Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58151) Kernel válasza apóka (#58150) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ennyi a lényeg, csak Google és 5 V táp kell neki, standard kompozitjelet tud eszerint, az megy a sárga RCA-ra:

A táp negatív pontja értelemszerűen közös az RCA árnyékolásával (GND).

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58152) Atomantiii válasza Atomantiii (#58052) üzenetére


Atomantiii
őstag

Visszatérve a múltkorira felesleges laptop tápom nincs itthon, találtam egyet a nyomtatóhoz, de az még 1 A-t sem tud, viszont van egy rakás régi használaton kívüli pc-s tápegységem.

Szóval arra gondoltam mi van ha annak a 12 V-os ágára ráakasztom a motort? Gondolom kárt nem tehet benne, 3 A-nál meg jóval többet tudnak, legalábbis a címke szerint ami rá van ragasztva.

Bár ma nézek graetz diódát is az otthon lévő trafókhoz, hátha elbírná valamelyik azok közül is, aztán majd kísérletezem.

Ja az 58053-ra akartam írni ezt.

[ Szerkesztve ]

(#58153) apóka válasza Kernel (#58151) üzenetére


apóka
aktív tag

Köszi, sokat segítettél! :R
Ehhez a témához igen láma vagyok, de most kényszerhelyzet van, meg kell oldanom.
Az általad linkelt képet én is megtaláltam, de fogalmam sem volt, hogy a negatív közös az RCA árnyékolással.

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#58154) Kernel válasza Atomantiii (#58152) üzenetére


Kernel
nagyúr

Abban kisebbfajta motor van, amit elbír egy PC-táp, elvileg az indulóáramot is bőven.

Ráadásul a megadott 18V / 3A a maximális terhelésre vonatkozik. Ebben benne van az is, ha megszorulna a szerkezet. De 12 V-ról már kevesebbet vesz fel, ha nincs nagyon terhelve, amiatt is kevesebbet vesz fel.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58155) Atomantiii válasza Kernel (#58154) üzenetére


Atomantiii
őstag

Az biztos, hogy 12V 7Ah-ás akkumlátorral tökéletesen elég a fordulási sebessége, na de akkor este ha hazamegyek kipróbálom és ráakasztom az egyik pc tápot aztán majdcsak lesz valami :)

(#58156) kjani18 válasza Kernel (#58154) üzenetére


kjani18
őstag

A PC tápok az 5V -ot is figyelik. Nem kell ráakasztani az 5V -os ágra valamilyen műterhelést, ha csak na 12V -ot használom?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#58157) Kernel válasza kjani18 (#58156) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezt általánosan nem tudnám kijelenteni, terheléstől is függhet, konstrukciótól is. Van amikor kell, van amikor nem.

Ha mégsem indulna, ideiglenesen rá lehet dugni egy rossz HDD-t, optikai meghajtót is. Végleges használatra valamilyen alkalmas ellenállást.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58158) Atomantiii válasza kjani18 (#58156) üzenetére


Atomantiii
őstag

Az biztos, hogy üresjáratban beindult az egyik, múltkor próbáltam. De ha meg nem majd megmondjátok mit kell még ráakasztani, de teszteléshez vannak rossz merevlemezeim.

Közben szereztem Graetz diódát + kondit a trafós teszteléshez is, lehet az is elég lesz.

[ Szerkesztve ]

(#58159) mezis válasza Atomantiii (#58158) üzenetére


mezis
nagyúr

Én egy 12V-os gk izzót szoktam az 5V-os ágba kötni.

mezis

(#58160) pjen válasza Atomantiii (#58158) üzenetére


pjen
félisten

Ha a zöldet és a feketét össze kötöd a kümeneten,beindul.

(#58161) mezis válasza pjen (#58160) üzenetére


mezis
nagyúr

Csak akkor indul, ha van rajta terhelés. Nem biztos, hogy azonnal indítani akarja a villanymotort.

mezis

(#58162) szabifotos válasza kjani18 (#58156) üzenetére


szabifotos
senior tag

Igen, ezt én is épp most tapasztaltam, PC-tápból labortáp építése közben. Amikor nem volt terhelve az 5V ág akkor 11.6V körül volt a 12V-os ág. Amint megterheltem 2A-rel 5V-on, beállt a 12V.
Rendeltem hozzá terhelő ellenállást, amit majd kapcsolgatni fogok, ha épp nem az 5V-ra van szükségem.

