Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82101) #68216320


#68216320
törölt tag

A desktop gépemre Arch-ot telepítettem. Kapott egy KDE-t is. (kde-plasma, xorg, wayland-session) Viszont nvidia vga van a gépben és kimaradt a zárt driver felrakása.
Jelenleg elindul a login screen, de a belépés után a desktop már nem jelenik meg.
Van valami megoldás, hogy fel tudjam tenni az nvidia drivert jelen állapotában?

(#82102) tordaitibi válasza #68216320 (#82101) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igen van, ha jol emlekszek F3 vagy F2...? kivisz konzolra es ott a megfelelo parancsok beirkalasaval mindent meg lehet csinalni.
Hogy miket kell beirkalni arrol lila gozom sincs, ezugyben mas segitsege kell.
Ha Arch meg KDE, akkor miert nem egy konyhakesz Manjarot teszel fel? Abban minden benne van, a driver csere lehetoseg gui alatt, par kattintassal.

(#82103) #68216320 válasza tordaitibi (#82102) üzenetére


#68216320
törölt tag

Koszonom, meglesem.
Feltetlenul magam szeretnem a rendszert osszerakni.
Tudni akarom mi es miert van ugy konfigolva, ahogy van.
Ezert az Arch reszemrol.

(#82104) csixy válasza #68216320 (#82101) üzenetére


csixy
addikt

Szerintem rossz divert raktál fel. Mert ha semmit sem választottál volna , akkor vesával elindulna. A hurcolós USB-s SSD telepítésemet mindig így szoktam csinálni. A vesával mindenen elindul. Cserében nem összkomfortos a felbontás.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82105) Ueda válasza tordaitibi (#82102) üzenetére


Ueda
senior tag

A Manjaro-val az a gond, hogy nem (kimondottan) az Arch vonalat képviseli.* Én is örömmel léptem tovább az EndeavourOS -ra, ami a nevével ellentétben nem is igazán disztró, hanem egy kezdőfelhasználóbarát telepítő (Calamares) az Arch -hoz.

* https://wiki.manjaro.org/index.php/Manjaro:A_Different_Kind_of_Beast
Although Manjaro is Arch-based and Arch compatible, it is not Arch.
Bár a Manjaro Arch-alapú és Arch-kompatibilis, mégsem Arch.

[ Szerkesztve ]

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82106) ubyegon2 válasza #68216320 (#82103) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudni akarom mi es miert van ugy konfigolva, ahogy van.

Ez esetben nincs olyan megoldás, amivel fenti célt eléred, egyértelműen el kell kezdene az elejétől újra. ;] De ha megnézed az ebben leírt lépéseket és érted a mit, miért-et, akkor ne kezdd előröl: How to install & configure nvidia driver on arch linux

Itt már ugye nyilván azt feltételezik, hogy egy egyszerű konzolos install nem okoz gondot. ;) Ilyen a pure Arch install! ;]

[ Szerkesztve ]

(#82107) #68216320 válasza csixy (#82104) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem raktam fel semilyen vga drivert.
Az alaprendszer elindulása után kizárólag ennyit adtam meg:

pacman -S xorg plasma plasma-wayland-session kde-applications

és bekapcsoltam a display és netvork managert

systemctl enable sddm.service
systemctl enable NetworkManager.service

Szóval pont ezaz, hogy vesa-ként mennie kellene. Vagy alapban van nouveau driver a kde felrakással és az kergül meg?
Megjegyzem a jelenlegi felállásban egy ubuntu 20.04 live is csak safe módban indul el nálam, különben szétesik a kép. Talán a display port kavar be, nem tudom.

[ Szerkesztve ]

(#82108) Ueda válasza #68216320 (#82107) üzenetére


Ueda
senior tag

Valamivel kiiratod a videós információkat pl. inxi -Gxxx, hátha segít.

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#82109) ubyegon2 válasza #68216320 (#82107) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kernel mode setting
Kernel Mode-setting

Vagy alapban van nouveau driver a kde felrakással és az kergül meg?

