Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57151) rita7107 válasza pjen (#57150) üzenetére


rita7107
aktív tag

Köszönöm! Sajnos a 10A-es az a főbiztosíték ami az órához tartozik.
Azt nem tudom cserélni. A szolgáltató díjmentesen cserélné, de a bevizsgálási díj 20ezer. Akkor marad így,
nem használom még egy darabig.

(#57152) JóGéza válasza gyenesmartin (#57149) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Szia!
Szerintem megérne egy blogbejegyzést.

(#57153) pjen válasza rita7107 (#57151) üzenetére


pjen
félisten

Egy fojtót elé lehetne kötni sorosan,aztán mikor megmozdul kiiktatni,csak nehézkes.Lágyindítót is lehetne,de annyit nem ér a porszívó.

(#57154) mezis válasza rita7107 (#57151) üzenetére


mezis
nagyúr

32A lenne az ingyenesen igénybe vehető.... :Y

mezis

(#57155) szabifotos válasza Kernel (#57145) üzenetére


szabifotos
senior tag

Szóval nem is bírna nagyobbat.. értem!
"A napelem feszültsége nem stabil..." De mivel 5V-os panelek ezért max 5V van rajtuk, annál csak kevesebb lehet ha kevésbé süt a nap,szóval a fesz.-szel nincs gond ha jól gondolom...

Egyébként pont most nézem, hogy valami hibádzik a panellel mert behalt rajta a led... Akkor valószínű a nagy bemeneti áram tette tönkre?!

Csak simán kössem párhuzamba két panel bemenetét? A kimeneteket is párhuzamosítsam, vagy ezt hogy kell elképzelni a gyakorlatban? :)

[ Szerkesztve ]

(#57156) xxxjjjkkk válasza JóGéza (#57152) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

+1

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57157) Kernel válasza szabifotos (#57155) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az azonos bemeneti és kimeneti pontokat össze lehet kötni, de ettől nem lesz több áram, ha a napelem túl keveset ad, beesik 5 V alá a feszültség.

Dugasztápról azért ment jobban, mert az jobban tartotta az 5V-ot.

Tönkremehet attól is, ha terhelés nélkül marad, emiatt a napelem feszültsége feljebb szalad, de nem tudom, annál mennyi a terheletlen feszültség.

Másik a túlmelegedés, amire szintén érzékeny.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57158) szabifotos válasza Kernel (#57157) üzenetére


szabifotos
senior tag

Egyértelmű, viszont így bírni fogja a nagyobb áramot.

Közben megtaláltam készen ami nekem kell: TPA4056 3A
De mivel ezen nincs protection, ha jól látom, kelleni fog melé egy ilyen.
Na így már működni fog a dolog, ha jól sejtem. Max még kapnak az IC-k egy-egy kis hűtőbordát a biztonság kedvéért.

Köszi az infókat! :R

[ Szerkesztve ]

(#57159) Kernel válasza rita7107 (#57148) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehetőségek vannak éppen:

http://www.google.com/images?q=triac+soft+start

Vagy rendelni Kínából egy megfelelő terhelhetőségű triac szabályzót, bekapcsolás előtt letekerni, utána fel.

Oroszok gyártanak ilyen IC-t (eBay-en rendelhető), amivel egyszerűen lehet építeni lágyindítót:

https://www.youtube.com/watch?v=5i62LMHUhsM

Az IC önmagában, külső triac nélkül elbír egy izzólámpát:

Ezt is meg lehet csinálni lágyindítónak, az izzószál élettartamának növelése céljából, illetve maga az effekt is sem rossz, hogy lassabban fut fel a fényerő.

Csak akkor a potméter helyett a fenti párhuzamos RC-tagot kell betenni és a kondi értékével befolyásolható a felfutás gyorsasága. (Más kérdés, hogy az izzók közben kimentek a divatból.)

