Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57351) DrojDtroll válasza Hujikolp (#57350) üzenetére


DrojDtroll
addikt

köszönöm

és hol lehet egyébként ilyet a legolcsóbban kapni?

(#57352) Hujikolp válasza DrojDtroll (#57351) üzenetére


Hujikolp
őstag

Budapesten szerintem a legolcsóbb a lomex. Esetleg sos electronic, vagy hestore.Hu :)

(#57353) robi12ster válasza pjen (#57344) üzenetére


robi12ster
tag

Ok köszi.

(#57354) sketchifun


sketchifun
senior tag

Csak egy kis kiegészítés, ami ittmaradhat a kezdőknek, és nem zavar kétejekbe senkit. A VA értéket egy az egyben teljesítménynek is felfoghatunk, a 0.8-as szorzás csak közelítő értéket ad. A VA jelentése VoltAmper, és az értéke azt jelöli, mekkora feszültségen lenne képes leadni 1A áramerősséget.

Egy 50VA trafó 50 volton tudná leadni az 1 Ampert, és mivel ez a kimenettel fordítottan arányos, tekinthető a Wattban mért teljesítménynek, ugyebár P=U*I.

Ha a kimenet 12v-os, a trafó pedig 50VA-s, akkor 4,133 A leadására képes.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57355) moha21 válasza sketchifun (#57354) üzenetére


moha21
addikt

A VA a látszólagos teljesítmény dimenziója, míg a watt a hatásos teljesítményé. A látszólagos teljesítmény tartalmazza a teljesítmény hatásos és a meddő komponensét is.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#57356) tordaitibi válasza sketchifun (#57354) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A látszólagos teljesítményt VA-ben adjuk meg. Ekkora teljesítményt vesz fel a fogyasztó. Mivel azonban váltóáramú fogyasztók többségénél a feszültség és az áramerősség görbéje időben eltolódik, a hasznos teljesítmény ennél kisebb. Ezt W (watt)-tal jelöljük. A hasznos és a látszólagos teljesítmény aránya a cos.fi (koszinus fi).
Mivel egy transzformátor erősen induktív jellegű fogyasztó, a cos.fi 1 soha nem lesz, a 0,7-0,95 tartományban lesz, ez transzformátor függő. Ha a transzformátor szekundere pl. egy váltakozóáramú motort táplál, a helyzet még rosszabb, ilyenkor a w és a va aránya nagyon rossz is lehet, akár a fele vehető csak ki.
A 0,8 általánosan jó átlag.

Ezért törekszik az áramszolgáltató a cos.fi 1-hez minél közelebb tartásán, a meddő igénybe veszi a teljes elosztói hálózatot, de hasznos munkát nem végez. Mivel az induktívt erhelés a szinuszhullám áramát késlelteti, a kapacitív (kondenzátor) sietteti, a meddőt kondenzátortelepek segítségével kell javítani (vagy túlgerjesztett szinkrongépekkel lehet még lenyelni).
Ezért van pl. minden hagyományos fénycsőarmatúrába kondenzátor, a fojtótrafó meddőjét kompenzálja.

[ Szerkesztve ]

(#57357) sketchifun válasza tordaitibi (#57356) üzenetére


sketchifun
senior tag

Igazatok van, tévedtem. De legalább itt a megfejtés és a közérthető magyarázat. :)

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57358) Kernel válasza szabifotos (#57338) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az inverterek bekötése egyszerű, van egy GND, tápfesz, on/off (5V / 0V), dimmer. Utóbbi lehet PWM vagy analóg jel.

Ha működik, akkor jobb megtartani a gyárit, ami az adott fénycsövekhez való.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57359) sketchifun válasza Kernel (#57358) üzenetére


sketchifun
senior tag

Dimmer-el mit lehet szabályozni? Frekvencia?

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57360) Gergosz2 válasza sketchifun (#57359) üzenetére


Gergosz2
veterán

igen, annak adsz alapjelet vele.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#57361) tordaitibi válasza Gergosz2 (#57360) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha a mezei fazishasitasos szabalyzora gondol, a csillar, furogep, porszivo szabalyzora, azzal kitoltesi tenyezot.
Konkretan a szinusz teruletet valtoztatod vele. Frekit bajosan, az 50 Hz mindenkepp.

(#57362) Kernel válasza sketchifun (#57359) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ebben az esetben a PWM-jelnek csak annyi szerepe van, mint egy PWM-ventilátornál. Információhordozó, a kitöltési tényező információját hordozza.

A háttérvilágítás fénycsöveinek kapcsolófrekvenciájához nincs köze, tehát amin azok üzemelnek. Ez legyen a példa kedvéért 100 kHz.

