Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57701) PHM válasza KMT (#57699) üzenetére


PHM
addikt

Hangszóró csatlakozó.
Hozzá való aljzat, ez kell neked.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#57702) rostiron válasza Kernel (#57698) üzenetére


rostiron
őstag

Ezen a képen lilával bejelöltem az egyik elkó lábait itt stabilan mérhető 36V DC. Ennek az elkónak a negatív lába és a relé 2-es lába között is ezt a feszültséget lehet mérni. Ha megnyomom a zöld gombot ( manuálba rakom ) 32V ha a pirosat is megnyomom 29V. De ez stabil akár hányszor mérem, mindig ennyi.

Ez jelent valamit ?
Az 5-ös lábon nem tudok mérni feszt..

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#57703) rostiron válasza Kernel (#57698) üzenetére


rostiron
őstag

HURRÁ !!!!

Megvan a hiba. Egy ponton a relé 5 lábától nem messze, a fólia el volt szakadva a nyákon. Az előző képen látszik hogy az 5-ös láb mellet van egy furat, ott átmegy a nyák másik oldalára, és utána volt a szakadás.
Szépen hallatszik ahogy a relé kapcsol.

ITT a bizonyíték.

Mindenkinek köszönöm. :R :R :R

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#57704) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Keresek egy eszközt, tudom, hogy létezik ilyen, de nem tudom a nevét, légyszi segítsetek.

A cél az lenne, hogy adott egy 12V-os adapter, + és - kivezetéssel, viszont mindkettőt meg kellene osztanom 4-4 különálló vezetékre. Nem akarok kókányolni, szóval egymáshoz csavargatni az ereket, ezért mindegyik vezetékre teszek érvéghüvelyt, és közösíteni szeretném ezzel az "ismeretlen nevű" eszközzel, magyarán ebből akarom elágaztatni - bemegy a "+", és kijön 4 db "+". Amikor láttam ilyet, az úgy nézett ki, mint egy fél gyufás doboz, bele lehetett tolni a vezetéket, és rögzíteni lehetett benne.
Nem a sorkapocsra gondolok, bár azzal is meg lehetne oldani (mindegyiket áthurkolnám), de az sem túl szép megoldás...
Ha jól rémlik, azoknál a csillároknál is szokták használni ezt a közösítőt, ahol több, külön kapcsolható lámpa van, és a nullát egy ilyen kis dobozzal osztják meg, a fázist meg ugye kapcsolja a fali kapcsoló.

Gondolom ti tudjátok, mi ez az eszköz...

Köszi a segítséget előre is! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#57705) tordaitibi válasza KMT (#57699) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Regi ezereve nem hasznalt DIN hangszorocsatlakozo, ez a neve.

Nem fogsz ilyet mar talalni, vagd le es forrassz a kabelre egy mostani szabvany tapcsatlakozot.
Ahhoz lenyegesen konnyebben talalsz adaptert.

(#57707) Atomantiii válasza Atomantiii (#57706) üzenetére


Atomantiii
őstag

Na addig szerkesztettem, hogy elkúródott a link, szóval bontható Wago vezetékösszekötő néven keresd, van több pólusú belőle.

(#57708) csabyka666 válasza Atomantiii (#57707) üzenetére


csabyka666
addikt

Jajj de köszönöm! Nem pont ugyanilyet láttam, de ez is tökéletesen megfelel! :R :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#57709) KMT válasza tordaitibi (#57705) üzenetére


KMT
addikt

Köszönöm!

G4 izzók vannak a végén. Jól látom, hogy ezek típustól függően lehetnek DC-sek, vagy AC-sek is? Remélem, jó lesz a DC-s, 12 AC adapterből azért kisebb a választék.

(#57710) Kernel válasza KMT (#57709) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amikor DC-t írnak az eBay-en, azt is fenntartással kell kezelni, mert a G4 LED-ek Graetz-hidat tartalmaznak, így AC/DC mindegy lenne neki, polaritás sem számít.

Ugyanakkor alapvetően az AC-trafós halogénizzók kiváltására forgalmazzák, amiből következik pár dolog:

A kisebb terhelés miatt a trafó effektív feszültsége feljebb szökik.
A szinusz csúcsértéke még annál is feljebb van, a DC 12 V szinthez viszonyítva.
Mivel a LED " pótlámpáknak" a trafó feszültségét tolerálni kell, pont DC 12 V-ról esetleg nem is világít megfelelően.
Puffer nélkül vibrálni fog.

