Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83751) SunMount3r válasza CPT.Pirk (#83750) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ok és hogy lehet ezt a "line wrapper" funkciót bekapcsolni az MC editorban? Gondolom az F9-es menüből valamelyik almenüben, de hol és mit pontosan?

Amúgy a nano-nál is vigyázni kell, mert van a soft és hard wrap opció is és míg az előbbi nem módosítja fizikailag a file-okat, csak a szerkesztés alatti megjelenésüket, addig a hard wrap pedig igen és úgy is menti el őket. Ez pedig egy ilyen config file esetén végzetes hiba lenne.
Itt pedig azt olvasom, hogy az MCEdit wrap funkciója is hard wrapper-ként működik. Szóval megint csak tanácstalan vagyok, hogy mit és hogyan használjak... ???

(#83752) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Mezei szintaktikai kérdés (ebből a blogból): "vim vncserver@.service" - ezt a @-izé paramétert hogyan kell érteni? Mit mond az a @, minek a helyettesítése?

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#83753) BoB válasza coco2 (#83752) üzenetére


BoB
veterán

Semminek sem a helyettesítése.

így több instát lehet elindítani vele, @ után megy az insta azonosító.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#83754) coco2 válasza BoB (#83753) üzenetére


coco2
őstag

>így több instát lehet elindítani vele, @ után megy az insta azonosító

Öööö nem biztos, hogy értettem :F

Egyszerűsítsünk. A ".service" ott file kiterjesztés, és a file neve éppen @-al végződik, ami linux alatt valid karakter a file névben? (windows alatt például illegal)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#83755) BoB válasza coco2 (#83754) üzenetére


BoB
veterán

Az egy minta (template) a példányoknak (instance).

A lényeg hogy több példány futhat ugyanabból a service-ből.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#83756) coco2


coco2
őstag

Bérelt szerverre felküldenék pár file-t saját gépről. Mi a létező legegyszerűbb ftp server app linux alá?

Nem kell se felhasználó, se jelszó. Egy helyi mappa ftp root-nak kinevezve, amibe bárki jelszó nélkül bejelentkező totalcommanderes felhasználó beleírhat bármit amíg fut az ftp server app. (Ha felmásoltam a saját cuccomat, úgyis lekapcsolom a következő pillanatban, azért nem érdekel a biztonság.) Van ilyen handy praktika kitalálva?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#83757) flintnovik válasza coco2 (#83756) üzenetére


flintnovik
csendes tag

Ha van SSH a szerveren, másolhatod SCP-vel.
https://www.man7.org/linux/man-pages/man1/scp.1.html

Sima jelszós azonosítással is jó, de még jobb az abszurd magas port + kulcsos azonosítás + no root login + fail2ban.

scp -P 8081 file.txt remote_username@10.10.0.2:/remote/directory/
scp -P 8081 mappa/*.txt remote_username@10.10.0.2:/remote/directory/
scp -P 8081 -r mappa/ remote_username@10.10.0.2:/remote/directory/

[ Szerkesztve ]

(#83758) #68216320


#68216320
törölt tag

Elakadtam, kis segítségre volna szükségem.
Wayland esetén (Arch, Gnome) bármivel próbálkozom, nem sikerül a gamma értéket állítanom a laptopon.
Ugye eleve az xrandr, xgamma nem működik, ezt több helyről olvastam már a neten.
De bármi mást próbáltam, nem tudom állítani.

Van esetleg ötlet, hogy mivel lehetne kicsit növelni az értéket?

(#83759) growler válasza #68216320 (#83758) üzenetére


growler
őstag

Csak otlet, mert nem tudom hogy az AUR-ban bent van-e a
Redshift/QRedshift paros. [link]

(#83760) #68216320 válasza growler (#83759) üzenetére


#68216320
törölt tag

A redshift igen, de ezt kapom, ha indítanám:

(#83761) tordaitibi válasza #68216320 (#83758) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha nincs xrandr akkor bajosan, merthát hogyan?
Az összes gammamaceráló ezt használja, ha nincs működtető felület, hogyan működjön?
Én minden Linuxos gépemen a Brighty kisalkalmazást használom, KDE applet. [link]
Más rendszeren nem hinném hogy működne, egyáltalán felpakolható-e.
Bár nálad ez se menne.
Natív fényerőszabályzó, nem a gammával vacakol hanem a backligt állítását végzi, kell hozzá DCI képes vas, szerintem a lapitopi az,
ddccontrol
gddccontrol ez a guija különben csak cli.
Keress rá tárolóba, hátha beválik.

