Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83451) fatpingvin válasza Bici (#83449) üzenetére


fatpingvin
őstag

az utóbbit megfordítanám, ugyanis öngerjesztő folyamat: AZÉRT ezen a platformon vannak ezek a szoftverek, MERT ennek van a legnagyobb piaci részesedése a kérdéses területen (desktop), az apple cuccai még idekeverhetők de lényegébe negykutya a microsofttal: egy gigacég szoftverplatformja amivel zsíros üzleteket lehet kötni.

de igen, a r=1 endjjúzer ennyit lát a dologból és tbh igaza is van. én is hasonló megfontolásból használok Linuxot, amire nekem kell arra tökéletesen megfelel, míg windowson ha meg is lehet oldani, a szaktársaimon látom hogy nálam nagyságrendileg kisebb Linuxos tapasztalattal is mennyivel jobban elboldogulnak egy linuxos rendszeren az ilyen kérdésekben mint a megszokott windowsukon.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83452) Bici válasza fatpingvin (#83451) üzenetére


Bici
félisten

Igen, amikor ezek a progik megjelentek (90-es évek), akkor még igaz volt az, hogy a laikusok számara a linux = szopás.
Ezért nem használták nagy számban a linuxot, ezért nem lett rá fotóbolt meg sok játék, és ezért be lett betonozva a windows tábor, és így tovább.

Én is próbáltam linuxozni régebben is, de beletört a bicskám.
Aztán valamikor az Ubuntu egyik verziója olyan sokat fejlődött a magamfajta r=1 linux tudásúak szemszögéből, és véletlenül bele is futottam róla egy cikkbe, és azóta itt ragadtam, bár már régóta nem Ubuntun.

Hamar rájöttem, hogy sokminden megodható win nélkül, pl. a szakdogámat lazán meg tudtam írni IBM Lotus Symphony-val is linuxon, és ezek a dolgok ráébresztettek, hogy nekem nem kell mindenből a sok fícsör.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#83453) pinnacle válasza CPT.Pirk (#83430) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi mindenkinek! Szerintem ezeken a gépeken régebben kipróbáltam az Ububuntut vagy Suse-t, de ha már a böngészés sem megy rajtuk, akkor sajnos már csak elektromos hulladékok.

(#83454) CPT.Pirk válasza pinnacle (#83453) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sajnos igen. - Főleg, ha a netezés része a Facebook meg a Youtube használata is. Egy újabb Raspberry PI vagy egy használt tablet köröket ver rájuk ilyen téren.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83455) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Nálam a win ott verte ki a biztosítékot, amikor előállt a kötelező frissítéssel(win8-10)
Ha tetszett ha nem, volt frissítés, akkor és amikor az "ablak" gondolta.
Erre azt kaptam válaszul, mert a sok oktalan júzer zombi hálózatot generál azzal, hogy nem frissít.
Oké...mondom akkor itt intünk "voltszerencsémet" Gates vonatának.
Erre megtértem és linux-ot használok.
Azóta nincsenek ilyen jellegű gondjaim.
Eleinte én is kerestem a win-es progikat, felületet, használatot.
Aztán ezek elmúltak.
Tök öröm mikor terminálból sikerül telepíteni, és megfelelően használni az alkalmazásokat.
Sok mindenre van megoldás a linux-on is, de kompromisszumra is.
Én a Paladins miatt fötröm folyamatosan a netet, jó lenne vele játszani.
De win-t már nem akarok e miatt.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#83456) Vasti74 válasza Bici (#83449) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Ennek az az oka, hogy a felhasználók 99,9%-át nem érdekli, hogy milyen operációs rendszer fut a gépén - sőt, az operációs rendszer fogalmával sincs tisztában! Nem válik nekik külön a hardver és a szoftver: annyit tudnak, hogy ott az a valami, amit ha bekapcsolnak, akkor bejön a megszokott felület, ami a Windows. (Régen sok ügyfél "vincseszter"-nek hívta a számítógépet ;-)

Ennek meg az az teljesen indokolt és logikus oka, hogy mivel (legalábbis mifelénk) aki kikerül az életbe, és számítógépet kell használnia, 99,999%, hogy azon Windows fog futni, és a megszokott MS - Adobe stb. alkalmazások, ezért a suliban is azt kell tanítani.