Még ezeken a lapos formákon is van egyenirányító:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57711) xxxjjjkkk válasza Kernel (#57698) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Célszerű ugyanakkor feszültséget mérni az elkókon is.

Ezt valaki kifejtené nekem?
Eddig azt olvastam, hogy az esr ad használható értéket, vagy az se.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57712) Kernel válasza xxxjjjkkk (#57711) üzenetére


Kernel
nagyúr

A feszmérést csak általánosságban írtam, hátha levonható belőle valami. Ha nincs megfelelő feszültség valamelyik tápszűrőn, az bármilyen más hibára is utalhat.

ESR-mérésnek kapcsolóüzemben van jelentősége, ahol nagyáramú impulzusok érik az elkót, ez eleve nem olyan áramkör volt.

Viszont minden esetre igaz, hogy amikor már hiba jelentkezik az áramkör működésében, azt kimutatja az egyszerű kapacitásmérő is. Ezért ESR-t mérni már nem is szükséges, hiszen a kapacitáscsökkenés miatt úgyis cserélni kell. Kivétel olyan ritka, hogy elhanyagolható a gyakorlatban.

Beépítésnél inkább számíthat az ESR, ha valaki minél jobb kondit szeretne berakni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57713) rostiron válasza Kernel (#57712) üzenetére


rostiron
őstag

Szia.

Beszereltem a vevő egységet a helyére, tökéletesen üzemel.
Még egyszer köszi mindent. :R :R

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#57714) kisninja válasza Stanley-B. (#57682) üzenetére


kisninja
őstag

Már más megírta de leírom én is mint szakembőr... Ha gyenge az akku akkor cserés ha 5-8v alá esik az akkuban a fesz akkor a kültéri tutul míg bírja a kinti akku. Régi solokban nincs szervizbemenet. Fel kell mászni és kiszedni az akkuját. Hogy ne süketülj meg kösd ki a sziréna indító szálát, (központnál) mi is a központ típusa ?

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#57715) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Sziasztok!

Vásároltam egy távirányítóval vezérelhető E27-es izzó foglalatot. Még nem próbáltam ki, előtte belenéztem (szerencsére). Nos nem tűnik minőségi darabnak és mint látható, van benne egy spirálisan feltekert, véges kábel (szürke-sárga), aminek a vége nincs is krimpelve, tehát nem leszakadt, hanem eleve nem is volt helyére forrasztva. (Kép 1, kép 2 és kép 3.)
A kérdésem az, hogy szerintetek érdemes megforrasztanom (ha igen, akkor hová), vagy reklamáljak és dobjam a kukába, mert eleve silánynak tűnik.

Előre is köszi.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#57716) Tamy válasza kuyarashi (#57715) üzenetére


Tamy
senior tag

Szerintem az az antenna.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#57717) Rolly válasza kuyarashi (#57715) üzenetére


Rolly
veterán

az az antenna mérete és az a lap alapján amihez csatlakozik ez 433 mhz-s cucc...

(#57718) kuyarashi válasza Rolly (#57717) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké, köszi (Tamy-nak is). Akkor most beégtem. :D Igen 433 MHz-es.
Akkor a képek alapján szerintetek megfelel az építés minősége? Kb. 3 gramm az egész cucc, mivel műanyag. Leírás szerint 1200W (output).

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#57719) Rolly válasza kuyarashi (#57718) üzenetére


Rolly
veterán

hát annyira nem értek ezekhez... maga a 433 vevő cirka 1 dolláros cucc rajta meg az a relé ami kapcsolja az áramot az is kb ennyibe kerül.. nem hiszem, hogy egy max 100-150W-os égőnél gond lenne ezzel de majd válaszol hozzáértőbb is

[ Szerkesztve ]

(#57720) Dr.Burn


Dr.Burn
őstag

Sziasztok,

Kellene egy kis segitseg.
Van egy ATX tap amit a mikrokapcsoloval szeretnek ki/be kapcsolni.
A gond az hogy ugye ez nem megvalosithato anelkul hogy nyomva tartanam a bekapcsolo gombot.
Arra gondoltam hogy hasznalok egy N-CH MOSFET -et.

