzenetére


zoltanz
nagyúr

gregory91 retardalt májkimiki ubyegon2

Köszi! Sikerült telpíteni, Debian 10 -es nem működik a testing-gel.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82652) CPT.Pirk válasza Doky586 (#82650) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Várjál, akkor ezek úgy voltak, hogy 2 darab HDD, egyik ebben, másik abban a NAS-ban? Eddig úgy értettük, hogy ezek egy NAS-ban voltak, de valamilyen raidben. Viszont a "basic" storage type az csak 1 HDD-vel választható.

Két találatot látok arra, hogy mit kell csinálnod:
http://www.synologythailand.com/how-can-i-recover-data-on-my-synology-nas-using-a-pc/
https://kb.synology.com/en-uk/DSM/tutorial/How_can_I_recover_data_from_my_DiskStation_using_a_PC

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82653) lev258 válasza Doky586 (#82646) üzenetére


lev258
veterán

LVM2
Annak megfelelően kell kezelni, csatolni. [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82654) BoB válasza Doky586 (#82648) üzenetére


BoB
veterán

mdadm -> manage MD devices aka Linux Software RAID

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#82655) Doky586 válasza CPT.Pirk (#82652) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Egy darab 2lemezes NAS-ban volt 2db HDD, két különálló kötettel. Az egyik Volume1 a másik Volume2 néven, de hogy melyik hdd melyik volt nem tudom.
Így volt benne 2x1,3TB tárterület. [kép] [kép] Ez egy olcsó Synology nas volt, csak ext4-et tudott, de mivel már elmúlt 11éves ezért nyugdíjaztam (lassú volt). Lemezek állapota tökéletes volt.

[ Szerkesztve ]

(#82656) j.bravo


j.bravo
addikt

Sziasztok!
SSD beállításához kérnék segítséget.
Hosszú idő után végül most jutottam el odáig hogy kicsomagoljam a bő két éve (legendás kuponos akcióban a kiszöldufós boltnál) vett Samsung 860 EVO 250GB-os SSD-t és telepítsek egy Ubuntu Mate-et. 20.04.3 64bit Focal Fossa, Mate 1.24.0.
A hardver egy multitól leselejtezett Dell Optiplex 9020, a proci i5-4570 (3.2GHz x4), a RAM mérete 16GB. (mínusz amit lenyúl az integrált VGA).
Nulladik kérdés, hogy hagyjam-e a Mate-et, vagy a nagyobb user bázis miatt könnyebb lesz minden (a rengeteg kezdő kérdésre hamarabb találni választ, ha elengedem és váltok a default Ubuntura? :U
Az első pedig, hogy - ha marad a Mate - mit és hogyan állítsak be hogy ne nyírjam ki az SSD-t rövid úton? Kicsit elvesztem a leírásukban amit a itt/logouton/onnan linkelve találtam, illetve láttam megemlítve hogy Samsung SSD-nél nem feltétlen minden van ugyanúgy, ezért óvatos lennék...
:R

Whatever.

(#82657) lev258 válasza j.bravo (#82656) üzenetére


lev258
veterán

A MATE maradhat, semmilyen nehézséget nem fog okozni. SSD-vel kapcsolatban meg nincs dolgod igazából, azt kell csak ellenőrizni, hogy a rendszer rendben teszi-e a dolgát (trim). Valamelyik leírásban írtak róla. Majd mindjárt rákeresek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82658) sh4d0w válasza j.bravo (#82656) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Leírom, én hogyan csináltam, aztán uby kijavít.

SSD berak, bootolás pendrive-ról, install, használ, öröm bódottá.

https://www.coreinfinity.tech

(#82659) CPT.Pirk válasza j.bravo (#82656) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem fogja kinyírni az SSD-t. Még ha nem lenne trim meg hasonlók már kernel szinten kezelve, akkor is előbb dobnál el egy sata-s ssd-t a sata csatlakozó lassúsága miatt, minthogy cella kifáradásban elpusztulna.
Bármelyik Ubuntut vagy Mint-et felrakhatod, ugyanaz a userbázis van mögöttük. Azt tedd fel, amelyik kinézete neked jobban bejön. A Mate felület gyengébb gépekre ajánlott, az alap Ubuntu viszont nem túl testre szabható, de sokan pont azt keresik... Meg ezek mellett még van pár egyéb. Ezen a vonalon azt mondanám, hogy nézz meg pl. egy Mint Cinnamon-t.

