Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82751) growler válasza csixy (#82749) üzenetére


growler
őstag

" - "casper" törlése " ez it jelent_
casper törlése, live-boot telepítése [link] [link] ezekre speciálisan Mint alatt van
szükség - különben nem indul a live rendszer. Ubuntu alatt ezekre nincs szükség
úgy tudom. Az Nvidiás anomáliához nem tudok hozzászólni - nekem mindig is
Intel IGP-m volt - azzal soha nem volt gond.

[ Szerkesztve ]

(#82752) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

otthoni nas-omra telepítenék egy iperf3 szervert.

linux mint 20.3 cinnamon-ra melyik klienst telepítsem? a szoftverkezelőben találhatót (3.7-3) vagy ezen a linken található módszert használjam?

(#82753) CPT.Pirk válasza Sanyi.mTs (#82752) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha Timestamp-es új kapcsoló nem érdekes számodra, akkor a szoftverközpontból is jó. Ha igen, akkor viszont már ne 3.9-et, hanem újabbat tegyél fel csomagból. https://software.es.net/iperf/news.html

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82754) Kacsasült


Kacsasült
junior tag

Hello.
Rendeltem uj ssd-t, ha megerkezik linux mint-et szeretnek rátelepiteni usb meghajton keresztul.
8gb-s usbkulcs eleg lesz hozza? Melyik fajlt kell letoltenem a linux oldalarol?iso, live boot, install, postinstall?
A letoltott fajlt siman atmasolom pendrive-ra vagy kell hozza rufus pl?
Mielott kicserelem a hard disc-t, biosban eleg beallitani ,h bootoljon usb-rol?

(#82755) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82754) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv.

A telepítéshez egy 4GB-os pen is elég. A telepítő ISO-nak kell ráférnie, ami 2.1GB. Nincs másik fájl, ott szerintem valami mást találtál.
https://linuxmint.com/edition.php?id=292

Itt az oldalon mutatják hogy kell kiírni és telepíteni, de jah, win alatt pl. a Rufus príma megoldás hozzá. A bios-ban nem is kell átállítanod semmit, elég az F10 vagy ami éppen a boot választó gomb nálad azt nyomkodni és egyszer átállítani a boot eszközt a penre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82756) Kacsasült válasza CPT.Pirk (#82755) üzenetére


Kacsasült
junior tag

Koszi a valaszt. A bongeszomben elmentett konyvjelzoket kitudom valahogy menteni? Microsoft edge

(#82757) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82756) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még most Windows alatt tedd fel a neked tetsző nem Microsoft böngészőt amit Mint alatt is használsz majd, elvileg mind tud importálni Edge-ből. Ebben a böngészőben pedig csinálj egy fiókot magadnak és akkor oprendszertől független megmaradnak a jelszavaid, könyvjelzőid meg minden, a Mint alatt csak be kell jelentkezned és kész.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82758) Kacsasült válasza CPT.Pirk (#82757) üzenetére


Kacsasült
junior tag

Edge nem mukodik mint alatt? Ezt szerettem volna hasznalni, B opcio az opera

(#82759) csixy válasza Kacsasült (#82758) üzenetére


csixy
addikt

Az újabb Edge Chrome motorral működik, Chrome van a linuxban is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82760) Sonja válasza Kacsasült (#82758) üzenetére


Sonja
veterán

De, működik Linux alatt is a Microsoft Edge böngésző. Gondolom a szinkronizáció is ugyan úgy működik, függetlenül az oprendszertől (álá Google Chrome).

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#82761) tordaitibi válasza Sonja (#82760) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem probaltam mert evtizede Operázok de szerintem egy Microsoft fiók kell az Edge szinkronhoz.
Meg fogom nezni ha hazaertem, most mobilrol vagyok.