(#83762) fatpingvin válasza #68216320 (#83760) üzenetére


fatpingvin
őstag

a geoclue-t hiányolja, adj meg a konfig fájlban neki egy manual koordinátát és meg fog nyugodni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83763) #68216320 válasza fatpingvin (#83762) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ez alapján csináltam ~/.config/redshift.conf fájlt és elindul most már. viszont ha a gamma értéknek 1.2-t írok be, akkor sem látható különbség.

tordaitibi:
Nem nincs xrandr és xgamma, hanem azzal történő gamma állítás nem működik. Ahogy olvasgattam a neten, wayland esetén nem is fog működni, ha azzal állítom. Erre írtam, hogy nem működik.

[ Szerkesztve ]

(#83764) tordaitibi válasza #68216320 (#83763) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Oké, de mint írod a Redshift se működik.
Talán az is valamelyiket használná, de ha mint írtad, egyik se működik, Wayland alatt, akkor hogyan működne?

[ Szerkesztve ]

(#83765) #68216320 válasza tordaitibi (#83764) üzenetére


#68216320
törölt tag

Hát, a config szerint azt használná, igen. "adjustment-method=randr"
Szóval ez is bukta. Nem tudom hogyan lehetne állítani.

(#83766) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

gnome-gamma-tool volt már? Mintha azt írná alul a How it works, hogy működik nagy nehezen, de mégis. Végül is egy próbát megér. ;)

Az meg ugye evidente, hogy ami X-11-es app, az wayland-on tuti nem szeretne működni, ezen kár is megnyekkenni. ;] Mikor utoljára waylanderkedtem, még nagyon sok minden nem akart működni....

[ Szerkesztve ]

(#83767) urandom0 válasza #68216320 (#83760) üzenetére


urandom0
aktív tag

Próbáld meg így, erre mit válaszol?

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.color night-light-temperature 5000
gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.color night-light-enabled true

[ Szerkesztve ]

(#83768) urandom0 válasza urandom0 (#83767) üzenetére


urandom0
aktív tag

Na, ezt nézd meg, szerintem ez működni fog:

https://github.com/zb3/gnome-gamma-tool

wget https://raw.githubusercontent.com/zb3/gnome-gamma-tool/main/gnome-gamma-tool.py
chmod +x gnome-gamma-tool.py
./gnome-gamma-tool.py -g 1

[ Szerkesztve ]

(#83769) batai15


batai15
félisten

sziasztok, nem tudom jó helyre írok esetleg.
Nagyon régen használtam linux alapú rendszert , hirtelen meg nem mondom mit.
Sajnos akkor még nagyon élt bennem az androidos custom romolós vonal, ami mára már totálisan kihalt. Sőt váltottam már ios-re is.
Kérnék segítséget hogy a laptopra a windows helyett milyen linux lenne nekem a megfelelő ha ezek a kritériumok
-Böngészés (chrome only)
-torrent (alkalmi)
-vlc
-nagyon ritkán world, office jellegű munka(powerpoint hasonlók)
-netflix, spotify( ha lenne app remek, de amúgy böngészőből is meg teszi)
-nem tudom nagy ritkán ha iphone rá lenne dugva( pl csengőhang miatt) kellene hogy kezelje.
-Lehetőleg valami user friendly destkop pl amivel google widgetek ki tudnám tenni(calendar, gmail stb)
így első körben az ubuntu tetszetős, meg szerintem ezek nem nagyon kritériumok, kivéve talán az ios telefon kezelése.
Célom egyébként a gép minnél gondozás mentesebb kezelése, illetőleg a windows váltása.
Köszönöm előre is a segítő szándékú kommenteket.

