Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82801) csixy válasza tordaitibi (#82800) üzenetére


csixy
addikt

Nem, mert nincs benne igazi User.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82802) tordaitibi válasza csixy (#82801) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Okés, ezt nem tudtam, nem próbáltam még ki csak olvasgattam róla.

Mindenképp a ramba akarod betolni az egészet?
Erre alkalmas a ventoy, egy működő rendszert Systemback-kel lementesz ISO-ba, az bootolható és a Ventoynak van olyan opciója hogy benyomja a komplett iso-t a ramba. Ha van elég sok persze csak akkor.

(#82803) csixy válasza tordaitibi (#82802) üzenetére


csixy
addikt

Igen ezt szeretném. Pont ezt csináltam. Egy működő rendszerről systermback-kal csnáltam iso fájlt. Pendrájvra kiírtam. Bootoláskor a toram kapcsolóval betoltam a RAM-ba és úgy akartam haszálatba venni, de megtalálta a saját partícióját és lehidalt hozzá. Ez így nem jó sajnos. Olyan distrót kellene találnom, amit direkt ilyen viselkedésre terveztek. Ilyen a slax és a porteus. A slax bővíthető tuningolható, a változások persistens fájlokba menthetők, de gondom volt a wifi kezeléssel korábban és persistenciát sem tudtam tökéletesen (én) kezelni. A Porteus is ilyen, de újabban talán ez már Gentoo alapú, korábban debián , még előbb Slackware alapú volt ha jól tudom. A porteus pöpecz rendszer, de abban bonyolult a hasznos adatok mentése, mert az nagyon vigyáz arra, hogy távol tartsa magát a diskektől SSD-ktől. Azt hiszem, hogy megvárom a slax következő stabil verzióját és pendrájv helyett USB-s SSD-re írom ki, innen tolódik a RAM-ba és azt megpróbálom az apt segítségével felhizlalni, kitömni egy nekem megfelelő teljes rendszerré , ennek a változásait tudom vissza menteni az USB-s SSD-re, csak már előre félek a wifi kezelésétől és a hasznos adatok, letöltések satöbbi nem a rendszerhez tartozó dolgok mentése a slaxban csak furmányos huncutságokkal módolható ki. Azért próbálkoznék vele, mert van RAM bőven a rendszeremben. Nem kell, hogy mindenen fusson, csak azon az egy vason.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82804) csixy válasza tordaitibi (#82802) üzenetére


csixy
addikt

A NomadBSD is ilyen, de azt meg azért dobtam , mert nincs benne Gparted és hasznos adatot, ha jól emlékszem arról sem tudtam fizikai adattárolóra tenni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82805) Warton válasza CPT.Pirk (#82791) üzenetére


Warton
őstag

Megnéztem... NO WAY! :(

(#82806) growler válasza csixy (#82803) üzenetére


growler
őstag

Csináltam olyat, hogy egy nagyobb méretű pen.-en létrehoztam 2 partíciót.
A kisebbikre írtam ki a belakott rendszeremről készített systemback .iso-t.
Ezen ugye van igazi user, minden beállítás és pluszként telepített program.
Jórészt ez is a RAM-ból fut. A hátránya, hogy a további változtatásokat nem
jegyzi meg,
A másik ADAT-nak elnevezett partícióra voltak irányítva a letöltések ill. ide
lehetett másolni bármit - ezek új indítás után is ott voltak/megmaradtak.

Ha ez a "pillanatfelvétel" a rendszerről elavul/kiegészítésre szorul, akkor
egyszerűen törlöd a partícióról, és kiírod rá az aktuális / minden szükséges
változtatást tartalmazó rendszeredről készített .iso-t.

(#82807) Ueda


Ueda
senior tag

Milyen módon lehet felgyorsítani a terminál parancsok beírását ?
Néztem a pet -et, az AutoKey -t, a navi -t.
De úgy látom a konsole bookmarks is alkalmas erre.
Ha átírom a könyvjelzőt parancsra, az rákattintva végrehajtódik :

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82808) Warton válasza growler (#82796) üzenetére


Warton
őstag

Ez sokkal barátságosabbnak tűnik az Archbanghez képest. De egyelőre ehhez a foslaptophoz stílszerűbb lesz a fossapup distrot használni. Aztán majd ha elakadok akkor kipróbálom ezt a lengyel csodát is.

