Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57501) mh197 válasza darvinya (#57498) üzenetére


mh197
senior tag

Ránézésre mindegyik dióda ép, elszíneződve sincs egyik sem, de akkor majd ezeket is kiveszem megméregetni, ha a motor rendben lesz.

(#57502) xxxjjjkkk válasza darvinya (#57496) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Nem te akartál a múltkor visszacseréltetni egy hangszórót?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57503) darvinya válasza xxxjjjkkk (#57502) üzenetére


darvinya
titán

:(

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57504) fo_di válasza Barret001 (#57485) üzenetére


fo_di
őstag

egyelőre a reddit népén is kifog a dolog :)

(#57505) mrobes


mrobes
tag

Sziasztok!

Nem tudom, hogy jó helyen járok-e, de hátha tudtok segíteni a problémámon.
Van egy elektromos légfrissítőm, olyan automata, cserélhető aeroszol spray betétes.
Három fokozatban állítható az időzítése, de a leghosszabb is csak 36 perces, olyan szinten telenyomja a szobát, hogy az miatt kell szellőztetni. :)

Csináltam képet a vezérlő elektronikáról, szerintetek megoldható lenne, hogy pl. csak 2 óránként szisszentsen?


Előre is köszönöm!

(#57506) tornas válasza mrobes (#57505) üzenetére


tornas
őstag

Szia!

A panelen található egy nyolclábú IC. Annak a mi a típusa?

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#57507) mrobes válasza tornas (#57506) üzenetére


mrobes
tag

Nem látok rajta feliratot.

(#57508) tvamos válasza Kernel (#57499) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem biztos. Lehet állandó mágneses kefés motor, az nem forog ac-ről.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57509) Kernel válasza tornas (#57506) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet a PIC12Fxxxx széria tagja.

1. láb pozitív (az R3 alatt bújik át).
8. láb GND, a kapcsoló fémházához vezet stb.

(#57508) tvamos

Triacról volt szó, amit AC-körbe szoktak rakni. Nem tirisztor.

Az elképzelhető, hogy a Graetz-híd mondjuk a motor részére egyenirányít (ha nagyáramú híd), de akkor lehet zárlatos valamelyik dióda is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57510) mrobes válasza tornas (#57506) üzenetére


mrobes
tag

Biztonság kedvéért megnéztem mikroszkóp alatt is, erről bizony lespórolták a feliratot. :(((

(#57511) tvamos válasza Kernel (#57509) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen tudom. A Triac után még szoktak tenni egy graetz hidat. Így olcsóbb, mint egy tirisztoros egyenirányító.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57512) Fecogame válasza kisninja (#57466) üzenetére


Fecogame
veterán

Nos, fejlemények :)

Lecseréltem a képen bejelölt diódát, meg az alatta lévő párját is. Az erősítő már nem búg, működni is látszik, viszont most meg hangot nem ad ki. Minden csatlakozót visszadugtam úgy, ahogy volt.

Mi lehet még a hiba?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57513) kisninja válasza Fecogame (#57512) üzenetére


kisninja
őstag

Itt már mérni kell, első lépés hangszóró/végfok túlélte e. Fesz megvan e mindenhol.... (sajnos bármi beszarhatott)

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#57514) Fecogame válasza kisninja (#57513) üzenetére


Fecogame
veterán

Multiméterre gondolsz, vagy valami más?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57515) kisninja válasza Fecogame (#57514) üzenetére


kisninja
őstag

Igen multival.
Megnézni mindenhol ott van e fesz, egyáltalán él a végfok/ok vagy rendesen be megy e a jelforrás.

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#57516) C0d3r


C0d3r
addikt

Sziasztok!

Ezzel a kisebb nyűgömmel fordulnék ide, mert álmatlan éjszakákat okoz, hogy nem tudom mi miért van. Nagyjából annyira értek a fizikához mint a harangöntéshez, de mégis érdekel mi lehet annak az oka, hogy az olcsógagyi táp maximális áramerősséggel tölti a power bankot, míg a márkásabbnak titulált fele annyira képes csak ennél a - szintén nem egy gagyi kínai szintű - power banknál.
Direkt utólag vettem a Nillkin-t, mert tudom hogy nem egy életbiztosítás a nevenincs tápegység, de ez a teljesítménykülönbség lelomboz (miközben mégis képes lenne 2A-t leadni a Nillkin, ezzel a PB-kal mégse szeretik egymást valami okból...).
Feltételezem nagyon nem lehet garancia ügyben pattogni, lehet inkább töltöm lassabban a PB-ot minthogy 2A mellett egyszercsak lángrakapjon az egész kóceráj.