Innentől a felhasználók elhanyagolható részét érdeklik olyan dolgok, hogy milyen operációs rendszer fut a gépükön: bekapcsolják, úgy működik, ahogy szokott, és ez a lényeg. A hülyeségeit megszokták, természetesnek veszik (nincs ezzel sem baj, ugyanez van a mobilokkal, az autókkal, stb. stb., mindegyik mellett lehet érvet és ellenérvet hozni)

És még elhanyagolhatóbb részük akar órákat, napokat, heteket szenvedni azért, hogy megváljon a Windows-tól, és valamilyen linux alatt indítsa el azt a Chrome-ot, amit eddig Windows alatt indított, és lássa, hogy hú, hát ez pont ugyanúgy működik - de akkor miért szenvedtem ennyit?! ;-) Nem is beszélve arról, hogy meglépi a váltást, másnap meg kap valami programot valamiért, amit nem fog tudni telepíteni, vagy vásárol egy nyomtatót stb., ami nem fog úgy, vagy olyan egyszerűen működni, mint a szomszédnak Windows alatt... És itt elege is lesz az egészből ;-)

Szerintem a linux messze nem a mindenki operációs rendszere. Ahhoz, hogy az legyen, elsősorban a hardver és szoftvergyártóknak kellene belehúzni - de a tendencia szerintem pont fordított, a kezdetekkor volt nem kevés programnak linuxos verziója, aztán szépen leálltak vele a fejlesztők.

Ja, az sem segít az áttérni készülőknek, hogy ennyi disztribúció van! Még egy tapasztaltabb linux felhasználó is csak kapkodja a fejét...
Képzeljétek el, mi lenne, ha lenne egy csomó "elvű" Windows, mindegyiknek egy csomó változata, aztán válasszon a felhasználó - mikor még az is vita, hogy Win7, Win8, Win10 vagy Win11 :-)

(#83457) fatpingvin válasza Vasti74 (#83456) üzenetére


fatpingvin
őstag

"Szerintem a linux messze nem a mindenki operációs rendszere."

a szívemből beszélsz. ahhoz hogy valaki önállóan kezdjen pingvinezni, alapfeltevés hogy valamilyen szinten technikailag is érdekelje hogy mi eszi az órajelciklusokat a gépén, nem csak az hogy erre és erre akarom használni. szerintem. nyilván ez most kizárólag a magáncélú desktop felhasználás esetére vonatkozik.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83459) pinnacle válasza CPT.Pirk (#83454) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi!

(#83461) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#83460) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Doky586 mondata úgy állná meg a helyét, hogy "Ennyi ember többnyire nem is ismer mást."

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83462) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#83461) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, ha ezt írta volna, az tök korrekt úgy! Sokan önerőből biztosan nem kezdenek desktop Linux-szal próbálkozni, de ha van valaki, aki segít nekik, mindjárt változhat a helyzet, én ezt tapasztaltam saját köreimben.

(#83463) Warton válasza fatpingvin (#83458) üzenetére


Warton
őstag

Pedig kimaradt még egy élményem a linuxszal, amit le akartam írni.
Amikor az asztali gépből kivettem a hdd-t, amin a Manjaro volt telepítve és beraktam egy laptopba, azzal, hogy majd formattálom és rárakok egy másik disztrot. Aztán elfelejtetettem a boot setupba átállítani, hogy a livecd-ről bootoljon és simán működött az asztali gépre telepített OP rendszer a laptopban, teljesen más hardverelemekkel. :Y Úgyhogy, amit a hardverkompatibilitási problémákról írnak azt nem értem.

(#83464) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#83461) üzenetére


fatpingvin
őstag

ne zavard össze a tényekkel :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83465) Bici válasza Warton (#83463) üzenetére


Bici
félisten

Ez a monolitikus kernel miatt van.
Egyszerre fent van minden driver, ami nem kell az adott gépen, az is.

