Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82351) gregory91 válasza Eastman (#82321) üzenetére


gregory91
senior tag

Ha a gparted nem tudta lecsatolni akkor képes ilyen furcsaságokra.Ezért érdemes unmountolni(pl.: fájlkezelővel),mielőtt a gparted-et futtatod miatta.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82352) Warton válasza fatpingvin (#82350) üzenetére


Warton
őstag

A 160 GB-os HDD-n van egy 100GB -os partíció, amin a cucc van a többi unallocated.

Nem dimenzionálom túl csak a terminál parancsot próbálom meg összeállítani random google keresések eredményéből, meg az itt leírtakból. Swappot eddig nem láttam.

[ Szerkesztve ]

(#82353) Horvi válasza Warton (#82352) üzenetére


Horvi
őstag

Csak nekem fura amúgy az lsblk kimeneted? Hol van a többi partíció?

sudo fdisk -l /dev/sda mit mutat?

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#82354) gregory91 válasza Eastman (#82299) üzenetére


gregory91
senior tag

gparted vagy kde particiókezelő(előtte unmountold a formázandó eszközt biztos ami biztos alapon).

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82355) májkimiki válasza Horvi (#82353) üzenetére


májkimiki
őstag

Régi mbr-es gép csak / van, meg gondolom swapfile.
Vagy valószínűleg bekattintotta a swap nélküli opciót a telepítőben.

[ Szerkesztve ]

(#82356) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Mint 20.2-esen az alábbi hibajelenség fogad.

Ahányszor bekapcsolom a gépet egyel nő a radeon-profile alkalmazások száma.
Nemrég kezdődött, ma 5 darab van nyitva.
Mit lehet tenni, hogy csak egy maradjon állandóan?

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82357) CPT.Pirk válasza moongoose (#82356) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit csinál az a radeon profile? A folyamatok között mennyi ilyet látsz futni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82358) moongoose válasza CPT.Pirk (#82357) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

AMd kártyákat lehet vele finomanhangolni.
A venti szabályozásra használom rx 470-en.
1 db ami aktivan mutat valamit, a többi csak üres alkalmazás.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82359) CPT.Pirk válasza moongoose (#82358) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De mi van a "feladatkezelő"-ben? Hány példányban fut?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82360) cigam válasza fatpingvin (#82348) üzenetére


cigam
félisten

ha csak az első blokkot akarod átírni akkor hiányzik még a count=1 paraméter

Eddig se értette, és most még jobban belekavarod. Minek?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82361) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Debian 11 -en frissíteném pip -pel a youtube-dl-t a youtube-dl --version parancsra azt kapom, 2021.12.17 nem gond , hogy kettő verzó van fent? Köszi! :R
pip install --upgrade youtube-dl
Requirement already satisfied: youtube-dl in /usr/lib/python3/dist-packages (2021.12.17)
Collecting youtube-dl
Downloading youtube_dl-2021.12.17-py2.py3-none-any.whl (1.9 MB)
|████████████████████████████████| 1.9 MB 2.2 MB/s
Downloading youtube_dl-2021.6.6-py2.py3-none-any.whl (1.9 MB)
|████████████████████████████████| 1.9 MB 7.3 MB/s

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82362) fatpingvin válasza zoltanz (#82361) üzenetére


fatpingvin
őstag

biztos hogy kettő van fent?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82363) Warton válasza Horvi (#82353) üzenetére


Warton
őstag

Ezt:

(#82364) Eastman válasza ubyegon2 (#82323) üzenetére


Eastman
őstag


+


+

Itt tartok. :U

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#82365) ubyegon2 válasza Eastman (#82364) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt legalább kiírja a program, mit kell tenned, Gparted Eszköz / Particiós tábla létrehozása menüpontra menve újra inicializálod az eszközt:

Ezután működnie kell a formázásnak, ha mégsem, akkor az eszköz agg korára való tekintettel kampeca lett. :Y

Nekem pár éve kifejezetten jónak számító 64gigás Sandisk pen lett totál kampeca....de itt még azért nem tartunk esetedben.

[ Szerkesztve ]

(#82366) growler válasza ubyegon2 (#82365) üzenetére


growler
őstag

Ha ez a Sparky telepító dd-vel, vagy a háttérben ezt használó segédprogrammal
lett kiírva a pen.re, akkor bizony a GPartedel meg lehet kínlódni míg egyéb célra
használható állapotba tudja hozni az ember.
Már ajánlottam volna a "mintstick" telepítését (az pikk-pakk formázná) de
úgy emlékszem a már nem támogatott 16.04-re kéne telepíteni - egy olyan mintstick
verziót amely már nem elérhető.