Doky586: érdekes. A céges how-to leírások amit linkeltem az nem jó neked?

lev258: nem tudom, ahhoz nem értek. De a cég se írt ilyet.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82660) lev258 válasza CPT.Pirk (#82659) üzenetére


lev258
veterán

és Doky586
Az LVM-es megjegyzésemet átugrottátok. Akár van RAID, akár nincs, lényeges.
Szerk.: Pedig az egyik linkeden is láttam. :)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82661) lev258 válasza j.bravo (#82656) üzenetére


lev258
veterán

Láttam írtál már ubyegon2 SSD-s blogjába is. Onnantól kezdve nézz rá, hogy:
"Ha meg akarod állapítani, működik-e a TRIM az SSD-n"

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82662) j.bravo válasza lev258 (#82661) üzenetére


j.bravo
addikt

lev258: Jaja, csak elbizonytalanodtam, hogy még nézi-e :) Mindjárt nézem attól a résztől.

sh4d0w, CPT.Pirk: köszi nektek is, csak ubyegon2 blogjában, illetve az ott linkelt egyik angol nyelvű tippgyűjteményben (a linkelt magyart sajnos törölték időközben) olvastam, hogy pl a swapiness-t nem árt visszavenni - ezt megnéztem, az a default 60 nálam is.
Az átállítást kisebbre már nem tudtam megcsinálni, akkor még nem csináltam külön admin/root és desktop usert, bár az egynek amit csináltam eeelvileg volt joga, de a sysctl.conf -ot nem tudtam szerkeszteni (gondolom le kell venni a read only attribútumot, de addig még nem jutottam hogy hogyan)

Erre a gépre már simán teljesen flottnak kéne lenni az alap ubuntunak is, ugye? Mondjuk a Mate egyelőre tetszik. Az alap programokkal elég jól elvagyok, később kellhet majd alkalmanként darktable, raw therapee vagy más raw konverter és gimp vagy más hasonló, ha azoknak nem kell másik ablakkezelő/grafikus felület akkor sanszosan simán ellennék a Mate felületével.

Whatever.

(#82663) Doky586 válasza lev258 (#82660) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Lefuttattam az ott látott parancsokat:

De mivel semmilyen választ nem adtak (hibát se) ezért szerintem nem LVM.

(#82664) lev258 válasza Doky586 (#82663) üzenetére


lev258
veterán

sudo vgscan

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82665) lev258 válasza j.bravo (#82662) üzenetére


lev258
veterán

"gondolom le kell venni a read only attribútumot, de addig még nem jutottam hogy hogyan"
Állj!
Olvass utána annak, amit csinálnál. Ha megtennéd a fentit, könnyen tönkreteheted a rendszert.
Nem kell külön admin felhasználó, sudo előtaggal sok dolgot szerkeszthetsz. DE csak óvatosan, tudva azt, hogy mit is csinálsz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82666) j.bravo válasza lev258 (#82665) üzenetére


j.bravo
addikt

nem is tettem meg :) elsőre azt gondolnám, ez (távolról) olyasmi mint a 90-es években ms-dos alatt (gimis koromban 5.0/6.0/6.22 illetve win 3.1 alatt ismerkedtünk a "pécével",) belenyúlni a config.sys -be (vagy anmál rosszabb?), nyilván könnyű hülyeséget csinálni.
Szerencsére adatot jelenleg még nem veszthetek, kb szűz a rendszer, mindennemű adat másik fizikai meghajtón van és azt még be se tettem a gépbe. Ha nem "téglázom" az ssd-t, akkor - a jelen helyzetben - olyan sokat nem veszthetek.
De nem leszek meggondolatlan. Inkább túlparázós vagyok, ritkán (tényleg ritkán) fordul elő hogy bevillan hogy túl sok időt t*költem el a parázással és valami legyen má' :D

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#82667) lev258 válasza j.bravo (#82666) üzenetére


lev258
veterán

sudo nano /etc/sysctl.conf
A nano egy egyszerű szövegszerkesztő. Megkeresed a vm.swappiness sort (elvileg alul van) és átírod a számot mondjuk 10-re. Mentés Ctrl+X, ha jól emlékszem, illetve Enter. Arra figyelj, hogy máshoz ne nyúlj. Ezután sudo sysctl -p parancs kell még.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82668) j.bravo válasza lev258 (#82667) üzenetére


j.bravo
addikt

köszönöm! :R
Még rápihenek kicsit, főzök ebédet, aztán csinálom/nézem tovább.
Az ubyegon2 blogjában írt dolgok nagy része oké (trim támogatott, de nincs ütemezve, align oké, kivéve a kiterjesztett partíción, de arról írja hogy nem gáz (az ext4-en már oké).