Maga a PWM-vezérlőjel (dimming signal) lehet akár 1-10 kHz négyszögjel, nem az a lényeg, nem is számít a frekvencia pontossága. A kontroll IC csak a kitöltési tényezőt nézi. Azt értelmezi át fényerőszabályzásra.

Külön csavar a történetben, hogy a 100 kHz üzemi frekvenciának is van egy saját PWM-tényezője, azt már az IC intézi, a kívánt fényerő függvényében.

TV-knél az alaplap és az inverter (vagy LED-driver) között PWM-jelet szoktak használni dimmelésre.

Monitoroknál lehet analóg szabályzójel is, amikor egyszerű DC-szint határozza meg a fényerőt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57363) robi12ster válasza robi12ster (#57353) üzenetére


robi12ster
tag

Akkor kb ha nekem 30w 2x12v trafóra van szükségem. Az kiválthatja 40va vagy 3,5a kb. Egy ilyet venni nem olcsó. Az erősítő olcsóbb mint trafó. Még egy kérdés. Egy számítógép tápegységre rá lehetne kötni? Csak az 1x12v. Nekem a három bemenetre kell kötnöm a 2x 12 v- ot. Ez lehetséges? Ha nem nyugodtan kiröhöghettek.🙂

(#57364) Ribi válasza robi12ster (#57363) üzenetére


Ribi
nagyúr

1 tápra nem.
A 2 12V ágnak egymástól teljesen függetlennek kell lennie. (transzformátor függetleníti)
A PC tápok viszont rendszerint a 0-t rákötik a földelésre, így nem függenek egymástól.
Szóval sokszor 2 tápkocka sem megfelelő. De van olyan tápkocka aminek a 0 lába nincs földelve, abból 2 darab jó lenne.
3500-ért lehet kapni 35VA 2x15V trafót, az sok?

A PC tápja DC, a trafó AC, szóval 15VAC-ból kb 20VDC lesz a végén, ahhoz képest a 12VDC lehet amúgy is kevéske lenne.

[ Szerkesztve ]

(#57365) Ribi válasza Ribi (#57364) üzenetére


Ribi
nagyúr

Most vissza olvasva látom, hogy 12VAC kell. Az akkor csak 15VDC-t hozna össze.
De 2x12V trafóból amit látok az 3k. Az sem fér bele?

(#57366) Kernel válasza robi12ster (#57363) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet próbálkozni kisebb teljesítményű trafóval is, nem fog rögtön leégni. Ha esetleg akad a lomtárban (azt nem mondom, hogy vásárolni, nehogy mellényúlj).

Nagyobb hangerőn kezd csak fulladni, betorzítani, amit nyilván észre lehet venni. Sokszor úgysincs kihasználva a max. teljesítmény. Trafó melegedését is könnyen tudod ellenőrizni.

Hasonló a tápfeszültség kérdése is, a végfokok általában csökkentett tápról is működnek, csökkent teljesítménnyel. De ilyenkor meg kell nézni az előerősítő fokozatok tápkörét is, ahol szokott lenni egy stabilizátor, aminek kell valamennyi tartalék is a rendes működéshez.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57367) robi12ster válasza Ribi (#57365) üzenetére


robi12ster
tag

Hol? Én dupláját láttam.

(#57368) Ribi válasza robi12ster (#57367) üzenetére


Ribi
nagyúr

(#57369) Kernel válasza robi12ster (#57329) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyébként véletlenül nem csak a primer hőbiztosíték van megszakadva? Mert az könnyen javítható általában.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57370) Kernel válasza krisztianAMG (#57347) üzenetére


Kernel
nagyúr

Feltöltött cellákat raktam be, azóta még nem sikerült lemeríteni. Ennek elkerülésére egyszer rá is töltöttem, de csak tagonként, egymás után.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57371) Snücü


Snücü
tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék a szakiktól. Adott a fényképen lévő adattáblával ellátott böszöm nagy szellőztető ventillátor. Erre szeretnék faragni valamiféle fordulatszám szabályzó elektronikát, mert legtöbbszőr a tized teljesítménye elég lenne. COzás közben konkrétan elviszi a védőgázam is. Ez az asztal fölé benyúló elszívó miatt van, de pont az lenne a célom, hogy a munkafüstöt, gázokat szépen kihúzza, de nem vigye el a védőgázamat is... :) Ha erre tudnátok egy kapcs.rajzot, nagyon megköszönném!

(#57372) pjen válasza Snücü (#57371) üzenetére


pjen
félisten

Frekvencia váltó,lehet készen kapni.