A hardver kompatibilitásra pár példa:
- Canon scanner műxik ugyan, de gagyi felbontásban és gagyi színekkel csak.
- A legtöbb digitális rajztáblán nem műxik a ceruza dőlés érzékelés, csak a nyomásérzékelés.
- fényképezőgépek gyakran csak usb2 sebességgel másolnak, akkor is, ha win alatt megy az USB3
- szintén fényképezőgépek esetén sokszor a spéci funkciókhoz kell a win driver
- elektronikai mérőműszerek közül sok win-only

Nyilván ezek nem feltétlenül mindennapos cuccok, de manapság már szinte csak ezekkel van baj.

Ehhez azért hozzájön, hogy sok grafikus hardver linuxon később lesz gyors, mint windows-on. Eleinte lassabban mennek, és/vagy energiatakarékossági funkciókat (automata freki/fesz állítás) csak hónapokkal később kapnak meg.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#83466) fatpingvin válasza Bici (#83465) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez azért így nem egészen igaz, mármint a monolit kernelre vonatkozó rész.

egyrészt a Linux hibrid kernel, másrészt meg itt inkább arról van szó hogy egyes driverek egész eszközcsaládokat tudnak kezelni, és hogy ezek kernel modulként ott vannak a rendszeren ugrásra készen. igazából ami a monolitikus részt illeti, az a fontos hogy a rrendszerbetöltéshez szükséges driverek benne legyenek a kiinduló ramdiskben. pl ha a rendszerlemezt kezelő HBA drivere nincs benne az initrd-ben, akkor el fog hasalni a betöltés mert nem fogja látni a lemezt.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83467) tordaitibi válasza Warton (#83463) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezt bármelyik Linux tudja, és bármelyik W8, W8.1, W10 ás W11 tudja 10 éve. Csak a tisztánlátás végett.

CPT.Pirk, "Ennyi ember többnyire nem is ismer mást."
Ez nem igaz és a statisztika sem így fogalmaz, hanem ennyien használnak Windowst.
Az hogy nem ismer mást ez azért nem igaz mert a szomszédom a 70 éves is ISMERI mint fogalmat és mint számítógépet (így-így :) ) a Linux nevet és nagyon sokan a Mekkintost (így ) is. Mégse használják holott tudnak ezekről.
Ha most valaki leírja hogy a Photoshopot a grafikusok 50%-a használja, ez igaz nem? Viszont Magyarország lakosságának a kb. 100%-a ismeri, tömegfogalom a Fotosop ha egy eltorzított képet vagy absztrakt képet lát. Mégse használja, azaz használati statisztika valóban 50%.

Azaz a statisztika igaz és Doky is jól írta, 75% használ Wint.
100% ismer más rendszereket. Mégse használja.
Ezt is csak a tisztánlátás végett.

Ha Linux használat 2% akkor 2% ismeri...? Fenéket, 100% ismeri, így a helyzet még rosszabb mert szinte mindenki ismeri, mégse használja.

No flame de sztem. így a tiszta.

(#83468) fatpingvin válasza tordaitibi (#83467) üzenetére


fatpingvin
őstag

így tiszta, csak nincs igazad. Linuxot egy csomóan tényleg nem ismerik, maximum valami elejtett megjegyzésből hallottak róla hogy létező dolog de hogy az mi azzal még érintőlegesen sincsenek tisztában. ugyanúgy ahogy ha nem ismerted előtte a dolgot, mondom neked hogy CRISPR-CAS9, a szót hallottad de nem tudod mi az.

meglepődnél mennyien vannak így.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83469) Bici válasza fatpingvin (#83466) üzenetére


Bici
félisten

Okkay, akkor utánaolvasok, ezek szerint hiányos a tudásom.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#83470) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#83467) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az hogy tud róla, az nem azt jelenti, hogy ismeri is a Linuxot. Én is hallottam róla az Ubuntu 8.04 előtt, de amíg nem olvastam a cikket a beszélő Ubunturól és néztem meg mi az, addig igazából nem sok fogalmam volt a Linuxról. Ergó Windows volt a gépemen, nem is láttam mást sehol akkoriban.