(#82809) Warton válasza Vasti74 (#82792) üzenetére


Warton
őstag

Blutooth hangszóróhoz zene biztosítása Nuclearral.
Böngészés, email, mérőóraállás bejelentés, szöveg és táblázatszerkesztés alapszinten.
Doom2 futtatása a szentendrei HÉV-en és a balatoni gyorsvonaton.
Meg persze néha 4k videót szeretnék renderelni miközben a GTA5-öt sztrímelem a tviccsen.

Ne viccelj már az E8400 az nálam a géming rig. Azon már egy Assasin Creed vagy GTA4, is vígan elszalad, sőt a Caesar3 grafikai beállításait már csutkára tolhatja. Gondolom anyud ezt mind csinálja. De most komolyan szerintem a hardverek terén az átlagemberek gépe jóval többet tud, mint amit valójában használnak. Szerintem arról van szó, hogy a különböző szoftveres praktikáknak köszönhetően a hardverek használhatatlan lassúvá válnak és az emberek nem veszik a fáradtságot, hogy foglalkozzanak vele és inkább vesznek egy új gépet, miközben egy SSD-vel és egy linuxszal még menthető lenne. Melóhelyen kaptam egy 11gen-es i5-ös laptopot munkára. És mit kell vele csinálnom? Docx és xlsx fájlokat kell vele legyártanom, igazából ezt a celerongyos géppel is simán végre tudnám hajtani. De nyilván a hülye windows nem megy fel akármire. :U

Leszámítva a gémereket és a bányászokat mindenkinek 3x-5x jobb gépe van mint amire valóban szüksége lenne. De manapság szerintem a gémerek is jobban járnak egy konzollal, mint egy aranyárban mért számítógéppel és arról nem is beszélve, hogy sokkal tisztább, szárazabb érzés.

(#82810) Kacsasült


Kacsasült
junior tag

Linux mint xfce-hez hol talalok utmutatot? Windowsrol fogok valtani es erdekel mikent lehet programokat feltenni stb

(#82811) lev258 válasza Kacsasült (#82810) üzenetére


lev258
veterán

Konkrétan erre szabott útmutatót nem fogsz találni, de bármelyik Linux Mint-ről vagy Ubuntu-ról szóló leírás jó kiindulás.
Viszont váltás helyett jobb előbb ismerkedni vele, a Win-nel párhuzamosan használni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82812) Kacsasült válasza lev258 (#82811) üzenetére


Kacsasült
junior tag

2,3-programot +plus bongeszot hasznalok, olyan nagy gond nem lehet. A windows-t nagyon ruhellem...eroszakos frissitesek, oknelkuli rendszermegszakitasok a feladatkezeloben, rengeteg felesleges hatteralkalmazas...

(#82813) sh4d0w válasza Ueda (#82807) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Elkezded írni a parancsot és tab-ot nyomsz.

https://www.coreinfinity.tech

(#82814) tordaitibi válasza Warton (#82809) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Itt mar ismerik a tagok a miniPC maniamat, abbol is a szutyokabb fajtakat hasznalom, 5 evig hajtottam egy Atom Z8300-at. Na az minden csak nem atomeromu :) Ezert ram nem vonatkozik az 5x jobb pc kijelentes.

Nem mindig a szoftverek iroit kell hibaztatni, ok gyakran csak kovetik az igenyeket. Ma nagy igeny egy YT. fhd video lejatszas? Face? Nem. Probald meg ezt egy 15 eves egymagoson, amit kiegeszitesz ssdvel meg akar 32giga rammal. Akarmelyik Linuxot felteheted, csodot mond. Akarmilyen bongeszovel.