[ Szerkesztve ]

(#58163) pjen válasza mezis (#58161) üzenetére


pjen
félisten

Ahogy én használom.Rákötöm a terhelést a kümenetre,össze kötöm a zöldet és a feketét,és a táp saját kapcsolójával ündítom.

(#58164) yohnsee


yohnsee
tag

Sziasztok!
Kérésre felújítottam egy akkumulátoros fúró akkuját. 18V-os, került bele BMS (védőelektronika túltöltés, túlmerítés, túláram ellen)
A tünet, hogy amikor nulláról a maximum fordulatot kérem tőle azonnal, akkor az elektronika letilt. Ha szép lassan indítom, sőt ha lefogom a tokmányt, akkor is szépen megy. Viszont ha az akkumulátorral sorba kötök egy multimétert 20A-es állásban, ez a tünet nem jelentkezik. Nagy gondolkodás után rájöttem, hogy a multiban lévő ellenálláshuzal miatt van ez, az már elég nagy ahhoz, hogy a motorral sorban ne érezze a BMS rövidzárnak.
Kérdésem az lenne, mivel nincs itthon másik műszerem, tipikusan mekkora ellenállása szokott lenni ezeknek a műszereknek?

[ Szerkesztve ]

AVR

(#58165) tordaitibi válasza yohnsee (#58164) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem a műszerrel van a gond, abba egy vastag söntellenállás van (ha 200mV a multiméter, akkor 0,01ohmos), hanem a mérőzsinórral.
Pláne ha a gyári vacak, ami kívül vastag, belül meg 0,25 sincsen.
Pontosan ilyen árammérésekhez csináltam banándugó és 1,5 vezeték forrasztva. 10-15 ampernál ezen is esik valamennyi, de töredéke a gyári mérőzsinórnak.

[ Szerkesztve ]

(#58166) Hujikolp válasza Lompos48 (#58137) üzenetére


Hujikolp
őstag

Vezetett zaj a hálózatból? :F szomszédságban pl ki-be kapcsolgatják a körfűrészt, amit Józsi tákolt össze.
Itthon a rádió szokott pattogni ilyenkor.
Ha semmire nem javul, akkor lehet ilyenre gyanakodni. Ezért is javasoltam egy másik helyszínt is, igy hamar kiderül, hogy a hálózat a hibás-e.

[ Szerkesztve ]

(#58167) Lompos48 válasza Hujikolp (#58166) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Józsival rendben is lenne, de elektromágneses kopatibilitás... :) (Két eszköz, készülék, berendezés, program együttműködését, egymással való helyettesíthetőségét vagy összekapcsolhatóságát jelentő tulajdonság).

(#58168) qdak


qdak
addikt

hello, van 1 regebbi lcd monitorom, benq 17"
teljesen feheren vilagit, ha felurol nezem latni a kepet, kerdesem, szetszedtem, van par 470u-s kondi ami lathatoan pupos, megerhet veszodnom a cserekkel? vagy annak semmi koze hozza és kidobhato ?

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#58169) yohnsee válasza tordaitibi (#58165) üzenetére


yohnsee
tag

A digit multiméterem Maxwell, tudom, nem világmárka, de a mérőzsinórja normális. Majd azért kipróbálom a banándugó plusz 1.5 vezeték kombinációt :R

AVR

(#58170) mezis válasza qdak (#58168) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem nagy összeg, megérdemel egy próbát. Én hosszabb lábbal szoktam a cserét beforrasztani, hogy beférjen a csípő fogó legközelebb...

mezis

(#58171) qdak válasza mezis (#58170) üzenetére


qdak
addikt

csak nem tudom h attol lehet e a problema ?
ezek a kondik a tapegysegnel vannak, anno pl alaplapot javitottam igy, hatha itt is mukodhet.

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#58172) mezis válasza qdak (#58171) üzenetére


mezis
nagyúr

A púposodott elkónak van amikor még jelentős a kapacitása, de az ESR értéke biztosan nagyon leromlott. Vagyis a nagyfrekvenciás tápegységből érkező feszültséget nem tudja "kordában" tartani. A kapcsolódó elektronika erre nagyon változatos módon tud működni.

mezis

(#58173) qdak válasza mezis (#58172) üzenetére


qdak
addikt

oksi akkor lehet neki allok, itt nincs ami megrazzon, mint a katod sugar csoveseknel ugye?

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#58174) mezis válasza qdak (#58173) üzenetére


mezis
nagyúr

Valószínű, hogy a háttérvilágítása CCFL csöves. Azon a környéken (és a csövek tápegységének környékén ) 300 - 500V is előfordulhat, de el szokták szigetelni...

