Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82251) Vibalazs


Vibalazs
tag

Valaki tudna segíteni driver telepítésben?
Egy amd RX570-hez kellene. A kép folyamatosan nyújtott és a többi monitoron nincsen kép.

Kernel: Linux Mibuilding 5.10.0-10-amd64 #1 SMP Debian 5.10.84-1 (2021-12-08) x86_64 GNU/Linux
Kb 20 órám már elment vele. Azóta 3x-4x telepítettem újra.

Már kezdem úgy érezni kellene hozzá segítség. :(

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X/590] [1002:67df] (rev ef)
Subsystem: Sapphire Technology Limited Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X/590] [1da2:e343]
Kernel modules: amdgpu
01:00.1 Audio device [0403]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Ellesmere HDMI Audio [Radeon RX 470/480 / 570/580/590] [1002:aaf0]
--
09:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] [1002:15dd] (rev c8)
Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] [1002:15dd]
Kernel modules: amdgpu
09:00.1 Audio device [0403]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Raven/Raven2/Fenghuang HDMI/DP Audio Controller [1002:15de]

[ Szerkesztve ]

(#82252) CPT.Pirk válasza Vibalazs (#82251) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv, némi infó kellene ehhez. Pls az alábbi parancsokat futtasd le és a kimenetüket tedd fel mondjuk pastebinre. (az inxi-t valszeg telepítened kell apt-tal)

xrandr
inxi -Fxxx

Egyébként ez egy Debian Linux? Ez a "Mibuilding" kernel ez mit takar?
Valamint még az lenne a kérdés, hogy milyen monitorokról van szó.

Két hete jártam úgy, hogy egyszer csak torz, alacsony felbontású képet kaptam és nem akart megjavulni újraindítás után sem... Aztán kiderült, hogy egyszerűen csak kontakt hibás volt a kábel és így nem tudta kiolvasni a monitor paramétereit. Megfordítottam a kábelt és rögtön helyreállt a rend.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82253) Vibalazs válasza CPT.Pirk (#82252) üzenetére


Vibalazs
tag

Pontosan innen töltöttem le: https://www.debian.org/
Első monitor1280x1024 (integrált vega8) második 1920x1080 (rx570).

jkzmwH4X8e
https://pastebin.com/kLpskNqv
xrandr

tJcqcfJ57M
https://pastebin.com/LPcrnLU3
inxi -Fxxx

(#82254) CPT.Pirk válasza Vibalazs (#82253) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ehh, pls. ne jelszavazd le az ilyen feltöltéseket, totál felesleges. :)

Az biztos, hogy nem az a driver megy, aminek mennie kellene, és ezért tök üres az xrandr kimenete is.

Ez a sor árulkodó:
Display: x11 server: X.Org 1.20.11 compositor: gnome-shell driver: loaded: ati,vesa

Itt a végén annak kellene lennie, hogy amdgpu, ati

Telepítés után a nyílt AMD driverrel megy minden, az lenne az említett amdgpu. Mi volt az ok, amiért elkezdtél drivert telepíteni és hogyan csináltad?

A Debian.org-ról egyszerűen csak letöltötted a Debian 10-et és azt tetted fel?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82255) lev258 válasza Vibalazs (#82253) üzenetére


lev258
veterán

Nem lehet, hogy valami firmware hiányzik neki? Debian-nál előfordul. Ragaszkodsz hozzá? Csak mert nem árt legalább egy kicsit érteni hozzá. Az Ubuntu/Mint variánsok viszont mennek maguktól is.
Az AMD driver része a rendszernek, azt nem kell telepíteni, sehonnan.
Most nézem, két videókártya és kimenet. Akkor kicsit bonyolultabb lesz, mivel alapból csak egyet használ. Utána kell nézni, ilyenkor mi a módja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82256) Vibalazs válasza CPT.Pirk (#82254) üzenetére


Vibalazs
tag

Debian 11.2.0 telepítettem. AMD video driverek alapból nincsenek benne.

Legtöbb parancs amiket kiadtam nem ismerte ezért nem futtatta.
AMD weboldaláról kikerestem a drivert letöltöttem onnan pedig ide irányított: https://amdgpu-install.readthedocs.io/en/latest/install-script.html.