(#82815) tordaitibi válasza Kacsasült (#82812) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hat regulazd meg, nalam teljes csendbe es nyugalomba teszi a dolgat. Mindenre van megoldas.
Amugy tenyleg egy Linux meg bekesebb es mindezt tweakok nelkul.
Kiprobalhatsz par feluletet, allitolag a Cinnamon van legkozelebb a Winen megszokotthoz. Szerintem meg a KDE, nekem pl. az xfce nem jon be. De ez egyeni izles.
A Linux Mint a legkonnyebben kezelheto, ez jo dontes.

(#82816) ubyegon2 válasza Kacsasült (#82810) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csomagtelepítés úgy általában itt pár példát is találtam neked [link] https://logout.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_56640-56640.html, érdemes a Synaptic-ot és/vagy a terminal-t használni csomagkezelésre, mivel ez minden asztali felület esetén ugyanaz. (értsd úgy, hogy adott package managert használó disztrócsoportnál)

XFCE helyett én is inkább a Cinnamon felülettel használnám a Linux Mint-et, ha Ubuntu-t akarsz, azt meg Mate felülettel!

A Mint Ubuntu alapú, szóval ha valamilyen csomagot keresel, ami nincs a tárolóban, jók az Ubuntu-s csomagok, nyilván a megfelelő verziót kell kiválasztani.(egyik fenti link is ezért Ubuntu packages-en keresztül lett levezetve)

[ Szerkesztve ]

(#82817) olivera88


olivera88
veterán

Lefagyott grafikus környezet a Debian KDE rendszerem. A vinyo is daral közben
Van vmi megoldás h ne power gombal kelljen kikapcsolni a gépet?
Az ctrl alt del re nem reagál.
Egyszer már jártam így, akkor vmi sysrq kombináció segített, de nem tudom már mi volt az.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#82818) fatpingvin válasza olivera88 (#82817) üzenetére


fatpingvin
őstag

Ctrl-Alt-Sysrq, ezt nyomva tartod és bepötyögöd hogy REISUB asszem.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82819) Sonja válasza olivera88 (#82817) üzenetére


Sonja
veterán

Keyboard shortcuts

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#82820) tordaitibi válasza olivera88 (#82817) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Huu de sokat kellett de pontosan nem emlekszek, nem kellett evek ota.
Talan alt+f1, vagy f2, f3, kivisz konzolra es ott tudsz szabalyosan rebootolni vagy poweroff.
Ha tudod a parancsokat, kilall plasma, reboot plasmashell? Valami ilyesmi de ezt tenyleg nem tudom. Akkor nem kell leallitani se csak ujrainditani a grafikus feluletet.

(#82821) olivera88 válasza fatpingvin (#82818) üzenetére


olivera88
veterán

Közbe már megoldott de azért köszi
Sonja Neked is köszi.
Alt Sysrq+k majd Alt sysrq +r utána ctrl alt f1 De ez csak strart X et indítja újra.
Nem tudom mi a fene lelte a rendszert, most történik ilyen másodszor, elmentem vacsizni mire viszajöttem az fogadott h darál a vinyo és befagyott a rendszer teljesen. :W

Tordaitibi Köszi neked is utolag. Majd legközelebb ha megint történik ilyen(remélem nem) akkor kiprobálom az alt +f1 vagy f2 f3 at.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#82822) fatpingvin válasza olivera88 (#82821) üzenetére


fatpingvin
őstag

amit írtál az alapján bennem felmerült hogy elfogyott a rendszermemóriád és swapból próbálta kipótolni, de lassú a háttértár.

Mennyi memória van ebben a gépben? és mit futtattál rajta amikor ez a hibajelenség előkerült?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82823) Barret001


Barret001
addikt

Létezik olyan linux ami pontosan úgy működik mint a windows? Évek óta próbálkozom,és mindig az a vége,hogy felidegesítem magam! Egy program feltelepítésénél már elakadok...Ez miért ilyen bonyolult? direkt elrettentik a felhasználókat? Miért kell mindent terminálban parancssorból programozni?