(#82762) Sonja válasza tordaitibi (#82761) üzenetére


Sonja
veterán

Persze, ez természetes. Ahogy a Google Chrome-hoz Google fiók kell, úgy a Microsoft Edge-hez Microsoft fiók. Csak így működik a szinkronizáció. :K

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#82763) growler válasza Kacsasült (#82758) üzenetére


growler
őstag

Ha nem tudsz könnyen elválni a Windowstól, akkor nézd meg a "Linuxfx"-et. [link] [link]
Alapértelmezetten az Edge böngészővel jön. Ehhez kell a 8GB-os pen.

(#82764) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82758) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tavaly november óta már van stabil Edge Linuxra, nagyjából azonos a tudása a Windowsos verzióval.

Viszont pont az a Linux lényege, hogy azzal kerüljük az ilyen céges, zárt programok használatát... De persze ez rajtad áll, hogy mit szeretnél. Itt ebben a fórumban szerintem te leszel az első, aki Edge-t szeretne használni Linux alatt. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82765) tordaitibi válasza Sonja (#82762) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És nem!!
Hazaértem és megnéztem, be is szinkronizáltam.
Nekem van Microsoft fiókom de inaktív, évek óta nem használom csak a retail liszenszeim átvitelekor szoktam.
Google fiókkal is működik az Edge szinkron, ez szinte hihetetlen és kellemes meglepetés volt.
Bejelentkeztem a gmailos maillalcímemmel, passworddal, itt vakarózótt kicsit gondolom a nyüves két vagy már 102 faktoros azomosítás miatt és nem engedett be a passworddal hanem küldött a mailcímre egy kódot, azzal simán megcsináltam az Edge szinkront.
Ajánlott a procedúra során bepöttyözni a "Csak Microsoft alkalmazások szinkronizálása" opciót.

Egyébként az Operámat fényévekkel leveri Winen az Edge, egy szutyok 2 magos mobil AMD cucc alól villámgyors böngésző.

(#82766) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#82764) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem biztos. Lehet kipróbálom az Ubuntumon.
A szinkron tartott vissza mert az Opera nálam 4 eszközre meg egy portable Operára van beállítva és jól műkszik. De sajnos maga az Opera az utóbbi időben nem jól műkszik...

(#82767) csixy


csixy
addikt

A Parrot oldalán találtam egy részletes leírást az [Nvidia zárt driver] telepítéséről és beélesítéséről ubuntu derivatívák esetére.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82768) Kacsasült válasza CPT.Pirk (#82764) üzenetére


Kacsasült
junior tag

Mik az alternativak? Nekem furge mukodes, 264 kiterjesztes, normalis kinezet ami fontos. Pár oldalt latogatok csak, kozuluk a youtube nagyon eroforrasigenyes. Mozillat, chromet kerulom. Edge, opera szimpatikus. Ilyen mini bongeszoknek nem tetszett a windows98-as kinezetuk, de lehet van koztuk megfelelo, amit nem ismerek

[ Szerkesztve ]

(#82769) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82768) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, olyan sok lehetőséged nincs. Edge, Chrome, Opera, ezek mind a Chromium böngészőmotort használják, csak kicsit más a skin rajta meg egy-két cég specifikus extra feature van itt-ott de a lényeg ugyanaz mindegyikben.
Ezeken kívül van a Firefox saját böngésző motorral, ?lesz? a Duckduckgo böngésző, valamint Apple termékeken a Safari.

tordaitibi: ha menne vele a NetFlix 4K, még fel is tenném NetFlixezni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82770) csixy


csixy
addikt

Na most a parrot leírás alapján és kexec rebootolások segítségével sikerült a csak a RAM-ban lévő rendszerre helyesen feltelepíteni az nvidia kártyát zárt gyári driverrel és még az egerem is tökéletesen működik. Minden jól működik. :) :D :) Most az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy ezt a RAM-ban lévő rendszert le lehetne valahogy live iso formájában menteni ??? ;) :B

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82771) Sanyi.mTs válasza CPT.Pirk (#82753) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Valóban elég volt a szoftverkezelőben lévő verzió. Utána már csak a parancsra és kapcsolókra kellett rákeresnem.
Rendben lement a teszt.