Amiket külön beírtam:
apt-get install xserver-xorg-video-ati
apt-get install xserver-xorg-video-amdgpu

(#82257) CPT.Pirk válasza Vibalazs (#82256) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig van, alapból működő drivert kapsz az AMD kártyákhoz, a mesa csomagokon keresztül, az lenne az AMDGPU.
Amire te gondolsz, az a gyári AMD driver (AMDGPU-PRO), de azt a cég prémium ügyfeleinek csinálja, semmi szükség a telepítésére. Játékra és mindenre is alkalmas a mesa driver AMD kártyával.

Mi volt az az ok, ami miatt megpróbáltad feltenni a gyári drivert?

Btw, én is azt javaslom, hogy ne Debiannal kezd az ismerkedést, ezen a vonalon inkább nézz meg egy Linux Mint-et. Felrakod és egyből minden menni fog ahogy kell. - valszeg egyszerűbb lenne, mint helyrehozni ezt a Debian telepítést.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82258) Warton


Warton
őstag

Sziasztok Egy HDD klónozó progit tudnátok ajánlani. Valami egyszerűen használható kéne. Clonezilla kizárva, azt már néztem és nagyon nem az én tudásomra van kitalálva. Nézegettem a csomagkezelőben, de nem találtam semmi értelmeset. Egy Manjaro Linuxot futtató HDD-t szeretném leklónozni egyazegyben SSD-re. Aztán HDD kidob, SSD betesz.

(#82259) csixy válasza CPT.Pirk (#25042) üzenetére


csixy
addikt

Nagyon tetszik ez a ramdisk játék a böngésző cash átirányítására. Már a windowsban [is megcsináltam] a google chrommal. Villámgyors a böngésző és kíméli az SSD-t. Persze RAM kell hozzá.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82260) growler válasza Warton (#82258) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Ha az SSD nagyobb méretű mint a HDD, akkor egy indított live rendszer alól
egy egyszerű dd parancs is elég a teljes disk klónozáshoz.
Ha viszont a HDD nagyobb mint az SSD, akkor ez a módszer nem megfelelő.
És valószínű a Clonezilla is ez miatt vérzett el.
( A Clonezilla-ról nézni kéne YouTube videókat mert megfelelően paraméterezve
ilyen esetben is képes lehet elvégezni a feladatát.)

(#82261) csixy válasza growler (#82260) üzenetére


csixy
addikt

Ha Gparteddel előbb a HDD partícióit összébb zsugorítja, akkor megint csak mehet a dd módszer. Nem mindent kell zsugorítani, csak a legnagyobb partíciót és mindent előre költöztetni amennyire lehet.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82262) Warton válasza growler (#82260) üzenetére


Warton
őstag

Azért én is csináltam google szörcsöt. Kisebb az SSD és olvastam a Clonezillánál ezt a "fícsört". Amúgy írtam, hogy Clonezillla kizárva. Néztem videókat a Clonezilláról és egyből Clonezilla tagadóvá váltam.

hisztimode ON:
Nem értem, hogy ez miért ekkora probléma?? Ez olyan hervasztó, Windows alatt simán meg lehetett oldani az ilyesmit, csak kevesebb lett az üres rész, azt csók a családnak. Mindjárt sírok. :( :(

Igazából egy egy gombos app kéne, hogy ennek a HDDnek a tartalmát egy azegyben másold át arra az SSD-re. Nem akarom újrarakni az OPrendszert, mert már be van lakva. :(

(#82263) Warton válasza csixy (#82261) üzenetére


Warton
őstag

Ezt lehet megpróbálom. :K

(#82264) sh4d0w válasza Warton (#82262) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Van rá eszköz, több is, a te bajod, ha képtelen vagy használni.

https://www.coreinfinity.tech

(#82265) Tim82 válasza csixy (#82261) üzenetére


Tim82
nagyúr

GParteddel magukat a partíciókat is lehet klónozni (másolni) egyik meghajtóról a másikra (és a háttérben gyakorlatilag a dd-t használja a GParted, csak grafikus felületről indítod a dolgokat). Nyilván itt is figyelni kell a meghajtóbetűjelekre.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#82266) growler válasza Tim82 (#82265) üzenetére


growler
őstag

Nem egészen ! A GParted copy/paste opciója háttérben az "e2image" -t
használja, Ez csak a foglalt szektorokat másolja (nem bitről-bitre mint a dd)
A gyenge pontja, hogy csak a Linuxos fájlrendszereket támogatja (Fat32-t nem)
Ennek az UEFI-s telepítésű rendszereknél van jelentősége.
A másik: ha nagyobb méretű partícióról másolnál kisebbre, akkor a "paste"
opció inaktív marad - tehát, ennél is zsugorítani kell a nagyobb partíciót.