Bici: nekem meg van egy ma is fasza Canon scannerem, amit csak Linux alatt lehet használni, mert XP után nem adtak ki rá drivert és már Win7-en sem megy. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83471) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Oksa, az előző részemről lezárva.

Szakmai,
egy csak hangszínszabályzó gui van valakinek a tarsolyába Ubuntura, akár tükör, akár deb formátumban?
Pulseeq lecsengett, a Pulse Effect csak az eq miatt ágyúval verébre.
Kis egyszerű kellene.

(#83472) Bici válasza CPT.Pirk (#83470) üzenetére


Bici
félisten

Nyilván hardverfüggő; az SB Live! is csak linuxon megy manapság.
Az én Canonom mai darab, sajna pont nem a nekem kellő OS-sel barátkozik.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#83473) fatpingvin válasza tordaitibi (#83471) üzenetére


fatpingvin
őstag

pulseaudio-equalizer a legelső találatom volt DDG-n, ez megfelel?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83474) growler válasza tordaitibi (#83471) üzenetére


growler
őstag

[link] ? (20.04-re vagy ujabbra)

(#83475) májkimiki


májkimiki
őstag

Pár gondolatot fűznék a Linux vs. Windows témához. Futtában volt időm csak olvasni az itteni és a másik topik fejleményeit.
Linuxot emlegetni egy redmondi topikban, az kb., mint ördögnek a tömjén füst. Sok értelme nincs, mert releváns válasz csak elenyésző számban várható. Nem is nagyon érdemes szítani az ellentéteket.
Az only egy oprendszeres emberek nem fogadják el a másik két alternatíva puszta létét sem. Nem hogy értelmes beszélgetést várni tőlük. Ugye beszélhetünk három nagy csoportról. Windows, Apple, Linux rendszerek és felhasználóik.

1: A Windows halmaz merít a legnagyobbat úgy az elterjedtség és a user szám tekintetében egyaránt. Legalább 75%-uk nem is látott mást és nem is érdekli más. Nekik az alma és a pingvin ugyan úgy tömjén füst. A maradék 25%-ban benne vannak a IT végzettségűek, hobby géptúrkálók stb.... . Akik vagy a munkájuknál fogva vagy saját indíttatásból készségesen állnak a másik két halmazhoz is. Emme kisebb közösséggel lehet értelmesen beszélgetni, ha akarják.

2: Az Apple halmaz a második szerintem. Itt százalékosan nem merem megbecsülni azt,a réteget, akik Apple környzetben "szocializálódnak". Nekik is van egy csőlátásuk a másik két halmazzal kapcsolatban. Itt sem érdemes tőlük értelmes beszélgetést várni. Viszont van egy olyan réteg az Apple userek közt, akik a Unix alapok miatt és a munkájukból kifolyólag is. A másik két halmazzal nagyobb affinitást mutatnak, mint a redmondi ide vonatkozó felhasználói kör. Tudjuk, hogy van egy jó pár professzionális szoftver, ami csak Apple hardveren fut. Amiért ezt használják, de mást más környezetben szivesebben használnak. Velük lehet értelmesen beszélgetni.