(#82772) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#82769) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom kipróbálni, 2 okból,
az egyik hogy nincs Netflixem (van valami próba, vevőcsalogató 1-2 nap free?) a másik, nincs 4K kijelzőm.
Bár attól még mennie kéne, gondolom.

(#82773) ubyegon2 válasza csixy (#82770) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy ezt a RAM-ban lévő rendszert le lehetne valahogy live iso formájában menteni ???

Figyu, ha a berakott képek azt az állapotot mutatják, amit szeretnél iso-ba tenni, az nem lesz az igazi. Nekem vannak kétségeim, hogy jelenlegi(a képen lévő) állapotban teljesen RAM-ból fut a rendszer.

Ha megnézed, a RAM-használat 2.39GB-ot mutat, ennyi lenne a teljes rendszer? Bár a fene tudja, de nekem gyanús ez...

(#82774) Kacsasült


Kacsasült
junior tag

Rendeltem ssd-t es pendrive-t. Most azon gondolkozom , hogy lecserelem a notebook alaplap+processzorat is egyidoben....ebay-en talaltam remek vetelt.
Ha lecserelnek mindent egy idoben, akkor elotte kell valamilyen beallitast vegeznem biosban vagy barhol?(most win 10, majd linux mint lesz)

(#82775) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82774) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Állítani nem kell semmit. Viszont két dolog történhet miután kicserélted a géped belsejét:
-elindul a W10
-nem indul el a W10
:)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82776) Kacsasült válasza CPT.Pirk (#82775) üzenetére


Kacsasült
junior tag

Megrendeltem a gep belsejet, mikor megerkezik egyutt raknam be az ssd-vel, amire ujonnan akarom rendszert telepiteni...igy a regi system nem erdekel...
Linux mint telepitese utan szuksegrm lesz valamire, amire windows eseten nem lenne?

(#82777) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82776) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem. Viszont akkor no para, gy.k. egy új telepítés lesz mindkét rendszer. Először a W10 menjen fel, aztán a Linux.

*vagyis igen. A Mint-en van egy eszközmeghajtók, vagy valami hasonló nevű pont a menüben. Ott tudsz bekapcsolni 1-2 gyártó specifikus zárt drivert a géphez. Már ha kell hozzá ilyen, mert nem feltétlen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82778) ubyegon2 válasza Kacsasült (#82776) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megrendeltem a gep belsejet, mikor megerkezik egyutt raknam be az ssd-vel

Inkább arra érdemes figyelni, hogy a rendelt alaplapba illeszkedő SSD-t vegyél, bár gondolom tisztában vagy ezzel, szóval 3 különböző csatolójú és 2 különböző protokoll-t alkalmazó SSD mehet notebookokba. Ha erre nem figyelsz, akkor sok gondod nem lesz a Linux telepítéssel. ;)

[ Szerkesztve ]

(#82779) tordaitibi válasza Kacsasült (#82774) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mentesz, biztos mi biztos, több módszer is van, Win saját és külső programok is.
Keszereled a lemezt, beszereled az új gépbe, arra ügyelni kéne hogy az ahci, secure boot, bios/uefi egyforma legyen.
Botolsz, megvárod míg a Win elszüttyög, lehet rebootol is, majd hagyod hogy levadássza a neki kellő drivereket , ha nem megy neki akkor ajánlott manuális segítség.
És készen is vagy.
99% hogy gond nélkül veszi az akadályt, procicserét, esetleges platformváltást is, pl. AMD-Intel proci, Nvidia-Intel -egyéb gpu cseréket.

Linuxról szó se essen, az átgázol minden hardvercserén. :) :K
bios-uefi beállítások itt is fontosak.

