Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57251) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Üdv.

Hatha ez a topic jobban pörög így be írom ide is hátha van valakinek ötlete:

Olyan problémám van hogy a konyhai LCD TV képe egy pillanatra fekete lesz ha a hűtőgép kompresszora be vagy épp ki kapcsol (nem minden esetben, de azért zavaróan sűrűn).
Ha a TV-t, beltérit és egyéb médiához köthető cuccomat egy szünetmentesre (APC BE 550G-GR van kinézve) dugom akkor ez a zavar kiszűrhető?

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#57252) GZoli7 válasza Dr. Romano (#57251) üzenetére


GZoli7
senior tag

A zavart a forrásnál illik szűrni.

(#57253) Dr. Romano válasza GZoli7 (#57252) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Oké de a hűtőt azért csak ne dugjam már a szünetmentesbe :D

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#57254) pinnacle válasza sketchifun (#57249) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Nincs még szétszedve. Nekem olyan van, amit linkeltem, 3600W-s. Genius topicban ajánlottak titeket, hátha tudtok segíteni.

Köszi draco31! Ott is lábkiosztás cseréről írnak. Ezért lenne jó találni valakit, aki már csinált ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#57255) Kernel válasza Dr. Romano (#57251) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tipikus HDMI átviteli zavar, így el szokott sötétülni.

Lehet próbálkozni jobb minőségű, minél rövidebb HDMI-kábellel, vagy egy jó vastag, sodrott rézvezetékkel összekötni a set top box és a TV GND-t.

A hűtőszekrény kapcsolója által keltett zavart egyébként azzal nem szűröd ki, hogy szünetmentesre teszed. Ha a kapcsoló szikrázik, RF-zavart kisugároz, mindegy, miről táplálod.

Egyáltalán, a szünetmentes táp nem is zavarszűrő eszköz, még ha van is ilyen hatása, bizonyos esetekben.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57256) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Tud valaki egy olyan kapcsolási rajz készítő programot, amiben van arduino és enkóder is? Elég lenne egy olyan program is, amiben létre lehet hozni ilyeneket egyszerűen. Egy négyszög, amibe lehet tenni kimeneteteket.

(#57257) Gergosz2 válasza gyenesmartin (#57256) üzenetére


Gergosz2
veterán

Fritzing szerintem tud ilyet.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#57258) gyenesmartin válasza Gergosz2 (#57257) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Köszönöm!
Ilyenre gondoltam, csak nem tudtam a nevét.

(#57259) sketchifun válasza pinnacle (#57254) üzenetére


sketchifun
senior tag

Ha nem garanciális, akkor szedd le a burkolatot.

A potméteren kell hogy legyen egy felirat, ez alapján tudunk segíteni.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57260) Dr. Romano válasza Kernel (#57255) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Értem, hálás köszönet a részletes válaszért és a hasznos tippeket, ezzel már tudok kezdeni valamit :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#57261) pinnacle válasza sketchifun (#57259) üzenetére


pinnacle
nagyúr

OK! Szétszedtem, így néz ki.

(#57262) sgery válasza mezis (#57230) üzenetére


sgery
őstag

[link] Itt számoltam egy feszültség esést, e szerint elhanyagolható mennyiségű esés keletkezne.

Egyenlőre az acélsodronyba vezettem az áramot, ha korrodálni kezdene vagy a téli reggeli erős dér gondot okozna (hiába van legalább 1m a két sodrony között ha szépen ráfagy a kettő között a fa felületén a dér és az majd rövidre zár) szóval kis tesztidőszak aztán ha szükséges átforrasztom az egészet szigetelt rézkábelekre.

Meg pár vihart is ki meg kell nézni, mert hiába súlyos fa, picit lengedezni fog, lehet ez esetben a tetőre fogom ráfúrni az egészet.
Amúgy így néz ki:

FurTv-s Lapeno figurát keresek, aki tudja hol lehet venni szóljon!!!:)

(#57263) golyani


golyani
addikt

Üdv!