Igy oldottam meg: Source megy foldre. Drain megkapja a PS_ON feszultseget. Gate megkapja az egyik 5V agat.
PS_ON es a Ground koze kotottem a kapcsolot. Ez igy mukodik is csak hogy kapcsoljam ki? :DDD
Probalnam a legegyszerubben megoldani, de semmi otletem.

Koszonom. :R

"Later Nerd!"

(#57721) gyenesmartin válasza Dr.Burn (#57720) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Kell még egy mikrokapcsoló. Az 5V-os egy ellenálláson kapja meg a gate, a 2. mikrokapcsolót, pedig a gate-ra meg a földre. Lehetne egy nyomógombbal is, de az bonyolultabb lenne ettől.

[ Szerkesztve ]

(#57722) kuyarashi válasza Rolly (#57719) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké, köszi.
Én arra gondoltam egyébként, hogy általában porcelánba rakjuk a nagyobb teljesítményű, hagyományos izzókat. Ez pedig műanyag.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#57723) Kernel válasza Dr.Burn (#57720) üzenetére


Kernel
nagyúr

Itt van pár billenőáramkör: [link]

Ez mondjuk ágyúval verébre, viszont olcsó és nem kell építeni:

https://www.aliexpress.com/item/-/32262404807.html

Relére nem lenne szükség, azt ki is lehet venni, de nyilván azzal is lehet kapcsolni. Sárga nyíllal jelöltem a kapcsolótranzisztor kollektorát, ami GND-re zár (mint a nyomógomb is), ez a relé kivétele esetén érdekes:

Van belőle 12 V-os is, stab. IC-vel kiegészítve, neked nem ilyen kell, csak ideteszem ennek is a linkjét:

https://www.aliexpress.com/item/-/32262423011.html

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57724) Kernel válasza kuyarashi (#57722) üzenetére


Kernel
nagyúr

A relé elbírja az izzót, de én inkább LED-et raknék bele, amivel az elektronika sincs kitéve annyi hőnek.

Nem mindegy persze a teljesítmény és az üzemidő, de abba 60 W-osnál nagyobb izzót nem tennék.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57725) kuyarashi válasza Kernel (#57724) üzenetére


kuyarashi
őstag

Erről beszélek, köszi. Egyébként kompakt lesz benne, azt hiszem.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#57726) AthlonXP


AthlonXP
őstag

Sziasztok!

Van egy régi Orion HT-550-es 5.1 hangfalszettböl származó mélynyomóm, amiben a beépített erősítő trafója zúg. Van valami megolds arra, hogy meg lehessen szüntetni ezt a zúgást? Trafót cserélni nem tudom, nincs más helyette, de ezt esetleg be lehet tenni valamibe, amibe tompítja a hangját? Nem melegszik, elvileg nem kéne, hogy ”megföjön”, ha nincs szabad levegőn...

(#57727) Kernel válasza AthlonXP (#57726) üzenetére


Kernel
nagyúr

A trafó rugalmas rögzítése gumilábakon, illetve bármilyen kreatív megoldással sokat segíthet ilyenkor, hogy a trafó ne adja át a rezgést a burkolatnak.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57728) AthlonXP válasza Kernel (#57727) üzenetére


AthlonXP
őstag

Köszi, a gumiláb eszembe se jutott, pedig alap, hisz pl a pcben a meghajtókat is ugy rögzítjük, hogy ne adják át a rezgést a háznak....

Köszi! :)

(#57729) zka67


zka67
őstag

Sziasztok, Primo billentyűzettel foglalkozott-e már valaki?

Csak annyi a bajom vele, hogy egy idő után önálló életre kel. Kb. fél-egy percig jól működik minden gomb, utána elkezd össze vissza írogatni.

Van esetleg valakinek kapcsrajza hozzá?

(#57730) tornas válasza Kernel (#57599) üzenetére


tornas
őstag

Köszi szépen a linkeket! :R

Én is találtam egyet és szerintem ez lesz a befutó.

Minimális módosítással nagyobb kéziszerszámgépekhez (nagy sarokcsiszoló stb.) is jó lehet.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#57731) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!

Szeretnék venni egy (harmadik) kínai, 4x18650 akkuval működő bicajoslámpát. Ahogy tapasztaltam, ezeknek a kütyüknek az akku is gyenge pontja. Gondoltam rá, hogy az akkut talán külön kéne megvenni, egy vízálló 4x18650 tok és 4x 18650 akku személyében.

