Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57451) darvinya válasza tvamos (#57450) üzenetére


darvinya
titán

Annyira flexibilis, hogy magát pl: CPU-t rágőzőlni mikrón fóliára.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57452) tvamos válasza darvinya (#57451) üzenetére


tvamos
nagyúr

A cpu-t? Olyat még nem hallottam. COB cpu-t már láttam, meg COG-ot. Szerintem a maga a chip elég rideg lehet...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57453) Lompos48 válasza darvinya (#57451) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elég érdekes lenne gőzöléssel elérni a nanométeres felbontású geometriákat. :D

(#57454) darvinya válasza Lompos48 (#57453) üzenetére


darvinya
titán

Fém gőz 1nm alatti bevonatot tud.
Pont mint lencsékre felvitt anyagok.

Ahol lézerrel felmelegítik fóliát, ahhoz odatapad a fémgőz.
Többit lemosható.

(#57452) tvamos

Igen CPU.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57455) tvamos válasza Lompos48 (#57453) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem hiszem, hogy ez lenne a legnagyobb gond. Inkább az, hogy gőzöléskor kristály határok lesznek, a chip-néz meg egykristály kell. Így gondolom.
Amúgy ragasztani szoktak a waferből kivágott chipeket, én így tudom. Gondolom fel lehetne ragasztani flex pcb-re is.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57456) Lompos48 válasza darvinya (#57454) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha igaz is ez (bár kétlem az 1nm alattit), az csak a vastagság. De egy modern chip pl. 14nm-es geometriával a vonalak közötti távolságot, tranzisztorstruktúrák méreteit stb. jelentik. És bár egyelőre a struktórák úgynevezett 2 dimenziósok, azért kléteznek rétegek a harmadik dimenzióban is. Ezért chipek gyártása fóliára egy nonszensz. Azt csak zárójelben, hogy a szilícium nem egy párologtatható valami.

(#57457) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

sziasztok telefonbs szeretnek venni akkumulatort ebayrol. (samsung galaxy s4 nfcs akkumulator) mennyif emegbizhatoak, hallottam h kepesek berobbani, meghibasodni, esetleg belefolyni a telefonba, es ezzel tonkretenni azt. mit gondoltok errol?

(#57458) Lompos48 válasza tvamos (#57455) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...a chip-hez meg egykristály kell... Igen. Még akkor is, ha arra CVD-vel (chemical vapor deposition) újabb rétegeket építenek.

Amúgy ragasztani szoktak a waferből kivágott chipeket... A tokozás függvénye.

(#57459) tvamos válasza Lompos48 (#57458) üzenetére


tvamos
nagyúr

En meg a COB-nal tartottam...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57460) Lompos48 válasza tvamos (#57459) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A COB technika létezik már majdnem fél évszázada. Csak a régi digitális karórákra kell gondonli, ahol a chip a nyomtatott áramkörre volt (tényleg) ragasztva, majd a "bekábelezés" után elrejtve egy műgyanta cseppben.

(#57461) tvamos válasza Lompos48 (#57460) üzenetére


tvamos
nagyúr

En is ezekre gondoltam, mint pl. a regi zsebszamologepek.
A LED-eknel nem tudom, hogyan csinaljak. Ugy emlekszem, hogy a teljesitmenyelektronikai aramkorokben forrasztjak a csipet, de az ugye TO-220, D-PAK, meg ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57462) Barret001 válasza tvamos (#57461) üzenetére


Barret001
addikt

[link]

ezekre gondolsz?

(#57463) tvamos válasza Barret001 (#57462) üzenetére


tvamos
nagyúr

Erre: [link] [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57464) Fecogame válasza Kernel (#57440) üzenetére


Fecogame
veterán

Dupla lett.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57465) Fecogame válasza Kernel (#57440) üzenetére


Fecogame
veterán

Igen, az a barna ragasztó lesz :)

kisninja: Melyik az a D1 dióda pontosan? Megjelölnéd a képen?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57466) kisninja válasza Fecogame (#57465) üzenetére


kisninja
őstag

[kép]
Barnával a vélhető leges hasadás, barna karika ahol bemattult a fém.