Megépítettem ezt a csodát: [link]

Működik, de UF dióda még érkezőben van addig csak PR4007-est tudtam bontani itthon :D. Illetve a tekercset elkezdtem sajátkezűleg megoldani, mert amit kaptam az ilyen "hízott ellenállás" kinézetű (nem tudom a hivatalos nevét) volt és nem volt az igazi, azzal 190 V kimenetnél lesett a feszültség.

Na szóval a gondom az, hogy a FET melegszik (forró), a tekercs melegszik, az R6-os ellenállás melegszik(forró). 12V-táppal üresen ~90mA körül, 1db Nixievel ~200mA körül fogyaszt. Illetve üresen fel tudom tekerni 305V-os kimenetig. H R6-ot és C3-at kihagyom, kvázi nem történik semmi áramfelvétel csökken 10mA-t

Tekercs: 6*30mm-es vasmagra tekert kb 0,5-os huzal, menetszám kb 60.

Hol lehet a hiba?

(#57264) Kernel válasza golyani (#57263) üzenetére


Kernel
nagyúr

PR4007 diódát keresővel sem látok, 1N4007, ami közismert típus. Egyébként is lehet következtetni a bontásból, hogy milyen áramkörben volt.

Az 50 Hz egyenirányítására használatos 4007 alkalmatlan kapcsolófrekvenciás célra, melegedést, veszteséget okoz.

UF4004 sem fontos viszont, van elég sok, gyors dióda, mint a BA157 például, vagy valami tápból bontott példány. Csak nem a bemeneti egyenirányító.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57265) sketchifun válasza sgery (#57262) üzenetére


sketchifun
senior tag

Nekem tetszik.

A szalag bele van marva a fába?

Rézre ne lógasd, az nagyon korrodálódik. Akkor már inkább alu sodrony, ha nem éri nap, 50 év.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57266) jézusom


jézusom
addikt

Sziasztok!

Van egy ilyen Sencor vezeték nélküli vonalas telefon szett. A tápellátás valami POE verzió, de telefon kábelen, talán rj11. Lényeg, hogy a telefon csatlakozóval kellene megtáplálni, de fogalmam sincs milyen bekötéssel. A feszültség valószinűleg AC9V mert a szett többi részéhez olyan adapter tartozik, de ez sem 100%.

Van valakinek rajz hozzá?

[ Szerkesztve ]

(#57267) golyani válasza Kernel (#57264) üzenetére


golyani
addikt

Rosszul írtam a diódát: PR1007

(#57268) Kernel válasza golyani (#57267) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor az jó, de miből van a vasmag?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57269) sgery válasza sketchifun (#57265) üzenetére


sgery
őstag

igen, be van marva, abba alusín tejüveggel.

acélsodronyra van most lógatva.
majd cserélem akkor alura ha nem válna be

FurTv-s Lapeno figurát keresek, aki tudja hol lehet venni szóljon!!!:)

(#57270) golyani válasza Kernel (#57268) üzenetére


golyani
addikt

Egy másik tekercsből. :DDD Viccet félre téve sztem ferrit(fényes, fekete, grafitosan csillog).
2,2uF kondinak egy ilyet raktam be 400V-ost:[link] Valahol írták, hogy ez low ESR, ezen kívül csak normál kondim van kéznél.

(#57271) yohnsee


yohnsee
tag

Sziasztok!
Akkus fúró akkumulátorát szeretném felújítani, lítiumos cellákat szeretnék belerakni.
A konfiguráció 5S1P lenne, (18V) és ha szerencsém van, találok hozzá az ebay-en töltésvezérlőt is.
A kérdésem az lenne, hogy van-e olyan, aki már csinált ilyet? Nem tudom, melyik cellák a tuti vételek és melyikek a kerülendők ilyen gépekbe? Azt tudom, hogy minél kisebb belső ellenállása legyen, de nem tudom, hogy melyik eladótól érdemes vásárolni, ahol azt kapom, amit kiírt.
Plusz pont lenne, ha kapható lenne forrfüles változatban is.