(#82267) Tim82 válasza growler (#82266) üzenetére


Tim82
nagyúr

Kifejezetten úgy emlékszem, hogy dd-t ír ki (a GParted elviekben kiírja "menet közben", milyen paranccsal dolgozik), ez alapján írom - de tévedhetek is. Hozzáteszem, az use case nálam mindig az volt, hogy volt elég hely a célmeghajtón és sose változtattam meg a partíció méretét, helyét, mindig utólag, a másolás után adtam hozzá szabad helyet meglévő partícióhoz. Nagyobbról kisebb meghajtóra nem migráltam még, azzal nincsen tapasztalatom, de úgy emlékszem, csináltam én már NTFS rendszermeghajtó (Windows) partícióinak másolását is (nagyobb meghajtóra) GParteddel, sikeresen. Windows esetén nem ezt preferálom azért, ott van a Macrium Reflect Free erre.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#82268) growler válasza Tim82 (#82267) üzenetére


growler
őstag

"Tip: GParted uses e2image to efficiently copy ext2/3/4 partitions." [link]

(#82269) Tim82 válasza growler (#82268) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ezek szerint rosszul emlékeztem. :R

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#82270) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,
A VLC-vel kapcsolatban lenne kérdésem.
VLC verzió: vlc-3.0.16-6
Az aktuális rendszer:

Egy olyan problémába ütköztem, hogy a lejátszott filmeknek elég vacak a minősége:

Először azt hittem, hogy azért mert .mkv(x264) a fájl és mert samba share-ről játszom le. Viszont kipróbáltam, hogy a gépemre másolom de onnan lejátszva is vacak a minőség. Nem csak az .mkv fájlnak hanem a sima .avi(xvid)-nek is. SMPlayer meg a beépített lejátszó is simán megoldotta. Találkozott valaki hasonlóval?
Régebbről nem emlékszem ilyen problémára.
Köszi.

Hello darkness, my old friend...

(#82271) CPT.Pirk válasza Horvi (#82270) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Interlaced video lesz ez. Valami ilyet keress, hogy "de-interlace", és tedd auto-ra. Asszem. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82272) cigam válasza Warton (#82258) üzenetére


cigam
félisten

Namost a clonzilla pont hogy egyszerű, és használható, egy varázsló szépen végigvezet rajta.
Szerintem miattad készítették el a GUI verzióját.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82273) Horvi válasza CPT.Pirk (#82271) üzenetére


Horvi
őstag

Auto-n van és ugyanúgy vacak a kép :(

Hello darkness, my old friend...

(#82274) CPT.Pirk válasza Horvi (#82273) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Passz. Maradj az SMPlayer mellett. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82275) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Debian 11-en most szerettem volna elsőre HDMI-n keresztül tv-re egy mesét kirakni, de a tv nem ismeri fel. Ebben a témában teljesen járatlan vagyok. Nem tudom, hogy driver beállítás-e, vagy valami tiltva van. Nem tudom lekérni a videókártya adatait sem. Mit csináljak?

Vagyis ennyit találtam:
03:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Lucienne (rev c3) (prog-if 00 [VGA controller])
    Subsystem: Lenovo Device 3f95
    Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 57, IOMMU group 4
    Memory at 260000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
    Memory at 270000000 (64-bit, prefetchable) [size=2M]
    I/O ports at 1000 [size=256]
    Memory at fd600000 (32-bit, non-prefetchable) [size=512K]
    Capabilities: [48] Vendor Specific Information: Len=08 <?>
    Capabilities: [50] Power Management version 3
    Capabilities: [64] Express Legacy Endpoint, MSI 00
    Capabilities: [a0] MSI: Enable- Count=1/4 Maskable- 64bit+
    Capabilities: [c0] MSI-X: Enable+ Count=4 Masked-
    Capabilities: [100] Vendor Specific Information: ID=0001 Rev=1 Len=010 <?>
    Capabilities: [270] Secondary PCI Express
    Capabilities: [2b0] Address Translation Service (ATS)
    Capabilities: [2c0] Page Request Interface (PRI)
    Capabilities: [2d0] Process Address Space ID (PASID)
    Capabilities: [400] Data Link Feature <?>
    Capabilities: [410] Physical Layer 16.0 GT/s <?>
    Capabilities: [440] Lane Margining at the Receiver <?>
    Kernel driver in use: amdgpu
    Kernel modules: amdgpu