Szerk,
most görgettem lejjebb, nem átvinni akarod a rendszereidet hanem szűz telepítés.
Ott meg mindegy, nem is értem így a kérdést.
Először a Windows, mert annak a faejű bootmanagere nem indít semmi mást csak Windowst, utána a Linux.
Ha UEFI a géped akkor ez se érdekes, mindegy a sorrend, majd választasz a uefi menübe, csak a Linux grubot (rendszerbetöltő) az efi partícióra kell rakni de asszem ez alapértelmezett is.

[ Szerkesztve ]

(#82780) Kacsasült válasza ubyegon2 (#82778) üzenetére


Kacsasült
junior tag

Ugyanaz a notebook modell egy masik proceszorral szerelt alaplap processzor kombojat vettem, igy ram, merevlemez foglalat ugyanaz

Ha megjottek az alkatreszek es elakadnak, majd jelzek, addig is koszi mindenkinek

(#82781) ubyegon2 válasza Kacsasült (#82780) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ugyanaz a notebook modell egy masik proceszorral szerelt alaplap processzor kombojat vettem

Ezt azért kb gyanítottam, az SSD illeszkedés kérdése ettől még valós, fogalmam sincs, milyen ilyenirányú skilljeid vannak és szaktopikos tapasztalataim alapján, 10-ből 9 usernek fogalma sincs, melyik csatolóval szerelt SSD lenne jó a gépébe. Hogy őszinte legyek, néha nem is annyira egyszerű....(most még ott tartasz, hogy kicsit nehezményezed az ilyen tipusú kérdéseket, de majd változik ez még) :K

(#82782) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

ÁNYK (Általános Nyomtatványkitöltő)-t lehet linuxon telepíteni/használni? vagy mindenképpen windows kell hozzá?

(#82783) ubyegon2 válasza Sanyi.mTs (#82782) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tuti lehet, mert anno még a Linux Mint 13 idején azon csináltam a bevallást, jó ideje már nem csinálom persze.

Itt egy 20.04 alapú Mint-es írás. (a 2015-ös cikk megjelenés dátuma ne zavarjon meg)

Amúgy a NAV még most is a JRE 8-as verziót írja használhatónak, azt meg innen tudod leszedni. (lap alján vannak a fájlok)

[ Szerkesztve ]

(#82784) Sinkapeter válasza Sanyi.mTs (#82782) üzenetére


Sinkapeter
tag

RPM csomag a NAV oldalán is van fent, ebből aztán van AUR is.

(#82785) Warton


Warton
őstag

Ismét sikerült vásárolnom egy kotrevák laptopot az időközben elhalálozott 10+ éves szintén kotrevák laptop helyére. Ezúttal egy Wind U200-ast, amiben egy nagyon komoly celerongy ketyeg, 2 GB rammal. A kérdés, hogy melyik distro lenne képes ezzel valamit kezdeni? Első gondolat a Puppy linux (fossapup) volt, de közben szembejött a XeroLinux XFCE-vel. Vagy igazából teljesen mindegy? Most a Xero felék hajlok inkább, az Arch valamiért jobban bejön.

[ Szerkesztve ]

(#82786) tordaitibi válasza Warton (#82785) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem mindegy hogy milyen Celeron.
A 12+ eves vagy pl. egy N3xxx vagy J4125. Elobbin kozepes, utobbin kettes kozmikus sebesseggel hasit a Win es barmelyik Linux.

SSD es min.4 de inkabb 8G ram erosen ajanlott kulonben csodak nincsenek.

[ Szerkesztve ]

(#82787) Kacsasült


Kacsasült
junior tag

Linus mint es peppermint kozt mikxa fobb kulonbsegek? Foobar es qbittorrent es Mpc programokat hasznalok csak...mpc-rol letudnek mondani vlc javara...a masik kettotorol nem szeretnek

(#82788) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82787) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Peppermint az inkább gyengébb gépekre való. A Linux Mint mögött jóval nagyobb userbase van.