Whatever.

(#82669) ubyegon2 válasza sh4d0w (#82658) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD berak, bootolás pendrive-ról, install, használ, öröm bódottá.

Ezen max annyit lehetne javítani, hogy a végén iszol egy sört! :D Ezer éve ennyit csinálok én is, az a régi szép időkben volt, mikor nézegettük, mit kéne optimalizálgatni egy SSD-n.

(#82668) j.bravo

Régi jó kis SSD-s írás....hát baj nem lesz belőle, ha csekkolod az ott leírtakat, de a fentebb leírt módszer tényleg tökéletes, éppen Samsung 860-nál van az, hogy csak nyúzom ezerrel, nem nézegetem mi van vele. Torrenttől kezdve mindent is ezen csinál a notim. :K

A blogban szereplő blacklist-et sem kell már nézegetni és kb az is tök mindegy, hogy online TRIM vagy ütemezett fut-e....mondjuk a telepített rendszernél érdemes lecsekkolni a TRIM beállítások meglétét, de ez eddig csak Manjaro-nál fordult elő, hogy se discard opció se fstrim időzítés nem volt default beállítva! :Y

[ Szerkesztve ]

(#82670) sh4d0w válasza ubyegon2 (#82669) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Megihatod az enyémet :D

https://www.coreinfinity.tech

(#82671) ubyegon2 válasza sh4d0w (#82670) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, már csak nyáron lesz ez opció! ;]

No de mi a sz*rt érlelt a kolléga 2 évig azon a jó kis Samsung SSD-n? :N

[ Szerkesztve ]

(#82672) CPT.Pirk válasza j.bravo (#82662) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

16GB ram mellett kvázi mindegy hová állítod a swappiness értékét, úgyse igen fog a swap-hoz nyúlni.

Ennyi ramot azt hiszem csak akkor töltöttem meg Linux alatt, mikor Android-ot fordítottam forrásból egy telefonra, de az eléggé extrém eset volt a maga kb. 3 órányi fordítási idejével. :)
Persze ettől függetlenül az fő gépembe vettem 32GB ramot, mert akkor olcsó volt a DDR3 és hát legyen... :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82673) lev258 válasza CPT.Pirk (#82672) üzenetére


lev258
veterán

1-2 hete járt itt egy kolléga, aki 16 GB RAM mellett is képes volt tetszhalottá tenni a rendszert. :Y

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82674) CPT.Pirk válasza lev258 (#82673) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Részeltekre már nem emlékszem, de feltételezem, hogy nem volt neki swap beállítva egyáltalán.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82675) j.bravo válasza ubyegon2 (#82669) üzenetére


j.bravo
addikt

Köszi, a tiéd is 860 evo, nem pro/qvo?

Amúgy az egy dolog hogy az ssd-n mit érleltem két évig, merthogy a gépen még egy kicsit talán többet :DDD
Nem nagyon volt indíttatásom, elég volt a céges laptop, PH!, FB, speedzone/TC meg pár hírportál mellett nem nagyon kellett a gép semmire. Csak mostanában bekattant hogy a korábban lustaságból oda mentett saját nyaralós fotókat, miegymást inkább saját eszközre tenném.
Általában nem vagyok egy kapkodó típus :DDD

Whatever.

(#82676) ubyegon2 válasza j.bravo (#82675) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, a tiéd is 860 evo, nem pro/qvo?

Nem nem, normál 860 EVO, van 250gigás meg bő egy éve egy 1terásat nyúzok napi 16 órában kb, meló, böngirnyó, torrentek(rengeteg Linux iso van ám!) :D Pro az feleslegesen drágább, de talán 860-nál már nem is jött ki, ott csak sima EVO volt, a QLC-s 860 meg hát olyan, amilyen, ahhoz képest meg nem elég olcsó.

Amúgy anno első SSD-m beüzemelése előtt jb ilyen szinten paráztam én is, nehogy kinyírjam szegény Intel 520-at, fogalmam se volt az egész SSD témáról Linux alatt, azért is kezdtem el erősen utána olvasgatni.

Szóval csak told fel rá a Mate Ubit és használd egészséggel! :K

(benéztem az SSD-s blogba is, legalább most megint fenn van az oldalsávban)

Ja igen, a swappiness kérdés....bevallom, sose állítgatom, van a rendszer által létrehozott swap file(neked sem kell swap-ot csinálnod, ha telepítesz majd) 12GB RAM-nál néha tol ki párszáz MB-ot swap-ba, de semmi hátránya nincs, normál átlag felhasználás mellett persze!

