Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57301) rita7107


rita7107
aktív tag

Na újra gép közelben.
Köszönöm a javaslatokat, tanácsokat!
Eddig nem volt probléma a fent lévő 10A biztosítékkal. Most eljött az idő, hogy kicsi lett. Viszont 1 éven belül költözöm másik lakásba (ha az Isten és a párt is úgy akarja), így nagyobb költségbe nem mennék bele. Az újban meg már azt is tudom, hogy ki kell cserélni a vezetékeket is. Már keresem a horonymarót, amibe a "gége"csövet be tudom vezetni. Itt még csak a panelek hézagaiban megy a vezeték, de ezt ki akarom cserélni. Meg szeretném ha új vezetékek lennének.
Még 1x köszönöm a segítséget! :R

(#57302) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok!

Van itt egy kapcsolási rajz ami nekem nem olyan egyértelmű:

Amit én így értelmeztem és megcsináltam a kapcsolást:
(már mint a ledes részét)

Jól értelmeztem? Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#57303) Kernel válasza zeix (#57302) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ugyanaz, csak másképp rajzolva. Feltételezem, a bázisáramot a vezérlő kimenete korlátozza, ezért nincs külön bázisellenállás.

Arra viszont vigyázni kell, hogy az infra LED 1 V felett kezd nyitni, itt pedig 5V a táp, ami soros ellenállás nélkül kinyírná.

Tehát darabonként kb. 2,5 V-ot csak rövid impulzusokban szabad rákapcsolni (a tranzisztor kollektora 0,1 V-ig le tud ülni, ezért az elhanyagolható):

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57304) zeix válasza Kernel (#57303) üzenetére


zeix
senior tag

Pontosan ezeket a ledeket rendeltem:


És ha 3-mat kötnék sorba? Csak nem tudom mennyit bír a Raspb. 5V-os kimenete.

[ Szerkesztve ]

(#57305) Kernel válasza zeix (#57304) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól is csökken az áram, de az intenzitás / hatótávolság is. Ugyanakkor a 3. LED növeli is, így nehéz megmondani az eredő hatást.

Célszerűbb elvileg ellenállással (is) korlátozni az áramot, ahogy az minden hétköznapi távszabályzóban is megtalálható, a LED-del sorba.

Később, amikor már működik a dolog, be van állítva a megfelelő impulzusszélesség (vagy nem tudom, mi a cél ezzel), akkor esetleg ki lehet iktatni az ellenállást. Ha szükség van a nagyobb intenzitásra.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57306) // Chaka // válasza zeix (#57304) üzenetére


// Chaka //
tag

Ha minimalista kapcsolást szeretnél, akkor egyetlen ellenállással elég pontosan be tudod állítani a LED-ek áramát. Ezt a tranzisztor emitteréhez kell tenni. Ha a mikrovezérlő 5V-ot ad ki a kimenetén, akkor I=(5-0.6)/R áram fog folyni. Ha a LED-ek rövid impulzus üzemben dolgoznak, akkor a 100mA-nél sokkal nagyobb is folyhat. Pl. vezeték nélküli infrás fejhallgatónál lehet így csinálni.
Szerk.: Persze itt a tranzisztor áramerősítését is nézni kell. 1000mA LED áramnál 200-as bétájú tranzisztor bázisán kb. 5mA fog folyni.
Ja és a képen látható kapcsolás nagyon hibás, nem érdemes kipróbálni :)

[ Szerkesztve ]

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#57307) Kernel válasza // Chaka // (#57306) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mindenesetre én nem néztem a kimenet működését (nem is ez volt a kérdés), csak odaírtam, amit kvázi figyelmeztetésnek is szántam:

Feltételezem, a bázisáramot a vezérlő kimenete korlátozza, ezért nincs külön bázisellenállás.

Ha nem korlátoz, akkor természetesen tilos úgy bekötni, bázisellenállás nélkül.

Emitterellenállás viszont önmagában nem elegendő (ha nincs bázisellenállás). Abban az esetben az emitter felemelkedik 5-0,6 = 4,4 V-ra. Így nem működik a LED, nem marad neki nyitófeszültség. (Vagy 3,3-0,6, ha a lenti rajzokat nézem.)