[ Szerkesztve ]

(#82276) cigam válasza Horvi (#82273) üzenetére


cigam
félisten

Állítsd át másik algoritmusra. [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82277) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

linux alatt hogy tudom billentyű kombinációval lock-olni a gépem? (windows alatt win+L)

(#82278) cigam válasza Sanyi.mTs (#82277) üzenetére


cigam
félisten

Milyen ablakkezelőt használsz?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82279) Sanyi.mTs válasza cigam (#82278) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Mint 20.3 Cinnamon.

[ Szerkesztve ]

(#82280) lev258 válasza Tarokk79 (#82275) üzenetére


lev258
veterán

Kernel, Mesa?
Nem lehet, hogy a támogatás hiányos?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82281) cigam válasza Sanyi.mTs (#82279) üzenetére


cigam
félisten

Ctrl+Alt+L

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82282) Tarokk79 válasza lev258 (#82280) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Mesa kernel az mit jelent? Azt, hogy AMD-s?
A lapotopról amit tudok:
LENOVO Ideapad 3 15ALC6
AMD Ryzen 3 5300U 2.6
8GB DDR4
256GB SSD
15,6" matt
1920X1080 (FULL HD)
AMD Radeon Graphics

(#82283) CPT.Pirk válasza Tarokk79 (#82282) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pontosan mi történt? Bedugtad hdmi-n a laptopot a TV-re, a TV-n meg "no signal" volt?

Ha igen, akkor valszeg kell nyomnod / nyomkodnod egy billentyű kombinációt, FN + monitor jel, ott lesz valamelyik billentyűn.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82284) Tarokk79 válasza CPT.Pirk (#82283) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Igen pontosan ezt, de nyomkodtam FN+f7, de nem történt semmi.
Ezt látom, ez nem tudom oké-e.

(#82285) CPT.Pirk válasza Tarokk79 (#82284) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először a kábelt nézném meg, pl. fordítva bedugva. Eléggé hardweres szinten mennek ezek a dolgok.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82286) Flowtation válasza Flowtation (#82218) üzenetére


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Erre esetleg még valakinek lenne ötlete? Egy kolléga próbált már segíteni, de nem jutottunk dűlőre.
Köszönöm!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#82287) fatpingvin válasza Warton (#82258) üzenetére


fatpingvin
őstag

dd

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82288) lev258 válasza Tarokk79 (#82284) üzenetére


lev258
veterán

Kernel, Mesa
Ezek rendszerkomponensek. A Debian relatíve "régieket" használ, míg a Ryzen 3 5300U újnak számít. Nincs kizárva (persze biztos én sem vagyok benne), hogy hiányos a támogatás. Ubuntu vonalon a 20.04.3-as is frissebb a Debian 11-nél (a többiről nem is beszélve).
Ha néhány alapfogalmat sem ismersz, akkor egyáltalán miért Debian-t választottál?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#82289) fecus


fecus
őstag

Nem tudom ide kell-e írnom vagy a Virtualbox topikba.
Volt egy 240GB-os SSd-n egy Linux mint 20.2. Az új gépen friss installálással felkerült egy Linux Mint 20.3 teszt és fenn is maradt. A 20.2-n töröltem minden felesleges particiót, ahol lehetett összenyomtam a partíciókat és konvertáltam virtuális géppé. A gond, hogy a 65GB-os összméret helyett 96GB-os virtuális gép keletkezett (ez kisebb gond), a nagyobb hogy 5 percig jön be a virtuális gép. Konvertálás előtt többször ellenőriztettem a fájlrendszert.
Van valami módszer, hogy a virtuális gép kisebb és főleg gyorsabb legyen?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#82290) Warton válasza sh4d0w (#82264) üzenetére