Említett termékekről bővebb infók:
Xiaomi power bank, Nillkin táp, Kiciócótáp, Blitzwolf kábel, volt/ampermérő

(#57517) Kernel válasza C0d3r (#57516) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem kompatibilis az adatvonalon beállított hardveres információ, bővebben:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_50143-50143.html
https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_50115-50115.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57518) C0d3r válasza Kernel (#57517) üzenetére


C0d3r
addikt

Köszi, nos ez kínos.
Tehát a power bank butasága? Mert az olcsó táp maximumon tölti, Nillkin pedig egy másik power bankot hibátlanul el tud látni a kért árammal.
Na sebaj, akkor ezzel megpróbálok együttélni. :)

[ Szerkesztve ]

(#57519) Kernel válasza C0d3r (#57518) üzenetére


Kernel
nagyúr

Meg kellene nézni mindkét táp kimenetén az adatvonalak bekötését, hogy milyen ellenállások vannak, vagy rövidzár stb. Csak egy példa:

Mivel a power bank ebből az információból olvassa ki a terhelhetőséget, ha módosítod ezt a részét, akkor mást fog kiolvasni.

Lehet mérni szétszedés nélkül is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57520) Fecogame válasza kisninja (#57515) üzenetére


Fecogame
veterán

Púpos kondit nem találtam sehol. multimétert hétvégén szerzek, megmérem. Két kérdés:

1., Egyenáramot mérek, ugye?
2., Kell "bemelegedési idő" a mérés előtt, vagy mehet egyből, miután áram alá helyeztem?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57521) Spet


Spet
addikt

Sziasztok,

Ha jól gondolom ODD meghajtókban található mozgatómotor aszinkron motor. Mi a legkisebb feszültség amivel még forgat egyenletesen (ez lenne a lényeges, ne pörögjön ki a világból, mint a 9V-os adapterrell), illetve megfordítható-e a forgásiránya valamilyen egyszerű vezérléssel?

Válaszotokat köszönöm.

Eladó Seiko 7016-5000 Seiko Monaco

(#57522) Kernel válasza Spet (#57521) üzenetére


Kernel
nagyúr

A tálcamozgató kefés DC motor elvileg, a polaritás cseréjével változik a forgásirány. Feszültséget nem tudom, ki fogja megmondani, egyszerűbb kipróbálni egy szabályozható step down konverterrel.

Az aszinkron motor viszont AC. Épp azért ez a neve, mert a frekvenciával nem szinkronban fut.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57523) Spet válasza Kernel (#57522) üzenetére


Spet
addikt

Na latszik, hogy az elektronika nem fekszik nekem. :B

Koazonom a valaszt.

Es hogyan oldhato meg a polaritas valtas legegyszerubben es koltseghatekonyan? (ha van ra lehetoseg)

Eladó Seiko 7016-5000 Seiko Monaco

(#57524) Kernel válasza Spet (#57523) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha mechanikus kapcsolóra gondoltál, ebben a hozzászólásomban szerepel kétféle bekötés: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57525) kjani18


kjani18
őstag

Hali!

Van néhány jó, de nem túl nagy teljesítményű PC táp.
- Csak a 12V -os ágat használva (pl. LED-hez) gond nélkül menne?
- A két tápot egy nagyobb teljesítmény igényű géphez lehet -e valamiképp "párhuzamosítani"? Esetleg közös test(-) -nél egyikkel a proccot, másikkal a VGA-t hajtani? ( 12V)
- Kisebb teljesítményhez redundáns tápként kapcsolni őket?

Köszi

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#57526) Kernel válasza kjani18 (#57525) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezekre mind van lehetőség, de a feszültséget ellenőrizni kell, hogyan reagál az 5V terheletlenségére például, kell-e műterhelés esetleg.