Célszerűbb az emittert GND-n hagyni, a bázisárammal pedig leültetni a kollektort 0,1 V-ig, ahogy írtam. Vagy FET-et használni, illetve a Google képkeresőt:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57308) HoTaZo


HoTaZo
őstag

Sziasztok!
Lehet, hogy meg fogtok mosolyogni, de bevállalom.
Van egy ilyen kis digitális órám:

Ebbe szeretnék világítást csinálni egy ilyen bicikli lámpából:

Úgy, hogy az egész USB-ről menjen.

Az óra 1db 1,5V-os (AG10) elemről megy, a ledek 2db 3V (CR2032). Talán elég lenne ha csak az egyik led égne... itt kezdődik a tapasztalatlanságom: 1,5V+3V=4,5V, az USB pedig 5V Kell-e, s ha igen, milyen ellenállás, hogy elegendően világítsa meg belülről a számlapot? Az egészet a set-top-boxom front usb csatlakoztatójáról hajtanám.
De a leglényegesebb, hogy soha ne tudjon galibát okozni. Éjszakára is és bármikor merjem bedugva hagyni. Ne azt állapítsák meg a tűzoltók, hogy ez a cucc okozta a házam leégését... :U

Tudtok-e ebben tanácsot adni?
Van-e rizikó vagy ezt még én se tudom elrontani. :D
Mondjuk, hogy volt már forrasztópáka a kezemben... :K

[ Szerkesztve ]

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#57309) // Chaka // válasza Kernel (#57307) üzenetére


// Chaka //
tag

Jé, tényleg :B

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#57310) Kernel válasza HoTaZo (#57308) üzenetére


Kernel
nagyúr

Fehér LED nyitófeszültsége kb. 3V, ezt egy soros ellenálláson keresztül tudod rákötni az 5 V-ra (1 db LED-et).

2 V esik az ellenálláson, 20 mA a szokványos DIP LED-ek árama:

2V / 0,02A = 100 ohm

Ha két LED-et akarsz, elvileg jobb két külön ellenállással kötni az 5 V-ra, hogy egyformán világítsanak, bár a gyakorlatban a két LED-et is lehet párhuzamosítani, akkor 1 db 50 (47) ohm szükséges velük sorba. Vagy nagyobb érték, ha esetleg túl erős a fénye.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57311) HoTaZo válasza Kernel (#57310) üzenetére


HoTaZo
őstag

Akkor 5V-ról csak 1ledet tudok meghajtani? Az óra 1,5V-ja nem helyettesítheti az ellenállást?
Tudom, hogy nem 220, de ezzel nem tudok galibát okozni? Világíthat éjjel nappal?

[ Szerkesztve ]

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#57312) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Van egy HDMI in VGA OUT átalakítóm. Teszi is a dolgát de nem teljesen jól. Néha a gép ledobja a monitort ami ezen keresztül van rákötve. Ilyenkor csak az segít ha kihúzom a átalakítóból a vga kábelt majd visszadugom. Ugyanezt a monitornál eljátszva már nem történik sem.

Szerintem valamilyen alkatrészt elméreteztek az átalakítóban, ezért lehet ez. Szerintetek javítható ez valahogyan? Vagy meg se bontsam az átalakítót?

(#57313) Kernel válasza HoTaZo (#57311) üzenetére


Kernel
nagyúr

1,5 V-nak nincs köze a világításhoz, valójában már ezt sem értettem, mire írtad:

1,5V+3V=4,5V

A LED az óra áramkörétől teljesen külön, elszigetelten kapja USB-ről a tápot. Két LED is ráköthető az 5 V-ra, csak nem sorban, mert ahhoz már 6 V nyitófeszültség kellene. Párhuzamosan lehet, azt is kétféle variációban, hogy írtam:

- 2 LED és 2 ellenállás
- 2 LED és 1 ellenállás

20 vagy 40 mA semmiség, mehet folyamatosan.

(#57312) DrojDtroll

Nem hinném, hogy lehet azzal bármit csinálni, a célra kifejlesztett IC szokta intézni az átalakítást. Hacsak nem melegszik túl és amiatt fagy le. Vagy PC-oldalon állítani valamit, frekvenciát esetleg, mivel a felbontás gondolom adott.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57314) DrojDtroll válasza Kernel (#57313) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Meleg maga a csatlakozó, de nem hiszem, hogy a kábelen elmenne ez a hő.