Warton
őstag

Igen tudom, de próbálkozom. Valahogy linuxon minden egy kicsit bonyibb mint windowson és szokni kell. Pl. végre sikerült formattálnom az SSD-t. Elég sok időnek és tökölésnek kellett eltelni, mire valahogy rájöttem, hogy le kell választanom a partíciókat mielőtt aktív lenne a formázás gomb a gpartedben.Ez is miért nincs automatizálva, hogy megnyomod a formázás gombot és felkínálja, hogy leválasztja a meghajtót igen/nem? Ráböksz az igenre és már formázza is. :U Csak egy picit lenne felhasználóbarátabb!

Őszintén szólva nem is nagyon értem mi az a leválasztás, de biztos nem olyasmi mint amikor az USB sticket leválasztod és utána nem látod az eszközt. Namost ez Windowson kb. jobbklikk a meghajtóra formazás azt csá.

Úgyhogy most megpróbálom klónozni a HDD-t SSD-re.

(#82291) csixy válasza Warton (#82290) üzenetére


csixy
addikt

Szokni kell. Egyébként a Gparted már a grafikus külsőjével nagyon is kényezteti a felhasználót. Én nagyon szeretem. Az öregek partícionálásra, formázásra konzolos programokat használnak. Őket meg a grafikus külső miatt veszi elő az émelygés. ... Ne add fel. Ha eddig eljutottál, akkor majd tovább fogsz haladni. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82292) sh4d0w válasza Warton (#82290) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

De, partíció, vagy teljes disk leválasztása pont ugyanaz, mint egy pendrive-é. A leválasztás szükségességének ismerete Linux alatt pont olyan alap, mint a cp parancs ismerete. Ha ez nincs meg, egyértelműen azt mutatja, hogy Windows-ként akarod használni a Linuxot - ami egyértelműen rossz.
A Linux nem ingyenes Windows klón, hanem egy teljesen más filozófia mentén felépített rendszer, egy Unix-klón. Ha felhasználóbarát Unixot akarsz, ott a MacOS.

Valójában Linux alatt sok minden egyszerűbb, mint Windows-on, nem dolgozik ellened a rendszer, nem akar okosabb lenni - csak teszi, amit mondasz neki

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#82293) Flowtation válasza sh4d0w (#82292) üzenetére


Flowtation
őstag

Szerintem - bár ez nem biztos, hogy így van - a linux nem végfelhasznók számár készült, még anno, mint mondjuk a win és ebből fakadnak az ilyen jellegű problémák. Persze ez nem feltétlenül probléma, sőt, viszont tényleg más szemléletmódot kíván.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#82294) growler válasza sh4d0w (#82292) üzenetére


growler
őstag

Valaki-valahol ezt nagyon frappánsan megfogalmazta.:
A Linux egy felhasználóbarát operációs rendszer - de megválogatja a barátait ! :)

(#82295) BoB válasza Flowtation (#82293) üzenetére


BoB
veterán

Mutasd már meg Torvalds mikor írt olyat hogy kifejezetten szerverre készíti a linuxot.

Illetve ha nem készül végfelhasználóknak, miért van egyáltalán bárminemű asztali felület.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#82296) CPT.Pirk válasza BoB (#82295) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell ezt ennyire mereven nézni. A ~400 jelenleg aktív disztró egy jó része nem asztali disztró. De már azt is lehetne vitatni, hogy pl. egy Debian a nyűgjeivel mondható-e még asztali disztrónak...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82297) RaZroX


RaZroX
addikt

Sziasztok!
Hackintoshról szeretnék Kubuntura váltani, használtam már régebben és az alapvető dolgokkal tisztában vagyok. A kérdés igazából csak az, hogy az Apple szolgáltatásai mennyire működtethetők linux alatt?
iCloud naptár
iCloud jegyzetek
iCloud drive
iCloud fotók
Apple Music

Alternatívát egyelőre nem keresek mert párommal teljesen ezt a rendszert "laktuk be", úgyhogy elsősorban megoldani szeretném, hogy ezek menjenek.
Azt tudom, hogy böngészőből ezeknek egy része megnyitható, de jobban örülnék ha valami program/app lekezelné vagy a gyárik tudnának vele szinkronizálni mert böngészőből elég vérszegény a dolog.