Régebben volt jellemző, hogy főleg az 5 V kimenetet stabilizálja, ma már más a koncepció, de az a biztos, ha teszteled ilyen szempontból.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57527) TheProb


TheProb
veterán

Sziasztok!

Mikrokapcsolóról hogy lehet a legegyszerűbben megállapítani, hogy jó-e?
Muter mazdájának a gyári távirányítója egy ideje nem zárja a kocsit, csak a nyitás megy. És mivel 2 külön gombbal lehet nyitni-zárni, így volt egy tipp, hogy lehet, hogy a kapcsoló adta meg magát. Először erre nem is gondoltam, mert ugyan úgy "kattan", ha megnyomom a gombot, de végülis másra már nem tudok gondolni.

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#57528) kjani18 válasza Kernel (#57526) üzenetére


kjani18
őstag

Köszi! Fejtsd ki egyenként egy kicsit bővebben is légyszives!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#57529) Kernel válasza kjani18 (#57528) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezen nem nagyon van mit részletezni, bekötöd és megy.

Két ilyen tápegység azonos feszültségű pontját össze lehet kötni, ha nem is lesz teljesen egyforma a terhelés eloszlása, mert a két kimenet nem pont egyforma.

Viszont nem okoz kárt, amikor az egyik visszatáplál a másik kimenetére, mert amikor a másik érzékeli a nagyobb feszültséget, leszabályozza a PWM-et minimumra, más nem történik normális esetben.

Az sem gond, amikor redundáns módban csak az egyik táp üzemel, a diódák visszafelé nem engedik az áramot. Kellemetlenebb, amikor pont a kimeneti dióda lesz zárlatos, ami tápoknál nem olyan ritka eset. Ekkor a zárlatos dióda a szekunderen keresztül rövidzárat képez a másik tápegységre is, így egyik sem fog működni.

#57527) TheProb

Kapcsolót multiméterrel lehet ellenőrizni, például.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57530) kenyocsaba23


kenyocsaba23
tag

Sziasztok! Böngészgettem a netet és rá akadtam pár cikkre ahol régi TV-kből Elektron csöves erősítőt építenek.
A helyzet az hogy van itthon egy nagyon régi Orion Duna készülék. A készülék házak trafókon kívül felhasználhatom esetleg a kondikat , cső foglalatokat is ha passzolnak?

(#57531) mezis válasza TheProb (#57527) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
A kattanás egy dolog, a kapcsolás meg másik dolog.
Hozzá tudsz férni a mikrokapcsoló kivezetéséhez ?
(Ohm mérővel óvatosan, mert a hozzá kapcsolódó elektronika nem biztos, hogy kibírja a méréshez használt feszültséget. Inkább egy darab vezetékkel.)

mezis

(#57532) Fecogame válasza Fecogame (#57512) üzenetére


Fecogame
veterán

Sikerült megjavítani :) Nem csak 2 ugyanolyan dióda volt azon a részen, hanem 4, mindegyiket ki kellett cserélni.

Köszönöm a segítséget mindenkinek :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57533) fery02


fery02
addikt

Sziasztok!

Nem találtam jobb topikot a kérdésemre.
Ilyen kapu távirányítóink vannak és szeretnénk plusz távirányítókat szerezni, csak nem vagyunk benne biztosak, hogy milyen tulajdonságoknak kell stimmelniük, mert az olcsóság végett kipróbálnánk valami külföldi rendelést, de ugyanezt a típust nem találjuk.
Ebay-en találok is a "rolling code gate remote" kulcsszóra és a 434 MHz rész is stimmel, csak ezen a linken belül sem tudom, hogy pontosan melyik távirányító lenne jó nekünk.

A jelenlegieknél a 4 gombokból csak a felső kettőt használjuk, egyik az utcakaput nyitja/zárja, a másik meg az utcakaput és a nagykaput nyitja/zárja.
Szóval gondolom csak 2 gombos táviránytó is alkalmas lenne nekünk, csak hogy pontosabban melyik, abban kérnék tőletek segítséget.

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#57534) RaiDan


RaiDan
csendes tag

Sziasztok!