[ Szerkesztve ]

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#57467) Fecogame válasza kisninja (#57466) üzenetére


Fecogame
veterán

Áhh, értem :)

Akkor ezt az elhasadtat kell kicserénem, meg az alatta lévő ugyanilyent?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57468) darvinya válasza Lompos48 (#57456) üzenetére


darvinya
titán

De ha még is megolható lenne párologtatás.
Ötvözés és térbelítés könnyebben kivitelezhető lenne fólián.
Nem csak bizonyos mértékig flexibilis lenne, hanem gyártás is egyszerűbb, mivel 3D nyomtatás segítségét is felhasználható.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57469) tvamos


tvamos
nagyúr

Tudnék én valahogy házilag lakatfogós Ampermérőt készíteni az oszcilloszkópomhoz? Jó lenne úgy DC..50-100kHz tartomány.
Van valami jó ötletetek?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57470) Lompos48 válasza darvinya (#57468) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Inkább olvasgass kicsit utána a félvezetőgyártásban alkalmazott technológiáknak, utána beszélhetünk róla. Én csináltam huszonannyi évig.

(#57471) Kernel válasza Fecogame (#57467) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ilyenkor mindig gondolni kell arra, hogy mi okozta a dióda hibáját, gyakoribb a külső ok (pl. végfokzárlat), ritkább a saját hiba.

De főleg manapság akadnak spontán diódahibák (gyenge minőség?), amikor lehet reménykedni, hogy nincs más baja a készüléknek. (A reményen túl mondjuk mérhető is a további zárlat, miután kivetted a diódákat.)

Ha viszont túl sokáig volt így bekapcsolva, a trafó primerjébe épített hőkioldó is kiolvadhatott, amiről szintén könnyű meggyőződni, a diódacsere előtt is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57472) Fecogame válasza Kernel (#57471) üzenetére


Fecogame
veterán

Talán 1 percig volt így bekapcsolva összesen. Néhányszor ki/bekapcsoltam, lehúztam róla a kábeleket tesztelés céljából, hátha csak azért búg.

Ez sok időnek számít vagy mennyire gondoltál?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#57473) Kernel válasza Fecogame (#57472) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel ezek a trafók üzem közben is eléggé át szoktak forrósodni, ehhez jön még egy zárlat, akár 1 perc alatt is megemelheti a kioldási szintre.

De találgatás helyett inkább azt kellene megnézni, hány másodperc alatt tudod rátenni a multimétert a villásdugóra, hogy megmért a primerköri ellenállást.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57474) darvinya


darvinya
titán

Szerintetek is hiányzik innét valami?

Bekeretezett rész melletti elvágott dióda SR5A0, ezt mivel tudnám helyettesíteni?
2db IN5404?


[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57475) Kernel válasza darvinya (#57474) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az nem jó, mert Schottky dióda kell, kapcsolóüzemű alkalmazásra.

Ha kettő volt ott gyárilag, akkor kettő. Az is lehet, hogy valaki tűvel kiszúrta a lyukat, de nem volt benne dióda gyárilag, viszont akkor sem árt berakni kettőt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57476) varmi2 válasza Kernel (#57475) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ha nem lett volna ott valami, akkor nem olyan lenne a forrsz felfutás. Egyértelmű, hogy egy egy lábra futott ott fel az ón. Tehát volt ott valami. Ha nem lenne, akkor lapos lenne az ón ott.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#57477) Kernel válasza varmi2 (#57476) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az a lyuk kisebb átmérőjűnek tűnik, mint az alatta lévő diódánál, valamint van egy ovális formája is. Valamint eléggé gyári forrasztásnak tűnik. Ha kiforrasztanak onnan egy diódát, annak nyoma lenne, nem így nézne ki. Azt sem hihetjük, hogy a dióda magától "kiesett", a forrasztás pedig ilyen gyári állapotú maradt utána.

Ahol piros nyíllal jelöltem, úgy néz ki egy leforrasztott lyuk.

Nekem van olyan vastagabb tűm, ami ha beleszúrnék a másik oldalról, kicsit megmozgatnám oldalirányba, ki tudnék képezni pont olyan lyukat, mint a másik. Csináltam már ilyet, abból gondolom.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57478) darvinya válasza Kernel (#57475) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Mi különbség sima dióda és Schottky között?
Sebesség különbség, vagy más?

(#57477) Kernel

A lyukba pont bele megy dióda lábai.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57479) fo_di


fo_di
őstag

sziasztok,

van ötletetek, hogy ez milyen csatlakozó lehet? lehet, hogy tudnék szerezni magamnak egy laborcélú, kétcsatornás erősítőt, de ilyen csatlakozón megy bele a jel
találkozott már valaki ilyennel? lehet még kapni ilyet? mert az erősítőt szanálják, de a csatlakozókat még nem, mert van még néhány, szebb állapotú ilyen működésben

(kattra nőhet)

[ Szerkesztve ]

(#57480) Kernel válasza darvinya (#57478) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyrészt a gyorsaság, impulzustűrés, másrészt a kisebb feszültségesés miatt jobb a Schottky-dióda.