[ Szerkesztve ]

mezis

(#58175) tordaitibi válasza yohnsee (#58169) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Lehet hogy semmi baj a merozsinoroddal,
az akkupack es a motor kozott eddig volt 10centi vezetek, a meressel beviszel mindenkepp +ellenallast.
A 2x 60-80 centi vezetek, a muszerbe ket kontaktus a dugaszoknal, maga a sontellenallas, az esetleges krokodilcsipeszes kontakt. Ezek osszeadva ugyan nem sok, de egy inditasi 30-50 amperes pillanatnyi impulzust szepen ki tud simitani, a tularamvedelem megszolalasi kuszob ala korlatozni.

(#58176) tvamos válasza Lompos48 (#58167) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem meg egy eszkoznek a halozattal valo kompatibilitasat jelenti.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#58177) qdak válasza mezis (#58174) üzenetére


qdak
addikt

oksi koszi

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#58178) Lompos48 válasza tvamos (#58176) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"...egy eszkoznek a halozattal valo kompatibilitasat jelenti."

Ez rendben is lenne. El is fogadom egy UTP-s hálózat inkompatibilitását egy koax hálózattal. Ugyanúgy a visszafelé kompatibilitást pl. USB eszközök esetén stb.

De valahogy a vitaindító mondatot (amire a kompatibilitásos válasz érkezett) nem tudom ilyen képbe beleilleszteni:

"Van egy Grundig r1000-es erősítőm ami elkezdett hibát produkálni. Sercegő, pattogó hangok hallhatóak a hangfalakból."

(#58179) Kernel válasza Lompos48 (#58178) üzenetére


Kernel
nagyúr

Esetleg úgy lehetne mondani, hogy nem megfelelő az elektromágneses zavarszűrése, de azzal nem szokott gond lenni, illetve ez sem jó kifejezés. Nem mindegy, hogy a készüléket érő elektromágneses sugárzásról beszélünk (ami ellen árnyékolással lehet védekezni) vagy vezetéken érkező zavarokról.

De a leírt tünetek sem erre utalnak, főleg a hang akadozása, kihagyása.

Meg a zaj is olyan dolog, hogy van sokféle zaj. Kapcsolók által keltett pattogás könnyen felismerhető, de ilyen folyamatos sercegés nem külső zavar miatt szokott lenni.

Lehet akár bezajosodott tranzisztor (a kisebb, TO-92 félék között előfordult már ilyen), kerámia kondenzátor stb.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58180) repvez


repvez
addikt

Tud valaki segíteni abban, hogy a mellékelt képen a hiányzó helyekre milyen csatlakozó kell?
Abból a fajtából amiből van a helyén annak 8mm a teljes hossza az 5 lábra. És mindegyikhez kellene az ellen párja is. Tehát 6 anya és 1 apa tüske. A másik a sárga elem mellett az ha jól emlékszem 2.54 és labtavolsagu. Abból is kell mindegyik pár. 90 fokos kéne ide esetleg kicsuszas elleni védelemmel.
Aliexpress link is jó, mert itthon a posta több lenne, ha a helyi bolt nem tart ilyet.
[link][link]

[ Szerkesztve ]

(#58181) darvinya válasza repvez (#58180) üzenetére


darvinya
titán

Pl: [link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58182) repvez válasza darvinya (#58181) üzenetére


repvez
addikt

ok, de a kisebbiknek mi a lábtávolsága? mert az nem 2,54es és nem jó rá az ilyen csatlakozó

(#58183) darvinya válasza repvez (#58182) üzenetére


darvinya
titán

Milyen kisebbik?
Ott van kereső találat amiben benne van 2.54 pcb csatlakozó tüske sor, ahhoz való dugó.
Külön linkeljek mindet?

[link]
Tüske sor

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58184) repvez válasza darvinya (#58183) üzenetére


repvez
addikt

Az első linkem képén a vizszintes tüskesorok kisebb lábtávolságuak mint a függöleges ami 2,54-es, ezért nem tudom, hogy azoknak milyen csatlakozó kell és arra hogy keressek rá.
A második képen ezért is is tettem be a tolómérős képet, hogy a tüskék 8mm-re vanank

(#58185) darvinya válasza repvez (#58184) üzenetére


darvinya
titán

Miért lenne kisebb, mikor 2.54mm van írva.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58186) repvez válasza darvinya (#58185) üzenetére


repvez
addikt

Nem a te linkedről beszéltem hanem az enyémről? megnézted a mellékelt képet? ott nem egyforma a 2 csatlakozó