Kernelben van a driver, emiatt alkalmazzák ilyen esetekben a modesetting kernel opciót. A DE-nek ehhez semmi köze. Tényleg nem véletlenül említettem, hogy ezt totál az alapoktól érdemes csinálni, ha meg akarod érteni a rendszer felépítését/működését.

(#82110) BoB válasza #68216320 (#82107) üzenetére


BoB
veterán

Nem fog menni vesa-ként, mivel azt a drivert is külön telepíteni kellene ha használni akarod, az xorg nem húzza be. (azaz nincs telepítve vesa driver alapból)

xf86-video-vesa a csomag neve ha azt akarod használni.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#82111) #68216320 válasza ubyegon2 (#82109) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem tudom mennyire alapokra gondolsz?

Én azt a megoldást követném és követem jelenleg, hogy nulláról particionálva felrakom az alaprendszert, beállítom a csomagkezelőt/hálózatot/nyelvet és teszek rá valam DE-t.
Aztán a használat közben jönnek elő problémás helyzetek, amelyeket megpróbálok megérteni és megoldást keresve elhárítani azokat.
Így a "probléma megjelenés -> probléma megértés -> megoldás keresés -> probléma elhárítás" útvonalat bejárom, ami esetemben a gyakorlati tudás megszerzését jelenti. Az évek során ez a módszer vált be leginkább.
Emiatt teszem azt, hogy telepítve és testreszabva egy saját környezetet próbálom az ismereteket megszerezni az Arch vonalhoz. Kipróbálok néhány DE-t is.
Az eddigi Ubuntu 14+ használatom alapján a Gnome2 (azt anno nagyon szerettem), Unity (amennyire utáltam az elején, mostanra már szeretem, csak hát ...) és Gnome ismerem van leginkább. Xfce és Lxde DE-k sem ismeretlenek, de azokat keveset használtam.
De ugye Ubuntu használattal sokminden "kulcsrakészen" érkezett. Na, ezeket kell most manuálisan beállítanom.

Amúgy Arch esetén nagyon tetszik, hogy amíg Ubuntu 20.04 esetében, ha nem akartam mondjuk egy Handbrake flatpak-ot használni akkor magamnak kellett build-elni, addig az Arch repóban ott van nativ a Handbrake.

Ha már kellő biztonsággal tudok majd egy rendszert összerakni magamnak, akkor a vége egy OpenBox+Cairo páros lesz csak és a munkámhoz szükséges fejlesztőkörnyezet beállítása.

Addig sok próbálkozás, kutakodás, kérdés és főleg doksi összerakás vár még rám :)

[ Szerkesztve ]

(#82112) ubyegon2 válasza #68216320 (#82111) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én azt a megoldást követném és követem jelenleg, hogy nulláról particionálva felrakom az alaprendszert, beállítom a csomagkezelőt/hálózatot/nyelvet és teszek rá valam DE-t.

Ez tökéletes út egyébként, de láthatóan kimaradnak igen lényeges elemek belőle, mint a megjelenítés legoptimális biztosítása, adott hw-környezethez a szükséges sw-es feltételek alkalmazása.... Ilyenekre gondoltam főleg, jelenleg bizonyos lépéseket kihagysz és ha ez visszaüt, akkor próbálod a helyzetet elemezve megoldani azt. De gyakorlatilag jó ez így is, kb olyan, mint a puzzle, előbb értelmezhető képrészletek alakulnak ki, aztán egyre inkább kezd összeállni a big picture! :K

Fog ez menni láthatóan neked, nem is azért emlegetem az alapokat, mert szkeptikus lennék, szóval lehet így is.... :)

(#82113) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Bocs az off de LO topik nemigen van.
LibreOffice Writer, hogyan kell beállítani hogy megjegyezze és beíráskor felajánlja a szavakat, hogy csak rákattintok és beírja. Én nem találom.