MPC alatt az MPC-HC -t érted? Annak nincs direkt Linuxos megfelelője, de javaslom az SMPlayert, tök olyan és mindent visz. A másik kettő az természetesen van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82789) Warton válasza tordaitibi (#82786) üzenetére


Warton
őstag

Intel Celeron 723 1,2 GHz

1. Szerintem teljesen mindegy milyen Celeron, mert változtatni úgyse tudok rajta, a dolog adott. Nem értek annyira hozzá, amit olvastam ez a CPU egy fokkal jobb, mint az Intel Atomok, ami elég rosszul hangzik.
2. Windowst nem is értem, hogy került ide? Fel sem merült részemről. :F Bár nagy buli lenne egy WindowsXP-t vagy egy Windows98SE-t telepíteni rá...
3. 8GB nem megy bele, leírás alapján. 4 GB-ra fel fogom pimpelni, meg az SSD is megvan, ezek alap dolgok számomra, ezt nem is kérdeztem.
4. Nyilván nem a GTA5-öt akarom futtatni rajta 4K-ban. :U

A kérdésem igazából arra irányult, mert ilyen gyenge cuccal nem volt dolgom mostanság, hogy a két distro közül melyik lenne a megfelelőbb erre a hardverre. Esetleg van-e olyan Arch alapú distro, ami a puppyhoz hasonló gyenge gépekre lett kitalálva?

(#82790) Kacsasült válasza CPT.Pirk (#82788) üzenetére


Kacsasült
junior tag

I3 4005u, 8gb ram 1600mhz...youtube oldal furgen mukodne linux minttel? N2830 celeront csereltem le, mert az mar nagyon lassu volt a bongeszok folyamatosan novekvo eroforrasigenye miatt...

Igen mpc-hc. Vlc-t ismerem az nem kompatibilis? Minimal rendszerigenyu bongeszok kozt mi ajanlott, korabban probaltam parat, de mar nem emlekszem mi volt a problemajuk a dizajnon kivul

[ Szerkesztve ]

(#82791) CPT.Pirk válasza Kacsasült (#82790) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem a böngésző lett igényesebb, hanem a net. Annyit tudsz tenni, hogy használsz adblock-ot... A böngészők annyit fejlődtek, hogy ma már mindegyik tud több szálon dolgozni.

A VLC természetesen megy. Nekem személyes preferenciám az SMPlayer, de van még x hasonló lejátszó.

Warton: ArchBang-et nézd meg. Amúgy arra utalt a kolléga, hogy minden-is lassú lesz azon a gépen. De ezt nyilván érzed te is. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82792) Vasti74 válasza Warton (#82789) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Helló!
Az a kérdés, hogy mire használnád az erőművet?
Csak hogy kell-e hozzá vízhűtés, vagy elég lesz a levegős ;-)
Na de komolyan: gondolom nem egy operációs rendszer futtatása a cél.
Viszont minden másra az az 1 magos, csiga lassú processzor valószínűleg kevés lesz...
Most kíváncsiságból megnéztem: anyunak a gépében nemrég cseréltem ki a C2D E8400 procit egy Q9500-ra, na ennél a Celerkánál az E8400 is 3x-5x gyorsabb volt! Azért az már valami ;-) És tényleg létezik olyan Atom proci, aminél gyorsabb ez a Celeron, de azért egy valamire való Atom bőven gyorsabb, meg több magos, stb. stb.
Ezért érdekel, hogy mégis mire?
Statikus weboldalak olvasgatására valószínűleg elég lesz, egy doksit is meg lehet vele szerkeszteni, de hogy egy Youtube videót már nem nagyon játszik le, maximum 240 vagy 360 soros felbontásban, az szinte biztos, és ezen (a hardver gyengeségén) nem segít semmilyen rendszer.
Az egyszerűsége és az elterjedtsége miatt én Linux Mint párti vagyok, annak is van Xfce-s változata, én tennék vele egy próbát.
Üdv: Vasti

[ Szerkesztve ]

(#82793) Kacsasült válasza growler (#82763) üzenetére


Kacsasült
junior tag

Ez mas mint a linux Mint xfce?