[ Szerkesztve ]

(#83770) Silent_Bob47 válasza batai15 (#83769) üzenetére


Silent_Bob47
tag

Erre bármelyik..
Én használtam Ubuntut, Debiant Fedorát, OpenSUSE -t Arch Linuxot(Most az van) Mind alkalmas arra, amit írsz. Amire feltehető egy Gnome, vagy egy KDE, az megfelel a kívánalmaidnak.
Arch alatt van egy tipikus összeomlás tünet frissítés után. Ha az már ujjgyakorlattá válik, akkor gyors, kezes, és problémamentes rendszert kapsz hibák és disztro specifikus moddok, és fogyatékosságok, és sallangok nélkül. A Fedora nekem Bevált. Az Ubuntuval a lila téma/Unity óta szakítottam. A Debian alatt egyik-másik program hiányos funkciókkal terhelt félkész cucc. Az OpenSUSE jó, de elég kövérre van hízlalva. Arch, Fedora, Debian a leginkább alkalmas arra hogy csak a legszükségesebb dolgokat telepítsem fel netinstallból és csak a tényleg szükséges renszerszolgáltatások fussanak. Eredmény: GYors boot, kevés hibalehetőség, gyors frissítés.
Ez mind-mind személyes benyomás, és hóbort.

(#83771) cigam válasza batai15 (#83769) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Milyen HW-re telepítenéd? CPU, RAM, VGA?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#83772) batai15 válasza cigam (#83771) üzenetére


batai15
félisten

Igazából jelenleg egy ezer éves jó 6930p, plusz SSD.
De ha beválik pár hónapon belül le szeretném cserélni a gépet egy jóval modernebb üzleti használt gépre azt még nem tudom egyenlőre mi lesz. Igazából szolgálatban esténként van használva így 100 ezer alatti gépben gondolkodom újabb jó pár évre.

(#83773) batai15 válasza Silent_Bob47 (#83770) üzenetére


batai15
félisten

Hűha ez nekem elsőre homár kicsit. Ezek közül melyik az ami feltelepít, belak és használ?

(#83774) Silent_Bob47 válasza batai15 (#83773) üzenetére


Silent_Bob47
tag

Ezeket neked kell kitapasztalni. Bármelyik ok. Az Arch -ot kezdőnek lehet hogy meredeknek találnám, a Debian hiányosságai lehet, hogy sok anyázást fognak okozni. Az OpenSUSE Fedora Ubuntu vonal kiismerés után kezdőnek is ok.

(#83775) cigam válasza batai15 (#83772) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Jó az alap Ubuntu(Gnome), de szerintem kevés hozzá a gép (nem írtál se CPU-t, se RAM-ot, se VGA-t), de ha neked megfelel akkor maradhat.
Ezt a widget-es dolgot nem vágom, majd más megírja a tutit. Nekem a Gnome Extensions ugrott be róla.
Régebbi gyenguska gépre, kevés RAM-al inkább az Ubuntu Mate-t ajánlanám, esetleg az XFCE változatot.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#83776) batai15 válasza cigam (#83775) üzenetére


batai15
félisten

Köszönöm még látjuk mennyire lesz használható. Igazából szerintem fogja hozni a Windows 10 szintjét .
VGA ,CPU stb nem írtam nem vagyok gép közelbe,aztán nagyon nem vagyok már képben a géppel.
Konzolos meg iPhone-os lettem aztán mindent csak plug and play használok :DDD

(#83777) SunMount3r válasza SunMount3r (#83751) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Erre valaki tudja itt a választ? Vagy ez már a "Haladóknak" Topic-ba való?

(#83778) #08299776 válasza SunMount3r (#83777) üzenetére


#08299776
törölt tag

Használj vimet, eleve ablakméretűre töri a szöveget, anélkül hogy változtatna a tartalmán.
set: wrap, set: nowrap parancsokkal tudod kapcsolgatni a megjelenítést.
Tényleges sortöréshez :set textwidht=80.

[ Szerkesztve ]

(#83779) sh4d0w válasza batai15 (#83769) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Egy dolgot még most az elején érdemes megtanulni: a Linux nem Windows, nem ingyenes Windows, nem Google kereső találataiból töltünk le és telepítünk programokat (csak a legvégső esetben). Más filozófia, más megközelítést, más mindsetet igényel.

Ha hajlandó vagy belerakni a tanulás idejét, nem lesz bajod vele, de ha nem, neki se állj.

https://www.coreinfinity.tech

(#83780) batai15 válasza sh4d0w (#83779) üzenetére


batai15
félisten

Köszönöm és tudomásul vettem. :R

(#83781) Ueda


Ueda
senior tag

Xerolinux .bashrc sok aliassal, lehet tanulni belőle : [https://github.com/xerolinux/xero-sweet-git/blob/main/Configs/Home/.bashrc] .

A Xerolinux nem fogott meg, nem az én világom, de a .bashrc felkeltette a figyelmem.