3: A Linux halmaz a legkisebb, abban a tekintetben, hogy valaki ezen nő fel és mást nem is látott. A "linux user" az a fentebbi két nagy halmaz kissebbik részeinek a végeredménye. Ámbár és de! A "linux user"-ré vált emberek túlnyomó része, viszont fanatikus gyűlölővé válik. A másik két halmazt illetően. (Ne feledjük a másik két nagy halmaz túlnyomó része alapból fanatikus gyűlölő.) Sajnos sokak szemére húzódik egy szekta szemüveg, miután pár siker élmény után tudják maguk használni a Linux rendszerüket. Elkezdenek téríteni vakon, erőszakosan. Pont azt a fentebbi két nagy réteget, akik alapból gyűlölnek minden mást. Aztán ebből vannak a viták, anyázások. Trollkodás, offolás más topikokban. Valljuk be ennek semmi értelme.
Azok a user-ek akik a redmondi és almás halmaz kisebb, flexibilisebben gondolkodó bázisát adják. Azoknak viszont nincs szükségük erőltetett térítésre, fanatikus, szekta attitűdre. Ők meg találják a saját alternatívájukat maguktól. Ezért is lehet értelmesen beszélgetni velük.
Száz szónak is egy a vége. Mind a három rendszert lehet szeretni elvakult csőlátással is és racionális egyensúlyozással is. Az arany közép út valahol ott van, ha el tudom dönteni, hogy minden feladatomhoz nem elég egy féle rendszer. Akkor más felé is affinitást kell mutatni, mert hát a cél csak az, hogy a legoptimálisabban tudjam elvégezni a feladataimat. Ha ez teljesül, onnatól kezdve minden csak szócséplés, idealizmus, szimpátia állásfoglalás.

UI: "győzzél meg egy Fradi drukkert, hogy az UTE a király" (nincs bajom eggyikkel sem) :DD

Lábjegyzet: Használok Linux-ot és Windows-t is, mikor melyiket. Annyi a váltás a kettő közt, mint ha alsó gatyát cserélnék. :DDD
(Baromira tetszik az új iMAC, lehet lesz még egy alsó gatyám) :D

(#83476) tordaitibi válasza fatpingvin (#83473) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

(Adatbázis olvasása ... 372341 fájl és könyvtár van jelenleg telepítve.)
Kibontás előkészítése: .../python-sip_4.19.7+dfsg-1ubuntu0.1_amd64.deb ...
Kibontás: python-sip (4.19.7+dfsg-1ubuntu0.1) ...
A korábban ki nem választott python-pyqt5 csomag kiválasztása.
Kibontás előkészítése: .../python-pyqt5_5.10.1+dfsg-1ubuntu2_amd64.deb ...
Kibontás: python-pyqt5 (5.10.1+dfsg-1ubuntu2) ...
A korábban ki nem választott python-dbus.mainloop.pyqt5 csomag kiválasztása.
Kibontás előkészítése: .../python-dbus.mainloop.pyqt5_5.10.1+dfsg-1ubuntu2_amd64.deb ...
Kibontás: python-dbus.mainloop.pyqt5 (5.10.1+dfsg-1ubuntu2) ...
A korábban ki nem választott pulseaudio-equalizer csomag kiválasztása.
Kibontás előkészítése: .../pulseaudio-equalizer_1%3a12.2-9~bionic1_amd64.deb ...
Kibontás: pulseaudio-equalizer (1:12.2-9~bionic1) ...
Beállítás: python-dbus.mainloop.pyqt5 (5.10.1+dfsg-1ubuntu2) ...
Beállítás: python-sip (4.19.7+dfsg-1ubuntu0.1) ...
Beállítás: python-pyqt5 (5.10.1+dfsg-1ubuntu2) ...
Beállítás: pulseaudio-equalizer (1:12.2-9~bionic1) ...
tibi@TibiXubuntu:~$
pulseaudio-equalizer: a parancs nem található
tibi@TibiXubuntu:~$

Hogyan kell elindítani, nincs sehol.

Growler bocsánat, én voltam a tök, Ubuntu18.04.

(#83477) growler válasza tordaitibi (#83476) üzenetére


growler
őstag

Ha jol tudom, van Manjarod - arra telepitheto a pulseaudio-equalizer.

(#83478) tordaitibi válasza growler (#83477) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Van Manjaro az inkabb a tartalek rendszer, de siman telepult az Ubuntura is csak nem tudom hogyan lehet hasznalni.