(#82824) fatpingvin válasza Barret001 (#82823) üzenetére


fatpingvin
őstag

ha windowst akarsz használni akkor miért nem windowst használsz?

a kérdésedre a rövid és teljes válasz: nem.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82825) CPT.Pirk válasza Barret001 (#82823) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én csak annyit javaslok, hogy legközelebb kicsit nézz utána, mi miért és hogyan van egy mai asztali Linux disztrón. Pl. nagyon jó youtube videók vannak a témában.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82826) Barret001 válasza fatpingvin (#82824) üzenetére


Barret001
addikt

Olyat szeretnék látni hogy install,és uninstall.Ezt nem tudják megcsinálni? Q4os alól vagyok most itt.Nem windows alól.Próbálkozom,de nem vagyok sem rendszergazda,sem programozó... Ha leegyszerűsítenék,meg tizszereznék a felhasználóik számát! Vagy nem ez a céljuk?

(#82827) csixy válasza growler (#82806) üzenetére


csixy
addikt

Ilyesmin töröm a fejem én is.

#82826 Barret001 : Nem.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82828) ubyegon2 válasza Barret001 (#82823) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Miért kell mindent terminálban parancssorból programozni?

Nem hiszem, hogy próbáltál bármilyen mai desktop Linuxot mostanában, ha ilyeneket írsz. Gondolom magára a terminal használtra gondolsz ez alatt, de a modern desktop Linuxokat akár úgy is használhatsz, hogy soha nem találkozol a terminal-lal. Ha meg mégis, max parancsokat kell bemásolni, nem programozni. :) Épp itt is szóba került a csomagok telepítése imént.

Q4os-t használsz? Miért nem raksz fel egy Linux Mint-et, ami tényleg egyszerűen kezelhető? Nem tudom ott van-e GUI-s csomagkezelő, de egyébként ha megnyitsz egy terminalt a Ctrl+Alt+T billkombóval és mondjuk a VLC-t akarod felrakni, egyszerűen bemásolod a

sudo apt install vlc parancsot, nyomsz egy Enter-t és beírod a jelszavadat. Szempillantás alatt kész. Ha le akaröd szedni, akkor

sudo apt remove vlc parancs, mint fenn és kész. Már ismered is az install és uninstall módszert.

De úgy látom a Q4OS is van KDE plasma felülettel, abban meg van GUI-s csomagkezelő, szóval érdemes lenne kicsit körülnézned, mi a választék.

[ Szerkesztve ]

(#82829) Barret001 válasza ubyegon2 (#82828) üzenetére


Barret001
addikt

akkor most felrakok egy Linux Mint-et,és kipróbálom azt is.

(#82830) lev258 válasza Barret001 (#82826) üzenetére


lev258
veterán

A Synaptic így működik. Meg a Szoftverközpont. Meg a .deb csomagok is. Egyik sem mai találmány.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82831) ubyegon2 válasza csixy (#82827) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hogy is venné ki az magát, ha kicsit csak élveznéd azt a bivalyerős 32GB RAM/NVME SSD-s notebookot, amin aztán tényleg minden hasít, mint a fene! :N

(#82832) Gyuri27 válasza CPT.Pirk (#82136) üzenetére


Gyuri27
félisten

És mi az ami jó, olcsó és van gyári driver (esetleg nem is kell)?

Amd - Radeon - Ryzen

(#82833) Barret001


Barret001
addikt

Ezt beírtam,és feltelepítette. Hogy tudom megnyitni? elindítani? : sudo apt-get install doublecmd-qt

(#82834) ubyegon2 válasza Barret001 (#82829) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom milyen géped van, ha nem old, akkor javaslom a Linux Mint Cinnamon 20.3-at tedd fel. Cinnamonban van Win-szerű Szoftverközpont is, de tényleg érdemesebb Synaptic-ot használnod....előbb le is maradt egy leírás ahhoz a kolléga válaszából, ezt pótolnám:

Synaptic csomagkezelő: beállítások, használat (első rész)

(#82833) Barret001

Adott asztali kezelőfelülettől is függ, hol tudod elindítani a programot, de terminalból is megy, ha megnyitod és beírod: doublecmd és nyomsz Entert. Egyébként Linux Mint Cinnamon Menüjében is eléggé hasonló a Winhez, onnan is indítható legtöbb telepített program.