(#82114) ubyegon2 válasza tordaitibi (#82113) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#82115) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#82113) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

https://prohardver.hu/tema/libreoffice_topik/friss.html

És még élet is van benne, párszor már kaptam ott választ a kérdéseimre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82116) csixy


csixy
addikt

Lenne valakinek egy jópofa conky.conf , vagy conkyrc fájlja ami mutatná a 4darab kétcsövű i7-es magot, az intel és az nvidia GPU hőmérsékletét, hőmérsékleteket , meg ami belefér még. ??? Köszi

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82117) Sonja válasza csixy (#82116) üzenetére


Sonja
veterán

Ez pl. nem rossz! Kicsit változtass rajta, de alapnak jó lesz.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#82118) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#82115) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Uby,
én kérek elnézést, két szóba írtam be a keresőbe nem egybe.
Így tényleg nem találta. :)

Bár a legalsót meg kihozta találatnak, a fene se érti a keresőmotor lelkivilágát.

Megyek a linkelt topikba, köszi.

(#82119) csixy válasza Sonja (#82117) üzenetére


csixy
addikt

Köszi. Még csiszolni kell rajta.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82120) csixy válasza csixy (#82119) üzenetére


csixy
addikt

Kezd alakulni a conkym. Mi baja van a 2. sorral?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82121) togvau


togvau
senior tag

Hogy lehet azt a szerencsétlen x11 forwardingot örökre működővé tenni?
Minden alkalommal kb 1 órát kell keresnem, hogy működjön linux-linux között... mert vindóz local géppel simán működik, mert nincsenek ilyen hülye jogosultságos marhaságok benne.
Linuxos local géppel viszont "X11 connection rejected because of wrong authentication".

Azt szeretném, hogy minden x11 mindenhonnan mindenhová. Nem kell jogosultság kezelés, teljesen értelmetlen amúgy is.

hitler, sztálin, micro usb

(#82122) fatpingvin válasza togvau (#82121) üzenetére


fatpingvin
őstag

a konkrét problémádról nem igazán írtál semmit. hiszti nélkül, mi az amit el szeretnél érni?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82123) cigam válasza togvau (#82121) üzenetére


cigam
félisten

vindóz local géppel simán működik, mert nincsenek ilyen hülye jogosultságos marhaságok benne.

3dolog:
- Vegyél erőt magadon, és írd le rendesen, hogy Windows!
- Kapaszkodj meg, Windows-on is úgyanúgy léteznek jogosultságok.
- Írd le hogy jelenleg mi hogyan van beállítva, mit szeretnél, pontosan hol akadtál el.
+ Látogasd meg a látóasszony topikot mert ennyi infó alapján csak ott tudnak segíteni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82124) CPT.Pirk válasza csixy (#82120) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egész fájlt kéne látni. Valami potensebb szövegszerkesztővel nézd meg, ami mutatja a nem nyomtatható karaktereket is, hátha valami olyan került bele.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82125) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hogyan lehet egy wifi kártyát a 20/40MHz helyett csak 20MHz sávszélre állítani?
Winen ez 4 kattintás az Eszközkezelőbe és meg is jegyzi reboot után is.
Linuxon 2 órája túrom a netet meg terminálozok, már máshol is és régebben is ezt a megoldást kaptam de nem működik:

tibi@TibiXubuntu:~$ sudo -S ifconfig wlp1s0 down
tibi@TibiXubuntu:~$ sudo iw dev wlp1s0 set channel 1 HT20
command failed: Device or resource busy (-16)
tibi@TibiXubuntu:~$ 

Azt írja ha jól értelmezem hogy hiba mert az eszköz foglalt.
Hogyan lehetne a csak 20MHz módot beállítani, és nem csak a pl. 1. csatornára hanem az egész 2,4GHz sávra, és ha sikerül, hogyan lehetne állandósítani?

[ Szerkesztve ]

(#82126) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#82125) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Routerben már láttam, hogy be lehetett korlátozni így. De mi ennek a célja?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82127) growler válasza tordaitibi (#82125) üzenetére


growler
őstag

A régi TP-Linkes routerem beállításaiban lehetett sávszélességet állítani.