Ez meg IC nélkül, pár alkatrésszel: http://cxem.net/house/1-375.php

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57160) tvamos válasza gyenesmartin (#57149) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szép munka! Gratulálok!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57161) sketchifun válasza rita7107 (#57151) üzenetére


sketchifun
senior tag

A gondd az, hogy avval sem egy esetleges elektromos sütő, sem egy komolyabb mikró nem megy el róla.

Kérj teljesítmény bővítést, 32A vételezésére mindenki alanyi jogon jogosult.

A napelem témához:

Ha a terheletlen napelemen felfut a fesz, képes a töltőáramkört tönkre tenni.

A helyedben először egy 7805-tel próbálkoznék, vagy egy LM317(1,5A) vagy LM350-ből(3A) építenék egy szabályzót.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57162) draco31


draco31
veterán

Hello!

Ebay-es Aliexpresses, stb. forrólevegős forrasztókkal van tapasztalata valakinek? Vagy esetleg hazai, 15e lenne rá a keret max. Csak hobbi célra kellene, havonta talán 3-4 órát ha működne.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#57163) sztanozs válasza sketchifun (#57161) üzenetére


sztanozs
veterán

Ahol megoldható... Nekünk lakótelepen azt mondták, hogy fizikailag nem tudnak mindenkinek kiosztani 32-t, mert lakásonként csak 20-ra elég a bemenet, azt meg nem kívánják bővíteni... Így a végén mi sem kaptunk többet.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#57164) sketchifun válasza sztanozs (#57163) üzenetére


sketchifun
senior tag

Igen, a társasházak esetében bonyolultabb kicsivel.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57165) xxxjjjkkk válasza sztanozs (#57163) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

akkor meg 16ot tudnak tenni helyette, ha jó
ha lakótelepen laksz, sűrűn találkozhatsz elműs kocsival, én rákérdeznék náluk, hátha tudnak egy olcsó, és hivatalos megoldást,
az ügyfélszolgálatuk katasztrófa, ott egy nő volt régebben a sokból, aki elsőre is megértette, amit mondasz, de mostanában nem hallottam a hangját, igaz, nem is beszélgetek velük annyit egy ideje, a többi katasztrófa

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57166) pjen válasza xxxjjjkkk (#57165) üzenetére


pjen
félisten

az a baj,most már a bővítéshez is reg.szerelő kell aki igazolja,hogy a hálózat alkalmas a bővítésre.Egy kisebb áramfelvételű porszivó lehet egyszerűbb,olcsóbb megoldás,ha egyébként elég a 10A.

(#57167) xxxjjjkkk válasza pjen (#57166) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Arra gondoltam, hogy az elműs lehet hogy azt mondja, hogy jelentsd be hibásnak, kicseréljük mi C re. Meg csillánpónik jönnek elő stb. Hátha

Csak érdekesség képp, itteni ph-s cikk alapján jöttem rá, hogy az eu ba, 2014től nem lehet 1600W nál nagyobb, 2017 öszétől pedig 900W nál nagyobb teljesítményű porszívót forgalomba hozni.
Még az 1600at megértem, mert kevésbé károsodik a természet, egy fél ország egy év alatt talán spórol annyi energiát, amit egy a8 as audi 100km-en el is pusztít, jó.
A 900W meg önmagában is egy vicc, mert ami ilyen takarékos, az vagy nem jó semmire, vagy rohadt drága.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57168) draco31 válasza xxxjjjkkk (#57167) üzenetére


draco31
veterán

Erről a porszívó dologról olvastam korábban. Eddig az volt, hogy egy nagy motor, aztán oldja meg a dolgot, vagyis a szívást. De most már meg kell csinálniuk valóban a porszívókat, aminek a vége az lesz, hogy a kisebb motorral ugyan olyan a teljesítmény, vagy még jobb. Mint pl. az autó motoroknál. Kicsi motor egy kis turbóval, aztán annyi mint egy nagyobb motor teljesítményben, de fogyasztás mégis kevesebb. Kicsit elnagyolt, de valami ilyesmire jött ki a cikk.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#57169) rita7107


rita7107
aktív tag

Köszönöm az eddigi javaslatokat!
Még gondolkodom mit is tegyek, lent le is írom az okokat.