(#82367) ubyegon2 válasza growler (#82366) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem a Gpartednek inicializálnia simán sikerülni fog, utána meg jó lesz a Disks/Lemezek alkalmazás a formázáshoz. A Mintstick valóban rendkívül egyszerű és üzembiztos, de épp az általad említettek miatt nem javasoltam én sem. Egyébként majd 8 éve ezt használom ISO kiírásokra és mindig hibátlan volt az eredmény. Kolléga egyébként Lubuntut használ jelenleg. ;)

(#82368) Horvi válasza májkimiki (#82355) üzenetére


Horvi
őstag

Hmm ezt nem is tudtam köszi.

Hello darkness, my old friend...

(#82369) Warton


Warton
őstag

Na, csak összehoztam, köszi a segítséget. :R A count1-et végül nem írtam be, meg a sync is lemaradt, de mindegy úgy tűnik működik a gép.

Jó móka volt a terminálcommanderkedés... :DDD Until next time!

(#82370) csixy válasza fatpingvin (#82345) üzenetére


csixy
addikt

Ja és még az SSD-t is defragmentálja. Az Qrvára hiányzik neki ! Én próbálkoztam vele a sasos arch-csal, de mikor mutatta ubiegon, akkor gyorsan eltávolítottam azt a hardverromboló izét.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82371) csixy válasza Eastman (#82364) üzenetére


csixy
addikt

Szia! A többieknek biztos igazuk van, de itt van egy [link] egy videó ahogy én szoktam csinálni. Nekem ez eddig bevált. A megáról töltsd le és a letöltött fájlt nyisd meg. Köszi.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82372) K0zm0


K0zm0
aktív tag

Sziasztok! Jó régen írtam ebbe a topicba! :D
Egy kis segítségre lenne szükségem anyósomék gépével kapcsolatban:
Valahogy megborult a Mint 19.3 a gépükön, de annyira, hogy amikor le akarták szabályosan állítani a gépet egy kellemes kernel panic fogadta őket:

Még menthető-e a dolog, vagy nem úszom meg a reinstallt? Öregecske már a vas, tervben van a cseréje, de még egy pár hónapot jó lenne ha elkaristolna. Körülnéztem mi lehet a bibi, de nem tudtam kihámozni semmit, mivel ez az első kernel panic amivel találkoztam mióta linuxozok.
Előre is köszi srácok!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82373) CPT.Pirk válasza K0zm0 (#82372) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy,

Ennyiből nem tudjuk megmondani mi történt. Azóta megy a gép?

Egyébként már csak jövő áprilisig jönnek frissítések erre a Mint verzióra, lehet amúgy is érdemes lenne felrakni a frisset helyette.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82374) gregory91 válasza K0zm0 (#82372) üzenetére


gregory91
senior tag

Újra tudod indítani? Készenlét altatás miatt előfordulhat hasonló.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#82375) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#82373) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Sajnos nem vagyok a gép mellett, úgy küldték nekem a képet. Ha oda tudok ülni akkor többet fogok tudni mondani.
Frissítve nem volt, azt én szoktam megcsinálni nekik manuálisan, nehogy megboruljon a rendszer. (Egyébként már gyanakszom arra, hogy elég koros a hardware és valami kezdi megadni magát.)

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82376) CPT.Pirk válasza K0zm0 (#82375) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De csak megpróbálták újraindítani, nem? Mást nem lehet tenni. Power gombot hosszan nyomni, aztán elindítani.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82377) Warton válasza K0zm0 (#82375) üzenetére


Warton
őstag

Nem tudom az alapokat se és linuxhoz teljesen hülye vagyok, de nekem a LinuxMintem pontosan ugyanezt csinálta, újratettem az egész rendszert és ugyanez jött elő újra egy kis idő után. Nagy valószínűséggel hardver hiba volt nekem, mégpedig a hdd hibája, mert csere óta sose fordult elő többet ilyesmi. Persze nem biztos, hogy neked is ez lesz a nyűgje.

(#82378) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#82376) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Mondtam nekik, hogy kapcsoljáki ki, hazahozom és itthon meglesem mi a helyzet. Ha itthon lesz a gép több infóval tudok szolgálni.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82379) K0zm0 válasza Warton (#82377) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Én már azon sem lepődnék meg egy ilyen idős gépnél, habár ha jól emlékszem már elfogyasztott egy HDD-t az évek alatt.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82380) fatpingvin


fatpingvin
őstag

ez erős a gyanúm hogy már valami konkrét hardveres nyavalya lesz.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82381) growler válasza K0zm0 (#82375) üzenetére


growler
őstag

Furcsa hogy leállításnál dobott kernel pánikot.
Mindenesetre, indításnál előcsalogatnám a grub-ot, és egy régebbi kernellel
próbálnám indítani a rendszert.