(#58187) darvinya válasza repvez (#58186) üzenetére


darvinya
titán

Azért linkeltem elsőnek kereső találatot.
2.54mm fekete tüske sor, másik NS 25-ös vagy 622-es foglalat.[link]

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58188) repvez válasza darvinya (#58187) üzenetére


repvez
addikt

Köszi ez a 2 db függőleges csatlakozáshoz jók, de nekem még kellene a 6db vízszintesen látható tüskesorokhoz is csatlakozó, mert azok kisebbek mint amiket linkeltél a 2,54es csatlakozók nem mennek rá, mert az kb 1,2 cm távolságba van az 5 tüske a vízszinteseknél ez csak 8mm

(#58189) kjani18 válasza repvez (#58188) üzenetére


kjani18
őstag

Esetleg kábelek, több féle tüske távolságra is jók lehetnek?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#58190) repvez válasza kjani18 (#58189) üzenetére


repvez
addikt

ilyenem van, de ezeket sem lehet közelebb tenni mint a 2,54es lábtávolság.
A függőlegeshez jó lenne de akkor nem lesz oldható a csatlakozás ezért kell oda egy ellendarab amit a panelba forraszthatok és a vezetéket meg rádughatósra.

(#58191) darvinya válasza repvez (#58188) üzenetére


darvinya
titán

Piros 2.54
Fehér 2.54

Mi a gond?
Hol van 6PIN, mert én 5PIN-t látok.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58192) tsu válasza repvez (#58190) üzenetére


tsu
tag

2 mm pin headert vagy connectort keress.
Alin filléres.

[ Szerkesztve ]

×××

(#58193) repvez válasza darvinya (#58191) üzenetére


repvez
addikt

Ezt próbáltam többször elmagyarázni, hogy a fehér az 2,54 es , de a piros az kisebb.

De akkor ezek szerint az 2mm-es tüske. és abból van 6 darab (db) és nem 6 tüskés

[ Szerkesztve ]

(#58194) Gyula84 válasza darvinya (#58191) üzenetére


Gyula84
veterán

a piroson kisebb a lábtávolság az a baj :U

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#58195) darvinya válasza repvez (#58193) üzenetére


darvinya
titán

Ilyet eBay-es kereső link-en volt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58196) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Ma vettem egy akksis fúrót használtan, 14,4V-os NiCD akksik vannak hozzá. A (gyári?) töltőjén viszont 18V szerepel. Ezzel tölthetem őket?

Köszi a válaszokat előre is!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#58197) Barret001 válasza csabyka666 (#58196) üzenetére


Barret001
addikt

Igen,12 db 1,2V-os cella van az akkuban.Ezeket 1,5V-ra töltve megkapod a töltő csúcsfeszültségét.

(#58198) Samus


Samus
addikt

A linken lévő kapcsoláson (második kép) a D3 úgynevezett flyback dióda. Ide bármilyen általános dióda megfelel (például 1N4148), vagy valami speciális kell?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#58199) csabyka666 válasza Barret001 (#58197) üzenetére


csabyka666
addikt

Ja vagy úgy! Akkor onnan a 18V. Köszi a gyors választ! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#58200) Batman2


Batman2
őstag

Alkalmazott már valaki áramkörben páratartalom érzékelő ellenállást, pl. a HR202L-t?? :U

Ha jól értelmezem a leírását, akkor szinuszos váltakozó árammal kell vele mérni.
Ha pl. beépítem egy 555-ös időzitő áramkör RC körébe, akkor ott szinuszosan váltakozó áram fog folyni rajta, a kondi töltés-kisütési ciklusa folytán.
A kimeneten megjelenő impulzus sort pedig vissza lehet alakitani analog feszültség változássá.

Viszont lehet, hogy még sem jó, mert így a szinusz hullám frekvenciája folyamatosan változik, míg a méréshez valszeg állandó frekvencia kellene? :U

Ha viszont csak felhasználom egy adott frekvenciára beállított RC kör jelét, mint mérőfeszültséget, akkor már jó lehet.

Viszont olyan olyan egyszerű kapcsolást is találtam ilyen pára ellenállássál, melyben egy egyszerű komparátor volt, nehány ellenállás kiséretében, a kimenet pedig digitális 1 vagy 0, itt biztosan egyenáramot vezetnek át az eszközön.

Akkor mégis csak lehet így is mérni vele? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.