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#83782) baloo79 válasza Ueda (#83781) üzenetére


baloo79
tag

Ez hasonlít az ArcoLinux .bashrc-jéhez. Abból is lehet tanulni. :)

(#83783) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Próbáltam appimage csomagformátumban "telepíteni" (portable, hordozható), hibákat ír, nem indul (jogosultságoknál futtatható programnak engedélyezve)
Debian 11 Testing Köszönöm! :R
 mkdir: /tmp/.mount_GooglehaNlI7/lib64/libselinux.so.1: no version information available (required by mkdir)
[0424/081042.712908:ERROR:file_io_posix.cc(144)] open /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_cur_freq: No such file or directory (2)
[0424/081042.713104:ERROR:file_io_posix.cc(144)] open /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_max_freq: No such file or directory (2)
Nyomkövetési/töréspont csapda

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#83784) zoltanz


zoltanz
nagyúr

root -ként futtatva ezt a hibát írja: (google chrome)
mkdir: /tmp/.mount_Googleb1gqub/lib64/libselinux.so.1: no version information available (required by mkdir)
[13022:13022:0424/092035.975066:ERROR:zygote_host_impl_linux.cc(90)] Running as root without --no-sandbox is not supported. See https://crbug.com/638180.

--no-sandbox kapcsolódóval ez a hiba:
[0424/092417.366907:ERROR:nacl_helper_linux.cc(315)] NaCl helper process running without a sandbox!
Most likely you need to configure your SUID sandbox correctly

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#83785) gregory91 válasza zoltanz (#83783) üzenetére


gregory91
senior tag

Próbáld meg lemezkép-csatolóval megnyitni(jobb egérgomb megnyitás ezzel).
Menj rá a lemezeknél meghajtóra és elindítod a apprun-t(vagy dupla-kattintással vagy terminálból).

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83786) #68216320


#68216320
törölt tag

Üdv.

Debian 11 Server-en qbittorrent-nox-ot használok.
A systemd service így néz ki:
[Unit]
Description=qBittorrent Command Line Client
After=network.target
[Service]
Type=forking
User=peachman
Group=peachman
ExecStart=/usr/bin/qbittorrent-nox -d --webui-port=9091
Restart=on-failure
[Install]
WantedBy=multi-user.target

Olyan gondom van vele, hogy a gép restart után elindul ugyan a qbittorrent-nox és elméletben seed-el is, de a tracker mégsem látja. A webUI alapján a tracker disabled státuszban van, tehát nincs client-tracker kapcsolat. Egy service stop/start után helyreáll a kapcsolat és a következő restart erejéig jól is működik.
Viszont, ha esetleg elfelejtem a service stop/start kombinációt indulás után, akkor soha nem áll helyre a kapcsolat és üresben megy a client.

Csak ötletelek, hogy talán amikor indul a qbittorrent-nox akkor még nincs igazából 100%-os hálózat és ezért nem lesz kapcsolat a betöltött torrentek esetén a client-tracker között és később automatikusan nem is áll helyre. Amikor később leállítom/indítom a szolgáltatást akkor már van rendesen működő hálózat és ezért lesz kapcsolat a client-tracker között.

Viszont a systemd service-ben az After=network.target nem pontosan azt csinálná, hogy akkor indítja a service-t, amikor helyreáll a hálózat?
Hogyan tudnám megoldani, hogy rendben elinduljon a service és a qbittorrent-nox élő tracker kapcsolattal rendelkezzen egy gép restart után?

(#83787) #08299776 válasza #68216320 (#83786) üzenetére


#08299776
törölt tag

After=network-online.target

(#83788) #68216320 válasza #08299776 (#83787) üzenetére


#68216320
törölt tag

Az ötlet jó, de sajnos nem vált be. Még mindíg kell a services stop/start.

(#83789) #08299776 válasza #68216320 (#83788) üzenetére


#08299776
törölt tag

Hmmmm...

Wants=network-online.target
After=network-online.target nss-lookup.target

(#83790) #68216320 válasza #08299776 (#83789) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem... :(
(nem találom hova ment log-ot a qbittorrent-nox)

[ Szerkesztve ]

(#83791) tordaitibi válasza #68216320 (#83790) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mas szoftverrel nem szerveren de hasonlo problemeba utkoztem. En megoldottam az autostartba teve sleep 30 kesleltetessel, nalad ezt nem todom hogyan lehet.
Ha sehogy se jo, le lehet modellezni egy kis szkripttel, indulas utan pl. 1 perccel kill es ujraindit. Mivel te is ezt csinalod es igy jo, ennek mukodnie kell. Favago modszer az igaz de ha mukodik miert ne?