AVR

(#57272) Kernel válasza golyani (#57270) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ferrit is lehet többféle, határfrekvencia szempontjából. Vagy például egy fojtótekercs magja nem feltétlenül jó ilyen konverter céljára. Az induktivitást is méréssel kellene ellenőrizni.

Vagy kiforrasztani valami más DC-átalakítóból, még ha közelítő érték, akkor is meg lehetne próbálni.

Vagy rendelni: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57273) Kernel válasza yohnsee (#57271) üzenetére


Kernel
nagyúr

A zseblámpás topikban láttam inkább akkus véleményeket, vagy például:

https://prohardver.hu/tema/re_ebay-es_kutyuk_kis_penzert/hsz_76893-76893.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57274) Barret001


Barret001
addikt

Vettem ledes égőt a tolatólámpámba,hát lehangoló a teljesítménye...
Kemény 170 mA-t vesz fel 15,4V-ról... Ahogy én gondolom,legalább A HÁROMSZOROSÁT kellene felvennie.
Olyan gyengén világít,hogy bele lehet nézni. Ez az ára annak hogy nincs hűtése? Ráadásul az ellenállás a ledblokkon belül van,az egészet szét kell bontani a hozzáféréshez...A fémházat levettem,ott nincs benne ellenállás. Eddig amiket vettem,ez van mindegyikkel,aminek nincs hűtése.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#57275) Kernel válasza Barret001 (#57274) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ráadásul a vizsgán elbukik, de volt már állítólag, akit a rendőr is elkapott emiatt (szabálytalan módosítás).

Volt már ugyan szó róla, de nem tudom, olvastad-e.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57276) Barret001 válasza Kernel (#57275) üzenetére


Barret001
addikt

Minden második autónak ledes a rendszám világítása.
Akkor azok mind szabályt sértenek? :) (enyém is az)

(#57277) Kernel válasza Barret001 (#57276) üzenetére


Kernel
nagyúr

A jóváhagyási jelet szokták nézni / keresni a rendőrök is:

Rendszámtábla megvilágító lámpára vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

49. § (1) A hátsó rendszámtáblát megvilágító lámpával fel kell szerelni - a trolibuszt kivéve - a gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót és ezek pótkocsiját.

(2) A rendszámtáblát megvilágító lámpának a rendszámtáblát színtelen (fehér) fénnyel, teljes felületen, közelítőleg egyenletesen és olyan fényerővel kell megvilágítania, hogy az álló jármű rendszámát sötétben, tiszta időben legalább 20 méter távolságból el lehessen olvasni. A rendszámtáblát megvilágító lámpa hátrafelé fényt közvetlenül nem bocsáthat ki.

Rendszámtábla megvilágító lámpára vonatkozó további műszaki feltételek

50. § (1) A gépkocsira és pótkocsijára csak jóváhagyási jellel ellátott rendszámtábla megvilágító lámpát szabad felszerelni.

A jóváhagyási "E" jel leírása

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57278) Barret001


Barret001
addikt

9x3 led van sorban,és párhuzamosan összekötve.29 ohmos ellenálláson keresztül kapják a tápfeszültséget. Akkor 10 ohmos ellenállás lenne kb jó? 5050 ledek.

(#57279) yohnsee válasza Kernel (#57273) üzenetére


yohnsee
tag

Köszi, benézek arra!

AVR

(#57280) Barret001 válasza Barret001 (#57278) üzenetére


Barret001
addikt

Áthidaltam az ellenállást,9v-on beég az árnyékom a falba a hátam mögött :D

(#57281) Lompos48 válasza Barret001 (#57280) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És egyhamar ki fog nyiffanni.