(#82794) growler válasza Kacsasült (#82793) üzenetére


growler
őstag

Enyhén szólva, más ! :) A Mint Xfce-vel még együtt tudnék élni, de ettől a förmedvénytől
felállt a szőr a hátamon. Persze, ez szubjektív dolog. 'Kinek' a pap, 'kinek' a papné,
'kinek' a lányuk. Meg lehet nézni, és értékelni.

(#82795) tordaitibi válasza Warton (#82789) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A Windws a példa miatt került ide, érzékeltetésképpen hogy van Celeron ami azt is vidáman futtatja.

Erre a vasra hardverileg tényleg nem érdemes bővítésban gondolkodni, szoftverileg meg szinte mindegy mit raksz rá, az Asztal meg jpg képek nézegetésén kívül semmire nem lesz jó.
A böngésző a leghardverigényesebb programok közé lépett elő, mint írták nem a böngésző hibája hanem maga a web lett borzasztó erőforrásigényes.
Létezik CLI bögészési lehetőség is, hogy ez hogyan működik nem tudom és nem is akarom :)

Vagy egy Puppy, vagy az ajánlott ArchBang,
ha szeretsz Openbox környezetbe matatni.... akkor hajrá.

(#82796) growler válasza Warton (#82789) üzenetére


growler
őstag

Van a "Mabox" ez egy Openbox felületű Manjaro származék - meg lehet nézni ezt is. [link]

[ Szerkesztve ]

(#82797) csixy válasza ubyegon2 (#82773) üzenetére


csixy
addikt

Igazad van. Lenyúlt a piszok disznaja az SSD-re is és minden ott maradt a lemezen is , mint egy tükörkép. A firefox meg elromlott, mert a bal felső sarkába a képmezőnek számomra ismeretlen célú feliratok íródnak rá élénk színekkel a rendes képre. ... letörültem az egészet.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82798) ubyegon2 válasza csixy (#82797) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lenyúlt a piszok disznaja az SSD-re is és minden ott maradt a lemezen is

Hát ugye a rendszer ha nem korlátozod, akkor elkezdi felépíteni a maga kis Meta system-ét és neki az az SSD erre pont igen alkalmasnak is tűnt(cache, tmpfs, etc,.)! Ez a memóriakezelés igen furmányos tud lenni Linux alatt és nem ebbe az irányba indultál el most. Anno akkor kezdett érdekelni ez a téma, mikor pár hozzáértővel azt tárgyaltuk ki, miért van az, hogy kb minden monitorozó alkalmazás másképp jeleníti meg az alkalmazott memória tipusok mennyiségét. Szóval mikor ebbe a témába akartam elmélyedni, pont jött a HDD/SSD váltás időszaka és ez áttolta érdeklődésemet az SSD-k irányába.

Amúgy az esetenként igen hatékony módszereidre gondolva én azt tenném, hogy meghajtótlanítom a gépet és úgy kezdenék bele ebbe a kísérletbe, persze nyilván nehézségekbe ütközik ez fizikailag, mert nem egy Sata meghajtóról van szó, amit pikkpakk kikap az ember a notebookból..... :N

[ Szerkesztve ]

(#82799) csixy válasza ubyegon2 (#82798) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm az ötletet! Ha majd egyszer össze tudom szedegetni az elvi feltételeket, akkor az a 12 +1 csavar már nem lesz akadály.
Akkor jön az a kérdés, hogy hogyan lehet egy live-linux telepítőt felbootolás után úgy áttuningolni, hogy legyen benne egy igazi User is. A változtatáasokat pedig valahová elmenti. Tudom erre való lenne a slax, de az annyira kicsike , kevéske, hogy eddig mindig végül kudarcra futottam vele, mert pl a hálózatot, wifit nem kezelte megfelelően.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82800) tordaitibi válasza csixy (#82799) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A perzisztens mód nem jó neked?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.