Előre is köszönöm!

This is the way

(#82298) Warton válasza sh4d0w (#82292) üzenetére


Warton
őstag

"Valójában Linux alatt sok minden egyszerűbb, mint Windows-on,"

Maradjunk annyiban, hogy vannak egyszerűbb dolgok. Abszolút amatőr felhasználóként, IT-s szakterülettől teljesen mentes előélettel kb. fél év használat után az alábbiak amik szerintem sokkal jobbak, egyszerűbbek a Windowshoz képest:
1. Az OP rendszer telepítése, nagyon kellemes, gyors, nem nyaggat mindenféle hülye kérdéssel. Nem tudom, hogy a sok feltelepített dologból mennyi a felesleges, de annyira engem nem érdekel, elférnek.
2. Az előre telepített programok szintén nagyon tetszenek. Az OS telepítése utáni időszak nem a különféle programok töltögetésével telik, hanem a basic dolgok fent vannak és egyből tudod használni. Windowsos gépen is Firefox, Libreoffice, GIMP, Thunderbird-öt használok így ezek ismerősek voltak.
3. Nem kell drivereket vadászni, kivéve, ha Nvidia kártyád van, mert az elég shitshow-s, főleg ha teljesen ki akarod használni.
4. A szoftverkezelő nagy királyság, az mondjuk Windowson is kéne. Nagyon jó, hogy az innen telepített programok nem raknak fel mindenféle toolbart, rootkitet, meg nem akarják telepíteni a Chrome-ot meg ilyenek.
5. Az 1.0-ás feladatokat nagyon egyszerűen el lehet végezni, az ilyenek mint böngészés, Netflix, youtube, emailezés, dijnetes számláid befizetése stb. Ezért pl. a 70+ éves fateromnak, aki egy számítógépes antitalentum simán felraktam a gépére egy LinuxMintet, amitől megtáltosodott a gépe és szereti használni, persze Windows külalakkal, hogy ne zavarják meg a dolgok.

Viszont sok egyéb feladat, amit meg akarsz csinálni, ami egy kicsit is bonyolultabb a fentieknél vagy olyasmi történik, aminek nem kéne (pl. Cinnamon felület indulásnál összeomlik) na ott aztán nagy levegőt kell venni és fel kell kötni a gatyát. Elindul a TerminálCommanderes játék, youtube videók nézegetése, a fórumok böngészgetése és a Linux feketemágia nagyöregjeinek lenéző, megvető össztüze (tisztelet a kivételnek), hogy: "Te még ezt se tudod?! Pedig ez alap, van rá parancs a terminálban, nem tudtad?!" Persze ennek is megvan a maga varázsa, néha még szórakoztat is. :DD
PÍSZ :R

(#82299) Eastman


Eastman
őstag

Üdv Uraim!

Adott egy régi !GB-os pendrive és tartalma, illetve egy régi rendszer egy régi laptopon.

A pendrive tartalmát szeretném letörölni, majd formatálni azt. A cél .pdf doksik tárolása, hurcolása különféle platformok között. Milyen alkalmazással tehetem ezt meg az adott rendszeren segítségével?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#82300) ubyegon2 válasza Warton (#82298) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez is miért nincs automatizálva, hogy megnyomod a formázás gombot és felkínálja, hogy leválasztja a meghajtót igen/nem? Ráböksz az igenre és már formázza is.

Szerintem ezzel a ponttal meg is válaszoltad magadnak, miért nem olyan automatizált egy particionáló program:

5. .. Ezért pl. a 70+ éves fateromnak, aki egy számítógépes antitalentum simán felraktam a gépére egy LinuxMintet, amitől megtáltosodott a gépe és szereti használni, persze Windows külalakkal, hogy ne zavarják meg a dolgok.

Kb úgy néz ki, hogy ha valaki képtelen rájönni, hogyan lehet particionálni/inicializálni/formázni egy meghajtót/particiót, az ne is tudjon ilyen műveletet végrehajtatni. No ez az igazán felhasználóbarát megoldás. :K

Szerintem kicsit távolodj el a hűdeklasszfreewindows szemlélettől és mindjárt másként fogod látni a gubancok megoldását is. ;]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.