(#57373) xxxjjjkkk válasza pjen (#57372) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Tényleg, a frekvencia valtokrol van valami hasznos irodalom valahol?
Azért az is bellene tudni állítani.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57374) pjen válasza xxxjjjkkk (#57373) üzenetére


pjen
félisten

A siemens ad hozzá gépkönyvet,csak a terhelést kell kiválasztani.

(#57375) xxxjjjkkk válasza pjen (#57374) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Ja, leirásból csináltam már autotuningot, csak kicsit úgy éreztem magam, mint a csimpánz amikor a kockajátékot a körbe akarja bepréselni.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57376) Gergosz2 válasza Snücü (#57371) üzenetére


Gergosz2
veterán

Az kapocstáblájából látszik, hogy ez egy egyfázisú példány lesz. Ide bőven elég lesz neked egy sima AC szaggató. Azokból találsz jópárat neten.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#57377) tvamos


tvamos
nagyúr

Szeretnek otthonra epiteni egy akku hegesztot, 18650-es Lipo-khoz. Talaltam nehany projektet a neten, arduinoval, de ott mindenhol sok parhuzamosan kotott MOSFET-tel probalkoznak. Nem akarnek annyir forasztgatni, meg nyakot maratni hozza, arra gondoltam, veszek egy ilyet: IXTN660N04T4. Szerintetek ez eleg lenne? A masik otletem, hogy jo lenne figyelni az aramot. Ez a szenzor szerintetek elegendo lenne: ACS758LCB-100B? Most gondolkodom amugy azon is, hogy rendelek belole 200A-eset az ebay-en. Szeretnem, ha kihagyhatnam a tapegyseg rendelest, es azt latom, hogy az emberek 12V-os olomakkuval hegesztenek, de olyanom nekem nincs, viszont van par Lipo aksim, arra gondoltam, hogy mondjuk egy 2S4P akkupakkrol etetnem a hegesztot. Ez jo otlet lehet?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57378) Kernel válasza tvamos (#57377) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel a ponthegesztéshez nagy áram és kis feszültség szükséges, cellákat sorosan kötni eleve nincs értelme.

Az autóakkuval is az a gond, amikor direktben, elektronika nélkül használják, hogy túlizzít, éget. Ezzel kapcsolatban volt is egy felvetésem, másik topikban: [link]

Más a helyzet, ha nem a linkelt barbár módon közelítik meg, hanem PWM-kapcsolással csökkentve az átlagáramot, akkor elvileg az autóakku nagyobb feszültsége is szóba jöhet.

Árammérés nélkül is lehetne próbálkozni úgy, hogy egészen rövid impulzusokkal indulni, majd addig növelni, míg használható lesz.

A csúcsáramot persze jó lenne tudni, illetve valamilyen szinten korlátozni, de ezt az áramkörben lévő kábelezés stb. határozza meg, nem maga az ampermérő eszköz. Hall-elemes lévén az eszköz az áramot elvileg nem csökkenti úgy, mint egy hagyományos sönt, bár gyakorlatilag ekkora áramon már minden számít, a bekötési pontok ellenállása stb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57379) tvamos válasza Kernel (#57378) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor ez most azt jelenti, hogy szerinted mondjuk 4P Lipo jo lenne?

Az aramra kivancsi vagyok, azert gondoltam bekotni az aram merot. Plane arra, hogyan valtozik az aram gorbe egy hegesztes, meg az aksi kisulese es elettartama soran.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57380) Kernel válasza tvamos (#57379) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem foglalkoztam ilyennel, úgyhogy nem tudom, mindenesetre az akkuk gyári adatlapján lehet látni komoly csúcsáramokat.

18650 Li-ion szokott lenni, vagy nem tudom, mire gondoltál.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57381) tvamos válasza Kernel (#57380) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, Li-ion.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57382) xxxjjjkkk válasza Kernel (#51692) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Bocs a régészkedésért, de ha meg van még a porszívó, én a helyedbe vennék bele, 12-t simá megér, nekem a 21-01van ugyan ez, csak az alap modell, ugyan ipari, de itthonra vettem, és rohadt jó.
Ez ugyan az, mint a metabo makita stihl és társai, csak ő az igazi gyártó.

Eredetileg trojai faló jelleggel vettem, hogy "itthonra" aztán majd "néha" elkisér maszekolni, de asszony nem engedné, meg én is sajnálnám, úgyhogy arra ott a régi.

Egyébként rendesen össze van rakva a gép, vagy van valami buktatója, pl hitvány motorcsapágy?