Tehát az E-on-hoz elmentem, és azt mondták semmi gond, meglehet oldani a 16A-t.
DE!
Ők ezt valóban ingyen végzikl, viszont ahhoz hogy elvégezzék vizsgáltassam be a rendszeremet ami viszont nekik nem a feladatuk. Adtak egy listát amin a hivatalos "szakemberek" voltak feltüntetve. A legolcsóbb alig 15ezerért vállalta a bevizsgálást, de csak áprilisra. Kérdeztem mennyi időt vesz igénybe az egész munka, kell e szabadság hozzá. Erre a válasz: kb 5 perc, megnézi lent a vezetéket, fent a vezetéket, és kitölti a papírt. Na most 5 percért 15 ezer egy kicsit számomra soknak tűnik.
Ez van, ezt kell szeretni, lehet megy a kukába a talán 1 hónapot használt porszívó...

(#57170) sztanozs válasza rita7107 (#57169) üzenetére


sztanozs
veterán

megy a kukába a talán 1 hónapot használt porszívó...
Inkább a jófogásra...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#57171) rita7107 válasza sztanozs (#57170) üzenetére


rita7107
aktív tag

:C :DD

(#57172) (jan) válasza rita7107 (#57169) üzenetére


(jan)
őstag

Nem ismered az ezer forintos kalapácsütést ? :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#57173) tvamos válasza xxxjjjkkk (#57167) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez valoban igy van, de egy 800W-os is felvesz tobb, mint 4A-t, indulaskor az lehet akar 20-40A is, ami meg siman lenyomja a regi 10A-es kismegszakitokat. Az ujakat mar nem...
Persze, egy 1600W-os meg 7A, ami indulaskor siman felvesz vagy 60A-t.

Ezert kell bele a lagyindito elektronika. Ne jarjon a szervizbe mar a kedves felhasznalo.

De a fenti szamokbol latszik, lehet, hogy eleg, ha ujfajta kismegszakitora valt az ember a regifajtarol.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57174) Kernel válasza rita7107 (#57169) üzenetére


Kernel
nagyúr

Vannak porszívók beépített triac-szabályzóval. Ha lehúzom minimális állásba, akkor lágyan indít. A legkisebb fokozat függöny és hasonló célra való (nem szívja be).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57175) rita7107 válasza (jan) (#57172) üzenetére


rita7107
aktív tag

Na ezt majdnem megpróbáltam.
Felvilágosítottak, hogy a szerződés 10A-re szól, így ugyan azt rakják vissza. Nem tudok változtatni rajta.

(#57176) xxxjjjkkk válasza rita7107 (#57169) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Igen, csak abba az 5 percbe benne van több év tanulás, több év tapasztalat, meg egy pecsét, meg egy kiszállás, ha nézelődéssel meg lehetne oldani, akkor biztonsági őröket is hívhatnál 440ért óránként.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57177) Kernel válasza rita7107 (#57175) üzenetére


Kernel
nagyúr

De azon belül lehet B vagy C (gyors és lomhább kioldású), az sem mindegy.

http://biosolar.hu/stuff/uploads/kioldasi_jelleggorbe.pdf

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57178) xxxjjjkkk válasza Kernel (#57177) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

igen, de alura nem fognak c-t tenni hivatalosan

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57179) pjen válasza xxxjjjkkk (#57178) üzenetére


pjen
félisten

De,xx ker panelekben 32A kismegszakítókat raktak alura.

(#57180) mezis válasza rita7107 (#57169) üzenetére


mezis
nagyúr

Indításhoz kösd sorba a porszívóval a villanyvasalót (kávéfőzőt, hajgörbítőt,..., ) aztán egy kapcsolóval zárd rövidre amikor már pörög a porszívó.

mezis

(#57181) xxxjjjkkk válasza pjen (#57179) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

akkor nem szóltam

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57182) pjen válasza xxxjjjkkk (#57181) üzenetére


pjen
félisten

Ráadásul nem is néztek semmit,simán végig rakták a lakásokat 32A-megszakítókkal.A lakás kiselosztókban maradt a 6A-es olvadó betét+1,5mm alu vezeték.