[ Szerkesztve ]

(#82382) K0zm0 válasza growler (#82381) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Igen, erre én is gondoltam viszont a jelenlegi kernellel már egy ideje gond nélkül működött. Egy próbát mindenesetre teszek vele!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82383) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#82376) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Elindítottam a gépet, gond nélkül felállt a rendszer, de nem logolt semmit. Gondolom nincs beállítva a configban, hogy kernel panicnál csináljon bejegyzést. (Legalább is valami ilyesmire akadtam a neten.)
Jelenleg lementem az adatokat mielőtt nekiugrok diagnosztikát csinálni, meg kernel frissíteni. Annyi még kiderült, hogy dobott nekik valamilyen ablakot, hogy "lassú a rendszer, akarja-e gyorsítani"! :F Ilyenről még nem hallottam Mint-nél.
Egyenlőre egyébként minden okésnak tűnik a géppel.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82384) CPT.Pirk válasza K0zm0 (#82383) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez "lassú a rendszer, akarja-e gyorsítani" - kártékony weboldal felugró ablaka?

Hibákról meg egyebekről a journalctl-ben találsz naplót, nem tudom azt nézted-e.

*futtatnék memtest86+ -t a gépen, megnézném nem melegszik-e túl a proci meg megnézném a hdd SMART értékeit.
Meg lehet egyből le is frissíteném az egész Mintet újabb kiadásra (ha nincs HW hiba), azt meg tudod csinálni elvileg újrarakás nélkül is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82385) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#82384) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Azt az ablakot sajnos nem fotózták le, úgyhogy nem tudom. :F
Adatokat lementettem, most fut egy memtest de az rögtön szemet szúrt, hogy 64 fokos a proci. Valószínűleg már újra kellene pasztázni.
Utána nyomok egy SMART-ot is, de emlékeim szerint ez már a második HDD ami benne van mióta megvan. Valószínűleg tele lesz "old age" értékekkel.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82386) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#82384) üzenetére


K0zm0
aktív tag

A memtest feldobott 9 hibát, a SMART test rendben volt. A journalt átnyálaztam az elített időpontban rendes leállítást logolt. Összehasonlítottam egy másik szabályos leállással és a paraméterek hajszálra ugyan azok voltak.
Meglehet, hogy valamelyik RAM be fog dögleni? :F Még a túlmelegedésre gyanakodnék, de néztem, hogy normál használat mellett nem megy 55 fok fölé. (A pasztázás azért már elkelne neki.)
Esetleg még a grafkarira gyanakszom, mert emlékeim szerint sem induláskor sem leállításkor nem volt "villanás" a kijelzőn azelőtt. A lényeg hogy az adatokat leszedtem róla, biztos ami biztos.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82387) CPT.Pirk válasza K0zm0 (#82386) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha a memtest hibát dobott, akkor az a ram már most rossz. Hibázó ram pedig lazán okoz kernel panicot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82388) ubyegon2 válasza K0zm0 (#82372) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva! Azt hittem azért nem írsz már jó ideje, mert valamit konyítani kezdtél a hibaelhárításról! :D

Ilyen esetekben fenntartásokkal fogadjuk a nálunk is laikusabb távoli esetbeszámolóit, nyilván nem leállításkor lesz kernel panic üzenet, mivel egy ilyen üzenet akkor jön, ha nem képes bootolni az adott rendszer, szóval ami nem tudott elindulni, az nem is tud leállni!

Amúgy ha ott a kimenetben a RIP sor, akkor egyszerű a helyzet. ;] Mit akarnál még tudni? Írhattál volna reggel a Látóasszonyok topikjába is ennyi erővel! :DDD

# journalctl # systemd - leállás vizsgálata

Ezekkel egyébként elkezdhetsz valamit, Mint-en a /etc/systemd/journald.conf fájlban a storage érték default auto, szóval kell legyen infó!

Szóval csak ügyeskedj, elemezgess, tesztelgess, aztán meglátjuk mi jön ki belőle. De ne reménykedj nagyon. Nem sok esély van arra, hogy a HDD épp ott kap bad sectort, ahol az indító fájl van.

Most olvasom, hogy a RAM kampeca....filléres tétel, de nem érdemes már bele másikat venni, ki tudja mi miatt ment tönkre, ott már maga a hw-környezet kezd kampeca lenni! :-(

[ Szerkesztve ]

(#82389) K0zm0 válasza ubyegon2 (#82388) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Még lehet ráeresztem a memtesztet mindegyik modulra külön-külön. Szerencsére nem kell tropára szedni a gépet, hogy hozzáférjek. Valahol fetrengenek nekem ilyen modulok a kacatosba. :DDD
Most én voltam a látóasszony, mert ilyenbe még nem futottam bele.