(#57282) Barret001 válasza Lompos48 (#57281) üzenetére


Barret001
addikt

A led örökös,ha nincs túlhajtva.Ezt a szabályt betartom. Hobbielektronikán megnéztem az elötét ellenállás méretét.Nekem 9 ohm 2,3W jött ki.

(#57283) Lompos48 válasza Barret001 (#57282) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"A led örökös,ha nincs túlhajtva."

Még akkor sem.

(#57284) pinnacle válasza pinnacle (#57261) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Kép alapján tudtok ajánlani potmétert? Gondolom valami helyettesítő kellene, mert olvastam, hogy a szervizben sincs, mert már nem gyártják.

(#57285) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziaszok,

több helyen is hallottam már, hogy van sok kínai, vagy akármilyen cég, akiknek elküldök egy nyák rajzot (gondolom valami programba megrajzolva) és kis méretű nyákot bagóért elküldik postán. Tudtok ilyet ajánlani?

(#57286) yohnsee válasza Pulsar (#57285) üzenetére


yohnsee
tag

Helló!
Léteznek ilyen kínai cégek, sok van belőlük. Viszont, ha jól tudom egyik sem foglalkozik 1db-al. 5db-tól felfele már esélyes. Gerber kell nekik, én személy szerint legutóbb az Itead studio-val csináltattam meg, ha érdekel, tudok küldeni képet, milyen minőségben dolgoznak.

AVR

(#57287) Pulsar válasza yohnsee (#57286) üzenetére


Pulsar
veterán

otthoni hobby projectre keresnék megoldást. Gyanítom még a kétoldalas sem fog nagyon kelleni nekem sosem :) Nekem megfelel az 5db is, ha elfogadható az ára.
Nem tudom még gerber file-t mivel fogok csinálni, eddig sprintlayout-al csináltam nyák terveket.
(Otthon nem akarok vele vacakolni, még mielőtt felvetődne)

A képek érdekelnek, köszönöm :R

(#57288) And válasza Pulsar (#57287) üzenetére


And
veterán

Velük van tapasztalatunk: [link]. Pro: relatív nagy tételben olcsóak, kontra: a postázást nem olcsón mérik, és DHL-lel küldenek, így a vámhatár feletti rendelésnél nem lehet megúszni a közteherfizetést (vám, ÁFA, futárcég ügyintézési díj).
A Sprint Layout mellesleg képes gerbert exportálni, már gyártattam olyan nyákot itthon, amit azzal terveztem.

(#57289) // Chaka // válasza And (#57288) üzenetére


// Chaka //
tag

Próbaképp kattintgattam, mert kíváncsi voltam a szállításra. A DHL felett kiválasztható ez: "Registered Airmail $3.90". Ez mit jelent időben? És ez mi ez?

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#57290) And válasza // Chaka // (#57289) üzenetére


And
veterán

""Registered Airmail $3.90". Ez mit jelent időben? És ez mi ez?"
Hát azt jelenti, hogy vagy megkapod, vagy nem ;]. Gondolom hasonló lehet, mint Banggood / Aliexpress esetén a nulla forintos postázás, ami olyan minimum 2..3 hét. Kis összegű rendelésnél még csak-csak érdemes lehet vele próbálkozni, nagyobbnál már nem feltétlenül tenném. Amúgy a postázás a csomagküldés módján felül a csomag tömegének is a függvénye. Azt is észrevettem, hogy időszakosan eltűnnek bizonyos opciók (tavaly év végén például csak egy DHL volt elérhető, a drágább), valamint az is valószínű, hogy jelentősebb összegnél már csak a biztosított és követési számmal ellátott opció vehető igénybe. Amúgy korrekt csapat, számlát adnak (most már kérés nélkül is a valós összegről ;) ), és ha valamit véletlenül bizonyíthatóan elszabnak, akkor kötözködés nélkül vállalják a felelősséget és ingyen újragyártják / küldik.