(#57183) moha21 válasza rita7107 (#57169) üzenetére


moha21
addikt

Kell hozzá regisztrált vill szerelő papír?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#57184) moha21 válasza pjen (#57179) üzenetére


moha21
addikt

Nyilván Alu-n is el lehet vinni sokszáz ampert is , keresztmetszet kérdése. .-)

Nálunk otthon 6-os vagy 10-es Aluval álltak be mérő után a démászosok, a lakás 20A-re volt biztosítva ( a másik két fázis a lakásba nem ment akkor még be ). 2,5 mm^2 Alu MMfal volt mindenütt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#57185) sketchifun válasza moha21 (#57183) üzenetére


sketchifun
senior tag

Igen, kell.

Igen, mégegyszer. Akkor még megfelelő volt, most 10mm2 MKH vezeték az előírás.

Démász területen a C-t lehet kérni, indoklással, pl nagyteljesítményű fűrészgép miatt. 405 v 406 ügyrend.

De új bekapcsolás(amíg én is csináltam) esetén C-t raktunk eleve.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57186) rita7107 válasza sketchifun (#57185) üzenetére


rita7107
aktív tag

És én kérhetem az E-on (volt édász) területén a "C" biztosítékot?

(#57187) tvamos válasza xxxjjjkkk (#57176) üzenetére


tvamos
nagyúr

Meg gondolom fenn kell tartani a vállalkozást, meg talán valami tagsági díj is van, mint a kamara, meg felelősséggel is tartozik elvileg, habár ezt nem veszik túl komolyan.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57188) sketchifun válasza rita7107 (#57186) üzenetére


sketchifun
senior tag

Nem tudom, hülyeséget pedig nem szeretnék mondani. De utánakérdezek, abból baj nem lehet.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57189) sketchifun válasza sketchifun (#57188) üzenetére


sketchifun
senior tag

Meg is tudakoltam, E-On területen 25A-ig egy és három fázis esetén is felrakják.

Egyszeri szolgáltatási díja van, ami gondolom a kiszállási költség.

E-On weboldalán megtalálható a vonatkozó PDF.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57190) GZoli7 válasza rita7107 (#57186) üzenetére


GZoli7
senior tag

Nincs teljesítmény szabályzó a porszívón?

(#57191) xxxjjjkkk válasza GZoli7 (#57190) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Nem azért mondom, de 16A ma már elég alap kéne legyen a lakásba, egy villanytűzhely mikró hősugárzó, bármihez kellhet. Bárki kijön komolyabb géppel szerelni akármit, pl klímás, úgy kezdi, hogy 16A kell.
Ennyi fejlesztés 40évente szükséges lehet, arról nem is beszélve, hogy gondolom 40 éve senki nem is nézte át a lakás elektromos rendszerét. Ki tudja mi lehet ott.
Lehet azt a 20ast bele kéne feccölni, legalább a kapcsolótáblára vessen valaki egy pillantást.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57192) GZoli7 válasza xxxjjjkkk (#57191) üzenetére


GZoli7
senior tag

Teljesen egyetértek. Inkább 25/32A.

(#57193) moha21 válasza xxxjjjkkk (#57191) üzenetére


moha21
addikt

Az egy dolog, hogy alapnak kellene lenni, de ugye a biztosító méretét az adott hálózathoz választjuk és nem fordítva.

(#57194) xxxjjjkkk: Nem feltétlenül. telepítettem vidéken egy szennyvízátemelő szivattyú elosztóberendezést amiben Y/D átkapcsoló volt. a Szekrényben C-s kismegszakítók, Eon-os szekrényben B-sek. Nyilván ez utóbbit verte lefele. Kijött az eon és azt mondták a transzformátor távolsága/terheltsége miatt ezt tehetik ide. Nagyon nem mélyültem el a dologban, de akár igazat is mondhattak. :-)

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#57194) xxxjjjkkk válasza pjen (#57182) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Direkt megneztem, nalunk b25 van mindenhol.
Akkor ez is kedv kérdése.