[ Szerkesztve ]

(#82835) Barret001 válasza ubyegon2 (#82834) üzenetére


Barret001
addikt

egy öreg 2 magos laptop 4 giga rammal,ezért akarok rá Linuxot.

(#82836) csixy válasza ubyegon2 (#82831) üzenetére


csixy
addikt

[Hát, de pedig dehogynem.].... :D

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82837) ubyegon2 válasza Barret001 (#82835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy nem a Cinnamon felület kéne akkor neked, hanem először a Mate, abban is van Menü és az elrendezése is elég classic Win-re hajaz. [link]

(#82838) Barret001 válasza ubyegon2 (#82834) üzenetére


Barret001
addikt

Parancs nem található.

(#82839) Barret001 válasza ubyegon2 (#82837) üzenetére


Barret001
addikt

Megnézem,köszi!

(#82840) ubyegon2 válasza csixy (#82836) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Atyaég...kár beléd az a super kis Precision 5520, főleg, hogy már a Mint Cinnamon is süvít rajta nVidia VGA ellenére HiDPI is működik..... :N Nem lehet már azzal a géppel jobbat tenni!

(#82841) ubyegon2 válasza Barret001 (#82839) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Remélem, hogy nincs mit és tényleg elindulsz vele, mert eddig nagyon rossz tapasztalataid lehettek! :K

Tedd fel, ismerkedj vele és a telepítéssel kapcsolatban meg bármi kérdésed van, biztosan tudunk segíteni! Nem Te vagy az első, aki ilyen kedvvel akart elfordulni a Linuxtól. :)

(#82838) Barret001

Ezt akkor már ne is bolygassuk.....

[ Szerkesztve ]

(#82842) Barret001 válasza ubyegon2 (#82841) üzenetére


Barret001
addikt

Már Rufus beízzítva,mindjárt start :) Linux Nagyon tetszik,mert sok jó dolog van benne! És mégtöbb sötét folt...

[ Szerkesztve ]

(#82843) ubyegon2 válasza Barret001 (#82842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a hardvereknek nem lesz gondja vele és home user feladatokra szánod, akkor azok a sötét foltok hamar eltűnnek, pár napja vitt el egy Mint Cinnamonos notebookot egy 20+ éves családtag hugi és kb annyit kérdezett, hogy Chrome-ot meg Qbittorrentet lehet-e Linuxon is használni. Eddig nem látott Linuxot, simán használja azóta is. Ja és nem kérdezte, hogyan kell feltelepíteni, mert mikor itt volt egyszer elmondtam neki a terminalos telepítést. ;] De tényleg csak egyszer...mikor legközelebb a gépre ránéztem, már iszonyú rózsaszín téma volt a Firefoxon és futott a terminalban az update&upgrade...még nekem is meredek volt így elsőre.

[ Szerkesztve ]

(#82844) csixy válasza ubyegon2 (#82840) üzenetére


csixy
addikt

Tudom! Most is azt használom. :) 8k-ban azért még nem az igazi.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82845) ubyegon2 válasza csixy (#82844) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

8k-ban azért még nem az igazi.