(#83479) K0zm0 válasza Warton (#83463) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Heh, ez nekem is kellemes meglepetés volt mikor a családban laptopot kellett cserélnem. Elég volt a HDD-t átpasszolnom a másik vasba és megkímélt pár óra adatmásolástól és beállítgatástól.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83480) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Manjaro -ot ,ennyire gyakran célszerű frissíteni, illetve mennyire sűrűn frissülnek a csomagok? (egy Debian Testing-hez képes gondolom, én hetente frissítem , 2 perc szokott lenni (havonta a kernel is frissül akkor 5 perc) kb 150 csomaggal, hagyományos Hdd futna rendszer)
Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#83481) tordaitibi válasza zoltanz (#83480) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nálam meg automatán van, ha nem használom 1-2 hétig akkor beesik egy vagon frissítés, ha naponta elindítom akkor simán észre se veszem csak eltűnik az ikon a panelről, a háttérbe mindent eintéz.
Ubuntum több gépen dettó ugyanez, lassan 2 éve autoupdate és semmi baja.
Ha még ráadásul KDE, nekem mindkettő az, akkor van hogy naponta 2x is frissítget valamit. Tegye, az ő dolga.

Van aki szereti a manuális frissítgetést, ha én Matrixot akarok nézni akkor elindítom a filmet, nem a terminált bámulgatom a gépen :)

(#83482) BoB válasza zoltanz (#83480) üzenetére


BoB
veterán

Stable ágon 2-3 hetente szokott lenni frissítés, de van ami nem kötődik ezekhez szigorúan (pl. firefox), ezek gyakrabban is szoktak de ez csak pár csomag.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#83483) gregory91 válasza tordaitibi (#83476) üzenetére


gregory91
senior tag

Hozz létre egy indítóikont,a név mezőbe írd be a alkalmazás néhány betűjét,kiválasztod az ajánlásokból a megfelelőt majd kitölti a mezőket(a parancs-nál ott lesz a futtatható fájl is).Ha nem töltené ki automatikusan akkor ments el és nézd meg ismét a indítóikon szerkesztése menüpont kiválasztásával.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83484) growler válasza tordaitibi (#83478) üzenetére


growler
őstag

A "qpaeq" parancs megnyit valamit ? [link]
Nalam (Mint 19.2) megnyit egyfajta grafikus feluletet, de nem
mukodik.

(#83485) tordaitibi válasza gregory91 (#83483) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A qpaeq néven megy az indítóikon. pulseaudio-equalizer néven semmi, a /usr/share/applications/ könyvtárba nincs indítója, ez valami démon vagy mi lehet mert csakis kiárólag terminálból indul, vagy az indíóikonjával. Ha ha growler nem írja ezt a nevét akkor az ezredfordulóig kerestem volna.
Tényleg töklogikus, mindenhol ez a neve hogy pulseaudio-equalizer, az indítója meg qpaeq :F

Growler,
a kimenetnél át kell váltani az alapértelmezettet az eq kimenetre.
Nekem a HDMi, és mellette megjelenik mégegy HDMI, na AZ a hangszínszabályzott, működő kimenet.
Pirossal bejelölve.

Egészen hamar ment, alig fél nap :) viszont ha nem segítetek szerintem jövő héten még küzdöttem volna vele.
A link sokat segített, a fene gondolta hogy dbus meg load modulokat kell beleírkálni egy konfig fájlba.
Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#83486) gregory91 válasza tordaitibi (#83485) üzenetére


gregory91
senior tag

"Tényleg töklogikus, mindenhol ez a neve hogy pulseaudio-equalizer, az indítója meg qpaeq :F"
Ha úgy nézzük van némi logikája,próbáljuk csak elemezni ezt a nevet:
q - qt felülettel rendelkezik(lásd #83476 - ráadásul python nyelven íródott)
p - pulse
a -audio
eq - equalizer.
Talán így megjegyezhető. :DDD

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#83487) tordaitibi válasza gregory91 (#83486) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ja hogy így.