Tudnátok ajánlani valamit? Lehetőleg olyat, amit telefontöltőről tudok tölteni és benne van a töltésvezérlő elektronika is, tehát nem kell attól félnem, hogy kinyírom...

Egy sztandard kínai lámpa+akku pack így néz ki:
http://www.banggood.com/CREE-XM-L2-T6-LED-Bicycle-Bike-Head-Light-Lamp-Headlight-Headlamp-p-1001190.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto

Előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

(#57732) tvamos válasza tornas (#57730) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jó nagy lesz az R1, ha nagy gépre akarod rátenni...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57733) Kernel válasza joysefke (#57731) üzenetére


Kernel
nagyúr

A zseblámpa topikban szoktak emlegetni ilyeneket is (ez még nem számít offnak), talán ott hamarabb kapsz választ:

https://prohardver.hu/tema/elemlampa_zseblampa/friss.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57734) tornas válasza tvamos (#57732) üzenetére


tornas
őstag

Az nem probléma. 1 ohm-os kell akkor ha a legnagyobb áramerősségnek 12 A-t választok. Ami egyébként elég is lenne. Olyan 100 W-os teljesítményű jó is lenne szakaszos üzemben.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#57735) apóka


apóka
aktív tag

Sziasztok!
Segítséget, tanácsot szeretnék kérni.
Egy nyomásmérőt kéne kamerán keresztül figyelni. A távolság a kamera és a nyomásmérő között max. 20 cm
A nyomásmérő egy speciális felépítményre van szerelve, amit egy quad szerű gép hordoz. 12V van áramellátásra.
A gép zárt fülkéjéből kéne látni a felépítményen lévő nyomásmérőt.
Elképzelésem szerint egy kijelző és egy kamera kellene. A kamera a hátsó szélvédőn belül, a nyomásmérő pedig kívül lenne felszerelve. A kamera képét a műszerfalon lévő kijelzőn látnám.
Fontos hogy jól leolvasható legyen a nyomásmérő által mutatott érték.
Tolató kamerában gondolkodtam, de gyanús, hogy ilyen közelre annak a képe életlen lenne. A másik probléma, hogy a céges gépemre kell, de saját zsebből fizetem, így a költség sem mellékes.
Ha valakinek van ötlete, esetleg konkrét eszközről linkje, az köszönöm előre is.

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#57736) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok.

ezek az okos kis kínai cuccok, használhatók? Vannak tapasztalatok ?

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#57737) tvamos válasza apóka (#57735) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem fog nagyon vibralni?
En feltennek egy olcso kinai ip kamerat, es neznem a telefonomon.
Pl: [link]

(#57736) rostiron
En ezt vettem: [link]
Azert vettem kit-et, mert szeretem osszerakni a dolgokat.
Szerintem jol mukodik, es eleg pontos is. (Osszehasonliasi alapnak van a cegnel egy Fluke, ahoz hasonlitottam.)
Annyit csinaltam, hogy fura volt a felirat a referencian, azt kicsereltem eredeti Texas-os, vagy ST-sre, mar nem emlekszem. Meg vannak benne referencia ellenallasok, azokat tervezem kicserelni 0.1%-osra.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57738) xxxjjjkkk válasza Kernel (#57712) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

köszi, jól meg is kavartál, :) Eddig abban a hitben voltam, hogy ezek a kapacítás mérők nem jók semmire.

Picit utánaolvastam, de homályos a dolog.
Az esr mérő ugye olyan 100kHz fele méreget, ahol a kondi kapacitív reaktanciája ugye gyakorlatilag 0, így itt le tudja mérni a soros ellenállást, ami ha túl nagy, akkor bezavarhat a nagy frekvencián, de ez normál körülmények közt majdhogy nem mindegy.
Ettől függetlenül, a kapacítása még lehet jó, de ha rossz a kapacítás, akkor az ESR is rossz lesz.
Ez így megálja a helyét?

Mondjuk a multkor, egy huszeveszerelekmar embör megmagyarázta, hogy nem baj, hogy pupos a kondi(mint a krinolin olyan volt) attól még lehet jó.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57739) xxxjjjkkk válasza xxxjjjkkk (#57738) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Közben megvilágosodtam az esr low esrrel kapcsolatban.
Valahogy ez kimaradt.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57740) Kernel válasza xxxjjjkkk (#57738) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kapacitásmérővel az esetek szinte 100 %-ában behatárolható egy készülék hibája, ha azt kondi okozza. Ezzel együtt nő az ESR is általában.