(#82128) tordaitibi válasza growler (#82127) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Kapitány,
mert 2 év alatt most 4. alkalommal belefutottam hogy 20/40 módba 150-200B/s, igen ilyen tetűlassú a kapcsolat azaz egy txt fájl is 1 percig jön le, a YT. be se jön. Ha beállítom a 20Mhz only modet akkor megjön a 20-30Mbps sávszél. Oka ismeretlen, eddig megoldottam router oldalon de most nem férek hozzá egyik helyen a routerhez. Ezért kéne OS oldalról beállítani.

[itt írtam erről ] és most kéne a megoldás élesbe, Linux alatt. Winen nem gond mint írtam, ott már meg is csináltam és azon hasít a net.


(#82129) Sonja válasza tordaitibi (#82125) üzenetére


Sonja
veterán

No, és esetleg így?

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#82130) tordaitibi válasza Sonja (#82129) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Valami történt, először mikor végigmentem a parancsokon akkor teljesen elveszett a wireless kártya, repülő mód be majd ki, erre visszajött.
Mégegyszer lefuttatva, a 200B/s helyett 40-70Kb/sec lett, ezzel a sebességgel tudok fórumozni, ezt is erről írom.
De másra kevés. A hálózat 20MBp/s felett tud, az biztos.
Váláámi váán de nem az igazi.

(#82131) csixy válasza tordaitibi (#82130) üzenetére


csixy
addikt

Lakótelepen lax?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82132) csixy válasza tordaitibi (#82130) üzenetére


csixy
addikt

Lássuk az étert.
apt install linssid

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82133) CPT.Pirk válasza csixy (#82131) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember


Mé? Mi van lakótelepen laxik? Nem lehet ott mindenkinek olyan drága wifije more! :D

tordaitibi: amúgy jah. Megérné megnézni, hogy hány wifi dolgozik ugyanazon a sávon. Persze ha nem férsz hozzá a routerhez, akkor nincs mit átállítani... Egyes routerek maguktól tudnak csatornát váltani ha úgy érzik, hogy az ő addigi sávjukon más is elkezdett adni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82134) csixy válasza CPT.Pirk (#82133) üzenetére


csixy
addikt

Nálam a helyzet egyszerű.

Célszerű arra a csatornára áttenni a router wifijét , ahol kevés az ellenséges adás és zsúfolt környezetben valóban keskeny sávot érdemes a routeren beállítani (ezt nem a wifi kliens kártyán szoktuk beállítani)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82135) tordaitibi válasza csixy (#82131) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Kapitány, dehogy lakótelep, éppenhogy egy préri közepén lévő építkezés. Összesen 1 azaz egy darab router látszik, a cég szerelte fel hogy a vezetőségnek legyen net, ez egy korlátlan netes sim kártyás eszköz, ráadásul a wireless titkosítatlan, free, ide úgyis csak a dolgozók jönnek. De maga a router jelszavas. El tudnám kérni a jelszót de szeretném kliens azaz az én oldalamon megoldani a Linuxon is.
Éjjel én lógok a routeren egyesegyedül, ja nem, van még egy wifi nyomtató.
Lakótelep szindróma kizárva, kb.700 méteren belül nincs más wifi.

(#82136) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#82135) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha el tudod kérni a jelszót, akkor szerintem érdemes lenne egy firmware frissítést tolnod a routerre, ha magától nem csinál ilyet.

A te oldaladon meg inkább vennék egy USB-s jóféle wifi sticket, mert akkor valszeg nem kell széthekkelned a drivert meg nem bukod a sávszélességet.
Elég valószínűnek tartom, hogy ha egy másik klienssel kapcsolódsz fel a routerre, akkor nem lesz vele gondod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#82137) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#82136) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Így van ahogy mondod, mindig van nálam mindig egy ezeréves TpLink TL-WN422G usb adapter és azzal jó.
Cak azért érdekelt a kihívás mert az utóbbi kb. 2 év alatt 4x futottam bele ebbe a lassú kapcsolat szindrómába, a melóm miatt évi 30-40 munkaterületen megfordulok. A 4-ből 3 TpLink eszköz, 1x meg Cisco, valamint előfordult Broadcom és Intel wifi klienskártyával tehát mégcsak nem is gyártófüggő a történet.
A blogbejegyzésemben is a végén nyitva hagytam a kérdést a megoldásra, Hcl kolléga írta ugyanazt a megoldást a bandwith állításra amit a neten máshol is megtaláltam.
Nálam sajna eredménytelen.