[ Szerkesztve ]

(#82677) j.bravo válasza ubyegon2 (#82676) üzenetére


j.bravo
addikt

szerk.: tettem fel screenshotot hogy meddig jutottam eddig.

Köszi neked is és mindenkinek aki hozzászólt!
Még nem csináltam tovább, lett más feladat itthon, de a swapiness-t egy ütemezett trimet azért szeretnék mindenképpen, szóval tuti folytatom, csak még nem tudom végül mikor.

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#82678) ubyegon2 válasza j.bravo (#82677) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :N Ha majd ténylegesen megvagy a telepítéssel és izgat még pár dolog, gyere vissza és lecsekkoljuk, egyébként 99%, hogy ütemezett TRIM default lesz Ubuntunál. (tény, hogy igen régen láttam már friss Ubuntut)

(#82679) Doky586 válasza lev258 (#82664) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

mdadm telepítése előtt ugyanúgy visszaadja a promptot mint az előző képen anélkül hogy bármit kiírna, utána pedig ezt adja:

(#82680) Doky586 válasza Doky586 (#82679) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Elvileg így már megjelent a filekezelőben, csak nem lehet megnyitni mert nem mountolódik.

(#82681) Vasti74 válasza Doky586 (#82680) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Helló!

Én megpróbálnám egyszerűen parancssorban felcsatolni... Indíts egy terminált, aztán:

sudo mount -t ext3 /dev/sdb3 /media

Ha nem ad hibaüzenetet, akkor nézzél be a /media könyvtárba ;-)
Ha hibaüzenetet ad, akkor másold ide, hogy mit.

Üdv: Vasti

(#82682) csixy


csixy
addikt

Sziasztok! Thomas Matejicek linux live scriptjével csináltam egy mentést a linux mint uljana 20.3 telepített linuxomról és live módra toram fel van töltve a RAM-ba az élő éles rendszer. Jelenleg tehát az SSD nem használódik (mondjuk kopott eleget, amíg a squashfs mentés elkészült). Egy probléma van, az egér oldalra nagyon lassan mozdul, fel és le viszont villámgyors. Lehet ezen valahogy változtatni?
A tapipad tökéletes, de az viszont nem az én világom.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82683) K0zm0 válasza j.bravo (#82662) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Fú, köszi ezt a linket! Pont új gép vásárlása előtt vagyok és a rendszert természetesen az SSD-re akarom feltolni és jó tudni ezeket a kis tweakeket!
Még egy kérdés: 16GB RAM mellett mennyire indokolt neki swap particiót adni?
Én általában legalább a fizikai RAM mennyiségét szoktam odaadni neki, biztos ami biztos alapon.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82684) csixy


csixy
addikt

A középső görgő sem működik.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82685) csixy válasza K0zm0 (#82683) üzenetére


csixy
addikt

Nálam most 32 giga ram ellenére is használt 1 maga swapot, miközben a squashfs mentést csinálta.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82686) Doky586 válasza Vasti74 (#82681) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ugyanezt adja ha ext3 helyett ext4 -et írok.

(#82687) fatpingvin válasza Doky586 (#82686) üzenetére


fatpingvin
őstag

van egyáltalán bármilyen fájlrendszer azon a blokkeszközön?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82688) Doky586 válasza fatpingvin (#82687) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Amikor leállítottam a NAS-t még ~1TB adat volt rajta különböző könyvtárakban. [kép]

(#82689) ubyegon2 válasza Doky586 (#82686) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mindketten tudjuk, ha egy meghajtónál bármilyen azt vizsgáló program kiírja a bad superblock kifejezést, az nagyon nem jó! ;)

(#82690) ubyegon2 válasza K0zm0 (#82683) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez most komoly? Nem olvastad még az SSD-s írásomat meg ezeket a jó kis Mint/Ubuntus blogokat sem? Agyam eldobom, hát mennyit írkáltunk már itt SSD-vel kapcsolatban? :N

Én általában legalább a fizikai RAM mennyiségét szoktam odaadni neki, biztos ami biztos alapon.

Minek? Csak ha botor módon nem a suspend-et használnád, akkor kéne RAM-azonos méretű swap, egyébként az Ubuntu alapú rendszerek csinálnak swapfile-t ez 15.5Gib esetén 1.85Gib*(htop így írja ki). Szóval nem kell swap particióval foglalkoznod, ha nem hibernálsz, de miért is tennéd?