Uby, olvasom én a fórumot minden nap, csak csendben ülök a hátsó ülésen és tanulok. :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#82390) ubyegon2 válasza K0zm0 (#82389) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

...olvasom én a fórumot minden nap, csak csendben ülök a hátsó ülésen és tanulok.

Hasonlóképpen vagyok én is ezzel. :D Kivéve az utolsó kifejezést, inkább azt is felejtem, amit valamikor tudtam, szerencse, hogy rengeteg hsz-t írtam anno. :)

Most én voltam a látóasszony, mert ilyenbe még nem futottam bele.

Hát ugye a látóasszony nem belefut a problemába, hanem megláttya még azelőtt! ;]

A RAM meg olyan madár, hogy adott gépekbe nagyon ritkán kompatibilis, amit csak úgy előhalászol a ládafiából. De ezt tuti jobban tudod nálam.

No persze a gépről annyi infó van, hogy anyósomék gépe......hát ugye így minden tiszta! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#82391) tordaitibi válasza ubyegon2 (#82390) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

" inkább azt is felejtem, amit valamikor tudtam, szerencse, hogy rengeteg hsz-t írtam anno."

Ez mekkora bölcsesség, hallod én ugyanígy vagyok, nemegyszer fórumokba keresek rá ha valami gond van hogy mit is írtam én 1-2 éve ebben a témakörben..? :B

[ Szerkesztve ]

(#82392) ubyegon2 válasza tordaitibi (#82391) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

....hallod én ugyanígy vagyok, nemegyszer fórumokba keresek rá ha valami gond van hogy mit is írtam én 1-2 éve ebben a témakörben..

Hát Tibi komám, ennek több oka is lehet, de a leggaládabb talán az, hogy már csak emlékeinkben vagyunk fiatalok... persze egyébként minden szempontból is! :D (kérdezd csak meg a zasszonyt) ;]

Már jó ideje minden hasznosnak gondolt linket elmentek piszkozatként a Gmail-ben is, tárgy adott, kb az írás címe, aztán téma szerint rendezve elég jól visszakereshető!

[ Szerkesztve ]

(#82393) Eastman válasza ubyegon2 (#82392) üzenetére


Eastman
őstag

Én - ugyan más témában - ezt az infóbázist raktam össze, Srácok.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#82394) zoltanz válasza fatpingvin (#82345) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"ha semmi extra nem kell akkor minek neked Btrfs?"

Köszi. Jövőben lehet kihasználom jobban (lehet lesz majd Raid).
Stabilitása nem lehet rossz ha Fedora -n alapértelmezett fájlrendszer.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82395) tordaitibi válasza Eastman (#82393) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez szép munka, gratula!

(#82396) ubyegon2 válasza Eastman (#82393) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez nagyon jól és áttekinthetően össze lett rakva! Gratula! :K Anno elkezdtem valami hasonlóan szerkeszthető logoszféra blogban gyűjteni egyszerűbb leírásokat, de a jellemző elfogadottsági légkör miatt lógva maradt.

[ Szerkesztve ]

(#82397) Eastman válasza ubyegon2 (#82396) üzenetére


Eastman
őstag

+TT

Köszi. Van még mit csiszolnom rajta.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#82398) #68216320


#68216320
törölt tag

Többször belefutok ugyanabba a problémába.
Szeretnék egy Arch base rendszerre Gnome-ot felrakni.
A "pacman -S gdm gnome" eredménye az lesz, hogy bejön a desktop ugyan, de se terminal, se dock.
Kizárólag a mellé felrakott nvidia-settings és pár apróság van.
Miért nincs a megszokott dock indító amikor az Activities-re megyek?

(#82399) BoB válasza #68216320 (#82398) üzenetére


BoB
veterán

gdm-et nem kell külön beírni mert a gnome csoport része, ahogy a gnome terminál is, annak fel kellett mennie.

Dock meg sosem volt GNOME-ban.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#82400) #68216320 válasza BoB (#82399) üzenetére


#68216320
törölt tag

Akkor mi a neve az ikonsávnak, amiben az indítható programok vannak? (Hasonló a macOS dock-hoz vagy éppen a linux Cairo-hoz)
Oké, de valamiért nem megy fel rendesen a gnome.
Lehet itt van a probléma? Merthogy install közben ebbe belefutok:

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.