Egy ilyen kapcsolóra lenne szükségem [link], de egyszerűen nem találok sehol, csak 3 A / 250 VAC -ban vagy 6A 250VAC. Egy kompresszor kapcsolóját szeretném kicserélni... A kérdésem az lenne, hogy csak és kizárólag ezzel az értékkel bíró (4A 250VAC) kapcsolóval tudom helyettesíteni vagy a fentiek közül bármelyikkel.

Előre is köszönöm a segítséget!

Szép napot nektek!

(#57535) Gergosz2 válasza RaiDan (#57534) üzenetére


Gergosz2
veterán

Olyanra semmiképp sem ami kisebb feszt, vagy áramot tud kapcsolnI. Az a 6A/250V-os jó lesz.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#57536) RaiDan válasza Gergosz2 (#57535) üzenetére


RaiDan
csendes tag

Köszönöm!

(#57537) zka67 válasza fery02 (#57533) üzenetére


zka67
őstag

Szia, 600Ft szerintem nem fogja csődbe vinni a cégeteket, rendelj egyet, kipróbálod, ha működik működik ha nem nem.

(#57538) fery02 válasza zka67 (#57537) üzenetére


fery02
addikt

Szia! Nem céghez megy, hanem otthonunkba (család miatt volt a többes szám :) ).
Kipróbálok egyet akkor, mert egyértelmű választ nehéz lesz ebben a témában kapnom sajnos úgy tűnik.

(#57539) (jan) válasza fery02 (#57538) üzenetére


(jan)
őstag

majd szamolj be a tapasztalatokrol

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#57540) Kernel válasza fery02 (#57538) üzenetére


Kernel
nagyúr

Itt olvastam nemrég: [link] [link] [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57541) AllTheBest


AllTheBest
senior tag

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy ha egy motornál pl fix 12v-ot szeretnék, tehát ne ugráljon 12v fölé, akkor azt meg tudom oldani valamilyen ,,sufnis,, módon? :)

Esetleges elírásokért elnézést kérek, kevesebb ujjal nehezebb pontosan írni :) ---> Xiaomi Mi 9T 128gb

(#57542) And válasza AllTheBest (#57541) üzenetére


And
veterán

Általában egy hagyományos vagy egy alacsony dropout-feszültségű feszültségstabilizátor megteszi (7812, LM2940T-12, stb), de előtte nem árt specifikálni a következőket: milyen jellegű az eredeti / stabilizálatlan forrás, mekkora az itt előforduló legnagyobb feszültségcsúcs, és mekkora a terhelés áramfelvétele.

(#57543) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Ha egy telefon USB csatlakozója rosszalkodik akkor elegendő a microusb ajzatot kicserélnem?

(#57544) PHM válasza DrojDtroll (#57543) üzenetére


PHM
addikt

Először az USB kábel hibáját érdemes kizárni.
(Másik, biztosan jó kábel próbájával.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#57545) DrojDtroll válasza PHM (#57544) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Az természetesen megvolt.

(#57546) darvinya válasza DrojDtroll (#57543) üzenetére


darvinya
titán

Attól függ mi a jelenségben jön ki, hogy USB aljzat hibás.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57547) PHM válasza DrojDtroll (#57545) üzenetére


PHM
addikt

Ez esetben marad az USB aljzat vizsgálata.
Lehet, hogy csak elengedett valamelyik láb forrasztása.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#57548) DrojDtroll válasza PHM (#57547) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Rendben van először megnézem mit sikerül a jelenlegiből kihozni.

A végére már elég durván megnyomorgatott usb kábeleket dugtam a telefonba, hogy töltsön rendesen.

(#57549) darvinya válasza DrojDtroll (#57548) üzenetére


darvinya
titán

Samsung telok töltőjénék microUSB dugó szokott a tüskéi elgörbülni befelé.
Emiatt csak erős nyomásra tud elég mélyen bemenni, hogy görbült tüske éríntkezzen.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57550) xxxjjjkkk válasza DrojDtroll (#57548) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

A blitzwolf két oldalról dugdosós csatija egy hangyf@sznyit nagyobb, az jó szokott lenni még, a kopott usb be.
Ebayes topicba van róla info.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.