Jajjj....8K-ban még semmi nem igazi, ne légy már Te is telhetetlen. :N

(#82846) olivera88 válasza fatpingvin (#82822) üzenetére


olivera88
veterán

Nem hinném h kevés a RAM, 16 gb. A Chrome volt megnyitva elég sok lappal, egy Anaconda környezet aktiváltva, és abból nyitva egy Geany a terminálbol.
A multkori esetnél mikor lefagyott a gép akkor mondjuk nem lepődtem annyira, akkor is Chrome jó sok füllel, és a Metview meteorologiai program, ami egy meteorológia adat feldolgozó, vizualizáló program, és egy nagy felbontású grib fájl volt megnyítva amivel elég lassan boldogult a program, a vége az lett h teljes grafikus felület lefagyott mint most.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#82847) Vasti74 válasza Warton (#82809) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Lehet, hogy az átlag ember átlag gépe izmosabb, mint amire szüksége van.
De az viszont biztos, hogy ez az 1,2Gzh-es, 1 magos Celeron a 2GB memóriával meg jóval gyengébb annál, amire az átlag embereknek szüksége van ;-)
Feljebb tordaitibi a Z8300-as Atomot említi: na, az egy atomerőmű ehhez képest! :-) 2x-3x minimum gyorsabb, plusz a 4 mag is komoly előny.
És persze, lehetne olyan operációs rendszereket és alkalmazásokat írni, meg olyan weboldalakat készíteni, amik gördülékenyen használhatóak ezen a gépen! Sőt: meg is csinálták őket, csak az a baj, hogy úgy 15 éve ;-) Ha visszaküldenéd a gépet az időben, egy jól használható masina lenne ;-) Csak a mai átlag rendszerekhez, alkalmazásokhoz és weboldalakhoz mai átlagos hardverek kellenek ;-)
Nem bántó, sértő stb. szándékkal írtam ám ezeket! Informatikus voltam sokáig (>20 évig) , és még XT meg 286-os gépekkel kezdtem. Mindig érdekes volt, hogyan viszonyul egymáshoz a hardver és a szoftver: régen pl. az ügyfelek piszok változatos gépparkkal rendelkeztek hardveresen és szoftveresen is. De már sok éve eléggé beállt a dolog, nincsenek nagy csodák ezen a téren, meg olyan hatalmas fejlődések: ezért írtam példaként, hogy a >10 éves átlagos gép (anyu gépe) még ma is teljesen jól használható! És használható lenne Win10-el is akár.
Csak ez a Celeron masina annyival a 10 éves átlagos gép alatt van teljesítményben, hogy az már nehezen áthidalható bármivel :-(
Ja, amúgy az "átlagos felhasználó" egy érdekes kategória. A 17 éves lányaim szerintem azok, a covid miatt rendszeresen távoktatásba kényszerítve. Hát, nekik így az eddig használt laptopjaik (i5-5300u proci, 8GB memória, SSD) már kezdtek lassúak lenni, annyi mindent használnak egy átlag sulinapon párhuzamosan...
Ja 2. ;-) Felmegy a windows is "akármire", csak nem lesz használható bármire, ha a hardver gyenge - ezért írtam, hogy gondolom nem egy operációs rendszer futtatása a célod, hanem valamire használnád a gépet ;-) De ha Win10 alatt nem játszható le egy gépen a FullHD Youtube videó, akkor nagyon valószínű, hogy linux alatt sem fog menni. A hardver gyengesége szoftveresen nem kompenzálható!
Egy régi procis gép esetleg nem játszik le 720-as videót akadozás mentesen (szoftveresen kiizzadva a dolgot valahogy) , egy újabb proci integrált GPU-ja meg úgy játszik le 2-3 4k-s videót párhuzamosan 2-3 kijelzőn, hogy közben kb. 0% processzorterhelést csinál, mert hardveresen megoldja...

(#82848) Warton válasza Vasti74 (#82847) üzenetére


Warton
őstag

"Csak ez a Celeron masina annyival a 10 éves átlagos gép alatt van teljesítményben, hogy az már nehezen áthidalható bármivel :-("

Erről EZ jutott eszembe. :DDD

(#82850) Barret001 válasza Vasti74 (#82847) üzenetére


Barret001
addikt

Egy Acer Aspire 5732ZG laptoppal szórakozgatok.4 giga ram van benne,meg 2 mag...Egész addig nincs gond amíg nem akarok jutubon videót nézni...Már 720P is szaggat mint állat...Nem jutok előrébb,ezen az őskövületen nem is fogok? 720P is elérhetetlen?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.