Szerintem agyrémek ezek, van egy szoftver, van egy neve, pl. Edge.
Másik neve microsoft-edge, a csomagneve microsoft-edge-stable, az indítóneve edge-browser, a megjelenített neve Microsoft Edge.
100x cifrábbak is vannak aminél a csomagnévnek köszönő viszonya sincs a telepített vagy az indító nevéhez, ezen pár éve full kezdőként percenként kaptam agyfrászt mikor kerestem egy bizonyos feladatra egy bizonyos szoftvert. Volt 40 találat mert van neki cli, gui, python, snap, lib, core, base stb. meg van még külön 25 almodulja amiből halandónak gőze sincs mi kell. Valóban kezdőbarát csomagrendszer.
De igazad van, bizonyára töklogikus.

Sok szeretettel várlak ma ebédre, TTPT31B a címem .
Töklogikus, nem? 1 pillanat alatt fejted meg és idetalálsz remélem :)

(#83488) Yerix


Yerix
tag

Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy van egy asztali gépem amin egy 21.10-es ubuntu fut. Ennek a grafikus felületét szeretném egy androidos mobilról távolról elérni és a futó programokat irányítani.

(#83489) Bici válasza Yerix (#83488) üzenetére


Bici
félisten

Én a Teamviewer-rel kezdeném a próbálkozást.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#83490) Yerix válasza Bici (#83489) üzenetére


Yerix
tag

Köszönöm a tippet, sikerült.

(#83492) CPT.Pirk válasza headhunter (#83491) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit mintha Sheldon tanítaná Penny-t a BBT-ban. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83493) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#83492) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Nagy arc a fickó! Néha megnézek tőle egy-két videót, de a kávét azt elég rendesen túltolja mindig! Pörög, mint a buszkerék! :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83494) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Linux Mint Mate 20.2-est használok.
Beépítve lett egy Asus xonar Dx hangkártya.
Front jack-be a fejhallgató, ez szépen működik.
A mikrofon jelenleg nem működik.

A megfelelő helyre dugtam rá a jack dugót, viszont nincs mikorofon jel.
Mit kellene kiderítenem, állítanom a megfelelő működésért?
Teamspeak alatt a másik fél saját magát hallja vissza, és az egere kattogását.
Az alaplapi hangkeltő tiltva biosban.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#83495) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

megoldódott :W
elállítottam az analóg sztereó duplex-et, analóg sztereo kimenetre.
my god...

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#83496) Krystal_s válasza headhunter (#83491) üzenetére


Krystal_s
addikt

Basszus de jó lenne néha egy ilyen tanár nekem is. Mindenből profira képezném magam. Sokkal gyorsabb, idegileg nyugtatóbb lenne, mint mindent egyedül saját káromon, sok sok agy-szem fárasztással megtanulgatni.
Már tinikoromban is állandóan h@cker batárokra "vadásztam". Számomra ők a profi linux userek. :))

(#83497) tibor23


tibor23
senior tag

Sziasztok!
Van egy VU zero Enigma2 beltérim, amin el van szállva a LAN, jelenleg wifi antennáról megy. Vettem hozzá egy LAN8152B Realtek chippel működő USB-LAN adaptert, de a készülék nem ismeri fel, nem működik, ha parancssorból kilistázom az eszközö drivereket, látom, hogy nincs hozzá driver. A gyártó honlapjáról le tudom tölteni a Linuxos drivert. Hogyan tudom ezt installálni a boxra? Ha lehetséges.

(#83498) CPT.Pirk válasza tibor23 (#83497) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Mi vagy mikori rendszer fut az Enigmán? Ahogy nézem, a 8152B-hez kellő driver már pár éve része a Linux kernelnek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83499) tibor23 válasza CPT.Pirk (#83498) üzenetére


tibor23
senior tag

Kösz a választ! Több éves, valamikor próbáltam frissíteni, de nem ment le. Manuálisan nem lehet telepíteni a drivert?

(#83500) CPT.Pirk válasza tibor23 (#83499) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még akár az is lehetséges, de abszolút nem ismerem ezt a kütyüt. Hogyan tudsz vele ilyesmit csinálni? Van egy terminál ahol ki tudsz adni parancsokat, vagy van valami gui amin keresztül lehet valamit csinálni?

Én először megpróbálnám újra azt a frissítést.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.