[link]

A felbontás sem nagy (1024*768)

próbálok majd állítani a frissítési gyakoriságon

(#57315) HoTaZo válasza Kernel (#57313) üzenetére


HoTaZo
őstag

Azért gondoltam, hogy beleszámolom az óra 1,5V-ját, mert azt is az USB-ről hajtanám, mint a ledet vagy ledeket, az is egy fogyasztó.

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#57316) Kernel válasza HoTaZo (#57315) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ahhoz külön le lehetne osztani az 5 V-ot 1,5 V-ra, csak nem célszerű:

- Elemmel is jó sokáig működik, gondolom.
- Áramszünetre érzékeny lesz.
- Kezdőként problémás lehet.

De ha mégis rászánod magad, még két ellenállás és egy szűrőkondenzátor kell hozzá.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57317) HoTaZo válasza Kernel (#57316) üzenetére


HoTaZo
őstag

Oké, akkor marad elemes. :D
Köszönöm a türelmed! :) :R

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#57318) pumatom


pumatom
aktív tag

Sziasztok!

Vettem 1 méter 3528-as smd ledszalagot. 12V és 4,8W / m írnak teljesítményfelvételnek. Levágtam belőle a vágható résznél 3 lednyi darabot.

Van egy 12v-os 2A-es adapterem, de nem működik vele. Amennyire értek hozzá ez 24W összesen.

Mi lehet a gond vele? Mondták a boltban, hogy nem lesz jó, de azt nem, hogy miért.

(#57319) Lompos48 válasza pumatom (#57318) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Polaritás? :)

(#57320) pumatom válasza Lompos48 (#57319) üzenetére


pumatom
aktív tag

Az rendben van.

Azt kérdezték, hogy az adapterem LED-es-e. Ez vajon mit jelent?

(#57321) Lompos48 válasza pumatom (#57320) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A bolti alkalmazott hozzá nem értését. Ha az adaptered 12V/2A-es és a szalag 12V-os, még akkor is világítania kellene, ha az adapter váltóáramú (AC)

(#57322) pumatom válasza Lompos48 (#57321) üzenetére


pumatom
aktív tag

Nem ez lenne az első eset :) .

Kicseréltem egy másik adapterre(12V 1A) és most működik jól. Lehet rossz volt a 2A-es.

Köszönöm a segítséged! :)

(#57323) Lompos48 válasza pumatom (#57322) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nincs mit. :)

(#57324) yohnsee


yohnsee
tag

Sziasztok!
5db sorba kötött lítium cella védelmét és töltését szeretném megoldani.
Akkumulátoros fúróba lennének, 18V-os a gép.
Egy kedves fórumtárs ezt a két elektronikát ajánlotta:
védelem
töltő
Esetleg nincs ilyenből 2in1? Olyan elektronika, ami a töltést és a védelmet is megoldja?
Csinált már közületek valaki hasonlót?
Sajnos Li cellák terén még kevés a tudásom, mi a legjobb módja a töltésüknek? Az volna a legjobb, ha az akkunak akkor sem lenne baja, ha esetleg 1-2 napra rajta felejtenénk a töltőn. Viszont nem baj, ha lassan tölt fel, időnk van kivárni.

AVR

(#57325) Kernel válasza yohnsee (#57324) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem szokott egyben lenni, még amin van külön töltőcsatlakozó:

http://www.ebay.com/itm/252615202362

Az sem magának szabályozza a töltést, hanem külső szabályzó kell hozzá. Ehhez is:

https://www.aliexpress.com/item/-/32739323556.html
https://www.aliexpress.com/item/-/32712861621.html

A linkelt szabályzóval be tudsz állítani kis áramot is, de azért akármeddig nem szabad rajta hagyni. Van rajta egy LED, ami jelzi a töltőáram 10 %-ra esését. A töltést nem kapcsolja le, de ezután célszerű levenni róla. Az nem gond, ha pár óráig úgy felejti az ember, akár még egy éjszaka is belefér.

Vagy, ami felvetődött már itt is, hogy amikor a LED jelez, egy relével lekapcsoltatni.

Vagy nem állítod be a teljes végfeszültségre (5 x 4,2 = 21 V), hanem valamivel kevesebbre, akkor elvileg nem tudja túlszívni magát.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57326) krisztianAMG válasza Kernel (#57325) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Említetted már, hogy a tiéd is át van alakítva. Azt hogy oldottad meg? Milyen elektronikával?