(#82138) #68216320


#68216320
törölt tag

Arch-ot használok gnom felülettel.
Gnome esetében az indítópult (nem tudom mi a neve) hogyan lehet folyamatosan látható?
Illetve hogyan helyezhetem a képernyő bal szélére?
Illetve hogyan tudok autostart indítani 1-1 script-et vagy alkalmazást? Például esetemben a "/user/bin/imwheel" útvonalon lévő command-ot? A tweaks csak applikációkat mutat, nem tudok ezen az útvonalon megadni neki semmit.

[ Szerkesztve ]

(#82139) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Mondjuk a böngésző készítők is tudomásul vehetnék, hogy a nvidia nyílt nouveou bugos. Nem tudod kikapcsolni az OpenGL/WebGL kompozitálást, ha textúrahibák vannak és nem látod beállítások panelt sem.
Lehetne legalább valami flag-gel indítani e nélkül, vagy érzékelje milyen driver-t használ ha nvidia nyílt nouveu az esetben szofveres kompozítással indul. Mert ez így átgondolatlan, nagy cumi az egész.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82140) #68216320 válasza #68216320 (#82138) üzenetére


#68216320
törölt tag

... megoldva az eredeti probléma

(#82141) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

A gyerkőcök dell xe2 sff gépére 20.2-es mint MATE-et telepítettem.
A wifi-hez egy tenda usb adapterrel kapcsolódna!
Azonban a telepítés után csak úgy sikerül csatlakozni a routerhez, ha kihúzom az usb portból és visszarakom.
Ezután tudok kapcsolódni az adapterrel a routerhez.
Win10 alatt is ezek a hibák voltak, viszont ott már az sem segített egy idő után, ha ki és be dugdosta az ember fia.
Ezért is raktam fel nekik linux-ot.
Mi lehet ilyenkor a hiba oka?
Amikor először installáltam a linux-ot, akkor szó nélkül felismerte az eszközt és a jelszó megadását követően kapcsolódott.
Azóta meg csak erőszakkal megy.
Kezdem már unni, lehet benevezek egy pci-e-es belső wifi kártyára, ha ezzel nem jön össze a kapcsolat.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82142) fatpingvin válasza moongoose (#82141) üzenetére


fatpingvin
őstag

elárulnád az eszköz pontos típusát? ez a tenda USB wifi ez nagyjából semmit nem jelent, olyan mintha azt mondanád mondjuk hogy asus videokártya.

a lsusb paranccsal tudod listázni az USB eszközöket, elég egyértelmű melyik lesz az, kérlek másold be ide hogy célirányosan tudjunk keresni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82143) headhunter válasza csixy (#82116) üzenetére


headhunter
addikt

Conky-nál mire kellene átírni, hogy hálózati forgalmat (sebességet) is jelezze?

[link], [link]

[ Szerkesztve ]

(#82144) #25954560 válasza headhunter (#82143) üzenetére


#25954560
törölt tag

lehet h nem jo interfesz nev van a konfig fajlodban.
ip link show
megmondja milyen interfeszeid vannak, azt/azokat a neveket tedd be.
alapbol talan eth0 van, de ha nalad nem ugy hivjak vagy wifi van helyette, akkor csere.