Ha normál diódát teszel be helyette, az felforrósodik és tönkremegy. Nem bírja a frekvenciát sem, plusz több feszültség esik rajta, ami az árammal szorozva nagyobb veszteségi teljesítményt képez.

Akárhogy is volt a lyuk, csak arra próbáltam rávilágítani, nem olyan egyértelmű az szerintem, hogy mérget lehetne venni rá.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57481) darvinya válasza Kernel (#57480) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Annyit megteszek, hogy veszek ilyen diódát, mert akárki forrasztotta össze a lábát.
Szerintem nem kellene így hagyni, még ha működik így is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57482) darvinya


darvinya
titán

Mivel lehet helyettesíteni SR5A0(SR520)?
Ezzel a SR540 helyettesíthető?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57483) Kernel válasza darvinya (#57482) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom, hány V-ot állít elő a tápegység, a diódának annak többszörösét kell bírnia, a lehetséges induktív csúcsok miatt. Azért raktak bele 100 V-ost. Az meg csak 40 V-os.

Ha feltételezzük a másik lehetőséget, hogy egy ugyanolyan dióda volt vele párhuzamosan, amit forrasztás helyett addig hajtogattak, míg kilazult és kiesett, és azért kellett kivenni, mert zárlatos volt, akkor célszerűbb ragaszkodni a 100 V-os diódához.

Lehet, hogy épp azért ütött át, mert még az sem bírta, de lehet minőségi hiba is.

Simán elképzelhető, hogy először csípőfogóval átvágta valaki a másik diódát, a mérhető zárlat miatt, majd amikor látta, hogy ez jó, utána kikapta a másikat, ami rossz volt.

Ezután egy diódával működik tovább a tápegység, de kevésbé terhelhető. Ezt lehet érzékelni a dióda melegedésén is. Ha az adott célra elegendő (nem melegszik túlzottan), akár maradhat egy dióda is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57484) darvinya válasza Kernel (#57483) üzenetére


darvinya
titán

SR5A0(SR520)=20V/5A-es.
100V=SR51000
Maga táp 12V-os.
Érezhető melegedés, és új fw elvileg csak nálam indul újra Amiko HD8260+ -on.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57485) Barret001 válasza fo_di (#57479) üzenetére


Barret001
addikt

Életemben nem láttam még ilyen csatlakozót...Nem egy elterjedt típus lehet.

(#57486) Kernel válasza darvinya (#57484) üzenetére


Kernel
nagyúr

Én ezt néztem:

Közben megnéztem egy 12 V dugasztápból kivett zárlatos diódát: SB560, tehát 60 V-os, de ennek is vége lett (gyárilag volt benne).

SR560 van eBayen is.

(#57485) Barret001

Stúdiótechnika, gondolom. Abból is retro.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57487) darvinya válasza Kernel (#57486) üzenetére


darvinya
titán

Ok.

Akkor biztosan jó oda SR540, mivel 12V-os táp?

Mostani dióda átvágták, nem magától szakadt el

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57488) Kernel válasza darvinya (#57487) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igen, épp azt írtam. Ha két párhuzamos diódán zárlatot mérsz, az egyiket ki kell vágni vagy forrasztani, másképp nem tudod eldönteni, hogy melyik zárlatos.

Legjobb, amikor egy TV-tápban van 8 db paralel dióda, hetet már kivágtál / forrasztottál és pont az utolsó zárlatos. Újabban alkalmazzák ezt a módszert, hogy 1 db hűtőbordás dióda helyett beraknak sok kisebbet, így eloszlik a terhelés és az alumíniumot is megspórolták.

A vágás mondjuk gánymunkának számít (pontosabban az, hogy nem rakott bele másikat), de ez inkább esztétikai kérdés, aminek az is lehet gátja, hogy nincs is kéznél alkalmas dióda. Működés szempontjából mindegy lenne, legfeljebb nem ártott volna alulról is még átforrasztani.

Közben szerkesztettem az előzőt, nézd meg azt is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57489) darvinya válasza Kernel (#57488) üzenetére


darvinya
titán

Tehát 40V-os nem jó, inkább 60V-ost vegyek bele.
Kösz.

Ezt találtam SR560] és SR5100.
Utóbbi már lehet túl biztosított?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57490) Kernel válasza darvinya (#57489) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a benne lévő 100 V-os is elszállt valamiért, akkor ez sem túlzás, árban is ugyanott van, így adja magát.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57491) darvinya válasza Kernel (#57490) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm, a SR51000 lesz megrendelve.