(#57291) Pulsar válasza And (#57288) üzenetére


Pulsar
veterán

köszönöm.
És 1-2 darabbal is szóba állnak velem?

(#57292) // Chaka // válasza And (#57290) üzenetére


// Chaka //
tag

Köszi az infót. Én csak hobbistaként csináltatnék NYÁK-ot, ha esetleg olyan kellene, ami nekem nehézkes. Pl. a kétoldalas az.

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#57293) And válasza Pulsar (#57291) üzenetére


And
veterán

Ha megnézed a kategória főoldalát (PCB Prototyping), akkor láthatod, hogy mi az a legkisebb méret / darabszám, ami rendelhető. Jelenleg az 5 darabos kétrétegű (vagy egyrétegű + lötstop) a minimum, de arra is csak akkor jön ki a feltüntetett legkisebb 9,5 USD-s ár, ha nem választasz feláras opciókat - például 2 mm-es panelvastagság, 35 helyett 70 mikronos rézréteg, 10x10 cm-nél nagyobb méret, aranyozás, kontúrmarás / kivágás -, és a panelek egyformák.

(#57294) kjani18


kjani18
őstag

Hali!

HDMI jelből leválasztanám a hangot, a többi menne tovább a monitorra. Mi kell ehhez?
Köszi

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#57295) Kernel válasza kjani18 (#57294) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel a HDMI-kábelen egy közös adatfolyamban megy a kép és hang, csak aktív áramkörrel lehet leválasztani, HDMI extractor például:

https://www.aliexpress.com/item/-/32363004706.html
https://www.aliexpress.com/item/-/32387127234.html

Vagy valami hasonló.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57296) varmi2


varmi2
nagyúr


Ezt a kapcsolópárost fel ismeri valaki. Eléggé hektikusan működik, és cserélni szeretném. Vagy van valami, amivel be tudom fújni, és jobb lenne az érintkezés?
Ez egy usb átkapcsolót működtet.

[ Szerkesztve ]

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#57297) Kernel válasza varmi2 (#57296) üzenetére


Kernel
nagyúr

Be lehet fújni kontakt spray-vel, vagy benzin-olaj injekcióval kezelni, ha nincs más kéznél.

Oxidált érintkező javítható is ilyen módon, valamint sok kapcsolgatással, lévén ez egy öntisztuló kapcsoló. (A csúszkálással önmagát tisztítja, ebben különbözik például a "pogácsás jellegű" kapcsolóktól, ami egyszerűen csak összeér.)

Csak akkor van gond, amikor nem egyszerű oxidációról van szó, hanem áram / szikrázás miatt ég be az érintkező, azon így kevésbé lehet segíteni, vagy egyáltalán nem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57298) Barret001 válasza varmi2 (#57296) üzenetére


Barret001
addikt

Isostat.

(#57299) 206 cc


206 cc
senior tag

Sziasztok!
Kamera forgatót szeretnék készíteni és ahhoz keresnék forgatómotort. Tudnátok ajánlani ?....találtam egy videót amiben egy srác olyat használ ami dc12v-os és amint hozzaér a forgatás közben egy akadályhoz forgásirányt vált....gyakorlatilag az a végálláskapcsoló a forgáspályán hogy a motor házán két csavart beteker és azok között forog csak a motor...nem tudom érthető e ezért belinkelném a [a videót]....
Szóval ilyet keresnék .....jó külföldi shop is Ali,ebay,stb....stb....
Köszönet előre is! :R

206cc „- pedig nem is én utállak Téged.Te utálod saját magad” .... a problémát nem az jelenti, hogy valaki hülye,hanem az hogy nem ismeri be....

(#57300) Pulsar válasza And (#57293) üzenetére


Pulsar
veterán

értem, köszönöm szépen. :R
Ez elég jól hangzik, és 10 dollárért nem is rossz ár. Megrajzolok egyet, aztán letesztelem hogy mit tudnak :)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.