[ Szerkesztve ]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57195) // Chaka // válasza rita7107 (#57169) üzenetére


// Chaka //
tag

Ha a vezetékek a lakásban nagyon régiek (pl. alumínium vezeték), és itt szeretnél élni még több éven át, akkor lehet, hogy érdemes lenne megcélozni az átvezetékezést. Ha nem a vakolatban vannak közvetlenül a vezetékek, hanem védőcsövekben, akkor nem hiszem, hogy sokba kerülne. Két villanyszerelő egy nap alatt megcsinálhatja lakótelepi lakásnál, ha nem jön közbe semmi. Ez nem jön ki 15-ből, de legalább van valami kézzelfogható eredménye.

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#57196) tvamos válasza // Chaka // (#57195) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mindig közbejön valami. Ez alap.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57197) sketchifun válasza moha21 (#57193) üzenetére


sketchifun
senior tag

Fontos, hogy a B és C kismegszakítók közt a kioldási karakterisztika a külömbség, nem a rajta átfolyó folyamatos áram maximuma.

Ezáltal a transzformátor távolsága csak irreálisan nagy távolságnál számít, ahol egyébként a hálózat keresztmetszete nem megfelelő. Magyarra fordítva ez azt jelenti, hogy például a Y/D kapcsolás nagy áramlökése az azonos hálózaton lévő lakásokban feszültségingadozást eredményez, amely ingadozás korlátozott keretek közt kell hogy maradjon.

Régen, és most is sok-sok helyre B típusú megszakítókat szerelnek fel. Ennek az az oka, hogy a C típusú nem indokolt, mert egy átlagos háztartásban nincsen több tíz amper üzemi fogyasztású, nagy indítóáramú berendezés. Egy 1700w teljesítményű mikrohullámú sütő sem vesz fel 2000w-nál nagyobb teljesítményt induláskor. A lámpák mégis hunyorognak, villannak egyet, ami a nem megfelelő hálózatot jelenti.

Szerk:

Az áthúzás az esetek nagy többségében nem jön össze olyan könnyen. Általában a csövek nem mindig átjárhatóak, egy-egy helyen meg vannak törve, egy két helyen benne van egy szög.

Nem is rentábilis, ugyanis nem is nagyon fér el benne megfelelő mennyiségű vezeték. Régen behúzták a fázist meg a nullát, szt' jóvanaz. Csak ez már a mai szabványnak nem felel meg. A kazánhoz 10mm2-es MKH vezeték az előírás, az eleve elfoglal egy kompletr csövet. Aki pedig enélkül megcsinálja, kiállít egy papírt, amit nyilvánvalóan nem tehetne meg, mert arról nyilatkozik, hogy mindent a rendelkező előírásoknak megfelelően csinált, az ügyfél fizet egy rakat pénzt, és valójában nem hogy jobb lesz a helyzet, esetenként rosszabb.

[ Szerkesztve ]

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57198) pjen válasza sketchifun (#57197) üzenetére


pjen
félisten

Csak,hát ott van a porszivó ami a B vel meg se nyekken C vel gond nélkül működne.Például nekem is van egy Philips universal 1600w.A 10A "B" simán lemegy kipróbáltam,még szerencse,hűgy 20 éve a tromos "C"t rakott.Az én villásdugóval csatlakoztatott cirkómhoz mért is kéne 10mm mkh?

[ Szerkesztve ]

(#57199) sketchifun válasza pjen (#57198) üzenetére


sketchifun
senior tag

Konstrukció függő, és bár nem tudom mikori, feltételezem nem két hete vásárolt darab. De ez az egész sok mindentől függ, és az elméleti része, amit leírtam, nagyon jól hangzik, a gyakorlattól sok esetben távol áll. Hiteles információt csak méréssel lehet kapni.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57200) xxxjjjkkk válasza moha21 (#57193) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

"az adott hálózathoz választjuk és nem fordítva."

Nyilván.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.