[ Szerkesztve ]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57383) Barret001


Barret001
addikt

Sziasztok! Van egy led meghajtó áramköröm,6 db sorbakötött ledet hajt meg 6W teljesítménnyel.
Üzem közben 16V-ot mértem a ledeken.( 1db 18650 celláról meghajtva)
A kérdés: Ebből az áramkörből tudok-e step-up konvertert csinálni? Ha ízzót rakok a kimenetre,nem jön ki a várt teljesítmény,csak gyengén világít az ízzó :( 12V 5W-os ízzóval próbáltam.
Az ic neve xlsemi xl6001e1 Elektronika hátulján van még egy kondi,és egy induktivitás.

(#57384) Snücü válasza pjen (#57372) üzenetére


Snücü
tag

Kaphatok egy linket? Mert találtam 20-50E ft között, de azért az már viccnek is rossz
..

(#57385) anorche1


anorche1
őstag

Sziasztok!

Rendeltem egy ilyen usb -s mérőt, hogy megtudjam érdemes e már telefonba, tabletbe új akkumulátort venni, meg letesztelni az itthoni usb kábeleimet.
Lemerítettem csutkára az lg g3 telefonomat, majd elkezdtem kikapcsolva tölteni. Jelenleg 77%on tart, és 1415mah ment bele. Vagyis számításaim szerint a 100% kb. 1837mah lesz. A gyári aksi meg elméletileg 3000. Ez nekem elég nagy difinek tűnik, de eszembe jutott, hogy van valami kavarodás, hogy tölteni 5V -tal tölt, de 3.8V -on tárolja. Ha jól gondolom, akkor ezt az 1837 -et meg kell szoroznom (5/3.8) -cal, vagyis kb. 1.31 -gyel, ami 2406mah.
Helyes a gondolatmenetem? Elektronikához sajnos tök hülye vagyok :(

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#57386) Kernel válasza anorche1 (#57385) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel a mAh töltésmennyiség nem tartalmazza a feszültség paraméterét, ezért energiamennyiség (Wh) kifejezésére nem alkalmas.

Át kellene számolni Wh-ra:

https://milliamps-watts.appspot.com/

Az 5 V-os szakaszon átmenő energiát természetesen 5V-tal, az akku esetében pedig a névleges értékkel számolni. 3,7V általában, de van 3,8 V is. Egyébként az akkufeszültség nyilván változó.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57387) Kernel válasza xxxjjjkkk (#57382) üzenetére


Kernel
nagyúr

Jó állapotú gép, félre van téve, csak kicsit elfelejtődött, mert van más is. A csapággyal nem volt gond, de komplett motor kellene bele.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57388) Kernel válasza Barret001 (#57383) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az egy step up konverter, de áramot stabilizál, nem feszültséget. A feszültség csak kialakul, ahogy a LED-sor nyitófeszültsége engedi.

Az izzó (bár fix feszültségre készült), működhet éppen áramgenerátorral is (sőt, még meg is kímélné az izzószálat az hidegellenállás miatti indulási áramlökéstől), de akkor egy 12V / 5W-os izzóhoz kb. 420 mA áram kellene.

Amellett az adatlap minimum 3,6V betápot ír.

Módosítható lenne egyébként feszültség stabilizálására is, egy kimeneti osztó beépítésével, de akkor meg nincs áramkorlát, legfeljebb az IC belső védelme, ha van. 0,22 V a negatív visszacsatolás küszöbértéke, azért ilyen kevés, hogy az áramérzékelő söntön ne kelljen sokat ejteni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57389) sketchifun válasza tvamos (#57381) üzenetére


sketchifun
senior tag

Attól függ, milyen típusú cella áll rendelkezésre.

A lényeg, hogy minél nagyobb áramot tudjon leadni egyszerre, mert ha mindkét cella lead 15A-t, avval nem fogsz hegeszteni. Plusz, ha van védelem a cellán, a túl nagy áramigény hatására letilthat, szóval nem ajánlom.

A Litium akkumulátorok(ion, polimer) nagyon jó töltéshordozók, de nagyon veszélyesek is, komoly sérüléseket képesek okozni, akár a lakást is könnyedén fel lehet velük gyújtani. Ha nem vagy tisztában az adott cella képességeivel, nem tanácsolom hogy játsz velük.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57390) xxxjjjkkk válasza Kernel (#57387) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Aha, tehát nagy konstrukciós hibát nem fedeztél fel benne, az jó.
Gondolom 12k ért motort valami szervizes kedvezménnyel nézhetted, 30alatt sehol nem találtam.