*úgy nézem, hogy 11.6Gib-re is ugyanannyi swapfile-t csinál a rendszer

[ Szerkesztve ]

(#82691) ubyegon2 válasza csixy (#82682) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyon rácuppantál erre a Matejicek-féle live-ra, de most olyan esetbe futottál bele, hogy csak RAM-ból futott rendszeren nem fog jól működni az egered. Ha erőlteted ezt a toram marhaságot, az OK, de akkor szokj hozzá szépen a tapipadhoz! Kb 2 éve kénytelen voltam hozzászokni és ezerszer kényelmesebb, mint az egér. Eleinte rohadt nehéz volt, de ez ilyen. :)

(#82692) Doky586 válasza ubyegon2 (#82689) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

[kép] [kép] [kép] Hibátlan.

Persze lehet a Synology hibás szabványtalan partíciókezelése nehezíti a dolgot.
Lehet kénytelen leszek leformázni és nem ezt használni biztonsági mentésnek, hanem a mentésről csinálok erre egy mentést...

Mert ez így visszaolvashatatlan :O :(((

[ Szerkesztve ]

(#82693) Vasti74 válasza Doky586 (#82686) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Ez érdekes... Sajnos az lvm az kimaradt nekem, ha az van a lemezen, nem tudok így kapásból semmi okosat mondani rá.

(De a pár hozzászólással lejjebb berakott képen meg úgy néz ki, mintha a hibaüzenet mögött az adatpartíciód tartalma lenne látható, felcsatolva???)

Nem tudom, mint ügyködött az a NAS, de nekem volt már 2 különböző QNAP és 3 különböző Synology (igaz, mindegyik egy lemezes) , nem egyszer csereberéltem már vinyókat bennük, eddig még mindegyiket simán felcsatolta az akkori akármilyen linuxom...

A hibaüzenet egyébként nem jelent automatikusan hibát, ne ijedj meg! A mount felsorol 5 lehetséges hibát, a végén meg ott van, hogy "vagy más hiba" ;-)

(#82694) Vasti74 válasza Doky586 (#82692) üzenetére


Vasti74
aktív tag

A HD Sentinel csak a lemez fizikai állapotát mutatja, a Windows lemezkezelőjének meg elképzelése sincs arról, hogy mivel van dolga, úgyhogy mivel a célja általában a felhasználó megnyugtatása, egyszerűen csak azt írja, hogy hibátlan ;-)

De ezektől függetlenül a fájlrendszer lehet olyan szinten sérült, hogy kb. menthetetlenek a rajta lévő adatok...

Viszont most eléggé valószínű, hogy nem ez a baj, egyszerűen csak valamit elnézünk ;-)

Vagy tényleg volt valami lvm (de miért?) , és az szívat.

(#82695) ubyegon2 válasza Doky586 (#82692) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát ennek tényleg semmi baja nincs, akkor viszont tényleg a Syno hibája lehet, ill nem is hiba, mert saját OS-en belül nem volt neki gondja, de így kiszedve normál Linux nem tud vele mit kezdeni. Sajna nekem is csak egylemezes Syno NAS-om van, azt se cseréltem még ki eddig, így nem ismerem a többlemezes dolgait, de ott lesz a bibi szerintem. (ha LVM szóba jöhet, az tényleg tud gubancokat okozni hasonló helyzetekben)

[ Szerkesztve ]

(#82696) Doky586 válasza Vasti74 (#82693) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

16 bites cpu 256MB rammal. lehet emiatt módosítottak valamit ami már nem kompatibilis a mai eszközökkel.. (sőt max 2x 2TB HDD-t kezelt gondolom az MBR miatt)

(#82697) fatpingvin válasza Doky586 (#82696) üzenetére


fatpingvin
őstag

16 bites procin Linux nem fog menni, just saying... szerintem még uclibc-vel sem. 32 lesz az.

a max 2TB vinyó meg nem az MBR miatt, superfloppyként formázva nem is kell partíciós tábla (így van két 3TB-os lemez a fuull MBR-es gépemben) ez sokkal inkább a SATA vezérlő hiányossága.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82698) Vasti74 válasza Doky586 (#82696) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Hááát, ebben elvileg lehet valami!
Mi volt a NAS típusa? Hátha az alapján fellelhető valami, mert más már szenvedett ilyennel ;-)

(#82699) Vasti74 válasza fatpingvin (#82697) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Pedig megesküdtem volna rá, hogy még a 286-os gépemen kezdtem a linuxos életet...
De így jobban belegondolva az is lehet, hogy pont a linux miatt cseréltem 386SX-re?! ;-)
Rég volt, a fene sem tudja már ;-)

[ Szerkesztve ]

(#82700) Doky586 válasza fatpingvin (#82697) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

16 [link]

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.