(#83792) B3tm3n


B3tm3n
friss újonc

Sziasztok.
Olyan kerdesem lenne, hogy hogyan tudom azt megcsinalni, hogy a VirtualBox-ban, vagy Boxes-ban vagy akar a Virtual Machine-ban lassam ha radugok valamit a gepre ott is jelezze ne csak a fo systemben? Mind a haromban probalkozok de nem talalom a megoldast.
Illetve itt meg egy kerdes, hogyan tudnam latni a fo systemem mappait ezekben a virtualis meghajtokban?

Amugy Zorin 16.1 es Ubuntu 22.04 (purge snapd azert megvolt itt :DDD ) a fo rendszerem felesben. Nem hasznalok Wint.

Koszonom szepen.

(#83793) #68216320 válasza tordaitibi (#83791) üzenetére


#68216320
törölt tag

Persze, gondoltam erre, de ezzel a valódi problémát nem sikerül kideríteni és elhárítani.
Mivel nem kritikus a dolog, inkább "nyomozni" volna jó az okot kiderítendő.
Szóval igazából nem automatizálni szeretném a "tákolást", hanem elhárítani az okot.
De érthetetlen számomra, hogy miért csinálja így.

Régebben Ubuntu 20.04 Server volt a gépen (talán régebbi qbittorrent-nox-al) és ott nem volt ilyen gondom. Más nem változott azóta. (illetve egy plusz hdd került be, de annak sok köze nincs a dologhoz)

Szóval, valami magic van a háttérben :)

(#83794) tordaitibi válasza #68216320 (#83793) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ertelek es azert ajanlottam ezt a megoldast mert ha valamit nem lehet megoldani, csak megkerulni de ezzel a modszerrel ugyanoda jutunk akkor a cel szentesiti az eszkozt.

En egyik peldam,
monitor standby nalam 10 perc es 10-bol 3x mikor ebred a monitor, eltunik a HDMI hang es csak a Pulseaudioba matatassal lehet visszaallitani hdmi-re.
Mivel megoldas nincs, nem kis kulso segitseggel irtam egy par soros szkriptet ami figyeli a monitor allapotat es ha off-on van azaz a monitor ebred, lefut a szkript masodik resze es automatikusan visszaall hdmi-re az audio kimenet.

Namost mivel egzakt megoldas nem volt, ez meg 2 eve mukodik, az eletemet megkonnyiti, akkor miert ne?

[ Szerkesztve ]

(#83795) ubyegon2 válasza #68216320 (#83793) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tippem nincs amúgy, miről van szó, de ez a NetworkManager-wait-online.service nem lenne jó?

(#83796) cigam válasza #68216320 (#83793) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

No és mit mond a qbittorrent.log? Van benne valami hibára utaló bejegyzés?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#83797) sh4d0w válasza #68216320 (#83793) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A hiba valódi okára rájönni normális logolással lehetne, de ilyen nincs a systemd bevezetése óta.

https://www.coreinfinity.tech

(#83798) #68216320 válasza cigam (#83796) üzenetére


#68216320
törölt tag

A /var/log-ot nézem, de ott nem találom sajnos a logját.

(#83799) BoB válasza #68216320 (#83790) üzenetére


BoB
veterán

Itt nézném: /home/qbtuser/.local/share/data/qBittorrent/logs/

Amúgy meg: journalctl -u qbittorrent.service (itt módosítani arra a névre amit te adtál)

Ezt meg a service fájlba így tenném:
Wants=network-online.target
After=network-online.target nss-lookup.target

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#83800) #68216320 válasza BoB (#83799) üzenetére


#68216320
törölt tag

Saját user alatt megtaláltam a log-ot, köszi a path-ot.
Viszont abból semmi nem derül ki szerintem, láthatóan minden rendben van, miközben átírtam a service-t ahogy javasoltad, de továbbra sem jó.
log
A journalctl sem mond semmit: [link]

Update: Közben kikapcsoltam az IPV6-ot, mert úgysem használom a lokális hálón. Hátha ... de nem.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.