Most csapágyaztam egy Vax porszívót itthonra, a kezét törném le annak, aki ilyen bekötést csinál, sikerült a tekercs huzalját tőből letörni, ahogy lehúztam a sarut.
Egy elég sötét módszert találtam neten, ahogy nézem a huzal az réz, talán annyi van, hogy odaforrasszak valamit, és azt ragasztópisztolyal odaragasszam.
Szerinted ez működhet?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#57391) Barret001 válasza Kernel (#57388) üzenetére


Barret001
addikt

És nincs valami mód arra,hogy step-up konverterként működjön? Mondjuk egy nagy kapacitású akku töltésére? (csepptöltésre gondoltam) :)

(#57392) Kernel válasza Barret001 (#57391) üzenetére


Kernel
nagyúr

Step up konverterként működik, autóakkut lehet vele tölteni elvileg. Ugyanannyi áramot fog tolni bele, mint a LED-ekre.

Meg kellene mérni a LED-áramot, de mivel párszáz mA árammal egy autóakkut nem lehet túltölteni (ezt onnan is tudom, hogy van ilyen kisáramú csepptöltőm), maradhat rajta sokáig.

(#57390) xxxjjjkkk

Ragasztás nem lesz jó, nem is tudok erre megoldást.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57393) pjen válasza Snücü (#57384) üzenetére


pjen
félisten

Sajnos a freki váltó drága szórakozás.Lehet egy lég terelő zsalu olcsóbb lenne.Ezt a fajta motort nehéz szabályozni.

(#57394) sketchifun válasza xxxjjjkkk (#57390) üzenetére


sketchifun
senior tag

Működhet, csak arra vigyázz, hogy a környező szigetelést, lakkot ne bántsd a forrasztással. Érdemes lenne alufóliával alaposan elburkolni. A tekercsen ne rögzítsd, pláne ne meleg ragasztóval, ugyanis melegedik.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57395) anorche1 válasza Kernel (#57386) üzenetére


anorche1
őstag

Ezek szerint jól számoltam, ugyanannyit számolok az általad linkelt oldalon mint amennyit én levezettem.
Köszi! :R

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#57396) tvamos válasza sketchifun (#57389) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nincs benne védelem, ha rövidre zárom vezetékkel, akkor szépen szétnyílik, és kifújja a beltartalmát. Nagyon vicces, csak meleg. Nem szabad megfogni. (Sony cella.) Én azért vettem védőszemüveget, amikor "játszottam" vele.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#57397) Barret001 válasza Kernel (#57392) üzenetére


Barret001
addikt

Az a bajom,hogy nem tudok teljesítményt kinyerni belőle...Ledeket viszi,de avval nem tudok akkut tölteni...

(#57398) Gergosz2 válasza Snücü (#57384) üzenetére


Gergosz2
veterán

De omg minek? Írtam, hogy ez egy egy fázisú gép, oda bőven elég egy egyszerű fázishasítós kapcsolás.

Kínából kapsz készet, csak be kell kötnöd :

http://s.aliexpress.com/AJZ3qIjU

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#57399) Samus válasza Gergosz2 (#57398) üzenetére


Samus
addikt

Asszinkron motorral nem fog működni. Nekem is van 230as ipari ventilátorom, próbáltam ezt az olcsó megoldást, de nem jött össze. Izzót jól lehet vele szabályozni, de erre pont nem jó. Egy darabig semmi nem történik, utána elkezd morogni, ha tovább telered, akkor mintha kihagyna az áram, végül megáll és búg.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#57400) Kernel válasza Barret001 (#57397) üzenetére


Kernel
nagyúr

Valószínűleg 350 mA-os LED-ek, erre utal a 6W / 16V is, csak ilyenkor a bemeneten felvett teljesítményt adják meg. A LED-sorra valamivel kevesebb jut.

Ennyivel mondjuk az izzó is világíthatna jobban, de legjobb lenne megmérni a ténylegesen kialakuló áramot, találgatás helyett.

Utána megmérni az akkuval is. Egy ilyen DC-áramgenerátornak elvileg teljesen mindegy, hogy LED-et vagy akkut kötsz rá, ha az beleesik a működési feszültségtartományba. Az biztos, hogy a betáp alá nem szabad leterhelni, mert akkor a diódán keresztül zárlat alakul ki, ez a step up elrendezésből következik.

Viszont egy autóakkun (ha egyáltalán arra gondoltál) 350 mA töltőáramot nem veszel észre rövid távon, hogy valamit is csinálna. Egy éjszaka alatt sokat tud javítani egy gyengélkedő akkun, sokan nem is hinnék, de amúgy semmiség.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.