Nem tudom eredetileg ez volt benne, mert nem dobozos box.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57492) xxxjjjkkk válasza darvinya (#57489) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

csak halkan megjegyzem, hogy ennyiért szerintem lesz itthon is
[link]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57493) darvinya válasza xxxjjjkkk (#57492) üzenetére


darvinya
titán

Ebbe benne van a posta is.
Sajnos nem, ráadásul kerülöm boltot messziről, mert kistételnél szeretik az embert átvágni.
Hirtelen 3x annyiba kerül.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57494) xxxjjjkkk válasza darvinya (#57493) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Najó ezt ne kezdjük megint, ha regisztrálnál látnád az árképzésüket.
Meg miután bp-i vagy, gondoltam nem akarsz heteket várni :)

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57495) tvamos válasza darvinya (#57493) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem vagnak at senkit, minden ott van leirva, ha felhivod oket, el is magyarazzak.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57496) darvinya válasza xxxjjjkkk (#57494) üzenetére


darvinya
titán

Regisztrálva vagyok, sőt nem egyszer vettem.
Csak miután fizetésre került a dolog, hirtelen előkerült más szorzó.

Amúgy inkább megvárom 2 hetet, míg többszörösét elbuszozzam bűzben, vagy postai küldeményért kifizessek.
Eddig is és most is működik.
Ha megjön, akkor javítom.

Azt nem említem, hogy utolsó vásárálkor annyira kedvesek voltak.
Tudod, amikor úgy szolgálnak ki, hogy „Te paraszt, miért csak ennyit veszel! Ha így, akkor átb …lak.”
Ehhez társul lenéző, fintorgó arc.

Köszönöm szépen, de én nem így mentem oda.

tvamos

Az oldalon lévő árak tájékoztató jellegűek, ÁSzF.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57497) mh197


mh197
senior tag

Sziasztok!

Van egy kézi maszírózógép, amiben van egy teljesítményszabályozó elektronika, hogy a motor fordulatát lehessen állítani. Mivel két egyforma darabom van, és az egyik hibásodott meg, így meg tudtam nézni, hogy mi égett le az egyikben.

A szabályzó triac felirata: PN BT134 600D

A conrad-ban csak PH BT134 600D (NXP) tudtam venni. Kicseréltem a hibás darabban, de bekapcsolás után rögtön elpukkant (füstölt) az is, mint a gyári elődje. Más egyéb nagyon nem lehet hibás, mivel két kis negyedwattos ellenállás, egy graetz híd van diódákból, egy kerámiakondi, és egy poti. Ennyi az össz. Na meg ugye a gép motorja.

Lehet, hogy a motor lett zárlatos? Még nem néztem meg, de gondoltam megkérdem, hogy a PN és PH jelölés ugye itt nem számít jól gondolom?! Mivel elég nagy terhelést kap a működőben is ez az alkatrész, nem-e lenne célszerűbb inkább BT134 600E típust használnom? Persze ha a motorról kiderítem, hogy jó-e, és megnézem, hogy mi egyéb lehet még esetleg a gond. Eredetileg azt gondoltam, hogy a melegedése miatt főtt meg és adta meg magát a gyári, de lehet komolyabb a probléma..

Képet esetleg hétvégén tudok róla feldobni, ha az segít, bár a többi alkatrésznek nincs látványos hibája, max a kapcsolás miatt esetleg.

Előre is köszi, ha tudtok segíteni a fenti kérdésekben! :R

(#57498) darvinya válasza mh197 (#57497) üzenetére


darvinya
titán

Greatz híd is lehet hibás, azt megmérted.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#57499) Kernel válasza mh197 (#57497) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha más hiba nem lenne, a félvezetők általában zárlatba mennek, utána a motor forog tovább, max. fordulaton.

De itt még el is pukkant, ami nem sok jót sejtet. Hacsak nincs a motoron valamilyen zavarszűrő kondi, ami zárlatos lett, az a jobbik eset. Azzal kellett volna kezdeni, hogy előbb a zárlatot behatárolni, triac cseréje csak utána.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57500) mh197 válasza Kernel (#57499) üzenetére


mh197
senior tag

Mivel a normál működésben is felmelegszik a triac igencsak, így sajnos nem is gondoltam a motor hiba lehetőségre. Motor kondit majd megnézem van-e bár nem hiszem, nem láttam.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.