nalam pl igy nez ki, mert harom kapcsolatot hasznalok:
${color grey}Networking: 
Lab   Up/Down:$color ${upspeed enp25s0f0}/${goto 180}${downspeed enp25s0f0}
Ether Up/Down:$color ${upspeed enp25s0f1}/${goto 180}${downspeed enp25s0f1}
Wifi  Up/Down:$color ${upspeed wlx98482771b8e1}/${goto 180}${downspeed wlx98482771b8e1}
$hr

a goto-nal mas ertek kell nyilvan

(#82145) csixy válasza headhunter (#82143) üzenetére


csixy
addikt

Elég hiányosak az ismereteim ez ügyben.
[Az enyém most így néz ki]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82146) moongoose válasza fatpingvin (#82142) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

Igen, nos elmaradt az írásomban a típus megjelölés.
Tenda u1-es usb wifi adapter.
A terminál a következő adatokat adta ki.

gyerekpc@gyerekpc-OptiPlex-XE2:~$ lsusb
Bus 002 Device 003: ID 0bda:818b Realtek Semiconductor Corp. RTL8192EU 802.11b/g/n WLAN Adapter
Bus 002 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 093a:2521 Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse
Bus 001 Device 003: ID 1a2c:0e24 China Resource Semico Co., Ltd
Bus 001 Device 002: ID 8087:8008 Intel Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Ahogy bekapcsoltam, most meg is találta a router-t, és kapcsolódott.
Hogy miért tette nem tudom, nyilván ez lenne a megfelelő működése, tegnap nem akart működni.
Jelenleg működik.
De nem biztos, hogy holnap is fog.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#82147) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szükségem lenne egy kis beállítási segítségre.

Rendszer: Linux Mint 20.2 Xfce
Ablakkezelő: Xfwm4 és Compositing

A probléma elsősorban esztétikai. Bizonyos alkalmazásablakok szép, keret nélküli módban jelennek meg, vetett árnyékkal.
De vannak olyanok, amik ormótlan, ronda vastag kerettel (pl spotify, chrome) vagy keret és vetett árnyék nélkül (és ilyenkor ha valamilyen ablak előtt vannak sokszor annyira beleolvadnak, hogy nem tudom most melyik apphoz tartozik a tartalom).

Példa:

Ebben az esetben, mint látható a visual code-nak és a spotify-nak jó vastag kerete van, miközben a firefox és a fájlkezelő meg keret nélküli és vetett árnyékos.

A kompozitálás alatt pedig minden ki van maxolva:

Compiz, mint ablakkezelő használata sajnos nem alternatíva, mert attól bugzik mindkét böngészőm (vibrál itt-ott).

Ha valaki tud segítséget/ötletet adni azt elsőre is köszönöm!

Pano

(#82148) tordaitibi válasza Pano (#82147) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tippre ez a problémád, ha igen a linken a megoldás is. [link]

(#82149) Balerik


Balerik
aktív tag

Sziasztok!
Hogyan tudok az ,,etc/mpv" mappába másolni? Sajnos eddig nem sikerült egy próbálkozásom sem.

Elmúlik.

(#82150) csixy válasza Balerik (#82149) üzenetére


csixy
addikt

Ha ez a kérdésed, akkor lehet az a válasz, hogy talán inkább ne tedd mindaddig amíg utána nem nézel annak, hogy ehhez rendszergazdai jogosultság szükséges és mindez azért van így, mert igen könnyen tönkre teheted a linuxodat, ha nem figyelsz arra , hogy mit teszel és mik lesznek a következményei. Ha biztos vagy abban , hogy mit csinálsz, akkor terminálba írd ezt ha az ubuntu vonalon vagy: apt install nemo, ill ha nem akarja felrakni akkor sudo apt install nemo. Ha feltelepült a Nemo fájlkezelő akkor már grafikusan tudsz dolgozni vele. Nemoval nyisd meg a kívánt mappát , jobb gombbal kattints bele és válaszd a megnyitás rendszergazdaként lehetőséget, ekkor emelt jogokkal nyílik a mappád új ablaka és ebbe már a fogd és húzd módszerrel bele tudsz pakolni ezt , azt. De jól gondold meg hogy mit csinálsz! A rendszergazdai ablakot mielőbb zárd be.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.