(#57327) yohnsee válasza Kernel (#57325) üzenetére


yohnsee
tag

Köszönöm szépen!
Kezd kirajzolódni, hogyan is fogom megoldani.
A töltő áramkör külön lesz, és az általad említett relés lekapcsolást fogom hozzátenni.

AVR

(#57328) Kernel válasza krisztianAMG (#57326) üzenetére


Kernel
nagyúr

Védelem nincs benne azóta sem, igazság szerint nincs is nagyon kihasználva, mert van más akkus csavarhúzó is, ami jobban kézre áll, ezért nem foglalkoztam vele.

Egy vagy két párhuzamos cellával működő csavarhúzókhoz pedig nem is kell védelem, mert amikor elfogy belőle a töltés, azt észre lehet venni, viszont ekkor még nincs 2,5 V alá süllyedve az üresjárási feszültség. Terhelésre beesik természetesen, de ilyenkor nyilván nem kínozom tovább, hanem töltőre teszem.

Soros celláknál kellemetlen, mert amikor a leggyengébb túlmerül, az vagy nem tűnik fel, vagy később át is fordul negatívba, ami már igen kártékony.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57329) robi12ster


robi12ster
tag

Sziasztok.segítséget szeretnék kérni. Van egy erősítőm, aminek 2x12v 30w ac transzformátor ad áramot. Vagyis adott. Nem értek a trafókhoz. Az lenne a kérdésem, hogy ezt a trafót nyák trafóval, vagy kisebbel lehet helyettesíteni? Vagy megoldani dc-vel?

(#57330) sketchifun válasza robi12ster (#57329) üzenetére


sketchifun
senior tag

Kapcsoló üzemű táptól kicsit fáznék, az általa keltett zajoktól.

Ha a jelenlegi trafö után lévő Graetz-hez kötöd be, talán nem lesz gond.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57331) And válasza robi12ster (#57329) üzenetére


And
veterán

Lehet helyettesíteni természetesen a transzformátort, a fizikai kivitele (nyákra szerelhető vagy különálló) csak a szerelhetőség miatt érdekes, de arra azért figyelni kell, hogy a kiváltó példány szekunder feszültsége ugyanannyi legyen, mint az eredetié, és a teljesítménye / terhelhetősége is legalább ugyanakkora legyen. Nem ártana tudni az erősítő maximális teljesítményfelvételét sem, de nem valószínű, hogy az eredeti trafóját jelentősen túlméretezték volna.
DC-táplálás is megvalósítható, de eleve kettős táp (2x DC 15V körül) szükséges hozzá, és ha nincs egy erre a célra dedikált kész tápegységed, akkor igazából nem vagy előrébb, mintha csak egy megfelelő trafót kellene beszerezned.

(#57332) xigris


xigris
őstag

Sziasztok!
Segítséket kérnék adott egy Fiat punto 2 egy 7" lcd kijelzővel s tolatókamerával.
Eddig minden szép s jó, a tolatásnál bekapcsol a kijelző mert egy plusz szál rákötve a tolatólámpára(jobb oldalt van),de ha jobbra indexelek akkor elkezd a kijelző villogni,s van amikor váltana a monitor.Ki is írja a ccd csatornát s kékre vált.
Ilyenkor mit lehet vele kezdeni,mit kössek be vagy mit hova hogy ne villogjon? :R
Nem vagyok egy nagy szaki így egy pontos leírás sem árt :B

(#57333) Kernel válasza xigris (#57332) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ahogy a másik témában is már utaltam rá, ebből még nem tudható, honnan kapja a tápot?

Nem mindegy, hogy az a "plusz szál" nálad kapcsolójelet jelent, vagy tápfeszültséget, ami ezeknél a kameráknál két külön dolog.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#57334) xigris válasza Kernel (#57333) üzenetére


xigris
őstag

A magnó az akksiról kapja, a plusz vezeték a tolató lámpáról kapja a delejt s talán a kamera is. :R
Így azért kötöttem mert csak tolatásnál kapja meg a jelet s így vált át a kijelző. :R
A kamera mellé még 2 led be van építve a lökhárítóba az erősebb megvilágításért, s talán az is a tolatólámpára van kötve.

[ Szerkesztve ]

(#57335) tordaitibi válasza xigris (#57332) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hátsó lámpa testhiba.