A soros ellenállással nem az a gond, hogy bezavar, hanem rontja a simítás hatékonyságát, valamint a rajta eső feszültség és az áram szorzataként jelentkező teljesítmény melegíti a kondit, amitől tovább romlik az állapota, önmagát erősítő folyamatban.

Nem mindegy az sem, hogy egy kondenzátor csak kisáramú RC-szűrőkörben szerepel, ahol AC-komponens alig terheli, vagy egy kapcsolóüzemű tápegység kimenetén, ahol jelentős impulzusterhelést kap, az nyírja ki.

Olyan is van, amikor egy kondenzátor felfúvódott, de nincs kilyukadva (még benne van az elektrolit), viszont a készülék hibáját nem az okozza. Sőt, javítás után is megy tovább hibátlanul. Megjósolhatatlan, hogy meddig, lehet találkozni olyan készülékekkel, ami ilyen kondival megy évekig.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57741) Lompos48 válasza rostiron (#57736) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Árához képest magasan szárnyal. Leggyengébb pontja - sajnos - a tesztfoglalat. Nem hiszem, hogy sokáig bírná a strapát. Tervezek idő- és strapaálló megoldást találni. Még nincs eredmény.

(#57742) rita7107


rita7107
aktív tag

Sziasztok!
Tudtok javasolni Atmega MCU-hoz "C" oktató könyvet? A "C" a lényeg :) Esetleg olyan fórumot ahol a teljesen kezdőknek is segítenek? A hobbielektron....hu "nem nyerte el" tetszésemet... :-(

(#57743) lehella


lehella
senior tag

Sziasztok,
egy home-made szünetmentes tápegység 12V-s akkumulátorára szeretnék tenni egy szintjelzőt, ami képi infó mellett hangot is adna, ha nem kéne tovább meríteni az akkut. Sajnos az őt kezelő és felhasználó elektronika nem képes jelezni, ha az akksi eléri a kritikus merülési szintet, ezért körbenéztem, egyelőre ezt a kütyüt találtam ami jó lehetne. Van valakinek tapasztalata ilyesmivel, vagy tud valaki esetleg jobbat? :R

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#57744) apóka válasza tvamos (#57737) üzenetére


apóka
aktív tag

Szerintem nem. A nyomásmérő nem mozog, szerintem a kamerát is lehet fixálni jó tartóval. Telefon nem jó, a kijelzőt be kell építenem a gépet működtető kezelőpult tetejére. Gyakorlatilag állandóan figyelni kell.

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#57745) (jan) válasza apóka (#57744) üzenetére


(jan)
őstag

Nem lenne celszerubb nyomastavadot beepiteni?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#57746) apóka válasza (jan) (#57745) üzenetére


apóka
aktív tag

Ha van olyan ami nem 100k akkor igen.....15-20 bar nyomás és vegyszer....ezt kapná. De min olvasom le az adó adatait? A mezőgazdaságban használt gyári rendszerek nagyon drágák.

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#57747) darvinya válasza apóka (#57744) üzenetére


darvinya
titán

Telefon is mehet állandóan, csak táp kell neki a lemerülés ellen.

Vagy egyszerű kínai bébi figyelő(vagy mi).

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57748) PHM


PHM
addikt

Kérnék egy kis segítséget a következő problémában:
Adott egy vezérlő áramkör, mely egy relével kapcsol egy
2x18W-os, kapcsoló üzemű előtétes armatúrát.
Nemrég az történt, hogy a relé érintkezője néha beragadt.
Utána jártam, s kiderült, hogy az érintkező anyaga AgNi, ami
nem javasolt pl kompakt fénycsövek kapcsolására.
Néztem helyette másik, megfelelő relét, amivel
elvileg nem lesz gond a jövőben. (Az érintkezője AgSnO2)
De: Az eddig elkészített vezérlésekben szikraoltónak 10...100nF-os
fólia kondit gondoltam párhuzamosan kötni az érintkezővel.
Szerintetek működni fog a dolog, vagy ugyanúgy várható előbb-utóbb
az érintkező beragadása?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#57749) Lompos48 válasza PHM (#57748) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Snubber áramkört kell számolni és szerelni a kontaktusra: [link]

(#57750) pjen válasza PHM (#57748) üzenetére


pjen
félisten

Csak tipp,egy SSR nem lenne megoldás a relé helyett?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.