(#57336) sketchifun válasza tordaitibi (#57335) üzenetére


sketchifun
senior tag

Ott a pont, mindenképpen testhiba.

A kijelző azért villog, mert az index relé ahogyan kapcsolja az izzót, annak az ún. indulási árama magas, a testelés pedig korrodálódott valószínüleg, ezért a nagy áramlökés feszültségesést okoz, ami egy olyan érzékeny eszköz esetén, mint egy kamera, okozhat ilyen hibát.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#57337) xigris


xigris
őstag

Köszönöm mindkettőtöknek hétvégén megnézem

(#57338) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Egy LG panelt szeretnék rákötni V29 LCD vezérlőre. Szerintetek össze tudom valahogy hozni a gyári inverter csatit (pl. egyesével odaforrasztani), vagy mindenképpen rendeljek másik invertert. Méretben is különböznek, illetve 1 pinnel több, ha jól látom. :F

és még egy kérdés: Nem rendeltem keyboard-ot. Gondolom enélkül is elindul a FW másolás ha bedugom, attól, hogy nincs led sem ami villogjon? :D

KÉP1

KÉP2

[ Szerkesztve ]

(#57339) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Üdv!
Nézegettem reed kapcsolókat. Van e olyan típus, ami rúdmágnes északi vagy délire kapcaol?

Ugyebár alapból a reed-re párhuzamosan kellene lennie, hogy kapcsoljon, de én olyan keresek ami csak É vagy D-re működik.

(#57340) robi12ster válasza And (#57331) üzenetére


robi12ster
tag

Még anyi, hogy nézegetem a trafókar, és van egy VA számuk, amit én nem tudom milyennek kellene lennie, mert a régin nem volt ilyen jelölés. Milyennel próbálkozzak?

[ Szerkesztve ]

(#57341) Lompos48 válasza Hujikolp (#57339) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nincs, mert a lemezei lágyvasból vannak, pont a mágnesezés elkerülése céljából.

(#57342) Hujikolp válasza Lompos48 (#57341) üzenetére


Hujikolp
őstag

És esetleg aminek csak az egyik vége lágyvasas?
A 3 lábú reed nem lehetne jó?
Ha nincs, hát akkor nekem kell csinálni...

[ Szerkesztve ]

(#57343) Lompos48 válasza Hujikolp (#57342) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor magához vonzaná a másikat miután mágneseződne.

Egyedüli megoldás az lehetne, ha a váltóérintkezőst használnád. Azt egy tekerccsel állandó módon előfeszítenéd (azaz meghúzva tartaná). Ha egy mágnest közelítenél hozzá ellenkező mágneses polaritással, az semlegesítené a tekercs mágneses terét, így a relé elengedne. És természetesen a nyugalmi zárt kontaktust használnád. Ez így ellenben macerás, mert állandó táplálás igényel, na meg nem mindegy az sem milyen közel "jön" a mágnes.

(#57344) pjen válasza robi12ster (#57340) üzenetére


pjen
félisten

Szorozd a V/A-t 0.8al és durván megkapod a W-ot.Tehát egy negyven voltamperes trafóval kiválthatod a 30W- os trafódat.

(#57345) (jan) válasza Hujikolp (#57339) üzenetére


(jan)
őstag

Van olyan Hall szenzor ami tudja.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#57346) Lompos48 válasza (jan) (#57345) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Természetesen. Csak annak is állandó táp kell. Esetleg valamicske elektronika is utána.

(#57347) krisztianAMG válasza Kernel (#57328) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

És a töltést hogyan oldottad meg? Külön kapott minden cella töltőmodult, vagy balanszeres elektronikát építettél be?

(#57348) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Az univerzális nyák darabolható?

Ha igen; mivel célszerű ezt tenni?

(#57349) Hujikolp válasza (jan) (#57345) üzenetére


Hujikolp
őstag

igen-igen, azzal érzékelem a teret, a redd pedig arra lenne, hogy az kapcsolná a tápot a hall szenzornak. Így csak akkor akkor érzékel, ha van mágneses tér. Amolyan energiahatékony megoldás :)

(#57350) Hujikolp válasza DrojDtroll (#57348) üzenetére


Hujikolp
őstag

Én vonalzó mellett sniccerrel többszőr jól erősen átkarcolnám, majd utána az éles asztal sarkához tenném a levágandó részt, s az egészet egyszerre letörném. Nekem eddig bevált :)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.